Amsterdam was gehele dag in feeststemming Koningin Ingrid verrukt over schilderijen in Rijksmuseum VERJONGINGSKUUR voor de Gooise heide GALACONCERT IN HET CONCERTGEBOUW De Stem der Kerk I Zonderlinge verklaring van Belgische jager-saboteurs straalj; Sovjet-Unie lid van I.L.O. Verzoekprogramma Dispensatie in Onthou- dingswet voor reizenden Koning Frederik prijst ons land Raar maar waar: de brand er in! Ik ga nu mei1 plezier mijn was doen Koninklijke klanken en Koninklijke sfeer Vijf rijtuigen tegelijk Combes zingt de lof van Lourdes DE ÉCHTE NAVY-CUT VAN VROEGER Korte Berichten Communisme in Guatemala Concordaat in Oostenrijk Anglicanisme in Australië Vervalste Stem der Kerk (Litauen) Bedevaarten (Passau) „Uit ivraak jegens een officier GEEN COMMUNISTEN OPTOCHT IN PARIJS OP 1 MEI RUS IN NOORWEGEN VEROORDEELD Wegens poging tot spionnage Met DINSDAG 27 APRIL 1954 PAGINA S LAAT ons vandaag beginnen met enkele korte berichten, daar wij, als wij, behalve berichten, citaten geven, en, behalve citaten, commen taren. de stroom van gegevens niet kunnen bijhouden. Ër bestaan verschei dene tijdschriften die zich op 't publiceren van deze gegevens toeleggen, en wij be ginnen tot ons genoegen te bemerken dat wij deze met onze Maasbodekroniek niet zelden vóór zijn. soms in aanzien lijke mate. Guatemala is, zoals ter Caracas- conferentie duidelijk is gebleken, .u Zuid-Amerikaanse Staat, die het o oe v. nei§1 naar het communisme, en he/f? als staat. de kracht niet meer daaraan te weerstaan. De aarts- oi-sohop van Guatemala (de hoofdstad) vr ij' zi^n gel°vigen in drie elkaar op- ®®n,de herderlijke brieven opgeroepen vni'jd niet °P te geven, met als ge- Vyjg dat de communistische en rege- Jingsbladen een verbeten campagne '&fen hem voeren: „Gods genade", •cnrijft hij in zijn laatste brief, die in kerken is voorgelezen, „kan alles noen wanneer gij, katholieken, waar gij u ook bevindt, met alle middelen die ons als vrije mensen ter beschikking staan in de landen die nog niet onderworpen ziin aan de Sovjetdictatuur, u verzet tegen die propaganda, die zich richt tegen ons geloof en tegen Guatemala, aangezien communisme atheïsme is, en atheïsme anti-patriotisme." HET Oostenrijkse Episcopaat, dat zich tegenover een op dit punt tegen werkende regering bevindt, heeft, zoals reeds vroeger, aangedrongen op een herstel van het'concordaat van 1933 (geratificeerd in 1934). Men weet dat dit concordaat, na de Anschluss van 1936 buiten werking is gesteld. De Naziwetten zijn in Oostenrijk in 1945 opgeheven, maar de regelingen van het concordaat zijn nog steeds niet hersteld. HET beAiek van Koningin Elizabeth aan Australië heeft aanleiding ge geven tot een niet onbelangrijke ge- dachtenwisseling tussen mgr Mannix, gcneraal-aalmoezenier van het leger, en eerste minister Menzies. Er was een militaire plechtigheid ter ere van de Koningin georganiseerd, die tevens en ter zelfder tijd een Anglicaanse gods dienstoefening was. De legerbisschop heeft er geen bezwaar tegen gemaakt dat deze door de katholieke militairen werd bijgewoond, maar heeft er de rege ring op gewezen, dat hier een princi piële misvatting werd begaan. Het Anglicanisme, betoogt hij, is in Austra lië en de Commonwealth geen staats godsdienst. De Kroon heeft daar geen religieuze bevoegdheden. De plechtig heid, zoals zij werd georganiseerd, heeft, volkomen onnodig, „bijzondere reli gieuze moeilijkheden veroorzaakt voor harer majesteits katholieke onder danen." MEN kan zich. wanneer men derge lijke gegevens beziet, geplaagd voelen door de gedachte dat de Kerk een niet gering gedeelte van haar aandacht moet besteden aan weinig vrucht belovende acties en protesten. Maar vergeten wij niet, dat de Kerk spreekt in de wereld, zoals het geweten spreekt in de mens. Het is een tegen stem, die, tegenover staten, vorsten en regeringen de vrijheid vertegenwoor digt. Wat zij betekent, kunnen wij aflei den uit de ijver, door de vijand ont plooid om deze stem te versmoren. Een ontstellend voorbeeld bezitten wij thans in de klaarblijkelijk vervalste herder lijke brief van mgr Paitarokas, bisschop van Panevezys (Litauen) door de com munistische pers aldaar gepubliceerd. In deze brief wordt het communistisch be wind geprezen en gesteund, maar hij bevat uitdrukkingen die hem, voor iedere katholiek, als een duidelijke ver valsing kenmerken. De brief spreekt bijvoorbeeld van de hemelvaart (i.p.v. ten hemelopneming) van Maria De schrijver zegt: „In het afgelopen school jaar heb ik de titel van priester toege kend aan 17 seminaristen. Zij werken met succes in de parochies der kerken. EINDIGEN wij vandaag met een leer zaam citaat uit de jongste herder lijke brief van de bisschop van Passau (Duitsland): Er zijn vindingrijke ondernemers die misbruik maken van de neiging van het katholieke volk voor bedevaarten, door omvangrijke gezelschaps- en ontspan- ningsreizen te organiserenNiet alsof men zich op een bedevaart ook niet over de schoonheid van de door God ge schapen natuur zou mogen verheugen, maar het verblijf in de bedevaartplaats moet het doel zijn, moet in het midden punt staan, moet zoveel tijd in beslag nemen, dat men zich overvloedig gods dienstig kan verkwikken door gebed, ontvangst der sacramenten, enz. En nog een ding behoort tot een bedevaart, namelijk dat onderweg, tenminste voor een gedeelte van dc reis, wordt ge beden, Zo hebben onze vaders en groot vaders de bedevaartplaatsen bezocht Het gebed is het uitwendig kenteken van de bedevaart, en de uitdrukking van zijn innerlijk wezen .Dit karakter mag niet verloren gaan." J. H. C. CREYGHTON S.J. De Sovjet-Unie is toegetreden tot do internationale arbeidsorganisatie (I.L.O. David Morse, de directeur-generaal van de organisatie, heeft Maandagavond te Genève de toetreding van de Sovjet-Unie tot de I.L.O. bekend gemaakt. Hij deelde mee, dat de Sovjetrussische minister van buitenlandse zaken, Molotof, in een schrijven van 24 April verklaard heeft, dat de Sovjet-Unie de bepalingen van de I.L.O.-constitutie aanvaardde. De Sovjet-Unie is, zoals bekend, de vorige week ook reeds lid geworden van de Unesco, een andere internationale organisatie die zij voordien had geboycot Enkele jaren na de oprichting van de Vei'enigde Naties gaf de Sovjet-Unie reeds te kennen, dat zij tot de I.L.O. wenste te w°rden toegelaten onder zekere voor waarden, maar deze werden door Morse van de hand gewezen. De van de rest van de wereld afgesloten verdedigers van de ves ting Dien Bien Phoe hebben het Franse omroepstation Radio Hiron- delle radiografisch verzocht een mïate°wi°dePna^nnVdeer^^refnade" Castries. Van gCneraal Christian ll Radio Hirondelle heeft dit ve- zoek natuurlijk direct Enkele avonden later klonken m de ondergrondse schuilplaatsen de uitgekozen platen, begeleid door communistisch artillerievuur. Een van deze platen was aangevraagd door de parachutisten. Het was: de Mars van de Belgische Parachutis ten. Onmiddellijk na aankomst van de Deense kaninklijke gasten ten paleize op de Dam werd met welwillende medewerking van het Hof een staat siefoto gemaakt van Hunne Majestei ten Koning Frederik (staande links), oningin Ingrid (zittend links), Ko- mngin Juliana en Prins Bernhard. Sancta Maria" publiceert het volgende besluit van mgr Jos Baeten, bisschop van Br6(iB De Bisschoppen van Nederland hebben besloten, wederom dispensatie te verlenen in de onthoudingswet aan personen, die op reis zijn. Derhalve verlenen Wij krachtens Pause lijke volmacht voor dit jaar (d.i. tot de Grote Vasten van het volgend jaar) dis pensatie alleen in de onthoudingswet op alle dagen van het jaar, behalve op Goede Vrijdag, aan de volgende personen, ook als zij buiten Nederland verblijven: aan allen, die op reis zijn, behalve wanneer zij bij particulieren (d.w.z. in hun particuliere woning) hun maaltijd gebruiken, met dien verstande, dat onze onderhorigen ook buiten ons Bisdom van deze dispensatie gebruik kunnen maken". De Nederlandse zaakgelastigde in Bei roet, de heer H. Goemans, is Vrijdag ter observatie in een ziekenhuis opgenomen. Het is niet bekend, welke ziekte hij heeft. De behartiging van de Nederlandse be langen is thans in handen van de heer Camellieri. (Van onze speciale verslaggever) De gehele dag is Amsterdam gisteren bij gelegenheid van het bezoek van liet Deense Koningspaar in feeststemming geweest en natuurlijk concen treerde de gezellige drukte zich voornamelijk op de Dam, waar de bekende attracties van kunstenmakers het wachten van het publiek op de rijtoer van de vorstelijke bezoekers in de namiddag hielpen verkorten. Voor het eerst deden hier acht vrouwelijke politieagenten dienst, die met een enkel vriendelijk woord en een lieve glimlach bij opdringerige mensen soms meer vermochten dan haar mannelijke collega's. Overigens hebben de 1500 mannelijke Amsterdamse politie-agenten de gehele dag hun handen vol gehad met overal in de stad, vooral waar de koninklijke stoet passeerde, de orde goed te regelen en het waren heus geen isegrims. Zelfs niet, wan neer gevraagd werd een oogje dicht te doen om ergens een goed kijk-plaatsjc te bemachtigen. Voor de mensen, die achter de ver plaatsbare hekken op eerbiedige afstand van het paleis stonden, was het af en aan rijden van de auto's met de leden van het Corps Diplomatique, voor wie Koning Frederik en Koningin Ingrid een speciale receptie hielden, een prettige afwisseling. Zo goqd als alle ambassadeurs, gezanten en zaakgelastigden kwamen hun opwach ting maken. Romantische stoet trok weer uit Om kwart voor vier gistermiddag reed weer een romantische stoet, als een her innering aan vroegere tijden, toen het Het moge vreemd klinken, maar het is de pure waarheid: de Gooise heidevelden worden moedwillig in brand gestoken. Ve le dagen per week kan men boven de hei develden zware rookwolken zien samen pakken en ziet men over afstanden van vele honderden meters het vuur zich een snelle weg vreten door dc stugge, droge hei. Talrijke Gooiers nemen dan, gedreven door hun ijver om 't natuurschoon van hun ha°°Je stl*eek te beveiligen, de telefoon ter „i„,_ °ni de Gooise brandweerwachten te br-\nrfw^n\-Zonder resultaat echter: de bJand^n »-,!dSn makcn zich om de heide- boswachters! de vlammenzee he^e.Ucv^mi.V"^ Grote stroken heide zwartgeblakerd. Waarom^ bran den niet blust? Sterker nog.^om^ ze dag na dag met de petroleumvergassers weer aansteekt? Wei, de Gooise heidevel den ondergaan een verjongingskuur. Na de branden mag de heide er dan troosteloos zwart geblakerd uitzien, de brand is er de directe oorzaak van dat de heidevelden, als de herfst zijn intrede doet een nog groter schoonheid zullen vertonen dan in de afgelopen herfstmaanden het geval was. Door de heide af te branden krijgen de jongere heidestruiken de kans zich te ont wikkelen en hun paarse pracht, mooier dan de paarse rijkdom van de reeds „be jaarde struiken", tegen het na-seizoen als tienduizenden de schoonheid van dc Gooi se heide komen bewonderen, volledig te ontplooien. Ook worden door de brand de vliegdennen, die de heide verstikken, op geruimd. Deze moedwillige brandstichting wordt overigens met grote zorgvuldigheid toegepast. De te verbranden heidevelden worden door kanalen stroken weggesto ken heide, waardoor „brandgangen" ont staan afgebakend, zodai de vlammen zich niet te ver uitstrekken. Hef vuur trekt nadat de boswachters hun peroleumver- gassers in werking hebben gesteld, met recordsnelheid door de kurkdroge heide velden en in minder dan geen tijd is een terrein van vele honderden meters heide vernietigd. Er zijn enthousiastelingen, die bij het zien van brand in ijl-tempo een schop gaan halen om de vlammenzee te gaan doven, maar zij worden door de bos wachters prompt tegengehouden. Het ver- ra tigende vuur moet zijn werk tot in de perfectie verrichten. De paarse heide- praent zal er in de komende herfst des te magnifieker door zijn. paard meer in ere was dan in onze dagen, waarin alles gemotoriseerd is, uit van het Koninklijk Paleis naar het Rijksmuseum, met als hoofdfiguren de innemende Deen se Koning met ziin lieftallige gemalin en onze eigen beminde Vorstin met Haar sportieve Prins-gemaal. Koningin Ingrid won aller harten Allen keken geboeid toe, toen de vorste lijke personen voor het Rijksmuseum uit de rijtuigen stapten en vooral de vriende lijk glimlachende Koningin Ingrid, die nu gekleed was in een blauw-grijs complet met zwart gekleurde motieven, waarover een zilvervos, terwijl zij een eveneens grijze gevoileerde toque en open zwarte schoentjes droeg, nam ieder voor zich in. Koning Frederik had een donkerblauw admiraals-uniform aan en beeldig was 't toilet van Koningin Juliana, bestaande uit een grijze middagjapon met geplisseerde rok en een staalgrijze vos, een rose, zwart omgeslagen kapje op het hoofd, terwijl de schoentjes anthraciet-grijs waren. Prins Bernhard was gestoken in het generaals uniform van de Infanterie. De minister van O., K. en W., mr Cals, de hoofd-directeur van het museum, jhr D. C. Roëll en burgemeester d'Ailiy be groetten de Vorsten in het Museum, waar na een rondgang werd gemaakt, waarbij ook dr R. van Luttervelt, conservator van de Historische Afdeling, en de heer Th. Lunsingh Scheurleer, directeur van de Kunstnijverheid hier en daar een toelich ting gaven. Bewondering voor de Hollandse Meesters Gezamenlijk bezichtigden Koning Fre derik en Koningin Ingrid met ons Vor stenpaar de schilderijen van de Hollandse School, waarbij zij lange tijd stil stonden voor een Schuttersstuk van Frans Hals. Koningin Ingrid bleek een en al bewon dering voor een Vrouwenportret met kan ten halskraag van dezelfde meester en H. M. vond verschillende doeken zo mooi, dat zij er naar terugkeerde. Haar interesse ging in het bijzonder uit naar het portret van Maria Stuart, de weduwe van Willem II zoon van Frederik Hendrik, geschilr dërd door Barth. van der Helst, met wie zij door bloedverwantschap verbonden is. Veel belangstelling legde zij ook aan de dag voor de „Anatomische les" van Rem brandt en de vier vorstelijke personen ble ven enige tijd, gezeten op de bank voor „De Nachtwacht", om de schoonheid hier van goed in zich op te nemen. Van hieraf maakte Koningin Ingrid en Koning Frederik, respectievelijk in gezel schap van Koningin Juliana en Prins Bernhard een afzonderlijke rondgang. Koningin Ingrid bezichtigde de afdeling Beeldhouwwerk en Kunstnijverheid, waartoe de stijlkamers behoren en over een der 17de eeuwse Poppenhuizen was HM zo enthousiast, dat zij gemoedelijk haar hand legde op de arm van de heer Lunsingh Scheurleer. Koning Frederik bekeek de marine stukken en de oude kanonnen in de His torische afdeling, waar o.a. de „Slag op de Sont" hangt van Willem van der Velde, in welke strijd de Hollanders en Denen tegen een gemeenschappelijke vijand broederlijk verenigd zijn. Ook de vitrines met souvenirs van M. A. de Ruyter trok ken zeer de aandacht Om vijf uur vertrokken dh Vorstelijke Personen weer van het Museum om de rondtoer door de stad te vervolgen, naar het Paleis, waarvoor de Erewacht van de Garde Grenadiers evenals des morgens, weer veel schittering gaf en de Drum band zich liet horen, toen de Koning, de beide Koninginnen en de Prins aankwa- men. Rijks getooide tafels in de Burgerzaal In de Burgerzaal ten Paleize, waar van zes kristallen kronen een zacht licht op de rijk getooide tafels viel, dat zich mengde met het feëerieke schijnsel der kaarsen in vergulde kandelabers, zaten om zeven uur met de Vorsten ongeveer 180 personen, onder wie Ministers en Staatssecretarissen, leden van het Corps Diplomatique en personeel van de Deen se Legatie met hun echtgenoten aan de avonddis aan. Op de hoofdtafel stond het Engels zil ver-vermail waaronder een majestueus middenstuk, waarin tulpen van allerlei kleuren met witte en gele narcissen uit de erfenis van Koning Willem II, ver moedelijk van oorsprong uit het einde der 17de eeuw. terwijl de andere tafels Fran- (Advertentle) K heb een proef genomen met Castella Parels en het resultaat was ENORM. Mijn mening is: voortaan altijd Castella Parels. Ik ga nu werkelijk met plezier mijn was doen. De vlekken zie je eruit trekken en je behoeft gelukkig inaar een maal het goed te spoelen Dat betekent zo'n tijdsbesparing, dat een pak Castella Parels mij dubbel zoveel waard is. Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen die opgetogen zijn over de snelle en fantastische resultaten, die zij bereiken met Cas tella .Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. U vliegt nu door de was heen! Castella Parels strooit men zo in hét water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit net goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen ls genoeg. Al met al betekent dit een geweldige tijdsbesparing. U vliegt nu door de was heen. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met dit wonderwasmlddel. Bovendien vindt U in Castella Parels (47 ct) een uiterst vci- waaraan U alle textiel- een gerust hart kunt Volg de beste vaad die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels in huis! lig wasmiddel, weefsels met toevertrouwen. Een concert als dat van gisteravond kan men niet met een alledaagse muziek recensie verslaan. Wanneer de grote zaal van Amsterdams muziektempel geurt als een kas, en flonkert als een schatkamer, wanneer een keur van staatsietoiletten als bij een modeshow alle aandacht van het podium aftrekt dan doet het niet al te veel meer ter zake wat en hoe daar gespeeld wordt, welke tempi er genomen worden en hoe de verschillende instru menten hun soli afbrengen. Deswege voelde uw recensent zich een beetje be nauwd in die feestelijke zaal en had hij liever politiek verslaggever willen zijn, of modespecialisten nóg liever sprook- spreker. Want dat was het gisteren: een onwezenlijk sprookje. Men zou het woord moeten geven a^n Andersen, die zich na tuurlijk onder het onzichtbare geestelijke gevolg bevond van hunne Deense ma- De heide korperaals van de Belgische basis voor straaljagers te Florennes, die Vriidag i 1. in arrest werden gesteld, heb ben bekend sabotage te hebben gepleegd aan een achttal „Thunderjets". Zij ver klaarden gehandeld te hebben uit per- soonlijkc gevoelens van wraak tegen een officier, die hen onhcus behandeld zou hebben en beweerden onder geen enkele invloed van buitenaf te hebben gestaan. De acht straaljagers zijn alle op de grond vernield door het inbrengen van een ijzeren voorwerp in de aanzuigruimte van lucht in de motoren. Enkele motoren ont ploften bij de start. Men vraagt zich af of de beide korperaals ook niet verant woordelijk zijn voor het verongelukken van een aantal „Thunderjets" van de basis Florennes tijdens de vlucht. Slechts door een toeval heeft de politie de hand kunnen leggen op beide militai ren. Enkele weken geleden hadden zij verscheidene diefstallen gepleegd ten na dele van piloten van het eskader straal jagers. Zij werden hiervoor in hechtenis gesteld door de commandant van het vliegveld, doch slaagden erin met de Paasdagen te ontvluchten. Toen men de kledingkist van één der korporaals on- derzoccht vond men hierin een brief af komstig van zijn moeder, waarin deze schreef: „Ik begrijp wel waarom je met de Paasdagen niet naar huis kunt komen. Ze hebben je zeker in het cachot gestopt, omdat je weer eens een vliegtuig belet hebt op te stijgen". Deze zin trok uiter aard de aandacht van de recherche en toen de korporaals terugkeerden vielen zij al spoedig door de mand. Indien het waar is dat zij slechts ma teriële schade wilden aanrichten, zoals zij beweren, dan zijn zij hierin wonderwel geslaagd, want elk der vernielde straal jagers kost fr. 18 millioen. De beide kor poraals, 20 en 23 jaar oud, zullen voor de krijgsraad worden gebracht wegens po ging tot moord. Zij kunnen tot levens- lange gevangenisstraf worden veroodeeia. jesteiten, en zijn reportage waarschijnlijk zó zou inkleden: „Het is me wat moois", zei het orgel tegen de koperen balustrade. „Wat zijn dat allemaal voor mensen die naar elkaar kijken inplaats van naar het orkest? Zo iets heb Ik nog niet beleefd". „Dat komt omdat je pas gerepareerd bent", antwoordde de balustrade. „Zo_n operatie is slecht voor het geheugen. IK weet nog wel dat het bij de kroningsfees ten van onze koningin niet anders was „Dat was me een concert", J!® klapstoelen van het podium. »*,J> kon je de koningin beter bekijken dan J ons, en daarom wou geen mens lr\ zitten", en ze staken hun neus in de al wisten ze wel dat ze van mindere stand waren dan de stoelen in de zaal. Maar een microfoon die in hun buurt hing deed ook een duit in het zakje. vreemde het anders", verklaarde hij. koning die 0Pb*|°f daarginds voor de lessenaar* om dirigeren'' zodat men hem van alle plaatsen af kan bekij k TYien zwegen de anderen, want de mi- Toen zw g radio en kon het crofoon was van G= danhten 7P dat weten. Maar in hun hart dachten ze dat hij loog, en hij loog ook Tot zover An dersen. Neen zelf dirigeren deed koning Frede rik van Denemarken niet, 'althans niet op deze avond. Maar dat hij een enthousiast muziekliefhebber is, dat klopt. En daarom hoeveel on-geïnteresseerde dignitarissen hij ook onschuldiglijk dwong om een hele avond het aandachtig-luisteren te vein zen, hij zelf behoorde stellig en zichtbaar tot 'diegenen voor wie de muziek ondanks alles de hoofdzaak van de avond bleef. Het was een uitgelezen gezelschap, dat hunne inheemse en uitheemse ma jesteiten in het Concertgebouw om ringde. Burgemeester d'Ailiy en de wethouders van Amsterdaln fungeer den als gastheren, tezamen met de gemeente-secretaris en vele leden van de raad. De ministerpresident Dr Drees, vergezeld van bijna het hele kabinet en vele leden der beide kamers; staats secretarissen, de hoogste militaire auto riteiten en het Corps Diplomatique, al len waren in de Grote Zaal vergaderd. Omstreeks kwart voor tien betraden de koninklijke toehoorders vanuit de in foyer herschapen „blauwe zaal het middenbalkon waar een baldakijn was opgericht, en poseerden daar, terwijl het Deense en het Nederlandse volks lied weerklonken, voor vele lenzen en honderden nieuwsgierige ogen: Ko ning Ingrid in een vorstelijk wit, Ko ningin Juliana in een zeer smaakvolle pauwblauwe robe, Koning Frederik en prins Bernhard gestoken in schitterend uniform. Van toen af viel het de aan wezigen moeilijk, de aandacht te ver delen. tussen zo hoge gasten en de magnifieke azalea mollis-decoratie van het podium; om van de muziek maar te zwijgen. Dat uw recensent tenslotte toch nog iets over die muziek wil zeg gen, komt dan ook alleen omdat hij het niet laten kan; hij is dat nu een keer zo gewend als hij naar het Concert gebouw gestuurd wordt. Maar hij maakt het kort. Het programma was handig gekozen Tussen het Ricercare van Andriessen dat ons land weinig zwaartillend verë tegenwoordigde, en de Vuurvogel van Strawinski, die zorgde voor wat kleu rige Romantiek, lag de „Miracle"-sym- phome van Haydn als een ideale „piéce G® resistance", geschapen om nu eens fijn te laten horen wat voor soloviolisten, Ün I?-- Y00r solohoboïst we hebben en daarbij toch zo gaaf en evenwichtig dat men zich geen koninklijker stijl kan wensen. De vertolking onder Van Bei- nums leiding sloot zich daarbij aan: exact en levendig, en zo licht dat de on gewoon grote bezetting weinig storend was. H. N. se vermail-stukken droegen, eveneens met voorjaarsbloemen, die ook fraai in het midden van de tafels waren gefigureerd. De spijzen werden aangedragen door 42 lakeien, voor de helft hofmeesters van de Koninklijke Marine. Na het eerste gerecht sprak Koningin Juliana in het Engels o.a. als volgt. Vrienden in nood „Majesteiten, Het is mijn man en mij een groot voor recht en een grote vreugde. Uwe Maje steiten welkom te heten in Nederland. Hierbij geven wij niet alleen uiting aan ons sterk persoonlijk gevoel van vriend schap, maar ook aan dat van onze natie voor de Deense natie verbonden ais wij met U zijn door vele banden: die van goede buren, en die van nauwe verwant schap in de Europese familie, maar bo venal door vriendschap. Wij allen heb ben U leren kennen als werkelijke vrienden in nood. Actieve vriendschap is wat wij allen, meer dan wat ook, nodig hebben. Opnieuw te ontdekken dat wij elkander nodig hebben, en de weg naar elkander terug te vinden, is het beste wat ons kan overkomen. Bovendien kunnen veiligheid noch welvaart meer in een zaamheid worden genoten, maar uitslui tend in gemeenschap". Hare Majesteit besloot met de woor den: „Wij moeten ieder deze onze eigen verplichting op ons nemen als onze eigen verantwoordelijkheid, die wij dragen ten aanzien van God en de mensheid. Ik hef mijn glas op ter ere van Uwe Majesteiten en hun allerliefst gezin, van een luister rijke toekomst voor het gehele Deense volk; en van onze vruchtbare samenwer king in dienst van de mensheid". Manifestatie van warme vriendschap Na de rede van H.M. speelde de Ma rinierskapel van de Kon. Marine, die bo ven in een der omlopen had plaats ge nomen, het Deense Volkslied. Onmiddellijk hierna hield Koning Frederik, eveneens in het Engels, een tafelrede, waarin hij o.m. zeide: „De Koningin en ik hebben behoefte onze oprechte dank uit te spreken voor de schone en hartelijke ontvangst, welke ons door Uwe Majesteit en Uwe Konink lijke Hoogheid is bereid. Ik wil ook gaarne het Nederlandse volk dank zeg gen voor*de feestelijke ontvangst die ons vandaag in de stad Amsterdam is gegeven. Wij beschouwen het welkom, dat ons heden op zo bijzondere wijze werd gebracht, als een nieuwe manifesta tie van de warme vriendschap tussen onze twee volkeren een reeds lang gevestigde vriendschap, die in de loop der tijden slechts werd verdiept. Er zijn weinig landen, waarmede Denemarken zo oude en zo belangrijke betrekkingen heeft onderhouden als met Nederland." Koning Frederik eindigde met, mede namens zijn volk, de allerbeste wensen uit te spreken voor de toekomst van Nederland cn hij hief zijn glas op HM Koningin Juliana, Z.K.H. Prins Bernë hard, de Nederlandse Koninklijke Familie en op het volk van Nederland. De mari nierskapel speelde daarop het Wilhel- mus. De Franse regering heeft Maandag be- i ivr61? traditionele communistische l Mei-optocht door het Oostelijk deel van Parijs te verbieden, als voorzorgsmaatregel if»n- eventuele wanordelijkheden. De 1 Mei-demonstratie van vorig jaar verliep rustig, maar bij de optocht op 14 Juli (de val van Bastille) braken ongeregeldheden uit, waarbij zeven Noord-Afrikanen wer den gedöod. De organisatoren van de 1 Mei-optocht hebben opgeroepen tot het houden van een massa-bijeenkomst in het Bois de V cennes aan de rand van de stad. De rechtbank van Vardoe (Noord- Noorwegen) heeft de Rus Edvin Hansen schuldig bevonden aan poging tot spion nage, het onwettig overschrijden van de Russisch-Noorse grens en het geven van valse inlichtingen over zichzelf. Hansen werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, met aftrek van voor arrest. Hij is in Juli van het vorige jaar aan gehouden. Het Noorse ministerie van Justitie zal beslissen, of Hansen na het uitzitten van zijn straf al dan niet zal worden uitgewezen. .Kedoe" naar Indonesië Morgen zal Nederlands oudste motor schip. de uit 1921 daterende „Kedoe" van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, met aan dek niet minder dan 5 grote personen rijtuigen tegelijk, bestemd voor de Indo nesische spoorwegen, uit Rotterdam naar Djakarta vertrekken. Dit is tot dusver het grootste aantal spoorrijtuigen, dat met een schip uit Rot terdam naar Indonesië wordt verscheept. Merkwaardigerwijze gebeurt dit met ver- weg het kleinste schip van de Lloyd-vloot. De „Kedoe", die 6500 ton meet, heeft ech ter een bijzonder lang voorschip, dat zich voor een dergelijk transport uitsiekend leent. De rijtuigen wegen ongeveer 30.000 kg per stuk en hebben ieder een lengte van 22 meter. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Dc dochter van de Franse staats man Combes, die in het begin dezer eeuw de Kerkvervolging heeft ge leid en als premier de z.g. schei- dingswetten (de wetten op dc schei ding van Kerk en staat) heeft door gedreven, heeft thans een bronzen borstbeeld van haar vader uit het familiebezit aan Lourdes geschon ken. De bedoeling is, dat het ge schenk gesmolten zal worden en dan gebruikt wordt voor het gieten van de nieuwe klokken van het carillon in de Mariabasilick.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3