Billijke verdeling vruchten der productiviteit Sociale leer der Katholieke Kerk prachtig houvast STORM EN SNEEUWVAL IN WEST-EUROPA De Castries wordt GENERAAL I r We trekken de nieuwe mens aan thuis en in bedrijf Vrii koude Pasen Schuld eu verlossing Korte toespraak van H. Vader Wondetekenen bij Therese Neumann Koffienriis weer omhoog DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Zaterdag 17 April 1954 N. Enthousiaste congres-gangers maar nu de practijk Richtlijnen Uitgangspunt, doeleinden en gevolgen van het streven naar productiviteitsverbetering J Actie Zonnewijzer „POOR JOKE" FIETSER DOOR AUTO GEGREPEN Nieuwe Vietminli- aanval uitgesteld? Practische toepassing TELEFOON EEN CENT DUURDER Status van Nieuw- Guinea Indonesische suggesties voor internationale conferenties Ou^ffn)]loS(mf5^il5eryfni0.17fl(nItc5 £sscljtm»eg 3f fel: Ziiio, ptottertam V Ongunstige periode Analyst Verrijs met Mij moderne mens uiv dood is reeds beschreven. atoom en kosmos zijn slechts parels aan Mijn handen uw tasten in het wentelend heelal moet stranden in een dodenval verloren mens doorbreek uw eind'lijk leven met 't eindeloos geweld van Mij de nieuwe mens die ben verrezen. uw nachten zijn geteld en vluchten als de wachten aan Mijn graf gesteld Ik scheur het voorhang van uw duistere gedachten luid door de tempel van het firmament weerklinkt Mijn stem als aan de hoge drempel van t eeuwig nieuw Jerusalem dat Ik verrezen ben moderne mens verrijs met Mij uw dood is reeds beschreven E. M. o Op zoek naar zestien vermisten Vijf zoekenden eveneens vermist PASEN Bericht voor onze lezers NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT WEERBERICHT De weerverwachting van he't K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Tamelijk heldere nacht met opnieuw plaatselijk zware nachtvorst. Morgen overdag toenemende bewolking met in de namiddag kans op een bui. Zwakke tot matige, later nu en dan vrij krachtige wind tussen Noord en West. Aan houdend vrij koud weer. Zondag 18 April: Zon op 5.39, onder 19.41. Maan op 20.34, onder 5.09. Maandag 19 April: Zon op 5.36, onder 19.43, Maan op 21.43, onder 5.28. Dinsdag 20 April: Zon op 5.34, onder 19.45. Maan op 22.50, odder 5.53. Mens in centrum der economie 'n dc kolommen van dit blad is reeds aandacht geschonken aan de onlangs 'c Parijs gehouden Conferentie van de Internationale Katholieke Organi saties. De conferentie behandelde dit jaar in het bijzonder het tbema „De t'ivloed van de technische ontwikkeling op de mens en de menselijke Verhoudingen", een onderwerp dat Z. II. de Paus in Zijn laatste Kerstrede ^'ad uitgewerkt, waardoor Hij de conferentie bad aangemoedigd in de behandeling van dit probleem en daarvoor duidelijke richtlijnen had gegeven. Onder de verschillende aspecten, die in een zestal werkgroepen werden bediscus sieerd, verdient „Techniek en Productivi teit" een speciale belichting. Aan de ar beid van de groep die aan dit onderdeel een grondige principieel gefundeerde be schouwing wijdde, werd o.m. deelgenomen door vertegenwoordigers van de Inter nationale Unie van Katholieke Werk gevers Verenigingen UNIAPAC van de Internationale Organisatie van Katho lieke Ingenieurs en van het Internationaal Christelijk Vakverbond. Zo namen onder het voorzitterschap van schrijver dezes aan de besprekingen deel de Fransen Bernard Jousset en dr Henri Rollet, resp. voorzitter en bestuurslid van de Uniapa'c, de Italiaan prof. ir Toniolo, secretaris van de Internationale Ingenieurs-Organi satie, en de Belg A. van Istendael, secre taris-generaal van het I.C.V. De besprekingen waren gebaseerd op de spciale doctrine der Kerk en werden be laid door het levende verlangen om di rectieven te ontvouwen die van waarde zouden kunnen blijken voor de ontwikke- hng op langere termijn. De ontwikkeling werd niet beschouwd in het nationale kader waarbinnen zij uiteraard allereerst de aandacht trekt, maar, trouw aan de roeping van de Internationale Katholieke Organisaties, in haar mondiale beeltenis. Zo kwam de studiegroep tot richtlijnen die door de Conferentie jnet algemene in- siemming werden aanvaard, en zowel van led'iaSwle jS" als van arbeiderszijde vol- diepe indruk* nS6rfteUI?d' Ket maakte een dat de conclusfes A g®,mene vergadering van de werkgroep door de voorzitter nog eens uitdrnvi,W,®rden voorgedragen, schreven door uIljk werden onder- tegenwoordi«er 7an uIstendael als ver- er behoeft» Van het I.C.V. Deze had geheel acht om te verklaren dat mij ftond en^f,. van de groep 7Ptton „v. i. lnhoud er van zou uiteen- het Tn??- eerstvolgend Congres van •L-v- m de verwachting dat de Inter- lonale Christelijke Arbeidersbeweging nermee haar volledige instemming zou betuigen. Zodoende werd gedemonstreerd dat voor ondernemers, hoger en lager kader en arbeiders de sociale doctrine der Kerk een betekenis heeft die gemeen schappelijk werd aanvaard en ten opzichte waarvan de groepen zich wilden inspan nen de algemene doorvoering ervan is bevorderen. Deze groepen betekenen voor de arbeiderscomponent tevens de protes tants-christelijke stroming, wijl het I.C.V. behalve de katholieken ook de protes tantse christenen omvat. De wereld van nu heeft behoefte aan een dergelijk getuigenis, omdat zij niet kan worden opgebouwd als een waarlijk constructief geheel en niet kan worden bezield door een sterke geest van saan- horigheid, indien het Christendom, ook in en ondanks z\jn verdeeldheid, daarop geen wezenlijke invloed zou kunnen uitoefenen. Op de Conferentie heerste het gevoelen dat de aanvaarding van de conclusies de eenheid demonstreerde die beantwoordde aan de roeping der Kerk en voor de ge lovige Christenheid het perspectief opende otn in de moderne verhoudingen op inter nationaal gebied getuigenis af te leggen van denkbeelden èn van een gezindheid die een oplossing inhouden voor een alge meen als ernstig aanvaarde problematiek. Daarom kon de voorzitter- J. Le Cour •iar»an-dlV.aiso"' in ziJ" slotwoord betogen sult'aat £n de Conferontie geen ander re- onil«rnpm opgeleverd dan deze door visie, zn enS' kadcr cn arbeiders gedeelde weest. c moeite overwaard was gc- Na deze inleiding zal het begrijpelijk zijn dat wij het wenselijk achten de inhoud yan de conclusies omtrent de verhouding tussen Techniek en Productiviteit hier weer te geven, voorzien van een commen taar waar dit het inzicht kan verduide lijken. Uitgangspunt is de stelling dat de mens staat in het centrum van de economie. Een productiviteitspolitiek mag niet worden beschouwd als een doel op zich, maar moet worden gezien in verband met de functie van de menselijke persoonlijkheid en van de fundamentele eenheid van het menselijk geslacht met betrekking tot de door de Schepper aan de individuele mensen toegedachte bestemming. Als richtlijn geldt de volgende gedachte uit de Kerstrede van de H. Vader: „De tech niek voert de mens van thans naar een volmaaktheid als voorheen nooit werd ba- reikt in de beheersing van de stoffelijke wereld". Voortbouwend op deze gedachten wordt gesteld dat de productiviteit, ge baseerd op de vooruitgang van de tech niek en op een betere organisatie van de arbeid, een drievoudig doel dient. Op de eerste plaats zal de waarde van door Prof. Dr A. H. M. ALBREGTS de productie per tijdseenheid arbeid, bijv de hoeveelheid goederen van een bepaalde kwaliteit per arbeidsduur, moeten toe nemen. In de statistiek pleegt de produc tiviteit te worden uitgedrukt in een hoe veelheid product per tijdseenheid arbeid. In wezen gaat het evenwel niet om tech nische verhoudingen in kwantitatief op zicht, maar om economische relaties waar mee bedoeld wordt dat de arbeidsinspan ning 'n groter nut, een gunstiger waarde- effect teweeg moet brengen. In het gehee" van de hier volgende gedachtengang ver dient de wijze van behandeling van het economisch aspect bijzondere aandacht. „i£Pt twaede Plaats heeft de producti- viteitsbevordering tot doel de intensiteit van de arbeidsinspanning te verminderen, wet wordt de arbeider mogelijk gemaakt met minder moeite hetzelfde effect te bereiken. Tenslotte behoort de productiviteits- bevording er op gericht te zijn een bil lijke verdeling te bewerkstelligen van de vruchten die zij oplevert. De mensen moeten delen in de resultaten van de vooruitgang. Welke zijn de gevolgen van een ver werkelijking van de gestelde doeleinden? Als zodanig geldt allereerst een voort durende verhoging van het levenspeil, niet alleen door een vergroting -van de koopkracht maar ook door de verande ring van de arbeidsvoorwaarden met name in deze zin. dat de beoogde resul taten met een geringer inspanning wor den bereikt. Voorts zullen de verschillen tussen de uitersten in het levenspeil ver minderen langs de weg van een opwaartse ontwikkeling in de richting van de hoogs ie niveau's zowel binnen de betreffende volksgemeenschap als tussen de volkeren onderling. Vervolgens zal de duur van de productieve tegen beloning verrichte arbeid^ in toenemende mate verminderen om méér vrije tijd te laten voor activi teiten in het milieu van het gezin en op het gebied van het sociale, burgerlijke, culturele en godsdienstige leven. Met name zal de bereiking van dit doel wor den bevorderd door een terugkeer van de moeder uit fabrieken en werkplaatsen naar de huiselijke haard, door een verlen- Uit Zweden, Oostenrijk en Italië zijn berichten over zware sneeuwval binnen gekomen. In Zweden geraakten een pont en een vliegtuig van de Air France door een sneeuwstorm in moeilijkheden. Voor zover bekend zijn alle hierbij betrokken personen gered. In het gebied van Salz burg in Oostenrijk geraakten de meeste wegen bedekt met een laag sneeuw ter dikte van vijftien a twintig centimeter. In Italië daalde de temperatuur aanzien lijk. Door storm en sneeuwval werd ern stige schade aangericht in tuinen en boomgaarden in Noord- zowel als in Zuid- Italië. Talrijke bergwegen zijn, als midden in de winter, geblokkeerd door de sneeuw. In de Abruzzen daalde het kwik tot onder nul. Schepen moesten voor de storm in de havens vluchten. In de bergen werden 'oude huizen door grondverschuivingen vernield. (Adverentie) W8 herinneren er aan ,iat de tomvin van inzending van de intekenaar" voor de Zonnewijzer (prijsvraag mct aIsl Inzet: 10 gezinnen in dit Mariajaar naar Eourdes) sluit op Zondag 25 April. Inlichtingen: Zonnewijzer, Postbus 2012, Utrecht en bij de boekhandel. Wapenschild van ambassade „geleend''' Het wapenschild boven de Engelse ambassade te Den Haag, dat in de nacht van 5 op 6 April j.l. verdween is terecht. Dezer dagen werd de am bassade 's avonds opgebeld door een onbekende, die zeide, dat buiten tegen de muur van de ambassade een pak stond, waar het schild in zat. Hij had het een week geleend, zo zeide hij en het op de schoorsteen in zijn kamer CJ6ZCt. Wie deze onbekende is geweest, heeft de politie tot nu toe nog niet kunnen achterhalen. Een woordvoerder van de ambassade betitelde de affaire als een „poor joke" een goedkoop grapje. (Van onze correspondent.) Te Gennep werd de 63-jarige wielrijder H. van B. door een uit de richting Nijme gen komende auto gegrepen en meege sleurd. Het slachtoffer werd met een ?dalbasisfractuur naar het ziekenhuis toj imegen vervoerd, alwaar hij korte "JU later overleed. De Vietmlnh-bedrijvigheid om de Erans-Vietnamese vesting Dien Bien Phoe schijnt af te nemen. De Franse opperbe velhebber, die in het begin van de week Weende dat een derde Vietminh-aanval aanstaande was, achtte het Vrijdag mo gelijk dat generaal Giap wellicht zal Wachten tot enige dagen vóór het begin van de Geneefse conferentie. Een even tueel succes 7,ou dan het meeste psycho logische effect boeken, zo redeneert men. Uit Parijs wordt gemeld, dat kolonel Christian de Castries, bevelhebber van het garnizoen van Dien Bien Phoe, is bevorderd tot brigade-generaal. De vijf tigjarige De Castries is een telg van een der oudste Franse militaire families. De Bien Phoe'"hebbed £11'imse~.Vnie te Dien nu toe elke aanval van ZHJn lelding .tot veel sterkere belegering t. ""menek minh weten af te slaan Viet- Generaal Henri Navarre ,i„ opperbevelhebber in Indo-China aan de 35 buitenlandse correspondenten die hem gevraagd hebben om een uit gebreidere voorlichting, welke minder streng gebonden is aan censuur, doen weten dat hij dit verzoek als van nul en gener waarde beschouwt, omdat de ter men van het verzoek hem onaanvaard baar voorkwamen, en wel, indien de op perbevelhebber dit wenste „met behulp van een commissie van persvertegen woordigers", de persvertegenwoordigers waren gerechtigd te verzoeken om wij- zigingen aan te brengen in de militaire berichtgeving, aldus Navarre; zij waren echter niet gerechtigd over deze wij zigingen te beslissen. De persnota kon niet als een persoonlijke boodschap aan de oppervevelhebber worden opgevat; zij leek meer op een sommering, voegde Na varre hier nog aan toe. O Het K. N. M. I. deelt mede: In de afgelopen dagen hebben Noorde lijke winden koude, uit de Poolstreken af komstige lucht, over geheel West- en Mid den-Europa gevoerd. In Polen en Oost- Duitsland viel daarbij sneeuw. Uit het Oosten van ons land werden gisteren ha gelbuien gemeld en in de Ardennen en Vogezen vielen sneeuwbuien. In de Rhönevallei waait de mistral. De Noor delijke luchtstroming wordt veroorzaakt door een depressie, die boven West-Rus land ligt en door een hogedrukgebied bo ven de Britse eilanden. Dit hogedrukge bied heeft een krachtige uitloper over Scandinavië, maar deze begon vanmorgen in betekenis af te nemen onder invloed van een depressiesysteem bij IJsland en Jan Mayen. Een front van deze depressie dat in de afgelopen nacht over IJsland trok, zal waarschijnlijk gedurende de Paasdagen ons land passeren. Het zal echter niet van veel neerslag vergezeld gaan. Het Britse hogedrukgebied zal zich in de komende dagen nog naar het Noor den uitbreiden en daarom moet verwacht worden, dat de wind in hoofdzaak uit Noordelijke richtingen zal blijven waaien. Er zullen wel perioden met zonneschijn voorkomen, maar de zon zal niet tn staat zijn de polaire lucht belangrijk te verwar men. We moeten daarom op vrij koud Paasweer rekenen. ging van de scholings- en opieidings- periode gedurende de jeugd en een ver vroeging van de leeftijd waarop men zich terugtrekt uit het bedrijf. Tenslotte zullen ook de verschillen in arbeidstijd vermin deren langs de weg van -een voortschrij dende ontwikkeling in de richting van de kortste arbeidsduur, zowel binnen de be treffende volksgemeenschap als tussen ue volkeren onderling. Voor de practische toepassing: der hier boven weergegeven gedachten wordt een technische, psychologische cn opvoedende voorbereiding onmisbaar geacht. By de reële verwezenlijking ervan zal steeds moeten worden uitgegaan van de primaire waardigheid, van de harmonie en van ie integriteit van de menselijke persoonlijk heid op alle niveau's waarop de toepassing betrekking heeft. Iedere politiek welke erop gericht is om de productie te vergroten door middel van een productiviteitsverbetering zal moeten worden voorafgegaan door een nauwgt- zette markt-analyse teneinde de afzet mogelijkheden te verbreden. Er dient voorkomen te worden dat op de arbeiders een beroep wordt gedaan dat hen in een richting voert zonder gunstige gevolgen In het gehele land zal het plaatselijk telefoontarief van drie op vier cent per gesprek worden gebracht. Naar wij voorts vernamen ligt het in de bedoeling deze verhoging met Juli a.s. te doen ingaan. De voorzitter van het Indonesische .Burd Irian", de heer Diapari. heeft mede gedeeld. dat hij het wenselijk zou achten, daf Indonesië op de eerlang te houden conferentie van Aziatische en Afrikaanse landen, de kwestie van de status van Nieuw-Guinea ter sprake zal brengen en wei bij een bespreking over het ..kolo nialisme" in de Aziatische en Afrikaanse landen. De heer Diapari heeft voorts de suggestie gedaan, dat de kwestie Nieuw-Guinea ook ter sprake zal worden gebracht op de conferentie van minister-présidenten van Aziatische landen, die eind April te Co lombo zal beginnen. E Derde Divisie, alias „Drietand" I f zal, zoals gemeld, dit jaar via her halingsoefeningen icecr aan de tand worden gevoeld. Hoewel het niet prettig is voor de betrokkenen om uit hun ar beid te worden gehaald, zullen de „jon gens" ongetwijfeld de tanden op elkaar setten om hun tanden te laten zien en van zich af tc bijten, zodat zij- bij deze oefeningen niet met een mond rol tan den staan. Welke „tandige" manoeuvre uiteraard alleen figuurlijk genomen, mo gelijk is. Waarbij zij dan nog een goed figuur kunnen slaan. Maar toen (Ie data bekend, werden, is waarschijnlijk hier en daar geknars van dc tanden gehoord. Wat toch is het geval f De periode van dc herhalingsoefeningen werd behou dens onvoorziene omstandigheden" vast gelegd tussen 1 Now en 15 Dec. Hetgeen betekent, dat de dienstplichtigen in de drukste tijd ran het jaar uit hun werk worden gehaald. November en December zijn immers de maanden, waarin de voor bereidende arbeid valt voor de grote feestdagen, St. Nicolaas, Kerstmis en Oudejaar. St. Nicolaas valt zelfs in be doelde periode. Dat een en ander moei lijkheden zal geren in de bedrijven, be hoeft geen betoog. En het is ongetwij feld zeer onprettig juist dan uit zijn eigen zaakdie van zijn ouders of zijn patroon gehaald te worden. Daarbij komt, dat in die maanden wat extra pleegt verdiend te worden door overwerk, verdiensten, welke vooral met. het. oog op de feestdagen bijzonder wel kom, ja zelfs veelal noodzakelijk zijn. In het blad. van ..Drietand" staat, dat de Drietandenalzo rustig met vacan- tie kunnen gaan. Wij vragen ons echter af, of de pret daar reeds niet van af is 'na deze mededeling. Hopelijk zullen „onvoorziene omstan digheden" hierin voorzien, doordat do oefeningen toch niet in de gewraakte periode' kunnen doorgaan! De Verrijzenis naar een schilderij van Hans Multschcr. TEMIDDEN VAN de stroom berich ten, die de ups en downs in de spanning tussen Oost en West en de daaraan gekoppelde bewapeningswed loop met zijn facetten van internatio- naal-organisatorische en diplomatieke aard markeren, trof ons dezer dagen het merkwaardige nieuwtje, dat de New Yorkse vrouwen van hogerhand werd aangeraden voortdurend een paar laag-gehakte schoenen ter be schikking te houden met het oog op een eventuele evacuatie-te-voet van deze stad bij gevaar voor atoomaan- vallen. Meer dan alle onderhandelingen met haar complicaties rond uitbreiding van de bestaande defensie-pacten-gordels en de voltooiing daarvan in de Euro pese Defensie Gemeenschap, meer zelfs misschien dan het feit, dat de atoombom eenmaal aan de wetenschap pelijke controle ontsnapt blijkt, spreekt dit bericht tot de verbeelding, omdat het een symbool is van een inferno, dat wij geneigd zijn met enige ironie als de uiterste „zegening van de tech niek te kenmerken. Een ironie, die nogal voorbijgaat aan onze eigen rol ,cn,u.s, aan onze eigen verantwoorde- ïjkheid ten aanzien van de merkwaar dige en vooral paradoxale ontwikke- ling, die de „vooruitgang" en de ver- wachtingen, welke de mensheid daar van koesterde, heeft doorgemaakt. Heeft niet de blikverschuiving van de hemel naar de aarde, zoals die zich in de Renaissance-tijd voordeed, de menselijke aandacht te voortdurend gericht op de mogelijkheden, die in de stof en haar bewerking voor een aards geluk zijn te vinden? Sinds Leonardo da Vinei,-niet alleen kunstenaar, maar vooral ook technicus en uitvinder, zijn aards optimisme vastlegde in de for mule: „Mijn God, Gij verkoopt ons alles tegen de prijs van onze arbeid" heeft het proces, dat wel met enig recht de secularisering van de chris telijke heilsverwachting genoemd is, zij het met enkele onderbrekingen, aanzienlijke vorderingen gemaakt. De wereld, niet meer rechtstreeks door God geleid, maar bestuurd door een al te hoog aangeslagen Rede en gestuwd door de eenzijdig gerichte arbeidskracht van millioenen, heeft zo veel mogelijk gemaakt, dat wij nu als „variation sur un thème" beter de uit roep „Mijn God wij vernietigen alles dank zij de door U gegeven arbeids kracht" kunnen hanteren. De prille verwachting van aardse zegeningen, het jonge élan, waarmee eens de ontdekking van onvermoede mogelijkheden in de mens en de natuur werd uitgelegd als bewijs, dat daaruit de vooruitgang automatisch zou voort komen, is in het tegendeel verkeerd, nu de verhoogde menselijke potenties ambivalent blijken te zijn en zich op duidelijke wijze keren tegen de mens heid, die ze ten kwade gebruikt. De „Osservatore Romano" doelde hierop, toen het blad dezer dagen schreef, dat de Kerk in de verschrik kingen van het atoomwapen een schuld erkent, die, ongeacht welke ideolo gische richting ook, door alle naties en alle volkeren gelijkelijk wordt ge dragen. „Want op deze wijze wordt een ontdekking, die een zegen had kun nen worden voor de mensheid en die een paradijs op aarde had kunnen in luiden, een vloek, die de bevolking der aarde wetenschappelijk en tech nisch voert tot de allerhoogste angst, die de mensheid ooit gekend heeft, in plaats van de verlossing uit angst en nood zover die door de kennis der dingen en door de Genade Gods voor alle bewoners van deze aarde toereik- baar zou zijn." Een niet geringe collectieve schuld wordt hier gesignaleerd, waaraan ieder deel heeft, die zich maar op enigerlei wijze kind van zijn tijd heeft getoond en dus deel heeft gehad aan het vooruitgangs-optimisme, dat voor alles het goede der aarde zoekt en zich door eigen rede laat bedriegen. Zijn prilheid moge dit optimisme reeds lang verloren hebben, de vitaliteit van de idee treedt wel duidelijk aan de dag als wij ons herinneren, dat de gedachte aan progressie in de afgelopen eeuw haar technisch kleed geruild heeft voor een sociaal costuum en het adjec tief „progressief" nog steeds een poli tieke kwalificatie schijnt te zijn, die critiekloos als aanbeveling wordt er kend, zelfs door velen, die zich af en toe graag het gelegenheidspak van cultuur-pessimisme aanmeten. Tegenover deze ondanks haar resul taten blijkbaar moeilijk te stuiten evolutie valt slechts die andere idee te stellen, die uiterlijk het onderspit moest delven, toen zij haar prille spon taneïteit verloren had; de gedachte aan ons verlost-zijn In Christus' Verrijzenis viert de christenheid de bevestiging van onze verlossing, maar deze viering kan heel gemakkelijk te veel op het historische en te weinig op het actuele in dit heilsfeit gericht raken, terwijl alleen een evenwichtige aandacht voor beide momenten ons het evenwicht kan bezorgen, dat in ons het kindschap van de tijd weet te verwisselen voor een volgroeid kindschap Gods. Het voorbeeld van Christus is immers dat van deemoed en zelfvernietiging, de enige bronnen van het eeuwig én ook van het tijdelijk heil der mensheid. Het vermogen om dat voorbeeld te volgen en ons telkens opnieuw te onttrekken aan de zuigkracht, welke de wegen naar de ondergang op ons uitoefenen, kunnen wij slechts ontlenen aan het besef, da* de verlossing een actualiteit is, die durend in ons werkt. „Het ganse Evangelie" wordt ergens in dit nummer opgemerkt „heeft een lammeren-natuur". Slechts met de plooi van de deemoed in ons geestelijke gewaad zullen wij ons aan deel in de collectieve schuld der vol keren, voor zover dit bij de mens met. behulp der genade mogelijk is, kun nen vervangen door een aandeel in de Glorie van de Verrezene. Deze her leving van de oudste gevoelens uit het Christendom in al haar prille onvoor waardelijkheid vormt dan ook het voorwerp van onze Paaswens voor al onze lezers en, over hun hoofden heen, voor de bange mensheid. De Osservatore Romano van Vrijdag morgen maakte officieel bekend, dat de H. Vader op Eerste Paasdag aan de zegen Urbi et Orbi een korte toespraak zal laten voorafgaan. De Paus zal Zjjn rede uit spreken in Zijn bibliotheek. Zjjn woorden zullen via luidsprekers op het St Pieters plein cn via de radio over de gehele wereld te beluisteren zijn. Direct na Zijn toespraak zal de H. Vader zich naar .ie loggia begeven voor het geven van de zegen. Dit zal op het middaguur zijn. Bij Therese Neumann, die sedert 1926 dc tekenen der kruisigingswonden van Christus vertoont heeft zich ook deze Goede Vrijdag een bloeding, sterker zelfs dan ooit tevoren, van deze wonde tekenen voorgedaan. Therese zat recht op in haar bed, geheel in extase. Het bloed drong door het verband om hoof t en bovenlichaam. Zij bloedde uit han den en voeten, uit de borst, de ogen en door de onbeschadigde huid op :1e plaatsen, waar Christus door geseling cn doornenkroning verwond werd. Wederom waren er vele bezoekers in het huis van Therese Neumann te Kon- nersreuth aanwezig. De gezondheidstoe stand van de gestigmatiseerde wordt thans weer „normaal" genoemd, nadat dezer dagen gemeld was, dat Therese in levensgevaar verkeerde. JL O u Als gevolg van de steeds stijgende we- meldmarktprijs van koffie blijkt het niet mogelijk te zijn de consumentenprijs van koffie op het huidige niveau te hand haven. Naar wij vernemen zal in de ver gadering van dc Vereniging van Koffie- branders en Theepakkers, welke vermoe delijk op het einde van deze maand of in begin Mei zal worden gehouden, dc prijsverhoging worden vastgesteld. Een verhoging van 20 tot 45 cent per half pond mag worden verwacht. Vijf geoefende bergbeklimmers, die er op skies op uit waren getrokken om de 16 vermisten, die door 'n lawine waren over vallen te zoeken. Zij waren van nacht niet op hun basis teruggekeerd. Men hoopt, dat zij sporen van de vermisten hebben gevonden en daarom d- gehele nacht, on danks de zware sneeuwstormen, in dc bergen zijn gebleven. Onze lezers gelieven er nota van te nemen, dat ons blad op Maandag a.s., tweede Paasdag, niet zal uitkomen. Het eerstvolgende nummer verschijnt derhalve op a.s. Dinsdag 20 April DE DIRECTIE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1