TSJOE SPRAK VLOEIEND RUSSISCH Lichtingen 1952-2 en 1952-3 met groot verlof Jeugd weet weinig omtrent de -bouwvakken H. Vader verleent op 2 Mei a.s. voor het eerst weer audiëntie De de loonpolitiek in Beneluxlanden Nationale onderwijs Ouderraad voor wenselijk kath. Katholieke school zaak van Ouders en Kerk Ridault vecht voor evacuatie van gewonden uit Dien Bien Phoe Koude Koninginnedag Geen grootvaders maar moeders in de schoolbesturen m Donderdag 29 April 1954 DAGBLAD VOOR SC LH EDAM EN OMSTREKEN Dulles deed openingszet in liet Koreaanse schaakspel Verraderlijke" foto van Clxoelilof Onderwijzers en dienstplicht Goede krachten zijn schaars De kinderen van Rome zijn de uitverkorenen mink fiasco Bestaande verschillen blijven bestaan Petrof zegt, dat Burgess en MacLean in Moskou zijn Brits Honduras voor liet eerst naar de stembus Moskou gaf eindelijk uitreisvisa aan Australiërs Onafhankelijkheid van Vietnam Molotof wil besprekingen in Genève WEERBERICHT Tegengevallen Dulles verwijst naar V.N. resolutie Vrijstelling voor onmisbare leerkrachten Jaarlijkse behoefte (Telefonisch van onze Romeinse correspondent) ROME, Woensdagavond Nadat de H. Vader op Paasniorgen voor het eerst sedert Zijn ziekte in het openbaar verscheen, is Zijn toestand klaarblijkelijk zodanig verbeterd, dat Hij heeft kunnen besluiten tot een eerste begin van een hervatting van een gedeelte van Zijn oude activiteit. En zo werd gisteren officieel bekend gemaakt, dat de Paus a.s. Zondag 2 Mei om 11,30 uur in de St. Pieter een massale audiëntie zal verlenen aan vele duizenden Romeinse school- hinderen. Dit was reeds zeer lang geleden georganiseerd, juist omdat dc I aus in dit Maria-jaar met name aan de kinderen heeft gevraagd om tc bidden voor de toestand van de H. Kerk en voor het behoud van de wereldvrede. Maar de ziekte en de grote onzekerheid inzake de toestand van de H. Vader maakten dit plan tot op heden hoogst onzeker. Thans evenwel is het zeker, dat het plan za] doorgaan en de officiële aankondiging vermeldt zelfs, dat de H. Vader „heel misschien een korte toespraak zal ixoudcii voor Franse christelijke en communistische stakings leiders Wederom viert het Nederlandse volk in vreug devolle en dankbare stemming de verjaardag van zijn Koningin Juliana. Wij zien in Haar de Landsvrouwe, die zoals nog dezer dagen tijdens het bezoek van het Deense Koningspaar bleek, de waardige vertolkster is van de gevoelens, welke wij allen voor de andere volken koeste ren. Wij eren in Haar ook de gemalin, en de moeder van de jonge prinsessen, die Zij als echte Oranjetelgen in de nauwste verbonden heid met het gehele Nedetlandse volk opvoedt. Op deze verjaardag gaan onze geluk- en heil wensen naar Koningin Juliana, naar Haar ge- naar Haar Moeder, prinses Wilhelmina. zin Moge het onze Vorstin onder Gods zegen gege- iijn het Nederlandse volk nog lange jaren ven vrede en welvaart te besturen. Geen grootvaders, maar moeders Propaganda voor het kath. onderwijs De Russen vertrekken uit Canberra Frankrijk belooft plechtig. Oproep van Dulles De weerverwachting ran het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen, later wisselend bewolkt met sleents enkele verspreid optredende buien. Matige tot tijdelijk vrij krachtige wind tussen West en Noord. Koud weer. Vrijdag 30 April: Zon op 5.14, onder 20 02. Maan op 3.41, onder 17.14 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT] Géneve der stalen gezichten „De conferentie der stalen gezichten 70 noemde een Amerikaanse waarnemei Woensdag de Aziatische conferentie van Gcnève. Hij doelde daarbij op de on-emo- tionele wijze, waarop zowel de Westelijke als de communistische ministers tot dus ver hun redevoeringen hebben gehouden- zij vertrekken geen spier van hun geziciu en zelfs wanneer zij elkanders regeringen van moord en doodslag, van ophitsingtm oorlog o van verdragsschennis beschul digen, doen zij dat op min of meer de zelfde toon waarop een deurwaarder een „vnloit voorleest, jjet was ook op deze toon, dat de pre- en minister van buitenlandse zaken "l' China, Tsjoe en Lai. gisteren zjjo maiden speech" op de Geneefse confe l'entie maakte, die ditmaal onder Eden s leiding stond. Maar dat nam niet weg, dat hij Amerika ervan beschuldigde, de bepalingen van het bestand in Korea te hebben geschonden door troepen in Zuid- Korea te houden en daarmee de veilig heid van China te bedreigen, en door een veiligheidsverdrag met Zuid-Korea te sluiten. Westelijke gedelegeerden Het Viel even moeilijk hun „stalen echter toen t jn de onbewogen plooi gezichten' sir j()C er) I aj df. \mcrika- te houden »°?n verweet, dat door hun nen bovendien l lerbandelingen in schuld de bestan^e hadden geduurd ndsonderliandelingen Korea twee jaY„lti?tcn die besprekingen terwijl de comm goed ejnde hadden toch zo snel t willen bi eng invloedrijke krin- Tsjoe zeide ^un inmenging in Azië gen in de Y' kt om de vrijheidsstrijd van hebben verst v0]j,.en te belemmeren, de Aziatisch t chjna het recht van elk Hij zei, om z;jn eigen stelsel te volk er doCh het eiste dit recht ook voor kiezen(i)- zichzelf 01 -jet KNMI deelt mede: «et hogedrukgebied, dat ons sedert de ■p,asdagen opnieuw droog weer heeft be- rgd, neemt thans snel in betekenis af. In vuid-Noorwegen ontwikkelde zich daarbij f).n depressie, die in Zuidelijke richting frekt en morgen het weer in ons land zal bepalen. Deze depressie wordt begeleid door een regenfront, dat in de komende 24 uur ons land zal bereiken. Weliswaar worden van dit front nog geen belangrijke neerslaghoeveelheden verwacht en zal de regen in het grootste deel van ons land 's nachts vallen, maar achter dit front stroomt koude en onsta- S.-ple lucht aan, die zich morgen over he» land zal uitbreiden en voor een koude Ko ninginnedag zal zorgen. Aangezien deze b cht onstabiel is van opbouw zullen en- kete buien niet uitblijven. Daarbij neemt de wind toe uit richtingen tussen West en geschetste ontwikkeling betekent voor ons land het begin van een nieuwe periode met koud weer, waarbij de kachel weer goede diensten kan bewijzen. Er zul len nu en dan enkele buien vallen- De V. S. waren volgens hem in Juni 1950 een interventie-oorlog tegen Noord- Korea begonnen Kennelijk speelden zij het oude spel van de Japanse militaristen bij hun pogingen om Korea te bezetten en er een basis te vestigen voor aanvallen op continentaal China, doch het Chinese vo'k kon een dergelijke ontwikkeling niet toe staan. De Chinese delegatie, zo zei hij, staat volledig achter het voorstel van de Noord Koreaanse minister van buitenlandse zaken voor vereniging van Korea en het houden van vrije verkiezingen in het ge hele land. De Chinese minister beschuldigde ae V. S. en Zuid-Korea ervan met geweid verhinderd te hebben- dat 48.000 Koreaanse en Chinese krijgsgevangenen naar "un vaderland terugkeerden. De krugsgevan- genenkwestie kon volgens China niet als afgedaan worden beschouwd en moet dooi de huidige conferentie worden behandeld Ook beschuldigde hij de V. S. van „in vasie van het Chinese geoied van Taiwan (Formosa)", bij het uitbreken van de Koreaanse oorlog, teneinde er een bas.s voor aanvallen op het Chinese vasteland van te maken. De bezetting van Chinees gebied door wie dan ook, zou niet worden geduld, aldus Tsjoe en Lai. Verschillende Westelijke gedelegeerden zeiden na de zitting, dat de eerste rede van Tsjoe on Lai hun was tegengevallen niet zo zeer omdat ze zo fel anti-Westers was (hetgeen iedereen had verwacht) maar vooral omdat ze zo bijzonder weinig origineel was en geen enkele gedachte bevatte, die niet al vaak door Moskou was uitgesproken. De manier waarop de Chinese premier tegen het einde van zijn rede in een paar zinnetjes even heel vlug de zo uiterst ge compliceerde situatie in Europa meende te kunnen „afdoen", werd door één dezer gedelegeerden „beneden de waardigheid van een land, dat zich als een grote mo gendheid beschouwt en gerespecteerd wil zien" genoemd. De Chinese delegatie zelf was niette min blijkbaar trots op de prestatie van haar leider- want op een persconferentie vertelde zij de inderhaast bijeengeroepen journalisten reeds wat Tsjoe en Lai had gezegd, nog voordat deze zijn rede had beëindigd. De regels van de conferentie schrijven voor. dat dergelijke persconfe renties 20 30 minuten na het einde van een zitting worden gehouden. Vóórdat de Chinese premier het woord nam, had de Amerikaanse minister Dull0-' gesproken Algemeen werd intussen er kend, dat ook hij geen nieuwe gezichts punten naar voren had gebracht. Zegslieden van Westelijke delegaties waren echter wel van oordeel, dat Dull-as het algemeen-bekende standpunt van de Verenigde Naties deze keer op zeer waar dige, weldoordachte en heldere wijze had geformuleerd. „Het is duidelijk, dat Dulles zich ervan heeft willen weerhouden, een meer geëmotionneerde toon in het debit te brengen", zei één van hen. „Hij is ka'm en zakelijk gebleven, hetgeen de zaak van de Verenigde Naties stellig geen kwaad heeft gedaan". nieuw „voortijdig" terugtrokken. In conf- rentiekringen was men van mening, dat Dulles hiermee een openingszet heeft wil len doen in het Koreaanse schaakspel waarbij het terugtrekken der troepen aan weerskanten een object voor oiiderhandi lingen van betekenis belooft te worden. Teneinde in zo ruim mogelijke mate te gemoet te komen aan de moeilijkheden, veroorzaakt door het tekort aan teer- krachten bij het L.O., heeft de minister van Oorlog nader bepaald, dat aan alle dienstplichtige onderwijzers, die in 1954 nog voor eerste oefening in werkelijke dienst moeten komen voor zover zij een betrekking vervuilen of gaan vervul len bij een school, waarbij zij als onmis baar worden aangemerkt vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige zal worden verleend. De onmisbaarheid bij de schooi zal worden beoordeeld in overleg met de mi nister van O., K. en W. De vrijstelling zal ophouden te gelden, zodra de onder wijzer, de school verlaat ten behoeve waarvan he vrijstelling is verleend. Door deze maatregel zal worden be reikt, dat de ongeveer 300 onderwijzers die in de loop van dit jaar, wegens be ëindiging van hun eerste oefening ter be schikking van het onderwijs kunnen ko men, ook nog ongeveer 400 500 onder wijzers door vrijstelling van militaire dienst voor het onderwijs behouden zul len blijven. Aanvragen om vrijstelling kunnen wor den ingediend bij de burgemeester, zodra de onderwijzer een oproeping om in mi litaire dienst te komen, zal hebben ont vangen. In de Deense perS is een foto afgedrukt van Nikolai Chochlof. de naar de Wes telijken overgegane Russische geheime agent, welke foto op de Tivoli-kennis van 1951 te Kopenhagen is genomen. Het is gebleken, dat: Chochlof in 1951 onder de naam Joseph Hofbauer een bezoek aan Denemarken heeft ^ebracht. Hij kwam daar in contact met een Deens meisje en toen zij samen op de kermis waren, liet hij een foto maken, waarvan ook het meisje een afdruk heeft. Het meisje is Eén punt in de rede van Dulles, dat spe die 'vastgesteld''dnt^e^hlero^af- ciaal de aandacht heeft getrokken- is zijn i geheelde man Choclilof is. De politie froiïnow ni VcreYie<le staten hun verzoekt het publiek naar aanleiding van troepen niet voorgoed in Korea willen de publicatie van de foto om nadere houden Ook al willen zy deze niet op- inlichtingen. Met ingang van 29 Juli 1954 verleent de korps- of overeenkomstige commandant groot verlof: T. VAN DER REYKEN). (Foto: Ten eerste aan de dienstplichtige vaan drigs en kornetten (hieronder begrepen zij die tijdelijk de rang van reserve-tweede- luitenant bekleden), sergeanten, wacht meesters, korporaals, soldaten der le klas se en soldaten behorende tot de lichtings- ploeg 1952-2 (in werkelijke dienst geko men voor de eerste oefening in de maand Juli 1952) alsmede aan hen, die daar mede de eerste oefening hebben aange vangen of vervolgd een en ander v°ar zover niet reeds ingevolge voorafgaande beschikkingen groot verlof werd verleend, vervolgens aan de dienstplichtigen be horende tot de lichtingsploeg 1952-3 (in werkelijke dienst gekomen voor eerste oefening tn de maand November 1952) alsmede aan hen die daarmede de eerste oefening hebben aangevangen of vervolgd evenwel met uitzondering van: hen, die zijn opgeleid of in opleiding zijn genomen tot reserve-officier, dan wel van deze opleiding zijn ontheven; hen, die in de rang van korporaal zijn onthe ven van de opleiding tot reserve-officier (Van onze Haagse redactie). De stichting Vakopleiding Bouwen heeft een kleine tentoonstelling samengesteld, ivaarin op overzichtelijke en aantrekke lijke wijze getoond wordt wat er allemaal komt kjjken voordat een huis bewoonbaar is Deze expositie, die vanmorgen door minister Witte in Den Haag geopend is, zal een tournee langs de Nederlandse scholen - in het bijzonder het L.O., U L O etc. maken om de belangstelling van de jeugd voor de bouwvakken te stimuleren. De capaciteit van het bouwbedrijf wordt gelimiteerd door het aantal beschikbare vakarbeiders. Hun aantal Is voor de huidige productie eigenlijk reeds tets ie klein De gevolgen zijn zwarte lonen en lagere productiviteit, hetgeen o.m. ae woningbouw belemmert. Degenen. a\e thans als werkloze bouwvakarbeiders staan Ingeschreven, kunnen geen aanspraak ma ken op de kwalificatie „vakman zo meent de waarnemend directeur van de Stichting, mr W. C. S. Laman Trip Volgens hem ts vooral onbekendheid oorzaak, dat de bouwvakken te weinig leerlingen kunnen aantrekken. Er bestaan vele vooroordelen omtrent het werk en de positie van de bouwvakarbeider Voor oordelen, welke van tedere grond ontbloot zijn, want sociale voorzieningen en lonen doen niet onder voor die In andere sec toren van het bedrijfsleven. De stichting schat, dat aannemende dat de bouwactiviteit op hetzelfde peil ge handhaafd blijft jaarlijks behoefte be staat aan de toevoer van 2700 timmer lieden 1350 metselaars, 300 betontlmmer- lieden en 150 betonijzervlechters. In totaal dus 4500 man* Om aan deze behoefte te kunnen voldoen zullen dus leder jaar 9000 „™„n" in het leerlingenstelsel opge komen moeten zijn. De leerlingentijd duurt voor hen die de ambachtsschool door- lopen hebben - namelijk twee jaar. Per 31 December van vorig *r slechts 5241 leerlingen in hun opleidings- Bovendien klopt de verdeling °ver de vakken niet met de behoefte. Niet minder der militaire administratie en thans de functie hebben van korporaal-schrijver; hen, die zijn opgeleid of in opleiding zijn gekomen tot dienstplichtig onderofficier; hen, die behoren tot het wapen der ca valerie; hen, die behoren tot een der regi menten verbindingstroepen, voor zover zij niet zijn ingedeeld bij 102 vbd bed bat; hen, die voor 6 Julj 1953 tot een der regi menten verbindingstroepen behoorden; hen, die behoren tot het regiment techni sche troepen, voor zover zü niet zijn in gedeeld bij 139 td mun cie en 108 td dep cie en niet behoren tot de categorie niet- technisch personeel van de lichtingsploeg 1952-3; hen, die voor 6 Juli 1953 behoorden tot het regiment technische troepen; hen, die behoren tot het regiment aan- en af- voertroepen; hen, die voor 6 Juli 1953 be hoorden tot het regiment aan- en afvoer- troepen en zijn overgeplaatst naar regi menten van andere wapens of dienstvak ken. Deze groepen dienstplichtigen zullen, behoudens onvoorziene omstandigheden mei ingang van li November 1954 voor groot verlof in aanmerking worden ge bracht. Het groot verlof wordt verleend wegens beëindiging der eerste oefening. dan 4591 timmerlieden in de dop stonden tegenover slechts 633 metselaars. 5 beton timmerlieden en 12 betonijzervlechters. Die wanverhouding is vooral een gevolg van het feit. dat de ambachtsscholen voor metselen slechts hier en daar en voor betontimmeren en betonijzervleohten In het geheel geen vooropleiding geven. De stichting overweegt nu de mogelijkheid om voor het laatste vak een eigen dag opleiding mogelijk tn Amsterdam te vestigen. De moeilijkheid is echter, de spreiding der leerlingen en de hoge materiaalkosten. Het leerlingenstelsel, dat in 1946 in de bouwnijverheid is ingevoerd houdt in, dat de leerlingen in dienst van de patroon een opleiding krijgen Zij moeten een werkboekje bijhouden, dat door contro leurs van de stichting op het werk ge controleerd wordt. Het gaat er namelijk om, dat de leerling zoveel mogelijk ge differentieerd werk krijgt. Na twee jaar kan het examen voor gezel worden afge legd. Dat de opleiding jn de practijk voldoet bewijst net hoge percentage ge slaagden. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Het heeft weinig zin 0ro na te kaarten over de staking van gisteren, welke op een volslagen mislukking van het commu- nistisch initiatief is uitgelopen- Zelfs bij lie communisten zelf is de animo tot sta ken een biMere tegenvaller voor de leiders geweest Bij df anders zn rumoerige Re- naultfabrieken was gisteren 99 pet van de arbeiders aan 'l werk en de posters dropen onmiddellijk af Nog pijnlijker echter moet bet fiasco ge voeld worden in bepaalde kringen van de christelijke vakbeweging, daar in bet bij zonder te Pariis in C.F.T G.-groepen maar magertjes gevolg werd gegeven aan de stakingsparoien In Parijs zelf werd het Metro- en bus- verkeer niet ernstig gehinderd. De ver- vangingsdienst behoefde niet in werking te komen. Bij de spoorwegen hadden al leen in de Parijse banlieus enkele opstop pingen plaats Het blijkt wel dat de arbeiders langza merhand de politieke drijfveren gaan be merken. die achter de door de communis ten opgezette stakingsbewegingen zitten ondanks het feit dat de sociale nood eer der verergert Stakingen welke om wer kelijke sociale verbeteringen zouden gaan zouden heel licht weerklank vinden. in De commisie voor sociale vraagstukken van de Kaad voor dc Economische Lme der NederlandsBelgisch j-uxemburgse Douane-Unie constateert in een rapport over dc loonpolitiek in de Benelux, dat er tussen de loonpolitiek der drie landen aan merkelijke verschillen blijven bestaan. In België en in Luxemburg is het loon- bcleid op de volgende principes gericht. a. Vaststelling van een algemeen mi nimumloon langs wetgevende weg. In Bel gië worden de wettelijke minima overi gens niet meer gehanteerd, aangez regelingsminima thans veel hoger liggen. b. Vaststelling der lonen voor elke be drijfstak door collectieve arbeidsovereen komsten, welke vrij en buiten de rege ringsinmenging worden »esloten. Deze vrijheid is slechts beperkt door de ver plichting het wettelijke vastgestelde mini mumloon na te leven De paritaire com missies mogen verzoeken om bij K.B. bin dende kracht aan de genomen beslissingen te verlenen. c Koppeling van de lonen aan de schommelingen van het indexcijfer va'n de kosten van levensonderhoud (Luxem burg) of van de kleinhandelsprijzen (Bel gië) voor het merendeel der bedrijfstak ken van de volkshuishouding. In Nederland wordt het loonbeleid ge kenmerkt door het ontbreken van 'n wet telijk minimumloon. Het loonbeleid hou It verder in de vaststelling van de algemene normen voor de loonpolitiek door de re- (Van onze speciale verslaggever) Kr is een andere vorm van schoolbestuur denkbaar dan ',e tegenwoordige com binatie schoolbestuur-kerkbestuur. Stichting van aparte schoolbesturen naast de kerkbesturen met eigen taak en opdracht kan aanbeveling verdienen. In zodanige schoolbesturen zal opneming der ouders niet op grote moeilijkheden stuiten. Hoe wel er bezwaren te noemen zijn tegen het opnemen van ouders in schoolbesturen, zijn ze toch met zo sterk, dat hiertoe niet zou mogen worden overgegaan Er zijn krachtige argumenten aan te voeren voor dit opnemen. Plotselinge wijziging i„ het tot nu toe gevoerde schoolbeleid is niet gewenst. Hierbij zal geleidelijkheid moeten worden betracht. Intussen zal met meer kracht dan tot nu toe is geschied, moeten worden voortgegaan met de vorming van oudercomites. Ook moet men zo spoedig mogelijk komen tot een Nationale Ouder raad voor het katholieke onderwijs. Tot deze suggesties kwam het Eerste Kamerlid, de heer J. Derksen, voorzitter van het Katholiek Onderwijs Verbond in een rede, die hij hield over .Ouders en School" op het congres van de Haarlemse Diocesane Raad van Overleg gistermid dag te Haarlem. Met het instellen van oudercomité s beoogde de heer Derksen op de eerste plaats om bij de ouders meer belangstelling voor het katholieke onder wijs te wekken, waarvoor sinds de gelijk stelling, toen niet meer geofferd behoef de te worden, de daadwerkelijke interesse der katholieken is verflauwd. Het katho lieke volk zag de pacificatie te veel als een sluitstuk, terwij] zij juist een begin is. Bij verschillende groepen katholieken moet een zekere apathie geconstateerd worden. Stichting en instandhouding van de katholieke school moeten het resultaat zijn van samenwerking van Kerk en Ge zin. Waar het. gezin in-actief was, ontstond een toestand, die wellicht als onjuist en ongezond beschouwd moet worden en de heer Derksen citeerde een artikel van mgr Hanssen, waarin deze een school- monopolie van de Kerk in strijd noemt met de rechten van de Ouders. Het is be grijpelijk, dat vele ouders het ontbreken van een goed contact der schooi met de ouders als een gemis zijn gaan voelen Ouders en scholen moeten meer met el kaar in contact gebracht worden door Ouderavonden en Contactmiddagen. De vorming van een apart Schoolbestuur zal het ook gemakkelijker maken moeders daarin op te nemen, terwijl in een School bestuur-Kerkbestuur meestal grootouders zitten, inplaats van vaders van school gaande kinderen. Het gezag der leerkrachten zal niet door het opnemen van ouders worden ondermijnd. Als dit zo zou zijn, dan is er al iets fout in de verhouding. De reli gieuze onderwijs-congregaties hebben eigen rechten tot het stichten en exploite ren van scholen, welke zij ontlenen aan hun zending door de Kerk en aan hun eigen constituties. De historie geeft recn- ten aan hen, die in het verleden zich voor de taak van het stichten en besturen van scholen hebben gegeven, maar aanpassing aan de eisen van de moderne tijd is hier noodzakelijk. Dat de Kerk zich direct of door reli gieuze congregaties met de stichting van scholen heeft bemoeid, is een historisch feit, waarvoor wij. aldus de heer Derksen. slechts verheugd kunnen zijn en waar door het katholieke onderwijs tot grote bloei is gekomen. Het blijft echter de plicht van de ouders om toe te zien, aai onderwijs gegeven wordt, zoals zy aij wensen en onze bijzondere katnolieK scholen zijn oudersscholen. omdat ouders die school kiezen, waarvan zij ten dat daar onderwijs Sneven volgens hun eigen katholieke begi Bij de discussies wees de heer Derksen nog op de wenselijkheid van het stichten van een bond van katholieke schoolbe sturen, o.a. met het oog op het totstand komen van streekscholen. Ook uit een oogpunt van propaganda voor het katho lieke onderwijs - door een der debaters zeer urgent genoemd- achtte de spreker Oudercomité's van grote betekenis. De voorzitter van de Raad van Overleg. He heer J Bakker, releveerde hetgeen Snds het laatste congres was gedaan en de resultaten van een enquete onder de 60 plaatselijke Raden gaven hem aanlei ding tot de aansporing plaatselijk mee te doen. gering in samenwerking met de organisa ties van werkgevers en van werknemers en de vaststelling door middel van collec tieve arbeidsovereenkomsten van de lonen voor elke bedrijfstak door toepassing van bovenbedoelde normen, behoudens goed keuring van de gesloten overeenkomsten door de bevoegde overheidsorganen en i* 't de mogelijkheid deze normen van over heidswege vast te leggen. Indien alle andere elementen gelijk blij ven, aldus de commissie, mag men zeg gen, -dat de bestaande verschillen inzake loonbeleid van zulke aard zijn, dat net thans bestaande verschil tussen het alge ineen loonpeil der drie landeh onveran derd zal blijven. Het Britse departement van buiten landse zaken heeft Woensdag medege deeld, dat de Russische ambtenaar Petr die in Australië politiek asy hand gen, geen informatie uit de eerste hand over de verdwijning van hppft Dloraaten MacLean en Burgess heeft. Een Britse woordvoerder gaf dit com- mentaar op de berichten m de Britse per* ever door Petrof „onthulde" toonder- heden over de verblijfplaats van de diplo maten en de wijze, waarop zy in 1951 zcuden zijn verdwenen. Deze gegevens, die Petrof dus van ho ren zeggen «eet en, volgens de woord voerde? in de gegeven omstandigheden met enig voorbehoud dienen le «'«'■<1™ behandeld, zouden bevestigen, dat de heide Britse diplomaten in Moskou werk -aam zün voor het Kremlin. De volledige tekst van Petrof's mededelingen was in Londen nog niet ontvangen. Voorzover het departement van buiten tendse zaken weet, zijn anderzijds de be- -tcl"ten dat kapitein Chochlof. die 'n Duitsland naar de Amerikanen is over- gelopen, inlichtingen over Burgess en MacLean heeft verstrekt, onjuist, aldus de woordvoerder. De eerste algemene verkiezingen in Brits-Honduras zjjn Woensdag in alle kalmte begonnen. Men verwacht, dat de anti-Britse „Ver enigde Volkspartij" ten minste vier en mo gelijk alle negen zetels in de wetgevende raad zal winnen. De Australische diplomaten te Moskou hebben Woensdag eindelijk, na zes dagen van vergeefs wachten, hun uitreisvisa ontvangen. Zij kregen tevens een diplo matiek paspoort, dat hen dus vrystelt van douanecontrole aan dc Fjns—Russische grens. Zij zullen vandaag per trein naar Hel- siifki vertrekken. Vandaar zal de zaakge lastigde, de ..eer Brian Hill, onmiddellyk naar Londen vliegen om verslag uit te brengen. De overige leden van de ambas sade zullen in Helsinki nadere orders af wachten. De leden van de Russische ambassade in Canberra, 48 man in getal, vliegen mor gen non-stop naar Perth en schepen zich daar in op een emigrantenschip. Zij heb ben, omdat dit schip leeg terugvaar'., de beschikking over maar liefst 300 stewards! Twintig huistoe varende zeelieden en en kele emigranten-aalmoezeniers complete ren het gezelschap aan boord Onder de Russische diplomaten bevindt zich ook een handelsattaché, die gisteren pas in Can berra aankwam. Hij was al onderweg naar zijn post voordat de diplomatieke relaties verbroken werden. Frankrijk heeft Woensdag de eerste stap gedaan om Vietnam, de grootste van de drie Indochinese staten, volledige on afhankelijkheid en een status van gelijk heid binnen de Franse Unie te verlenen. Beide landen hebben in een gemeen schappelijke verklaring plechtig beloofd, hun toekomstige betrekkingen te regelen, gebaseerd op twee verdragen. Het eerste zou Vietnams „volledige onafhankelijk heid en algehele souvereiniteit" erkennen. Het tweede zou een Frans-Vietnamees verbond, gegrondvest op gelijkheid bin nen de Franse Unie. tot stand brengen. De gemeenschappelijke verklaring is getekend door de Franse eerste minister. Joseph Laniel, en de Vietnamese vice- premier Ngoejen Tring Vinh. Dc Franse minister van buitenlandse zaken, Bidauit, heeft er Woensdag nog maals bij minister Molotof mei klem oo aangedrongen, dat de kwestie van de evacuatie der gewonden uit het belegerde Dien Bien Phoe geregeld wordt. H(j meende, dat dit moest gebeuren, voor een besluit zou worden genomen over de vraag, welke landen moeten deelnemen aan de besprekingen over Indo-China op oe Geneefse conferentie. Molotof antwoordde, dat vertegenwoor digers van de beide strijdende partijen in Indo-China onmiddellijk in Genève bij een .dienden te komen, om indien nodig, deze kwestie te regelen, aldus heefl Woensdag een officiële Russische woord voerder in Genève bekendgemaakt. Bi dauit. achtte dit echter zinloos en wenste ten regeling ter plaatse tussen de weder zijdse militaire bevelhebbers. Maar Mo lotof hield vast aan Genève als onder- handelingsplaats. 's Avonds was minister Bidauit de gast van Molotof, en naar verluidt is wederom dit brandende probleem ter sprake ge komen. Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft Woensdag avond Bidault's pogingen ondersteund en een beroep gedaan op alle landen die ver- legenwoordigd z(jn op de conferentie te Genève, er voor le zorgen, dat de Viet- ttuiib de wegvoering van gewonde solda ten van de Franse Unie uit Dien Bii-n Phoe zal toelaten. In een verklaring, die hij in zijn hotel afjegde, zeide Dulles: „Onze harten gaan uit naar deze mannen, die gevallen zijn voorde zaak der vrijheid en die niet weg gevoerd kunnen worden naar plaatsen, waar zij behoorlijk verzorgd kunnen worden, omdat de vijand de elementaire wetten van menselijkheid en beschaafde ïorlogvoering negeert. Alle afgevaardigden naar de Geneefse conferentie hebben verklaard, de zaak van de vrede en menselijkheid toegedaan te zijn. Terwijl ik Bidault's oproep krach tig steun, doe ik een beroep op alle sta ten die hier zijn vertegenwoordigd, alles te doen wat in hun vermogen is om er voor te "zorgen, dat de troepen van Ho Tsji Minh doeltreffend en prompt hande len teneinde de evacuatie mogelijk te ma ken van gewonde soldaten van de Franse Unie te Dien Bien Phoe".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1