Ons land beleefde opnieuw een toeristeninvasie 1 Heroïeke strijd in beslissend stadium Drie van de vier steunpunten gingen verloren De Paus weer in de St. Pieter Jeugd begroette H. Vader met ongekend enthousiasme Veenendaal verliet de K.L.M. r,r. „Wilhelmus" mocht niet worden gezongen Rode terreur De aardbeving in Griekenland r r Nieuw boekje open over rode terreur in China Aan Duitse grens stonden kilometers lange files te wachten m DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Maandag 3 Mei 1954 WEERBERICHT In drie grote steden overnachtten 30.000 buitenlanders „Om gek te ivorden" Kanon met Hirosjima_ bom De V.S. beschikken over nieuw verschrikkelijk atoomwapen eenheden, „Deutsche nicht erwiinscht" mmm £H Étttfi ZÓ enth™i88t' de St' Piel« Met collega G. van Messel gehuldigd Zegen op het St. Pietersplein terug van ontdekkings TOCHT Geen plan-Navarre DE 35.000 UITGELOOT Onsympathieke maatregel in Indonesië Protesten baatten niet In Djakarta wist men van niets Boek van Kazantzakis op Index Onware beschuldiging van Engelse generaal Nederlanders profiteren niet van adoptie oorlogsgraven in China 166 Priesters en kloosterlingen vermoord Int. Federatie Maria- Congregaties Betogingen en optochten in alle hoofdsteden Voorlopig dodental: 27 Ned. Rode Kruis helpt slacht offers I De we'erverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan buien, sommige mogelijk met hagel o£ onweer. Matige tot krachtige wind geleidelijk ruimend naar West of Noordwest. Koud weer. Dinsdag 4 Mei. Zon op 5.06 uur, onder 20.08 uur. Maan op 5.34 uur, onder 23.03 uur. AMSCHECOURANT Aangelokt door het festijn van de bloeiende bollenvelden, de bloesemen Je Betuwe en het Zuid-Limburgse land, alsook door het aanvankelijk vrij zachte lenteweer beleefde ons land in de afgelopen dagen opnieuw een invasie van buitenlandse toeristen, biles auto's, bussen, motoren, brommers en fietsers trokken uit Zuidelijke en Oostelijke richting over onze grenzen, zodat de douane een drukte te verwerken kreeg, die zelfs die van de Paasdagen op sommige grensovergangen overtrof. Reeds op Koninginnedag was deze invasie begonnen. Dit had ook tot gevolg, dat de V.V.V.-logies- informatiediensten overal in ons land op volle toeren werkten om te trachten enkele duizenden buitenlanders onder te brengen. Het werk werd bemoeilijkt door het feit, dat zowel in het centrum van Tiet land als in het Westen, met uitzondering van de kop van Noord-Holland, alle hotels reeds dagen tevoren waren volgeboekt. Ook de beroepspensious waren alle bezet, zodat voor het onderbrengen slechts gebruik kon worden gemaakt van particuliere pensions en van logeerruimte, die door particu lieren werd aangeboden. De aantallen Belgen en, Duitsers, die ons land bezochten, waren volgens een ruwe schatting ongeveer even groot. Voorts waren er veel Fransen, Zweden, Amerika nen en Engelsen. Het totale aantal over nachtingen van buitenlanders liep in de tienduizenden. Zaterdagavond vormden zich in en voor de V.V.V.-kantoren in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam lange rijen logieszoe- kenden. Gebruik makend van de ervaring, opgedaan gedurende de Paasdagen, wist men echter allen vlot onder te brengen. In Den Haag dreigde Zaterdagavond om streeks acht uur de situatie een hopeloos te worden. Evenals op Eerste Paasdag bracht de radio echter uitkomst. Aan het verzoek aan particulieren om ongebruikte kamers met logeeraccommodatie beschik baar te stellen, werd nl. in zeer ruime mate gevolg gegeven. Volgens een zeer globale schatting van de A.N.V.V. overnachtten van Zaterdag op Zondag in de drie grote steden ruim 30.000 buitenlanders. Daarnaast waren er nog vele tienduizenden toeristen, vooral Bel gen, die een dagbezoek aan ons land brach ten. Van tallozen bleef dit „bezoek" be perkt tot winkelen In de grensplaatsen. „Om gek te worden" was de enige com mentaar van de grensbeambten op de enorme drukte aan de grensposten, van de grootste tot de kleinste. In alle vroegte zo tegen een uur of drie Zaterdagochtend, kwamen de eerste Duitse warens voor de grensbomen te staan, zy waren de geluk kigen, omdat zü de eersten waren. Men kon toen nog vlot helpen. Maar later ont stonden onafzienbare files, welke tussen zeven uur 's morgens tot na elf uur by sommige grensposten vjjf kilometer lang waren. Op de weg van Nordhorn, invalspoort langs Denekamp, stonden vooral bussen, zeker veertig in getal, te wachten en een hotelier in een IJsselstad, die de lunches voor deze doortrekkenden tegen elf uur klaar had moeten hebben staan, krteg het bericht, dat het wel diep in de middag zou worden, voordat men de grensbarrière zou hebben genomen.' Zo was het bij Denekamp, zo was het ook bij Lutte (Oldenzaal); nog erger was het bij Glanerbrug, achter Enschede. De auto's stonden nog tot in de straten van Gronau, zes a zeven km Duitsland in en E?S™geeunter> twee rijen dik. Er was martchlussi00rkoraeii aan- douane en aangetreden. zTh?ddLV®rdUbbelde die"St adden nun nauwe huis- Het nieuwe Amerikaanse atoomkanon kan granaten afschieten, die vrijwel de zelfde vernietigende werking hebben ais de bom, die in 1945 op het Japanse Hirosjima werd geworpen, welke bom het einde van de tweede wereldoorlog inluidde. Aldus verklaarde de stafchef van het Amerikaanse leger, generaal Ridgway, tijdens een toespraak tot reserve-offi cieren in Springfield (V.S.) Hij voegde er aan toe, dat het niet lang zal duren, of het Amerikaanse leger te voor het .afschieten2 vann TkeU "n leide projectielen Het atoomkanon kan ook gebruikt worden voor het bombar" deren met gewone granaten. jes verlaten en lange tafels ongesteld in de open lucht. Aan de grenspost Beek-Wyler stonden Zaterdagmorgen omstreeks elf uur de voertuigen in een file van twee en een halve km. lang. Douane-beambten spraken van 400 tot 500 wagens. Er waren er, die langer dan twee uur moesten wachten maar de douane kon het niet vlugger af Toen de situatie door de aanhoudende drukte onoverzichtelijk dreigde te worden, sloot de Duitse douane voor een half uur de weg. In de Achterhoek was het al niet anders. Om drie uur in de nacht van Vrijdag op Zaterdag kwamen de eerste auto's in Elten over de grens en tot on geveer half vijf Zaterdagmiddag bleef het zeer druk. De Duitse politie 'n Emmerik zond de auto's door naar de grensover gang te 's-Heerenberg, doch daar het op onthoud hier vrij lang duurde, reden de viertuigen door naar Elten, waar een op' eenhoping ontstond. De Duitse douane was ook hier tegen de vloed niet geheel op gewassen, tengevolge waarvan verschei dene Duitse automobilisten een oponthoud van drie a vier uur ondervonden. De Nederlandse douane was echter wel in staat de controle snel uit te voeren. Zaterdagnacht omstreeks twee uuv stond nog een twintigtal bussen bij de grens te Elten te wachten. Tussen zes uur in de morgen en vier uur in de middag heeft er die dag constant een file auto's van on geveer vier kilometer lengt" op Duits grondgebied voor de slagbo staan Wach ten. Deze rij stond tot in de straten van Emmerik. Gedurende de gehele Zaterdag zfjn pre cies 41.122 personen in Elten de grens van Duitsland naar Nederland overgegaan. Naar schatting zpn 2000 personenauto's en bussen doorgelaten. De Nederlandse douane heeft bij de terugkeer van deze menigte verscheidene steekproeven op de uitvoer van koffie ge nomen en enkele kleine hoeveelheden in beslag genomen. In totaal moest de marechaussee 25 auto's naar Duitsland terugsturen, omdat de papieren niet in orde waren. Voor de grote stroom Duitsers, die by Elten ons land binnenkwamen, moet het wel een onaangename verrassing zyn ge weest, toen zij langs de ryksweg naar Arn hem aanplakbiljetten zagen ter grootte van ongeveer 30 bij 20 cm., waarop in zwarte letters gedrukt stord: „Deutschi nicht erwiinscht". Ook op de rijksweg Arnhemlltrcchl in de omgeving van Ede waren dergelijke plakkaten op verkeersborden e.d. aan gebracht. Verder waren deze biljetten op talrijke plaatsen in de binnenstad van Amsterdam aangeplakt, vooral op hotels café's pensions en op geparkeerd staande Duitse auto's. De schuldigen aan deze plakkerij liggen natuurlijk „op het kerk hof". Van de enorme invasie van buitenlandse toeristen heeft ook „Avifauna" te Alphen a.d. Rijn zijn deel gehad. Tijdens het week einde werd het vogelpark door ruim 15.000 personen bezocht. Hiervan waren 60 pet buitenlanders: 20 pet Belgen, 30 pet. Duit sers, verder Zweden, Fransen, Zwitsers en leden van het bezettingsleger van W.st- Duitsland. Ook de Keukenhof te Lisst is druk be zocht geweest. De parkeerruimte van het tentoonstellingsterrein bleek voor de eer ste maai te klein te zijn. "'et aantal auto bussen, dat gisteren bezoekers naar de Keukenhof bracht, wordt op 600 geraamd Het aantal bezoekers tijdens de laatste In het Dommicuscollege van de paters Dominicanen te Neerbosch is in de nacht van Zaterdag op Zondag rond het mtaaernachtelyk uur brand uitgebroken. De brandweer, die pas werd gewaar schuwd,, nadat de bewoners eerst self hadden get.naclihet vuur meester te worden, slaagde erin de brand te be perken tot de oude vleugel van het gebouw, die voor een groot deel uit brandde. De nieuwe vleugel liep, ondanks de ongunstige wind, weinig schade op. De oorzaak ian de brand is vermoedelijk kortsluiting. In ie oude vleugel gingen de keuken en de naaikamer geheel ver loren. Twee paters bekijken de ravage op de plaats, waar de keuken is geweest. dagen wordt geschat op meer dan 125.000 Ook over de Zuidelijke grenzen stroom den ontelbaar veel Belgen. Duitsers en Fransen ons land binnen Zaterdag ston den bjjv. in Maastricht het Vrijthof en de Markt tot berstens tor vol auto's, prac- tisch alle van Belgische of Duitse natio naliteit. De grensbeambten van het kantoor VVemhoiit aan de weg Antwerpen—Breda, verklaarden, dal een druk als 'iidens het afgelopen weekeinde daai nog nimmer was voorgekomen. Niet minder dan 15 n00 auto's en auto bussen zijn tijdens dit weekeinde de grens in Nederlandse richting gepasseerd Aan een juiste schatting van het aantal per sonen duride men zich niet te wagen doch het aantal dat Zaterdag en gisteren uil België of Frankrijk via Wernhout naar Nederland ging loopt evenwel tegen de honderdduizend. Vele Franse automobilisten moesten bo vendien worden teruggestuurd, omdat hun papieren niet in orde waren. Op 1 Mei waren de gelederen van de Belgische douane versterkt. Deze heeft nog enige tijd contróle op clandestiene boterinvoer uitgeoefend doch dit veroor zaakte behalve vele grimmige Belgische gezichten, ook verkeersopstoppingen, zo dat de controle vrij spoedig soepeler werd Urenlang zijn tijdens deze dagen de auto's zo werd verklaard :,en file" over de grens gereden. In navolging o.a. van Nederland zullen in het vervolg ook in Duitsland wegen wachters hulp en service verienen aan automobilisten in moeilijkheden De dienst is georganiseerd door de Allgem Deut- scher Automobilclub en hij begint morgen met zestig man. Ook aan buitenlandse toeristen leden der zusterorganisaties zullen zij hun diensten verlenen. 'i'-" n Zaterdagavond is de reeds lang verwachte eindstrijd om de zich op held haftige wijze verdedigende bezetting van het reeds legendarisch geworden fort Dien Bien Phoe dan eindelijk losgebarsten. Na urenlange hardnekkige gevechten tussen dc belegerden en de veertigduizend samengetrokken communistische aanvallers, zijn de laalsten er in geslaagd Zondagmorgen drie steunpunten rondom de vesting binnen te dringen. In deze sectoren, die onderscheidenlijk ten Noord-Westen, ten Oosten en aan de Noordkant gelegen zijn, zijn de opstandelingen nu het centrum van de vesting tot op ongeveer zeshonderd meter genade-d. De toestand i? voor do bezetting van het fort hachelijk geworden en ieder ogenblik kan thans een nieuwe massale aanval verwacht worden, die ongetwijfeld voor het lot van Dien Bien Phoe beslissend zal zijn. in de>I*S ee.rst na Zijn ernstige ziekte is de H. Vader weer verschenen de "ehel"11 Pieter' eei' gebeurtenis waarnaar door de katholieken van uitgezien*3 iTV '-' speciaa' door de Romeinen met groot verlangen is ieu°d zó snlil8 ee" ™anifestatie geworden vooral van de Romeinse Het grote middenschip van de ontzaslii ke basiliek was geheel gevuld met kinde ren uit de hoogste klassen der lagere scho len van Rome en de omliggende plaatsen. Toen de pauselijke draagstoel, waarop de H. Vader zegenend gezeten was. om half twaalf de kerk binnen kwam, was dit het sein tot een ovatie van ongekende afme tingen. Juichende kinderstemmen klonken uit boven het enthousiaste applaus en ge roep van de vijftienduizend pelgrims uit Italië, Duitsland, Zwitserland, Frankrijk, Spanje en de Verenigde Staten en de tal rijke Romeinen, die eveneens tot de basi liek waren toegelaten. "Zaterdag j.I. is een markante dag ge worden voor de K.L.M. In Den Haag trad als opvolger van wijlen dr Plesman de nieuwe president-directeur I. A. Aler in functie en op Schiphol legde na een kwart eeuw trouwe dienst een der eer ste KX.M.-vIiegers, de 50-jarige Willem C. van Veenendaal, zijn functie neer. Hij wordt hoofd van de voorlichtingsdienst by de Kon. Luchtmacht. De korte plechtigheid in het opera- tions-gebouw voor dit afscheid werd gecombineerd met de huldiging van twee jubilarissen, van wie Van Veenendaal er een was. De andere was zijn collega vlieger G. van Messel, die eveneens pre cies 25 jaar geleden bij de K.L.M. in dienst kwam. Feitelijk zou er nog een derde jubilaris moeten zijn, doch die schitterde door afwezigheid: G. J. te Roller, oud-vlieger, thans vertegen woordiger van de K.L.M. in Nieuw- Guinea. Talloze vrienden en natuurlijk vooral vele collega-vliegers waren bij de hul diging aanwezig. Zelfs Smirnoff (met vacantie) verscheen, helemaal van Ma jorca in de Middellandse Zee, waar hij tegenwoordig woont, in het kleine ei-volle zaaltje. ook al 22 jaar hf k t"™3?- BaIkom' dle 1934 van zich JLF M',"dlenst is en in ste vlucht naar nPreken door de eer- sprak de twee iuhi West met de „Snip", genoten toe en steldt ,SSe" e.,n hun echt" Nieuw-Guinel 'n4 geukstX' de derde in ren. Hij feliciteerdf Van m®??1 te sta' jubileum, Van Veenendaal Cff met tevens met diens nieuwe IoodI^ d°?? de militaire luchtvaart en overtandiJrt1'' beiden een enveloppe met inhoud In zijn antwoordrede kon Van Veenen daal op zijn beurt de heer Van Balkom feliciteren, want deze was juist jarig „Vijf en twintig jaar geleden kwam ik voor de eerste maal naar Schiphol toe", vertelde Van Veenendaal. „In die tijd moest je nog met het bootje van Holt- huysen, want een andere verbinding was er niet". Sindsdien heeft hij 25 jaar lang de meest uiteenlopende vliegtuigen be stuurd over de gehele aardbol. De vorige week heeft hij voor de K.L.M. zijn laatste vlucht gemaakt: hij bracht zeelieden uit Teheran naar Schiphol. Sta tistici hebben uitgerekend, dat een vlie ger met 25 dienstjaren bij de K.L.M. in totaal circa 2 jaar „in de lucht heeft ge hangen". Ontroerend was het te zien, hoe de kin deren van alle züden bloemen naar de draagstoel wierpen, die als het ware onder deze bloemenschat bedolven werd. Minu ten achtereen duurde dit toneel van een onbesohryfiyke geestdrift. Nadat de H. Vader zich op de pauselijke tr°on had gezet, sprak Hij de kinderen ongeveer twintig minuten lang op vader- 'Üke wijze toe. waarin Hij hen vooral wees op de gevaren, die hun kinderlijke onschuld bedreigen. Tijdens eenzelfde manifestatie van bijna oorverdovend enthousiasme verliet de H Vader daarna weer de Sint Pieter De Paus, aan wie duidelijk zichtbaar was. dat hf pas hersteld is van een ernstige ziekte, zag er desondanks zeer opgewekt uit en het was Hem aan te zien, dat het enthou siasme van deze kinderlijke geestdrift hem goed deed. Teruggekeerd in Zijn studievertrek moest de H. Vader nogmaals de hulde van de jeugd in ontvangst nemen Want a) die duizenden kleinen verzamelden zich weer op het St Pietersplein en nielden met op om de H Vader toe te juichen Tenslotte verscheen de Paus nogmaals voor een open raam en zegende de kinderen en de gemalin ^6i T?aIIen koning LeoBold, zijn Albert t#» t» Prinses van Rethy en Prins vertrok terugkeren. De koning naar MidrW 1? echtSen°te eind Februari boa, die in 1513 na een tocht door de land- engte van Panama, de Stille Oceaan be reikte. Koning Leopold zal reizen via Curasao, vanwaar hij op 8 Mei per k lm naar Europa vertrekt. van alle kanten met duizendtallen toege stroomde gelovigen. De ovaties duurden weer vele m'nuten achtereen en meer dan tien minuten wuif de en groette de Paus de massa's op het plein beneden zich, waarna Hij zich ten slotte in Zijn vertrekken terugtrok. Rome en de katholieke wereld hebben gisteren op werkelijk unieke wijze het her stel van de H. Vader gevierd. Zaterdagochtend had de H. Vader reeds een deputatie van grote groepen arbeiders uit Milaan en omstreken ontvangen tn Zijn particuliere vertrekken. Zij overhandigden Hem hierbij een grote cake een speciaal gebak van Milaan. Vervolgens heeft de H. Vader staande voor het venster van Zijn particuliere bibliotheek, de verzamelde arbeiders op het St Pietersplein de zegen geven. De gevechten wérden Zaterdag inge leid door een zwaar artillerievuur van de zijde der opstandelingen en, zoals ge zegd. gingen drie steunpunten in de felle nachtelijke gevechten verloren. Generaal De Castries deed nog een vertwijfelde poging om de verloren gegane steunpun ten te heroveren. Men slaagde hierin ook tijdelijk, doch bij nieuwe gevechten gin gen ze echter weer verloren. De verlieten aan Franse zijde worden door het Franse opperbevel als „zwaar" aangemerkt, terwijl die aan de kant van de opstandelingen „aanzienlijk" worden genoemd. Vijftig dagen lang heeft het beleg van deze roemrijke vesting nu reeds geduurd en ondanks de grote numerieke meer derheid van de opstandelingen heeft hel garnizoen van het fort in dikwijls zeer bloedige gevechten, stand weten te hou den. De Franse oud-minister Mitterand schrijft in zijn blad „Courier de la Niè- vre", dat er geen plan-Navarre voor de oorlog in Indo-China bestaat. Vorig jaar was genraal Navarre naar Parijs gekomen om mannen en wapens te eisen, aldus Mitterand. De wapens had hij gekregen, maar de mannen niet Hij kreeg de raad Vietnamezen te werven en de opdracht zoveel mogelijk gebied in handen te houden en Laos tegen een nieuwe Vietminh-aanval te beschermen, Navarre keerde naar Indo-China terug met een politieke missie, maar zonder waarlijk militaire hulp. Hierin ligt de verklaring van Dien Bien Phoe, aldus de minister; de verdediging van een vesting, die 300 kilometer van het gros van de Franse troepen in Tonkin ligt, kan niet het gevolg zijn van een zuiver militair plan. In dc derde klasse van dc 523e Staats loterij is vanochtend een prijs van ƒ35.000 uitgeloot. De prijs viel op 9842. De voorzitter van de Nederlandse Ver eniging te Bogor, prof. L. W. Kuilman, heeft in een toespraak, die hij op Konin ginnedag in de sociëteit aldaar hield, gezegd, dat het „krachtens een beslissing van het ministerie van Binnenlandse Za ken niet was toegestaan op deze dag en op deze plaats het „Wilhelmus" Te zin gen". Prof. Kuilman achtte het noch p.laats noch laak daarover te dis- cussiëren. Hij beëindigde zijn toespraak met het citeren van het zesde couplet van het „Wilhelmus' Zijn toespraak werd in de Indonesische taal beantwoord door de resident van Bogor, die de Nederlandse gemeenschap feliciteerde met de verjaardag van H. M. Koningin Juliana. Tot de andere plaatselijke autoriteiten, die de bijeen komst bijwoonden, behoorden de re gent en het hoofd van de politie. Het Nederlandse Hoge Commissariaat deelde naar aanleiding hiervan aan Aneta mede, de H. C. reeds geruime tijd geleden de aandacht van de Indonesi sche minister van buitenlandse zaken had gevestigd op de maatregel van diens collega van Binnenlandse Zaken, krach tens welke inderdaad het ten gehore brengen van het Nederlandse volkslied op de Nederlandse nationale feestdag uitsluitend is toegestaan in de ambtswo ningen van de Hoge Commissaris en de commissarissen van het Koninkrijk. Daar bij werd gewezen op het discriminerende karakter van deze maatregel, die alleen ten aanzien van het Nederlandse volks lied is genomen, zomede op de omstan digheid. dat de Indonesische gemeen schap in Nederland ten aanzien van het „Indonesia Raya" aan generlei bijzon dere beperking is gebonden. Bedoelde protesten hebben er tot he den niet toe mogen leiden, dat deze vooi Nederland wel zeer pijnlijke maatregel die overigens voor zover bekend al leen te Bogor aan de Nederlandse ge meenschap werd bekend gemaakt on gedaan is gemaakt. In Djakarta intussen is o.m. in de Dja- kartaclub (de voormalige „Harmonie") door de daar aanwezige honderden Ne derlanders het Wilhelmus we] gezongen Het lied werd spontaan ingezet, nadat de hoge commissaris. Van Bylandt een toast had uitgebracht op de Koningin Na het zingen van het Wilhelmus werd het Indonesische volkslied ten gehore gebracht. vr-?e r"man .Die letzte Versuchung" van Niko Kazantzakis is door de Vaticaanse Congregatie van het Heilig Officie op haar lijst van verboden boeken geplaatst. Niko Kazantzakis is de Griekse schrijver die het vorig jaar wereldbekendheid ver wierf met zijn boek „Christus wordt weer gekruisigd". (Van onze correspondent) Mr J. R. Griffin, secretaris-generaal van het British Legion, heeft Zaterdag ter ge legenheid van de eerste pelgrimage van nabestaanden van Engelse gesneuvelde militairen naar Nijmegen in dit jaar deze pelgrimages worden reeds gedurende drie jaar gehouden onder leiding van het British Legion en het Nederlands Oorlogs graven Comité een verklaring afgelegd inzake de beweringen van de Engelse ge- neraal-majoor J. H. Roberts, voormalig hoofdadministrateur van het internatio nal War Graves Committee, dat de Europeanen slechts uit persoonlijk gewin de oorlogsgraven adopteren en verzorgen, teneinde door hun contact met de nabe staanden van de gesneuvelden allerlei ar tikelen gratis te verkrijgen. Mr Griffin wees er op, dat sedert 1947 niet minder dan 90 pet van de pelgrimages naar Nederland zijn gemaakt en dat de Nederlanders, in het bijzonder ook de Nij- megena-en, zonder bijbedoelingen uiterst gastvrij zijn en zich zelfs daarvoor niet on belangrijke financiële offers getroosten De verdachtmakingen door generaal Ro berts geuit, hebben dan ook naar de me- n ng van mr Griffin. zeer zeker geen be trekking op Nederland en de Nijmegena- ren die telkeniare weer honderden na- bestaanden van Engelse en Canadese ge sneuvelde militairen voor vele dagen ge heel belangeloos gastvrijheid verlenen. De eerste pelgrimage bestaande ui' 50 personen, werd Zaterdag ten stadhuize aoor de loco-burgemeester, wethoudei W. tieukema ontvangen. Er werd een krans gelegd bij het oorlogsmonument op het Riem 1944 en Dinsdagavond zullen de En gelse gasten deelnemen aan de stille tochl naar het oorlogskerkhof Jonkerbos, waar hun gesneuvelde zoons, vaders en verloof- den begraven liggen. Duizenden buitenlanders brachten gedu rende het weekeinde een bezoek aan de bollenvelden. Eer kweker te Bennebroelc trok door het molentje dat hij midden in s'n land had gebouwd duizenden bloemenliefhebbers. Van 1946 tot 1954 zfjn 166 priesters, broeders en zusters door de communisten in China vermoord. Van 5 vooraanstaan de katholieke Chinezen werd het hoofd tussen stenen verbrijzeld, 13 werden doodgeranseld, drie werden onthoofd, één werd levend begraven en één levend ver brand. Deze cijfers zijn verschaft door een oud-missionaris uit China en tevens jour nalist. pater Th. J. Bauer, van de Mary- knoll Missie in de Ver. Staten, in een documentaire brochure, getiteld: „De systematische vernietiging der Katho lieke kerk in China", dat zojuist te New York is verschenen. Pater Bauer geeft van de 166 vermoor de missionarissen de namen, de plaats van het gebeurde en andere bijzonderhe den. Van deze slachtoffers waren er 127 van Chinese nationaliteit, 39 waren bui tenlanders. De brochure vermeldt verder de namen van 346 buitenlandse missio narissen. die gevangen werden gehouden of nog in de gevangenis vertoeven. In het begin van dit jaar bevonden zich 400 Chinese priesters in de gevangenis. Z.H. de Paus heeft mgr J. Gawlina, de verbannen Poolse bisschop en ordinarius van de Poolse vluchtelingen, benoemd tot voorzitter van de Wereldfederatie van Maria Congregatie^. De eerste grote manifestaties der fede ratie zal bestaan in een internationaal Mariaal-congres, dat de Rome gehouden wordt van 8 tot 12 September ter gele genheid van het eeuwfeest der dogma verklaring van Maria's Onbevlekte Ont vangenis. Dit jaar is het zestig jaai ge- Ieden, dat de H. Vader lid van de Maria Congregatie werd. In de gehele wereld hebben millioenen de 1 Mei-dag gevierd met optochten en betogingen, terwijl in de communistische landen de traditionele militaire para des werden gehouden. In Moskou had deze betoging plaats op het Rode Plein, waar alle communisti sche topfunctionarissen de stoet van twee millioen burgers en de legerparade gadesloegen. Tijdens de parade trokken ook 175 militaire vliegtuigen over. Grote aan dacht trokken een reusachtige straaibom- menwerper en dertien nieuwe typen twee-motorige straaljagers, met naar achteren gerichte vleugels. In de optocht der burgers werden span doeken meegedragen, waarin o.a. ge vraagd werd meer land in cultuur te brengen en meer verbruiksgoederen te produceren. Maarschalk Boelganin zei in een toe spraak. dat het de voornaamste taak van de legering is een nieuwe ooriog te ver hinderen en normale betrekkingen met alle landen te onderhouden. Sroep fabrieksarbeiders, zo meldt Reuter, liet een duif los. die zo attent was achter Malenkof op 't mau soleum van Lenin en Stalin neer te strijken. In een communiqué van de Griekse premier Alexander Papagos, is medege deeld, dat door de aardbeving die Vrijdag Thessalië heeft geteisterd en waarbij 27 mensen de dood vonden, ruim 3.800 hui zen zijn ingestort of op het punt staan in te storten; ruim 1.000 huizen zijn licht beschadigd en 19 kerken en vier scholen zijn verwoest. Men vreest, dat het doden tal nog zal stijgen. Er liggen 149 gewon den in de ziekenhuizen. Zaterdagavond werden nog vijf bevin gen gevoeld. Duizenden daklozen sla pen voor hun verwoeste huizen. Zelfs in steden die minder ernstig zijn geteisterd, verkiezen de bewoners buitenshuis te i slapen uit angst voor nieuwe aardbevin- gen. Deze nemen echter af en Zondag deed zich er slechts één voor. Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis heeft hulp toegezegd aan de slachtoffers van de aardbevingsramp in Centraal-Griekeniand. Met het s.s. „Boreas" van de K.N.S.M. zal op 6 Mei a.s. vanuit Rotterdam naar Griekenland het volgende worden verscheept: 2000 éénpersoons lakens, 2000 babylakens 1000 slopen. 1000 babyslopen. 500 babydekens 250 éénpersoons gestikte dekens 750 tweepersoons gestikte dekens. 3000 half wollen dekens voor één persoon en 2000 tweepersoons halfwollen dekens.'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1