Kath. onderwijzers dringen aan op afschaffing van classificatie Ook verbetering van pensioenen voor oudere collega's gewenst Van Acker werkt aan socialistisch liberaal kabinet ampjes Houtvaart 9 pet (onv.) Beiaardier trad in het huwelijk WOENSDAG 21 APRIL 1954 Saldo-winst 1.066.969 (v-j. 2.627.248) LEZINGEN IN WINKELS NA SLUITINGSTIJD Geen verbod voor culturele bijeenkomsten TIEN JAAR VROUWEN IN HET LEGER Collega's uit heel het land waren er getuigen van NED. DOCUMENTAIRE OVER DENEMARKEN VEROORDEELD WEGENS VALSE GEBOORTE AANGIFTE DE MOSSELKWEKERIJ Ondanks officieel protest „SCHEVENINGEN 178" WORDT NOG VAST GEHOUDEN RODE-KRUISWIMPEL VOOR FIJNAART STIJGENDE RADIO PRODUCTIE BELGISCHE PHILIPSFABRIEKEN TWEE (GE)ZUSTERS VIEREN GOUDEN PROFESSIEFEES 1 MEISJE ONDER AUTO VERPLETTERD akker In de Jaarstukken van de N.V. Hout- vaart wordt voorgesteld over het boek jaar 1953 een onveranderd dividend van 9 pet uit te keren. Het saldo winst be draagt f 1.066.969 (f 2.627.248). De verbouw van het s.s. Zaan tot olie stoker is inmiddels een feit geworden. Overigens kwam in de vloot geen ver andering. Ofschoon de nieuwbouwprijzen een dalende richting hebben ingeslagen acht de directie deze prijzen nog te hoog. Om deze reden is zij nog niet tot ver nieuwing of uitbreiding van de vloot overgegaan. De steeds stijgende exploi tatiekosten oefenen op de zwakke vrach- tenmarkt een ongunstige invloed uit op de reisresultaten. Derhalve waagt de directie zich niet aan een voorspelling omtrent de toekomst. Voorgesteld wordt verder: f 400.000 af te schrijven op sche pen en resp. toe te voegen aan de Reser ve voor periodieke surveys en Reserve belastingen f 200.000 en f 250.000. Op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Stufkens betreffende een arrest van de Hoge Raad, houdende de beslis sing, dat het houden van lezingen in win kelruimten na sluitingstijd strafbaar is, heeft de staatssecretaris van Econ. Zaken geantwoord, dat hij het gewenst acht, dat de mogelijkheid bestaat in boek winkels lezingen te houden ook gedu rende de tijd, dat de winkels ingevolge de verbodsbepalingen van de winkel sluitingswet 1951 voor het publiek moe ten zijn gesloten. Hij ziet hierin een cultureel belang. Zoals in de Memorie van Antwoord op de Rijksbegroting voor 1954 reeds is medegedeeld, overweegt de staatssecre taris een wijziging van voornoemde wet, in dier voege, dat de hier aan B. en W. verleende ontheffingsbevoegdheid wordt uitgebreid ten behoeve van culturele bijeenkomsten. Partiële wetswijziging, uitsluitend ten aanzien van voornoemd wetsartikel, acht de staatsecretaris minder gewenst, om dat de Winkelsluitingswet 1951 nog op andere punten zal moeten worden ge wijzigd. De staatssecretaris zal zoveel mogelijk bevorderen, dat een wetsont werp, waarin deze wijzigingen zijn vervat, eerlang de Staten-Generaal be reikt. Op 25 April a.s. zal het tien jaar zijn geleden, dat in Engeland het Vrijwillig Vrouwen Hulpkorps werd opgericht. Daar de traditie van het V.H.K. en het in 1945 opgerichte Ned. Verpleegsterskorps Kon. Landmacht (N.V.K.L.) op de Milva zijn overgegaan, wordt thans het tweede lustrum van de Militaire Vrouwenafde ling gevierd. Op Maandag 26 April zal in het Prinses Julianakamp te Kijkduin een receptie worden gehouden. De eigenlijke feestviering geschiedt op Donderdag 6 Mei. Dan worden des mor gens sportwedstrijden gehouden, terwijl des middags H.M. de Koningin de leden van de Milva zal inspecteren en een défilé afnemen aan de Boorlaan nabij het Malieveld. Na afloop van deze plech tigheid zullen de reünisten en de leden van het korps in de grote zaal van de Dierentuin worden toegesproken door de minister van Oorlog, ir C. Staf en de inspecteur Milva.. luit.-kolonel A. Hal- besma. Des avonds wordt een feestavond gegeven. Het was wel een bijzondere huwelijks plechtigheid Dinsdagmiddag in de Bur gerzaal van het eeuwenoude stadhuis te Culemborg. De Culemborgse beiaardier, Jan van Alphen, trad in het huwelijk met mej. C. Versteeg juist op de dag, dat de Nederlandse Klokkenspelvereniging haar Studiedag hield in hetzelfde stad huis en de voorzitter dr W. v. d. Eist schorste enige tijd deze studie-bijeen komst om de leden in de gelegenheid te stellen de plechtigheid bij te wonen. Geflankeerd door zijn bruid en naaste familieleden en omringd door de be kendste beiaardiers van Nederland, sloot de ambtenaar van de Burgerlijke Stand, de heer P. de Boer, gekleed in toga, dit huwelijk. Bij het verlaten van het stadhuis wachtte het bruidspaar nog een aardige verrassing, bereid door de leden van de Beiaardschool uit Amersfoort, die door middel van kleine klokjes het jonge paar met lieflijk geklingel uitgeleide deden. De heer Eijsbouts uit Asten, eveneens onder de aanwezigen, overhandigde het bruidspaar een aardig geschenk in de vorm van een miniatuur-klokje. Het cineasten-echtpaar, Alex Roosdorp en Marie Roosdorpvan den Berg uit Deventer heeft zijn over Denemarken ver vaardigde documentaire - een kleurenfilm - opgedragen aan het Deense koningspaar, dat aan het eind van deze maand een bezoek aan Nederland brengt. Van de Deense gezant in ons land heeft het echt paar Roosdorp bericht ontvangen, dat ko ning Frederik en koningin Ingrid de ge voelens, die aan de opdracht ten grond slag liggen, op hoge prijs stellen en bereid zijn de opdracht te aanvaarden. Of de film, die niet alleen een beeld geeft van land en volk, maar ook van de mogelijkheden voor het toerisme en die besluit met een reportage over Kopen hagen, voor het Deense koningspaar zal kunnen worden vertoond tijdens zijn be zoek aan Nederland is nog niet bekend. De heer en mevrouw Roosdorp hebben voorts een reportagefilm in kleuren over Nederland vervaardigd, waarvoor na Pa sen de laatste opnamen in de hoofdstad worden gemaakt. Deze film zullen zij bin nenkort in Kopenhagen gaan vertonen. De Utrechtse rechtbank veroordeelde heden de 23-jarige transportarbeider G. v. 't S. te Amersfoort tot een gevangenis straf van acht maanden met aftrek. Aan hem was ten laste gelegd, dat hij in Januari j.l. bij de burgerlijke stand te Amersfoort aangifte zou hebben gedaan van de geboorte van een kind. wetende dat dit niet geboren was, teneinde daar uit voordeel te trekken. In het seizoen 1953/54 werden door de mosselkwekers 585.000 tonnen mosselen afgeleverd. Van de Waddenzee was 483.500 ton afkomstig en van de percelen in de Zeeuwse stromen 101.500 ton. Zowel naar België, als naar Frankrijk was de ex port van mosselen groter dan normaal. Van de afgeleverde hoeveelheid was 277.000 ton van de B kwaliteit (gewone kwaliteit) 133.000 ton van de kwaliteit B 1 (betere kwaliteit) en 175.000 ton B extra kwaliteit. burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot, die zeide, dat het gezicht van de we reld van morgen voor het belangrijkste deel voortvloeit uit de wijze, waarop de leerkrachten hun taak vervullen. Het was het kind, aldus spreker, dat een grote invloed had op de bekering van St Augustinus. Op u rust de schone taak het kind te vormen en op te voeden in christelijke geest. Dezer dagen is, blijkens een bericht uit Willemstad, van Nederlandse zijde protest aangetekend bij de Venezolaanse regering inzake het opbrengen op 14 April en het vasthouden van de „Scheveningen 178". Het schip is thans nog niet vrijgegeven en de bemanning heeft'nog niet haar vrij heid terug. Van welingelichte zijde wordt verno men, dat het vrijwel zeker is, dat het schip werd aangehouden buiten de zóne, die door de Venezolaanse regering is inge steld voor contröle op eventuele smokkel handel en inspectie van papieren. De „Scheveningen 178" is uitgerust met goede instrumenten; zij bevindt zich, evenals de bemanning, in La Vela. Vernomen wordt, dat Hr Ms Van Speyk, die met Pasen is uitgevaren, thans pa trouilleert in de betrokken wateren. Ook vliegtuigen van de marineluchtvaartdienst die op Curagao zijn gestationneerd, zijn voortdurend in de lucht. (Van onze correspondent). Dinsdag werd te Fijnaart, in het ramp gebied van Westbrabant, de landelijke Rode-Kruiswimpel door de algemeen voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis, baron Van Tuyl van Zuylen, aan de plaatselijke afdeling uitgereikt. De afdeling Fijnaart boekte het afge lopen jaar namelijk relatief de hoogste collecte-opbrengst. Philips, Compagnie Industrielle et Com- merciale de Belgische dochteronder neming van Philips heeft in 1953 een voordelig saldo exploitatierekening be haald van frs 34.856.837 (33.357.932). Na af trek van normale afschrijvingen voor frs 11.522 948 (11.376.915) en extra afschrij vingen voor frs 150.537 (476 097) is een winst beschikbaar van frs 23.965.719 (21.867.367). In het verslag wordt medegedeeld, dat het iets hogere resultaat niettegenstaande enkele ongunstige omstandigheden ver kregen kon worden. Het streven naar ver der gaande rationalisatie heeft hier een gunstige invloed gehad daar de kostprijzen i.v.m. de verbeterde organisatie verlaagd konden worden. Beslojgn werd een dividend van 100 frs (onv.) op de 160.000 aandelen uit te keren. Naar de stat. reserve gaat frs 1 160 000 (1.085.000) naar de algemene reserve frs 5.000 000 (2 500.000), waardoor rij stijgt tot frs 27 500.000. Naar pensioen- en perso- neelfondsen gaat frs 1.500.000. De productie van radio-apparaten blijft een van de essentiële onderdelen van het bedrijf Het aantal ontvangtoestellen, dat voortgebracht werd, beliep in 1953 355.000 (335000) stuks. De productie voor 1954 wordt gesteld op 450 000 stuks. De fabrie ken te Leuven staan hiermede bovenaan op de lijst van de Europese producenten. fonds, waarvoor bereids een schenking van 2500 binnenkwam. Met betrekking tot de pensionnering blijft het hoofdbe stuur uiterst waakzaam, terwijl het ook diligent is voor de toekenning van een vol ledig actief en passief kiesrecht voor on derwijzers. „De onderwijzer heeft een vak, waar door hij zich richt naar de menselijke geest. Daarin kan de techniek hem niet vervangen. Methodiek en vakbekwaam heid zullen hem helpen het kind voor Kerk en maatschappij op te voeden; doch daar naast eist het beroep van de onderwijzer zelf: gebed, deugd en onthechting; een hartelijk meeleven met de Kerk, zowel in als uitwendig en de bewustwording van hetgeen men in het beroepsleven voor de gemeenschap betekent". (Van onze correspondent). In het klooster van de Goddelijke Voor zienigheid te Ulft hopen de eerw. zusters Apollina (Maria van de Pavert) en Ivo (Johanna van de Pavert) Zondag a.s. te midden van haar familieleden haar gou den professiefeest te vieren. De twee (ge)zusters werden geboren te Varsselder. Zr Apollina is 74 jaar en ver blijft in het klooster der congregatie te Amsterdam, waar zij ondanks haar hoge leeftijd nog steeds een dagtaak vindt in het bakken van hosties. Zr Ivo, die 70 jaar is, zwaait in de keuken van het klooster van de Goddelijke Voorzienmg- heid te Scheveningen de scepter. In de parochiekerk van de H.H. Petrus en Paulus te Ulft zal Zondag een plech tige H. Mis uit dankbaarheid worden op gedragen. Van socialistische zijde is medegedeeld, dat de nieuwe regering een politiek van bezuiniging zal voeren en de werk loosheid zal bestrijden. Zij zal belang rijke werken laten uitvoeren en wil de belastingen doen verminderen. Met het nodige voorbehoud delen we nog een gerucht mede, volgens hetwelk de nieuwe regering uit 14 ministers acht socialisten en zes liberalen zou bestaan. Dit is een hoge prijs, die de socialisten aan de liberalen zouden betalen. Er wordt nog een andere formule overwo gen, namelijk: 9 socialistische ministers, onder wie de minister-president zonder portefeuille, en 7 liberalen. (Telefonisch van onze correspondent) BRUSSEL, Woensdagmorgen. Van Acker heeft met zijn pogingen om een socialistische-liberale regering te vor men een aanvang gemaakt. Er was reeds een schema voor een dergelijke samen werking ontworpen. Verondersteld wordt, dat Van Acker nog een paar dagen nodig zal hebben om tot definitieve resultaten te komen. Is de socialistische pers over het alge meen tevreden over de aanstaande coali tie. in de liberale pers hoort men wel be denkingen, waarin de partijleiders wordt aangeraden zich goed te bezinnen alvo rens met Van Acker in zee te gaan. De 72-jarige bromfietser S. is gister avond op het rijwielpad langs de weg Doetinohem—Keppel in botsing gekomen met een hem tegemoetkomende wielrijd- ster de 16-jarige A. S. Beiden kwamen te vallen Het meisje geraakte op de ver keersweg en werd overreden door een der achterwielen van een truck met oplegger. Zij was op slag dood. De bromfietser werd lich, gewond. De chauffeur van de truck treft geen schuld. smaakloos, snel, zeker Het was tijdens het hoogtepunt van een van de sonates van Van Beethoven. Met een scherpe wanklank sprong plot seling een van de snaren van de vleuge'., waarop de beroemde Tsjechische pianist, Rudolph Serkin, juist met. grote virtuosi teit dit concertstuk ten gehore bracht. De hele Londense Festival Hall- waar het concert plaats had, keek met be duchtheid toe. De pianist ging niet door en wachtte totdat een nieuwe snaar be vestigd was. Daarna zette hij het con cert. uiterlijk onbewogen, weer voort. Chester-le-S-treet (Engeland) Ja, wat doet zo'n man ook met zulk een liefhebberij? Hij vraagt er eigenlijk om. Dat zeggen de buren en of ze niet een beetje gelijk hebben? Oordeelt U zelf maar Een vijftig-jarige slager vond het zó aardig een soort dierentuin-privé te hebben, dat hij een (wilde) leeuw kocht, die in een kooi zette en zo, op zijn manier, amateur-leeuwentemmer ging spelen. Het bleek een gevaarlijk sp»i, want wat iedereen dacht is nu gebeurd: de leeuw voelde er niets voor om ge temd te worden en wist de slager te pakken te krijgen, zodat deze met ge vaarlijke wonden in het ziekenhu'S moest worden opgenomen. Hij had het aan zijn vrouw te danken, die het dier met een revolver onder vuur nam, dat hij nog uit de kooi gesleept kon worden, waarop zijn zoon Terry aan alle on zekerheid en eventuele reprises een einde maakte, door de leeuw dood te schieten. Stockholm. Aan de vrouwelijke personeelsleden van de Zweedse Bofors-Springstoffen- t'abriek, is aangeraden, geen nylon- kleding te dragen. Bij het schuren van nylonkledingstukken tegen elkaar kan de wrijving electrische vonkjes teweeg brengen En die vonkjes zouden op een gegeven ogenblik ruim voldoende kun nen zijn om heel de fabriek, eens ge sticht door Alfred Nobel, in de lucht te doen vliegen. Parijs De oudste dochter van Marianne, ofte wel de oudste inwoonster van Frankrijk, ;s in de leeftijd van 110 jaar gestorven.' Het was Madame Eve Courtail. die deze zeer gezegende leeftijd wist te bereiken. OVER'JSS IAdA?5 NOORDHOLL IK VP18.7 [KVP24 Van de drie universiteiten, die Pakis tan rijk is, is die van Lahore, gesticht in 1882, wel de oudste en de bekendste. de landen begint de opvoeding immers thuis; bij de moeder, die haar kind het spreken leert, de eerste beginselen der hygiëne, de manieren. Maar in een land als dit, waar de vrouw nog een slavenle ven leidt, is hiervan nog weinig sprake Zij zélf is niet opgevoed, hoe kan ze haar kind dan iets bijbrengen? Ofschoon er evenwel officieel een leer plichtwet is, gaat slechts één derde der kinderen naar school en de meisjes blij ven hierbij dan nog achter. Om een voor- N OORD BRABANT LIMBURG C'JFERS GEVEN HET PERCENTAGE AAN •Htl AR ESS3KN.P ^3G.r §§§§§KVP Cpn. E375s3PvaA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5