Er ZIJN nog gezinnen zonder plastic.. Verscherpte concurrentiestrijd in reparatiebedrijf Nieuwtjes op electrotechnisch gebied LINOLEUM KROMMENIE De slapende Boeddha ROTTERDAMSE GRAANMARKT Gloeilampjes Israël stemt toe in aanleg Britse basis Huishoud-Praat Oliebedrijven in Noórd-Sumatra Residentie wordt ver rijkt met nieuwe monumenten oor uitbreiding werf inrichtingen f 5 min gereserveerd Wie overlegtlegt liever linoleum F mm Voor huizenbouw en wegverlicliting Herdenking landing in Hollandia Aan de vruchten kent men de boom! ZATERDAG 24 APRIL 1954 PAGINA 8 De goede kanten AS VAN VERZETSSLACHT- OFFERS BIJGEZET Op erebegraafplaats te Loenen HOGE ONDERSCHEIDING VOOR BELGISCHE OUD-PREMIER PIET LUSTENHOUWER ERNSTIG ZIEK AMERIK. ZENDELINGEN IN DE BALIEMVALLEI „PRINS WILLEM III" ALS EERSTE IN TORONTO door BETTY KORTEKAAS- DEN HAAN FORMIDABELE VRAAG NAAR VOEDERGRANEN „WATERMAN" NAAR ZUID- AFRIKA Met 634 emigranten Indonesische regering neemt beheer op zich Bij besluit van de Indonesische minis ter van Economische Zaken, zijn de be drijven voor aardoliewinning in Noord- Sumatra, met ingang van 12 April onder het rechtstreekse beheer gesteld van het ministerie van Economische Zaken. De minister besloot tot deze maatregel, na dat hij voorstellen had ontvangen van een op 15 Januari ingestelde commissie voor olie-aangelegenheden in Noord-Su- matra met betrekking tot de verzekering der productie van de oliebronnen aldaar. ROTTERDAMSCHE DROOGDOK MIJ L i n o I e 11 is mooi en blijft mooi DOOR ELECTRISCHE STROOM GEDOOD Nieuwe fase in ontwikkeling van Nieuw Guinea NIEUWE MARINEHAVEN DEN HELDER „Karei Doorman" komt haar openen AMARILSTEEN SPRONG IN STUKKEN Metaalbewerker gedood In Apeldoorn HOTEL HERSCHAPEN IN ZUSTERSHUIS Onderdak voor verpleegsters van St. Liduina-Ziekenhuis B.M.R.S. B.M.R.S. DOOR F. J. A. L. CORDENS Wanneer u de dertiende Maart van het oorlogsjaar 1942 toevallig niet naar de BBC heeft geluisterd, heeft u een van die aardige industriële grapjes gemist die ons ineens iets héél erg duidelijk kunnen ma ken. Op die dag namelijk schilderde een fabrikant van kunststoffen de toestand die er zou ontstaan wanneer deze stoffen in eens uit onze wereld zouden verdwijnen. Van onze telefoon zouden alleen maar en kele metalen draadjes en schroefjes over blijven en Nora van Meegen zou geen tafeltenniskampioene zijn geworden, om dat er geen ping-pong balletje meer was. We zouden geen kammen meer hebben en geen knopen. Tanden zouden uit de kunstgebitten rollen, maar, wat in die da gen nog voornamer zou zijn geweest, er zou een eind gekomen zijn aan de oorlogs vliegerij omdat de van doorzichtige kunst stoffen gemaakte cockpitkoepels ontbra ken. Na die tijd is er nog van alles bij geko men. We hebben materialen als nylon, perion, orlon, dacron en hoe ze verder heten, leren kennen en daarmee is er een kunststoffenstorm over het domein van de vrouw gevaren, waarbij vergeleken die te lefoons en die kunstgebitten, maar kinder spel zijn. De nylonrage gaf het meest spec taculaire beeld, doch daarnaast verover den de kunststoffen in enkele jaren een heel nieuw terrein. Die eerste kennisma king is niet altijd even prettig geweest. Er waren heel wat teleurstellingen. Kam men die makkelijk braken en die te scher pe punten hadden. Tassen die bij 'n vries temperatuur gingen scheuren, ondeugde lijk speelgoed, scherpe breukranden. En niet te vergeten de onaangename geur en smaak die vooral kenmerkend waren voor de eerste na-oorlogse kunststoffen bekers en ander eet- en drinkgerei. Die teleurstelling is niet altijd even be vorderlijk geweest voor 't waarderen van het vele goede dat er ontegenzeglijk ook in deze nieuwe materialen schuilt, die iets volkomen nieuws waren naast de gebrui kelijke als hout, steen, glas en metaal. Een enkele slechte ervaring wordt voor de massa nu eenmaal makkelijk aanleiding om ook al het overige over dezelfde kam te scheren. Wanneer we daarnaast echter van de secretaresse van de Huishoudraad. mej. ir Knottenbelt, die een deskundige is op dit gebied, vernemen dat er slechts ln 314 procent van de gezinnen niet een of meer artikelen van kunststof aanwezig zijn, is er in die korte periode sinds 1945 toch wel het een en ander veranderd. De ervaring van het begin ten spijt. Toch zijn de kunststoffen ook weer niet zo heel nieuw als u uit deze inleiding zou kunnen opmaken. Volgend jaar vie ren ze al hun eeuwfeest, want het-was in 1855 dat de Engelsman, Alexander Par- kes, een octrooi nam op de vervaardiging van het celluloid, dat ook in vorige ge neraties al 'n bepaalde rol heeft gespeeld, en in 1909 volgde daarop het bakeliet, dat zo ongeveer als de inleiding op de ont wikkeling van het ogenblik wordt gezien. Maar de tweede wereldoorlog gaf dan toch de grote klap. Ook in deze richting. In een inleiding die ir Knottenbelt de zer dagen tijdens de 6e Kunststoffendag heeft gehouden, noemde zij enkele cijfers, die een nog duidelijker beeld geven van de plaats, welke het kunststof-artikel in het moderne gezin inneemt. Aan de hand van een via een der informatiegroepen van de Huishoudraad ingesteld onderzoek, wist zij bijvoorbeeld te vertellen, dat, wie In Russische bladen wordt heden ge meld, dat de Israëlische regering Groot- Brittannië toestemming heeft gegeven voor het aanleggen van een militaire basis in Israël, aldus een bericht van het officiële Sovjet-persbureau „Tass". Onder zeer grote belangstelling is gis teren op de erebegraafplaats te Loenen de as van vijf slachtoffers van het tweede O.D.-proces bijgezet. Deze slachtoffers waren: P. C. Groenewege, R. A. Uding, G. Mante, J. D. G. Thijssen en A. J. Wag ner. Zij werden op 25 September 1942 op last van de Duitsers in de Bloemendaal- se duinen gefusilleerd en vervolgens te Velsen gecremeerd. Hun as werd hierna overgebracht naar Duitsland, waar de urnen na de oorlog door de activiteit van de Oorlogsgravenstichting werden opge spoord en naar Nederland teruggevoerd. Vertegenwoordigers van leger en vloot, van de T. H. te Delft, deputaties van de voormalige O.D., de Stichting 19401945 en het Voormalig Verzet waren tegen woordig bij de plechtige bijzetting, die onder leiding stond van de adjunct-direc teur van de Oorlogsgravenstichting, de heer P. de Hertog jr. Kapitein Groene wege heeft tenslotte namens de familie enkele dankwoorden gesproken. Minister Luns heeft Vrijdag tijdens een lunch op de Nederlandse ambassade te Brussel aan oud-premier J. van Houtte het Grootkruis in de orde van de Neder landse. Leeuw uitgereikt. (Van onze correspondent) De muzikale regisseur van de K. R. O., Piet Lustenhouwer heeft in de R. K. Zie kenverpleging te Hilversum een zware operatie moeten ondergaan. In de nacht van Donderdag op Vrijdag is hij van de Laatste H.H. Sacramenten voorzien. Zijn toestand is momenteel zeer zorge lijk. Piet Lustenhouwer verwierf grote po pulariteit door zijn vele tournée's met de K.R.O. Melodisten gedurende de tijd, dat de Katholieke radio de opgang periode meemaakte. Hij onderscheidde zich toen als een van de ijverigste pro pagandisten voor de belangen van de Katholieke radio. Dezer dagen zijn met een eigen amphi- bievliegtuig twee dominees van de Ameri kaanse zendingscorporatie Christian and Missionary Alliance op de Baliemrivier in Nieuw-Guinea geland. Deze zendelingen zullen zich tezamen met een bergpapoea, die godsdienstonderwijzer is en die met hen meereisde, in de Baliemvallei vesti gen. De Amerikaanse taalkundige Brom ley en acht bergpapoea's zijn hen met een tweede vlucht van het amphibievliegtuig gevolgd. De „Prins Willem III" van de Oranjelijn uit Rotterdam is Donderdagavond als eer ste schip var overzee in dit seizoen de haven van Toronto binnengevaren na een spannende wedloop met veertien andere «chepen. die eveneens op weg waren naar deze Canadese haven. Als tweede kwam de Duitser „Geheimrat Sartori" aan, die door de „Prins Willem III" in dichte mist voorbij gevaren was. éénmaal tot het aanschaffen van een kunststofartikel is overgegaan, daarop spoedig andere van lie artikelen laat vol gen. Terwijl slechts 12'/2 procent van de ondervraagden 1 tot 5 artikelen va-7 kunst stof in huis hebben, zijn er 39 procent van de gezinnen waar men 20 of meer van deze artikelen in huis heeft. Welke die artike len zoal zijn, leert ons het volgende staatje waarbij het tussen haakjes geplaatste per centage een indruk geeft van het aantal huisvrouwen die deze kunststoffen in haar huishouding hebben opgenomen Toiletgerei (8OV2 pet), huishoudelijke ar tikelen (72'/2 pet), serviesgoed (61 pet), ta fellakens (60 pet), speelgoed (47 pet), toi letzakje (43)4 pet), lijm (33 pet), plakband (33 pet), broodzakje (29 pet), naaigerei (26 pet), babybroekje (19 pet). Daarnaast is het niet onaardig, te we ten dat 67 procent van de huisvrouwen een plastic handtas heeft en 34 procent een plastic regenmantel. Wat bjj de huishoudelijke artikelen en het serviesgoed, twee zaken die wel het sterkst tot onze huisvrouwenverbeelding spreken, het meest opvalt, is de sterke toeneming van het gebruik daarvan. Zo onderging de verkoop van deze groep in een toonaangevend winkelbedrijf geduren de het afgelopen half jaar een stijging van 80 procent vergeleken met dezelfde pe riode een jaar daarvoor. Voor wie gere geld kennis neemt van wat er aan nieu we artikelen en vooral aan verbeterde kwaliteiten in de handel wordt gebracht, valt dat niet te verwonderen, ook al had den we ons niet kunnen voorstellen, dat die stijging zo groot zou zijn geweest. En het mag ons nationale hart extra goed doen, dat ruim 36 procent van deze pro ducten door onze eigen industrie gele verd wordt. Voor zover andere landen, met name Duitsland en Engeland, even eens een groot aandeel in de kunststoffen- markt hebben, valt dit voor een deel toe te schrijven aan het grotere afzetgebied van deze landen. Men kan daardoor mak kelijker een grotere afwisseling brengen in bet assortiment en daarmee de verkoop stimuleren. Tot voor kort was het bovendien ook zo gesteld, dat juist de betere kwaliteiten uit het buitenland moesten komen, en wanneer wij de „oorlogservaring" van de betrokken industrieën mee in onze bere kening opnemen, hoeft dat niet eens zo heel sterk te verwonderen. Jurt daarom is het niet alleen verheugend, maar ook opvallend, dat ook de Nederlandse indu strie met succes naar verbetering van de kwaliteit streeft. Wat wij nu nog van onze industrie zou den mogen verwachten, is een betere naamgeving, die ook voor de winkelende huisvrouw het doen van een bewuste keus uit de verschillende „plastic"-soor- ten zoveel makkelijker kan maken. Want wie, behalve iemand die altijd een held is geweest in de scheikundeles, weet er nu hel verschil tussen polystyreen en poly- aethyleen, tussen ureumformaldehyde en phenolformaldehyde, tussen melamine en polymethylmetacrylaat? En toch zijn dat slechts enkele van de stoffen die wij, om onze bedoelingen tegenover de verkoop ster duidelijk te maken, zo zouden moe ten noemen. Wanneer die verkoopster tenminste zelf die woorden kent. Voorlopig praten wij dan nog maar van plastic, welk begrip door de vakmensen intussen in kunststoffen is omgezet. Maar het zal nu wel voldoende duidelijk zijn, dat er plastics zijnen plastics Het bij voorduring koude weer heeft op onze markt een formidabele vraag voor alle voergranen veroorzaakt. De disponi bele voorraden alsmede de zeer spoedig gewachte partijen vielen hierbij op een gloeiende plaat, terwijl ook ladend goed hiervan kon profiteren. Argentinië kon voor enige posten nieuwe platamais in spoedig verlaadbare boten mooie premies maken, terwijl verre afladingen slechts sporadisch worden verhandeld. Gerst van Argentinië wordt door het buitenland beter betaald dan hier, zodat wij voorlopig geheel zijn aangewezen op eerder gekochte posten uit de tweede hand. Haver op aflading werd diverse malen gedaan, waarbij de prijzen weinig verandering ondergingen. Noord-Afrika was met haver eerder duurder en slechts schoorvoetend aan de markt. Rogge van Argentinië profiteerde van de hogere gerstprijzen. doch de tweede hand werkt nog steeds onder de ship- pers-prijzen, tenminste voor zover deze shippers geen rogge hebben gefixeerd en derhalve kunnen profiteren van het goed koper gedeclareerde invoerrecht. Canada en Rusland zijn weliswaar met rogge aan de markt, doch de prijzen komen te duur uit. Noord-Amerika verkocht enige posten stomende .yellow mais, doch is op verre termijnen gedecideerd veel te duur tegen over plata. Irak bleef met gerstoffertes gereserveerd en de tweede hand kon hiervan profiteren door de schaars aan geboden stomende partijen hoger te ver kopen. Op aflading gebeurde eveneens wat, doch hier bleef Syrië het goed koopste uitvoerland. Ook Canada is met aflading Mei en Juni geschikt aan de Met het s.s. „Waterman" van de Hol landAfrika-lijn zijn gisterenmiddag 634 emigranten naar Zuid-Afrika vertrokken. Onder de passagiers bevonden zich 48 nieuw aangeworven leden van de Zuid- Afrikaanse spoorwegen. KON. ROTTERDAMSCHE LLOYD Dividend 9 (10) pet Het college van commissarissen van de Kon. Rotterdamsche Lloyd heeft besloten aan de algemene vergadering van aan deelhouders voor te stellen het dividend over 1953 te bepalen op 9 pet in contanten (v. j. 10 pet in contanten). markt, doch het wachten is nog steeds op de autorisatie voor aankoop in dol lars van de zijde onzer Regering. Uit een en ander wordt duidelijk, dat voor de kleine veiling van Maandag een goede basis is gelegd en de verwachting bestaat dan ook, dat de prijzen aan de hoge kant zullen blijken te zijn. In koeken was de markt zeer levendig voor disp. en spoedig goed, hetwelk zeer schaars isf en grote premies opbrengst. Tenslotte over inlandse granen het volgende: rogge practisch geen handel, zomergerst bij minimaal aanbod grote prijzen Goede kippenhaver bleef bij stij gende prijzen gevraagd. De laatste dagen zijn Engeland en Schotland aan de markt gekomen tegen relatief veel lagere prij zen en hoewel de kwaliteit de toets der vergelijking met inl. haver in het alge meen niet kan doorstaan, zijn er aange lokt door het prijsverschil enige zaken voor import in Mei en Juni tot stand ge komen. De minister is van mening, dat op basis van de door de commissie ingediende voorstellen, de regering zich rechtstreeks kan bemoeien met de bedrijfsvoering. Voor het beheer der oliebedrijven wordt een coördinator aangewezen, die op treedt namens de minister van Econo mische Zaken en tot taak heeft het uit oefenen van controle op de uitvoering der instructies terzake van de minister, dc coördinatie der oliebderijven in Atjeh (Langsa) en in het gebied van Langkat (Pangkalan Brandan). Verder moet hij toezicht houden op een efficiënte en ren derende exploitatie, op de verhoging der productie enz. De coördinator zal worden bijgestaan door een staf, die ten dele ter beschik king zal worden gesteld door het minis terie van economische zaken en ten dele zal worden aangetrokken uit het perso neel der oliebedrijven zelf. De oliebronnen in Noord-Sumatra zijn na de oorlog niet teruggeven aan de eigenares, de Bataafsche Petroleum Mij, hoewel hierop van de zijde van het Indo nesische personeel werd aangedrongen bij de Indonesische regering. De Residentie zal worden verrijkt met verscheidene monumenten. In opdracht van de Gemeentelijke Commissie voor de Kunstopdrachten werkt de beeldhou wer Th. v. d. Nahmer aan een monument voor Louis Couperus, te plaatsen aan de Nassaulaan en dc beeldhouwer D. Bus aan een Sweelinck-monument, dat wordt opgericht op het Sweelinckplantsoen. Voorts komen in het park aan de Sport- laan een beeldhouwwerk „Vrouw met zonenwijzer" van B. Both en een brons sculptuur „Twee meisjes" van J. Riems dijk. De Koninklijke Schouwburg wordt ter gelegenheid van het 150-jarige bestaans- jubileum versierd met een muurschilde ring van Th. Bitter. Tenslotte worden in opdracht van de commissie door 20 Haagse kunstenaars wandplaten vervaar digd voor schoolversiering. Met Amsterdam is een uitwisseling tot stand gekomen, waarbij voor een be paald bedrag in Den Haag opdracht zal worden gegeven aan hoofdstedelijke kunstenaars en in Amsterdam aan kunstenaars, woonachtig in de Residen tie. Behoudens enkele korte perioden van geringere drukte in de reparatie-afdeling waren alle afdelingen het gehele jaar door goed van werk voorzien, aldus het verslag over 1953 van De Rotterdamsche Droogdok Mij N.V. In het reparatiebedrijf was de buiten landse concurrentie sterk voelbaar en het zal nodig zijn, zich op een verscherpte concurrentiestrijd in de komende jaren voor te bereiden door de outillage van de werf te verbeteren en de acquisitie—acti viteit te verhogen, aldus de directie. De bereidheid van opdrachtgevers om schepen te laten boeken met levertijden van vier en vijf jaar behoort thans wel definitief tot het verleden. Dientengevol ge is de orderportefeuille gedurende het verslagjaar niet verder aangevuld, het geen op zich zelf slechts als een terug keer tot normale verhoudingen is te be schouwen. De uitrusting der machinefabriek is niet onbelangrijk verbeterd. Men is nog enige grote speciale werktuigen wach tende. Dc snelle toeneming der schecpsafmetin- gen stelt telkens hogere eisen aan de werfinrichtingen. Door de recente enorme groei van de tankschepen zijn deze eisen nog scherper naar voren gekomen. Men oordeelt het daarom nodig voor nog te treffen noodzakelijke voorzieningen, wel ke zich over een langere tijd uitstrekken, een bedrag van 5.000.000 te reserveren. De verlies- en winstrekening geeft na reservering voor belastingen een voor delig saldo van 11.681.851 (15.615.661) te zien. Voorgesteld af te schrijven in totaal 8 936.851 (13.120.661), waarna terreinen, gebouwen en vaste gereedschappen, dok ken, losse gereedschappen en vaar- en voertuigen wederom (elke post) voor 1 in de balans zijn opgenomen. Na deze afschrijvingen resteert een winst van 2.745.000 (2.495.000). Zoals ge meld wordt voorgesteld een dividend uit te keren van 22 (20) pet, aan houders van oprichtersbewijzen uit te keren 1800 (1600) en aan de buitengewone reserve toe te voegen 165.000 (onv.). De buiten gewone reserve bedraagt hierna 2.315.000. Aan het fonds ter behartiging van de belangen der nagelaten betrekkingen van werknemers is ten laste van de exploita tierekening toegevoegd 356.057 (175.718), zodat dit fonds per einde 1953 te boek staat voor 1.612.766. Aap het fonds voor ouderdomspensioenen is ten laste van de exploitatierekening toegevoegd 1.025.024 (820.371). zodat dit fonds per eind 1953 te goed staat voor 3.311.448 (2.549.544). Sinds de inwerkingtreding van het Be drijfspensioenfonds voor de Metaalnijver heid is daarin tot 31 December 1953 een zelfde bedrag als door de werknemers gestort, n.l. 1.403.867 Een prachtige vloerbedek king, in meer dan honderd kleuren en dessins Linoleum is practisch onverslijtbaar; met kleuren door en door U hoeft er haast niets aan te doen. Een droge doek is meestal voldoende en nu en dan een vleugje Linoleum-was Krom menie. Dat is alles! Volkomen massief. Linoleum is 2 meter breed Prijzen vanaf 6,4i per vierkante meter vanaf f. 3,95 (Van onze correspondent). De N.V. R.S. Stokvis Zonen te Rot terdam heeft Vrijdag een ééndagsexposi- tie gehouden in Vaals. Deze expositie hoefde ook slechts kort te duren, daar zij niet bestemd was voor het grote' publiek doch alleen voor vertegenwoordigers van Limburgse overheidsbedrijven, van de mijnindustrie en van enige andere in dustrieën, waarvan kon worden veron dersteld, dat zij interesse hadden voor bepaalde opmerkelijke artikelen waar onder een aantal noviteiten van Stok vis' electrotechnische afdeling. Dat de expositie in Vaals werd gehou den vond zijn oorzaak in het feit, dat de organisatoren in deze gemeente voorbeel den van practische toepassing van enkele der tentoongestelde artikelen konden la ten zien. Bovendien is de uitvinder van een door Stokvis in de handel gebrachte electrotechnische noviteit in Vaals woon achtig. Deze uitvinder is ir L. Wiertz, di recteur van de Vaalser gemeentebedrij ven en zijn vinding bestaat uit een kabel mof, welke vooral bij de bouw van nieu we woonwijken en flats gelegenheid biedt tot een goedkoper en doelmatiger aanslui ting op het electrische net dan thans ge bruikelijk is. Ook voorzag de gemeente Vaals haar Maastrichterlaan (welke een onderdeel is van de internationale verkeersweg Maas trichtAken) van een nieuwe door Stok vis in de handel gebrachte straatverlich tingsarmatuur, voorzien van verticaal gestelde fluorescerende buislampen. Deze zowel Mjsthetisch als lichttechnisch zeer verantwoorde armatuur (z.g. paddestoel model) verlicht behalve de weg ook de naaste omgeving, inzonderheid de gevels en heeft zodoende een zeer bijzondere sfeerwerking. Verder stond op de tentoonstelling een tot opmerkelijk kleine afmetingen terug gebracht transformatorstation, het z.g. Stokvis-onderstation, dat binnen of bui ten kan worden geplaatst en alle ap paratuur bevat, welke in een transfor matorhuisje staat opgesteld. Tot de andere „snufjes", welke Stokvis in Vaals liet zien, behoorden o.m. een laagspanningszekering, welke kortsluit stroom van meer dan 72.000 Ampère kan afsluiten, een door de heer A. Plomp te Leerdam uitgevonden terrometer, die voorziet in het thans door de installateurs sterk gevoelde gemis aan een goedkope aardweerstandsmeter en specimina van uit staaldraad met een opgelaste koperen mantel vervaardigde producten der Ame rikaanse „Copperweld Steel Company", welke producten eerst sinds kort weer in ons land geïmporteerd kunnen worden. (Van onze correspondent). Op de Philipsterreinen te Huizen !s Vrijdagmiddag een tragisch ongeluk ge beurd. De 24-jarige technicus V„ uit Utrecht struikelde tijdens zijn werkzaam heden en viel tegen een voor Argentinië in aanbouw zijnde zender. Op deze zender stond een stroom van 2000 volt. Nog lange tijd heeft men getracht de levensgeesten van het slachtoffer op te wekken maar het was vergeefs. De heer V. was gehuwd, doch had geen kinderen. Ter herdenking van het feit, dat op 22 April 1944 geallieerde troepen Hollandia in Nieuw-Gulnea hebben bevrijd van de Japanners, waren er Donderdag ln Hol landia enige plechtigheden. Deze werden opgeluisterd door de aanwezigheid van de Australische manschappen van de torpe- dobootjager „Anzac", welk schip een vier daags officieel bezoek brengt aan de hoofdstad van Nieuw-Guinea. De plechtigheden begonnen op het ere- veld van Hollandia, waar vorig jaar een ere-monument ter herdenking van de ge vallenen in de jaren 1942-1945 is opgericht. Na een toespraak van de vlootaalmoeze- nier Van Hout, werden er kransen gelegd door de gouverneur van Nieuw-Guinea, dr J. van Baal, en enkele andere autoriteiten. Deze plechtigheid werd gevolgd door een parade, waarbij de gouverneur, Van Baal, de troepen inspecteerde. Aan deze parade namen deel een detachement van de Australische torpedobootjager „Anzac", eenheden van de marine, de mariniers, de landmacht en de algemene politie. Ver volgens werd er op 't „invasiestrand" een natuurstenen monument onthuld. Op dit monument staat het opschrift„Hier land den 22 April 1944 geallieerde strijdkrach ten". Voor het monument onthuld werd, sprak gouverneur Van Baal een rede uit, waarin hij o.a. zeide, dat door de landing in Hollandia van de geallieerde troepen, de grondslag is gelegd voor een nieuwe fase in de ontwikkeling van dit land. Nog slechts enkele maanden en de nieu we marinehaven van Den Helder zal ge reed zijn gekomen. Van 1948 af is men be zig om de oude marinestad een modern ge outilleerde haven te geven waar zelfs de grootste schepen van de vloot gemakkelijk een ligplaats kunnen vinden. De opening in Juli a.s. zal dan ook geschieden door het vliegkampschip Hr Ms „Karei Door man", dat tot dusver nooit dichter bij Den Helder kon komen dan tot op de rede. Vijftien moderne betonnen aanlegstei gers zullen zich richten op het hart van de haven, een zwaaikom van 600 m. mid dellijn. De haveningang wordt 350 m. breed, hetgeen 200 m. meer is dan die van de thans in gebruik zijnde haven en de diepte van 15 meter maakt het mogelijk een dok te bouwen waar de grootste sche pen van de marine gebruik van kunnen maken. Bjj een grofsmederij en constructie werkplaats te Uithoorn is gisteren een bedrijfsongeval gebeurd, dat het leven heeft gekost aan dc 42-jarige ongehuwde arbeider O. uit Surhuisterveen (Fr.), die juist enkele dagen in dit bedrijf werk- Zaam was» Toen de man een sluitapparaat zou aan zetten sprong een amarilsteen met een diameter van dertig centimeter uit elkaar, waardoor de gietijzeren beschermplaat werd uiteengeslagen. Een deel van deze plaat trof de arbeider in het gezicht. Hij was op slag dood. Bari Onder de Italiaanse kust eindigde het avontuur met een bijna hachelijke ge beurtenis. Midden in de nacht kwamen twee Duitse journalisten druipnat op het strand aan. Neen, het regende niet, de heren kwamen uit de zee. Ze waren op 20 Februari met een zeilboot uit Mannheim vertrokken en hadden het plan over zee met de zeilboot naar India te geraken. Maar er kwam een storm en een zeilbootje is een heel aar dig ding, maar dan op een liefst niet te grote plas water; zodoende eindigde dan het avontuur, zoals we reeds zei den: met een nat pak, verspeelde boot en een ervaring rijker. Los Angeles De Amerikaanse fiscus heeft voor een waarde van meer wan 120.000 dollar aan eigendommen in beslag genomen van een aantal Hollywoodse figuren, omdat deze lieden nog altijd in conflict waren over hun inkomstenbelasting over het jaar 1952. Men vindt onder hen Joan Crawford, Olivia de Havilland, Mickey Rooney, Buddy Baer, Deam Martin en Jerry Lewis (die voor 55.000 dollar .n het krijt staat en dan ook de topscorer is). Ook de geachte heer Nat (King) Cole, die zijn levensonderhoud ver dient met jazz-zangkunst bevindt zich onder deze illustere rij. Vicenza (Italië) Wanhopig met haar armen zwaaiend stond een meisje van ongeveer zeven tien jaar tussen de Fails. En in de verte kwam de sneltrein Triëst-Parijs aange stormd. Gelukkig zag de machinist van verre het meisje staan, zette alles op de remmen en slaagde er in op enkele meters afstand van de jongedame te stoppen. „Dank U wel," zei het nest, „rijdt U nu maar verder, want ik heb mijn weddenschap gewonnen; ze hadden gezegd, dat ik de sneltrein hier niet zou kunnen laten stoppen." Auckland Nieuw Zeeland) Die deed het beter dan de Duitse journalisten-broeders. Een eenzame Fransman, Marcel Bardiaux, arrhseerde hier in zijn negenmeter-jacht „Les Quatre Vents". Hij is op reis sinds October 1950, steeds in dezelfde boot en kwam in Nieuw-Zeeland via Panama en de Zuidzee-eilanden van Le Havre. Hij is voorlopig nog niet thuis, want hij trekt nog naar Colombo-Ceylon, de Kaap de Goede Hoop, New York en Ca nada. Daar wendt hij de steven om eens te gaan zien hoe het er in Le Havre bijstaat. (Van onze correspondent). Deken G. C. Oostveen van Apeldoorn heeft gisteren in tegenwoordigheid van vele medici, het voltallige bestuur van de Vereniging St. Liduinaziekenhuis en een groot aantal verpleegsters het voor malige hotel Zeelandia aan de Hoofd straat aldaar ingewijd als zustershuis voor een 35-tal verpleegsters van voornoemd ziekenhuis. Deze waren eertijds onderge bracht bij particulieren, omdat in het ziekenhuis voor haar geen plaats was. De vergaderzaal van het hotel is thans ingericht als cursuslokaal, terwijl het restaurant is herschapen in een gezellige huiskamer en conversatiezaal. ZATERDAG 24 APRIL 22.00 Verzoekplaten. 23.00 Even tijd voor??? 23.30 Vervolg Verzoekplaten. 01.00 Sluiting. ZONDAG 25 APRIL HILVERSUM I (402 M.) 8.00 KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 17.00 IKOR, 19.00 NCRV. 19.45—24.00 KRO. 8.00 Nws, 8.15 Kamerork.; 8.25 Hoogmis; 9.30 Nws; 9.45 Orgelconc.; 10.00 Kerkdienst; 11.30 Gram; 11.45 Altblokfluit, bobo en orgel. 12.15 Gram.; 12.20 Apologie; 12.40 Hammondorgel en piano; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws; 13.10 Verz, progr.; 13.40 Boekbespr. 13.55 Gram.; 14.00 De Lof aan Maria in de loop der eeuwen; 17.00 Oecumenische Jeugddienst; 18.00 Paaszangdienst; 18.45 Pastorale rubriek; 19.00 Nieuws uit de Kerken; 19.05 Gewijde muz.; 19.30 Caus.; 19.45 Nws; 20.00 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 Kon. Militaire Kapel; 21.30 Gram; 22.35 Act.; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nws; 23.15 Maastrichts Sted. ork.; 23.3524.00 Fluit, hobo, fagot en cla- vecimbel. HILVERSUM II (298 M.) 8.00 VARA, 12.00 AVRO; 17.00 VARA; 18.30 VPRO; 19.00 IKOR; 20.00—24.00 AVRO. 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.55 Sportmeded. en postduivenber.; 9.00 Caus.; 9.15 Gram.; 9.30 „Geestelijk leven", 9.45 Met en zonder omslag; 10.15 Cantate: 10.45 „Het spoorwegongeluk", hoorsp.; 11.05 Omr. ork.; 12.00 Sportspiegel; 12.05 Lichte muz.; 12.35 „Even afrekenen, Heren 1"; 12.45 Gram.; 13.00 Nws; 13.05 Meded. of gram.; 13.10 „De B.B. spreekt"; 13.20 Verz. progr. v. d. mil.; 14.00 Boekbespr; 14.20 Strijkkwart.; 15.00 Filmpraatje; 15.15 Orgelconc.; 15.40 „De Strijd om Troje". hoorsp.; 16.05 Dansmuz.; 16.30 Sportrevue; 17.00 Instr. sext.; 17.30 V. d. Jeugd; 17.50 Sportjourn.; 18.15 Nws.; 18.30 Kerkd.; 19.00 V.d. jeugd; 19.35 „Gesprekken om de Bijbel"; 20.00 Nws; 20.05 „Puzzle-Parade"; 21..Q6 Act.; 21.15 Voorbeschouwing Conferentie grote Vijf; 21.20 Gram.; 21.45 „De man van Hatton Gar den", hoorsp.; 22.05 Volksliederen; 22.30 Omr. ork.; 23.00 Nws; 23.1524.00 Afspraak met Mitch Miller. ZONDAG *25 APRIL 22.00 Een beetje anders dan gewoon. 22.30 Make mine music. 00.30 Sluiting. ZONDAG 25 APRIL Engeland, BBC Home Serv. 330 m.: 12.00 Hoorspel in "t Frans 12.10 Critieken 12.55 Weerber. 13.00 Nws 13.10 Vragenbeantw 13.40 Gram. 14.15 Tuinb. praatje 14.45 Symph. conc. (15.2515.38 Caus.) 16.45 Boekbespr. 17.00 V. d. kind. 17.50 Caus. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Caus. 18.30 Concertork. 19.15 Pianorecital. Advertentie) Aan de talloze geslaagden kent men de Schriftelijke Cursus Resa-HilversumDuizenden en duizenden danken hun slagen, hun succes aan de uitstekende lessen, de goede zorgen van Resa. Reeds meer dan 25 jaar een naam met een goede, wel luidende klank in Nederland Resa leidt U op, tot U succes behaalt, o.a. voor de examens Frans, Duits, Engels L.O. en M.O. A, Nederlands M.O. A en Wiskunde M.O., Boekhouden M.O., Staatsexamen, enz. Vraag prospectus aan dit be faamde Instituut. 41 Ik zal hier op u wachten, zei onze bediende, en het maal gereed maken, terwij] u naar boven gaat. We stegen af. een beetje stijf van het ongewone paardrijden en namen van de bediende het pakje met levensmiddelen aan, dat Sarja voor de kluizenaar had meegegeven. Ziezo, zei Alfred. een wandeling zal onze benen wel weer lening maken. Waar is het pad? Hier, sprak de gids en wees op een smal weggetje van grote, ongelijke ste nen. U behoeft dit pad maar te volgen, dan is er geen mogelijkheid van verkeerd lopen. Wij klommen naar boven langs het aanvankelijk steile pad ,dat met zijn ruwe stenen veel overeenkomst vertoonde met de ongebaande bergwegen in de Harz; maar het was er warm in de eng ten te midden van de tropische planten groei. Hier en daar hadden wij een prach tig uitzicht op een of ander dal en bleven dan even staan om te rusten en ons het zweet van het gelaat te wissen, maar vooral om te genieten van de heerlijke bergwereld. Hoeveel duizenden voeten hadden dat steenachtige pad vóór ons betreden, en toch was het, als waren wij in een on gerepte natuur en in een streek, waar nog nooit een menselijke voetstap had weerklonken. Djeeling en onze paarden moesten nu al di(*b beneden ons zijn; we hadden ze sinds do beklimming niet meer terugge zien Naar schatting waren wj nu niet ver meer van het verblijf van Darlai Chungh, en inderdaad, bij een kromming van het pad kwamen wij opeens aan een kleine bergvlakte van een paar honderd meters in het vierkant en welig met gras begroeid Het zal hier wel ergens zijn, meende Alfred, dit is een mooi plekje voor de heilige man, om zijn gelovigen toe te spreken. Dat was het ook, en bovendien was de omgeving wel geschikt om een natuur- minnend hart tot hogere dingen te verhef fen. Het uitzicht van het plateau was overweldigend; over de toppen van lagere bergen reikte het oog tot een onmetelijke verte, waar de gezichtseinder door de schitterende sneeuwbergen werd afgeslo ten. Wij zagen rond; er was geen menselijk wezen te zien en geen geluid werd ver nomen, behalve het zacht gemurmel van water, dat hier en daar in een nietig stroompje tussen gras en varens en stuk ken rots zich naar beneden spoedde. De grasvlakte overstekend, beschouwden wij aandachtig de rotsen rondom. Kijk daar, riep ik mijn vriend toe en wees op een opening in een van de rotsen, die wel de ingang van een hol kon zijn; in de nabijheid van het hol was het gras verbrand, alsof er vuur was ge stookt. Hallo, riep Alfred overmoedig, maar geen antwoord kwam. We zullen eens gaan kijken, zei hij. Samen gingen wij op het hol af. We hiel den de schaduw van de rotsen, en daar door Kwam het, dat de ingang van de grot door een vooruitspringend stuk steen aan ons oog werd onttrokken. Bij die steen gekomen, gaf Alfred mij zijn pakje met levensmiddelen aan. Houdt het even, zei hij, dan zal ik eens gaan kijken. Werktuigelijk nam ik het aan en Alfred liep om de rots heen; maar een ogenblik later kwam hij weer bij me met een uitdrukking van schrik in de ogen. Mijn God, een dode, fluisterde hij. Ik legde mijn pakje in het gras en volg de hem naar het hol. Dicht bij de ingang, in het halfduister lag daar een oude man op de stenen uitgestrekt; het eerste wat ik zag, was eigenlijk een hoop vuil-gele vodden, en toen begreep ik dat we de kluizenaar voor ons hadden. Hij lag lang uit, met de handen slap langs het lichaam; het hoofd met de verwarde grijze haren was naar de grond gekeerd, de ogen waren gesloten en aan zijn lippen kleefde geronnen bloed. Het zou me niet mogelijk zijn, mijn ge voelens van dat ogenblik te ontleden. Het vinden van die man in de eenzaam heid van de bergen had mij niet doen schrikken, en toch overviel mij een won derlijke beklemming iets als vrees voor dingen, die nog gebeuren moesten. Spra keloos stond ik naar de vreemde man te staren. Alfred was bij hem neergeknield en had een van zijn handen gegrepen. Ze zijn koud, sprak hij, en begon toen langzaam de verdorde hand te wrijven. Toen opeens schrok ik geweldig, ik zag de oogleden van de kluizenaar bewegen; dat hij nog levend was, deed mij meer ontstellen dan het vinden van zijn lijk. Hij leeft, riep ik. Alfred fronste de wenkbrauwen en knikte; toen wreef hij de andere hand en de versteende voeten. De man had nu beide ogen geopend en zag ons met een vreemde blik aan, zijn lippen openden zich en gingen op en neer. maar er kwam geen geluid. De hemel mag weten, hoelang hij hier al gelegen heeft, zei mijn vriend, terwijl hij zijn veldvles opende en een kroes half met water vulde. Hij onder steunde het hoofd van de oude man en goot hem het water tussen de lippen. Hij dronk gretig en scheen van dorst de ver smachten. Ik ben ontzettend onhandig in zulke gevallen, en hulpeloos stond ik er bij te kijken, in stilte de doortastendheid van Alfred bewonderend. We kunnen hem hier niet laten lig gen, zei mijn vriennd, die man is steen koud en hier is niets. Buiten is het gras nog warm van de zon, we zullen hem daar op leggen. Kom, vooruit, pak eens mee aan, commandeerde hij. Samen leg den wij hem buiten in het dikke, warme gras en Alfred schoof een paar zoden onder zijn hoofd, liet hem nog eens drin ken en zette zich naast hem neer. Ga jij dat hol eens inspecteren, zei hij tegen me, ik zal zolang bij hem blijven. Het onderzoek was spoedig afgelopen. Op de plaats, waar wij de man gevonden hadden, was het vrij donker; maar ver der werd de spelonk wijder en ook lich ter, daar de zon door een spleet in de rotsen scheen. Een zonnestraal viel juist op een stenen rustbank, die in de berg wand was uitgehouwen in een soort van nis; naast het bed. dat met een paar vieze dekens was bedekt, was tegen de muur een plank gespijkerd, waarop een viertal grote, dikke boeken lagen. Nieuwsgierig nam ik er een in de hand, maar het stond vol lettertekens van een taal, die ik niet kende; ik dacht dat het Sanskriet was. In een hoek lag een hoop droog hout, stond een ijzeren driepoot, om er vuur onder te stoken, en verder waren er een paar stenen kruiken, een metalen drink beker en een paar koperen pannen. Op een platte steen lag de voorraad levens middelen: een beetje rijst, wat keihard brood en gedroogde vruchten. Ik deelde mijn bevinding aan Alfred mee. Die man is voor driekwart dood, zei hij, en het zal me benieuwen, of we hem in het leven houden. Er ligt droog hout. zeg je. Maak een vuurtje hierbui- buiten en warm wat water, dan zal ik proberen, dat geronnen bloed van zijn ge zicht te wassen zonder hem pijn te doen, en dan kunnen we ook wat gekookte rijst opwarmen. (Wordt vervolgd) 19.49 Kerkdienst 20.25 Liefdadigheidsoproep 20.30 Hoorsp. 21.00 Nws 21.15 Caus. 21.35 Operamuz. 22.20 Caus. 22.52 Epiloog 23.0024.00 Nws. Engeland, BBC Light Progr. 1500 en 317 m.: 12.00 Verz. progr. 13.15 Gevar. progr. 13.45 Flanomuz. 14.30 Gevar. muz. 15.00 Hoorsp. met muz. 15.30 ,,A travelogue" 16.00 Gram. 16.30 Caus. 17.00 Hoorsp. 18.00 Hoorsp. m. muz. 18.30 Gevar. progr. 19.00 Nws 19.30 Amuz. muz. 20.30 Samenzang 21.00 Gevar. progr. 22.00 Nws 21.15 Pianospel 22.30 Muz. caus. 22.45 Orgelspel 23.15 Voordr. m. muz. 23.5024.00 Nws. N.W.D.R. 309 m.: 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws en weerber. 13.10 Gevar. muz. 15.00 Verz. progr. 16.45 Dans muz. 18.00 Ork. conc. en koor 19.00 Nws 20.00 Gevar. muz. 21.45 Nws 22.15 Dansmuz. 22.45 Cabaret 23.15 Lichte muz. 24.00 Nws 0.15 Ork. conc. 1.15 Gevar. muz. Frankrijk, Nationaal Progr. 347 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws 13.20 Hoorsp. 15.30 „Quaker Girl", operette 17.15 en 17.45 Gram. 18.00 Ork. conc. 19.30 en 19.58 Gram. 20.09 Lichte muz. 20.35 Gevar. progr. 22.45 Kamer- muz. 23.4624.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m.: 324 m,: 12.00 Gram. 12,15 Lichte muz. 13.15 Gram. 13.30 V. d. sold. 14.00 Opera- en Bei Cantoconc. 15.30 Gram. 16.00 Sport 16.45 Gram. 16.50 Symph. ork. en Omr. koor 17.40 Gram. 17.45 Sport- uitsl. 17.50 Gram. 18.00 A-cappella-koor 18.30 Godsd. caus. 19.00 Nws 19.30 Gevar. progr. 21.30 Gram. 22.00 Nws 22.15 Verz. progr. 23.00 Nws 23.0524.00 Dansmuz. 484 m.: 12.00 Gevar..muz. 13.00 Nws 13.10 Verz. progr. 14.30 Fanfare ork. 15.00 Symph. ork. en solist 15.45 en 16.45 Gram. 17.00 Nws 17.05 Gram. 19.30 Nws 20.00 Omr. ork. en soliste 21.00 Waals progr. 32.00 Nws 22.15 Gram. 22.55 Nws 23.00 Lichte muz. 23.55 Nws. B.B.C. European Service, uilz. voor Nederland 8.008.15 Engelse les v. beginnelingen (op 464, 75 en 49 m.), 17.0017.15 Engelse les v. begin nelingen (op 224, 49 en 42 nr.), 22.00—22.30 Nws Overz. v. d. Engelse tijdschriften (224 en 75 m.). MAANDAG 26 APRIL HILVERSUM I <402 M.) 7.09—24.00 NCRV. 7.00 Nws; 7.13 Gram.; 7.30 Gewijde muz.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws: 8.15 Tulpenraiiy; 8.25 Gram; 8.30 Tot uw dienst; 8.3a Gram.; 9.00 V. d. zieken; 9.30 V. d. vrouw 9.35 Waterst.; 9.40 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.000 Gram. 11.15 Gevar. muz.; 12.25 Voor boer en tuinder; 12.30 Land- en tmnfcrouw- meded.; 12.33 Gram.; 12.45 Rep 12.59 Klokge lui; 13.00 Nws; 13.15 Vocaal dubbelkwart.; 13.45 Gram.; 14.00 V. d. kind.; 14.30 Gram.; 14.45 V.d. vrouw; 15.15 Amus. muz.; 15.40 Vocaal ens.; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Amus. muz.; 17.00 V.d. kleuters; 17.15 Koorzang; 17.30 V. d. Jeugd; 17.45 Regeringsuitz.; Nederland en Afrika; 18.00 Mannenkoor; 18.20 Tulpenrally; 18.30 Koperens. 18.45 Eng. les; 19.00 Nws; 19.10 Muz. uit de 12e tot 16e eeuw- 19.30 Caus.; 19.45 Huism^z.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Amus.muz.; 20.45 „De tolken bij de Ver. Naties"; 20.55 Gram.; 21.00 Neder lands Bijbelgenootschap; 21.05 Amus.muz.; 21.30 „De vijf Admiralen", hoorsp.; 22.45 Avondover denking; 23.00 Nws; 23.15 Evangelisatie-uitz. in de Hong. taal; 23.30 Gram.; 23.45 Tulpenrally; 24.00 Sluiting. HILVERSUM II (298 M.) 7 00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20—24.00 VARA 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; 7.50 Quatre mains; 8.00 Nws; «8.18 Gram.; 8.40 Lichte muz.; 9.00 Gym. v. d. vrouw; 9.10 „On der de pannen", hoorsp.; 9.30 Gram.; 10.00 Caus. 10.05 Morgenwijding; 10.20 Vioolconc.; 10.40 V.d. zieken; 11.40 Voordr.; 12.00 Gram.; 12.07 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 V. h. platteland; 12.38 Ronde v. Neder land; 12.45 Accordeonork.; 13.00 Nws; 13.15 Vd Middenstand; 13.20 Lichte muz.; 13.50 Gram 14.00 V. d. vrouw; 14.15 Pianorecital; 1.45 Gram.; 15.00 Gevar. progr,; 16.00 Gram.: 16.20 Koor, ork.; 16.45 V. d. Jeugd; 17.15 Gram.; 17.50 Rep. 18.00 Nws; 18.20 De Glenn Miller-story; 18.45 Pari, overz.; 19.00 V. d. kind.; 19.10 Ronde v. Nederland; 19.25 Koorzang; 19.45 Regerings- uitz.; 20.00 Nws; 20.05 Rep.; 20.15 „In Holland staat een huis"; 20.45 Aetherforum; 21.25 Rep.; 21.30 Concertgebouwork. In de pauze: „Kopen- Par«s va" bet Noorden"; 23.00 Nws: 23.15 Orgelspel; 23.35—24.00 Gram. MAANDAG 29 APRIL Engeland, BBC Home Serv. 330 m.: 12.00 Muz. v. 2 piano's. 12.20 Gevar. muz. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. progr. 14.10 Instr. ens. 14.30 Amus. muz. 15.00 Interv. 15.30 Klankb. 16.00 Orkestconc. 16.45 Gram. 17.00 V. de kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Caus. 18.25 Sport, 18.30 Philharm. ork. 19.30 Gevar. progr. 20.00 Hoorspel. (21.00—21.15 Nws). 22.40 Gevar. muz. 23.00—23.08 Nws. Engeland. BBC Light Progr. 1500 en 247 m.ï 12.00 Orgelspel. 12.30 Dansmuz. 13.00 Orkest conc. 13.45 V. d. kleuters. 14.00 V. d. vroiiw. 15.00 Amus. muz. 15.45 Accord, ork. 16.15 Mrs Dale's Dagb. 16.30 Hoorspel. 18.00 Gram. 18.15 Amus. muz. 18.45 Hoorspel. 19.00 Nws. 19.25 Sport. 19.30 Gevar. muz. 20.30 Hoorspel. 21.03 Quiz. 21.30 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Dans muz. 22.45 Jazzmuz. 23.05 Voordr. 23.20 Dans muz. 23.5024.00 Nws. N.W.D.R. 309 m.: 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.10 Ork. conc. 14.15 Gram. 16.00 Spanse muz. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. muz. 19.00 Nws. 20.15 Ork. conc. 21.45 Nws. 23.30 Kamermuz. 24.00 Nws. 0.30 Dansmuz. 1.15 Gevar. muz. Frankrijk. Nationaal Progr. 347 m.: 12.15 Pianospel. 12.30 Ork. conc. 13.00 Nws. 13.40 Zang. 14.05 Gram. 14.30 Gewijde muz. 15.09 Ork. conc. 16.50 Kamermuz. 18.30 Amerikaanse uitz. 19.58 Gram. 20.02 Ork. conc. 22.45 Gram. 23.46—24.00 Nws. Brassel, 324 cn 484 m.: 324 m.: 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 V. d. land. 12.42 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 13.30 Gram. 14.00 Symph. ork. 15.00 V. d. zieken. 16.00 Gram. *1*9° £Jws. 17.10 Lichte muz. 18.00 Franse les. 18.15 Gram. 18.25 Financ. kron. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Kamermuz. 21.00 Kunstkaleidoscoop. 21.15 Omr. ork. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55—23.00 Nws. 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 14.00 Gram. 14.15 Kamermuz. 14.50 Gram. 16.05 Licnte muz. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Pianorecital. 17.50 Gram. 18.30 Chansons. 19.15 Gram. 19.30 Nws. 20.30 Gram. 20.45 Kamerork. en solist. 22.00 Nws. 22.55 Nws. B.B.C. European Service, uitz. voor Nederlajul 8.008.15 Engelse les v. beginnelinge*» 464, 75 en 49 m.). 22.00—22.30 Nwi. Beziens- waardigh. v. d. week. Cleopatra's Needle. Engel se les v. gevorderden, (Op 224 en 75 m.).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 8