Ook mevr. Petrof vraagt asyl Woedende menigte belaagt Russische begeleiders CARILLONKLANKEN OVER FABRIEKSCOMPLEX ARTISTEN sloegen een kruis STEENTJES-ACTIE No. 2 Westberlijns massaprotest tegen ontvoering van Troesjnowitsj OP WEG NAAR GENEVE BUK OP LUCHTDEFENSIE DER V.S. Eisenhower wil een internationale conferentie WONDERSTEENTJES Labour-verdeeldheid bliikt oonieuw H. Missen onder granaatvnur Russen werken op bekwame wijze aan verbetering van hun toestellen WEER IETS NIEUWS! Sensationele wending op laatste ogenblik N.Y. Lips nam klokkenspel feestelijk Verduisteringen bij papiergroothandel in gebruik Voorlopig niet meer vissen bij IJsland Pater Brokx zegende liet nieuwe cireus Bever Kon. Gezin vierde Pasen in Obergurgl Défilé op Soestdijk op televisie-scherm Politie meldt nadere bijzonderheden Zuid-KoreaChina en Noord-Korea Rhee blijft zeer gereserveerd Nieuwe Amerikaanse atoomwet ingediend DINSDAG 20 APRIL 1954 PAGINA 3 Directeur en boekhouder aangehouden „DE SCHELDE" BOUWT NIEUW VRACHTSCHIP VOOR DE H. A. L. VERBITTERDE GEVECHTEN OM DIEN BIEN PHOE Nu zeep met seringengeur JAPANSE VISSERS BLIJVEN ZIEK Mevrouw Evokiya Petrof, de 35-jarige echtgenote van de Russische diplomaat die van de Australische regering op zijn verzoek asyl heeft gekregen, heeft, nadat zij per B.O.A.C.-vliegtuig onder het protest van een woedende menigte uit Sydney was vertrokken, bij de tussenlanding in Port Darwin alsnog om asyl gevraagd. Tot grote woede van de haar begeleidende Russische koeriers. Bij het vertrek uit Sydney deden zich opgewonden taferelen voor. Een grote menigte, waaronder een aantal Russische immigranten, trachtten het vertrek te be letten. Zij drongen in op het groepje amb tenaren van de Sovjet-ambassade, dat mevrouw Petrof begeleidde. Er ontstond een algemeen gedrang, waarbij de Russen enkele rake klappen opliepen. Mevrouw Petrof, die geheel en al verfomfaaid raakte en een schoen verloor, huilde. Zij werd door haar begeleiders ingesloten en zo naar het toestel gebracht. Sommige Rus sische immigranten meenden haar duide lijk te horen roepen: „Ik wil niet hier vandaan" en „redt mij", hetgeen de woede van de menigte slechts aanwakkerde. Het was een zeer verwarde toestand, welke tenslotte eindigde met het bereiken van het gereedstaande vliegtuig door me vrouw Petrof. Een aanwezig liberaal parlementslid liet na het vertrek een aantal getuigen verklaringen vastleggen, waarin de hulp kreten van mevrouw Petrof werden ver meld. Hij deed daarop een beroep op premier Menzies om het toestel op de Australische landingsplaats Port Darwin vast te houden, teneinde mevrouw Petrof nogmaals en vrijelijk de gelegenheid te geven zich uit te spreken. Premier Men zies verklaarde, dat hij geen officiële re denen had om aan te nemen, dat me vrouw Petrof niet vrijwillig vertrok. Hij gaf evenwel bevel tot het onderzoek in Port Darwin en verzocht ook aan de re geringen van de landen welke het toestel zou aandoen, gereed te zijn om eventueel asyl te verlenen. Mocht zij in het vlieg tuig haar besluit kenbaar maken, dan zou zij door de bemanning onmiddellijk van de overige Russen afgezonderd moeten worden. In Port Darwin stond de plaatsvervan gende administrateur van het Noordelijke gebied, de heer Leydin reeds op het toe stel te wachten. In het vliegtuig had enig geharrewar plaats, waarbij één der Sov jet-begeleiders opzij geduwd werd toen Leydin zich er heen begaf. Leydin had een ernstig onderhoud met mevrouw Pe trof, die nog altijd weende. De Australische politie fouilleerde in tussen de twee begeleiders, koeriers, en ontnam hun ieder een zware revolver, die zij in holsters onder de oksel verbor gen droegen. Leydin liet mevrouw Petrof enige tijd alleen, doch keerde spoedig terug. Een tweede onderhoud volgde, gedurende welke mevrouw Petrof telefonisch in verbinding werd gebracht met haar man, met wie zij toen eerst vrij kon spreken. Kort daarop werd officieel medegedeeld, dat mevrouw Petrof de Australische auto riteiten om politiek asyl gevraagd had. Toen de tweede secretaris van de Sov- „Naarmate ons katholieke volk zijn maatschappelijke en culturele achterstand inhaalt, zal onze een heid ook op dit gebied aan grotere gevaren zijn blootgesteld. Welnu, ik kan niet nalaten met de meeste nadruk er op te wijzen, dat het bewaren van de eenheid op elk terrein van het openbare leven althans voorzover het ons vaderland betreft noodzakelijk en onmisbaar is. De eigen katho lieke organisaties op heel het terrein van het openbare leven hebben in bet verleden onze emancipatie mogelyk gemaakt en bevorderd; zij zijn ook voor de toekomst, althans in de min of meer nabije toekomst, nog even noodzakelijk en belangrijk, niet alleen voor de bloei van ons ge loofsleven onder ons katholieken, maar mede ook om positief een christelijke maatschappij in Neder land op te bouwen. Derhalve, dier bare gelovigen van Nederland, bluft één, één". Joh. kard. De Jong. jet-ambassade in Australië, F. V. Kislit- sin, die eveneens de vlucht meemaakte, dit hoorde, toonde hij zich zeer gebelgd. „Waarom mocht ik niet met haar spre ken", zei hij woedend en hij riep uit: „Zij wordt ontvoerd". Premier Menzies heeft medegedeeld, dat de eerste aanwijzing voor mevrouw Petrowa's wens, om niet terug te keren, van de piloot kwam. De piloot had ge seind, dat hij met haar gesproken had en dat zij hem bevreesd toegeschenen had voor de twee Sovjet-koeriers en de twee de ambassade-secretaris. Hij seinde, dat zij bij haar man in Australië wenste te blijven. Men neemt aan dat ambassadeur Gene ralof geprotesteerd heeft tegen de ont wapening van de twee Sovjet-koeriers. Menzies heeft in een verklaring ontkend, dat van Australische zijde druk op me vrouw Petrowa was uitgeoefend. De Sovjet-ambassadeur in Canberra, Ni kolai Generalof, heeft op zijn verzoek een onderhoud gehad met de plaatsvervangen de Australische minister van buitenlandse zaken, Sir Philip McBride, teneinde te protesteren tegen „inmenging b i de terug keer van Sovjet-diplomaten". Na het on derhoud, dat tien minuten duurde, keek hij vertoornd. Naar gemeld wordt, had hij aanvanke lijk een onderhoud met premier Menzies aangevraagd; dit was echter geweigerd. A.F.Pverneemt uit officiële kringen, dat mevrouw Petrowa aanvankelijk ge dacht had, dat haar echtgenoot dood was. Zij had om asyl gevraagd, toen zij zich door een telefoongesprek met Petrof van de onjuistheid van deze veronderstelling had' overtuigd. Mevrouw Petrowa werkte op de code- dienst van de ambassade. Men neemt aan. dat zij de tweede getuige zal zijn voor de krooncommissie, die het onderzoek naar spionnage in Australië zal instellen. De voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, Lewis Strauss, heeft medegedeeld, dat er plan nen bestaan, volgens welke president Eisenhower een Amerikaanse weten schappelijke organisatie zal verzoeken nog dit jaar een internationale conferen tie van vooraanstaande geleerden over het vreedzame gebruik van atoomener gie de eerste in haar soort bijeen te roepen. Het doel der conferentie zou zijn „de dag nader te brengen, waarop de vrees voor het atoom bij de volken en de regeringen van Oost en West zal beginnen te verdwijnen". De Haagse politie heeft de 28-jarige boekhouder van een papiergroothandel, zekere C. van de V., aangehouden. Door onjuiste boekingen heeft hij sinds 1951 de zaak voor een bedrag van 4500 benadeeld. Hij had dit geld gebruikt voor verhoging van zijn levensstandaard. De boekhouder kreeg op een gegeven ogenblik wroeging en bekende de ver duistering nan een der commissarissen der N.V. Deze waarschuwde de politie, waarop van De V. werd aangehouden. Op verzoek van de Haagse politie arresteerde de Eindhovense politie ook de directeur van de groothandel, M. J. van L. Ook deze had zich aan verduiste ring schuldig gemaakt en de zaak voor 10.000 benadeeld. (Van onze correspondent) Als enig bedrijf in den lande de klokkengieterijen uitgezonderd heeft de N.V. Lips' Scheepssphroevengieterij te Drumen bij Den Bosch sinds Paaszater dag haar eigen bedrijfscarillon. Daarmee zullen *hct begin en het einde der werk tijden worden aangekondigd, terwijl het klokkenspel ,tot geestelijke ontspanning van de ongeveer 650 werknemers, ook in de schafttijden zijn vrolijke klan ken over het uitgestrekte fabriekscom plex zai laten weerklinken. Er was een grote belangstelling, toen Zaterdagmorgen dit unieke bezit in ge bruik werd gesteld. Bij de plechtigheid waren o.m. aanwezig de directieleden met hun familie, de grondlegger van het bedrijf, de heer M. Lips sr. de plaatselijke geestelijke overheid, het ge meentebestuur, mr P. Kruse, als verte genwoordiger van het Provinciaal Be stuur, commissarissen der N.V., het ere- en werkcomité en het personeel. Nadat deken L. Rooyackers het carillon had ingewijd, droeg ir J. A. Verhoef dit als voorzitter van het werkcomité aan de directie over. De heer M. Lips sr gaf het sein tot ingebruikstelling, waar na de beiaardier Sjef van Bolkom uit Den Bosch het „Wilhelmus" en een feeste lijke Paashymne liet weerklinken. In diverse tonen werd daarop de bete kenis van het klokkenspel voor het bedrijf door verscheidene sprekers bezon gen. De heer M. Lips Sr. noemde de aan winst van het bedrijfscarillon enig in Nederland, misschien wel in Europa. Het was tevens een „klinkend" bewijs van datgene waartoe het nog jonge en snel gegroeide Lips-bedrijf in staat was. Tot goed begrip diene namelijk, dat 17 van de grootste klokken, de zwaarste heeft een gietgewicht van 905 kilo in het eigen bedrijf werden gegoten uit schroot, op welke prestatie ook de carillon-spreuk wijst: „Mijn stem zal steeds de Arbeid prijzen, die mij met afval deed verrij zen" De overige, kleinere klokken van de in totaal 47 werden bij de firma Eys- bouts te Asten vervaardigd. Behalve de directeur Max Lips, de ken L. Rooyackers en een der commis sarissen proï. Dresden, voerden nog het woord de heer B. J. Eysbouts en bur gemeester A. Snels. Tot besluit der plechtigheid gaf Sjef van Balkom een beiaardconcert. Nu gebleken is, dat de voorbereidin gen voor het algemeen uitoefenen der zgn verre visserij, die voor een regel matige visaanvoer te IJmuiden ge wenst is, thans nog niet voldoende zijn gevorderd, heeft het bedrijf in over leg met het bedrijfschap voor visserij producten besloten de verdere beste ding van de door de overheid ter be schikking gestelde fondsen enige tijd uit te stellen. De op 14 April van een reis naar IJsland teruggekeerde stoomtreiler „Abra ham" zou Zaterdag weer naar de verre visserij vertrekken, doch dit plan is veranderd, het schip maakt nu een gewone Noordzeereis. De thans nog bij IJsland vissende treiler „Tzonne" zal na terugkeer evenmin naar de verre visgronden vertrekken. Zowel in technisch opzicht als ten aan zien van verder overleg zijn stappen noodzakelijk. Dit is na de gemaakte vijf reizen gebleken.: Het bedrijf meent, dat het tijdstip, waarop het overheidsplan voor steun aan de verre visserij af kwam, niet samenviel met de mogelijk heid van een onmiddellijk begin met deze visserij. (Van onze correspondent). Een gebaarde Franciscaan in de piste als hoofdfiguur tussen een kakelbonte stoet geschminkte artisten uit dertien landen was het openings-„nummer", dat Zaterdagavond een gloednieuw en bijna stampvol Circus Van Bever op het Mgr. Nolensplein te Venlo te aanschouwen kreeg. Het was pater Brokx OFM, die door de microfoon in het Nederlands en in de circustalen Frans en Duits een korte uitleg gaf van zijn eigen „sensatio nele optreden": Gods zegen en bescher ming af te smeken over het circusleven met zijn bijzondere gevaren. Daarna klonk het plechtig latijn door de grote circusruimte en ging pater Brokx in superplie met de wijwaterskwast zege nend rond langs de kleurrijke dubbele haag van artisten. De Sterkste Man ter Wereld, de Joego-Slaaf Makovec, slechts gekleed in een panterbroekje, sloeg langzaam en plechtig een groot kruis en de Italiaanse trapeze-zusjes, de Duitse rolschaatsertjes, de clowns en cascadeurs, de Franse tijgerdompteuse, fietsacroba- ten en andere artisten volgden één voor één het voorbeeld van de Joego-Slaaf. Na burgemeester mr Ch. van Rooy, die vervolgens de voorstelling en daarmee het nieuwe circusseizoen opende met een vergelijking tussen het uit de as herrezen Venlo, dat nu met een carillonactie zijn periode van wederopbouw besluit, en het eveneens schoner uit de as herrezen Cir- Het Koninklijk Gezin heeft de Paas zondag in Obergurgl doorgebracht. Het heeft die dag een protestantse kerkdienst bijgewoond, waarin prof. dr Redeke uit Kiel voorging. 's Avonds was het Koninklijk Gezin aanwezig bij een concert, waar ook Ne derlandse, Britse, Duitse, Zweedse en Oostenrijkse studenten, die in Obergurgl zijn voor een internationale Paasbijeen- komst, tegenwoordig waren. Vanaf heden voorverkoop van PRIJS PER STUK f 0.25 (1001 prijzen) Hoofdprijs f 20.000.verder 1000 prijzen, waarde f 30.000 uitsluitend op werkdagen tussen 9-12.30 uur en 2-5.30 uur n.m.: HEEMRAADSSINGEL 303 - ROTTERDAM Zondag 25/4 verkoop NA de H.H. Missen op de Kerkpleinen, zolang de voorraad strekt. Loterij goedgek. door de Min. v. Just. lie Afd. 29.1.'54 No. 530/160 L.O. cus Van Bever, verscheen nog de heer Rommens uit Terheijden voor de micro foon om namens de gemeente Terheijden de wintel-verblijfplaats van het circus en namens de Nederlandse circusvrien den, zijn gelukwensen aan te bieden. Hij overhandigde ook een geschenk aan me vrouw Van Bever, die op haar leeftijd nog eens opnieuw durfde beginnen na de ramp, die het circus in November van verleden jaar trof, toen het geheel in vlammen opging met uitzondering van de dieren, die door het kordate optreden van mevrouw Van Bever en haar 15-ja- rige kleindochter konden worden gered. Na deze toespraak verdwenen artisten en bloemenkorven uit de piste en ontrol de zich een zeer aantrekkelijk en geva rieerd programma. Waar zojuist nog het wijwater werd rondgesprenkeld stoof nu het zaagmeel op onder de hoeven van kamelen, glanzende paarden en kittige ponnies, voetballende bulldoggen en trompetterende olifanten Rosa droeg nog de littekens van haar „botsing" met een Brabantse boerenkeuken vlak na de brand en buitelden nu de clowns, zweefden de acrobaten en brulden de tijgers onder de zes stalen masten en het vlekkeloze tentzeil van het moderne Cir cus Van Bever. Door de Holland—Amerikalijn is op dracht gegeven aan de N.V. Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen voor de bouw van een enkelschroef motorvrachtschip van circa 7200 ton draagvermogen. Het zal accomodatie bieden aan twaalf passagiers en er zullen vijf laadruimen zijn. Dit nieuwe motorvrachtschip zal, on voorziene omstandigheden voorbehouden, in het eerste kwartaal Van 1956 worden opgeleverd. Ondanks het slechte weer trokken velen naar de bollenvelden. De drukte concen treerde zich voornamelijk rond, de Keukenhofte Lisse. x) 1 De Britse „Coöperatieve partij", een belangrijke afdeling van de Labourpartij met 18 afgevaardigden in het Lagerhuis, heeft zich Zondag op haar jaarlijkse con gres te Blackpool met grote meerderheid uitgesproken tegen de herbewapening van Duitsland. Men meent, dat de officiële leiding van de partij voor nieuwe moeilijkheden zal worden geplaatst door deze houding, welke rechtstreeks steun betekent voor de in dit opzicht door Bevan gewenste koers. (Van onze correspondent) De Ned. Televisiestichting zal van het défilé, dat op Koninginnedag voor de jarige Vorstin in de tuin van het ko ninklijk paleis te Soestdijk wordt ge houden, een extra reportage verzorgen. Het wordt een directe uitzending in de morgenuren van 10.20 tot 12.00 uur. Aanvankelijk had men besloten geen extra-uitzending aan dit défilé te wij den, omdat de daartoe benodigde appa ratuur in verband met de Europese te- levisieweek in Juni moest worden ge controleerd en hersteld. Dank zij de me dewerking van de P.T.T., die met het herstel van de apparatuur is belast, is het echter toch nog mogelijk geble ken een deel hiervan voor deze repor tage vrij te maken. Communistisch China, Noord Korea en Zuid Korea hebben hun delegaties voor de conferentie van Genève vastgesteld. Lei der van de Chinese delegatie is de minister van buitenlandse zaken, Tsjou en Lai, al dus het persbureau „Nieuw China", dat er aan toevoegt, dat Tsjou als zodanig isbe noemd door Mao Tse Toeng, voorzitter van de regering. De andere afgevaardigden zullen zijn: Tsjang Wen-Tien, Wang Tsjai-Hsiang en Li Ko-Noeng, alle drie onderministers van buitenlandse zaken. Wang was tot voor kort ambassadeur te Moskou. De Noordkoreaansc delegatie, o.l-v. minister van Buitenlandse zaken Nam 11 •s Zondag reeds naar de conferentie van Genève vertrokken, aldus meldde gisteren Radio-pjongjang. »^IswüiWas zoals bekend, de voornaam ste Noordkoreaanse onderhandelaar bij de PanmoendTon.OVer Cen WapensUlstand te Ook Zuid-Korea heeft haar deelneming aan de conferentie tenslotte bevestigd. De delegatie zal onder leiding staan van de minister van buitenlandse zaken, Pjoen- Joeng Tai. De Zuidkoreaanse deelneming was tot het laatste ogenblik onzeker. De Zuidkoreanen, bevreesd, dat men niet ge noeg met de Zuidkoreaanse verlangens ter conferentie rekening zou houden, namen een aarzelende houding aan. Ook nadat het besluit tot het zenden der delegatie gevallen was, gaf de Zuid koreaanse premier, Syngman Rhee, Maan- ju j0e,l.?ogmaaIs uiting aan zijn be zorgdheid. Hij zeide te hopen, dat, mocht de conferentie mislukken, Amerika zou beseffen, dat verder onderhandelen met de communisten zonder zin en bovendien ge vaarlijk is. Deze conferentie dient vol gens Rhee, de laatste poging te zijn, om Korea op vreedzame wijze te verenigen „Wij kunnen niet werkeloos toezien, hoe de communisten ons volk in het Noorden uitroeien en - verbannen en van de helft van ons land een Chinese provmcie maken," aldus Rhee. Hij vervolgde met te zeggen, dat Zuid-Korea duidelijke en be moedigende verzekeringen van de V.S. had ontvangen, „die ons in staat stellen met vertrouwen en een aanzienlijke mate van hoop naar Genève te gaan", maar hij gaf tegelijkertijd weer uiting aan zijn pessi misme: „Wij hopen", zo zij hij, „dat, als en wanneer de conferentie van Genève mislukt, de V.S. en onze andere vrienden in de vrije wereld, tezamen met ons andere middelen zullen aanwenden om de vijand uit het land té drijven". In Amsieruum, nw cei nunc en uen tiaag zat) men geen kans meer dc duizenden vreemdelingen, die met Paasdagen naar ons land waren getrokken, onder dak te brengen. Zaterdag en Zondag moest men via de radio een beroep op de bevolking doen voor het beschikbaar stellen van nachtlogies. Inderdaad slaagde men er op deze wijze in de vreemdelingen van dienst te zijn en hoefde niemand de nacht buiten door te brengen. Overzicht in het gebouw van de V.V.V. te Den Haag waar de buitenlanders zich verdringen om voor een bed in aanmerking te komen. Zaterdag hebben ruim tweeduizend Westberljjners een indrukwekkende be toging gehouden tegen de ontvoering door de' Sovjets van dr Alexander Troesjnowitsj, de leider van een anti- Sovjet-organisatie van uitgeweken Rus sen te Berlijn. Tijdens een vergadering deden vertegenwoordigers van de drie grootste Westberlijnse partijen, de christen-democraten, de vrije democra ten en de sociaal-democraten een drin gend beroep op de Westelijke autoritei ten om de West-Berlijners beter tegen ontvoeringen te beschermen. Deze vergadering werd mede bijge woond door mevrouw Troesjnowitsj, de echtgenote van het slachtoffer. Mevrouw Troesjnowitsj is Zondag door de Britse hoge commissaris in West- Duitsland ontvangen. De Britse comman dant van Berlijn, die deze week reeds tegen de vermeende ontvoering bij de Russische commandant protesteerde was bij dit onderhoud aanwezig. De verdedigers van Dien Bien Phoe zagen op eerste Paasdag toe, toen een parachute met de nieuwe sterren van de juist tot generaal-majoor bevorderde commandant De Castries achter de linies van de Vietminh-belegeraars verdween Wat nog ernstiger betreurd werd waren de 300 liter cognac, een speciaal cadeau tje voor de Paasdagen, die het lot van de sterren deelden. De officieren hebben de promotie van hun commandant toen maar met rode wijn gevierd. Op eerste Paasdag heeft men de laatste schapen ge slacht om eens een beetje bijzonder menu te hebben, 's Morgens waren de aalmoezeniers van de ene linie naar dc andere gekropen en de mis werd opge dragen onder een regen van granaatvuur. Ook Maandag is weer verbitterd ge vochten om de'Noordelijke uithoek van het vliegveld. Op Zondag werd het ge heel en al stukgeschoten terrein door de troepen der Franse Unie van Viet- minh-rebellen gezuiverd, met uitzonde ring van de Noord-Westhoek, welke moest worden prijsgegeven. Felle aan vallen in de nacht van Zondag op Maandag leverden de rebellen geen terreinwinst op. *?'e,n ®'en Phoe is tbans een vrijwel cirkelvormige veste met een middellijn van niet meer dan twee kilometer De druk van de Vietminh blijft onvermin- derd hevig. Aan beide zijden werden ook de Paasdagen weer zware verhezen geleden. Zaterdag is te Washington een verslag gepubliceerd van verklaringen, welke ge neraal Nathan Twining, chef van de Ame rikaanse luchtmachtstaf, en de minister voor dc luchtmacht, Harold Talbott, mid den Februari j.I. hebben afgelegd voor de commissie voor toewijzingen van het Huis van Afgevaardigden. Generaal Twining zeide, dat de Sovjet- Unie thans haar luchtmacht zodanig uit breidt en verbetert, dat het in feite onmo gelijk is een ondoordringbare luchtverde diging hiertegen te scheppen. „Doch de Amerikaanse luchtmacht is in staat op korte termijn amtoomwapens op elke plaats ter wereld uit te wiepen en haar aanvalskracht is groter dan die der Russische. De Amerikaanse strategische luchtmacht is de best opgeleide en uit geruste ter wereld", aldus Twining. Hij deelde verder mede, dat uit de jong ste berichten van de geheime dienst over de Sovjet-luchtmacht blijkt, dat deze In omvang toeneemt en in kwaliteit wordt verbeterd en dat dit niet lukraak, doch volgens op bekwame wijze opgestelde plannen geschiedt. „De Sovjet-Unie beschikt over midden- en zware bommenwerpers, die in staat zijn atoomwapens boven de V S af te werpen. Voorts bezit zij een groot aantal lichte straalbommenwerpers en beschikt zij over vliegvelden, die zodanig gelegen zijn, dat hieruit een bedreiging voortvloeit voor onze belangen in Eurppa en het Verre Oosten, welke gevestigd zijn in gebieden. door de Sovjets met atoomwapens kunnen worden bestookt". Twining zeide voorts, dat de Sovjet- Unie: 1. Al haar vliegtuigen, die werden voortgedreven door zuigermotoren, heeft vervangen door met straalmotoren uitge ruste toestellen. 2. Een radar-waarschuwingsstelsel heef! ontwikkeld, dat vanaf de grond wordt be diend en waardoor zij spoedig kan worden gewaarschuwd voor vijandelijke vliegtuig- aanvallen. 3. De luchtmachten harer vazalstaten op doelmatige wijze in één organisatie heeft samengebracht. De Amerikaanse minister voor de lucht macht, Talbott, verklaarde voor de com missie van toewijzingen o.m., dat de Ame rikaanse luchtmacht is ingesteld op de mogelijkheid van een plotseling intredende noodtoestand. Aanwinsten Voorts werd Zaterdag te Washington bekend gemaakt, dat het Amerikaanse leger de beschikking heeft gekregen over twee nieuwe wapens, waarmee atoom ladingen in vijandelijk gebied tot ontplof fing kunnen worden gebracht. Het zijn raketten „Corporal" en „Honest John". De laatste is bestemd voor het uitvoeren van zware bombardementen. De snelheid van de „Corporal" is ver- faïrf hnmalen die van het geluid. De raket kan ver achter het front gelegen vijandelijke doelen treffen. een" lading V&n beide raketten kan zowel stoffen worHVan de gebruikelijke spring- Dlo/fi" ^f.d.ea aangebracht, als van ont- maakf t ',.Waarbii gebruik is ge- De t kernsplijtingsenergie, nok n?, rklng van de ..Honest John" Is, reeds ,"nee^ g,ebru'k wordt gemaakt van aan dii g b,ekende springstoffen, gelijk Rpt o V?n- k°nderden artilleriegranaten, tini ^Scbeidene tonnen wegende projec- een doorsnede heeft van drie en rin „!k 'e, vieter, wordt afgevuurd volgens ae gebruikelijke artilleriewerkwijze. (Adverentie) nieuws Weer komt Castella met iets voor de Nederlandse vrouwen en meis jes. Iets nieuws! Welk een aangename klank hebben deze woorden voor de vrouw, of het nu iets is voor haar gap derobe, voor haar huishouden of voor de verzorging van haar uiteïliik f® ?hln alUjd Prettig iets "ieuvvs te proberen. Daaraan hebben de Castella-fabrieken natuurlijk gedacht, toen zij na het enor me succes van de Bloemenzeep besloten welk "1"T Seringenzeep te brengen. Welk een keus in Castella zeep heeft Wpiko°UW "rJ?' haar beschikking! raii den voor verzorging van haar huid! De klassieke Castella Schoonhcidszeep met de huidverjongende oliën (2 stuks 50 ct.). De Westberlijnse politie heeft in ver band met de opzienbarende ontvoering van dr Troesjnowitsj nog nader meege deeld een rapport te hebben ontvangen van een agent in Oost-Berlijn, volgens hetwelk de Sovjetrussische geheime dienst de ontvoering zou hebben gelast. De ontvoering zou zijn georganiseerd door een zekere „majoor Paul", lid van de Oostduitse geheime dienst. Deze majoor Paul zou destijds ook de ont voering van dr Walter Linse in Juli 1952 hebben voorbereid. Volgens een woordvoerder van de Westberlijnse politie is het rapport nog niet bevestigd. De juistheid er van wordt evenwel zeer waarschijnlijk geacht. Volgens ditzelfde rapport zou Glaske, de functionaris van de Westberlijnse organisatie van voormalige krijgsgevan genen uit wiens woning Troesjnowitsj, zoals gemeld, verdwenen is en van wie sindsdien ook ieder spoor ontbreekt, een agent zijn van majoor Paul. De Westberlijnse politie heeft Zater dag bovendien nog bekendgemaakt, dat sinds 19 Februari ook een zekere dr Wolfgang Silgradt vermist wordt. Deze werkte voor de anti-communistische „Bond voor de rechten van de mens". De voorzitter en de ondervoorzitter der Amerikaanse Congrescommissie voor de atoomenergie, afgevaardigde Sterling Colt» en senator Hickenlooper, hebben in de Senaat en het Huis van Afgevaardigden wetsontwerpen ingediend, welke ten doel hebben president Eisenhower te machti gen bepaalde gegevens op het gebied der kernsplitsing ter beschikking van de N.A.T.O.-bondgenoten te stellen. De ontwerpen hebben ten doei de com missie voor de atoomkracht in staat te stellen met andere landen samen te wer ken op de volgende punten: 1) het opstellen van plannen voor de landsverdediging 2) het opleiden van personeel voor de bediening van atoomwapens 3) het bepalen van de kracht van even tuele vijandige staten op het gebied van atoomwapens. Volgens professor Sisao Morita van de universiteit van Tokio lijden de 23 Japanse vissers, die door radio-activiteit als gevolg van de waterstofbomontplof fing van 1 Maart on Bikini zijn aange tast. allen aan bloedarmoede en aan een ongeneeseiijke mergziekte. Professor Morita geldt in Japan als een autoriteit op het gebied van bloed ziekten. De Japanse regering heeft de Verenig de Staten inmiddels voorgesteld, ge meenschappelijk de uitwerking na te gaan van de in Juni aanstaande op het program staande atoomproeven op de zeestromingen. Aan de andere kant heeft Japan beslo ten op 1 Mei een schip uit te zenden met een twintigtal geleerden, die de uitwer- vprwnnj.... j 1 kinS moeten bestuderen van de onlangs landse vrouw al enthousias^wordt bfi het Ih0t ge*bied Va° de StilIe °ceaan ge" horen van de naam Castel a^ £°,me" atoomproeven op het zeewater, dm Lasteila! 'het plankton en de vissen. Castella Spécial (32 ct.) met het wonder- baarlijk schuim. En nu in aanslu'l!ng op de Bloemenzeep met de rozengeur (20 ct.) Castella Seringenzeep (eveneens 20 ct.)! Is het te verwonderen dat

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3