Natuurontplooiingnachtvorst Poolkoude ten spijt en PLAAT VAN DE WEEK AmM&wU. EVEN AANDACHT VOOR De veerdienst op Texel Trambotsing in A'dam %BOm§ V(Mk "•-■'•**■---* nin ZATERDAG 17 APRIL 1954 PAGINA 11 Op de eerste dag van Grasmaand toen er voor goed een einde was gekomen aan de glorie van sneeuwklokje en crocus, reisde ik naar het kerk- dörp Milsbeek bij Ottersum om eens na te gaan vvjelke natuurhistorische vorderingen zich in dit Noordlimburgse gebied hadden voltrokken, nadat VOGELS ACTIEF Allerlei nestbouwers Nog meer gevleugelde zangers de eerste drie maanden van het jaar waren ver streken. Reeds dadelijk kon ik vaststellen, dat, mocht Milsbeek dan al, naar schatting, 75 km. ten Zuidoosten van mijn woonplaats Soest zijn gelegen, de natuurontplooiing er in 1954 niet uitbundiger was dan in het midden des lands. De bloei vangt aan Op weg naar huis Nog meer belevenissen Wereldreizigers Met Pasen er op uit? Kleiner gedoe DAT IS EEN POSTZEGEL, die een boodschap zal overbrengen van het Amerikaanse volk naar onze vrienden in de gehele wereld. Het is een zegel, dat op eenvoudige doch zeer welsprekende wijze de beginselen uit- beeldt, waarop de mensen over de gehele wereld bouwen: het geloof in de vrijheid en het vertrouwen in God. i*««nimm i' n i RINKE TOLMAN Drie zegels uit de nieuwe HONGAARSE reeks: Kinderverzorging Nieuwe veerhaven op het Horntje Wéér door de remmen NIEUWE FILM VAN CHARLES CHAPLIN De Kernphen met haai mooi gevlekt patroon zet zich neer om te broeden. De ranke tureluur verlaat zijn nest. Het wordt langzaam lente in ons land De Soester guurheid van die dag slechts een pover vleugje zonneschijn wissel de af met wind, regen en hagel nam ik mee naar rttijn vacantie-oord, maar toch waren de dubbele re genbogen, die zich in het Noordlimburgse aftekenden tegen de dreigende lood- luchten, een schilderachtig begeleidend verschijnsel van het „zure" weer. De wind blies de eerste vier dagen, toen de opklarinkjes zeldzaam en korstondig waren de motregen meer malen als een grauwe rook gordijnsgewijze voort boven het groene laken van de gras- en roggepercelen. Toch was het onwelgezinde weer niet in staat de zang drift van de vogels te blus sen. Boven de weiden en ak kers, gelegen tussen de rijksweg NijmegenMaas tricht aan de ene. de Sint Jansberg en het Rijkswoud aan de andere kant, on dernamen de veldleeuwe rikken bij tientallen ture- lurend hun hoge luchtrei zen, om pas geruime tijd later weer op de begane bodem neer te 'strijken.. Van ochtend tot avond was de lucht vervuld van hun melodieën. Maar in het- zelfde landschap klonken ook de vrolijke joedel- kreetjes van de kuifleeuwerikken, die in Noordlimburg natuurlijk niet zo talrijk zijn als de veldleeuweriken, maar niettemin door heel wat individuen zijn vertegenwoordigd. In aaneengesloten op gaand geboomte, in solitaire eiken, ber ken en elzen of in het hakhout draaiden eveneens de vele geelgorzen zonder op houden hun monotone deuntjes af en ook het ferme rinkellied van de schildvinken was nauwelijks van de lucht. De maatslag van de tjiftjaffen klonk van alle kanten: tientallen musiceerden tegelijkertijd in de heuvelbossen van de Sint Jansberg. Zij hadden het daar mis schien al een week lang gedaan, want de tjiftjaffen behoren tot de vroegst repa triërende zangvogels. Verscheidene ma ken al in de derde maand van het Jaar hun opwachting: de eerste hoorde ik dit iaar op 23 Maart in het oevergeboomte langs de kust bij Nijkerk, de dag daarop kon ik naar zijn lied luisteren in mijn tuin te Soest en opnieuw vier dagen later constateerde ik, dat te Oudewater enkele exemplaren als musici optraden in het houtgewas van kerkhof en hongerden. De geelgesnebde merelmannen floten van verheven standpunten af hun aan doenlijke aria's en de kneuen met hun rode dageraadsborsten kwetterden geest driftig hun koorzang op heiningdraden of op takken van struik en boom. Ook had hun stemgerucht zijn muzikaliteit nog niet helemaal verloren, wanneer zij troepsgewijze naar her en der maran- deerden. De knutterende geluiden, die de kneuen voortbrengen, als zij op de vleu gels zijn, doen soms enigszins denken aan die van de ringmussen, alweer een vogel soort, die ik in Milsbeek herhaaldelijk troepsgewijze tegenkwam. Misschien wa ren het. broedvogels. maar het kan ook heel goed zijn, dat ik met trekkers had ie doen, want ringmussen verplaatsen zich ten onzent als migrators nog wel tot in Mei Overigens zag ik in de ochtend van die eerste April voor mijn vertrek naar het „verre Zuiden".in mijn Soester- tuin, dat ringmussen daar dorre plan- tensprieten verzamelden als mestmate- riaal. Dit waren dus in elk geval inland se vogels. Leken kunnen ze gemakkelijk voor huismussen verslijten, maar de ring mussen onderscheiden zich door een cho coladebruine kruin en een zwarte vlek die scherp afsteekt tegen het wit van dë wangen. Hun lied heeft niets om het lijf. Sleedoorn: witte bloesems op het kale hout in de calluna-streken als langs het baan vak AmersfoortAmsterdam, dus mid den in de polder. Die roodborsttapuit ontdekte ik in Milsbeek in 1954 weer prompt op hetzelfde heideterreintje met zijn kuilen, bremstruiken en verspreid loof- en naaldhout, waar ik hem jaar-in jaar-uit mag begroeten. Het ligt voor de hand, dat in het Sint Jansberg- en Rijkswoud-complex de houtduif als vanouds aandoenlijk koerde; matkop en glanskop zongen uitbundig en een verwant van dit tweetal, de koolmees, gaf onvermoeid al musicerend blijken van zijn aanwezigheid. De bossen echoden van het schorre krokken der fazanten, tierp-tierp roe pend, roffelden de patrijzen uit de heide op en de gaaien, verliefd en speelziek elkaar achtervolgend, maakten niet alleen rauw krijsende, maar tevens allerhande, zeer uiteenlopende „gekke" en melodieu ze geluiden. Hoog in het luchtruim miauwden indrukwekkend de buizerden, terwijl de bouwakkers en grasterreinen, die aan de voet liggen van de zoëvenge- noemde heuvelbossen, gelijk andere jaren, het levendige broedterrein vormden van de kieviten, die met zoevende vleugels hun dolzinnige buitelingen uitvoerden. Her en der wemelde het van eksters. Sommige waren nog bezig met de bouw van hun kopnesten, maar in hun takken- woning, een stugge vesting, zaten er ook al op de eieren te broeden. Een enkele keer vloog een blauwe reiger in de rich ting van Gogh en „krakend" stak een grote lijster een uitgestrekte open ruimte over van boomgroepering tot boomgroe pering. De witte kwikstaarten waren zeer algemene verschijningen: soms pos teerden de elegante vogels zich op de nokken van huis en hoeve, maar ook waren er vele „bouwmannetjes'", die de ploegende boer en zijn paarden op de voet volgden. Als zangers waren ook de groenlingen goed op dreef: zij toeterden melodieus of rekten hun „tswieje" blè rend uit. Fijn kwamen tegen dit lied de trillermelodietjes van de roodborsten uit, die zo nu en dan bijna werden over stemd door de onstuimige vaart van de luide, resolute en lang aangehouden zang van de parmantige winterkoning. Dit kan niet gezegd worden van de roodborsttapuit, die evenals de tjiftjaf een vroegeling is. Van Maart af bestaan er goede waarnemingskansen, ja: zelfs reeds in Februari behoort een ontmoeting met de bonte vogel, die spoedig de aan dacht trekt door zijn zwart-wit-roestrood- contrasten, niet tot de onmogelijkheden. Er zijn, zowaar, enkele exemplaren, die in deze gewesten overwinteren. De rood borsttapuit is een echt diluvium-dier, dat echter ook wel elders langs spoor lijnen voorkomt, dus in een landschap, gat een diluviumgebied „nabootst": te ^°est broedt het kleurige vogeltje, waar- n de zang zacht en variabel is, zowel eitjes op de brandnetels worden gelegd Maar er was ook een dagvlinder, die nu reeds zijn pophuis had verbroken: een blank knollen wit je (Pieris rapae) vloog voorbij de bemoedigend groene wazen van de lorken. Dat was op 5 April; 's ayonds taxi-den bosbes-uilen tegen de verlichte ruiten en wanneer je overdag de muren van de woningen afspeurde, zag je, dat daar verscheidene slankge- wiekte spanrupsvlindertjes, Gymnoscelis pumilata, hun rustpositie innamen. De schubvleugelige heeft geen Nederlandse naam; de Engelsen spreken van „double- striped pug". In horden verlieten de honingbijen kasten en korven. Tientallen stevenden af op de krimpwilgen, waarvan de vroegste met gouden kleuren stonden te bloeien. Het vleugeltrillen van de nijvere insect ten maakte van de nederige struiken een gezellig neuriënde muziekdoos. Dikke ronde hommelkoninginnen schoten voort varend door de verklaarde ruimten; haar belangstelling gold onder meer de bloe- ?nenookanHede zwermden ies en hllden var> lievenlheerbeest- l.Vht =1 - ,kevers in het ïionl' Z)J vlogen of bedrijvig rond liepen over de warmgestoofde grond. In hetzelfde milieu, waar de kruipwil gen de immen lokten, trokken geelachtige en bruinrode gagelpartijen de aandacht. I Edel aromatisch roken de takken en bloemen, wanneer je die wreef. De laat ste verkeerden gedeeltelijk al in het I bloeistadium: als je tegen de twijgen tikte, wolkte het stuifmeel weg op de koele wind. Hun standplaats vormden de bermen langs de Heiveldse weg, die mid den door het bouwland en de weiden loopt. De gagelstruiken wisten zich daar m beperkten getale te handhaven na de grootscheepse ontginningen van de laat ste decennnia. Eens lagen er langs Lim burgs Oostelijke grens prachtige wilde moerasgebieden; zij zijn bijna volkomen verdwenen. Wat Milsbeek en omgeving betreft bleven alleen De Geuldert bij De Piasmolen en „De Diepe" gespaard. Ga- ligaan en gagel zijn er typische en unieke planten. Met „De Diepe" hebben de autoriteiten van Ottersum echter de laat ste jaren zeer onelegant omgesprongen; zij hebben hier te straf en moedwillig ingegrepen, zodat dit natuurmonument in belangrijke mate is geschonden. Maar keren wfi terug tot de planten, die in en bij Milsbeek gedurende de eerste Aprilweek bloeiden De paarde bloemen waren hier en daar al volop „los"; de voorjaarsvroegeling strooide witte bloesemspikkeltjes op de akkers en voor honderden blauwe kleurtjes, die je echter alleen bij scherp speuren opmerk te, zorgden in hetzelfde cultuurlandschap de klimop-ereprijzen, die haar naam danken aan de vorm van de bladeren Het klein hoefblad, dat op 23 Maart ai massaal bloeide tussen het dijkgesteente aan de kust bij Nijkerk. hief eveneens in Milsbeek zijn bloemen naar het licht en ook de eerste bosanemonen blonken als witte sterren in de beslotenheid der hout complexen. Tussen het glanzend leerach tig loof van de maagdepalmen blauwden de nobele bloemen, waarvoor de bijen en hommels nogal belangstelling aan de dag leggen; langs de waterpartijen glom het vernis van de gouden speenkruiden en in een beekmoerasje stonden licht violet bloeiende pinksterbloemen met haar benen in het water. Het floreren van de stekelbrem was een kwestie van enkele dagen, want het geel van de bloemen begon al door te schemeren. In de bossen behoorde de bloei van de hazelaars volkomen en die van de ratel- populieren al gedeeltelijk tot het ver leden, maar hoeveterreinen en siertuinen gaven bonte kleuren te aanschouwen, doordat de narcissen en hyacinthen haar schoonheid etaleerden. Ook kleurden en geurden er muurbloemen, de bloemscher- men van de nog bladerloze gele kor noelje waren een lust voor het oog en sommige mahonia's, die tot de Berberis familie behoren, hadden zich getooid met dichte trossen, die stralend geel oplicht ten tussen het blad met zijn typische stekelrand. Ook waren enkele primula's bloeiend van de partij, maar vooral laaide, de schrale wind ten spijt, her en der het gele vuur van de Chinese klok jes op, waarvan ook de Latijnse naam Forsythia zeer populair is geworden. In de namiddag van 7 April reisde ik per trein van Nijmegen terug naar Soest. Op mijn netvlies tekenden zich de beel den af van bloeiende perzikbomen: ge slaagde copieën van schilderijen van Vin cent van Gogh, van zwellende pereknop pen in de hongerden, waarin het gebus selde snoeihout lag opgestapeld aan de voet der stammen en zowel mensen als paarden door de verstuivingswerkzaam heden waren veranderd in groengele wezens, van clownesk kantelende en duikelende kievitdoffers. van rijke wil- genfoloei in de grienden en van de feeste lijk gele bloemtrossen der Noorse es doorns. En vlak voor de aankomst in Utrecht zag ik hoe de donkere roeken tussen de donkere takken bij hun donkere nest mandjes zaten in de koloniebomen op de terreinen van het ziekenhuis en de ge bouwen der Nederlandse Spoorwegen. Roeken broeden vroeg in het seizoen net als twee andere kolonievogels: aalschol ver en blauwe reiger. En toen de trein naar Baarn nog maar een minuut had gereden, ontdekten mijn ogen vlak bij de Jaarbeursstad twee vliegende boeren zwaluwen. Dat waren vroegelingen maar het exemplaar, dat ik op 5 April te Milsbeek boven de bouwakkers zag voortglippen, was hun nochtans de baas af, doch deze zeer tijdig uit het Zuiden teruggekeerde vogel moest het op zijn beurt afleggen tegen zijn soortgenoot, die ik op 31 Maart over de grassteppen in de gemeente Hoogland zag scheren. Zo belandde ik dan weer in Soest. Dat de natuur, ondanks de ijzige wind en de nachtvorst, maar dank zij overvloedige zonneschijn, vorderingen had gemaakt, bleek mij heel duidelijk, toen ik mijn Prunus Pisardii aanschouwde. De eerste bloemen daarvan het waren er nog geen vijf waren op 30 Maart openge gaan, tegelijk met die van de ribes. In een goede week tijds was de boom ver anderd in een heuvel van bloesems. In de loop van de drie laatste, neerslagloze en stralende dagen van de eerste April- decade, toen de wind geleidelijk van het Noorden naar het Oosten liep en het 's nachts onder de klare maan en sterren enkele graden vroor, zodat de grond in de eerste ochtenduren hard onder de voet was. werd de boom bestormd door heirlegers honingbijen en er streken op de bloemen ook wel kleine vossen en dagpauwogen neer. De beide vlinders zonden zich ook wel tegen muren en kozijnen, maar meden de nog steeds kille schaduw. Natuurlijk ondernamen ook de citroen tjes hun reizen door het lioht, en mijn driejarig buurmeisje Annemieke, die zo'n schubvleugelige alweer een soort, die als volkomen insect had overwinterd eveneens voorbij zag wiekelen, kwam opgetogen en met wangen, rood van op winding, naar mij toe hollen en ken schetste hem als „een heel mooie vlin der: nei een sinaasappel" Bovendien verliet de gehakkelde aurelia met zijn curieuze vleugelinsnijdingen en -uitstul pingen, gelokt door het uitbundig licht, zijn winterkwartier. De warmbruine vlin der stelde zich ten toon tussen de bloe men van een Chinees klokje. Dat was een mooi schilderij, maar als hij zijn vleugels toeklapte, zodat alleen de donkere onder kant zichtbaar was, doofde heel de warm te van zijn vleugelpatroon. Je kon dan echter heel mooi zien, dat een fraaie zil- in wieken sierde Talrijker els en zweefvliegers en 1 zich hoe langer hoe linginnewespen, terwijl mierensoorten bedrijvig verwitte C werden de ook vertoo meer kloe!- tevens alle begonnen rond te lopen. Steeds meei huismussen, die trouwens reeds in Maart bouwstoffen voor hun nesten verzamelden, sloten in de dakgo ten hun huwelijken, spreeuwen glansden op de vorsten van de woningen, kwetter den, kweelden en kwinkeleerden, terwijl hun keelveren van opwinding trilden, en het merendeel van de „Milsbeekse'' vo gels, die ik al noemde, zongen ook hun wijzen in de Soester contreien Tot verre verten drongen de klaroenstoten van de grote lijsters door, de anders zo bedeesde heggemussen zongen van verhevenheden af hun meer of minder winterkoningachtig lied en de pimpeltrillers werden boven de bloei van de Japanse Andromeda, hemelsblauwe Scilla's en de lila-rosë kleur van de vette steenbreek lang en melodisch uitgerekt. Wisselend en tem peramentrijk floot bovendien de zang lijster zijn strofen, soms zelfs in zo'n laat en duister uur, dat de sterren reeds flon-1 lijk zien afhangen: in Mllsbeek zag ik al kerden boven zijn heldenlied. De polders, tot wijde kimmen overflitst door het spilziek licht, waren vervuld van het veelklankig tumult van kievit, grutto, tureluur en scholekster, veldleeu werik, graspieper, watersnip en zomer- taling, wiens stem door de ruimten ratelde. Op de dag, die de tweede April-decade inleidde, zaten twee staartmezen in de vlier van mijn tuin, die al heuse blade ren had, al veren kuisend, in het lek kere zonnetje zo dicht bij elkaar uit te rusten op een tak, dat zij elkaar met hun lange breipen-staarten gewoonweg in de ogen staken, maar als dit gebeurde, scho ven zij heel gemoedelijk even een eindje naar links en rechts. Zij pauzeerden een wijle, want al van Maart af zijn ze druk bezig met de bouw van hun kunstig nest. dat aan de buitenkant een prachtige korstmosbekleding vertoont. Tegelijker tijd zaten in de lorken omstreeks tien barmsijzen met boeiend rode kopkleuren de kegels te bewerken. Onder de maal tijd door zongen zij brokstukjes van een genoegelijk kwetterdeuntje. Zij hadden nog een hele reis voor de boeg, want naar alle waarschijnlijkheid waren het Scandinaviërs, die in Soest een tijdlang pleisterden. Over een zestal dagen leest u dit ver slag. De vogels, insecten en bloeiende planten, die ik noemde en ongetwij feld nog verscheidene andere kunt u dan nog alle waarnemen. Als het weer een handje helpt, is tijdens de feestdagen misschien ook reeds de sleedoorn in een wit bruidskleed gehuld en de_ bladont plooiing van de paarden kastanjes draagt dan stellig ook een nadrukkelijker ka rakter. „IJs en weder dienende", kunt u wellicht ook de eerste berkenkatjes sier- Op de vier neerslag-dagen volgden drie Klare etmalen met vorst in de nacht en vervloedige zonneschijn overdag. De f°°rd*nwind braeht ijskoude Hooilucht wiWe. ^LprachtiS statig voeren de olkgevaarten door de blauwe ^emeJ' Allerlei insectenTe- gonnen zich te roeren. Er klonk het zomers gezoem van dikke zweefvliegen en plotseling kwamen de bonte kleine vossen en dagpauwogen, die als volko men insecten hadden overwinterd uit hun schuilhoeken te voorschijn Zij'ver kenden de wereld meestal op hun eentje maar zij verplaatsten zich ook wel ge^ tweeën. Dat had iets met de „liefde" te maken. Over enige tijd zullen de eerste Met deze woorden duidde de vice-pre sident Nixon een nieuwe postzegel van de Verenigde Staten aan, waarvoor dezer da gen meer dan gewone belangstelling be stond. Het betreft hier de op 9 April 1.1. verschenen 8 cent, waarop het vrijheids beeld voorkomt, dat aan de ingang van de haven van New York staat, terwijl boven net beeld het opschrift „In God we trust" ^vertrouwen wij) en er onder het woord „Liberty" is gedrukt. Niemand minder dan President Eisen hower heeft de nieuwe postzegel in een officiële bijeenkomst, welke zowel door radio als televisie werd uitgezonden, plechtig opgedragen aan de idealen van geloof en vrijheid. Hij spoorde hierbij de Amerikaanse burgers aan dit zegel te ge bruiken bij hun correspondentie met het buitenland als een boodschap van het Amerikaanse volk aan andere volken. De President wees er o.m. op, dat de vlam der vrijheid, die erop is afgebeeld, het symbool is van de wil van Amerika vrij te blijven en steeds een veilige haven van de vrijheid te zijn. Bij de plechtigheid was o.m. ook tegen woordig de minister van Buitenlandse Za ken Dulles, die in zijn redevoering doelde op de twee aspecten van het leven, welke door de nieuwe postzegel worden vertolkt n-1. de verhouding van de mens tot God en de verhouding van mens tot mens. Het ze gel symboliseert voor Amerika de vaste wil om vrij te blijven en voor hen die naar vrijheid hunkeren is het een symbool, dat hun nieuwe hoop geeft. Nadat de Directeur van het Postwezen Summerfield de eerste postzegel aan de President ter hand had gesteld, bood hij een gedenkboek met de nieuwe emissie aan de vertegenwoordigers aan van 93 le den-landen van de Universele Post Unie en van de Postunie van de Amerikaanse landen en Spanje. De bijeenkomst werd ook bijgewoond door vertegenwoordigers van de drie grootste kerkgenootschappen, onder wie Kardinaal Spellman. Men verwacht dat per jaar naar schat ting door 200 millioen exemplaren van dit zegel een vredesboodschap over de gehele wereld zal worden uitgedragen. Gelegenheidsstempel Ter gelegenheid van het Internationaal Congres betreffende de Bescherming van Kunstschatten in Oorlogstijd zal geduren de het tijdvak 21 April Pm 12 Mei a.s. in het bijkantoor 's-Gravenhage-Vredespaleis een bijzonder stempel in gebruik worden genomen. De gedurende die periode in dat bijkantoor ter post bezorgde gewone en aangetekende stukken zullen van een af druk van dit bijzondere stempel worden voorzien. Tentoonstelling Hongaarse zegels In het gebouw van de Dierentuin te 's-Gravenhage wordt momenteel een ten toonstelling gehouden van Hongaarse post zegels. Deze expositie, die georganiseerd is door het Gezantschap der Hongaarse Volksrepubliek, is geopend tot 22 April a.s. dagelijks van 10—22 uur. (Maandag, 19 April tot 18 uur). Nieuwe uitgifteti Duitsland (W. Berlijn). Naar ver luidt zal deze zomer een bijzondere post zegel worden uitgegeven ter gelegenheid van de Nationale Postzegeltentoonstelling 1954, welke van 4 tot 8 Augustus a.s. zal worden gehouden- Een Pruisische postillon vormt de afbeelding. Finland. De zegels voor normaal ge bruik zullen een nieuwe tekening krijgen. Deze nieuwe ,,Wapen"-serie bestaat uit de volgende waarden: 1 Mk bruin, 2 Mk geel groen, 3 Mk oranje, 5 Mk violetblauw, 10 Mk blauwgroen, 15 Mk li- larood, 20 Mk violet en 15 Mk blauw. De eer ste zegels hiervan 15 Mk en 25 Mk, ko men 24 April a.s. op de „Dag van de Postze gel" uit. Frankrijk. Naar „La Croix" meldt, zal een der dit jaar uit te geven zegels waarop bekende landschappen en stadsge zichten voorkomen, gewijd zijn aan Lour- des. Zoals wij reeds eerder meldden hebben de katholieke philatelisten in Frankrijk n actie gevoerd om in dit Mariajaar te komen tot het uitgeven van een herin neringszegel van dit Maria-oord. Ze heb ben thans blijkbaar bij de minister der P.T.T- een gewillig oor gevonden. Griekenland. Het eerste lustrum van de N.A.T.O. was aanleiding tot een emissie van drie luchtpostzegels n-1. een 1200 Drachme met een fakkeldrager erop, 24 Dr. met de penning van de Amphyc- tionische Liga en 4000 Dr. met het beeld van de godin Pallas Athene. Hongarije. Dezer dagen kwam een reeks van zes j"aarden in omloop met af beeldingen van de kinderverzorging. De 3') filler (blauw) brengt in beeld: bloeddruk- nderzoek der toekomstige moeder, 40 filler (sepia) pasgeboren baby, 60 filler (paars) consultatiebureau, 1 forint (olijf) kinder tehuis 1.50 forint (wijnrood) consultatie bureau en 2 forint (groen) verpleegster met kleuters De laatste drie zegels zijn bestemd voor luchtpost. Ierland. Naar aanleiding van het Ma- ria-jaar zullen twee gelegenheidszegels worden uitgegeven, aldus meldt „Die Sammler-lupe". Monaco. Een vloedgolf van nieuwe ze gels kwam hier van de pers, welke alle op 12 April 1.1. in omloop kwamen. Wij zagen er niet minder dan 19 tegelijk aangekon digd. De verzamelaars van katholieke mo tieven maken wij erop attent, dat er een serie van drie bij is, ter gelegenheid van de honderdste sterfdag van Frederic Oza- nam, stichter van de St. Vincentiusvereni- ging en tevens een drietal ter ere van de H. Jean Baptist de la Salie. Saargebie d.-De Saarmesse was aan leiding tot de uitgifte van een zegel van 15 fr. i n lichtgroene kleur, gedrukt bij de Staatsdrukkerij te Parijs. Het zegel toont een gedeelte van het tentoonstel lingsterrein met een fontein op de voor grond en in de verte rokende fabrieks schoorstenen. De op laag bedraagt 1 millioen exemplaren. T u r k ij e. Evenals in Griekenland werd bij het vijfjarig bestaan van de N.A.T.O. ook hier een herinneringsserie uitgegeven bestaande uit 15 k. lichtbruin, 20 k. blauw en 40 k. groen. Diverse symbolische voor stellingen komen er op voor; bij al deze enkele progressieve exemplaren, die „op springen stonden". Mijn hoofd durf ik er bijna onder ver wedden, dat u dan tevens de fitis zijn melodisch lied met het „weemoedig" slot hoort voordragen en voorts kunt luisteren naar het gezellige klepperdeurtje van de braamsluiper. Op tweede Paasdag kunt u uw schreden naar de bollenvelden richten of gaan eierenzoeken. Het legsel van de kievit mag namelijk tot en met 19 April nog vrijelijk worden geraapt. Begeeft u zich een dag later, onwetend of verstrooid, naar de polders om de mooi gevlekte schalen op te sporen en mee naar huis te nemen, dan kan het gebeuren, dat u met de strafrechter in aanraking komt: van 20 April af kijken de dienaars van de Heilige Hermandad met arendsblikken uit of zich ook clandestiene eiergaarders m het veld bevinden. En terecht: de vogels moeten een redelijke kans heb ben om zich voort te planten. overheerst het getal 14. dat wijst op het aantal landen dat bij de N.A.T.O- is aan gesloten. Ver. Naties Op 10 Mei a.s. zullen twee zegels verschijnen ter herinnering aan het feit. dat 35 jaar geleden te Genève het Internationaal Arbeidsbureau werd opgericht, een instelling, die haar werk zaamheden zoals bekend thans in het ver band der Verenigde Naties verricht. Zowel op de 3 ct als op de 5 ct komt als afbeelding voor een aambeeld met de let ters I.L.O., welke duiden op de drie groe pen die in deze organisatie vertegenwoor digd zijn: n.l. regeringen, werkgevers en werknemers. De tekening van de Mexi caan José Renau werd indertijd bekroond in de door de V.N. uitgeschreven wedstrijd voor het ontwerpen van postzegels. Zoals bekend is op Texel, in het bij zonder in Oudeschild, onrust ontstaan over de voorgenomen plannen van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat om een nièbwe veerhaven aan te leggen op het Horntje te Texel. Oudeschild vreest hierdoor een dode plaats te worden. In een Donderdagnacht gehouden vergade ring der N.V. Texel's Eigen Stoomboot Onderneming (T.E.S.O.) hebben 288 aan deelhouders zich uitgesproken voor een verbeterde, goed-geoutilleerde veerhaven te Oudeschild, terwijl 94 aandeelhouders de voorkeur gaven aan een haven op het Horntje. De provincie Noord-Holland had de T.E.S.O. een garantie willen verstrekken van 1.000.000 voor de aankoop van een nieuw schip, dat, naar de president-com missaris van de T.E.S.O. mededeelde, in het voorjaar van 1955 in de vaart zou worden gebracht. "De overzetcapaciteit zou dan opgevoerd kunnen worden tot 70.000 auto's per jaar (in 1953: 28.000), hetgeen voor de betekenis van Texel als toeristeneiland een verbetering van grote betekenis zou zijn geweest. Nu de minis ter echter heeft besloten, zulks op advies van de ingenieur van de Rijkswaterstaat te Hoorn, de haven op het Horntje te doen aanleggen zijn deze plannen op losse schroeven komen te staan. De route over Oudeschild maakt een sluitende exploita tie mogelijk. Een dienst op het Horntje zou echter gedurende de eerste jaren een verlies van^ anderhalve ton opleveren en het Rijk wil zich uitsluitend bepalen tot het aanleggen van de haven, doch zich met garant stellen voor eventuele tekor ten op de veerdienst. Grote consternatie heeft gistermiddag om kwart voor vier een tramstel van lijn 13 vlak over de brug van het Singel in de Raadhuisstraat te Amsterdam teweeg gebracht door met flinke vaart en een harde klap tegen de achterste wagen van sen tweedelige Haarlemse tram, die daar voor een rood stoplicht stond, op te botsen. Zowel het achterbalcon van de Haar lemse tram als het voorbalcon van de motorwagen van lijn 13 werden zwaar beschadigd. Het glas van de beide wagens lag aan weerszijden over de gehele straat verspreid. Wonder boven wonder liepen slechts twee mensen lichte verwondingen op; de bestuurder van lijn 13 en een naast hem staande passagier. Voor zover bekend, is de oorzaak van het ongeluk te vinden in het plotseling weigeren van de remmen van de motor wagen van lijn 13. Passagiers verklaarden, fat de bestuurder reeds 20 30 meter evoren probeerde te remmen, doch dat tit weinig effect sorteerde. Het betrokken tramstel is door de po litie verzegeld en voor onderzoek naar de remise gebracht. Op zijn 65ste verjaardag, die hij met zijr. vrouw Oona O'Neil rustig thuis vierde in Oorsier (Zwitserland), heeft Charles Chaplin aangekondigd, dat hij voornemens is een nieuwe film te maken, waarin de Europese en de Amerikaanse levenswijze met elkaar worden vergeleken. De plaats, waar hij zijn film zal maken, heeft hij echter nog niet bepaald. Albanezen terechtgesteld. Zeven door een Albanees hof wegens „spionnage" veroordeelde personen zijn gisteren te rechtgesteld. Zes werden gefusilleerd, de zevende opgehangen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 11