Opvoeding en voor liclitin eerste noodzaak een Om de vrede Dulles geeft toe: eerst m Genève Indo-China afwachten Nederlandse hulp in nieuwe staten van Zuid-Azië Vroegere directeur van verzekeringsmij wordt priester gewijd Leidende Amerikaanse atoom geleerde geschorst Pleidooi voor nauwere radio- samenwerking Het is nog maar bittere riist met de filmovvoeding m naar betrouwbaarhei d Onderzoek van prof. Onnenheimer Dinsdag 13 April 1934 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Ondeskundigheid en ongemotiveerde min achting werken noodlottig Religieuzen zijn eikaars huisgenoten Eerste asperges aan de veiling SiSSi Bij mislukking een veiligheidsverdrag voor Zuid-Oost-Azië Kans voor pittige jonge technici 1 Radio-actieve stof boven Calcutta Vietnamese leger 140.000 man sterker offer Jongeman vluchtte uit gesticht Verkeers-ongeluk eist twee doden Bende stak vrachtauto in brand Een zender of halve zeinltijd voor en door allen samen WEERBERICHT j Bevrediging van steriele verlangens Positief streven Concrete richtlijnen „Vergeldingsmaatregelen Walter Judd, republikeins voorzitter van de sub-commissies voor Azië en de Stille Oceaan van de commissie voor buitenlandse zaken van de Amerikaanse kamer van afgevaardigden, heeft als zijn overtuiging uitgesproken, dat Amerika klaar moet staan om ..massale vergel dingsmaatregelen" te nemen tegen de Chinese communisten, tot welke politiek in Zuid-Oost-Azië de Amerikaanse bond genoten ook zouden besluiten. NAAR MELAATSENDORP IN AFRIKA Vlorj •nemen en Analyst Uit zes meter hoog gelegen kamer gesprongen Auto tegen boom in Belgisch- Limburg Eigenaar in de vlammen gegooid Fifty-fifty De weerverwachting van het KNMI, geldig van vanavond tot morgenavoqd luidt: Wisselende bewolking en overwegend droog weer. Matige, in het Noorden van het land aanvankelijk krachtige wind tussen West en Noordwest. Vannacht voornamelijk in de Zui delijke helft van het land plaatselijk lichte nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Woensdag 14 April: Zon op 5.47 uur onder 19.34 uur. Maan op 15.58 uur, onder 4.13 uur. SCHIEDAMSCHE Verschijnsel film en zielzor (Van een bijzondere medewerker) A LLE problemen aangaande de film vinden hun oorzaak in de wanver- houding tussen het enorme aantal filinbezockers en het bescheiden getal filmkenners en -liefhebbers. De filmproductie, die in wezen nog maar al te zeer een industrie is, richt zich in hoofdzaak naar de werkelijke of vermeende verlangens van de internationale massa met als hoofddoel een product af te leveren, dat een zo groot mogelijke aftrek vindt. Op deze wijze keert het geïnvesteerde kapi taal, liefst met veel winst, bij de ondernemers terug. Daarbij is het de geld schieters om het even, welke kwaliteiten dit product heeft. Een hekend filmmagnaat heeft eens scherp typerend deze mentaliteit onthuld door te zeggen: „Iedere film is goed, die winst oplevert, zelts al zou het een goede film zijn". Daaruit kan men leren, dat de filmindustrie bereid is, alles te maken wat maar kans op succes heeft, ongeacht morele of artistieke overwegingen. Onder het leger der filmconsumenten bevinden zich groeperingen van allerlei sociale en ideologische instelling. Met al len, liefst met allemaal tegelijk, wordt zo- vee] mogelijk rekening gehouden. Zelfs met de dun-gezaaide critische geesten, die aan de film eisen stellen in de orde van schoonheid en kunst. Vandaar, dat het „zelfs een goede film" mag zijn. Het is derhalve een dringende noodzaak om deze kleine, over de gehele wereld ver spreide groep van liefhebbers der werke lijke filmkunst uit te breiden, om aldus de vicieuze cirkel van vraag en aanbod in banaliteiten te doorbreken. Deze ge- dachtengang is niet nieuw. Reeds tiental len jaren men kan zeggen sinds de eer ste tekenen zich voordeden van de geboor te van de nieuwe en zelfstandige uitdruk kingsvorm zijn het de kenners en be wonderaars der nieuwe taal geweest, die hun onvoorwaardelijke en hartstochtelijke geloof er in beleden en die opvoeding en voorlichting van het publiek hebben voor gestaan en daadwerkelijk ter hand geno men. Zij hebben dit in woord en geschrift met geestdrift en hardnekkigheid verkon digd. Het heeft weliswaar niet zo heel veej uitgehaald, maar toch ontstonden er overal groeperingen van geestverwanten en vol gelingen wie het wonder duidelijk was ge worden,'dat er een nieuwe en autonome kunstvorm was geboren: de film. De mas sa echter bleef blind en doof. Dat de schoonheid van de film betrek kelijk nog maar weinig gekend en gewaar deerd werd en wordt, behoeft overigens geen verbazing te wekken Vergelijkt men de toestand met die ten opzichte van an dere kunsten, dan kan men zelfs nog te vreden zijn Hoeveel geregelde bezoekers tellen onze concerten, musea en schouw- Weigering B. en W. van Alkmaar inzake stemmen bij volmacht blijft echter gehandhaafd In antwoord op vragen betreffende de door B. en W. van Alkmaar gegeven ^in terpretatie van het begrip „huisgenoot" in de Kieswet, welke vragen door het Twee de-Kamerlid de heer Groen waren gesteld naar aanleiding van het feit, dat in de gemeente Alkmaar aan religieuzen van het St Elisabeth-ziekenhuis en huize „St Augustinus" aldaar een volmacht om bij de a.s. staten-verkiezingen voor een ziekfc (bedlegerige) medezuster te kunnen stem men, is geweigerd omdat zij niet als el- kaars huisgenoten worden beschouwd heeft de minister van Binnenlandse Zaken als volgt geantwoord: De minister huldigt de mening, dat l»y religieuzen, die permanent onder één dak in gemeenschap leven en tot één huishou ding behoren, de omstandigheden als re gel zodanig zullen zijn, dat zij als elkanders huisgenoten dienen te worden beschouwd. Aangezien in hoofdstuk K van de Kies wet de uitvoering van de voorschriften in zake het stemmen bij volmacht bij uitslui ting aan B. en W- wordt opgedragen, ligt het niet op de weg van de minister, ook al zou hij van mening zijn, dat hier een onjuiste beslissing is genomen, hierop in vloed uit te oefenen. De eerste asperges zijn gisteren aan de groenten- en fruitveiling te Bergen op Zoom aangevoerd. Twee kwekers zorgden voor een totale aanvoer van 2Va kg. Deze eerstelingen werden voor 4 20 per k» verkocht. Bij de Belgische verkiezingen van Zondag j-l. hebben de socialistische en liberale partijen winsten behaald, waar door de Christelijke Volkspartij (katho lieken) verliezen leed, the haar de meer derheid kostte. De Belgische eerste minister Van Houtte, stemt; (rechts). Spaak, leider der socialisten, doet zijn stembriefje in de bus. burgen? Wat wordt er aan werkelijke lite ratuur gelezen? Met welk een weerzin wekkende rommel „siert" de burger zijn woning? Wanneer men bedenkt hoeveel uren het onderwijs besteedt aan culturele opvoeding, dan is het resultaat, dat zich in de keuze van de culturele in- en ontspan ning onzer landgenoten afspiegelt, bedroe vend povertjes. Veruit het grootste percentage laat zich na de schoolopleiding hoegenaamd niet meer in met literatuur, schilderkunst, mu ziek, poëzie of de dans Maar de film wordt algemeen bezocht en begeerd. Sta tistieken (en andere leugens) dient men met grote bedachtzaamheid te interprete ren. Doch het staat wel vast. dat de meeste mensen na hun schoolopleiding, die hun absoluut niets over de film leerde, zich wel degelijk en vaak frequent met de film inlaten. De enige voorlichting die hun daarbij ten dienste staat: de deskun dige filmjournalistiek in dag- en weekbla den, gaan zij in de regel uit de weg. Zij deinzen terug voor de moeite en de inspan ning tot begrijpen Men gaat nu eenmaal naar de bioscoop voor zijn plezier en wil zich het moeiteloos te beleven genot niet laten bederven door allerlei bedenkingen van een meneer, die niet in bewondering en vreugde uitbarst. Zodoende blijft de filmproductie onver anderlijk gericht op het bevredigen van, laten we zeggen steriele verlangens om van een speculatie op minder nobele am bities maar te zwijgen. Het is daarom wel begrijpelijk dat velen met de beste bedoe lingen zich geroepen voelen om. vaak met het nodige pathetische misbaar, fel stel ling te nemen tegen de bioscoop, die zij vlotweg tegelijk met verdachte kroegen, opiumkitten, bordelen en speelholen tot een oord van zonde en misdaad brand merken. Deze opvatting is simplistisch, doch vol komen foutief negatief, vals en eenzij dig Men zou ze mutatis mutandis kunnen toepassen op iedere andere kunst. De ab surditeit blijkt dan zonneklaar. De oude, gerenommeerde kunsten hebben immers 'n te eerbiedwaardige reputatie en te respec tabele staat van dienst dan dat zij voor zulk een denigratie in aanmerking komen. Toch mag ook de piepjonge filmkunst met voldoening wijzen op een indrukwekkende reeks voortbrengselen, die ieder verstaan der in verrukking brengen. Dat is heel wat voor een kunst, die ternauwernood 25 laar geleden het levenslicht aanschouwde en het stamelen amper te boven is. Willen we niettemin het mensdom en met name de jeugd beschermen tegen de nadelige invloed die de film kan uitoefe nen, dan dient men zich op hetzelfde standpunt te stellen als bijvoorbeeld ten aanzien van de literatuur. Leer dus de jeugd de schoonheid ervan zien en ver staan. Zij zal dan vanzelf gelokt worden naar de goede film. De practjjk heeft be wezen. dat de jeugd gelooft in het goede van de film De bestrijding van welke ont aarding ook, heeft geen succes geoogst vanwege de ondeskundigheid en de onge motiveerde minachting der filmvijanden. Het positieve streven tot filmopvoeding is in ons land reeds herhaalde malen ter hand genomen. Wij willen alle pogingen niet noemen doch herinneren nog eens met nadruk aan een brochure, die onlangs door het Landelijk Bureau van het „Werk voor de goede Film" (K F.A.) is uitgege ven. Dit geschrift, waarvan de titel luidt: „Film en Zielzorg",is het eerste van de „Projecta-reeks" dïe door de Werkcom- missie voor Film en Jeugd is samengesteld met de bedoeling richtlijnen te geven voor het onderwijs in filmzaken volgens de filmencycliek „Vigilante Cura". De schrijver van deze brochure is Pater Jac. Dirkse S.C.J.. een priester die een grondige en veelzijdige kennis' van de filmkunst en een daaruit voortvloeiende geestdrift paart son een allesbeheersende nuchterheid Het is een genoegen zijn helder en over tuigend pleidooi voor de filmopvoeding te lezen. Na een voortreffelijke uiteenzetting van het verschijnsel film, volgt een op- -an wa' er 'n ons lan<i van ka tholieke zijde reeds werd gedaan, voordat de Werkcommissie in zee ging. Deze heeft in de paar jaar van haar bestaan in alle bescheidenheid en stilte reeds meer dan 20 cursussen gegeven aan ruim 500 per sonen uit kringen van jeugdopvoeders teneinde hieruit een kader van filmdo centen te formeren. Het bureau heeft voorts een complete documentatie inge richt, welke iedereen naar behoefte kan inlichten omtrent films, literatuur en ver der alles, wat met de film samenhangt. Men beschikt er over een steeds groeiende hoeveelheid demonstratiemateriaal,, zoa'.s filmfragmenten, projectieplaatjes, docu menten. filmmanuscripten enz. Deze brochure, die zich richt tot de geesteiykheid, belast met de zielzorg, geeft concrete richtlijnen tot het organiseren van allerlei acties inzake de opvoeding tot filmwaardering. Opzet werkwijze en resultaten van het instituut geven de ga rantie. dat de problemen op deskundige wpze worden aangepakt. Bedriegen de te kenen niet, dan begint het zaad reeds merkbaar te ontkiemen. In kringen van onderwijs en opvoeding wordt men zich allengs meer bewust van de plicht en noodzaak tot positieve l'ilmopvocding op basis van goede smaak en filmcultuur. De jeugd, die men door middel van vele cur sussen. lessen en instructie» bereikte, toont een verrassend levendige en zuiver ge richte belangstelling, die hier en daar tot doelbewuste eigen activiteit leidde. Geestelijken cue <je bevordering van de filmcultuur daadwerkelijk willen aanvat ten, zullen in het bescheiden boekje vele effectieve en practische aanwijzingen vin den. Mogen velen tot dit heilzame aposto laat worden getrokken, dat de Bisschop van Breda de voigende aanbeveling mee gaf, die moeilijk kan worden misverstaan: „Wanneer ik de enorme mogelijkheden van de film ten goedé en ten kwade over weeg en daarnaast de verontrustende rusl van ons katholieke volk en van vele priesters ten Obzirhte van dit zielzorgpro bleem, dan komt steeds het beklemmende woord van Adams zpon in miin gedachte: Ben ik dan de bewaker van mijn broe der?" De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, is Zondag in Londen aangekomen, waar hij besprekingen voert betreffende de Verre Oosten-politiek van de V.S. Ook in Parijs zal hij soortgelijke besprekingen voeren. Een hartelijk welkom van Anthony Eden, Brits minister van Buitenlandse Zaken (links) voor John Foster Dullens. Do Amerikaanse en de Britse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles en Eden, zijn Maandag op het departement van buitenlandse zaken te Londen bun conferentie begonnen met een bespreking over de militaire toestand in Indo-China. Uit diplomatieke kringen wordt vernomen, dat zij in principe overeengekomen zijn bet initiatief te nemen tot een veiligheids verdrag voor Zuid-Oost-Azië, indien de conferentie te Genève er niet iv> zou slagen de vrede in Indo-China te herstellen. Het beoogde verdrag zou communistische expansie moeten afschrikken. Waarschijnlijk zullen Engeland, Frank rijk, Amerika, Australië en Nieuw-Zee- land de voornaamste deelgenoten in het verdrag zijn. De Zuidoost-Aziatische lan den en de Phlippijnen zouden tot het verdrag kunnen toetreden. Dulles zal het voorstel vandaag Dins dag, te Parijs bespreken met de Franse regering. Het Westen zal echter geen for mele waarschuwing tot de Pekingse re- De goodwill t.a.v. Nederland onder de leiders van de ontwikkeling in de na-de oorlog tot zelfstandigheid gekomen staten in Zuid-Azië is zeer reëel en daarvan dient gebruik gemaakt te worden, aldus drs F. J. A. Terwisscha van Scheltinga, hoofd van het bureau Zuid-Azië van het ministerie van buitenlandse zaken op een lunchlezing, welke door de Vereniging voor Internationale Rechtsorde en de Vereniging Nederland/IndiaPakistan— Ceylon voor de leden van 't Nedcrlandsch txenootschap voor Internationale Zaken was georganiseerd. Als de „nieuwe" staten in Zuid-Azië kunnen genoemd worden India, Pakistan, Ceylon, Birma, Thailand en Indo-China. Met name de drie eerstgenoemde hebben de taak van opbouw na de door de oorlog veroorzaakte economische ontreddering aangepakt met het opstellen van vijf- of zesjarenplannen, die in het algemeen ge sproken zeer zeker ook tot uitvoering zijn gein Pakistan is men doende met de uit voering van enkele grote bevloeiingswer ken waardoor de bodemopbrengst aan zienlijk zal kunnen worden opgevoerd. Een daarvan is in 1923 door de Britten begonnen en is thans in Pakistaanse han den. De staat Chaipoer wordt naar de aanwijzingen van een vijftiental voort varende leiders met grote spoed ge ïndustrialiseerd. In India poogt men de landbouw te ontwikkelen door voorlich ting van dorp tot dorp. Het doel van der gelijke plannen is tweeërlei: verhoging van de voedselproductie en het leggen van een basis voor industrialisatie. Nederland, dat reeds voor de oorlog be langstelling voor de bedoelde gebieden had, heeft na de oorlog meer en meer mmaiiti oog gekregen voor de mogelijkheden de vroeger vrijwel uitsluitend Angel saksisch georiënteerde landen van Zuid- Azië. Er werden diplomatieke betrekkin gen met deze zelfstandig geworden lan den gevestigd en het Nederlandse be drijfsleven ging er zijn kansen verkennen Vooral de invoer van kapitaalsgoederen uit Nederland kwam deze gebieden bij de uitvoering van hun ontwikkelingspro gramma's te stade. Tengevolge van de Indonesische kwestie waren er aanvanke lijk wei moeilijkheden, maar na de souvereiniteitsoverdraebt was de iucht gezuiverd. Spr. wees in het bijzonder op de mogelijkheden in Ceylon, wanneer dit eiland zijn economische basis zou willen uitbreiden. •Een voorsprong voor Nederland is zijn grote tropische ervaring, maar men moet bedenken, dat de reserve aan technische deskundigen met onuitputteiyk is Daar om verdient het aanbeveling, dat' aange stuurd wordt op een aan de nieuwe om standigheden in Azië aangepaste onJeidtag van jongelieden, die naar deze gebieden uitgezonden zouden willen worden Voortaan zal men zelfs tijdens de fiets tochtjes, of tijdens de ritjes van en naar JJJ 7»rt/nf n/v>« VJ J.a n» l 7_ j kantoor, de radio niet behoeven te missen. De fietsradio, bestaande uit een seskrings-middengolf ontvanger die in een huls op het frame wordt bevestigd, een luidspreker, die een plaatsje vindt op het stuur enbatterijen, die achter het zadel worden vastgemaakt, is reeds in Duitsland te koop en kost daar 119.90 Mark. Twee muzikale luielrijdsters met een Fietsradio, bevestigd óp de stalen rossen. Het instituut voor kernphysica te Cal cutta heeft Maandag medegedeeld, dat radio-actieve stof boven Calcutta is aan getroffen. De radio-activiteit werd ont dekt in twee stofmonsters, die door Indi sche vliegtuigen waren verzameld op een hoogte van meer dan 10.000 voet. Volgens het instituut is de radio-activiteit van net stof zo zwak. dat zij „geheel onschadelijk" kan worden genoemd. gering richten inzake verdere commu nistische hulp in Zuid-Oost-Azië vóór de conferentie te Genève, zoals Dulles aan vankelijk had gewild. Naar men aanneemt, heeft Dulles zich aangesloten bij de Franse opvatting, dat er niets moet worden gedaan dat de kans op succes van de conferentie te Genève in gevaar kan brengen. Eden zou hebben betoogd, dat de Brit se publieke opinie ongunstig zou reage ren op een stap, die de kans op succes van de Geneefse conferentie in gevaar zou brengen. Bovendien konden de Wes telijke regeringen zich de weelde ver oorloven te wachten tot na de conferen tie, omdat de moesson in elk geval spoe dig de oorlog in Indo-China zal stilleg gen. Volgens welingelichte Franse kringen is de Franse regering van mening, dat de mogelijkheid van „vereende actie" achter de hand moet worden gehouden als troefkaart voor het geval de Geneefse conferentie mislukt. De Franse ministers zullen Dulles de verzekering geven, dat Frankrijk vast besloten is Dien Bien Phoe te houden, wat het ook moge kosten. Een neder laag aldaar zou de Franse positie te Genève in grote mate verzwakken en de Vietminh gelegenheid geven aan de conferentietafei te beweren, dat zij de overhand heeft in de Indochinese oor log. „Als de communisten zich van de rijk dommen in Zuid-Oost-Azië zouden mees ter maken, zouden zij door hun natuur lijke hulpbronnen en hun mensenreser ves bijna onoverwinnelijk zijn", beoogde Judd. Wanneer Dulles niet zou slagen in Londen en Parijs, zouden de Ver. Staten moeten kiezen tussen drie oplossingen: zich terugtrekken uit Zuid-OostAzië, troepen zenden om in Azië te strijden of algemene vergeldingsmaatregelen legen de communisten nemen, aldus meent Judd. Het nieuwe Vietnamese oorlogskabinet heeft besloten een mobilisatie van vijf lichtingen af te kondigen. Door deze mobilisatie worden alle Vietnamese mannen van 20 tot 25 jaar onder de wapenen geroepen. De mobilisatie moet op 15 Mei voltooid zijn. Het kabinet decreteerde ook. dat geen Vietnamees tussen 18 en 45 jaar het land mag verlaten en dat deserteurs, die vóór het einde van deze maand naar hun eenheden terugkeren, niet voor de krijgsraad zullen worden geleid. In de toekomst zullen dergelijke gevallen ech ter streng worden gestraft. De Vietnamese generale staf schat dat door de nieuwe mobilisatiemaatregel ongeveer 140.000 man onder de wapenen zullen komen. Hierdoor zou het totale aantal gemobiliseerde Vietnamezen stij gen tot ongeveer een half millioen. IN OCTOBER VERTREKT HIJ |deren, van wie een zoon dit jaar Augus- J 'tus en een tweede in Augustus 1955 tot priester in de Sociëteit van Jesus zullen gewijd worden, terwijl een derde zoon op het ogenblik bij dezelfde Sociëteit tn het St Ignatiuscollege in Amsterdam verblijft. Heiaas heeft de moeder de Op 17 April, Paaszaterdag, zal de Wel- eerw. heer G. J. A. Bakker, student van het Pauselijk Nederlands College te Rome, in de basiliek van de Twaalf Apostelen tot priester worden gewijd. De heer Bakker is op 3 Februari 1893 in Den Haag geboren en was gedurende 30 jaren directeur van de N.V. Levens verzekeringsmaatschappij „Nijmegen". Hij nam actief deel aan het katholieke leven van de Universiteitsstad. God zegende zijn gezi.i met acht kin- het altaar te zij is in 1946 1 XX Volgens berichten in de „New-York Times" en de „New-York Heraid Iribune" zou prof. dr J. Robert Oppenheimer, die indertijd de leiding bad bij de vervaardiging van de eerste atoombom, door de Amerikaanse commissie voor atoomenergie zijn geschorst hangende een ouderzoek naai zijn betrouwbaarheid. Een voorlichtingsofficier van de commissie verklaarde, gevraagd naai commentaar, „op dit ogenblik" niets te weten van Oppenheimer's schorsing. vvIn. .Ilet bericht van de „New-York Times", van de band van de as ungtonse hoofdcorrespondent James Reston, werd verklaard, dat een Cen on<!ei'zoek is begonnen. De „New-York Times" publiceerde leider" van^d"8 van een brief, die generaal Nichols, algemeen l 11 C j°®m'ssie voor atoomenergie, zou hebben geschreven en waann esc u igingen aan het adres van Oppenheimer werden geidt, a me e een antwooid van Oppenheimer daarop, waarin hij de bescbuldi- gingen egenspra Oppenheimer ontkende echter niet in het verleden betrekkingen met communisten onderhouden te hebben. Dr Oppenheimer, die zich destijds op humanitaire gronden heftig verzette tegen de ontwikkeling van de waterstofbom, zou er o.m. van worden beschuldigd in de ja ren veertig veelvuldig contact te hebben gehad met communistische organisaties en communisten en oud-communisten te heb ben aangesteld in de werkplaatsen te Los Alamos. ftppenheimer zou, volgens het schrijven in de „New York Times", hebben ontkend geageerd te hebben tegen ontwikkeling van" de waterstofbom, nadat president Truman indertijd het bevel tot die ontwik keling had gegeven. Voorts ontkende hij ooit geheime inlichtingen te hebben ver strekt aan niet-gemachtigde personen. In de beschuldigende brief werd o.m. gezegd, dat dr Oppenheimer, hoewel hij een po ging van een vermeende communist om inlichtingen ten behoeve van de Sovjet- Unie te krijgen zou hebben afgeslagen, deze kwestie pas maanden later onder de aandacht van de veiligheidsdienst zou hebben gebracht. Dr Oppenheimer zou ook hebben ver klaard, dat hij zijn illusies over het com munisme gedurende de oorlog had losgela ten. blijdschap haar zoons aan zien, niet mogen smaken overleden. De Weleerw. heer Bakker zal op het Hoogfeest van Pasen, in tegenwoordig heid van vijftig familieleden en van vele leden van de Nederlandse ko lonie in Ronje, zijn eerste H. Mis in de kerk van de H. Andreas bij het Quirinaal opdragen. Het terrein van zijn priesterlijke ar beid vindt de wijdeling in het Aposto lisch Vicariaat van Doumé, in Afrika, aan de Paters van de H. Geest toever trouwd en bestuurd door Mgr Teernstra. De Z.E. Heer G. Bakker zal in October naar Afrika vertrekken. Hij zal arbeiden in het melaatsendorp Abong-Mban" waar hij reeds een kerk heeft laten bou wen ter nagedachtenis van zijn overleden vrouw. In deze kerk zal de nieuwe pries ter zijn eerste H. Mis op het Afrikaanse opdragen.'6 °P dag na zijn aankomst N de Goede Week worden verschil lende „goede daden" gevraagd, waarvan diverse suggesties o.a. be staan uit het steunen van een of andere liefdadige instelling. W\j vinden dat prachtig en willen van harte al die ver zoeken ondersteunen. Ook zijn er gesties, welke een per soonlijk offer vragen, wanneer er n.l. gevraagd wordt iets te doen, dat een grote zelfoverwinning kost. Wij denken liicr b.v. aan onze houding tegenover onze medemensen, zonder dat er op de eerste plaats naastenliefde in het geding is in de zin van liefdadigheid. En het is duidelijk, dal de week voor Pasen bij zonder geschikt is ter bezinning ten -deze op het „uitdoen van de oude mens". Dit jaar echter kunnen wij een bijson der goed voornemen maken, hetwelk zo wel financiële als persoonlijke offers kan vragen. Immers, in de week na Pasen worden ivij naar de stembus ge roepen. Neen, wordt nu niet kwaad, óm dat wij de verkiezingen koppelen aan de Goede Week. Dat is niet profaan of on behoorlijk, want de stemming heeft wel degelijk te maken met God's eer cn glo rie. Éen ieder toch kan vreten het is in de afgelopen dagen klaar en duidelijk uiteengezet dat hierbij vooral ook godsdienstig-zedelijke belangen op het spel staan, welke altijd moeten domine ren. In het materiële vlak zijn er moge lijk wensen en zal men wellicht niet ge heel tevreden zijn met het gevoerde be leid. Doch het geestelijk element moet prevaleren. Daaronzij cen der goede voornemens in deze Goede Week ook al kost het een persoonlijk offer - om te stemmen op de K.V.P., de partij, aan wie de gods- dienstig-zedelijke belangen het veiligst kunnen worden toevertrouwd. En men vergete niet een financieel offer te brengen ter ondersteuning van het propagandawerk der K.V.P., dat noodwendig geld kost. Zondagavond trof een Amsterdammer in de Churchill-laan te Amsterdam een 21- jarige jongemaff aan, die er zeer haveloos uitzag en enigszins kreupel liep. Desge vraagd deelde de jongeman mee, dat hij kort tevoren op het Muzenplein door een auto was aangereden en dat de chauffeur niet had gestopt. De Amsterdammer ont fermde zich over het slachtoffer en liet de man per taxi overbrengen naar het Binnengasthuis, waar na onderzoek bleek, dat hij een bekkenfractuur bad opgelopen. Na aangifte bij de politie kwam evenwel vast te staan, dat de jongeman, die debiel is. diezelfde dag uit een gesticht in Maars- sen was ontvlucht door uit zijn zes meter hoog gelegen kamer te springen. Met zijn gewonde been is de man naar de hoofd stad gelift, waar hij het verzonnen ver haal opdiste. (Van onze correspondent). De 34-iarige vertegenwoord ger J V. uit Weert is met een in België woonachtige Nederlander Maandag het slachtoffer ge worden van een auto-ongeluk nabij Eys- den in Belgisch Limburg. Beiden werden °P s'ag gedood, toen de wagen tegen een boom botste. Een derde inzittende een Belg. werd zo zwaar gewond, dat hij in levensgevaarlijke toestand naar 't zieken huis moest worden overgebracht. De oor zaak van het ongeval is onbekend. De beide slachtoffers waren gehuwd. Bandieten hebben gisteren ongeveer 70 k m. ten Westen van D jakarta in de buurt van Serang, een vrachtwagen overvallen en in brand gestoken. De bende schoot een passagier neer en stak de ogen van de chauffeur uit. Toen de eigenaar van de wagen de bandieten mededeelde, dat hij al zijn geld in de bran dende auto had achtergelaten, ontstak de bende in woede en wierp de eigenaar in de vlammen. a 'of", uitzending van de VARA heeft <jr I n. J. Idenburg gisteravond een plei- dooi gehouden voor een omroepbestel, dat afwijkt van de regeling in het wetsont werp dat thans bjj de Tweede Kamer aan hangig is. De kern van het betoog van dr Idenburg bestond hieruit, dat hij een lans brak voor een grotere samenwerking tussen de op religieus en politiek terrein verschillende groepen van het Nederlandse volk. De ontwikkeling tot nu toe, waarbij de ver schillende groeperingen ingedeeld zijn Ir. «hokjes" leidde volgens spreker tot ver arming van het Nederlandse gemeen schapsleven. waarbij geen ontmoeting et. geen gedachtenuitwisseling meer is. Dr Idenburg was er zich van bewust, dat het radiobestel vandaag aan de dag niet meer volledig om te zetten is. De rich tingen, die nu over een eigen omroep bs- schikken zouden deze bezwaarlijk prijs kunnen geven. Wat spreker echter voor stelde is een omroep voor fwee systemen, een idee dat. zo zeide hij in 1948 in een volledig wetsontwerp is uitgewerkt door de Radioraad. Volgens dit plan zou een zender of, indien men wil, 50% van de zendtijd aan de omroeporganisaties worden over gelaten. De andere zender of de andere helft van de zendtijd zou een nieuwe bestemming krijgen. Hier zou het Nedei- iandse volk samenwerken Hier zou ge tracht worden in een „algemeen program ma op hoogstaande en harmonische wijze een zo getrouw en veelzijdig mogelijk beeld te geven van het geestelijke, maat schappelijke en culturele leven van net Nederlandse volk".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1