Fransen blijven hardnekkig Ondanks de toezeggingen van Engeland en Ver. Staten OEES beveelt versnelde schuld aflossing aan Kwart eeuw geleden brandde „Glazen Paleis" af Arne Sucksdorff: dichter, realist en perfectionist Maastricht verdiepte zich in de Matth aus-Passion De camera op 't buitenland 4 pet, Lening 1931 (1902) Stad Wenen ampjes ZATERDAG 17 APRIL 1954 PAGINA 15 V Op onbewaakte overweg Trein greep fietsend meisje Op slag dood DUITSE OVERSCHOT IN DE E.B.U. G. G. G.-uitsaven In Amsterdam ïn twee uur was Sarphati's schepping '11 ruïne 1929 Jaar der theater branden KORENBOND ALPHEN IN DEKENAAl a. d. RIJN BRITSE MIJNENVEGER VOOR BELGISCHE KUST IN BRAND EN GEZONKEN Brandweer vertelt HYPOTHECAIRE BELEGGINGSBANK TRANSFER OPBRENGSTEN DUITSE OBLIGATIES VERDERE INVOER- VERRUIMING WENSELIJK aanbod dienst te Eerste hoofdfilm van Zweedse documentarist in Cannes hervatten CINEMASCOPE IN GRONINGEN Binnenkort ook cinemascopisch wereldnieuws Teruggetrokken natuur Sucksdorff vertelt „Ik werk alleen' Frankrijk grootste debiteur WESTDUITSE BELASTING- VOORSTELLEN Minister Schaeffer geeft het niet op De 01 veh van 1879 Vervroegd verslag over 1953 engelse vrachttarieven SPAARSALDI IN MAART ra'T&TntsS"^11 °P belastingfaciliteiten VOOR AMBTENAREN IN INDONESIË AMERIKAANSE OFF-SHORE- AANKOPEN FRANKRIJK is nu eenmaal hef land van de ministercrisissen. De vorige president der Republiek, de eerste in het naoorlogse tijdperk, kreeg er veertien te verwerken. Maar daarmede heeft Auriol het Franse record niet geslagen; president Doumergue bracht het tot vijf tien en Lebrun zelfs 'tot zestien crisissen. De huidige president Coty de opvolger van Auriol, heeft tot dusverre nog een blanco-register, maar de storm woed voortdurend boven zijn hoofd en was in het begin van deze week zelfs tot orkaan kracht toegenomen. Nu is er weer wat Stilte ingetreden, maar algemeen is de overtuiging, dat het de stilte voor de storm is. Wanneer de grote bui zal los barsten, welke wederom de ministeriële dijken zal wegvagen, hangt niet alleen van binnen-, maar ook van buitenlandse oor zaken af. Veilig kan men aannemen, dat een crisis deze week alleen kon worden Vermeden, omdat men het ten slotte toch al te dwaas vond een machteloze minister van buitenlandse zaken van 'n dem'ssion- nair Frans kabinet naaf de kritieke confe rentie van Genève te zenden, waar ook voor Frankrijk zo veel op het spel staat. Nu houdt de crisisstemming, welke voor Frankrijk bijna permanent is geworden, practisch geen verband mei de ueneefse conferentie, ofschoon daar toch het vraag stuk InJo-China als wellicht het belang rijkste punt op de agenda voorkomt Het is merkwaardig, dat de apathische oor logsmoeheid, welke het hele Franse volk heeft aangetast, in het parlement maar heel weinig reactie opwekt Alle aandacht én belangstelling zijn heel sterk bijna volledig op de Europese Defensiegemeen schap gericht En even merkwaardig is, dat regering en parlement nu al twee jaar om dit probleem heen draaien zon der het verdrag voor de Nationale Ver gadering te brengen Men spreekt van lafheid, van zwakte. Deze woorden lijken ons niet juist; het is veeleer de angst om een onherroepelijke beslissing te nemen, welke op militair, maar evenzeer op niet- militair gebied wellicht onoverzienbare consequenties na zieh zal slepen. Dit is een aspect van de zaak welke voortdurend door alle debatten over de Europese integratie heeft gespeeld, zonder dat men er met veel woorden de nadruk op heeft gelegd Dat was reeds het geval bij de Kolen- en Staalgemeenschap voor Klein-Europa; de besprekingen over de Politieke Gemeenschap zijn er voorlopig om stopgezet; maar met de Europese Defensiegemeenschap zou nu reeds een kettingreactie in beweging worden ge bracht, waarvoor Frankrijk terugdeinst. We hebben er reeds meermalen op ge wezen, dat het leger een instrument van nationale politiek is; een zeer belangrijk instrument, omdat het 't krachtcentrum van een land naar buiten vormt, maar een instrument in handen van de regering bovenal voor haar buitenlandse politiek. De consequentie hiervan is, dat een Euro pees leger het instrument van een Euro pese internationale politiek is. Als men dan ziet hoever de ideeën omtrent het wezen van de Internationaal-polri'eke doeleinden van de zes landen van Klein- Europa uit elkaar liggen, dan voel' men tevens, hoe moeilijk het zal zijn ze op één noemer bijeen te brengen. Dat zou alleen een supra-nationale Hoge Autoriteit van de Politieke Gemeenschap vermogen, dat zou echter tegelijkertijd zo'n prijs geven van nationale souvereiniteit be tekenen, dat de Fransen en met hen vele anderen aarzelen en blijven aarze len. Tot de dwang van de omstandigheden nog meer van hen zal eisen dan nu reeds wordt gevraagd. TEGENOVER dit alles staat men weet het en ook de gezaghebbende Franse autoriteiten zeggen het open lijk -. dat Europa, en dus ook Frankrijk, niet tegen 'n eventuele Russische agressie te verdedigen is, als het vacuum in Mid- den-Europa niet wordt gevuld M.a.w als er geen Duitse divisies komen En hoe eer dit gebeurt, des te beter is het. Be halve in Frankrijk is men overal van oor deel, dat dit het veiligst zou kunnen geschieden in de Europese Defensie gemeenschap. De vraag i.s slechts, hoe de Franse tegenstanden kunnen worden over wonnen. Als een der voorwaarden daartoe heeft de Franse regering Engelse en Amerikaanse toezeggingen en waaftorgen gevraagd. En nu hebben zowel Londen als Washington verklaard, waartoe zij be reid zijn d.w.z. hoe ver hun medewerking met de Europese Defensiegemeenschap kan en zal gaan. Naar ons gevoelen gaan, hoewel beider antwoord bij nuchter bezien zeer reeë) Is, de Amerikanen nog een'paar stappen ver der dan de Britten, welke laatsten de af stand tussen zich zelf en de E.DG bij alle concessies duidelijk demonstreren, terwijl de Amerikanen door de band tus sen de Nato en de E.D.G., welke reeds bestaat, nog nauwer aan te halen de af stand eer verkleinen De boodschap van president Eisenhower brengt o.i. boven dien een nieuw element in het gedtng- de Amerikaanse troepen zullen op het Euro pese Continent blijven niet alleen zo lang de bedreiging van de vrije wereld voort duurt, maar ook ,,als soliede basis voor de voortschrijdende ontwikkeling van de gemeenschap van de Europese volken" Getallen betreffende de duur van deze Amerikaanse actieve deelneming aan de Europese troepenmacht geeft Eisenhower niet; het zou ook een tamelijk doelloze onderneming zijn zich als Nato aan een halve eeuw te koppelen. Met de E.DG staat de zaak anders, omdat daarbij van een werkelijke integratie sprake is. welke veel tijd nodig heeft om tot volledige verwezenlijking te komen, maar als het eenmaal zo ver is, nauwelijks meer ont bonden kan worden. Wellicht vallen de Fransen weer over het ontbreken van de tijdlimiet; zij houden van verdragen, waarin geen uitwijkmogelijkheden ver scholen gaan. Daarin schuilt echter ook een gevaar; van alle tussenoorlogse ver dragen, welke Frankrijk sloot, heeft er niet één gewerkt, behalve dat met Enge land, in de zomer van 1939 gesloten, maar dit was eer een entente dan een verdrag. Op de onbewaakte overweg aan het einde van de Voorwillens, de z.g. Willens kade onder de gemeente Reeuwijk is gis termiddag vijf uur een dodelijk ongeval gebeurd. Vier meisjes die een fietstochtje in de omgeving maakten, moesten aan de overweg wachten voor een passerende olietrein, die uit de richting Gouda kwam. Nadat deze was gepasseerd, stak het vier tal de overweg over, hierbij niet lettend op een naderende trein uit de richting Woerden. Twee meisjes bereikten nog juist de overzijde, maar van de dertienjarige G Sch. werd het spatbord van de fiets gegre pen, waardoor zij tegen de grond werd ge smakt. Het meisje was op slag dood. Het achter haar komende vriendinnetje werd echter niet geraakt en kwam met de schrik vrij. Als uitgave no 678 van het Geert Groo- te Genootschap (Mariënburg, 's Bosch) verscheen „Rex Judaeorum". een medi tatie geschreven ter ere van en opgedra gen aan Maria Assumpta Lelie van Is raël door Assumpta a Cruce; als no 680 „Het Paasnacht-officie in de Byzantijnse Ritus", ingeleid en uit het Grieks ver taald door Zr M. Gabriel, O.S.S.J. (Van onze correspondent) Onder auspiciën van deken L. H M. Nieuwenhuizen te Alphen aan den Rijn is in zijn dekenaat opgericht een Koren- bond ter bevordering van de kerkzang Het oprichtingscomité en voorlopig be stuur worden gevormd door Dom A Win- ninghoff O.S.B. (Alphen aan de Rijn) j Rozestraten (Aarlanderveen) en A. Voorn te Noorden. De eerste buitenkerkelijke bij eenkomst van deze bond vindt Zondag 16 Mei plaats in de Sint Josephzaal te Alphen aan de Rijn. Op die dag zal tevens een definitief be stuur worden gekozen, waarin elk koor een afgevaardigde zal kunnen hebben. Een Britse mijnenveger is in de nacht ,Üda§ °P Zaterdag voor de Beigi sche kust - NoordPn"7' °SSeveer 30 kilometer ten va" Duinkerken in brand ge- gekapseisd. Het wrak dreef eni ge tijd brandend rond en vormde een ge vaar voor de scheepvaart Negentien van de 31 opvarenden kon den worden gered door het Nederlandse schip „Phoenix". De overige twaalf be- manningsleden werden gered door het Franse schip „Tunesie". Om tien over half acht hedenmorgen zonk de mijnenveger in de Wielingen tussen lichtschip „Vuurminder en de boei van de Belgische loodsboot. De „Phoenix" voer naar Vlissingen om de geredden aan wal te zetten alvorens naar Antwerpen door te varen. Van onze Amsterdamse redactie) Het jaar 1929 is voor Amsterdam het jaar der grote theaterbranden geweest. Werd op 12 Februari het bekende revue theater „Flora" in de Amstelstraat een prooi der vlammen, in de nacht van 17 op 18 April, op Eerste Paasdag 1954 dus precies een kwart eeuw geleden, ver woestte een felle vuurzee de bekende schepping van dr Samuel Sarphati, het „Paleis voor Volksvlijt" op het Frede- rikspiein, ook wel „glazen paleis" ge noemd. De Amsterdammers zelf waren erg in genomen met dit pompeuze theater, dat geïnspireerd was op het „Crystal Palace" in Londen deskundigen waren in hun waardering erg verdeeld. Dr Sarphati was van mening geweest, dat een derge lijk gebouw._ waar de „gewone man" na gedane arbeid zijn zinnen eens kon ver zetten, in de hoofdstad nog ontbrak Hij wist overheio en particulieren voor zijn idee warm te maken en hoewel de moei lijkheden slechts langzaam overwonnen werden, kon in 1855 met de bouwwerk zaamheden een aanvang worden gemaakt Toch duurde het nog tot 1864 voor het „paleis van nijverheid en kunst" geopend werd. Een millioen gulden waren er uit gegeven voor het barokke gebouw met zijp Griekse kolommen en gevels, zijn koepels en vele honderden boogramen en zijn 6000 gasvlammen, dat op de Neder- ders van die tijd een grote indruk maak te. In de loop der jaren hebben millioenen er geluisterd en gekeken naar de concer ten en toneelvoorstellingen; de toenmalige groten-qp-de-planken vierden er avond aan avond hun successen. Ook de arbei ders zelf maakten dankbaar gebruik van de gelegenheid binnen de muren van het Paleis grootse manifestaties te houden Maar allengs verplaatste zich het amu sementsleven naar de binnenstad en raak te het eens zo gevierde „glazen paleis" een beetje uit de gratie. drie uur in de nacht van 17 Hat i£T °ntdekten late voorbijgangers j j u was £n het „Paleis" Direct hLT- inhiio.ranK wfer gewaarschuwd. In hBt 75 iarlv h^=t°e tet gelegenheid van het lo-jang bestaan schrijft zij over deze grote brand het volgende; „Wegens de bijzondere constructie van het gebouw greep het vuur zeer snel om zich heen en na een kortstondige poging om de vuurhaard te bereiken moest het gebouw wegens de neervallende ijzeren kolommen en balkons met spoed worden verlaten. Te ongeveer 3.30 uur. circa 40 minuten nadat het alarm was binnenge- gekomen, stortte met donderend geweld de koepel in; het vuur woedde niettemin onverminderde kracht voort en de is onbekend Het brandscherm heeft zich goed gehouden. De constructie van het gebouw bestond in hoofdzaak uit giet ijzer en glas. twee materialen, die, hoewel onbrandbaar, geen weerstand tegen vuur bieden". Tot zover de brandweer zelf. De trieste resten van het „paleis" waren binnen enkele dagen opgeruimd en sinds dien herinnert alleen nog de Galerij aan het eens zo glorieuze bestaan van een van Amsterdams „wonderen" uit het verleden. Op de lege plaats is tot nu toe nooit iets nieuws gebouwd. De raad heeft deze plek bestemd om er het nieuwe raadhuis neer te zetten, doch dit besluit is ai weer enige jaren geleden genomen en uitvoering is aan de plannen nog steeds niet gegeven Stemmen zijn sindsdien opgegaan hier een Operagebouw neer te zetten en het stadhuis een meer waardige plaats te ge ven aan de Amstel. Wat het zal worden, weet nog niemand, ai zjjn er tekenen, die er op wijzen, dat het nieuwe Amster damse stadhuis nimmer de plek zal mar keren, waar eens dr Sarphati's veel om streden schepping gestaan heeft. In het verslag over 1953 van de N V Hypothecaire Beleggingsbank te Haarlem wordt gemeld dat de omvang van het be drijf iets toenam De rentemarge was Iets kleiner n.l 0,426 '0 4391 pet doch het aan rentemarge ontvangen bedrag was tets hóger dan het voorafgaande laar Andere baten vloeiden ook wat ruimer de kosten echter eveneens hoger De winst- en ver liesrekening wijst een voordelig saldo aan van f 964 (1 471) Na reservering van vsn- nootschapsbelasting ad f 425 f700) en na toevoeging van het winstsaldo A P ad 771 is beschikbaar 1 310 Voorgesteld wordt ter noodzakelijke versterking van de reserve hieraan toe te voegen f 1000 en het onverdeelde saldo te laten op 310 De Bank Deutscher Laender heeft me degedeeld, dat opbrengsten van Duitse obligaties en aflossingsbedragen van obli gaties in Duitse valuta alleen naar het buitenland getransfereerd kunnen wor den indien de coupons niet voor 1 Januari 1953 betaalbaar zijn gesteld, voor de ver kochte obligaties is de datum op 1 Januari van dit jaar gesteld. De afgeloste obliga ties moeten voorts onderdeel uitmaken van leningen, waarvan de dienst niet voor 31 December 1963 afloopt. De tansfer wordt alleen toegestaan naar die landen, welke diplomatieke betrekkingen met West Duitsland onderhouden, terwijl dan nog een speciale vergunning van de cen trale bank van het betrokken iand ver eist wordt. De transfer van opbrengsten is ook mogelijk, indien zij verleden jaar of na 1 Januari van dit jaar op een geblok keerde markenrekening geboekt werden Dit laatste heeft ook betrekking op op brengsten die in de toekomst tijdelijk op een geblokkeerde markenrekening ge boekt zouden worden. De door de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking ingestelde commissie voor de bestudering van de problemen, samenhangende met het zeer grote overschot van West-Duitsland in de Europese Betalingsunie, beveelt in een zojuist gepubliceerd rapport aan, bij Duitsland aan te dringen op versnelde af lossing van de buitenlandse schuld, ver dere verruiming van de invoerpolitiek en op het nemen van maatregelen ter be vordering van de expansie der Duitse economie. Versnelde aflossing zal waarschijnlijk op korte termijn goede resultaten in de richting van beperking van de aanwas van het Duitse overschot opleveren De commissie herinnert er aan, dat de Ne derlandse regering onlangs tot vervroeg de schuldaflossing is overgegaan, welke maatregel de stijging van het Nederlandse surplus remde. West-Duitsland zou een dergelijke maatregel op tamelijk grote schaal kunnen nemen. In de eerste plaats dient Duitsland alle mogelijkheden uit te putten, die de Londense overeenkomst voor de regeling van de buitenlandse schuld biedt. Verder verdient het aan beveling, dat de transfer van kapitaal naar de E.B.U.-landen wordt bespoedigd. Ten aanzien van de maatregelen, die voor een expansie van de Duitse econo mie zouden moeten worden genomen, wenst de commissie zich te beperken tot het aanbevelen van een politiek, die het handhaven van de investeringen en be lastingverlagingen inhoudt Ook verlaging van de rentevoet zal naar de mening der commissie bevorderlijk zijn voor de eco nomische expansie. De commissie acht het voorts wenselijk de levensstandaard in West-Duitsland te verhogen door de bevolking in staat te stellen meer buitenlandse producten te kopen Voor vermindering van het Duitse overschot in de E.B.U. is het noodzakelijk dat de hinderpalen die de invoer uit de andere E.B U -landen belemmeren, uit de weg worden geruimd Het Duitse liberali satiepercentage is reeds hoog en de Duitse regering heeft zich reeds uitge sproken voor verlaging van de douane tarieven en vereenvoudiging van de in- voerprocedures. De commissie merkt evenwel op, dat in bepaalde belangrijke sectoren en iD het bijzonder op het gebied van landbouw producten er nog steeds grote hinder palen voor de invoer bestaan. Het is van belang dat het effect van de verlagingen, die voor de douanetarieven op bepaalde goederen worden overwogen, niet teniet wordt gedaan door verhoging- van de in voerrechten op andere goederen. De commissie doet overigens opmerken, dat de door haar aanbevolen maatrege len voortzetting en uitbreiding inhouden van een reeds door de Duitse autoriteiten aanvaarde politiek Stappen tot uitvoe ring van deze politiek zijn reeds genomen of nog in voorbereiding. Niettemin groeit het Duitse overschot nog steeds aan en wanneer de aanbevolen maatregelen niet op krachtige wijze worden toegepast is een verdere stijging te verwachten. Voorts vestigt de commissie er de aan dacht op, dat het gebrek aan evenwicht in de E.B U„ dat tot uiting komt in het zeer giote betalingsoverschot van West- Duitsland, niet alleen is toe te schrijven aan de positie van dit land. sterke zinging deed grote massa's vlieg- jpU_r. de .lucbt ingaan, welke tot ver over den g«irevi^00rdoosteliike "chting wer- van de branden Kk?ns op uitbreidin® deden worden. allesbehalve denkbeeldig behoudenUkIne mind^"^? gebouwen te het „glazen paleis" bikomen "tot' eïn ruirie^geworden De oor2aak ^een (Van een bijzondere medewerker) De carrière van de documentaire-filmer Arne Sucksdorff is even verrassend als snel. Ofschoon deze natuur-lievende Zweed reeds een vijftiental films op zijn naam heeft staan, die voor het merendeel kleine exquise meester werkjes zijn, is hij pas zeven en dertig en, ondanks alle roem, bescheiden en niet verblind door zijn internationaal succes. Arne Sucksdorff werd op 3 Febr. 1917 in Stockholm geboren. AI spoedig bleek met hoeveel gemak hij met dieren omging; en omgekeerd lieten de dieren ook alle terughoudendheid varen voor de lange, wat verlegen Arne. Toen hij de Middelbare school had doorlopen hij had in die tijd een lynx als „huisdier" kon hij eerst niet besluiten in welke richting hij zou doorstuderen. Hij liep enige tijd college in sociologie, zwaaide om en ging schilderlessen nemen hij de beroemde Zweedse kunstschilder Otto Sköld, om tenslotte de film te ontdekken en in Berlijn aan de „Reimannscliule" de regiecursus van Rudolf („Mabuse") Klein-Roggc te volgen. mïrfe Vat au°r .den Effectenhandel deelt M „n en ter v,ocisel van onderbande- ingen en ter utvoering van de aanbeve- '"ale La e trnationalp conferentie te Rome inzake de regeling van de Oos teïrVÏSta Ta Wen buitenlandse schuld, de stad Wenen een aanbod doet aan de houders van obligation van haar 4 pet Lening 1931 (1902) t. a. v. de hervï- *ting van de dienst dezer lening in België, Frankrijk Nederland en Zwitserland Het aanbod strekt zich uit tot alle obligatiën en coupons van haar 4 pet lening 1931, voor zover de rechten uit dien hoofde niet als verloren worden beschouwd. De obligatiehouders kunnen tegenover de stad Wenen geen aanspraken geldend maken uit hoofde van de vervaltijden van 1 Juli 1938 t'm 2 Januari 1945 waarvoor de stad Wenen betalingen heeft verricht bij de Konversionskasse für Deutsche Auslandsschulden te Berlijn. Tot 31 December 1955 zal de stad We nen de van 1 Juli 1935 t'm 2 Januari 1938 .„..vervallen coupons welke nog niet zijn geind. betalen op basis van I Zwitserse frank voor 1 goudfrank De nog niet ge- inde coupons vervallen van 1 Juli 1945 t'm 1 Juli 1953 zullen bij de hervatting van de lopende Ieningsdi°nst worden be taald op basis van 1 Zwitserse frank voor goudfrank Van 1 Januari 1954 af zal de stad Wenen de vervaltijden voor rente en hoofdsom voldoen op tasis van 125 Zwitserse frank voor 1 goudfrank Boven dien zal zij alle obligatiën. waarvoor dit aanbod is aanvaard binnen een termijn van 12 iaar aflossen dwz, uiterlijk óp 1 Januari 1966 De door de stad Wenen te verrichten betalingen zuilen geschieden in de valuta van het land. waar hei be- taalkantoor is g.vestigd Het aanbod kan door de houders worden aanvaard bin nen een termijn, welke 31 December 1955 afloopt. De Ver. voor den Effectenhandel |s, evenals haar zusterorganisaties in Frank rijk. België en Zwitserland van mening dat het door de stad Wenen gedane aan bod voor de houders zeer redelijk is. Zij meent aanvaarding er van dan ook te kun nen aanbevelen. er,hJiX(ï? Blosc°op te Groningen is de land T0SC0°P in bet Noorden van het masónnT ,?P het ogenblik voor de Cine- Sü er de !»~?ed iS gemaakt Binnenkort ,The Robe er„de. Première voor het Noorden van iroiiiv t.od,,-f25n" Peze film zou aanvan- maar de nremièro Paasdagen draaien, maai ae premiere moest eniee tiid wor den uitgesteld, gezien het grote succes elders in het land, waardoor geen copie vrij komt. De verbouwing van het theater en een prachtige modernisering (totale kosten bijna 100.000) is thans gereed. Van de zijde van Twentieth Century Fox werd meegedeeld, dat de productie van cine- mascopische films snelle voortgang vindt. Ook zullen binnenkort bijfilms worden gemaakt. Bovendien worden er op het ogenblik proeven geomen met cinemas copisch wereldnieuws. Binnen een jaar zal ook het journaal cinemascopisch wor den geleverd. Fox heeft voorts het patent verkregen van het Eidophor-systeem, een Zwitsers patent, waardoor het mogelijk is televisie uitzendingen direct op het Cinemascope- scherm te projecteren, in kleuren en met stereafonisch geluid. Een vacantie bracht hij door op Sicilië. Arne zwierf met zijn Rolleiflex camera over het eiland en maakte foto's van de bewoners en de natuur. De beste exem plaren van zijn platen zond hij naar het tijdschrift ..Filmjournalen" en, tot zijn eigen verwondering, won hij de eerste prijs in een fotowedstrijd, die buiten zijn weten was georganiseerd door dit blad. Toen hij bij het uitbreken van de oor log naar Zweden terugkeerde, nam hij een filmcamera mee en begon hij te fil men. Zijn eerste proeven, „Een Augus tus rhapsodie" en „Dit land van leven", toonden, hoezeer de fotograaf nog in hem leefde maar deze lofliederen op de Zweedse zomer verrieden tevens, dat hij trachtte de natuur, die hem zo na aan het hart ligt, nader te brengen tot een breed publiek. De korte films brachten een sensatie teweeg in de Zweedse filmwereld en f.'Ti bad Arne Sucksdorff een con- act op zak van een van de grootste filmmaatschappijen, de „Svensk Film- 'nd"st" dl.e. hem toestond volkomen naar eigen idee en zonder inmenging van anderen zijn films te maken, welke uiteraard, gefinancierd zouden worden door de Svensk. Als eerste resultaat van deze samen werking. die tot 1951 duurde, ontstond „En Sommarsaga (Een zomersprookje). een opmerkelijke film voor een vier en twintig jarige de ontdekkingstocht tonend van een jonge vos, die voor het eerst het nest heeft verlaten. Dit verhaal is voor Sucksdorff een draad, waarlangs hij het bos laat zien. met zijn vogels die ren insecten en bloemen, met verrukke lijke intermezzi zoals de ontmoeting van ons vosje met een soortgenoot die met hem in het kreupelhout verstoppertje en krijgertje speelt. SNEL maakte Sucksdorff naam. Zijn teruggetrokken natuur bracht hem ertoe, de Zweedse flora en fauna in zijn films te benaderen: het wrede recht van de sterkste" trad sterk naar voren in zijn werken „Een wrede wereld" en „Trut!", maar daarnaast vallen ook poë tische kwaliteiten op. Naarmate zijn oeuvre groeit, vindt men een langzame toenadering tot de mens; hU laat zijn terughoudendheid geheel vallen m „Mensen in een stad" (hier ver- ?°jondfr de titel „Rhythme van een stad nadat reeds in „Westenwind" spelend .in Lapland en „Schaduwen over de sneeuw tendenzen te bespeuren wa ren, die wezen op een acceptatie van de „civilisatie". Opmerkelijk is wel, dat Arne Sucksdorff deze beschaving vooral benadert door het kind. Enige tijd geleden ontmoetten wij Sucksdorff in de Zweedse hoofdstad, hardwerkend aan zijn nieuwe film die op het Filmfestival van Cannes zou wor den vertoond. „Det store aventyr" is zijn eerste hoofdfilm, nadat hij met documen taires (gemiddeld maakte hij twee films in drie jaar) in de afgelopen tien jaar zijn naam had gevestigd. Even buiten Stockholm, in Rasunda, legde Sucksdorff in een kamer in één der bijgebouwen van het Svensk Film- industri studiocomplex, de laatste hand aan „Het grote avontuur". De kleine ruimte was fel belicht en aan de muren hingen foto's, van Sucksdorff zelf en uit zijn films. Tegen de ene muur stonden rekken, waarop honderd a tweehonderd filmrol len waren opgeslagen, materiaal, waaruit hij zijn film samenstelde. Slechts een fractie werd gebruikt, de rest vernietigd. Aan een draaitafel zat Arne Sucksdorff te werken, de grond rondom hem be zaaid met filmstroken. Hij keek niet op of om, maar staarde naar een klein schermpje, waarop hij een deel van zijn film projecteerde. Bruin gebrand van het werken in de natuur, zag hij er jonger uit dan zijn zeven en dertig jaren En wat meteen opviel, was dat hij op geen van de foto's lijkt, die van hem werden gepubliceerd. 1 I -^N draait hij zich om, excuseert zich en vertelt het een en ander van zijn nieuwe film. „Het wordt een film van ongeveer twee uren, waarin de cyclus van het iaar wordt gevolgd, beginnende bij de win ter. Het wordt gedeeltelijk een speelfilm mijn eerste. Zoals in al mijn documen taires zal de natuur er een grote rol In spelen. De „acteurs" zijn een lynx. ot ters. herten, konijnen, uilen, spinnen en marters. Daarnaast spelen er ook men sen in, allemaal zonder camera-ervaring Mijn zoontje van vijf jaar is op het doek te zien en „een man van 't bos" die fei telijk in Stockholm woont en gekozen werd uit vijfhonderd personen". Later merkten we, dat Sucksdorff ook zelf in de film optreedt, maar hij is te beschei den om dat te zeggen. De deur van het vertrek wordt ge opend en de vrouw van Arne komt bin nen Evennis hij zit zij niet veei op hun boerderij, een uur rijden buiten Stock- Ante Sucksdorff holm, omdat zij altijd mee op expeditie gaat. Zij is fotografe van beroep en maakt natuurfoto's, die even intiem en „betrapt" en eerlijk zijn als de films van haar echtgenoot. Ze vertelt er haastig bij dat ze vaak tienmaal moet afdrukken, voordat ze een geslaagde plaat krijgt die te publiceren is. Maar de tijd. dat Arne in zijn montage kamer zit kan zij benutten om aan het huishouden te denken en inkopen te doen. Ze komt nu even kijken, welk boordnummer Sucksdorff heeft en ont dekt. dat elk kenteken hieromtrent in zijn overhemd ontbreekt. Ten einde raad neemt ze een stuk film, legt dat om de hals van haar echtgenoot en knipt het op maat af. Het is een vreemde manier om een overhemd te kopen, maar het werkt! SUCKSDORFF heeft zich al weer te lang van zijn werk af laten leiden. Hij wil niet meer over zijn film ver tellen, zelfs niet langer praten. „Ik wil alleen aan deze film denken. Op dit moment is alleen „Det store aventyr" belangrijk Ik eet en slaap haast niet ik werk alleen. Het is mijn eerste lange film en ik wil, dat zij goed wordt" Drie jaren heeft Sucksdorff aan deze film gewerkt. Hij is er direct aan begon nen, toen zijn „Een dorp in India" en „De wind en de rivier", in opdracht in India vervaardigd, waren voltooid. Lange tijd vertoefde hij voor ..Het grote avontuur" in het Noorden en hij filmde daar alléén, slechts vergezeld van zijn vriend en productieleider Nils 9bn en een enkele assistent voor de belich ting. Hij kwam terug met vijf en zeven tig kilometer film, waarvan tenslotte slechts drie kilometer werd gebruikt. 's Avonds zagen we een half uur van de ruw gemonteerde film. met montage aanwijzingen en zonder geluid onder de ongunstigste omstandigheden dus. Maar met Sucksdorff als explicateur hij imiteerde alle dieren op het doek droeg het onvoltooide product reeds iets over van de meesterlijke sfeer, die de film in zich draagt. Maar Sucksdorff zelf zat zich steeds te verontschuldigen en zei. dat het nog niet goed was dat men iemand geen compli menten kon maken over een film, waar aan het geluid nog moest toegevoegd en waarin sommige gedeelten nog opnieuw moesten worden gemonteerd. En hierin vinden we een verklaring voor het zuivere, afgeronde in de films van Sucksdorff; hij streeft steeds naar het beste. „Niets is goed genoeg voor Arne" zegt Nils Ohn die een jeugdvriend is van Sucksdoiff en hem als geen ander kent „Alles moet perfect zijn en van het ah lerbeste Als zijn film klaar is, moet hij het idee hebben dat het niet beter kan Arne is een perfectionist". Het Westduitse overschot in de Europese Betalingsunie is in Alaart j.l. gestegen tot het record bedrag van 990.2 millioen Het overschot van Duitsland voor de afgelopen maand bedraagt S 72.3 millioen. Frankrijk, dat thans de grootste debi teur in de E.B.U, is, had in Maart een be trekkelijk laag tekort van 10.3 millioen Zweden boekte een tekort van 19.8 mil lioen, terwijl Italië een tekort had van 32.3 millioen. doch als gevolg van een van Zwitserland ontvangen lening van 22.9 millioen werd zowel het totale de ficit van Italië als het totale Zwitserse overschot in de E.B.U verlaagd. Onderstaand volgt een opgave van het saldo voor Maart, het saldo voor Februari en de totale positie per 31 Maart j.l. voor een aantal landen, alles in millioenen dollars: F£ankrijk, alles tekorten, resp 10 3, 11.0 en 855.2; België tekort 2.7. overschot 3 6 To°Tr,Schot 398 41 Italië, alles tekorten A 7" I43 3; Zwitserland, alles iver Tb°"en °o® 7 5 en 283 5; Noorwegen alles 3 9' l-2 e" 117.5; Zweden, tekort 1?= Jtekort 224 en overschot 177 2; Dene- OT«?r>„i?!6S ,tekorten 7.4. 4.3 en 88.5; S3 6 1 non al1 es overschotten. 72.3 tpifort Oft n ederiand, overschot 2.1, tekort 0.8 en overschot 340 9 Oostenrijk alles overschotten 6.7, 4.9 en 113.4- Grie kenland. alles tekorten, 6.7 3 9 en 3 9- lis- tand alles tekorten. 0.7, 0.5 Portugal alles overschotten, 0 1 10 en 54 5- Turkiie alles tekorten. 117, 5.6 en 184 5- Ense-' K saldo'7917,13 6 °VerSChot 3 5' In een persconferentie heeft de West duitse minister van financiën Schaeffer verklaard dat hij zou blijven strijden voor de door hem ingediende belasting voorstellen waarbij een aanzienlijke veria ging der inkomstenbelasting wordt voor gesteld hoewel de Bondsrad zijn plannen ernstig in gevaar heeft gebracht door Vrij dag j.l de voornaamste bepalingen uit het wetsontwerp te lichten. De Bondsraad heeft n.l geweigerd aan de federale regering het recht toe te staan te beschikken over 40 pet van de opbrenst der voornaamste belastingen De Bonds raad verklaarde zich voorts tegen een verhoging van de omzetbelasting, doch keurde wel het plan van minister Schaef fer goed voor een aanzienlijke verlaging der inkomstenbelasting. Minister Schaeffer heeft medegedeeld, dat indien de Bondsraad hem niet de ge vraagde extra belastingen za) toestaan tot een bedrag van naar raming 420 millioen D.M hij genoodzaakt zon ZU" de voorge nomen belastingverlaging te verminderen 1" tt Het Onderling Levensverzekering Ge nootschap „De Olveh van 1879" publi ceerde reeds een beknopt verslag over 1953. Men besloot dit verslag dit jaar veel vroeger te publiceren dan voor heen, in verband waarmee het productie jaar enige weken vroeger moest worden afgesloten, zodat de laatste weken van 1953 niet werden meegeteld. Ware dit wel geschied, dan zouden de productie resultaten die van het vorig jaar hebben overtroffen. Thans beloopt de totale productie over 1953 48.919.000 (53.950.000), waarvan in dividueel 28.207.000 (30.223.000), collec tief 16.922.000 (20.765.000) en volksver zekering 3.790.000 (2.962.000). Het ver val beliep 23.895.000 (22.969.000). zodat de netto vooruitgang per saldo ruim 25.000.000 bedroeg, waarmee het totale verzekerde kapitaal, incl. renteverzeke ringen (10 maai de rente) op 452.484.000) werd gebracht. In verband met de voortgezette verbe tering van de levenskansen van de Neder landse bevolking wordt het noodzakelijk geacht wederom een aanzienlijk bedrag, n.l. 980.000 extra aan de premiereserve toe te voegen. Met inbegrip hiervan steeg de premiereserve na aftrek van herver zekering met 8.987 000 tot 106.623.000. De gemiddelde voor deze reserve beno digde rente is 3.04 pet. De beleggingen beliepen per eind 1953 f 113.033.000 (102 438 000). Ondanks gestegen kosten en gedaalde sterftewinst werd na aftrek van belastin. gen en na extra toevoeging aan de pre- ?ler?|erve een bedrijfssaldo behaald van 436.403 Voorgesteld wordt 434.190 (403.059) als overschot onder de deelne mers te verdelen en 2.213 naar nieuwe rekening over te brengen. De directie merkt in het verslag nog op, dat zij vreest, dat de op stapel staande nieuwe wettelijke ouderdomsvoorziening voor het levensverzekeringsbedrijf al thans in den beginne, een nadelige in vloed zal uitoefenen, doordat velen hun pnvévoorzieningen zullen (moeten) ver minderen De door het optreden van een groot aantal bedrijfspensioenfondsen thans reeds kleiner wordende markt zal dusdoende nog verder worden ingeperkt Het door de Engelse Scheepvaart be rekende indexcijfer voor de vrachttarie- vsn in de wilde vaart bedroeg voor Maart 77.4, tegenover 77.6 in Februari. De da ling is voornamelijk veroorzaakt door de teruggang in de onderindex voor steen kool die op 71.6 (79.8) belandde. Andere onderlndices zijn: hout 70 (72.0), erts 79 7 (80 0)' SUiker 793 (76'6) en graan 821 Verschepers waren wat verwonderd over de stijgingen bij verschillende onder indices. daar in bijna alle sectoren de ta rieven der afgelopen maand een daling ondergingen Men verklaart de gang van zaken echter hieruit, dat men vaak met sterk gewogen indices te doen heeft, waardoor soms d,e index geen goede af spiegeling van de werkelijke gang van za ken geeft. De index voor de tijd-chartertarieven belandde in Maart op 63.4 (v.m. 62). rwi0 s5aarbanken, aangesloten bij de Ne- Maart sPaarbankbond, hebben in 19 77R««nf oveUchot behaald van Bii d t gen 25167-631 in Februari, banken aangesloten algemene spaar- banksnaa K 85>276 gaspaard en bij de bpciv, en 184.778 Het totaal d-r f 20 048nqginnt heeftr derhalve bedragen f. 4 T (v' m- f 26.397.789). meia rijksP°stsPaarbank heeft, zoals ge- f 7 s 'n nlaar' een overschot behaald van bijna f 28 mnu Totaal is dus gespaard 40 mi li ine 'oen, vergeleken met ruim millioen in Februari. CANADESE GRAAN VOORRADEN tistics heeftdT8. domini°n bureau of Sta geven betreffendTdgeenCaenadeL0rt grain" Tarwe, waarvan op 1954 de boerderijen 382.600 Haver Gerst Rogge Lijnzaad 281.100 226.800 25.900 5.900 1953 329.050 309.257 217.395 22.815 7.604 1952 291.900 318.351 196.292 13.329 5.963 Het Indonesische ministerie van finan ciën heeft bekend gemaakt, dat ambte naren, die tot heden 5 pet of minder van bun inkomen aan loon- en overgangs belasting hebben betaald, voortaan zullen worden vrijgesteld van het betalen van belasting. Ambtenaren, die meer aan be lasting betalen, behoeven voortaan slechts belasting te betalen, voorzover deze meer bedraagt dan 5 pet van hun netto-inkom-m De regering heeft dit besluit genomen ten einde de financiële lasten van de amb tenaren enigszins te verlichten, aldus de bekendmaking van het ministerie van financiën. Blijkens mededeling van een Ameri kaanse regeringsfunctionaris is de Euro" pese productie van ammunitie in twee jaren tijds als gevolg van de offshore aankopen verdubbeld. Er worden thans onderhandelingen gevoerd over het nlaai- sen van nieuwe bestellingen, die de pro ductie nogmaals zullen doen verduhhelen Voor het lopende belastingjaarAsTen bedrag van 800 millioen uitgetrokken voor off-shorecontracten, waarvan 400 mühoen voor ammunitie-bestellingen Voor het komende belastingjaar heeft d? 7r S 4nnmur 8gering voorg"teld onge- ïe besteden 330 oti-^°™conWaCten Dublin 43^jaar'oudp 2 ,Lord Revelstoke, een een ziiden rir= j® edelman, heeft aan dit mogen 1 'T gehangen. Tenminste Radio 's afnae'®eR, nadat de Ierse radioberichten^ ?lotseIinS dringende ziekpro'grarnrns ün hem tljdens bet ™- mededefinTT3 doorga£' Ha£ waren n.l. de Lord -an een Loense arts, die Een dag EPreekuur bad gehad, dat hij zirh bezPek ontdekte de arts, glnee?mTrtil,VergIst had: het verstrekte uur. zoalc moest niet eenrnaal per maal nel JTS aan£eSeven. maar een- edelmarf g worden ingenomen. De edelman woonde echter op een heel mnioó ®eazaa® eilandje ongeveer vijf verhlnT de Ierse kust en telefoon helft j? was er niet' De mededeling d<? Lord op tijd bereikt, want de reddingboot van een Ierse kustplaats er op uit om de radio-boodschap over te brengen. Sieubenville (V.S.) De voordeur van het plaatselijke politiebureau was geschilderd en om het geval goed te doen drogen had men het uit de hengsels gelicht en zo lang in een corridor gezet. Toen men later de deur weer op de daartoe bestemde plaats wilde deponeren bleek ze te zijn ge stolen. De wachtkamer voor de politie mannen bevond zich op zes meter af stand van de drogende en nu verdwenen deur. Ommen Enkele eeuwen geleden verdween er in deze plaats ook iets. Namelijk de luidkjok van de Ned. Hervormde kerk. Dat zouden de Munsterse troepen op hun geweten hebben, die in 1672 hier door trokken. Volgens de overlevering was die klok in een kolk geworpen, welke later weer was dichtgegooid. Een wichel roede-loper heeft intertijd, al balan cerend met zijn wichelroede, een plaats aangewezen, waar de klok volgens hem zou zijn begraven. Men heeft er toen boringen gedaan en nu is men, ongeveer twaalf meter onder de oppervlakte, in derdaad op een hard voorwerp gestuit. Nu worden opgravingen gedaan om te kijken of de wichelroede-artist het bij het rechte eind heeft. (Van onze Limburgse redacteur) Met verwondering hebben wij verno men, dat de Maastrichtse uitvoering van acns Matthaeus Passion dit jaar aan h? ,zI'den draad heeft gehangen, want net had maar weinig gescheeld of ze was niet doorgegaan. Het zou ons spijten wanneer deze schone traditie, waarmede Jef Somers enige jaren geleden begon nen is, in het vervolg niet meer werd voortgezet. Want nergens voert de Heer- lense Oratorium Vereniging dit werk on der idealer omstandigheden uit dan in Limburg's hoofdstad. Daar immers wordt deze Passie in een kerkgebouw gegeven, waarvoor ze door Bach geschreven werd en beluisterd op de avond van Goede Vrijdag, die voor een meditatie over Christus' lijden bij uitstek geschikt is. Ook in Gent (België), waar de uitvoering door de gouverneurs der beide Limburgen, een drietal bis schoppen en andere hoogwaardigheids bekleders werd bijgewoond, mocht een kerk met bijzondere toestemming van de wij-bisschop van Luik voor dit doel ge bruikt worden. Doch orkest, koor en so listen stonden daar op het priesterkoor opgesteld, terwijl het orgel van het oxaal af bespeeld moest worden. Te Maastricht daarentegen kan het gehele apparaat In de absis van de voormalige Dominicaner- kerk worden geplaatst. Het gemengde koor der Heerlense Ora torium Vereniging werd aangevuld met een jongenskoor, dat onder leiding stond van Jan Morreau. Het M.S.O. verzorgde de begeleiding. Mevr. Magda Loudon Osieck bespeelcjp het clavecymbel en Matthieu Prange het orkel. Op Henk Driessen na, die de Christus partij met toewijding vervulde, waren alle solisten nieuw. Wiebé Drayer, die als evangelist zou optreden, had wegens een keelaandoening moeten afzeggen en werd vervangen door Willem Verwey, voordracht romantischer getint was dan die van Paul Hameleers, welke steeds uitmuntte door objectiviteit en die thea trale effecten zorgvuldig wist te vermij den. De belangrijkste ontdekking was de Duitse alt. Margit Kobeck. die haar aria's met een sonoor timbre zong. De voor dracht van de sopraan Helene Verkley was met zorg voorbereid. Hetzelfde geldt voor Arie de Rijk. de bas, die over uitste kende, zowel artistieke als technische kwaliteiten beschikt, doch wiens nobel geluid gerust nog wat meer kleur ver dragen kan. Bewonderenswaardig was ook de wijze, waarop Piet Kingma zijn hobopartij blies.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 15