DULLES gesprek zeer tevreden met EDEN over 1300 Doden bij verkeer 1 Geloof in communisme verloren Sovjet-diplomaat te Canberra vroeg om asvl Voorlopig geen strafrechterlijk optreden processies en optochten met muziek ni Samenwerking in het bedrijf Pater Kammerer vindt geheim zinnige Baiiem-vallei Washington bevestigt schorsing van Oppenheimer r Men moet de zaken in een bedrijf goed kunnen BEKIJKEN IN DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Woensdag 14 April 1934 WEERBERICHT Resultaat: bereidheid om defensie in Z.O.-Azië te bestuderen Paspoort volgend jaar goedkoper Collectieve pas wordt afgeschaft Onrustbarende statistiek over liet jaar 1953 Zoeloe als bisschop Brabantse gemeenten ontstemd over de genie DAVERENDE EXPLOSIES EN SPRINGENDE RUITEN Twee misdadigers te Vught ontsnapt Uit strafgevangenis „Nieuw Vosseveld" Overigens onverkorte handhaving van de Zondagswet Min. van Justitie instrueerde O. M. omtrent vervolgings beleid Documenten over spionnage in Australië Avondklok ingesteld in Nieuwersluis In verband met vandalisme van de ieugd Vakkennis nodig maar ook teamgeest met begrip voor juiste plaats Veelzijdige vorming op Dr A. F. Philipsschool BELANGRIJKE ONTDEKKING OP NIEUW-GUINEA Juiste plants in arbeiders gemeenschap Levendig onderwijs Interessante werkstukken Betrokkene heeft zelf om onderzoek gevraagd t Vliegtuig verongelukt op Texel Mei, speciale maand van gebed De weerverwachting van het KNMI, geldig van vanavond tot morgenavond luidt: Aanvankelijk veel bewolking met voorname lijk in het Noorden van het land plaatselijk wat licht regen, later opklaringen en droog. Matige tot krachtige en langs de waddenkunt; mogelijk tijdelijk harde wind tussen West en Noordwest. Vannacht geen nachtvorst, morgen ongeveer dezelfde middagtemperaturen. Donderdag 15 April: Zon op 5.45 uur, onder 19.36 uur Maan op 17.06 uur, onder 4.26 uur. UWE SCHIEDAMSCHE COURANT John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, is gisteren uit Londen naar Parijs vertrokken, waar hij later in de avond arriveerde. Vanmorgen begon hij besprekingen met zijn Franse collega Bidault. Dulles heeft Londen schijnbaar in tevreden stemming verlaten. Hij zeide, dat zijn overeenkomst met Eden over de Indochinese kwestie en vraagstukken betreffende Zuidoost-Azië hem „ten volle bevredigt". „Mis verstanden zijn weggenomen en de twee landen kunnen nu, beter dan voor been, zij aan zij gaan", aldus zeide bij. En hij voegde hieraan zelfs nog toe: „Mijn besprekingen met Eden waren de beste, die ik ooit gehad bad". Intussen werd te Londen een officieel communiqué uitgegeven, waarin gezegd werd dat „Engeland en Amerika bereid zijn met andere belanghebbende landen de gezamenlijke verdediging van Zuid- Oost-Azië en het westelijk deel van de Stille Oceaan te bezien". Engeland en Amerika zijn van oordeel, dat de toene mende communistische activiteit in Indo- China een gevaar is voor de vrede en de veiligheid in het gehele gebied van Zuid- Oost-Azië en de westelijke Pacific. De ministers spreken in het com muniqué de hoop uit, dat de conferentie van Genève, die 26 April begint, zal lei den tot het herstel van de vrede in Indo- China „Wij geloven, dat het vooruitzicht van eéri' unie met defensief doel in Zuid- Oost-Azië en het westelijk deel van de Stille Oceaan zal bijdragen tot een eer volle vrede in Indo-China", aldus wordt gezegd. Minister Eden, die de verklaring in het Lagerhuis voorlas, zeide in een toelichting dat voor Zuid-Oost-Azië een bondgenoot schap wordt beoogd zoals het Atlantisch pact in Europa. De verklaring ontlokte aan labourafgevaardigden uitroepen als „schande", „een nieuw Korea". De leider van de linkervleugel van labour, Bevan, sprak van „zwichten voor Amerikaanse druk". Zjjn groep beschuldigde Eden en Dulles van pogingen „om de conferentie van Ge nève te saboteren". Eden verklaarde daar op, dat Engeland zich tot niets verbonden heeft dan tot een bestudering van het plan. Naar wij vernemen zal de verlaging van de rijksleges op paspoorten dit jaar nog niet ingevoerd worden. Volgend jaar zal de aanschaffing van dit noodzakelijke reispapier echter aanmerkelijk goedko per zijn. Tegelijk met de verlaging van de leges zal het collectief paspoort wor den afgeschaft. Het aantal verkeersongevallen is ten opzichte van 1952 in het jaar 1953 toege nomen met 8 pet. Het aantal ernstig ge wonden steeg eveneens met 8 pet en het aantal lichtgewonden met 10 pet. In het licht van deze ontwikkeling moet de stpging van het aantal doden bjj ver keersongevallen met 18 pet als een wel zeer ongunstig verschijnsel worden be schouwd. Deze cijfers zijn als voorlopige gegevens gepubliceerd door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Uit de verdere ge gevens blijkt, dat in 1953 het totaal aantal verkeersongevallen op de openbare weg in ons land 85.705 bedroeg, hetgeen neer- Het echtpaar v. d. Pligt uit Gouds waard verdient wel met een plaatje en cn praatje in de krant te komen. Op Donderdag 17 April van hef jaar 1884 zwoeren de twee elkaar voor het leven trouw. Op Paas-Zaterdag is het echtpaar zeventig jaar gehuwd en is de manne lijke helft 93 jaar en zijn betere weder helft 91 jaar. Wanneer wij schrijven, dat mijnheer zowel als mevrouw een goede gezondheid bezitten, dan is dit nog veel te zacht uit gedrukt. Menige jongere huisvrouw draait zich als de klok 's morgens half zeven slaat nog eens om,'maar voor me vrouw v. d. Pligt is het dan de reveille geblazen. Ze doet geheel alleen nog het huishouden, Slechts het al te grove werk laat zij aan anderen, i.e. haar vijf doch ters over, maar dat is geen schande, Mijnheer v. d. Pligt doet het een beetje rustiger aan. Hij staat een uurtje later op, maar als hij het ontbijt binnen heeft, gaat hij. weer of geen weer, twee-en-half uur aan én stuk met de hond van zijn durhter wandelen. Als het mooi weer is, wil hij ook wel eens met zijn hengel een Visje verschalken. Dit verschalken is de heer v. d. Pligt, als politieman in ruste, nooit vreemd ge weest, hoewel de personen, die hij met zijn handboeien verschalkte, zoetwatervisjes waren. bepaald of zelfs geen maar bakvisjes. Nadat de beide echtelieden in hun oude woonplaats Strijen-Sas getrouwd waren, vertrokken zij naar Rotterdam, waar de heer v. d. Pligt drie jaar werkzaam was aan het politiebureau aan de Witte de Withstraat. Het hart trok echter naar het platteland en weldra vinden wij het echt paar in Goudswaard, waar de man jaren lang gemeenteveldwachter is geweest. komt op een gemiddelde van 235 ongeval len per dag. Het totaal aantal weggebruikers, dat in 1953 by verkeersongevallen werd gedood, bedroeg 1300. In dit getal zjjn begrepen de personen, die binnen dertig dagen na het ongeval aan de bekomen verwondingen zjjn overleden. Het is het hoogste getal dat tot nu toe in enig jaar in ons land is voorgekomen. De grootste stijging in het aantal doden tengevolge van verkeersongevallen valt waar te nemen in de grote steden en op het platte land. In de grote steden (meet dan 100.000 inwoners) steeg het doden cijfer met 24 pet, n.l. van 244 in 1952 tot 302 in 1953; In plattelandsgemeenten (min der dan 20.000 inwoners) bedroeg de stijging 19 pet, n.l. van 581 (1952> tot 692 (19;>3). In de middelgrote gemeenten (van 20.000100.000 inwoners) steeg het aantal doden van 272 tot 306, d.i. 12,5 pet. Het aantal personen dat in ons land gemiddeld per maand bij verkeersongeval len werd gedood bedroeg 108. De ongun stige ontwikkeling in 1953 wordt nog ge accentueerd door het feit, dat in alle maanden van 1 t tweede halfjaar het aan tal doden boven dit gemiddelde lag. Op Beloken Pasen zal de i.iheemse pries ter Bonaventura Diamini tot bisschop van hef nieuwe diocees van Zuid Mariannhill in Zuid-Afrika worden gewijd Bij is de eerste Zoeloe-bisschop. Sinds 75 jaar mis- sionneren hier paters van de Nederlandse provincie van Mariannhill, die te Arcen (Limburg) is gevestigd. De burgemeesters van de Brabantse gemeenten Zeeland. Schayk Mill en Grave zullen zich in een gezamenlijk schrijven tot de militaire overheid wen den. Hierin zullen zij uiting geven aan de ontstemming en de verontrusting, die er onder de bevolking heersen over de ont ploffingen op het 250 ha grote militaire springterrein langs de provinciale weg Reek-Zeeland-Eindhoven. Op 'dit terrein, dat in 1952 door het departement van Oorlog van de gemeen te Schayk werd aangekocht, oefenen regelmatig genietroepen, waarbij ze krachtige explosies doen ontstaan, waar door in de omtrek al vele ruiten zijn ge scheurd. Onder de bevolking leeft de vrees, dat de huizen op den duur niei be stand zullen zijn tegen de voortdurende grondbevingen. Ondanks het koude vojaar kunnen de kinderen door de late Paasdagen hun paaseieren buiten kleuren; hier zijn se druk besig met het schilderen van fraaie gezichten op de eieren. Een tweetal zwaar gestrafte misdadigers heeft weten te ontsnappen uit de strat- gevangenis „Nieuw Vosseveld" te Vught. In deze gevangenis, vrij eenzaam ge legen temidden der bossen, worden veeU! jeugdige delinquenten ondergebracht, die tot vrij langdurige vrijheidstraffen ver oordeeld zijn Ondanks ijverig speurwerk, waarbij de Vughtse politie is betrokken' heeft men de beide voortvluchtigen nog niet kunnen achterhalen. Het parket uit Den Bos;b heeft zich van de toedracht der ontsnap ping op de hoogte gesteld. Van officiële zijde vernemen wij, dat het Openbaar Ministerie door de minis ter van Justitie is geïnstrueerd omtrent het vervolgingsbeleid ten aanzien van overtredingen der Zondagswet. In herinnering wordt gebracht, dat de toepassing van deze wet reeds aanstonds, nadat zij in werking was getreden, moei lijkheden heeft opgeleverd, waardoor met name in Limburg een uiterst ver warde situatie is ontstaan. Deze moeilijk heden kwamen hieruit voort, dat van oudsher bestaande, diep in het volks leven gewortelde tradities en gebruiken Getracht is op korte termijn princi piële rechterlijke uitspraken uit te lok ken, doch het laat zich aanzien, dat er nog wel enige tijd mede gemoeid zal zijn, voordat in de desbetreffende zaken door de rechter in hoogste instantie uitspraak zal zijn gedaan. Bovendien is het op zijn minst twijfelachtig gebleken of langs de weg van interpretatie door de rechter wel een oplossing van de gerezen moei lijkheden is te bereiken. Inmiddels heeft de minister van Bin nenlandse Zaken in diens antwoord op desbetreffende vragen van het lid der Tweede Kamer de heer Maenen namens de regering een ontwerp tot wijziging van de Zondagswet in het uit zicht gesteld, welk ontwerp er toe zal strekken buiten twijfel te stellen, dat buiten de werkingssfeer van de wet met een godsdienstig of kerkelijk karak- vallen: Processies met muzikale begelei- ter door de verbodsbepalingen werden ding en op de tweede plaats optochten getroflen, Hetgeen bij de voorbereiding met muzikale begeleiding, gaande van van deze wet met was voorzien en ook en naar de kerk, voorzover deze berus- met beoogd. j jen 0p sjncjs jaar en dag bestaande diep De derde secretaris van de Sovjet-ambassade te Canberra, Petrof, liecfl om politiek asyl in Australië verzocht. Dit heeft de Australische eerste minister, Menzies, gisteren iti het Huis van Afgevaardigden medegedeeld. Hij voegde hieraan toe, dal de Australische regering Petrof's verzoek heeft ingewilligd. De Rns blijkt een lid van de Sovjetrussische geheime dienst 'li Australië te zijn geweest. Hij wordt terwille van zijn veiligheid streng b& waakt. Een hoge Australische regeringsambtenaar heeft verklaard: „Petrof is een zeer moedig man, die thans in ery^Jig gevaar verkeert", kjinzies deelde mede, dat Petrof in de voljjfnde bewoordingen .om asyl had ge' vraagd: „Ik vraag om bescherming van mijn persoon en hulp, om mij ongehmderd in Australië te kunnen vestigen Ik ge loof, sinds ik met de Australische levens wijze heb kennis gemaakt, niet meer in het communisme of het .leiderschap der Sovjet-Unie". Petrof's vrouw bevindt zich nog in de Sovjet-ambassade te Canberra. Vrienden geloven, dat zij hem niet is gevolgd, om dat zij vreest voor het lot van haar bloed verwanten in de Sovjet-Unie. Het schijnt, dat Petrof zelf in Rusland in het geheel geen familie heeft. Volgens Menzies is reeds bü eerste be studering van een klein gedeelte van door Petrof meegenomen stukken gebleken, dat zfl betrekking hebben op zaken waarmede j dc veiligheid van Australië is gemoeid. in het volksleven gewortelde tradities en gebruiken. In de gegeven omstandigheden deed zich voor de periode, gedurende welke nog geen onherroepelijke rechterlijke beslissingen zyn genomen en ook nog geen zekerheid bestaat omtrent het lot van het aangekondigde wetsontwerp de behoefte gevoelen aan de afbakening van een duidelijke gedragslijn voor het vervolgingsbeleid. Het Openbaar Ministerie heeft nu op dracht om in het algemeen de Zondags wet onverkort te handhaven. Alleen ten aanzien van processies en optochten met muziekbegeleiding, als boven bedoeld, zal voorlopig nog oen afwachtende hou ding worden aangenomen en dus niet strafrechterlijk worden opgetreden. Ten overvloede wordt er op gewezen, dat zoals uit het vorenstaande trouwens al blijkt wel zal worden ingegrepen, in dien bij niet-godsdienstige of kerkelijke gebruiken, zoals het zg. „dauwtrappen", de wettelijke bepalingen omtrent de Zon dagsrust worden overtreden. Hij voegde hieraan toe: „De te vormen koninklijke commissie zal een onderzoek instellen naar hetgeen ik zou willen noemen spionnage in Australië. Er zal onafgebroken worden gelet op hen, die in de documenten van Petrof worden ge noemd" De Australische regering beschikt vol gens de premier over voldoende gegevens over de zaak-Petrof om te kunnen vast stellen. dat er kwesties bij betrokken zijn, die de veiligheid van Australië raken. Deze gegevens betreffen niet alleen Russi sche agenten in Australië maar ook Australische staatsburgers, die genoemd werden als contactmannen en medewer kers. (Van onze correspondent) In het dorp Nieuwersluis is een merk waardige situatie ontstaan. De burge meester van deze gemeente heeft zich namelijk genoodzaakt gezien een avond klok in te stellen voor een groot aantal jeugdige dorpelingen, die zodra de duis ternis is ingevallen zich niet meer op straat mogen vertonen. Dit is het gevolg van een ergerlijk vandalisme der Nieu- wersluise jongeren, die grote schade toe brachten aan in aanbouw zijnde huizen en gebouwen. Vers metselwerk werd op grote schaal vernield, pas gemetselde muren omgetrokken en materialen ver nield. Op deze wijze werd aan de huizen een grote schade toegebracht. (Van onze verslaggever). Reeds 25 jaar werkt in Hilversum de Bedrijfsschool van de N.V. Philips Tele communicatie Industrie, z,j het ook, dat zij pas enkele jaren geheel afzonderlijk van de fabriek op de Larenseweg is ge huisvest aan de overzijde, in een daartoe geschikt gemaakt gebouw. Vanmiddag is ir F J. Philips er op bezoek geweest om aan deze school officieel de naam 1 r Philips School te geven en het is ook op initiatief van de grondlegger der were industrie geweest, dat dit onderwijs instituut gesticht werd. Voorop heet steeds gestaan, dat in de Philips Tele- Maandagmiddag is de bekende Francis caner missionaris, pater Kammerer be houden op zijn basis Enarotaii terugge keerd van een succesrijke tocht naar de binnenlanden van Nieuw-Guinea en meld dc, dat hij als eerste missionaris de voel heeft gezet in de geheimzinnige Baliem- vallei. waarnaai tientallen jaren gezocht is. Een telegram uit Hollandia aan het Pro vincialaat der Franciscanen te Weert, dat Dinsdag werd ontvangen bevestigt het bericht. Pater Kammerer is de missionaris, die volgens mededeling van zijn dragers bij zijn eerste poging om de Baiiem-vallei te bereiken, door vijandige Papoea's op 28 Augustus 1952 werd overvallen, doodge- spietst en verbrand In October van dal jaar kwam hij echter gezond en wel op zijn basis te Ènarotali terug. De Grote Vallei van de Baliem werd In 1938 door een expeditie onder leiding van doorkruiste. 1 toen Begin 1952 ondernam Pater Kammerer zijn eerste tocht, die eindigde in de Ilaga- valiei, waar hij door zijn mensen in de steek werd gelaten, zodat hij ervan moest afzien verder te trekken naar het zo be geerde doel hoewel hij zeker al 2/3 van de weg had afgelegd, en drie weken onder weg geweest was. Later trok Pater Kammerer weer op verkenning uit, om nieuwe verbindingswe gen te vinden tussen de Wisselmeren en de Mimikakust; maar de verre Baliemvallei. zo belangrijk voor missie en kolonisatie, vanwege de relatief grote bevolkingsdicht heid bleef hem steeds weer trekken. En kele weken geleden waagde hij ten tweeden male de moeilijke tocht door het hoogge bergte naar de grote Baiiem-vallei, Deze keer is hij in rijn onderneming geslaagd, heefl de Baliein bereikt en is veilig op zijn basis teruggekeerd. communicatie Industrie er werken in Huizen, Hilversum en Den Ilaae in totaal 5500 personen hoogwaardige arbeids krachten werkzaam moesten zijn hetgeen Jtonki*datT"dereVS' Wanne" -- be denkt, dat de garanties voor de geleverde ?5PTa;?unitstrekkT„? ",et mind" da" Aan dc uitstekende technische scholing wordt, is het ongetwijfeld ook te danken, dat men m Amerika en Enge land vol lof is over de Nederlandse tele- communicatie-Industrie. De problemen met betrekking tot ver nieuwing van het onderwijs, die voor namelijk na de oorlog zijn ontstaan, heb ben echter evenmin de leiding van deze Bedrijfsschool onberoerd gelaten en men is er thans niet alleen op uit de jongelui voldoende technische scholing te geven, maar hun ook begrippen bij te orengen omtrent de juiste plaats, die zij straks tn de arbeidersgemeenschap zullen gaan in nemen. De nodige teamgeest wordt de leerlingen eigen gemaakt., zij leren be seffen, hoe in een bedrijf onderlinge samenwerking nodig is, terwijl tevens lief de voor vak en bedrijf wordt aange kweekt. De ontwikkeling van de techniek stelt aan de werkers hogere eisen, zodat veelal oen speciale opleiding noodzakelijk is, het geen er ongetwijfeld toe leiden kan, dat niet langer fabrieksarbeid wordt onder schat. Bij Philips is het trouwens al veel z.0, ^at promotie-kansen niet ®r uitsluitend via het kantoor gaan, heu-J,„VOor de 'eidinggevende functies ook inn»iTiI'ersonen uit het technische per soneel gekozen worden. Men behoeft niet per se een diploma dez"e ,erhoolbafChtSS,Ch001 te hebben öm tót deze school toegelaten te worden want een mogelijkheid voor een goede positie in de telecommunicatie-industne is er ook voor een jongeman met een d nluma MULO, HBS of Gymnasium, waarbij ieder de voor krijgt. hem geschikte opleiding Alle leerlingen worden, voordat zij tot de school worden toegelaten, medisch en psychotechnisch gekeurd. Het aantal, dat de studie niet volbrengt, is uiterst gering en de geest onder de leerlingen, die zich gaarne inspannen om later een behoor lijke maatschappelijke positie te verwer ven, is zeer goed. De cursussen, die Uiteraard totaal op de behoeften van het bedrijf zijn gericht er bestaat echter geen verplichting om na het einde van de cursus bij Philips in dienst te treden leiden op tot iedere tak van de onder havige uitgebreide techniek; tot telefoon- technicus, radartechnicus, tekenaar, con structeur, ja de mogelijkheden lijken on begrensd. Daarbij is het onderwijs, zoals wij hebben kunnen constateren, zeer levendig, de lessen zijn theoretisch en practisch, maar hebben ook betrekking op de algemene vorming van de menselijke persoonlijkheid. Zo zijn er discussie groepen, de jongens leren een krant lezen, ontwikkelen zich tot zelfstandigheid en leren verantwoordelijkheid dragen. Wan neer bij de onderlinge besprekingen de belangstelling voor een bepaald onder werp naar voren komt, kunnen de leer lingen daarover zelf een studie maken, verlucht met foto's of tekeningen, waar van wij in de projectenzaal zeer interes sante voorbeelden hebben gezien. Het aanstaande bezoek van het Deens koninklijk paar was voor hen aanleiding iets meer over Denemarken te vernemen, waarvoor enige leerlingen bij wijze van spreken stad en land zijn afgeweest. Op een veertigste van de ware grootte werd het model gemaakt van een opgegraven Vikingboot, een werkstuk dat tot in de kleinste details keurig is uitgevoerd. Merkwaardig is ook een uitgebreide ge ïllustreerde studie over hout, terwijl dit materiaal practisch in de teiecommu- nicatie-industrie niet gebruikt wordt. Bij natuurkunde, mechanica en electro- techniek wordt vaak het gedoceerde aan schouwelijk voorgesteld met behulp van apparaten die de leerlingen zelf in elkaar kunnen zetten, zodat zij ook leren zien. hoe alles precies bij elkaar past en elk onderdeel een eigen functie heeft om het geheel goed te doen werken. Het dagonderwijs wordt door 200 leer lingen gevolgd, de avondcursussen door 800 waarnaast er nog z.g. part-time onder wijs is voor hen, die reeds in de industrie werken. Tijdens hun opleiding ontvangen de leerlingen in het tweede jaar een ver goeding, die voor gediplomeerden van de Ambachtsschool 10 per week bedraagt, voor Mujo-jongens 15 en voor HBS-ers. die vaak de diensttijd reeds achter de rug hebben en dus ouder zijn, 100 per maand. Bovendien wordt vaak nog een tege moetkoming in de kosten van pension en reizen gegeven. Te Washington is liet gisteren reeds door ons gesignaleerde bericht van de New York Times over een onderzoek tegen de vooraanstaande Ameri kaanse atoomdeskundige prof. dr Oppenheimer bevestigd. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft namelijk onthuld, dat president Eisen hower heeft gelast, dat Oppenheimer „voor de duur van een onderzoek" geen toegang meer mag hebben tot enigerlei geheime inlichting over de atoomenergie. Deze maatregel is genomen uit „veiligheidsoverwegingen". Zoals men weet, is dr Oppenheimer de maker van de eerste atoombom. Met gespannen aandacht is een der leerlingen van de dr A. F. Philips-school besig aan een werkstuk. In feite deelt de Amerikaanse atoom commissie in deze bekendmaking mede, dat dr Oppenheimer is geschorst in zijn functie van adviseur in zaken, die betrek kin" hebben op de atoomenergie, en dat een°commissie is ingesteld voor het in stellen van een onderzoek. Eisenhower nam zijn besluit ten aan zien van Oppenheimer na overleg met de minister van defensie en de directeur van het bureau van defensie-mobilisatie. Volgens de bekendmaking heeft dr Op penheimer zelf om een onderzoek ge vraagd, waarna een commissie werd sa mengesteld. Voorzitter hiervan is Gordon Gray, oud-minister van het leger en thans president van de universiteit van Noord- Carolina. De andere leden van de com missie zijn Thomas Morgan, oud-president van de Sperry Corporation, en dr Ward Evans, hoogleraar aan de universiteit van Loyola in Chicago. Dr Oppenheimer behoudt zijn functie van directeur van het instituut van ver gevorderde studie aan de universiteit van Princeton in New Jersey. De curatoren van dit instituut hebben in een verklaring hun volledige vertrouwen in dr Oppen heimer uitgesproken. Gistermorgen tegen elf uur is op het vliegveld Texel een eenmotorig vliegtuig van de N V. Aero Ypenburg uit Ryswyk verongelukt. De bestuurder, de 25-jarige reserve tweede luitenant-vlieger J. D., is vrijwel onmiddellijk nadat het ongeluk was gebeurd aan de opgelopen verwondin gen overleden. Hjj woonde sinds kort in Den Burg op Texel. Hg Iaat een vrouw en een negen maanden oud kindje na. Het ongeluk is gebeurd toen het vlieg tuig. een „Fairchiid'een sleepzak zou op pikken van het vliegveld Texel Het toe stel vloog n.l. ten behoeve van het oefenen door luchtdoelarrilerie. Tijdens het oip- pikken van de sleepzak heeft zich vermoe delijk een motorstoring voorgedaan tenge volge waarvan het vliegtuig op de grond terecht kwam. Mgr Traglia, president van het comité voor het Maria Jaar- zoals reeds beknop ter werd gemeld, aan alle bis schoppen over de gehele wereld een rondschrijven gericht. waarin hij het vertrouwen uitspreekt, dat de aanstaande Meimaand in het teken van een bijzon dere godsvrucht van alle gelovigen je gens de H. Maagd Maria zal staan. Mgr Traglia verzoekt het episcopaat er mede in te stemmen, dat gedurende de aan staande Meimaand in de kerken op bij zondere wijze gebeden wordt voor de in tenties, waarvoor Z.H. de Paus dit bij zonder Maria Jaar heeft afgekondigd. Zij zijn over de vijf Zondagen van Mei als volgt verdeeld: Zondag 2 Mei: gebeden voor Z.H. da Paus. Zondag 9 Mei: gebeden voor de ver volgde christenen; Zondag 16 Mei: gebeden voor het va derland: Zondag 23 Mei: gebeden voor de vrede; Zondag 30 Mei: gebeden voor de pries ters en voor roepingen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1