Eden probeert de vergadering ter Molotof's zake te doen blijven om oorloas slachtoffers verging geen Belgische nummers aangebracht EILAND in de belangstelling Bedrijfspanden met vele wensen Zieke kinderen brachten een blanke bloemenhulde Ir Terluin: Binnen zeven jaar Haringvliet afgedamd Arbeid kent ook eisen ten aanzien van de werkplaats o ei ach Kinderbedevaart naar Lour des Donderdag 13 Mei 1954 DAGBLAD VOOR SCHiEQAM EN OMSTREKEN In Baarle Nassau-Ilertog Tsjechische piloot vraagt asyl Samenkomst van gemeentelijke autoriteiten in centrum Middelliarnis Premie voor woningen van alleenstaanden Doelmatige inrichting van belang voor productiviteit Reis met hindernissen Rich tprijs bacoiivarken s verhoogd Eerste afsluiting tegelijk met Volkerak WEERBERICHT Kort en bondig Tsjoe valt in herhaling De onaf li ankelijkheid van Vietnam Vietnam is onbuigzaam Bevroren brood JONGETJE IN LOURDES GESTORVEN Aee van vaandels Belevenissen onderweg Negen cent per kg Flakkee duur stukje Nederland De weerverwachting van het K.N.M.I. van vanavond tot morgenavond luidt: Droog en zonnig weer. Overwegend matige Oostelijke wind. Verdere daling van de tempe ratuur. Vrüdag 14 Mei: Zon op 4.49 uur, onder 20.24 uur; maan op 17.14 uur, onder 3.00 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Naar een onafhankelijk Vietnam De zitting van tie Gcneefse conferentie, die Woensdag weer aan Indo- China was gewijd, begon met een zonderling debat over een telegram. In dit telegram, afkomstig van de regering van Cambodja en voorgelezen door de delegatie-leider van dat land, werd gemeld dat een onderprefect, een ziekenverpleger, een priester en andere personen j.l. Maandag door Vietmiuh-troepen in Cambodja waren aangevallen en vermoord. Mololo die door liet voorlezen van dit telegram volgens een Amerikaanse deel nemer aan de zitting, „merkbaar geïrriteerd en kwaadaardig ver opende toen het debat door te zeggen dat niemand wist van wie het telegram kwam, dat de conferentie als zodanig het niet had ontvangen, maat dat er wel duidelijk uit bleek, dat de „plaatselijke autoriteiten m Cambodja niet in staat waren 0111 voor de bescherming van de bevolking te zorgen. De gedelegeerde van de Vietminh deed daar nog een schepje op door te verklaren dat „de vreemde invasie-troepen in Cambodja" (waarmee bij echter niet de Vietminh maar de Fransen bedoelde) ongetwijfeld schuldig waren aan de moordpartij. Toen de afgevaardigde van Cambodja daarop, om zijn tegenstander te hen - ren aan het voorgelezenc, het telegram heen en weer zwaaide, wist Molo lachsucces bij zijn geestverwa halen met de woorden: „Wc hebben nu het telegram wel gezien, maar nog steeds niet gelezen". Bidault wist hierop onmid dellijk een vlijmscherp antwoord: „De dood van medemensen is nooit iets om te lachen. Het gelach in deze zaal komt dan ook niet van de banken der vrije vol keren", zei hij. Toen pas voelde Molotot blijkbaar dat hij te ver was gegaan en zakelijk verzocht hij de voorzitter. Eden, de tekst van het telegram bij de delega ties te laten distribueren. Het „telegram incident" was daarmee gesloten. De meest positieve bijdrage tot de be sprekingen van Woensdag kwam van Eden zelf dif kort en bondig als altijd (hij heeft op deze conferentie nog geen rede van méér dan vijf minuten gehouden) het Indochinese probleem in vijf concrete, vragen indeelde. Deze hadden betrekking op: het samen trekken der troepen in bepaalde gebieden het vaststellen van die gebieden door de opperbevelhebbers, eventueel na verkre gen toestemming van de conferentie, het terugtrekken van alle Vietminh-troepen uit Laos en Cambodja, de ontwapening van ongeregelde strijdkrachten en de kwestie en vorm van internationaal toe- Z1Int'veiJband met dit laatste punt zei Eden geen voorstander te zijn van toezicht door de Verenigde Naties. „Niet de strijdende partijen en niet noodzakelijk éen ol meer van de deelnemers aan deze conferentie maar b.v. enige landen, te kiezen uit een aantal leden der Verenigde Naties, om trent wie partijen eerst overeenstemming hebben bereikt. Dit zakelijke en nuchtere voorstel van Eden, dat later door de Amerikaanse delegatie-leider Bedell Smith „heel ver standig" werd genoemd, stak wel scherp af tegen de rede, die de Chinese premier Tsjoe en Lai even tevoren had gehouden en waarin deze de vanouds bekende com munistische versie van de Indochinese gebeurtenissen der laatste negen jaar op nieuw had uiteen gezet. Nieuw in Tsjoe en-Lai's rede was alleen zijn onthulling, dat in de „onafhankelijk heidsverklaring" van de Vietminh. ge dateerd 2 September 1945, letterlijk enige zinnen van Thomas Jefferson uit de Ame rikaanse onafhankelijkheidsverklaring van 1775 voorkomen, namelijk die over „de onvervreemdbare rechten Op militair gebied weigert Vietnam bij voorbaat elke regeling, die zou leiden tot verdeling van het staatsgebied, „direct of indirect, definitief of voorlopig, feitelijk of rechtelijk" en eist het waarborgen voor de verzekering van een duurzame vrede en internationale controle van de daar aan. voorafgaande wapenstilstand. Op politiek gebied eist Vietnam erken ning, dat alleen de door Bao-Dai gea geerde staat rechtsgeldigheid bezit en dat het leger van die staat het enige nationa.e leger van Vietnam is, dat er vrije verkie zingen zullen worden gehouden en dat er basis van de uitslag dezer verkiezin- een representatieve regering, „onder het leiderschap van Zijne Majesteit Bao- Dai", zal worden gevormd. Het zal niemand verwonderen, dat d:t program reeds dadelijk na de zitting door communistische woordvoerders volkomen onaanvaardbaar werd genoemd. In con ferentiekringen verwacht men dan ook. dat de communisten op de volgende zit ting over Indo-China, a.s. Vrijdag, heftig op het Vietnamese voorstel zullen rea geren. De zitting van vandaag is weer aan Korea gewijd. In de door de Vietnam-gedelegeerde te Genève, Nguyen Quoc Dinh, onthulde ge heime teksten van de Frans-Vietnamese ontwerpverdragen wordt gezegd, dat Frankrijk Vietnam erkent als een vol ledig onafhankelijke en souvereine staat met volledige door het internationaal recht erkende rechten en verplichtingen. Pe Vietnam neemt alle rechten en ver plichtingen uit internationale verdragen over, die Frankrijk in naam van Vietnam cf, voorzover ze Vietnam gelden, in naam van Indo-China heeft gesloten. In het verdrag van verbondenheid word', gezegd, dat Frankrijk en Vietnam piechtig zullen beloven hun vrije samen werking in een „Hoge Raad" te ontwik kelen, die tweemaal per jaar onder voor zitterschap van de president van de Franse Unie (de president van de Franse republiek) bijeen zaj komen. Op deze wijze zullen beide landen, op basis van het beginsel^ van gelijkheid, de coördinatie van hun politiek in kwesties van gemeen schappelijk belang waarborgen. De Hoge Raad zal een permanent algemeen secre- iariaat krijgen. De resoluties van de Hoge Raad zullen van kracht worden door de in de staten geldende nationale regels. Een hof van arbitrage met een gelijk aantal Vietnamese en Franse raadsheren zal juridische kwesties betreffende de toepassing of de uitleg van het verdrag behandelen. van ieder menir-Vhet recht"op'"leven, op vrijheid en op het streven naar taar, dat de Amerikaanse delegatie na de zitting hierop gaf, was afdoend Vietminh ook maar de grondwet Verenigde Staten had overgenomen, zou den we nu niet hier zitten". Ook de afgevaardigde van Vietnam heeft Woensdagmiddag gesproken en htl staafde zijn verklaring, dat Vietnam op het punt staat een „volledig en absoluut onafhankelijk" land te worden, door het voorlezen van de gehele nog nergens elders gepubliceerde tekst der over eenkomsten tussen Frankrijk en Vietnam hieromtrent. Het program van de Vict- minli voor vrede in Indo-China wees hij af als „zinloos" Daartegenover legde hij de conferentie een eigen Vietnamees pro gram voor. Dit program bestaat uit een militair plan van vier punten en een politiek plan van zeven punten. op gen (Van onze correspondent). Er heeft Woensdag een enigszins zenuw achtige stemming geheerst in 't enclave- gebied van Baarle Nassau-Hertog. Alge meen werd verwacht, dat de Belgische autoriteiten zouden zijn overgegaan tot het aanbrengen van de Belgische huis nummers op de tien huizen van de vee koopman Sooi van den Eynde op de be twiste percelen 91 en 92. Toen er niets gebeurde, werd er verteld, dat de Bel gische autoriteiten op hun besluit zouden zjjn teruggekomen. Het blijkt echter, dat er in de stand punten van de beide regeringen niets is veranderd. Dit betekent, dat Nederland nog steeds volhoudt, dat de grond onder Nederlandse souvereiniteit valt. Van Bel gische kant houdt men vast aan de laat ste nota, die door de Belgische zaak gelastigde, de heer Couvreur. in opdracht van de Belgische minister van buiten landse zaken aan de Nederlandse rege ring werd overhandigd. Wanneer België nog niet tot het offieiee] stellen van daden ter bekrachtiging van zijn souvereiniteit op het betwiste gebied is overgegaan dan zou dit enkel toe te schrijven zijn aan enkele modaliteiten, die in Brussel nog beslist moeten worden. Van Nederlandse zijde wordt de verdere ontwikkeling in het enclave-gebied met grote aandacht gevolgd. Gaat België tot bepaalde daden over, zo verzekerde men ons, dan zal Nederland hiertegen op treden. De Koninklijke Muziekvereniging Semper Crescendo bracht voor liet raadhuis van Middelharnis een aubade en kort marsconcert aan de Commissaris der Koningin in Zuid- Holland en de vele gasten van de Ver. van Ned. Gemeenten. Dirigent Willem Vernooys leidde hei concert en ging na afloop zijn opwachting maken bij de autoriteiten. De be volking legde grote belangstelling voor een en ander aan de dag. Een Tsjechisch vliegtuig heeft een noodlanding genu.. te Grafenwhoehr in 't Zuiden van West-Duitsland, dicht bij de Tjechische grens. De 23-jarige piloot, die slechts in ondergoed gekleed bleek, bleef ongedeerd. De Amerikaanse militaire autoriteiten deelden korte tijd later mee. dat de piloot om asyl had gevraagd. Gisteren hield de afdeling Zuid-Ilol-1 Mr Ridder van Rappard meende dat het land van de Vereniging van Nederlandse! grootste deel van de hulde van de be- Gemeenten een algemene vergadering te j volking aan het adres van de Commissa- Middelharnis. Het gezelschap bestond uitris was gericht, die Flakkee in de maan- burgemeesters, wethouders, gemeente- i den na de ramp tot zijn „kroonkolonie secretarissen, directie van de Bank van promoveerde. Mr Kesper verklaarde, dat 'Bovendien waren men tegenwoordig al niet meer weet wat Ned. Gemeenten enz. de commissaris der Koningin in Zuid- i een kolonie is, laat staan een kroonkolo- Holland, Mr L. A. Kesper, en enige leden nie en dat, bijaldien er sprake kon zijn De bouw van woningen voor allèen- staanden zal thans ook door het rijk nen worden gesubsidieerd. De premie zal voor een eengezinshuis 1.800,— bedragen, voor een waning in een complex van twee bouwlagen j i.tfiw en voor een woning in een complex van drie of meer bouwlagen 2.000, Bo vendien zal per woning een toeslag vooi grondkosten worden verstrekt, die atnan- kelijk van de groep, waarin de desbetref fende gemeenten voor de toepassing van de premieregeling is ingedeeld 450,— 225,— of 150,zal bedragen. Bij een zwaardere fundering kan bovendien nog een funderingstoeslag worden toegekend. van het college van Gedeputeerde Staten aanwezig. Vele heren waren naar Flakkee geko men met hun dames en deze kwamen in een apparte samenkomst bijeen in nieuwe „Diekhuus", het gebouw, dat Mid- delharnis en Sommelsdijk werd geschon ken door Australië. De burgemeester van de beide centrumgemeenten van Flakkee, de heer D. Rijnders, fungeerde als gast heer. De voorzitter van de Ned. Ver. van Gemeenten, Mr»L. J. R. Ridder van Rap pard, burgemeester van Gorcum, sprak het openingswoord en verklaarde Flakkee gekozen te hebben voor de plaats van van een commissariale kroon, wel een „parel aan die kroon zou zijn". Gaarne gaf de Commissaris toe dat hij speciale I belangstelling aan het door de ramp ge- het troffen eiland spendeerde, evenals het gehele college van Gedep. Staten en hij zei, dat het hem zeer zou verdrieten als de goede en aangename verstandhouding tussen bevolking van de streek en Gedep. Staten verbroken zou worden waarme de Mr. Kesper kennelijk doelde op sa menvoegingsplannen, die nogal wat dei ning hebben veroorzaakt in de laatste maanden. De commissaris attendeerde er j op, dat voor Flakkee belangrijke veran- samenkomst in 1954, omdat dit het meest! deringen aanstaande zijn: de afgesloten- door de ramp getroffen deel der provin cie yorrtrt. Hij verklaarde zich bijzon der getroffen door het welkom van vlag gen en toejuichingen, dat de bevolking het grote gezelschap van plm 250 per sonen bij de entree in Middelharnis bereidde. Prinses Anne heeft zich toen haar Moeder, Koningin Elizabeth, haar laatste officicle bezoek bracht aan Gibraltar uitstekend geamuseerd. Een hoge officier nam haar mee naar de beroemde apen, die de Prinsesselijke pinda's best lustten. Prinses Anne voert de apen. Terwijl zij er een een pinda geeft kijkt ~etoch wel een beetje angstig met een schuin oog naar de andere. Het Perzische militaire Hof van Appèl i ninsrlairavond het vonnis van drie deeld was. tweede maal Mossadeq heeft voor ue v« beroep aangetekend bij het S S rechtshof. „Hoe vaak is het niet voorgekomen, dat wij te hulp zijn geroepen door een directie voor het vervolmaken van de organisatie en het verhogen van het productierende ment, nadat het bedrjjf naar een nieuw gebouw is overgebracht of een uitbreiding heeft ondergaan en dat wij dan moeten vaststellen, dat deze nieuwbouw of uit breiding nauwelijh beantwoordt aan hel gestelde doel of voor betzelfde geld véél doelmatiger had kunnen zijn?" Aldus ir R Volz, toen hij gisteren te Utrecht sprak over de bedrijfseconomische voorbereiding b\j de bouw van doelmatige fabrieken op de O.N.R.I.-dag 1954, die aldaar door de Orde van Nederlandse Raadgevende Inge nieurs in het Gebouw van K. en W. werd gehouden. Spreker wees er op, dat de indeling eri inrichting van een fabrieksgebouw 10 20 procent invloed kan hebben op de arbeids productiviteit. Dit betekent dus, aldus n Volz, dat een fabriek van b.v. 1000 man personeel voor dezelfde productie-omvang 100 a 200 arbeidskrachten meer nodig heeft, wanneer het gebouw niet doelmatig is opgezet. Sprekend over de bouwkundige en -kunstige aspecten bij de totstandkoming van een industrieel bouwwerk, zeide ir J. van der Steur, dat in de practijk tegen de logische opvolging van de bestudering van de verschillende kanten van het vraagstuk verbijsterend veel wordt gezondigd. Men ontdekt dan te laat, dat een of meer eisen, welke men buiten beschouwing liet, fei telijk beheersend hadden moeten zijn vooi het ontwerp. Het is nodig, aldus spreker, dat de bouwheer zelf zoveel mogelijk in het ontwerp wordt betrokken. Als het goed is, werken ingenieur, architect en de aannemer bij de uitvoering samen aan de totstandkoming van het werk, waarbij ieders speciale kennis en ervaring aan hel uiteindelijke resultaat ten goede komt. De heer P. Deerns wees er in zijn cau serie over de verwarming en luchtbehan deling voor fabrieken op, dat het be hoorlijk verwarmen en koelen van een fa briek, behalve voor het product, ook ver- dere economische voordelen biedt, zoals grotere arbeidsproductiviteit en nauwkeu righeid en minder bedrijfsongevallen. Ir H. van Eyk besprak de industriële koeltechniek. Het toepassen van lage tem peraturen dringt meer en meer door in de levensmiddelenindustrie en gaat men koude gebruiken voor het verwerken van levensmiddelen, dus in het productie proces in enge zin. In de Ver. Staten van Noord-Amerikj gaan steeds meer zaken over tot de ge hele vrije Zaterdag. De levensmiddelen voor Zaterdag, Zondag en Maandagmor gen moeten uiterlijk Vrijdagmiddag worden gekocht. Van vers brood is voor het grootste deel van dit lange week einde geen sprake meer. Speciaal w't tarwebrood is snel oudbakken. Het ge volg is een vermindering van het ver bruik van dit artikel geweest. Bij het zoeken naar oplossingen om dit euvel te voorkomen, is gebleken dat brood, bevroren bij -20 graden C en omstreeks die temperatuur aanvankelijk bewaard, na ontdooien het karakter van brood heeft behouden. De middagvergadering werd tenslotte besloten met een causerie van ir S. de Jong» Mulock Houwer, wie het een en ander vertelde over de aanleg van electri- sche installaties bij de bouw van fabrie ken. In de ochtendbijeenkomst had drs W. Frederikse, na een inleidend woord van de voorzitter, jhr A. H. op ten Noort uit Utrecht, gesproken over de invloed van de juiste temperatuurregeling, lucht- bevochtiging, en -verversing op de arbeidsproductiviteit en het product, in het bijzonder in de textielnijverheid. In het Paleis Soestdijk heeft Woensdag middag een deputatie Fransen aan H.M. Koningin Juliana het Grand Collier de L'Ordie des Chevaliers de la Courtoisie Frangaise" aangeboden. Madame Thome Patenotre overhandigt H.M. de Franse onderscheiding. In het midden Madame Yvonne Barende en links ie heer Marcel Ranvïlle, Commissaire General de h'Ordre de la Courtoisie Frangaise. rv^JfS1 -J.?'gcns het tijdschema zijn Dinsdagmiddag de 125 zieke kinderen, alsmede de andere pelgrims, die Maan dagmiddag uit Roosendaal vertrokken te Lourdes aangekomen. Gistermorgen, ook te Lourdes een stralende lentemorgen, begaf de stoet van kinderen, °en kinder kruistocht gelijk, zich naar het genade beeld van O.L. Vrouw. Aan haar voeten legden zij witte bloemen uit Nederland neer. Voor de stoet uit ging een brancard; daarop lagen honderden brieven van an dere zieke Nederlandse kinderen, die niet met de bedevaart meekonden, doch die evengoed aan Maria hun wensen ken baar wilden maken. Tegelijk met de bloe- men werden deze brieven bij Marias beeltenis neergelegd. Voetje voor voetje trok de lange rij van kinderen, gezeten in rolwagentjes of op een brancard, langs de grotVoor het beeld bad de 10-jarige Ria Valkering uit Egmond aan de Hoef, die verpleegd wordt in het sanatorium Heliomare, uit naam van alle kinderen een door kinder lijke eenvoud ontroerend gebed tot O L Vrouw, „We geven", zo vertelde het meis je aan Maria, „moeder thuis ook bloemen als er feest is. Wij houden veel' van onze moeders en wij houden ook veel van U, want U bent zo goed en lief. Wij zijn blij. omdat wij bij U mogen komen. U woont zo ver weg, Maria, maar wij zijn toch ge komen. Maak ons allemaal alstublieft blij Maria, vader, moeder en alle kinderen" Ouders en omstanders schreiden bi.i dit schouwspel van langs trekkende niisdeel- Gisterennacht is een van de deel- nemertjes aan de Kinderbedevaart naar Lourdes in het Asyl aldaar overleden. Het was de 3%-jarige Hansje van den Berg uit Neerloon bü Ravenstein. De vader, die mee naar Lourdes was gegaan, was bfj het overlijden van zfjn kindje aanwezig. de kinderen, die, voorzover zij dit kon den, hun bloemen neerlegden, terwijl een van hen met heldere stem aan Maria ver telde, waarom zij dit deden. Mannen en vrouwen uit Nederland, die bun zieke kinderen vergezelden, doch ook mannen en vrouwen uit Frankrijk. Italië, Duits land en Zwitserland, zij 'allen Werden diep getroffen door deze ontmoeting van lijdende kinderen met hun hemelse Moeder. Intussen naderden, voorafgegaan door een zee van vaandels, de andere pelgrims uit Nederland, onder wie de 1100 boeren en boerinnen. Zij bezetten het plein voor de grot en luisterden naar een welkomst woord van mgr Baeten, de Bisschop van Breda, die hen wees op de ware Maria- devotie. De bisschop zal persoonlijk te Lourdes 130 speciale wimpels zegenen en deze bevestigen aan de vlaggen en vaan dels, welke veie afdelingen van katho lieke boeren- en tuindersorganisaties aan de pelgrims hebben meegegeven. In zijn toespraak herdacht mgr Baeten ook het drie-en-een-half jarig jongetje, Hansje v. d. Berg, die in de nacht van Dinsdag op Woensdag is gestorven. „Een grote troost voor de ouders" zo zeide mgr Bae ten, „is, dat de kleine te Lourdes een engeltje is geworden". De reis had zoals gezegd, een vlot ver loop, doch het zou bijna abnormaal zijn geweest, als er onderweg niet iets was voorgevallen in de kindertrein Voor kin deren is een treinreis van 24 uur aan een stuk wel wat erg lang. Een van de kin deren trok tijdens een onschuldig stoei partijtje in de buurt van Dax aan de nood rem, hetgeen een hele opschudding te weeg bracht Tevoren had de kindertrein ook al vertraging ondervonden, toen de assen van het keuken- en bagagerijtuig bij Orléans warm begonnen te lopen Bij het oponthoud op het station moest der halve alles met man en macht worden uitgeladen en overgebracht in een ander rijtuig, hetgeen voor de kinderen een welkom schouwspel was. Deze kleine voorvallen waren echter in het geheel niet van invloed op de ple zierige sfeer, die onderweg heerste. In tegendeel. Een leuke gebeurtenis was een verjaardag in coupé 6. Petertje van Leeuwen uit Poeldijk, die Dinsdag zes jaar werd. werd in alle vroegte gewekt door het ratelen van de treinwielen, de stralen van de lentezon en het opgewekt gezang van zijn reisgenoot.ies. die hem begroetten met een luid: „Lang zal hij leven". heid van deze eilandgemeenschap zal op geheven worden en de streek zal langs een weg niet meer over water te bereiken zijn! In het huishoudelijk deel van de ver gadering werden drie bestuursleden bij acclamatie herkozen t.w. de heren C. N. Hagedoom, wethouder van Gouda, Mr J. Heusdens, burgemeester van Vlaardingen en J. Meertens, wethouder van Rotter dam. Met grote aandacht hebben de congres sisten geluisterd naar een inleiding van de burgemeester van Amersfoort, de heer H. Molendijk, over het onderwerp „Acti vering tot burgerzin". Hierin voerde de heer Molendijk een zeer warm pleidooi voor het tot ontwikkeling brengen van het culturele en verenigingsleven in de gemeenten, voor het vormen van wijkge- meenschappen, waarvoor stichtingen een goed middel zijn gebleken. Met grote autobussen en touringscars van de EFAO efi de RTM is een rondtocht gemaakt om met eigen ogen de vorderin gen van het dijkherstel gade te slaan. Tegen de avond vertrok men zoals men gekomen was: over het veer Middelhar- nis-Hellevoetsluis. Werd met ingang van 15 Maart 1.1. de richtprijs voor de baconvarkens met 3 ct per kg. verhoogd en vastgesteld op 2,23 per kg., thans heeft de minister van Landbouw op grond van recente herbe vers j rekening van de kostprps van het var kensvlees door het Landbouw Economisch Instituut, besloten met ingang van 17 Mei a.s. de richtprijs voor baconvarkens van tweede kwaliteit te verhogen tot 2,32 per kg. koud geslacht gewicht. De marktpositie van het varkensvlees en spek in aanmerking nemende, zal de overnameprijs voor de baconvarkens, overeenkomstig het besluit van het Be drijfschap voor Vee en Vlees met ingang van genoemde datum worden gebaseerd op 2,35 per kg. Uit de eertijds gereser veerde gelden zal derhalve nog de toe slag van 3 ct per kg geslacht gewicht worden betaald. Ir G. Terluin, hoofdingenieur van Pro vinciale Waterstaat van Zuid-Holland, onder wiens leiding het herstel heeft plaats gevonden van alle door de ramp zwaar beschadigde dijken van Goerec- Overflakkee, heeft als zjjn persoonlijke mening te kennen gegeven, dat hoogst waarschijnlijk over, en misschien wel binnen zeven jaren de afdamming van het Haringvliet een feit zal zijn en dat deze afdamming ongeveer gelijktijdig met die van het Volkerak, de eerste zal zijn, welke in 't kader van uitvoering van het Deltaplan wordt ter hand genomen. Ir Terluin zei dit in bijeenkomst van 't grote waterschap De Dijkring Flakkee, waar in alle polders enz. van Oost en Midden- Flakkee zijn verenigd en in welke ver gadering men afscheid nam van deze hoofdingenieur, daar deze binnen afzien bare tijd, na beëindiging van het lierstel- werk het eiland gaat verlaten Ir Terluin bedoelde met zijn uitspraak de Flakkese boeren een hart onder de riem te steken, nu deze voor grotere waterschapslasten als gevolg van het dijkherstel enz. komen te zitten. Door een der dijkraden, de heer P. van Es te Ooltgensplaat, was opgemerkt, dat hel toch eigenlijk onrechtvaardig was als de bevolking van het rampgebied voor de gevolgen van de ramp zou moeten op draaien. Overigens zijn er in deze afscheids- vergadering zeer vele hartelijke en waarderende woorden gesproken. Aan dit afscheid ging een bezichtiging van aHe dijkherstel in het gebied van de Dijkring Flakkee vooraf, door de leden van de algemene vergadering van dit waterschap. Tijdens deze bezichtiging moet het wel duidelijk geworden zijn. dat Flakkee een kostbaar stukje Nederlands grondgebied is geworden. Ermoest 67 km buitendijk hersteld en soms geheel nieuw gelegd worden, benevens een ongeveer gelijke lengte binnendijken, die voor tweede waterkering gaan fungeren. Bovendien moesten vele kunstwerken, waarbij grote sluizen, worden gebouwd. Alles bij eikaar kan het herstel op onge veer 150 millioen gulden geschat worden. In dit enorme bedrag moet Flakkee zijn last meedragen; in een na de bezichti ging der dijken gevolgde vergadering moest men besluiten tot verhoging van de omslag voor de Dijkring van 7 op 14 gld. per ha. Ook besloot men tot bouw van een Dijkringhuis te Middelharnis, waarvoor men 100.000 voteerde.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1