Indrukwekkend militair défilé te Rotterdam Huizenconflict in verscherpt stadium De beroemde H. Bloedprocessie van Brugge Onze dagelijkse PUZZLE Veertig-jarig toneel j u bileum van Jacques van Bijlevelt Neem "AKKERTJE Lachappelle De slapende Boeddha j loei lampjes parket ZATERDAG 1 MEI 1954 PAG WA 11 Ook Sovjet-ambassadeur zag Nederlands militair machtsvertoon Vele hoge gasten Spijkers op keien In tie lucht 46 rijdende forten Taptoe en vuurwerk BAARLE-NASSAU BAARLE-HERTOG Brussel beslist: betwiste grond Belgisch eigendom Hoe kwam het H. Bloed in deze stad klatikeiiberghe (België) Geschiedenis en legende De Relic Diederik's terugkeer Twee kapellen „Sooi"' acht zijn uur geslagen RADIO-WEERBERICHT WORDT VERBETERD Vuurwerk ontbrandde in broekzak Pijnlijk einde van Koninginnedag PROF. DE LANGHE TERUG UIT JERUZALEM ZIJN VROUW KWAM UIT HET ZIEKENHUIS Maastrichtenaar naar vreemde lingenlegioen „Zenuwen" „Nare dagen"? Moe en mat? Oplossing van gisteren IS duurzaam dus voordelig DO O R F. J. A. L. CORDENS Een militair schouwspel als zelden tevoren beleefde Rotterdam gisteren, toen het grote Koninginnedag-defilé van het Nederlandse leger in de Maas stad werd gehouden. Honderdduizenden verdrongen zich op de Coolsingel en in de uitmondingen van de zijstraten. In het grote hetonskelet van het in aanbouw zijnde gebouw van de Bank voor Handel en Scheepvaart hadden vele honderden op alle ver diepingen tot en met het dak zich een plaatsje gezocht. Alle verkeer werd de gehele voormiddag in het hart van de stad stilgelegd. Een zeldzame aanblik bood de houten tribune die langs de hele gcvellengte voor het stadhuis was gebouwd. Men zag daar de ambassadeur van Duitsland, Canada, Engeland, Indonesië, Japan ende Sovjet-Unie, de gezanten van Argentinië, Oostenrijk, Egypte, Iran, Mexico, Polen, Portugal, Zweden. Venezuela en Joego slavië, de zaakgelastigden van Hongarije, Israël, Pakistan, Roemenië en Tsjecho- slowakije en een zeer groot aantal mili taire vertegenwoordigers die, gestoken in de uniformen van het leger van hun land en getooid met hun onderscheidingsteke nen een wel zeer bont en indrukwekkend gezelschap vormden. In hun midden stonden de hoogste Ne derlandse legerautoriteiten rond mmistei Staf en de staatssecretarissen vice-admi- raal H. Moorman cn mr F. J. Kranenbmg, generaal B. Hasselman, luit. gen. a. r>a- retta en commandeur L. Brouwer. Onder de burger-autoriteiten merkten wij op H. H. Exc. de ministers mr. L. Don ker en ir. H. Witte, de Commissaris dei- Koningin in Z.-Holland mr L. A. Kesper, de hoogste vertegenwoordigers van de Hoge Raad der Nederlanden, de Raad van State, het Hoog Militair Gerechtshof, de Tweede Kamer, het Ministerie van Oorlog en de gemeente Rotterdam waren daar nog tal van opper-officieren w.o. de oud chef van de generale staf mr H. J. Kruis. Klokke elf uur zette de Koninklijke Mi litaire Kapel, die recht tegenover het Stadhuis stond opgesteld, de muziek in en daar rolden de eerste Jeeps aan. In de voorste stond generaal-majoor J. Couzy die als parade-commandant het saluut bracht aan de autoriteiten. Een drumband van 70 man, de Johan Willem Frisokapel van de 4e divisie uit Assen kwam spelend nader en daarach ter kwamen, in strakke cadans van be spijkerd schoeisel op de Rotterdamse keien, de troepen te voet. Eerst de Ma rine en de Rotterdamse mariniers die de trots van de bevolking der Maasstad uit maken. De Koninklijke landmacht kwam eerst met 18 tirailleur-compagnieën uit drie bataljons infanterie, keurige gesloten for maties. En dan de bestaande „groene ba retten" uit Roosendaal, van wie men weet dat zij hun hoofddeksel eerst na een bui tengewoon harde training veroveren. Nu beheerste het grijs van de lucht macht ineens het beeld. Uit Breda, Nij megen en Gilze-Rijen waren ze gekomen, deze squadrons en ook zij imponeerden door hun houding. Maar het meest imposant was nog de leegte op straat, die plotseling werd aan gevuld in de lucht. Keurig op tijd kwa men ze aangevlogen, eerst vier Neptunes, acht Avengers, zes Harpoons en zes Sea- furies, keurig in formatie. Hun snelheid werd overtroffen door de 24 Gloster Meteors, glanzend in het zon licht cn de 24 nóg snellere Thunderjets, die prachtig het midden hielden boven de paradebaan en hun spoor in zwarte strepen tegen de blauwe lucht tekenden. Tenslotte kwamen dan, in bezadigder tempo de 16 Super Piper Cubs, eveneens recht boven de paradebaan. Nauwelijks waren ze uit het gezicht, of daar kwamen de mortier-compagnieën van de gemotoriseerde troepen met hun leeps en wapendragers met mortieren. Zij vormden een inleiding op de veld artillerie met hun 25 pd. vuurmonden achter de zware GMC-trekkers. De rupsbanden van de hierna volgende luchtdoelartillerie vormden een licht preludium op het schouwspel van de ge mechaniseerde troepen met hun vuur monden achter de high speed-trekkers. Maar het imposante slot was ivel de processie van de Jgr rijdende forten der cavalerie, de 46 zware Centurion-tanks die elk een gewicht hebben van 48 ton cn een wit pletspoor achterlieten op het Cooisin gel-plaveisel. Na deze indrukwekkende parade volgde een receptie ten stadhuize in de Burgerzaal waar wij er juist getuige van Waren hoe minister Staf aan hoofd commissaris Staal van de Rotterdamse Politie een compliment maakte over de Voortreffelijke orde-regelingen. Was de parade in de ochtenduren in drukwekkend, ook de andere program ma-punten welke Rotterdam op deze Koninginnedag afwerkte* waren zeer zeker de moeite waard. In de gehele stad Waren festiviteiten georganiseerd. In de Middaguren'paradeerde de bevolking van de Maasstad over de Coolsingel, waar tientallen kraampjes, verschillende vuur vreters, boeienkoningen, poppenkasten en andere attracties het centrum een bijna opperette-achtig cachet verleende. Om negen uur 's avonds verzorgde de militaire kapel Jan Willem Friso, o.i.v. P. Laroo, in het trappenhuis van het beursgebouw een taptoe, dat o.m. door burgemeester Van Walsum en diens echtgenote werd bijgewoond. De dag werd besloten met een grandioos vuur werk dat op twee plaatsen in de stad werd afgestoken en waarvoor vriiwel pp- heel Rotterdam uitliep. 8 De Rotterdamse jeugd, nieuwsgierig en ondernemend als zij is, kon niet nalaten de 48 tons Ceturion ■tanks, die aan de grote militaire parade deelnamen, aati een nader onderzoek te onderwerpen. (Van onze Brusselse correspondent) Weer en wind dienende, zal aanstaande Maandag de beroemde H. Bloed- p'ocessie in de kronkelende slraten van het romantische Brugge weer hel mystieke lint van haar kleurige en wijdingvolle taferelen uit het Oude en Nieuwe Testament ontrollen. 1 ienduizenden langs de weg zullen dat stich tend vizioen zien voorbijtrekken, terwijl in al de torens de klokken zullen luiden en uit de processie hymnen en wierookwalmen als gebeden zullen opstijgen. En als het kostbaar schrijn met de relikwie van het H. Bloe i op de schouders van hoge geestelijken zal voorbijgedragen worden, zal de menigte knielen in vroom gebed. Moskon een onverwachte Lente-Koningmnedag maai de Russen hebben diep onder h^t Hs lussen Groenland en Siberië gezocht en daar op de zeebodem een keTen van ruim 3000 meter hoge bergen ontdekt die de IJszee in twee helften verdeelt. Kaapstad ••Er kan niet meer van een natuurlijk evenwicht in het Krugerpark gesproken Worden er zijn te veel leeuwen». Aldus heeft de directeur van dit ^afrikaan- se nationale wildpark verklaard Hi. voegde er aan toe, dat er een komen, dat de bezoekers alleen le in het Krugerpark te zien zullen krijg Baar is het, menen wij, bij de mee bezoekers ook wel om begonnen. En rest van de dieren worden dan ver moedelijk door dé leeuwen geconsu meerd. We zijn helaas de laatste week niet in de herberg „Het Witte Schaap" geweest, Want dan zouden we hebben kunnen ge nieten van het accordeonspel van Ed- mond Delcambe. Of hij er zelf evenzeer van genoten heeft, wagen we te be twijfelen, want hij had het edele doel 't wereldduurrecord accordeonspelen te verbeteren. Het is hem gelukt ook, met 218 uur. he Havre Frankrijk En we hebben nog zo'n artist. Robert Sergil is bezig het wereldduurrecord pianospelen te verbeteren. Als hij er in slaagt, zal hij meer dan 290 uur aan het klavier moeten zitten. Het moge hem en de toehoorders wel bekomen. Brugge moet wel een zéér bevoorrechte stad zijn geweest» om binnen haar grijze wallen een zó kostbare relikwie te be zitten als druppels van het H. Bloed van de Zaligmaker zelf. Hoe is die daar gekomen? De legende vertelt het als volgt: Rond het jaar 1145 werd het H. Land andermaal overrompeld en verwoest door de Saracenen. Boudewijn II, die door de christenvorsten als koning op de troon van Jeruzalem was geplaatst, ,deed een beroep op die vorsten, om de Barbaren te komen verjagen. Een machtig leger, met soldaten uit alle landen van Europa, werd op de been gebracht. Veel prinsen en andere personen van aanzien verlieten hun land om de H. Plaatsen, waar Chris tus vor ons heil was gestorven, te gaan verlossen. Koenraad III. keizer van Duits land, en Lodewijk VII, koning van Frankrijk, bevonden zich onder hen. Oude kronieken verhalen, dat de graaf van Vlaanderen, Diederik van de Elzas, de dapperste onder de dapperen was. Hij was de gemaal van Sybilla van Anjou, zuster van de koning van Jeruzalem. De uitslagen van deze kruistocht be antwoordden niet geheel aan de verwach tingen van de christenvolken. Toch kon met de Saracenen een tractaat worden ondertekend en de H. stad Jeruzalem ge vrijwaard worden; waarna de christen vorsten naar Europa terugkeerden. Het is op dat ogenblik dat koning Bou dewijn en de patriarch van Jeruzalem, van oordeel dat aardse goederen te ge ring waren in verhouding tot de ver diensten van de graaf van Vlaanderen» Diederik van de Elzas enkele druppels toe. vertrouwden van het kostbaar bloed van de Zaligmaker, dat sedert lange tijd te Jeruzalem werd bewaard. Dit uit de wonden van Christus door Jozef van Arimathea en Nicodemus opge vangen H. Bloed, bevond zich in een flesje dat onder voortdurend toezicht van de patriarchen van de H. Stad stond. In aanwezigheid van de christen bevol king van Jeruzalem en van de Vlaamse kruisvaarders, werd het flesje geopend en het H. Bloed werd verdeeld in twee delen. De patriarch vulde tot de twee derde een ander, achthoekig flesje, waarvan de opening onder toezicht werd gesloten en verzegeld. Aan elk der beide einden werd een tflein roosmotief in goud aangebracht, voorzien van een ring met een zilveren ketting, om de relikwie gemakkelijker te kunnen meedragen In die gedaante, werd z\j aan Diederik van de Elzas overhandigd. Doch deze even nederige als moedige krijgsman zeidc, dat het Goddelijk bloed aan onschuldiger handen dan de zijne moest worden toe vertrouwd. Hij besloot, deze onschatbare relikwie aan de stad Brugge te schenken cn gelastte Leonius, abt der St Bertinus- abdjj van St Omaars, baar naar de oude Vlaamse stad te brengen. De abt hing het flesje met de ketting om de hals en bracht het, zonder er één ogenblik afstand van te hebben gedaan, naar Brugge. Toen in het jaar 1149 Diederik in Vlaan deren terugkeerde, na onderweg overal als een held te zijn geëerd, viel hem ,n dat rijke en machtige land een grootse ontvangst ten deel. De straten waren met bloemen bezaaid. Op de vestingsmuren m langs de grachten waren overal versierin gen aangebracht. De gildevlaggen werden uitgehangen. Kostbare wandtapijten prijx- ten van openbare gebouwen en patriciërs woningen. De geestelijkheid, de magis traat en de gilden gingen Diederik aan de stadswallen afhalen. En het Was op een tapijt van bloemen dat hij, onder talrijke triomfbogen, zijn intrede in zijn goede stede van Brugge deed. Aan de stadspoorten overhandigde Leonius de kostbare relikwie aan de graaf, die ze aan de St Basiliuskapel op de Burg, ter bewaring gaf. Diederik deed daar, tussen 1139 en 1149, de basiliek van het H. Bloed bouwen. Zij werd in 1184 door brand verwoest, doen onder de regering van Filips van de Elzas weer opgebouwd. Deze basiliek bestaat uit twee boven ei- kaai gebouwde kapellen. De onderste, oorspronkelijk de St Basiliuskapel en thans de crypte, heeft haar romaans karakter behouden. In 1503 kwam er, langs d»3 Noordzijde, nog een kleine bidplaats bij, van vlamvormige gotische stijl. De boven ste kapel werd, aan het einde der XVe- eeuw, omgewerkt in gothische stijl. Er is daar ook een klein museum met waarde volle schilderijen en liturgische voor werpen. Daar bevindt zich eveneens het magnifieke schrijn van de H. Bloed- relikwie. Het is een meesterstuk van edel smeedkunst» uit verguld .zilver gemaakt door de Bruggenaar Jan Cral be, die er van 1614 tot 1617 aan gewerkt heeft. Het flesje met het H. Bloed ligt in een zes hoekig koffertje, onder een door zes ko lommen gedragen baldakijn. Onder dat baldakijn hangt een kroon van geëmril- -- leerd goud, waarvan men zegt. dat zij aan s* ,(?.e if i 9°T Maria van Bourgondië heeft toebehoord. wUderde hlJ van de huizen al de Op het koffertje staan drie beeldjes van massief goud, en hogerop is een pelikaan, symbool van het voor anderen gestorte bloed. De H. Bloedprocessie bestaat reeds sedert de XlIIe eeuw, en uit een bulle van Paus Clemeus uit het jaar 1303 verneemt men, dat zij toen werd gereorganiseerd. Door de eeuwen heen hebben de gees telijkheid, de gilden en de burgers van Brugge hun beroemde processie in praal en luister doen toenemen, niet alleen voor het strelen der ogen, .maar vooral tot stichting dèr gelovigen. (Van onze correspondent). Het huizenconflict in het enclavcgebied van Baarle-Nassau-Hertog is vrjj onver wachts in 'n nieuw en verscherpt stadium getreden. In een schrijven, dat Sooi van den Eynde, de veekoopman uit het Belgi sche grensplaatsje Weelde, die eigenaar is van de negen huizen, die op het betwiste perceel grond staan, van het Belgische ministerie heeft ontvangen, blijkt dat hij van nu af aan op de volledige steun van Brussel kan rekenen. In dit schrijven wordt aan Sooi van den Eynde, in antwoord op zijn brief van 20 April 1954, medegedeeld, dat België de rechtsgeldigheid erkent van het door hem voorgelegde afschrift van het tractaat van Maastricht van 8 Augustus 1843, en de daaraan toegevoegde cadastrale kaart, waarop de territorialiteit van de percelen 91 en 92, waarop de bewuste huizen staan, is vastgelegd. Uit deze documenten, zegt het schrijven, blijkt dat deze percelen toebehoren aan Baarle-Hertog en dus Belgisch territoriaal gebied zijn. Naar we nader vernemen, heeft het mi- iftaterie van Buitenlandse Zaken te Brussel reeds opdracht gegeven aan de Belgische ambassadeur in Den Haag om de Neder landse regering van dit standpunt in ken nis te stellen. Nu de onderhandelingen op hoog ni veau, die reeds geruimen tijd duren, in dit stadium zijn gekomen en Sooi van den Eynde zijn officiële Belgische papieren in handen heeft, zijn ook voor hem de stuk ken anders komen liggen. Van het omhakken van de bomen langs de openbare weg voor zijn huis, waarmede hij eerst gedreigd had, heeft hij nu afge zien. Men zal zich herinneren, dat Sooi van den Eynde destijds de meubels van een door de Nederlandse burgemeester in een van zijn huizen geplaatste huurder, door de vensters naar buiten smeet, dat hij bij een andere huurder, die in een van de kamers kippen hield, deze dieren stuk ver wijderde hij van de huizen al de Neder landse nummerborden en zond ze aan de burgemeester terug en besloot daarna zelf oen van de huizen te betrekken. Hiertoe wilde hij meubilair van Weelde uit naar zijn nieuwe woning overbrengen. Het is inderdaad in het enclavegebied toegestaan met de nodige papieren goederen van de ene Belgische enclave naar de andere over te brengen. Maar de Nederlandse douane erkende de betwiste percelen niet als Bel gisch en belemmerde hem de grensover schrijding. Nu acht Sooi zijn tijd gekomen. Nu de heren in Brussel de zaak wel verder voor hem zullen oplossen, wil hij persoonlijk ingrijpen staken. Hij is er vast van over tuigd, dat men van Brussel uit eerstdaags Belgische straatnummers op zijn huizen zal komen plaatsen. Voor het overige wil hij nu zo snel mo gelijk overgaan tot het instellen van een proces voor schadevei-goeding tegen de Nederlandse Staat, voor al de nadelen die hem berokkend zijn. Ook is Sooi reeds in onderhandeling ge treden met Belgische huurders voor zijn woningen. De Nederlanders, die er thans nog in wonen, hebben in geen maan den meer huishuur betaald. Enerzijds om dat zij weigerden de Belgische hoge huren te betalen en anderzijds omdat het hun volgens de wet verboden is de huur in Belgisch geld te betalen. Sooi van den Eynde zal nu de achter stallige huren opeisen en tevens eisen, dat al de bewoners de huizen verlaten. Hoe de zaken verder zullen verlopen, zal echter afhangen ve»i het standpunt, dat de Nederlandse regering na de Belgische nota zal aannemen. Met ingang van vandaag wordt in de radio-uitzending „mededelingen voor land- en tuinbouw" van half een 's mid dags een serie weerrapporten van 12 uur opgenomen van een achttal waarnemings stations, verpreid over Nederland. Deze actuele gegevens van bewolking, weer, wind en temperatuur geven samen met de weerverwachting van 's middags een beter inzicht omtrent het weerverloop dan tot dusverre. Gedurende het zomerseizoen zal in deze lijst ook 'n bericht van IJmuiden worden opgenomen, meer in het bijzonder om een indruk te geven van het aan het strand voorkomende weer. De waarneming te IJmuiden wordt n.l. gedaan vlak aan het strand bij de haven. Uitgerust met een heel arsenaal ont plofbare „feestartikelen", die zijn broek zakken deden uitpuilen, trok een dertien jarige scholier uit Amsterdam gisteren de binnenstad in om daar op zijn manier de bloemetjes buiten te zetten. De Koningin was immers jarig! Niet vermoedend, dat hij korte tijd later zelf de dupe zou wor den van zijn vuurwerk joeg hij onderweg voorbijgangers met onverwachte knallen de stuipen op het lijf, zeer tot zijn ge noegen. Doch toen nam de Koninginne dagviering voor hem een triest en pijnlijk einde. Op de hoek van de O. Z. Achter burgwal en de Oude Doelenstraat stak hij een van zijn projectielen te vlug en ro kend en wel in zijn zak terug. En toen voltrok zich voor de voorbijgangers een wonderlijk schouwspel. De gehele vuur werkbatterij in de broekzak kwam name lijk met een donderende knal tot ont ploffing en tegelijkertijd begon de broek te smeulen en te roken. Ijlings toege snelde voorbijgangers trokken hem de broek van het lijf, waarna hij met gro te brandwonden aan de buik en het rechterbovenbeen in het vlakbij zijnde Binnengasthuis werd binnengedragen. Het was noodzakelijk hem ter verpleging op te nemen. Prof. De Langhe, hoogleraar aan de Ka tholieke Universiteiten van Leuven en Nij megen. die in Jeruzalem een onderzoek naar manuscripten heeft ingesteld, zal op 5 Mei te Leuven terugkeren. Prof. De Langhe heeft aan de Bijbeischool der pa ters Dominicanen gesproken over de vondsten te Khirbert-al-Mird, welke vorig jaar tijdens een expeditie gedaan zijn. In het voorjaar van 1953 vond een ex peditie van de Leuvense Hogeschool in Indde Christo-palestynse, Arabische en Griekse manusripten. De eerste groep handschriften is te Jeruzalem onderzocht door de Bijbeischool aldaar, terwijl de Griekse (o.a. bevond zich daarbij 't oudste handschrift van Euripides „Andremache") te Leuven zelf bestudeerd zijn. Half Maart verdween de 36-jarige mijn werker H. S. uit Maastricht. Nadat hij zijn vrouw uit het ziekenhuis, had afge haald, deelde hij mede een boodschap te moeten gaan doen. Hij keerde echter niet in zijn woning terug. Enige tijd geleden ontving de vrouw nu een brief van haar man uit Zuid- Frankrijk, waarin hij mededeelde, dat hij voor vijf jaar had getekend voor het Vreemdelingenlegioen. Inmiddels zou hij scheep zijn gegaan naar Marokko. Jacques van Bijlevelt is gisteravond in het Haagse Scala-theater vorstelijk ge huldigd ter gelegenheid van zijn veertig jarig toneeljubileum. Collega's, vrienden en bewonderaars boden na de opvoering van het blijspel „De kat en de strafschop" bloemen en andere cadeaux aan. Zichtbaa» verrast en ontroerd was de 67-jarige sym pathieke acteur met het geschilderde por tret, dat hem door de zakelijke leider van zijn gezelschap, de heer Geels, werd aan geboden. Namens de troepen overhandigde luitenant-kolonel Mulder, hoofd van de Dienst Welzijnsverzorging van de Kon Landmacht de jubilaris een maquette Een bijzonder plechtig moment was het toen zijn oude partner, Octave van Aer- schot hem zijn felicitaties kwam aan bieden, De jubilerende acteur, die vóór de oor log met operette en blijspel triomfen heeft heeft gevierd, is na de oorlog met zijn ge zelschap uitsluitend in de provincie opge treden. De laatste jaren heeft hij bijna alle legerkampen bezocht om de soldaten een avond prettig bezig te houden. Bij zijn jubileum heeft hij gemeend tot het grote publiek te moeten terugkeren en wel sa men met zijn partner Octave van Aer- schot. Hoezeer wij er ook mee kunnen instem men, dat dit toneeljubileum niet onopge merkt is voorbijgegaan, wij vrezen toch. dat deze terugkeer de oude glorie niet zal herstellen. „De kat en de strafschop" is een onbe nullig geval zonder intrigue. Het is van de hand van de "Engelse auteur Glenn Mel- vyn. Het moet in Londen door Arthur As- key met groot succes over het voetlicht ge bracht. Mogelijk dankt het dit succes aan subtiele woordspellingen, waarvan echter in de Nederlandse vertaling niets is over gebleven- De Nederlandse tekst appelleert alleen de lachlust, welke opgewekt wordt door platvoerse uitdrukkingen. Bovendien is het gezelschap van Askey niet dat van Bijlevelt. Zeker, Van Aerschot en Bijlevelt zelf doen hun best er iets van te maken en men moet bewondering hebben voor de vitali teit, die de 67-jarige Bijlevelt opbrengt om met zwier zijn rol als machinist bij de spoorwegen en hartstochtelijk voetbalsup porter te vertolken. De overige leden van het gezelschap zijn echter geen acteurs, die in de grote steden op de planken kun nen staan. Alleen Harry Emmelot, in de rol van de uiterst slungelige maar in zijn hart door en door goede vriend van de machinistendochter Rose, was een creatie die de redelijke eisen van de critiek kan doorstaan. In de opvoering zat weinig vaart, zodat het geheel een onnodig lang dradige indruk maakte. De ondanks de bijzondere gelegenheid - slechts half gevulde zaal toonde zich echter dankbaar voor het gebodene en gaf daaraan uiting door een langdurig applaus. De H. Horizontaal: 1 deel v, h. been, 5 deel v. e. bakkerij, 9 kaartenboek, 11 vogel, 12 geneesmiddel, 14 sportartikel, 15 blóei- wijze, 16 beteuterd, 19 als eerder, 20 deel v. d. bijbel, 21 troefkaart, 23 als volgt (afk.), 25 water in Friesland, 26 jongens naam, 28 wondvocht, 30 beetje, 32 deel v. e. deur, 34 geestdrift, 36 van het lopende jaar (lat.), 37 Russische keizerin» 40 pers. vnw. (fr.), 41 lidwoord, 42 pers. vnw. (Duits), 43 onmeetbaar getal, 44 zonder eer 48 rondhout, 50 karakter, 52 geheimschrift, 55 pl. in Gelderland, 57 doch, 60 voorzet sel, 62 water in Friesland, 63 bijwoord, 65 pl. in Gelderland, 66 meisjesnaam» 67 uit roep, 68 kledingstuk, 70 vis, 72 deel v. n dak, 74 aanzien, 75 rechtsterm. 77 rivier in Engeland, 79 inwendig orgaan, 80 be schadiging. Verticaal: - smak, 2 jongensnaam, 3 pl. in Gelderland, 4 deel v. e. boom, 5 bid (lat.), 6 omroepvereniging» 7 en anderen (afk.), 8 holte in de muur» 10 heilige, II haarloze, 12 stel, 13 Europeaan, 17 beetje 18 ziekte, 20 meisjesnaam, 22 gast, 24 voorzetsel, 27 heupjicht, 28 wandversiering, 29 deel v. h. kippenhok, 31 vasthaken van schepen, 33 roofdier, 35 werpstrik, 38 houding, 39 nieuwe wereldtaal» 45 pl. in Gelderland, 16 deel v. e. geweer, 47 uit roep, 49 groot water, 51 godin, 53 in dat geval, 54 drank, 56 jongensnaam, 58 deel v. Sumatra, 59 muntstuk, 61 lidwoord (Eng.), 64 spoorstaaf, 66 emmer, 69 toiletartikel, 71 kloostervoogd, 73 zwaardvis. 74-gravure, 76 Chin, maat, 78 voorzetsel. Horizontaal: 1 artistiek, 8 mor, 10 fa, 11 akker, 13 au, 14 ode, 15 mee, 17 inter, 19 andre, 21 cat, 22 eer, 23 irene, 26 salet, 28 rem, 29 ore» 30 eb, 31 belet. 33 or, 35 les, 37 partituur. Verticaal: 2 re, 3 imker, 4 sok, 5 trema. 6 e.k., 7 officieel, 9 ouverture, n ade, 12 ren, 14 otter; 16 edele, 18 nar, 20 ree, 24 neb, 25 emelt, 26 soest» 27 art., 32 lei, 34 pa, 36'nu. ZONDAG 2 MEI 19.54. HILVERSUM I (402 m.) 8.00 NCRV. 9.30 KRO, 17.00 IKOR, 19.00 NCRV, 19.45-24.00 KRO. 8.00 Nws, 8.15 Orgel, 8.30 Morgenwijding. 9.15 Gram, 9.30 Nws. 9.45 Gram, 9.55 Hoogmis, 11.30 Vragen beantw, 11.45 „Seniele", oratorium, 12.20 Apologie, 12.40 Hammondorgel en piano, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nws en Kath. nws, 13.10 Gevar. muz, 13.40 Boekbespr, 13.55 Gram, 14.00 v. d. kind, 14.30 ..Les pêcheurs de perles", 15.20 „Verstaat u dit kind?", klankb.. 15.40 „Les pêcheurs de perles", 16.10 ..Katholiek thuis front overal!". 16.15 Sport, 16.30 Vespers, 17.00 Ned. Hërv. Kerkd. 18.45 Vragenbeantvv, 19.00 Kerk. nws, 19.05 Samenzang, 19.30 Caus, 19.45 Nws, 20.00 Gram, 20.25 De gewone man, 20.30 Lichte muz, 21.30 „De nieuwe wereld uit", 22.15 Lichte muz. 22.35 Act, 22.45 Avondgebed. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.) 8.00 VARA. 10.00 VPRO, 10.30 IKOR, 12 00 AVRO, 17.00 VPRO, 17.30 VARA, 20.00-24.00 AVRO. 8.0Ö Nws. 8.18 Semi-klassieke muz. 8.45 Sport, 8.50 V. h. platteland. 9.00 Gram. met toelichting. 9.45 „Geestelijk leven". 10.00 V. d. jeugd. 10.30 Breda Lachappellestraal 12 Tel. 8702 o! 6442 - p n vf»x Remonstrantse kerkdienst. 12.00 Sport. 12.05 "Olme-ork. 12.35 „Even afrekenen, Heren»". io'ic *3.00 Nws. 13.05 Meded. en gram. 13.15 Tips voor vacarttiegangers. 13.25 Verz.- progr. 13.50 Boekbespr. 14.10 Concertgebouw- ork. en solist. 16.15 Toneel. 16.30 Sport. 17.00 Gesprekken met luisteraars. 17.20 Caus. 17.30 V. d. jeugd. 17.50 Sport. 18.15 Nws. 18.30 Ham- or^el* 18.50 Spontane reacties. 19.20 Gram. «?'nS Nws. 20.05 Gevar. muz. 21.05 Hoorspel. 21.25 Gram. 21.55 Journ. 22.10 Russische volks- muz. 22.30 Dansmuz. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. Engeland, BBC Home Service. 330 M. 12.00 Hoorsp. 12.10 Crit. 12.55 Weerber. 13.00 Nwe. 13.10 Rep. 13.30 „Country Magazine", 14.00 V. d. tuinb. 14.30 Symph. ork. 15.20 Caus. 15.35 Symph. ork. 16.30 Caus. 16.45 Boekbespr. 17.00 V. d. kind. 17.50 Caus. 17.53 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Caus. 18.30 Ork. conc. 19.15 Recital. 19.45 Kerkdienst. 20.25 Liefdadigh. oproep- 20.30 Hoor sp. 21.00 Nws. 21.15 Caus. 21.30 Klankb. 22.15 Recital. 22.52 Epiloog. 23.00-23.08 Nws. Engeland, BBC Light Progr. 1500 en 247 NI. 12.00 Verz. progr. 13.15 Gevar. progr. 13.45 Pianomuz. 14.30 Gevar. muz. 15.00 Hoorsp. m. muz. 15.30 „A travelogue....". 16.00 Gram. 16.30 Klankb. 17.00 Hoorsp. 18.00 Hoorsp. m. muz. 18.30 Gevar. progr. 19.00 Nws. 19.30 Amus. muz. 20.30 Samenzang. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Pianospel. 22.30 Muz. caus. 22.45 Orgelspel. 23.15 Voordr. en muz. 23.50-24.00 Nws. NWDR. 309 M. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.10 Lichte muz. 15.00 Verz. progr. 16.30 Gram. 18.15 Symph. ork. 19.00 Nws. 20.00 Gevar. muz. 21.45 Nws. 22.1o Amus. muz. 22.45 Dansmuz. 23.00 Accord, muz. 23.15 Dansmuz. 24.00 Nws. 0.15 Symph. ork. en solist. 1.15 Gevar. muz. Frankrijk, Nationaal Programma. 847 M. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 15.30 „Le Domino Noir", opera. 17.15 Gram. 18.00 Symph. ork. en solist. 19.30 Gram. 20.02 Lichte muz. 20.35 Gevar. muz. 22.45 Franse muz. 23.45—24.00 Nws. Brussel 324 en 484 M. 324 M. 11.45 Gram. 12.15 Zigeunermuz. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 13.30 V. d. sold. 14.00 Gram. 15*30 Idem. 16.00 Voetbalrep. 16.45 Gram. 17.00 en 17.40 Gram. 17.45 Sportuitsl. 17.50 Gram. 18.00 Volksliederen. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.15 Ork. conc. 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.0524.00 Dansmuz. andere, alleen 47 Hij was predies als de „1Juere in de rechterhoek vertoonde zich een kleine barst. Ik klopte er tegenaan maar het klonk juist als op de andere ste nen; ik duwde er tegenaan, maar zon der gevolg. Toen, zonder enig vast plan, drukte ik met mijn duim tegen het gebarsten stukje, en opeens kreeg ik een gevoel alsof het meegaf, ik drukte nog harder en toen vernam ik een zacht gonzend geluid, dat aan bleef houden, tot er beweging kwam in de muur en een groot stuk van bijna een meter in het vierkant achteruit week. Het mag ongelooflijk klinken, maar ik was niet geschrokken, toen ik de muur zag opengaan. Reeds toen ik in de nis stond achter het Boeddha-beeld was ik er 'zó vast van overtuigd, dat het raadsel van de verborgen schat opge lost zou worden, dat de wijze, waaiop dat zou geschieden, mij geen verwonde ring meer kon baren. De schat zou nu gevonden worden, dat wist ik nu zeker, en dat vooruitzicht deed mijn hart bonzen. En toch waren noch Alfred noch ik de tempel binnen gedrongen om ons andermans bezittin gen toe te eigenen, maar veeleer gedre ven door nieuwsgierigheid en door de hoop van iets te ontdekken, dat ons van nut zou kunnen zijn, om onze ge dwongen verblijfplaats te verlaten. Von den wij daarbij iets, waarop niemand aanspraken zou kunnen doen gelden, nu ja, dan zouden wij ons als eerlijke vin ders kunnen beschouwen. Zonder mij te bedenken kroop ik door de gevormde opening en liet mijn lan taren in het rond schijnen. Was ik in een groot pakhuis? Er stonden kisten en nog eens kisten, vierkante en lange platte. Ze herinnerden me aan mijn soldatentijd, toen ik eens geholpen had om geweren uit te pakken. Van een van de platte kisten was het deksel met een pin ge sloten; ik opende ze en zag, dat ze zes Winchesterkarabijnen bevatte. Ik be- votJd mij in een arsenaal en kon ge makkelijk raden, waarvoor dat verbor gen wapentuig eenmaal zou moeten die- Kaar schatting stond er genoeg orh .„li duizend man te wapenen. Maar waar was de schat? hpMinbl® tie ri»'<:f1 kisten langs en richtte mstirf al h ,m?jn lantaren op de smalle toen was hei» i I van het pakhuis. En Daar efS De schat! Niet eens lette ik op de reusachtige zilveren schalen, die langs de muur ston den, of op de vele gouden voorwer pen, die schijnbaar ordeloos bijeen la gen; mijn aandacht werd alleen getrok ken door een groot gouden toestel, dat op het bovenstuk van een troon geleek. De troon was van schitterend goud en vertoonde enige overeenkomst met het lichaam van een vogel. Er ontbraken verschillende stukken, en hier en daar was het fraai bewerkte gouden geve- derte beschadigd; maar wat mij boven alles verstomd deed staan, was de rug leuning van de troon. Daar waaierde een grote pauwestaart breed uit; de pennen van de veren waren van zuiver goud, maar de kleurige pauwenogen vonkten en schitterden van een menigte kost bare stenen, zoals ik ze nog nimmer gezien had, noch ooit van mijn leven weer zien zal. En toen begreep ik het: ik stond voor de troon, de onvergelijkelijke Pauwen- troon uit het oude keizerspaleis te Delhi, de troon van de grote Aurengzeb. Dat was de troon, waar de vorstin van gesproken had, en nu begreep ik de woor den, die zij lot Alfred had gezegd: U kent de geheimen van Chindawar niet. Dat was de troon, die eens door de Perzische legerscharen als buit was meegevoerd na de plundering van het keizerlijk paleis, en die op onbekende wijze was terecht gekomen in het rijk van de begum. Dat was de heilige troon, waar een van de nakomelin gen van Aurengzeb weer op zou Ze telen, als Indië weer ontwaakt zou zijn. Vóór mij, op een hoittèn schraag, stonden enige kunstig gedreven gouden schalen. Ik had er nog geen aandacht aan geschonken, maar*nu lette ik er op: zij waren tot de rand gevuld met edelge steenten van allerlei kleur. Een hand vol nam ik op en liet ze weer in de schaal terugvallen; zij drupten tussen mijn vinger als vloeiend vuur, in een mengeling van stralen van allerlei kleur. Wat onnoemelijke schatten, schatten van eeuwen, waren hier bijeen gebracht! Dan opeens.... hoorde ik niet een schuifelende voetstap achter mij? Haas- tig wendde ik het hoofd om. Het enige wat ik mij nog herinner, was, dat ik een hevige slag op het hoofd kreeg en langzaam voor de troon op de knieën zonk. HOOFDSTUK XIV EEN OUDE KENNIS Toen ik tot bewustzijn kwam, lag ik in een smaakvol gemeubeld vertrek, 't Was dag; dat kon ik zien aan het iifcht, dat door een hoog, onzichtbaar raam naar binnen viel. Ik voelde mij flauw en duizelig, en zoals de meeste zieken doen, was mijn eerste werk te zien, hoe laat het was. Mijn armbandhorloge raadplegend, bemerkte ik, dat het op vijf minuten voor drie was blijven stilstaan. Mijn enige zorg van dat ogen blik was te weten, waar ik mij bevond, welke dag het was en hoe laat. Al het overige: hoe ik daar gekomen was en wat er met mij gebeurd was, liet me op dat moment volmaakt onverschillig De kamer rondziende met de sierlijke Oosterse meubelen, zag ik een jonge Hindoe aan het hoofdeinde van mijn bed' zitten. Toen mijn ogen de zijne ontmoetten, stond hij óp. Waar ben ik? vroeg ik. Hij haalde de schouders op en ging zwijgend de kamer uit. Aan opstaan dacht ik niet, ïk voelde mij te ellendig en mijn hoofd deed pijn. Ik Streek met de hand langs mijn sche del en ontdekte daar een heel gevoelige plek. Toen wist ik opeens, waar die van daan kwam. Op hetzelfde ogenblik kwam de Hin doe weer binnen; hij droeg een zilve- 484 M. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Verz. progr. 14,30 Koorzang. 14.50 Gram. 15.00 Ork. conc. 15 35 Grom. 18.45 Idem. 17.00 Nws. 17.05 Gram. 17 15 V. d. sold. 17.45 Sportuitsl. 19.00 Godsd. halfuur 19.30 Nws. 20.00 Ork. conc. 20.50 Gram. 22 (10 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.55 Nws. 23.00 Dans muz. 23.55 Nws. Engeland, BBC European Serv. XJitz voor Ned. 8.00—8.15 Engelse les voor beginnelingen, (oo 464, 75 en 49 ml. 17.0017.15 Engelse les voor beginnelingen, (op 224, 49 en 42 ml. 22.00—22 30 Nws. De Engelse graafschappen: Norfolk, (od 224 en 75 m). MAANDAG 3 MEI 1954 HILVERSUM I. (402 M.l. 7.0024.00 N.C.R.V. 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Gewilde muz 7 45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Sport 8.20 Gram 8.30 „Tot uw dienst". 8,35 Gram 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. huisvr. 9.35 Water standen 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Lichte muz. 12.25 Voor boer en tuinder 12.33 Orgel. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws 13.15 Mandoline-ens. 13.45 Gram. 14.05 School! radio. 14 30 Gram. 14.45 V. d. vrouw 15 15 Pianoduo. 15.30 Strijkkwint. 16.00 Bijbelovér- denking. 16.30 Quatre-mains. 17,00 V d kleu ters. 17.15 Kinderkoor. 17.30 V. d jeugd 17 45 Regeringsuite. 18.00 Dameskoor. 18.20 Sport. 18.30 Gram. 18.45 Engelse les. 19.00 Nws. 19.10 Oude muz. 19.30 Pari. overz. 19.45 Huismuz. 20.00 Kadiokrant. 20.20 Herdenkingsbiteenkomst Vrije Universiteit. 21.45 Hoorsp. 22.45 Avond- overdenkmg 23.00 Nws. 23.15 Sport. 23.30- 24.00 Gram. T <2*mVER5VJ*#JT* <298 M,) L00—24.00 A.V.R.O. 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 O on TT 5 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Orgel. ii i~ d i- ™ÏXLOUW" 9 35 Gram. 11.00 Voordr. 11.15 Radio Philh. Ork. 12.00 Lichte muz. 12.30 J*5?- tuinh.meded. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Pianosp. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Lichte muz. 14.00 Caus. 14.23 Gram. 14.30 Voordr. 14.45 Viool en piano. 15.15 iV a- Y,rouw* 16.15 Gram. 17.30 V. d. padvinders. H»43 Gram 17.50 Mil. comm. 18.00 Nws. 18.15 Amus.ork. 18.45 Muz. caus. 19.00 Studenten- uitz. 19.15 Rep. of gram. 19.20 Cabaret. 19.45 Regeringsuitz. 20.00 Nws. 20.05 Mannenkoor en Kon. Mil Kapel. 21.00 Voordr. 21.15 Gram. 21.30 Meded. 21.33 Klankb. 21.50 Gram. 22.30 Beschouwing conferentie te Genève. 22.35 Orgel en viool. 23.00 Nws. 23.15 Film. 23,45—24.00 Gram. Engeland. BBC Home Service. 330 M. 12.00 Twee piano.s 12.20 Gevar. progr. 12.55 Weer. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. progr. 13.40 V. d. scholen. 15.00 Voordr. 15.10 Interv. 15.40 Ork.- conc. 16.45 Caus. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weer. 18.00 Nws. 18.15 Caus. 18.25 Sport. 18.30 Man nenkoor en sol. 19.00 Caus. 19.10 Voordr. 19.30 Ork.conc. 20.15 Rep. 20.30 Gevar. progr. 21.00 Nws. 21.15 Pol. caus. 21.35 Hoorspel. 23.00 Nws. 23.08—23.23 Pari. overz. Engeland, BBC Light Progr. 1500 en 247 M. 12.00 Orgel. 12.30 Dansmuz. 13.00 Ork.conc. 13.45 V. d. kleuters. 14.00 V. d. vrouv* 15.00 Gram. 15.45 Amus.muz. 16.15 Mrs Dale's Dagb 16.30 Hoorspel. 18.00 Gram. 18.15 Amus.muz. 18.45 Hoorspel 19.00 Nws. 19.25 Sport. 19 30 Gevar. muz. 20.30 Hoorspel. 21.00 Quiz 21.30 Gevar progr. 22.00 Nws. 22 15 Act. 22 20* „Pass the Salt". 22.30 Piano. 22.45 Jazzmuz 23.03 Voordr. 23.20 Lichte muz. 23.5024 00 Nws NWDR. M. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.10 Gevar muz. 16.00 Piano. 16.15 Zang. 17 00 Nws 17 45 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.30 Symph.ork. en ren blad met thee en verschillende solist. 21.45 Nws. 22.00 Hoorspel. 24.00 Nws. lichte spijzen. Uitgehongerd viel ik er 0 30 Dansi™z. 1.15 Gevar. muz. op aan en begreep toen, dat ik in lange tijd niets gegeten moest hebben. Naar mate mijn krachten terugkwamen, werd mijn geheugen weer levendig en her innerde ik mij mijn bezoek aan de tem pel en ook hoe ik Alfred met zijn ver stuikte voet in de donkere gang had achtergelaten. Waar is mijn vriend? vroeg ik on der het eten door aan de Hindoe, die ge duldig stond te wachten, tot ik klaar was. Wederom haalde hij de schouders op en antwoordde niet. Toen hij de lege bordjes en schalen weer op zijn blad gezet had, ging hij heen en onmiddellijk daarop kwam Cho- wandra binnen. Ernstig en waardig trad hij op mijn bed toe en keek mij onder zoekend aam (Wordt vervolgdi Nationaal Programma. 347 M. 12.15 Recital. 12.30 Ork.conc. 13.00 Nws. 13.40 ^ang en piano. 14.00 Nws. 14.05 Cello. 16.00 ^}6 50 Kamermuz. 18.30 Ametfik. uitz. 00 «AGram. 20.02 Ork.conc. 21.45 Hoorspel. *3.30 Gram. 23.45—24.00 Nws. Brussel 324 en 484 M. 324 M. 11.45 Gram. 12.30 Weer. 12.34 V. d. land- 7oV«vers- 12-42 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Piano. 13.40 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.00 V. d. Zie hen. 16.00 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.00 Franse les. 18.15 Gram. 18.25 Duivensport- kron. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gevan muz. 20.00 Gram. 20.15 Ork.conc. 21.00 Kunst- kaleidoscoop. 21.15 Ork.conc. 21.45 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.5523.00 Nws. 484 M. Ork.conc. 13.00 Nws. 13.15, 14.15 en 15.00 Gram. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Piano. 18.30 Chansons. 19.1^ Gram. 19.30 Nws. 20.30 ^am 20.40 Ork.conc. 22.00 Nws. 22.15 „Vrije tnd"' 22.55 Nws. Engeland, BBC European Serv. Uitz voor Ned. 8.00—8.15 Engels les voor beginnelingen (op 464. 75 en 49 M.); 22.0022.30 Nws. Bezienswaar digheid v. d. week. Engelse les voor gevorder den (op 224 en 75 M.).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 11