Mater Amabilis-cursus inleger- aats Ermelo Burgerlijk initiatief in militaire gemeen pl coors Hollandsche Sociëteit boekte nieuwe records Eisenhower geeft de E.D.G. garanties Rotterdamse Graanmarkt De slapet ui e Boeddha iscliap TENTOONSTELLING SOOIKE ZAL PAASRUST NIET VERSTOREN Succesvol experiment Else Maulis voor Wereldomroep DE KLERKaZN 1 Bijzonder gunstig exploitatieresultaat Baarle-Nassau of Baarle-Hertog? Verzamelaar van processen-verbaal 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Paasvrede te Jeruzalem Militaire bijdrage zolang onzekerheid aanhoudt dodelijk ongeluk aan boord van schip ZATERDAG 17 APRIL 1934 PAGINA 8 Verblijdende reacties Niet alleen de commandant ONZE PAASDAG ONDERLINGE LEVENSVERZEKERING MIJ. ,,'s GRAVENHAGE" NEDERLANDSE JONGEREN IN BERLIJN Studieweek voor jonge christen democraten ZUIDSLAVISCHE MARINE OFFICIEREN NAAR INDONESIË WESTEUROPESE UITVOER NAAR DE V.S. KATH. DANSLERAREN BEZONNEN ZICH Op hun apostolische taak STAKING INDONESISCHE HAVENARBEIDERS BOERDERIJ-BRAND TE BROEK-S ITT ARD VERDRONKEN VROUW OPGEHAALD Brief aan gemeenteraad Brandhout voor Den Haag Voor Zuid-Holland NIEUWE SUBSIDIEREGELING VERPLEGING TB-PATIENTEN Alleen geldig voor aangeslotenen bij N.S.V. PETROLEUMVENTER ONDER DIESELTREIN BENOEMINGEN BISDOM DEN BOSCH NA HARTAANVAL VAN FIETS GEVALLEN Instemming ZEER BEVREDIGENDE VRAAG „ENIG SUCCES" TEGEN GIFGAS DOOR F. J. A. L. CORDENS De dokter, die laat in de avond met niet geringe haast in zijn volkswagentje voortjakkerde van Ermelo terug naar Amersfoort, waar hij nog twee patiënten wist de jonge, stille pater, die bijna vijftig kilometer heen en dezelfde afstand terug zijn hele arsenaal van film- en geluids apparatuur bussen, treinen en taxi's in en uit moest zeulen, omdat hij zoveel van jazz wist De AAT-soldaat, die na 'n rit van een paar honderd mijl 's avonds zich tóch weer in zijn „eerste grijs" oftewel zijn „pakkle-deftig" kleedde, omdat-ie naar de cursus moest de type-juffrouw van het legerkamp, die merkbaar het land had, dat de „aal" weer zo op het laatste nippertje zijn spullen „ter stencilling aanbood", maar al de lessen natuurlijk toch nog op tijd de machine uitjoeg de vaandrig, die vreemd genoeg met een steelpannetje hete melk in zijn ene en een doos krijt in andere hand door de legerplaats holde, omdat er do centen waren, die koffie en schrijfmate riaal behoefden zij allen waren betrokken bij een merkwaardig experiment, dit wintersei zoen gedaan in de barre beton- en glas woestijn van de legerplaats Ermelo. Eigenlijk kan men in zekere zin niet spreken van een experiment, na de er varing, die de Mater Amabilisschool voor Jongens in Amersfoort het vorige jaar opdeed met een speciale avondcursus voor militairen, aldaar, parallel aan haar „burger-cursus". Aanderszins was 't toch weer wel een proefballon, voor zover men de cursus een tikkeltje „mobiel" had gemaakt en men. gelijk Mohammed, de berg zelf, i.e. de legerplaats bij Ermelo had opgezocht. Men dacht zich daar n.l. een prachtig werkterrein. Speciaal zagen zij grote mogelijkheden, die de leger plaatsen uit eigen aanschouwing kenden en wisten van de zekere troosteloosheid en grauwheid van het militaire leven, die ondanks al het gestroomlijnde en mo derne, door velen eens zo erg wordt ge voeld in deze mastodont-kazernes. Nu schijnt er zelfs soms „op hoog ni veau" zoals dezer dagen nog bleek enig misverstand te bestaan, wie zich nu in eerste instantie in het leger dient be zig te houden met het vormings-, of juis ter het ontwikkelings- en vrije-tijdsbe- stedingswerk voor de soldaat. Hier zag men een zuiver voorbeeld van een par ticulier en burgerlijk initiatief in de militaire gemeenschap, mogelijk gemaakt door het warme medeleven van Natio naal Katholiek Thuisfront. Overigens, om het „wie of wat" zullen de meesten van de kleine honderd solda ten. die de start van de Militaire M.A.- cursus in Ermelo meemaakten, zich wei nig hebben bekommerd. Zeker althans niet wat het „wie" betreft en aangaande het „wat" stonden er ook niet bar veel bijzonderheden in de aankondigingspam fletten. De niettemin succesvolle opkomst dankte men aan de medewerking van G-3 en de inspanning vooral van publi city-manager aalmoezenier Plum. Zo maakten de Ermeloërs dan in deze vreemde omgeving kennis met het pro gram van de Mater Amabilisschool voor Jongens (wel te onderscheiden van het Pater Fortis-werk.dat een ander systeem volgt). In lesclubjes van 20 a 25 man groter wil men zo'n club liever niet zien behandeldei* priester, arts en psycholoog een ongeveer gelijke stof. De priester be lichtte de zaak van de priesterlijke en religieuze kant. de arts vertelde er de medische en de paedagoog de opvoed kundige en psychologische aspecten van. Om deze „concentrische" vakken liggen dan nog bijvakken als aesthetica, muziek, woninginrichting, maatschappelijke vor ming. soc. wetgeving, etc, In Ermelo waren het de drie middel puntsvakken waartoe men zich door de tijd gedwongen móest beperken. Zij werden dan nog aangevuld met wat mu ziek en soc. wetgeving. De reacties van de cursisten zelf waren verblijdend, hoewel soms anders dan men had gedacht. Over het algemeen kost het vrij wat moeite om bepaalde figuren buiten de lessen te bewegen tot enig commentaar, uitgebreider dan „het was mieters", „spannend" (over 'n gods dienstles!!) en „wanneer krijgen we nou de stencils ervan" (op stencils was men ze#er gebeten). Gelukkig kwam er ook wat critiek opduiken, die dan meestal wat meer gedocumenteerd naar voren werd gebracht, maar waarin vrijwel nooit het enthousiasme voor de cursus zelf ontbrak. Een'enkele keer bleek het niet gemakkelijk een club bevredigend te antwoorden over b.v. de priester- arbeiders-kwestie en de toehoorders een meer nuchtere kijk op deze zaak aan de hand te doen. Maar in de „lesuren" kwa men er zo kwesties (niet alleen, in hoofdzaak zelfs niet op kerkelijk-gods- dienstig terrein) op tafel, waar de aal moezenier in zijn vaak rommelige en korte uurtje „geestelijke verzorging" noodgedwongen overheen moet stappen of die alleen maar op soldaten-kamers te midden van een niet al te deskundig en welwillend publiek worden besproken. Niet alleen de kampcommandant, die graag de vereiste medewerking verleen de, zelfs niet de docenten alleen, maar vooral de soldaten zelf deden de cursus een dusdanig succes zijn, dat men mei graagte de zaak volgend najaar in het groot gaat aanpakken. Ook dan kan men van de Thuisfront-medewerking op basis waarvan slechts dit werk (finan cieel kan geschieden verzekerd zijn. Voor het echter zo ver is, zijn er nog heel wat moeilijkheden op te lossen. De tijdsduur van de cursus moet wat langer worden, want men „eist" bijvakken (dit maal werden 2 extra avonden georgani seerd) Er zijn daartoe echter verschei dene capabele docenten nodig om dit op te vangen en de legerplaatsen (men wil het niet tot Ermelo beperken) liggen zeer afgelegen. In Amersfoort waar het centrum van dit werk ligt. worden reeds contacten gelegd. Daar ook bestudeert men het programma, om na een criti- sche toetsing ervan overtuigd te zijn. de militaire deelnemers een moderne en aan hun behoeften aangepaste cursus te kunnen geven. Daarvoor put men nu uit de ervaringen, opgedaan bij het werk voor de burgers in Amersfoort, waaraan men reeds jaren bouwt, èn bij deze Er- melose legerplaats-arbeid. Radio Nederland Wereldomroep zendt binnenkort in zijn Nederlandse uitzen dingen een programma uit met Else Mauhs. Voor het eerst sinds jaren zal de actrice weer enkele scenes spelen uit L'Aiglon van Edmond Rostand, in de be werking van Balthasar Verhagen. BINNENWEG Bouwers van moderne xakeninterieurs VOORHAVEN t01 IEL 34971 ROTTERDAM De Onderlinge Levensverzekering Mij ,,'s-Gravenbage" heeft in het boekjaar 1953 nieuwe verzekeringen gesloten tot een recordbedrag van 34.115.642, terwijl er_ 13.577.969 werd geroyeerd Uit. 1953 bedroeg het verzekerde kapitaal 241.552.603, samengesteld uit 207.891.223 kapitaal en 33.661.380 verzekerde rente (de rente vermenigvuldigd met de factor 10) De premiereserve eigen risico bedraagt thans 51.429.632, zij is geheel volgens de zuivere netto-methode met een rentevoet van 3 pet berekend. De gemiddelde ge kweekte rente bedroeg 3.85 pet, zodat een rentemarge van 0.85 pet aanwezig ls. Na afschrijvingen en een toevoeging van 412 681,13 aan de extra reserve blijft nog een bedrag ad f 250.000 beschikbaar als bijdrage voor de eerstvolgende wtnstver- deiing De extra reserves bedragen thans J 4.176.353,61, zijnde ruim 8.1 pet van de premiereserve (eigen risico). Blijkens het verslag van de Hollandsche Sociëteit van Levensverzekeringen N-V Ao 1807 mag 1953 gekenschetst worden als een jaar van voortschrijdende ontwikke ling en versterking van het bedrijf. Het verzekerde bestand, dat in 1948 het bedrag van 500 millioen overschreed passeer den in het afgelopen jaar de mijlpaal van 1 milliard. De exploitatie laat met een batig saldo van 3.391.078 een gunstiger resultaat dan ooit te voren zien, ten gevolge waarvan ccn ruim bedrag voor verdere omrekening van de sterftetafels der premicreserve beschikbaar kan wor den gesteld. De zichtbare extra waarborgen, ge legen in de waarborgrekeningen en het maatschappelijk kapitaal, stegen aanmer kelijk, enerzijds door het avans op de effectenkoersen, anderzijds door de uitgifte met een aanzienlijke agio van mil lioen aandelen. De toevloed van nieuwe verzekeringen ad 152.815.442 was groter dan in enig voorafgaand jaar en leidde, na aftrek van verval, tot een vooruitgang van 98.630,796 (101.686.530). Het totaal verzekerde bedrag klom tot 1.034.667.881 van welk bedrag f 6.603.877 herverzekerd is. De collectieve verzekeringen bleven de overhand houden over de individuele posten. Tegenover een bestand aan individuele contracten van I 393.514,261 stond aan collectieve verzeke ringen een totaal bedrag van 641.153,620 Gesplitst naar de aard der contracten levert de portefeuille het volgende beeld op: verzekeringen bij overlijden f 552.004,277, verzekeringen bij leven 450.602,452 en verzekeringen zonder sterftekans f 32.061.152. De premiereserve steeg tot 274:921,128 (249.675,727) zij is berekend op een rente voet van 3 pet, terwijl de gemiddelde interest van de beleggingen 3.67 pet be droeg. Tegenover een marge in 1952 van 0 57 pet is die thans dus 0.67 pet, een resultaat waarmede men alleszins tevreden is, terwijl voldoende ruimte is voor hei opvangen van enige daling van de ge middelde interest der beleggingen, zo die zich werkelijk mocht blijken te voltrek ken. De waarborgrekeningen stegen van 5.237,168 per uit. 1952 tot f 8.386,036 per uit- 1953. Maatschappelijk kapitaal en waarborgrekeningen tezamen geven ver zekerden een extra zekerheid van 11.386 036 (7.237.168). Het premie-inkomen bedroeg 30.956.973 (28.735.644) De premiën-ineens stegen met t 457,969, terwijl de periodieke premiën een vermeerdering van f 1.763 360 aan geven. Speciaal dit laatste acht men van giote betekenis, daar de periodieke pre miën een inkomstenbron vormen, op wel ker jaarlijkse opbrengst met meer zeker heid gerekend kan worden. De v. en w. rekening wijst ccn saldo winst van f 3.391,078 (2.629,664). Weliswaar heeft een uitzonderlijk hoog bedrag als saldo van winsten en verliezen op beleg gingen n.l- 412.811 (120.682) tot de ver krijging van dit cijfer bijgedagen. niette min mag het eigenlijke exploitatieresultaat stellig bijzonder gunstig worden genoemd Het grootste deel van de winst gaat naar de ivaarborgrekeningen, n.l. 2.280.000 (2.160.000), terwijl voorts een onveranderd dividend van 9 pet kan worden uitge keerd. Gisteren is een twintigtal jongeren uit de A.R.P., de C.H.U. en de K.V P naar Berlijn vertrokken om daar op uitnodiging van de „Junge Union", de jongeren organisatie der Chr. Dem. Union een studieweek bij te wonen. Van Hannover ai zou de Nederlandse delegatie per vlieg tuig naar Berlijn reizen, waar men van daag hoopte te arriveren. Op het programma staan verscheidene lezingen, die voornamelijk tot onderwerp hebben de situatie in Berlijn en de Sovjet- zóne van Duitsland. De Nederlandse jongeren zullen o.a. worden ontvangen door de burgemeester van Berlijn, door de vertegenwoordiger van de Westduitse Bondsrepubliek, dr Vockel en door de Nederlandse consul en leden van de Nederlandse kolonie. (Van onze correspondent) Een groep marine-officieren is Don derdag uit de haven van Rijeka in Zuid- Slavië naar Indonesië vertrokken: zij zullen ingevolge een overeenkomst twee jaar op Indonesische schepen varen. Blijkens mededeling van de Mij. ter Bevordering van de Duits-Amerikaanse Handel hebben de West-Europese landen, die zijn aangesloten bij de O.E.E.S., in 1953 voor 2.11 milliard naar de Ver. Staten uitgevoerd, vergeleken met een uitvoer van 1,86 milliard in 1952. De samenstelling van de Amerikaanse invoer uit Europa is in belangrijke mate veranderd. Aan de stijging hadden grond stoffen, chemische producten en machines in het algemeen geen deel. De uitvoer van arbeidsintensieve eindproducten was in 1953 ongeveer 25 pet groter dan in 1952. Als u geregeld laxeermiddelen slikt, ls er nu een manier om er van af te komen, 83 van d® 100 personen lukte het: u kunt het ook. En wel zo: Drink In de loopvan elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoel gang. Neem de le week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Lever pilletjes stellen uw Ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeer middelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter's Lever- pilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Carter's loverpilletjes, f. 1.20 per flacon. Israël en Jordanië hebben voor de duur van dc Paasdagen hun meningsverschillen opgeschort, om duizenden christelijke bedevaartgangers in staat te stellen de gebeden in de kerk van het Heilige Graf. in de oude stad van Jeruzalem, bjj te wonen. De enige poort, die toegang tot dit stadsgedeelte geeft, is in Jordaanse han den, terwijl het nieuwe gedeelte van Jeru zalem door Israël wordt bestuurd. Vele toe risten, die thans het Heilige land bezoetten werd het overschrijden der grenzen door Jordaanse en Israëlische wachtposten ver gemakkelijkt. Op huize Bouvigne te Breda hield het Katholiek Cultureel Verbond van Dans- lerareri „San Filippo Neri" zijn jaarlijkse verdiepingsdagen van Palmzondag tot Witte Donderdag. Dit is de vijfde maal, dat de leden van het K.C.V.D. een dergelijke geestelijke afzondering houden. Hoe be langrijk zulke dagen zijn om de christelijke verantwoordelijkheid van de dansleraar bewust te maken, behoeft geen betoog Van hoge kerkelijke zijde ontving het K.C.V.D. waardering voor de organisatie van deze bijeenkomst. Z.H. Exc- mgr Jos Baeten, bisschop van Breda, bezocht Bou vigne tijdens deze retraite en sprak de aanwezige leden van „San Filippo Neri" ongeveer zeventig in getal toe. Hij onderstreepte de belangrijke apostolische taak van de katholieke dansleraar. De moderator B. A. Adriaanse M.S.C. en de voorzitter van het K.C.V.D., de heer C. de Jong, hadden gelegenheid uitvoerig de principiële belangen van „San Filllppo Neri" uiteen te zetten. Ongeveer 8.000 havenarbeiders hebben een algemene staking afgekondigd. De staking werd een voortzetting genoemd van die van 9 Maart. Het werk werd toen hervat, omdat de werkgevers beloofden de onderhandelingen over het geschil in zake een pensioenregeling voor de arbei ders, discriminatie tussen Indonesische en buitenlandse arbeiders bij verlening van een bonus en de kwestie van sociale bescherming, voort te zetten. (Van onze correspondent.) In de schuur van de boerderij van de heer W. Jetten te Broek-Sittard brak door tot nu toe onbekende oorzaak gis teren brand uit. Het vuur, dat in het in de schuur opgeslagen stro en hooi gretig voedsel vond, sloeg over op de woning. De Sittardse brandweer, die het vuur krachtdadig bestreed met vee) ma terieel, kon echter niet voorkomen, dat de schuur geheel en het woonhuis gedeel telijk afbrandden. De schade, door verze kering gedekt, is aanzienlijk. Naar buiten kijkend uit een der kamers van het hoofdbureau van politie te Am sterdam, zag gisteravond omstreeks 6 uur een agent het stoffelijk overschot van een vrouw drijven in de achter het bureau gelegen Buiten-singelgracht. Het werd uit het water gehaaid en overgebracht naar het WilheJminagasthuis. Men schat de leeftijd van het slachtoffer tussen 60 en 70 jaar. Het moet lange tijd in het water hebben gelegen. De recherche stelt een onderzoek in naar haar identiteit. De douanen en maréchaussees aan de grens te Baarle Nassau Hertog voelen zich ietwat opgelucht. Sooi van den Eyn- de. de Belgische eigenaar van dc 9 hui zen op de betwiste percelen grond 91 en 92 in het enclave-gebied, heeft te kennen gegeven de Paasvrede te willen bewaren. Maar voor de grensbomen staat nog steeds het veewagentje met ivat huisraad ten teken van protest. Op de negen hui zen van Sooi zitten nog steeds geen huis nummers, want zoals bekend heefi Sooi de Nederlandse nummers er afgehaald en onder dank voor het gebruik terug gezonden aan burgemeester De Grauw van het Nederlandse Baarle-Nassau. En voor één huis van de negen, dat thans door de zoon van Sooi wordt bewoond, staat een grote vlaggestok met de Bel gische vlag en een bordje met de aan duiding: „Enclave Baarle-Hertog (Bel gië)". In afwachting van verdere actie heeft Sooi nu de papierenoorlog weer ontke tend. Zo heeft hij aan de gemeenteraad een brief geschreven als antwoord op de laatste gemeenteraadszitting, waarop aan de burgemeester van verschillende zijden vragen werden gesteld die deze echter niet wenste te beantwoorden. Sooi zegt hierin o.a. dat hij de zaak in vriendschap 'wil behandelen, maar zijn recht wil ha len. Verder luidt het: „Ik heb andere maatregelen moeten gebruiken en zal nog voortgaan. Hoe, dat zult U langs de pers wel vernemen, doch de huurders zal niets overkomen. Wat ik met mijn huizen doe is echter mijn zaak. Ik ben niet zinnens een der schoonste huizen van beide gemeenten te laten ge bruiken voor kippenhok! (Er werden na melijk op een der slaapkamers legkippen opgefokt). Moest de heer burgemeester mij betere stukken kunnen tonen, dan ik in mijn bezit heb. dan ben ik juist als de eerste dag bereid mij bij heel deze huizenkwestie neer te leggen. Zolang dit echter niet gebeurt zal ik doordrijven tot het recht zal zegevieren". Ondertussen ontvangt Sooi iedereen heel gastvrij in zijn grote quarantaine stallen bij Weelde-Statie, die hij in een reusachtige slachterij heeft laten ombou wen. Er valt op het ogenblik echter niet veel te slachten en dus heeft Sooi alle tijd om zich in zijn documenten te ver diepen. Aan al wie het zien wil toont hij het afschrift uit Brussel van het tractaat van Maastricht, gedateerd 8 Augustus 1843, Hierin staat zwart op wit dat de perce len 91 en 92 Belgisch zijn en het docu ment is voorzien van de handtekening van alle onderhandelaars, zowel van Neder landse als van Belgische zijde. Zo pas heeft Sooi nu ook een blauwdruk van het Ministerie uit Brussel toegestuurd gekregen. Het is de kadastrale kaart be horende bij het tractaat en ook daarop staan de betwiste percelen als Belgisch getekend. Deze documenten zijn de grote troeven van Sooi. Maar ook de collectie processen-ver baal die Sooi heeft opgelopen, begint te groeien. Daar zijn er wegens huisvrede breuk. toen hij bij een huurder, die door de burgemeester in een van zijn nuizen was gezet, ai de ruiten er uit sloeg en de meubels de straat op smeet.... Bij een andere huurder, die kippen kweekte op een slaapkamer, draaide Sooi alle dieren eenvoudig de nek om. De getroffene vond het echter veiliger, geen klacht bij de politie in te dienen, daar hij het hier zelf met de wet op een accoordje gooide Voorts is er een proces verbaal wegens dierenmishandeling, omdat Sooi onlangs uit protest zijn paard een hele nacht in gespannen voor de grenspalen liet staan. „Als het met mijn lievelingsdier was ge weest zegt Sooi. „dan had ik hem er laten staan op verantwoordelijkheid van de douanen, maar nu kon ik het niet over huid hart krijgen". Terzelfdertijd heeft Sooi nu ook nog een proces verbaal gekregen wegens het overtreden van het deviezenbesluit, omdat hij goederen van België naar zijn woninggebracht heeft die. volgens de Nederlandse autoriteiten op Nederlands grondgebied staat. Maar Sooi lacht eens met ai deze pa pieren. Hij vraagt er om, aangehouden te worden, in de overtuiging dat hij dan van dé gevangenis uit met nog meer klem zijn vermeend recht zal kunnen verdedigen. Van Nederlandse zijde laat men de zaak maar rustig betijen, in af wachting van een beslissing van Den Haag. Ook Sooi wacht op deze beslissing en „als ze niet vlot komt dan zal ik de heren in Den Haag wel eens aan kachelhout heipen" Hiermede doelt hij op de bomen voor zijn woning. Reeds een tijd terug heeft hij gedreigd deze te zullen omzagen omdat het Nederlandse bomen zijn op Belgisch grondgebied. Hij heeft beloofd ze dwars over de verkeersweg te zullen leggen. Voor het ogenblik echter wil Sooi de Paasvrede bewaren. Voor de verrassin gen die nadien komen, zegt hij niet te kunnen instaan. Zoals bekend hebben de Staten der Provincie Zuid-Holland besloten de re gelingen voor het toekennen van provin cial subsidie, voorzover het betreft de subsidie in de kosten van sanatoriumver- plegmg, ter herzien. De nieuwe regeling komt hierop neer, dat de provinciale overheid voor iedere inwoner der provincie, die bij de stich ting' Ned. Sanatorium Verzekering is ver- zekerd tegen de kosten van sanatorium- verpleging voor een uitkering van mini maal 7.50 per verpleegdag, jaarlijks een subsidie van 0.16 verleent. De op deze wijze ontstane fondsen dienen te worden aangewend om de aanspraken van de verzekerden te verhogen. Dit wil zeggen, dat men bij een ver zekering van 7.50 per dag of meer, op voorwaarde, dat deze, hetzij rechtstreeks hetzij via een ziekenfonds of anderszins, is ondergebracht bij de N.S.V.. in feite voor een hoger bedrag dan 7.50 is ver zekerd. Deze vorm van subsidiëring werd ook gekozen om de verzekeringsgedachte te stimuleren. In tegenstelling met de oude regeling op grond waarvan iedere inwoner van Zuid-Holland in geval van verpleging in een sanatorium verpleegsubsidie genoot, geldt zulks thans in het algemeen slechts inwoners van Zuid-Holland, die dij ae N.S.V. zijn verzekerd of herverze- kc7r?n voor, een bedrag van tenminste 7.50 per dag. een grote vlaggcstolc ivappert de Belgische vlag $9'W•--NX; '•\Ow (Van onze correspondent.) De petroleumventer G- Reit, die te Nieuwe Schans woonde, is Vrijdagavond om kwart over zes op een particuliere overweg door een dieseltrein uit de rich ting Winschoten gegrepen en op slag ge dood. Z. H. Exc. mgr W. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, heeft benoemd tot pastoor te Nijmegen (O. L- Vrouw van Lourdes) de weleerw. heer Jos. R. H. M Loeff, kapelaan te Valkenswaard (H Nicolaas), onder gelijktijdig eervol ont slag aan de zeereerw. heer A. J. Schots. (Van onze correspondent.) Toen de 22-jarige schildersknecht De B. uit Maasbracht bij Roermond zich giste ren naar zijn werk te Pey-Echt begaf, kwam hij op de rijksweg onder Sint Joost met zijn rijwiel te vallen, waarschijnlijk tengevolge van een hartverlamming. B. kwam met het hoofd op het wegdek te recht. Hij werd naar het St. Laurentius- ziekenhuis te Roermond overgebracht, waar hij is overleden. President Eisenhower liceft gisteren in een boodschap aan de regeringen vaD de zes E.D.G.-landen verklaard, dat dc V.S. troepen in Europa zullen laten „zo lang dat nodig is". Wanneer het E.D.G-verdrag van kracht wordt, zullen de Ver Staten in overeenstemming met hun rechten en verplich tingen, welke voortvloeien uit het Atlantisch pact, volgens onderstaande beginselen en verbintenissen handelen. 1. De Ver. Staten zullen in Europa, met inbegrip van West-Duitsland, de eenheden houden, die noodzakelijk zijn om bij te dragen tot de verde diging van de Noordatlantisehe zone, zolang dit gebied bedreigd wordt. 2. De Ver. Staten zullen de andere landen van de NATO en de leden van de EDG raadplegen over kwesties van wederzijds belang, zoals de sterkte van de troepen van de V.S., die der landen van de E.D.G. en der andere landen van de NATO, welke ter beschikking van het opperbevel in Europa dienen te worden geplaatst. Andere punten in Eisenhowers bood schap zijn: 3. De V.S. zullen een zo vergaand mo gelijke eenwording van de strijdkrachten van de E.D.G.-landen enerzijds en die van de V.S. en de andere landen van de N.A.T.O. anderzijds aanmoedigen. 4. De V.S. zullen, in overeenstemming met de door Eisenhower gedane voor stellen aan het congres, middelen blijven zoeken om de veiligheid van de Atlan tische gemeenschap te vergroten door op grotere schaal inlichtingen uit te wisse len over nieuwe wapens en methoden. 5. In overeenstemming met hun po litiek, gericht op de handhaving van de eenheid en ongeschondenheid van de E.D.G., zullen de V.S. elke actie, die deze eenheid en ongeschondenheid in gevaar brengt, beschouwen als een ge vaar voor de veiligheid van de V.S. 6. De V.S. beschouwen het Atlanti sche verdrag liever als een verdrag, dat voor onbepaalde tijd is aangegaan dan voor een bepaald aantal jaren. De president wees er met nadruk op. dat hij de belangrijkste aspecten van de Amerikaanse houding in deze kwestie be sproken heeft, met zowel republikeinse als democratische leiders in het congres. Als toelichting op punt 4 deelde de perssecretaris van het Witte Huis nog mede, dat het „uitwisselen van inlich tingen op grotere schaal over nieuwe wa pens en methoden", waarover Eisenhower spreekt, betrekking heeft op het gebruik en de uitwerking van waterstofbommen en atoomwapens, maar niet op productie geheimen. De Nederlandse minister president, dr Drees, begroet de boodschap van presi dent Eisenhower met instemming, omdat deze er op duidt, dat de V.S. „hun steun aan dc gezamenlijke defensie en aan de E.D.G. zover zullen uitstrekken en ook voor de toekomst garanderen als men redelijkerwijs mag verwachten". Ook te Bonn en Rome heeft de bood schap van Eisenhower voldoening ge wekt. In West-Berlijn werd verklaard, dat de boodschap van de Amerikaanse presi dent de bewoners van deze vooruitge schoven post „nieuwe moed geeft om stand te houden tegen het communisme". Te Londen is de boodschap van Eisenho wer gunstig ontvangen, terwijl in rege ringskringen in Parijs de meningen ver deeld zijn. (Bericht van A. Bosman, Graanhandelaar) De vraag was in deze korte werkweek zeer bevredigend en hiertoe heeft het schrale weer zeer bijgedragen. Het nieuws van de verhoging der invoerrechten op gerst kwam voor de handel zeer onver wacht, daar uit de richtlijnen van het Be drijfschap iets dergelijks niet was op te maken. Intussen hebben de consumptie prijzen zich snel voor een groot geaeeue hierbij aangepast, doch zoals te begrijpen is konden de eerste dagen zaken van de eerstehand niet plaatsvinden, daar de tweedehand iets onder freerde. de markt of- Het Amerikaanse leger heeft „enig suc ces" geboekt bij de voorbereiding van een afweermiddel tegen een smaakloos geur loos en onzichtbaar gifgas da\ naar men gelooft, In de Sovjet-Unie wordt vervaar digd- Generaal John Uncles, hoofd van de af deling „onderzoek en ontwikkeling" van het Amerikaanse leger, verklaarde onlangs op een geheime vergadering van de sub commissie voor toewijzingen van 't Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden, dat men er zeker van moet zijn. dat al het nodige wordt gedaan om de V. S. een vol doende verdediging tegen dit gas te geven Prinses Margaret naar West-Duitsland. Prinses Margaret zal in Juli een bezoek brengen aan eenheden van het Britse leger en de luchtmacht in West-Duitsland. Zij zal op 12 Juli de lunch gebruiken bij president Heuss. Dit zal het eerste bezoek van prinses Margaret aan Duitsland zijn. 36 Zozeer was ik echter getroffen door de aanwezigheid van dat portret, dat Alfred mij aan moest stoten om mij tot de wer kelijkheid terug te roepen. Toen eerst bemerkte ik, dat wij niet de enigen wa ren in het vertrek; op een lagf divan aan de linkerzijwand lag een vrouw te lezen en hield het boek zó voor haar gelaat, dat wij haar trekken niet konden zien; vóór haar, op kussens, zaten een paar jonge meisjes. Toen wij halverwege de kamer waren, legde de vrouw haar boek neer en stond op. Geen van beiden twij felden wij er aan, of het was de begum. Glimlachend zag zij ons aan en knikte ons toe. Zij was gekleed in een zeer een voudig donkerblauw kleed; ook droeg zij thans geen sluier. Haar ovaal gelaat, met de matte, olijfkleurige tint en de prach tige, iets te dicht bij elkaar liggende ogen, tekende majesteit en goedheid, maar te vens ook een grote wilskracht die vooral tot uitdrukking kwam In de kleine mond met de energiek gesloten lippen. Wij maakten onze diepste buiging en tra den naderbij. Het doet me genoegen u weer te zien, sprak zij, komt hier bij me zitten, dan kunnen we wat praten. Ik heb u in mijn particulier vertrek gelaten, dat ls voor ons allen prettiger. De twee meisjes droegen stoelen aan en verwijderden zich op een wenk van de prinses. U heeft mij gisteren gezegd, dat u Hollander bent, zei zij tegen mij, toen we gezeten waren, uw land is niet groot is het wel?" Ik moest toegeven, dat zij hieromtrent goed was ingelicht. „Dus niet zo groot als Engeland?" vroeg zij. „O neen", antwoordde ik, „mijn land is veel kleiner in oppervlakte en telt ook veel minder inwoners". „Maar vroeger, meen ik, heeft uw land toch meermalen met succes tegen de Engelsen oorlog gevoerd, is het niet zo?" „Volkomen juist, Hoogheid. Mijn land en Engeland zijn door de zee gescheiden, en ter zee hebben wij menige overwinning behaald. Maar dat is lang geleden; allengs nam de macht van Engeland toe, en thans zou Holland er niet aan kunnen denken, zioh met zijn vroegere tegenstan der te meten". „Uw land heeft een eigenaardige ge schiedenis", zei de prinses. „Ik heb er toevallig een en ander over gelezen, daarom vind ik het prettig er met u over te spreken. Ik heb het altijd zo merk waardig gevonden, dat u als klein land het grote Engeland hebt overwonnen. Maar hoe verklaart u dan de toenemende macht van Engeland, die zo groot gewor den is. dat u er u niet meer tegen kunt verzetten?" „Ik zei u reeds, Hoogheid, dat Holland- veel minder inwoners telt. Bovendien is Engeland zeer rijk en heeft de middelen om in voldoende hoeveelheid zich de zeer kostbare moderne werktuigen voor de aanval en de verdediging te verschaf fen. Door zijn veel groter aantal inwo ners heeft Engeland ook de nodige solda ten om zijn oorlogswerktuigen te bedie nen. Vroeger huurden de oorlogvoeren den in Europa soldaten in andere landen; maar thans, nu het nationaliteitsgevoel allerwegen meer ontwikkeld is, dient iedereen zijn eigen land in de oorlog Uwe Hoogheid zal dus begrijpen, waarom mijn land, naar evenredigheid van het aantal inwoners en hun rijkdom, slechts oen geringe macht tegenover Engeland kan stellen." De begum dacht na. „Wat u daar ge zegd hebt, klinkt zeer waar" sprak zij. „Een klein land kan een groot land over winnen, onderdrukken zelfs; maar als in het grote land het nationaiiteitsbewust- zijn ontwaakt, als de inwoners zich ver enigen één in liefde voor hun land en één in offervaardigheid dan...." Zij voleindigde de zin niet en wendde zich glimlachend tot Alfred. „Dit wordt voor u een onplezierig discours, mr Kee ning; maar geloof mij, dat ik niets min der wens dan u onaangenaam te zijn, u bent immers mijn gast. Ik begrijp vol komen en ik neem het ze niet kwalijk, dat u voor uw landslieden partij trekt; maar van de andere kant stel ik het op zeer hoge prijs, dat u mij niet verkeerd beoordeelt en geen verkeerde indruk van mij meeneemt. Ik hoop ook, dat u mij geloven zult, wanneer ik u zeg, dat ik de uwen nog nooit iets heb misdaan, en in 't bijzonder, dat de overval van de trein, waarmee u reisde, geheel tegen mijn wil heeft plaats gehad". Alfred zag haar met grote, verwon derde ogen aan. Er ging van die vrouw zo'n grote rust en kalmte uit en er lag iets zo droefgeestigs in haar blik, toen zij die laatste woorden sprak, dat mijn vriend zijn opkomende wrevel bedwong „Onder de troep, die mijn landslieden vermoordde, waren ook mannen van Chindawar. aangevoerd door een van uw onderdanen.'' zei hij eenvoudig. Zij boog het hoofd. „Uw woorden zijn een verwijt en u gelooft mij niet. sprak zij. „Waarom zou ik u de waarheid niet zeggen", vervolgde zij met verheffing van stem, „en u niet meedelen, wat iedereen weet in Chindawar. Onthoud dan, dat ik die treinoverval een grote dwaasheid heb gevonden en dat het tegen mijn wil was, dat mijn mannen daaraan deelnamen." Zij haalde de schouders op. De Engelse troepen zijn nog niet hier", sprak zif „ze zijn wel onderweg, als het u interesseert dat te weten. Overigens zal het geheel van mij zelf afhangen, of ik een van de Engelse bevelvoerders ontmoeten zal. Hier, waar we nu zijn, komen ze nooit zonder mijn wil. Ik behoef slechts een hand uit te steken en de toegang tot de buitenwereld is voor altijd afgesloten, ook voor ons U kent de geheimen van Chindawar niet," voegde zij er bij, toen wij beiden haar verwonderd aanzagen. Het gesprek stokte. Door Alfreds laat ste woorden was de begum blijkbaar in haar hoog gevoel van eigenwaarde aan getast, maar spoedig had zij haar zelfbe- heersing volkomen herwonnen. Zij Jujdde een gong naast haar, waarop een bediende verscheen met vruchten drank en verschillende verversingen nf z;°i u "itleggen", sprak zij na een tnt ™i; u mfLer tot A^red wendend dan was m;;„e jet komt- dat ik gedwongen was, mqn onderdanen aan de treinover- «oii ®n deelnemen. Dit kan mis- scnien als inleiding dienen tot een andere mededeling, die ik u heb te doen. Op uw morgenwandelingen hebt u reeds gezien en hierbij keek zij ons lachend aan dat de grenzen van mijn gebied aan de zuidzijde zeer goed be schermd zijn. ten minste zó. dat het een oningewijde zeer moeilijk zal vallen er binnen te komen of het te verlaten. Als u later tijd vindt om elders een kijkje te nemen, zult u ontdekken, dat mijn rijk aan de Noord- en Oostzijde door onbe klimbare bergen wordt begrensd en dat in het Westen zich een strook moerasland uitstrekt, dat niet is door te trekken dan alleen door degenen, die terdege met het terrein bekend zijn. (Wordt vervolgd) Argentinië was voor mais vaster ge stemd en heeft dan ook voor flinke posten tot 25 cent per 100 kg. meer gemaakt. Gerst, haver en rogge bleven vrijwel on veranderd te koop en vooral rogge trok de aandacht en kon door de nu gunstiger verhouding tegenover gerst tot flinke omzetten komen. Haver was voor spoedig wat gedrukt door de gelijktijdige aan komst van 3 boten, doch voor AprilMei en Juni afl. kon zich een premie ontwik kelen. Noord-Amerika is tenslotte met mais wat hoger, doch grote afdoeningen heb- ben in deze soort niet plaatsgevonden, terwijl op het najaar de prijzen van deze soort veel te duur uitkomen tegenover platamais. Zuid-Afrika kon ook deze week enige zaken doen in Chevalier en voergerst, hetzelfde kan worden gezegd van Syrië, terwijl Irak vrijwel van de markt is en eerder aan terugkoop van vroeger afgesloten contracten wordt ge dacht. Koeken vonden een betere markt. Disp. goed bleef door het koude weer goed ge vraagd en cocoskoeken op de romer von den door de lage prijzen aftreK. Intussen verwacht men nu een verhoging van di verse soorten koeken. Buitenl. soorten in stomende positie vonden echter tot heden weinig belangstelling. Inl. granen. In goede partijen inl. kip- penhaver vinden nog vrijwel dagelijks zaken plaats, doch rogge en gerst worden niet meer regelmatig aangeboden. Aan boord van het 3764 metende m.s. „Larenberg" van de rederij Vinke, dat Donderdag uit het dok was gekomen en thans in de Coenhaven bij Amsterdam ligt, is gisteren een dodelijk ongeluk ge beurd. Twee classificeerders van de firma J c. van Alphen en Zonen te Amsterdam- Noord vielen om negen uur ln een laad- ruim. Men gelooft, dat zij in een der half donkere ruimen liepen en daarbij geval len zijn door een luik, waarvan zij nie( hadden gezien, dat het open stond. Een der slachtoffers, de 29-jarige J. liep als gevolg van deze val zulke zwar» verwondingen op, dat hij ter plaatse over leed. De andere is ernstig gewond door een ambulance van de G.G. en G.D. naar een ziekenhuis gebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 8