Aziatische volken ontstemd Kremlin-speculatie op botsing tussen V.S. en Frankrijk LASTER tegen De Gasperi werd bewezen geacht Dien Bien Phoe lieeft vliegveld nog maar een Monastieke leven neemt hoge vlucht Christenvervolging op Celehes Zo lang rode drei blijven Amerikaanse troepen in Europa duurt r Passiespelrollen verdeeld. W elke figuur past u GOEDE VRIJDAG Toch erkenning van de Kerk? Guareschi kriisct een jaar gevangenisstraf Toeneming van roenin gen maakt kloosteruitbreiding noodzakelijk Vrijdag 16 April 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Nuschke doet beroep op de Paus Het bezoek van Koningin Juliana aan Londen Egalisatieregeling voor huisbrand Derde Divisie op herhaling Cisterciënscrs van „Mariënkroon" jubileren Bouwfonds als geschenk voor „gouden" paters Vietminhs maakten liet andere onbruikbaar Plebaan Agterof 50 jaar Manifest van regering Republiek Zuid-Molukken Index gezinsverbruik Voortvluclitige misdadigers uit Vught gegrepen De les van Br. Evert Zaak Berkelse arts WEERBERICHT Toen Hij, bij het avondmaal, den beker hief en het brood brak, rees daar een stilte ontzaggelik waarin Hij zei: doet dit na Mij en doet dit Mij te lief, want in dit brood en in die wijn ben Ik. Daarmee had Hij het laatste van Zijn plicht volbracht. Nu was Hij gans alleen, in het scharlakenrood ging Hij Zijn tocht één dag en één nacht de zware tocht tot aan Zijn aardsen dood. Nog steeds voert men de Liefde op het schavot, nog steeds hangt aan* het kruis Rechtvaardigheid, nog steeds wordt Waarheid door de waan bespot. Nog steeds wordt Onschuld door geweld getart en wordt de mens beheerst door haat en nijd, en op Calvarie bloedt nog steeds Zijn Hart. LOUIS DE BOURBON. Na 1 Mei alleen nog voor eierbrikellen De Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft bij haar machtiging aan de Nederlandse regering om een stelsel van egalisatie regelingen te blijven toepassen voor het bepalen van prijzen van huisbrandkolen in Nederland, het voorbehoud gemaakt, dat de Nederlandse regering zo spoedig mogelijk maatregelen zal treffen, die een verdere aanpassing van de binnenlandse prijs voor huisbrand aan het prijsniveau in de Gemeenschap zullen waarborgen. Tussen 1 November en 15 Dee. x O Ongekende groei Veelzijdige iverkzaamhéid Amerikaanse vliegkamp- schepen Geen verandering tussen 15 Febr. en 15 Maart Derde Ordevan Sint Frans lioudt districtsdag in Megen Gaullisten beraden zich De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Heldere nacht met plaatselijke zware nacht vorst. Morgen overdag wisselende bewolking en overwegend droog weer. Ongeveer dezelfde' temperaturen als vandaag. Matige tot vrij krachtige Noordelijke wind. Zaterdag 17 April: Zon op 5.41 uur, onder 19.40 uur. Maan op 19.24 uur, onder 4.53 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Na Foster Dulles' bliksemreis NU FOSTER DULLES weer op 't State Department te Wa hington van zijn bliksemreis naar Londen en Parijs is teruggekeerd en wel reeds rustig over de bereikte resultaten heeft kunnen naden ken. zal hij ongetwijfeld tot de conclusie zijn gekomen, dat er realiter een grote af stand ligt lussen de plannen, waarmede hij Zaterdagavond in Amerika in 't vlieg tuig stapte en de documenten waarmede hij huiswaarts is gekeerd. Toen hij ging, nam hij de leuze „vrede door kracht" mede. Daartegenover stelde de Britse minister van buitenlandse za ken, Eden, een andere leuze ..Vrede door overleg". We geloven dat deze leuzen, ieder op zich genomen, onvoldoende zijn om de waarachtige vrede te benaderen Chamberlain vloog in September 1938 naar München met dezelfde Engelse leuze; hij scheen, zelfs bij Hitler, een succes te heb ben bereikt. Maar deze loste toch het Su- detenvraagstuk eigenmachtig op, zonder zich iets van de gesloten overeenkomst aan te trekken. Enkele maanden later, Maart 1939, ging Chamberlain, na de over weldiging van geheel Tsjechoslowakije door nazi-Duitsland op de leuze „vrede door kracht" over. maar ook deze tactiek was voor Hitier geen reden om zijn machts wellust te bedwingen. Wederom enkele maanden later, stortte de nazi-dictator de gehele wereld in een gruwelijke oorlog, volkomen doelbewust, met hooghartige verachting van alle waarschuwingen, wel ke in overleg en kracht gelegen waren. Er is inderdaad een groot verschil tus sen de internationale situatie van toen en nu. In 1939 stond tegenover het in enkele jaren tijds opgebouwde Duitse leger slechts een groep militair zwakke landen, zonder verdere samenhang dan enkele ta melijk losse overeenkomsten. Thans vindt de Sovjet-Unie tegenover zich de militair machtige Verenigde Staten, die over wa penen beschikken, welke in vernietigings kracht en afschrikwekkendheid alles wat op dit gebied tot dusverre gepresteerd is, verre overtreffen. De mogelijkheid be staat ook niet meer. dat een agressor tiet ene land na het andere afslacht, zonder dat de bedreigde gemeenschap in actie komt. Er bestaan nu militaire bo"dgen?°V" schappen, welke als het ware aut°™at'sdb in actie komen, als een der,.ver<?T®f*J"' tende partijen wordt aangevallen. Het ver schil tussen 1939 en nu is dan ook zeer groot; het is zelfs essentieel. Nu de twee partijen over een ërota kracht beschikken, zou het voor dehand liggen, dat zij met die kracht achter zich zouden trachten tot een vrede door over leg te komen. De werkelijkheid is echter geheel anders. Zuiver gezien is de situatie zó dat de twee kolossen eigenlijk niet kunnen onderhandelen; beiden handelen op de grondslag van hun beginselen, wel ke men zou kunnen noemen de demo cratische en de communistisch a. Waar deze tot vaak tegengestelde conclusies dwin gen, zijn compromissen feite'ijk onmoge lijk. omdat ze zonder meer een verlooche ning van de grote eigen beginselen zou den zijn. Daartoe wil noch Moskou, noch Washington gedwongen worden, zo lang ze zich sterk genoeg voelen om eventueel voor hun politiek te vechten. OP DIT PUNT aangekomen, kunnen we ons afvragen, wat Foster Dulles in feite in Londen en Parijs heeft be reikt. Het antwoord kan slechts luiden in de volle werkelijkheid zeer weinig Er is geen Nato voor het Verre Oosten en Zuid-Oost.-Azië gesloten Dat was eenvou dig een onmogelijkheid, omdat daarvoor zeer ingewikkelde besprekingen nodig zouden zijn. welke wel langer dan een paar dagen zullen duren. Er is. daar komt de zaak op neer, te Londen esioten dal over een dergelijk pact onderhandelingen zuilen worden geopend. En dan staan we voor het zeer merkwaardige het zeer ver rassende feit dat de Franse regering zich klaarblijkelijk zonder veel pourparlers bij deze gedachte heeft neergelegd; wat o i. er op wijst, dat men in Parijs niet de vrees koestert, dat het inderdaad tot een reëe) pact zal komen Deze constructie klinkt ietwat vreemd; we geloven echter, dat als Frankrijk verwacht had, dat het bedoelde verdrag tot stand zou komen, het heel wat oppositie zou hebben gevoerd, welke ze ker niet in een paar uur tijds zou zijn overwonnen; en voorts dat het een aantal waarborgen en concessies zou hebben ge- eist, welke weer verzet van Amerikaanse zijde zouden hebben gevonden. Frankrijk laat die oppositie echter aan anderen, d.w.z. aan de Aziatische landen, over. En daar is ze dan ook reeds losge broken, op de allereerste plaats natuur lijk in India. Alle bladen in New Delhi zijn eenstemmig in de veroordeling van het voorstel van de Amerikaanse staatssecre taris. Zelfs wordt het plan opgeworpen, om het voorstel van de collectieve verde- i diging van het Verre Oosten en Zuid- Oost-Azië, dat een nieuwe manoeuvre I wordt genoemd om verdeeldheid onder de Aziatische landen te zaaien, aan de Ver enigde Naties als een bedreiging van de vrede voor te leggen. Er wordt gesproken van „het vechten ten,,de laatste druppel Aziatisch bloed" en van „de Engelse luste loze en machteloze, capitulatie voor een machtige bondgenoot", Maar vooral klinkt door de persstemmen van India woede dat het Westen de Aziatische volken in militaire avonturen wil meeslepen. Veel goeds voorspellen dergelijke overwegin gen voor hel plan-Dulles, dat overigens slechts een slap surrogaat van zijn oor spronkelijke idee is zeker niet. Als vele Amerikaanse bladen toch wel tevreden zijn over de reis van Foster Dul les, dan berust dat o.i. bovenal op de ge dachte, dat tenminste de Westelijke eens gezindheid vlak voor de conferentie van Genève gehandhaafd is kunnen blijven Men kan zich echter afvragen, wat dit eenheidsfront waard zal blijken te zijn. als het straks in de oude Volkenbondsstad in hei Russische-Chinese vuur zal komen Voor de Fransen zal daar het einde van de oorlog in Indo-China de hoofdzaak, zo niet de enige zaak zijn. Washington koes tert daaromtrent heel andere ideeën, zo dat een Frans-Amerikaanse botsing, zij het misschien achter de schermen, waar schijnlijk lijkt Op die botsing speculeren overigens nu reeds de Russen. De Oostduitse plaatsvervangende pre mier, Otto Nuschke, heeft een telegram aan Z.H. de Paus gezonden met het ver zoek stappen te doen tot beëindiging van alle experimenten met de waterstofbom. Nuschke verzoekt de Paus het daarheen tc leiden, dat de grote mogendheden in onderhandeling treden teneinde het ge bruik van atoomenergie tot vredelieven de doeleinden te beperken en haar ge bruik voor wapens te verbieden. Nuschke heeft eveneens een brief aan de bisschop van Chicheter, president van de wereldraad van kerken, gezonden, waarin hij voorstelt, dat het protestanten dom zich inzet voor een verbod op atoomwapens. Het Milanese tribunaal heeft in de zaak De Gaspari contra Guareschi snel recht gedaan. Het tribunaal achtte De Gasperi's aanklacht wegens laster bewezen en ver oordeelde Guareschi tot één jaar gevange nisstraf. Tevens moet Guareschi 100.900 lire (ongeveer 600) boete betalen en 200.000 lire voor de kosten van het geding Ook moet hij het vonnis twee keer in zjjn blad publiceren. Zoals bekend had de beroemde schrij ver van „Don Camillo" in zijn extreem rechts weekblad Candido" tijdens de jongste verkiezingscampagne een photo- copie van een brief gepubliceerd, welke De Gasperi in 1944 van het Vaticaan uit waar hij toen verbleef aan de Britse stafofficier kolonel Bonham Carter zou 'hebben gericht en waarin hij om een bombardement op Home zou hebben ver zocht. Guareschi mag dan te goeder trouw zijn geweest waar niemand aan wn twijfelen dat nam niet weg, dat De Gasperi zich zeer door deze publica- he gegriefd voelde. Hij ontkende de echt heid van het document met verontwaar diging en klaagde Guareschi aan. Het proces heeft maar kort geduurd De bezitter van de brief, een zekere Toma, is nu uit Zwitserland opkomen dagen. Hij bood aan het gewraakte do cument aan de Zwitserse autoriteiten ter hand te stellen, maar de rechters heb ben het blijkbaar niet nodig geoordeeld een nader onderzoek naar de echtheid in te stellen, nu o.m. uit verklaringen van de uit Londen overgekomen Bonham Caj'ter eij_de door deze overgelegde me dedeling van Lord Alexander vast stond, dat nimmer een verzoek om Rome te bombarderen de geallieerden bereikt had en dat men daar nooit van een zekere De Gasperi vernomen had voor het ein de van de oorlog. Het tribunaal zag even min heil in een nader grafologisch on derzoek. Guareschi werd schuldig bevonden en gaat nu, tenzij in hoger beroep, als dat wordt aangetekend, anders beslist wordt, een jaar in afzondering doorbrengen. Tijdens het bezoek, dat H.M. Koningin Juliana volgende maand aan Londen brengt zal Zij, zoals reeds werd bericht tot erelid van het gilde van de Timmer lieden benoemd worden. Dit zal geschie den tijdens een korte plechtigheid, waar bij de Nederlandse ambassadeur in Londen, mr D. JJ. Stikker en de burge meester van Londen, Sir Noel Bowater, aanwezig zullen zijn. Het erelidmaatschap is de hoogste onderscheiding van het 600 jaar oude Timmerliedeugiide. De plechtigheid zal worden gehouden in het gebouw van het Laken Volder gilde, daar het gebouw van het Timmerliedengilde evenals de Ned. Herv. Kerk in Austin Friars tijdens de oorlog door bombardementen werd ver nield. De oorkonde van het lidmaatschap zal in een speciaal ontworpen houten kistje, gemaakt van hout van de ver woeste Nederlandse kerk en het gebouw van de Timmerlieden aan de Koningin worden aangeboden. Hare Majesteit zal tijdens haar bezoek een parade van het lste batj. van het Royal Sussex regiment afnemen in haar hoedanigheid van ere- kolonel-commandant van het regiment. Detail van een schildering van Giovanni Bellini Het ministerie van economische zaken deelt thans mede, dat besloten is met in gang van 1 Mei a.s. de egalisatieregeling te handhaven voor de eierbriketten, die ongeveer een kwart van het huisbrand- verbruik uitmaken, terwijl voor de ove rige huisbrandsoorten de prijs- en vracht egalisatie komt te vervallen. Binnenkort zulle» nadere mededelingen omtrent de per 1 Mei van kracht worden de eierbrikettenregeling volgen. Behoudens onvoorziene omstandig heden zullen de herhalingsoefeningen voor de militairen van de Derde Divisie dit jaar tussen 1 November en 15 Decem ber worden gehouden. Voor de meeste onderdelen is de duur van de herhalingsoefeningen op 23 dagen gesteld, echter met uitzondering van de tankonderdelen van de Derde Divisie, die voor een langere duur onder de wapenen zullen worden geroepen. Deze onderdelen zullen bovendien grotendeels in andere perioden, nl. tussen Juni en December van dit jaar onder de wape nen komen. (Van onze correspondent) De Cisterciënscrs van het klooster Ma- riönkroon te Nicuwkuik herdenken op Mei a.s. het feit, dat zij zich vijftig Jaar geleden op het toenmalige kasteel "un" scnoort" aldaar vestigden. In verband daarmee wordt op Zaterdag 15 Mei in het klooster, onder auspiciën van het Prolr,n* ciaal Genootschap voor Kunsten en We tenschappen in Noord-Brabant, een Ma riale tentoonstelling geopend, waarop het werk van beeldende kunstenaars in Bra bant, zowel uit verleden als leden, zal zijn geëxposeerd, terwijl ook dc Maria-litera- tuur der laatste vijftig jaar een ereplaats KrUSt. Kr zullen voorts lezingen worden fi»nn1<l,en ovcr d'- Moeder Gods in de lieel- cienae kunst en dc literatuur. De eigenlijke V!aü'i«gnhct gouden jubileum vindt plaats op Zondag 16 Mei a.s. De Cisterciënscrs kwamen in 1904 naar Nieuwkuik, toen zij als gevolg van de anti godsdienstige metten v het minis.ter.e Combes Uit r ïan jk werden verbannen. Abt Maréchal verliet toen met zijn ge trouwen het klooster „St. Marie du Pont Colbert" en vestigde zich, na een kort ver blijf in België op „Onsenoort" te Nieuw kuik. Sedert dat tijdstip heeft de communiteit zich door allerlei wederwaardigheden heen gestadig kunnen uitbreiden. Vooral de laatste jaren mag van een ongekende groei worden gesproken, zodat men ook daar met gebrek aan huisvesting kampt en zelfs vele candidaten naar andere kloos ters van de orde moeten worden verwe zen. Telde dit klooster in 1936 slechts vijf monniken en enkele broeders, thans be staat het convent, de scholastieken mee gerekend, uit 13 personen, onder wie 44 priestermonniken en 15 broeders. Met het oog op de noodzakelijke uitbrei- din" van het klooster, wil de stichting Vrienden van Mariënkroon" aan de ju bilerende paters een bouwfonds aanbie- ren waarvoor de giften op gironummer 491548 kunnen worden gestort. Toen de Cisterciënsers van de lichte ob servantie in het begin van deze eeuw naar ons land kwamen, herstelden zij een al oude traditie, welke door de Reformatie bruut was verbroken. Vóór die storm losbrak, telde de orde in ons land immers 14 kloosters voor mannen en 21 kloosters voor vrouwen. Ook in de omgeving, waar de paters van Nieuwkuik thans zijn gevestigd, bevonden z1»Ct ^e,e J,er,cidnserk'0°sters, namelijk Mariënkroon" te Heusden en „Mariën- donk te Elshout welke beide indertijd werden geplunderd en verwoest. Gedurende hun vijftigjarige werk zaamheid op de huidige priorij Mariën kroon" welke naam het klooster in 1936 werd gegeven hebben de paters zich een grote vriendschap tot in verre omeevine weten te verwerven. Daartoe droeg vooral bij hun werkzaamheid op velerlei gebied naar buiten. Wij noemen o.a. hun liturgische uitzen dingen via de radio, 't apostolaat van de open armen", waardoor gastvrijheid "en geestelijke steun aan ieder die aanklopt worden verleend de nationale bibliotheek voor geestelijke lectuur, die gratis voor elkeen openstaat, de gebedsactie Be schouwend in werkzaamheid" ten diénsto van de K.A.B.-leden. de culturele activi teit door ontwikkelingsavonden in de priorij, onderwijs en heemkunde en vele andere activiteiten die naast het primaire „Opus Dei", het koorofficie. worden ver richt. -» Het is een verheugend teken, dat de roepingen voor dit monastieke leven juist m deze tijd zulk een vlucht nemen, al stelt deze toeloop, zoals opgemerkt, de patcrs dan ook voor grote huisvestings problemen en blflft er geen andere uitweg over dan tot uitbreiding van de klooster- f„„lTVx,n °.vc,r tc gaan- BÖ deze taak moge „Mariënkroon" zich gesteund zien door de hulp van Katholiek Nederland, hÏm «.5*2 B"st®'«ke en culturele ar- de aloude Cisterciënserordc in verleden en heden te beseffen èndaad werkelijk tc waarderen weet. Dc opstandelingen, die dc Frans-Victnamese vesting Dien Bien Phoe belegeren, liebben in de nacht van Woensdag op Donderdag een van dc twee vliegvelden bij de ingesloten vesting onbruikbaar gemaakt door hel aanleggen van „een zeer grote loopgraaf" over liet terrein. Het wordt niet mogelijk geacht liet terrein binnen korte tijd te herstellen, aldus deelde liet Franse hoofdkwartier te Hanoi mede. Bij hun aanval op liet vliegveld maakten de rebellen gebruik van bamboestokken met springstof, waarmede zij de metalen roosters van de oppervlakte van het vliegveld opbliezen. De loopgraaf was aangelegd op» minder dan 730 meter van het hoofdkwartier van kolonel De Castries. Een Franse verkenningsafdeling heeft Woensdag een gevecht van verscheidene uren met de rebellen geleverd, op ander halve kilometer afstand van de vesting Voor het invallen van de duisternis trok de afdeling zich terug. Ook Donderdag deden zich dergelijke gevechten voor- De zeven Amerikaanse journalisten, die berichten doorgeven over het beleg van Dien Bien Phoe, hebber er bij de Ame rikaanse ambassadeur te Saigon tegen ge- in ven d? Christenvervol kloostergang van priorij kroon"' Marien- gingen m Zuid-Celebes heeft de regerin" van de Republiek der ZuidMolukkfn"en manifest uitgegeven welk manifest wfi hieronder laten volgen. y „De Christenvervolging in het toch reeds gistende Indonesië is een zaak die de regering van de Republiek der Zuid- Molukken met grote bezorgdheid ver vult. Met ontzetting heeft zjj kennis ge nomen van de gevangenneming en be snijdenis van ongeveer 7000 Christen- Indonesiërs door Mohamedaanse benden in Zuid-Celebes en van de gedwongen huwelijken van Chrirten-vrouwen en meisjes met leden dezer benden van de ontheiliging van tientallen kerken en de verbranding van enige duizenden bijbels. Het verzoek van mr Tambunan de vice-voorzitter van het Indonesische tai- lement tevens voorzitter van de Rar- kindo (Partai Kristen Indonesia) om de hulp in te roepen van de Verenigde Na ties is door de Indonesische regering van de hand gewezen, omdat het hier de oplossing van een binnenlands vraagstuk betreft. Ten volle overtuigd echter van de on macht van de Indonesische regeerders dit vraagstuk naar behoren op te lossen, een overtuiging die gebaseerd is op eigen bittere ervaring, verklaart de regering van de Republiek der Zuid-Molukken zich bereid onmiddellijk nadat de Repu- onek der Zuid-Molukker in haar rechten zal zyn gerehabiliteerd en haar vrijheden 00k andere volken te helpen, zal hebben verkregen, r.syl te verlenen aan OoifJ^, Vl16 bevolkingsgroepen op Celebes en elders in Indonesië die thans !£„S e "00d verkeren. Zij doet hierbij een ernstig beroep op de Verenigde Naties alsmede op de Wereldraad van Kerken teneinde de hier door haar voor gestelde oplossing te bevorderen". protesteerd, dat de beperkende maatrege len van het Franse leger hun hadden be let „een juist beeld van de gebeurtenissen te geven". Zij verzochten de ambassadeur hun protest door te zenden aan het Ameri kaanse departement yan buitenlandse zaken „voor onmiddellijke overweging en maatregelen". Zoals gemeld hebben buitenlandse cor respondenten te Hanoi, onder wie onze correspondent Alfred van Sprang, reeds bij generaal Bodet, de plaatsvervangende Franse opperbevelhebber in Indo-China geprotesteerd tegen de onvoldoende voor lichting. Van bevoegde zijde te Hanoi is Donder dag vernomen, dat dc Ver. Staten twee vliegkampschepen naar de golf van Tonkin hebben gezonden. De Golf v. Tonkin strekt zich uit van de delta van de Rode Rivier tot aan de Chinese grens. Aan het bericht Op de tweede Paasdag zal plebaan Ag terof van de St. Bavo-basiliek in Haar lem zijn vijftigste verjaardag vieren. Voor velen, ook buiten de Haarlemse kathedrale basiliek, was plebaan Agterof reeds vóór zijn benoeming in zijn huidige functie een welbekende figuur, èn als se cretaris van de Bisschop èn als geestelijke leider van het bureau voor huwelijks voorlichting te Haarlem. Velen herinneren zich nog zijn rijzige gestalte als secretaris van de Bisschop, die bij de pontificale plechtigheden met onfeilbare zekerheid en rust de liturgische functies wist te leiden. Daarnaast wisten velen uit Haarlem en omgeving de weg te vinden naar zijn spreekkamer om zijn geestelijk advies in te winnen inzake hu welijksproblemen. De vruchten van deze contacten heeft hij ook vastgelegd in twee practische boeken over huwelijk en huwelijksvoorbereiding. In 1950 werd secretaris Agterof be noemd tot plebaan van de kathedrale ba siliek, waarmede hij als secretaris van dc Bisschop reeds zovele jaren vertrouwd was geweest. werd met nadruk toegevoegd, dat dc vliegtuigen aan boord van dc schepen niet hebben deelgenomen aan de slag om Dien Bien Phoe „of enige andere strijd in Indo-China". De vliegkampschepen zijn de „Essex" en de „Boxer", beide 27.000 ton groot. Zij maken deel uit van de Amerikaanse zevende vloot, welke haar hoofdbasis te Manilla heeft. Beide vliegdekschepen hebben gedurende de oorlog in Korea in Koreaanse wateren geopereerd. De woordvoerder te Washington ver klaarde, dat de „Essex" en de „Boxer reeds meer dan een maand in de Zuid- chinese Zee vertoeven. „Zij maken van de huidige weersomstandigheden gebruik voor het houden van oefeningen zeide hij. De woordvoerder wilde niet nader aangeven wat de huidige positie der twee Amerikaanse vliegdekschepen is. Het C.B.S. heeft thans prijsindexcijfers van het gezinsverbruik op basis 1 L per 15 Maart 1954 samengesteld. Het totaal-indexcijfer onderging tussen 15 Februari en 15 Maart 1954 geen ver andering en bleef gehandhaafd op 124. Slechts bij de groep voeding, waarvoor het indexcijfer niet 1 punt opliep tot 127 kwamen prijsverandenng van enige betekenis voor. De indexcijfers voor koffie en thee, aardappelen en fruit ver toonden n.l. een stijging Hiertegenover stond een voortgezette daling der eier- prijzen In mindere mate daalden de in dices voor groenten en roomboter. De vrijheid van de dezer dagen in de avondl^kc uren uit de Vughtse strafge vangenis „Nieuw Vosseveld" ontsnapte misdadigers is slechts van korte duur geweest. Aanwijzingen wezen uit, dat de voortvluchtigen de richting Tilburg had den gekozen. Daar werd dan ook het net dichtge trokken met gevolg dat het de Tilburgse politie gelukken mocht de beide uitbre kers Donderdag weer te arresteren. Zij zijn intussen overgebracht naar het Huis van Bewaring te Den Bosch. Het betreft hier twee criminele figuren, resp. uit Amsterdam en Eindhoven afkomstig, die in „Nieuw Vosseveld" langdurige vrij heidsstraffen moeten ondergaan. Nadat in de loop van de volgende maand, zoals bekend, het stoffelijk over schot van Br. Everardus Witte O.F.M het heilig Bruurke van Negen", naar de nieuwe grafkapel te Megen zal zijn over gebracht, houdt op 30 Mei a.s. de Derde Orde van Sint Franciscus aldaar haar districtsdag. De dag wordt om 11 uur geopend met een H. Mis op het Br. Everardusplein. 's Middags volgt een bidweg naar de kapel van O.L. Vrouw van Zeven Smarten en tenslotte verzamelen zich alle deelnemers bij de grafkapel waar pater dr Sybrand Galama" O.F.M., reetor van het gym nasium te Megen, zal spreken over „De Les van Br- Evert". Zoals wij gisteren meldden, is de zaak tegen de Berkelse arts uitgesteld voor on bepaalde tijd. Naar wjj gistermiddag vernamen, is dit niet geheel juist. De zaak zal nl. dienen op 6 Mei a.s. Een eigen katholiek geluid van een grote, eensgezinde groep, bereid voor eikaars belangen werkelijk op te komen, is brood- en broodnodig. De standen In de katholieke volksgroep kunnen één politieke or ganisatie niet missen; een politieke organisatie, die de belangen van het gehele Nederlandse volk, van daarbinnen de katholieke volks groep verzorgt, op welke organisa tie zij ook voor hun eigen belangen kunnen stemmen. (mr F. J. G. baron van Voorst tot Voorst, voorz. St Adelbert- vereniging). Donderda"- is te Washington van gezaghebbende zijde vernomen, dat de Amerikaanse regering zeer spoedig vermoedelijk nog binnen 48 uur een verklaring zal uitgeven, inhoudende dat de thans op het Europese vasteland gelegerde Amerikaanse strijdkrachten aldaar in hun huidige sterkte zullen worden gehandhaafd, „zolang de communistische bedreiging aanhoudt". Van officiële zijde weigerde men rechtstreekse mededelingen te doen over de inhoud van de verwachte Amerikaanse waarborg. Evenmin wilde men mededelen of, en zo ja in hoeverre, de inhoud van de te ver strekken waarborg is heinvloed door de besprekingen, die de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, te Parijs met Franse politici heeft gevoerd. De garantie zou ongeveer gelijk zijn aan die, welke Groot-Briltannië de E.D.G. geeft. In Franse militaire kringen schijnt men niet erg tevreden te zijn met de Britse garantie. Men ïs van mening, dat de dooi Groot-Brittannië gedane voorstellen tot samenwerking met de E.D.G. géén wezen lijke waarborgen voor Frankrijk inhouden Volgens deze kringen houdt de bepaling dat de samenwerking tussen de Britse strijdkrachten en die van de E.D.G. in Europa -onderhevig zal zijn aan over- pen-verplaatsingen, uitrustingsvraagstuk- ken, e.d.) in, dat Groot-Brittannië niet voornemens is zijn bewapening en uitrus ting in overeenstemming te brengen met die der E.D.G.-staten. Voorts acht men het in Franse militaire kringen .veelbetekenend, dat Groot-Brit tannië heeft voorgesteld een divisie ge vechtswagens ter beschikking van het voorgestelde Europese leger te stellen- Er wegingen op het gebied der logistiek (troe- wordt in dit verband op gewezen, dat reeds drie Britse tank-divisies in West- Duitsland zijn gelegerd. Volgens deze krin gelt beoogt Engeland met zijn voorstel eerder tot een nauwe samenwerking met ondersteunende Westduitse troepen te komen, dan dat het streeft naar een mili taire samenwerking op gelijke voet met de zes landen, die tezamen de Europese defensiegemeenschap moeten instellen. Dc Gaullistische leiders hebben de 125 parlementariërs der partjj bijeengeroepen voor een spoedvergadering, volgende week Donderdag te houden. Op deze vergadering zal worden beslist over de vraag ol de v(jf Gaullistische ministers zullen aan blijven of niet. In een verklaring worden enkele gebeur tenissen van de laatste tijd opgesomd, die „de grootste bezorgdheid" wettigen. Het zijn; 1) de aanvaarding van de West duitse constitutionele wijzigingen, die de Duitse herbewapening mogelijk maken; 2) aanvaarding van een conventie, „die slechts een schijn van Britse samenwer king met de E.D.G. inhoudt"; 3. „invloe den van buitenaf om de conferentie van Genève te laten mislukken. (Dit laatste wordt in Parijs beschouwd als een zin speling op de besprekingen van de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, met zijn Franse ambtgenoot, Bidault). Tenslotte wordt gezegd, „dat Frankrijk wordt bedreigd met een Amerikaanse sehijn-garantie, een schijn-overeenkomst over het Saargebied en druk om het abso luut onaanvaardbare E.D.G.-verdrag be krachtigd te krijgen."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1