Hongaarse priesters werken in fabrieken en mijnen College der Kruisheren te Uden door brand geteisterd Aanhoudende funeste gevolgen Boeren en tuinders nu reeds in moeilijkheden droogte kan hebben Vandaag begint evacuatie van gewonden uit Dien Bien Phoe Eerste uitkering waarschijnlijk 50 pet r In politiekbos en op hei is vuur nu gevaarlijk element DE KOMENDE HEILIGVERKLARING VAN PIUS X Men doet verstandig een klapstoeltje en een verrekiiker mee te nemen Staatsbezoek van Koning; Haakon Vrijdag 14 Mei 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Programma gepubliceerd Verbod van uitoefening apostolaat Basiliek van Wenende Madonna te Syracuse Weer een sabotagegeval in België Bovenverdieping voor een groot gedeelte verloren gegaan Aardbeienoogst in gevaar Een nieuwe Van- Meegeren-affaire? Nieuwe loonregeling bij Beroepsvervoer Bijdrageregeling woningbouw i' WEERBERICHT Op 16, 17 en 18 Augustus Eerste steen gelegd Te kort aan hooi en gras Situatie op het ogenblik Trieste aanblik Kunsthandelaar voor Frankforter rechter HEFTIGE SCHERMUTSELINGEN IN TONKIN-DELTA FAILLISSEMENT OLDEWATERSCHE BANK ZOON VAN OUD-DIRECTEUR DIENDE VORDERING IN Aantal gemeenten komt in financieel hogere groep De weerverwachting van het geldig van vanavond tot morgenavond luidt: Droog en vrij zonnig weer. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit Oostelijke richtingen. Opnieuw lagere temperaturen met kans op lichte nachtvorst. Zaterdag 15 April: Zon op 4.47 uur, onder 20.26 uur; maan op 18.23 uur, onder 3.15 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Ongekend groot aantal pelgrims trekt naar de Eeuwige Stad CJ (Telefonisch van onze Romeinse correspondent) ROME, Donderdagavond. Hedenavond werd officieus het programma bekend gemaakt van de plechtige heiligverklaring van Paus Pius X op Zaterdag 29 Mei a.s. Zoals wij reeds eerder hebben gemeld zal er op die dag een aantal pelgrims in Rome zijn, zoals nog nimmer in de geschiedenis is voorgekomen. Reeds twee dagen geleden heeft het bureau van de Maestro di Camera bekend gemaakt dat alle be schikbare plaatsen reeds lang zijn uitgegeven en men deed het dringende verzoek om geen verdere aanvragen meer tot het bureau te richten. Wij kunnen de voorlopige cijfers geven: alleen al voor de internationale pers zijn ruim vijfhonderd speciale correspondenten aangekondigd, terwijl er voor de z.g. „speciale" plaatsen op het St. Pieters plein honderdduizend biljetten zijn uitgereikt. Voor de Pontificale H. Mis op Zondagmorgen, die ter ere van de nieuwe heilige zal worden opge dragen door de deken van het H. College, kardi naal Eugène Tisserant, met persoonlijke assistentie van derH Vader, zijn in totaal vijftigduizend biljetten uitgereikt. Het spreekt dus wel vanzelf, dat verdere aanvragen om kaarten volkomen nutteloos zijn. Ter geruststelling van de zeer talrijke landge noten, die zich opmaken om naar Rome te komen, kunnen we mededelen, dat er op het St. Pieters plein zelf plaats is voor vijfhonderdduizend mensen. Men dient slechts tijdig aanwezig te zijn om zich een plaats te verzekeren dicht bij het afgezette parcours, dat de Pausprocessie zal volgen. En men zal er goed aan doen als men een klap stoeltje en een toneelkijker meeneemt! Wat nu het programma betreft is bekend gemaakt dat de processie om 17.45 uur de z.g. Portone di Bronzo zal verlaten. Dit is de officiële ingang van het aposto lisch Paleis Zij zal het afgezette parcours volgen over het S. Pietersplein onder het zingen van de litanie van Alle Heiligen. Na de verschillende Orden en Congrega ties zal plechtig de „standaard" van de nieuwe heilige worden gedragen. In die tussentijd zal zich in en rond de Sixtijnse kapel de eigenlijke Pausprocessie opstel len. Hieraan zullen meer dan duizend bisschoppen en waarschijnlijk zestig kar dinalen deelnemen, terwijl als laatste bis schop de H. Vader persoonlijk, omgeven door Zijn hof op de „sedia gestatoria zal volgen. Men heeft precies "'^f^'jSetereQlem Paus om 18.30 uur op het St Pietersplein zal verschijnen Op dat moment neemt dus de eigenlijke plechtigheid een aanvang. Zodra de H. Vader het enorme bordes van de basiliek zal hebben bereikt en op de troon" zal hebben plaats genomen, zal de beroemde Sixtijnse kapel het „Tu es Petrus" aanheffen. Tijdens dit gezang zul len de kardinalen aan de H. Vader de z.g. „Obedienza" bewijzen: zij naderen in een lange rij de troon en knielen achter el kaar voor de Paus neer. Een ieder kust de voet en de ring en bewijst daarmee zijn gehoorzaamheid en onderworpenheid aan de Plaatsbekleder van Christus. Onmiddellijk daarna zal de prefect van do H. Congregatie van de Riten, kardi naal Cicognani, zich naar de troon bege ven in gezelschap van een ceremoniemees ter en een consistoriaal-advocaat. Knie lend voor de Paus zal hij Deze verzoeken over te gaan tot de plechtige heiligverkla ring van de zalige Paus Pius X. Hierop zal volgens eeuwenoude traditie de Paus antwoorden, dat Hij eerst de H. Geest wenst aan te roepen. En de Paus heft, daarop het „Veni Creator Spiritus" aan. In tegenstelling met het tot nu toe ge bruikelijke ceremonieel (dat wegens de gezondheidstoestand van de H. Vader aanzienlijk moest worden ingekort) zal de Paus onmiddellijk na deze hymne overgaan tot de heiligverklaring. Dit betekent, dat iedereen zal opstaan en dat alle bisschoppen en kardinalen het hoofd zullen ontbloten. Alleen de H. Vader zal gaan zitten, en wel op de troon, 'die op dat moment de „Cathedra Petri" is, de H. Apostolische Stoel. De opperceremonie- meester zal de Paus de .zilveren Pausmijter op het hoofd zetten en als dan een diepe stilte gevallen is, zal Paus Pius XII „ex cathedra" en dus met de volheid van Zijn onfeilbaar leergezag de heiligver klaringsformule uitspreken. En op dat zelfde moment zal. hoog boven de Paus troon die opgesteld staat op het bordes van de St Pieter, het enorme tapijt worden ontrold vanaf de beroemde loggia en zal de beeltenis van de nieuwe heilige voor de menigte zichtbaar worden. Daarna zal de Paus in plechtige vorm bevel geven om aan de gehele universele Kerk bericht te sturen van de heiligverklaring en vervol gens begint Hij persoonlijk het „Te Deum' om de Heer dank te brengen voor de wel daad, die Hij de Kerk bewezen heeft in, met en door deze nieuwe heilige. En tot slot van deze (sterk verkorte) plechtigheid zai dan de kardinaal-diaken, kardinaal Canali het „Confiteor" zingen, waarna de Paus in de meest plechtige vorm de Apostolische zegen „Urbi et Orbi" zal verlenen. Wij willen nog vermelden, dat juist van daag bericht is ontvangen, dat de Spaanse kardinalen, die voltallig naar Rome ko men. vergezeid zullen zijn van de bisschop van Madrid, mgr Eijo y Garay, patriarch van „de West Indien". Deze prelaat, die thans 76 jaar oud is, was de laatste bis schop. die door Paus Pius X werd be noemd n.l. op 28 Mei 1914. Officieel wordt medegedeeld, dal Zijne Majesteit Koning Haakon van Noorwegen een staatsbezoek zal brengen aan Neder land op 16, 17 en 18 Augustus a.s. Zijne Majesteit komt per eigen jacht naar Amsterdam en zal aldaar in het paleis op de Dam zijn intrek nemen. Het programma van het bezoek zal te zijner tijd worden bekend gemaakt. De Hongaarse Jezuïet, pater Francis E Toth, heeft te Washington mededelingen gedaan over de situatie in Hongarije. De laatste maanden zijn ongeveer 3.000 pries ters, die in Hongaarse gevangenissen wa ren opgesloten, vrijgelaten. Zij mogen evenwel niet tot de zielzorg terugkeren maar worden gedwongen als „priester-ar beiders" in fabrieken en mijnen te werken Het is hun evenwel verboden apostolaat uit te oefenen; overtreding van dit beval heeft strenge straffen tot gevolg. Het grootste deel van deze zogenaamde priester-arbeiders is kloosterling. In 1953 heeft de geheime politie in Hongarije bijna alle religieuzen uit hun kloosters verdreven en hen grotendeels in z.g. con" centratiekloosters ondergebracht. De Hon gaarse Katholieken die spoedig op de hoogte raakten van de erbarmelijke toe standen. waarin deze priesters verkeerden trokken bij honderden, ja duizenden naar deze concentratiekampen en brachten daar kleding en voedsel voor de geeste lijken. Daarop hieven de communisten de concentratiekampen plotseling op en lieten de kloosterlingen in de maatschappij te rugkeren onder uitdrukkelijke voorwaarde dat zij zich als gewone burgers zouden ge dragen. De bisschoppen bewerkten echter, dat vele geestelijken toch weer in de ziel zorg aan het werk gingen, zeer tot ont stemming van de communistische autori teiten. Deze hebben tenslotte de bisschop pen gedwongen de priesters uit hun functie te ontslaan. Van toen af is het een algemeen verschijnsel geworden, dat de priesters in mijnen en fabrieken en in vele andere takken der industrie aan het werk zijn gegaan, aldus pater Toth. Kardinaal Ernest Ruffini, aartsbisschop van Palermo, heeft op plechtige wijze de eerste steen vun de nieuwe kerk van O.L. Vrouw van Tranen in Syracuse gelegd. Nadat de kardinaal, ^n vergadering met de overige bisschoppen van het eiland bijeen, het wonder van de Wenende Ma donna enige maanden geleden heeft er kend, heeft hij de bouw van deze kerk aan de gelovigen van Sicilië aanbevolen. Bij de legging van de eerste steen waren alle bisschoppen van het eiland en ver tegenwoordigers van de gewestelijke re gering, onder wie de president van deze regering, tegenwoordig. Op het Belgische militaire vliegveld nabij Florennes heeft men bijtijds een sabotagepoging ontdekt bij een jager van het type Thunderjet. Deze nieuwe sabo tagepoging vertoont grote gelijkenis met de eerder ontdekte gevallen, waardoor acht vliegtuigen van hetzelfde type in October op de grond werden vernield. De stuurinrichting van het vliegtuig was door een ijzeren" slaaf geblokkeerd. Daar twee korporaals van de lucht macht zich reeds op beschuldiging de acht jagers vernield te hebben in hechte nis bevinden, toen de nieuwe sabotage daad werd bedreven, zoeken politie en militaire autoriteiten naar „de derde man". De twee korporaals bekenden destijds sabotage gepleegd te hebben, omdat hun kapitein „te streng" was, maar er zijn vermoedens, die wijzen in de richting van politieke sabotage. (Van onze correspondent) Het college der Kruisheren te Uden, waar ongeveer tweehonderd studen ten zijn ondergebracht, is Donderdagmiddag door een hevige uitslaande brand geteisterd. De in allerijl toegesnelde brandweren uit de gemeente zelf en" uit omliggende plaatsen, hebben door snel en gecoördineerd optreden zeer zeker een ware ramp voorkomen, al kon helaas niet worden verhinderd, dat de bovenste verdieping van dit studentencolle^e ten dele een prooi der vlammen werd en wel over een lengte van pint vijftig meter. Gistermiddag brak in het internaat van de paters Kruisheren te Uden een felle brand uit. De studenten zijn ijverig bezig met het in veiligheid brengen van de inboedel. Rond het middaguur bemerkten de zus ters van het naast het convent der Kruisheren gelegen St. Jans Gasthuis de brand. Uit het dak van het college sloe gen in een ommezien de vlammen fel uit. Het liet zich aanzien, dat de Udense brandweer niet bij machte zou blijken de dreigende ramp te stuiten, zodat onmid dellijk assistentie werd gealarmeerd. Spoedig namen dan ook de brandweren van Den Bósch en Tilburg, Veghel, Oss en Mill, alsmede die van de vliegbasis Voikel, aan de bestrijding van het vuur deel. De gunstige windrichting bevorder de gelukkig het blussingswerk Toch kon het niet uitblijven, dat ook enkele aangrenzende percelen door de brand werden aangetast. De kap van de kapel had reeds vlam gevat; evenzo een nabijgelegen woonhuis en een café. waarvan de daken eveneens in brand stonden. Met man en macht werden Wanneer het droge weer, dat we momenteel hebben, nog enige tijd blijft voortduren dan zal deze droogteperiode op land- en tuinbouw een funeste invloed gaan uitoefenen. Sedert vorig jaar October is er, gerekend naar de gemiddelde algemene behoefte, te weinig water gevallen. Op deze periode van droogte volgde een strenge vorstperiode, waarin dus eveneens geen water viel, terwijl na deze vorstperiode het regenarme tijdperk, dat op bet eind van bet afge lopen jaar werd ingeluid, bleef voortduren. Momenteel staan de zaken zo, dat er nog slechts voor een korte tijd een voldoende voorraad water aanwezig is in de meeste gebieden van ons land, terwijl in sommige stre ken reeds gesproken kan worden van watergebrek. Al lijkt dit in ons land van vaarten en sloten, meren en plassen een onwaarschijnlijk iets, nog oen poosje hetzelfde weertype als in de afgelopen maanden en in Nederland heerst waternood. Zo ziet het buffet in de uitgebrande restauratie van het Delftse station er uit na de brand, die er vannacht gewoed heeft. De geringe regenval in de laatste maan- den men zou haast kunnen zeggen: in het afgelopen half jaar is oorzaak, dat de grondwaterstand aanzienlijk lager dan normaal is geworden. Dit had tot gevolg, dat in streken, die nog niet door een' drinkwaterleiding zijn ontsloten, vele put ten droogvielen. In sommige gemeenten in het Zuiden en Oosten des lands, in hoog Nederland dus moet thans drinkwater per tankwagen worden aangevoerd. Doch ook in het lagere en waterrijke Westen des lands zoals bijvoorbeeld in Kennemerland, wordt de toestand kritiek. In dit gebied heeft men door de grote industrieën, die daar zijn gevestigd - hoogovens, papier fabrieken, electriciteitsbednjf e.a. - nor maal reeds te kampen met een grote wateronttrekking. Daarbij kan nog wor den gevoegd de tunnelbouw te Ve sen van de jongste tijd. Door de snelle daling van het grondwaterpeil tengevolge van de aan houdende droogte zijn vele pompen uit gevallen en hierdoor is de tuinbouw die in deze streek een van de voornaamste middelen van bestaan is voor velen, tn ernstige moeilijkheden geraakt. De aardbeien staan er slechter voor dan ooit tevoren. Indien de droogte nog twee weken aanhoudt, moet men gaan rekenen op minder dan de helft van de normale I oogst. De aardbeientelers trachten in allerijl hun pompen dieper te slaan, tot vier meter toe. Doch niet alleen zij slaken verzuchtin gen cm water; de bloembollenkwekers zien de toekomst ook somber in. De bollen kunnen zich namelijk door gebrek aan water niet ontwikkelen. Niet slechts de kwekers en de tuinders in dit gebied en waarschijnlijk ook elders, maar ook de boeren in vele streken in ons land wachten met ongeduld op een verandering in de weersomstandigheden. Door de strenge vorst heeft het gras nogai te lijden gehad. De maand April, die de bijnaam heeft de grasmaand te zijn, heeft dit jaar deze naam niet verdiend. Door de lage temperaturen en het ontbreken van water groeide het gras niet. Gras heeft namelijk een bepaalde temperatuur en een voldoende hoeveelheid water nodig om tot groei te komen. Het gevolg was, dat tot op heden op de weilanden te wei nig gras is gegroeid. De hooi voorraad er in vele gevallen niet op berekend, zó ang de plaats van het gras in te moeten nemen. Het hooi raakt dus op. Dit heeft natuurlijk invloed op de voeding van het vee en zal, wanneer de toestand nog enige tijd zo blijft, ook invloed hebben op de zuivelproductie. Bovendien is de slechte groei van het gras een klap voor de hooi bouw, daar de eerste snede de eerste hooi-oogst van het nieuwe grasjaar - in het algemeen te laat zal vallen. De warme zon zou „groeizaam weertje" moeten pro duceren, maar de regen laat op zich wachten. Deze omstandigheden, droogte dus en mooi weer, zijn voordelig voor fabrikan ten van en handelaren in veevoeders en ook de verkopers van ijs en limonade wrijven zich de handen. Toch, het is mis schien wat jammer voor deze groepen, zou het heel wat beter zijn, als er einde- Amsterdam was de eerste grote stad, die een beroep moest doen op het publiek zuinig te zijn met zoet water. Vooral geen tuintjes spoeien was het parool, anders komen de bewoners van de hoge étages zonder water te zitten. In de provincie Utrecht is nog een vol doende voorraad water, maar dan moet de droogte ook niet erg lang meer aan houden. De grondwaterstand is al een me ter beneden het normale peil. Het Utrechtse drinkwaterbedrijf moet per dag 50.000 kubieke meter water leveren; men werkt onder hoogspanning en het lukt nog. Ook hier -Wordt echter reeds om zuinig heid met drinkwter gevraagd. Den Haag kan het ook nog wel even redden, dank zij de watervoorraad in de duinen. Doch ook hier: het moet niet te lang meer duren. Voorzichtigheid is gebo den. De zoetwaterreservoirs in de duinen zijn nu eenmaal niet onuitputtelijk. De enige plaats waar men zich nog geen zorgen hoeft te maken is Rotterdam. Dank zjj de rivierwaterleiding, waarop velen van de winter, wegens de onaangename smaak van het water, zo gemopperd heb ben. Maandag boekte de Rotterdamse drinkwaterleiding zelfs een record. Niet minder dan 200.000 kubieke meter water werden geleverd aan de stad zelf en aan Schiedam, Delft, Vlaardingen, Voorne- Putten, Nieuwcrkerk en Capelle aan e IJssel. de bedreigde percelen ontruimd, ter wijl de brandweren hun stralen op de door het vuur aangetaste gedeelten richtten. De bewoners van het getroffen convent, met de talrijke studenten, werden bij hun reddingswerk cordaat door de burgers geassisteerd. Aan dit massale optreden is het zeer zeker te danken, dat nog zo vele bezittingen uit het brandende col lege en aangrenzende vertrekken kon worden gered. Toen de brand was bedwongen gaven slaapzaal, studiezaal en de zolders voor muziekinstrumenten en toneelbenodigd heden een trieste aanblik. Ook de water schade was aanzienlijk. De Udense brandweercommandant, de heer F. Hoefs, leidde het blussingswerk. Voorts bevonden zich op het terrein van de brand burgemeester G. van Kemenade, de heer Walters, hoofd van de regionale brandweer uit Oss en de districtscomman dant der Rijkspolitie, kapitein G. Bekker. Een aantal studenten is bij particulieren in Uden voorlopig ondergebracht, voor zichtige raming zou hebben uitgewezen, dat de brandschade ruim een ton De- draagt. Het openbare ministerie te Frankfort heeft tegen de 43-jarige in Duitsland ge boren en in de laatste tijd te Den Haag woonachtige kunsthandelaar Kurt Gaus een proces aanhangig gemaakt om ophel dering te geven over mogelijke vervalsin gen van oud-Nederlandse en moderne Franse schilderijen. Gaus werd reeds 23 April in hechtenis genomen onder de verdenking aan indus triëlen te Frankfort valse schilderijen verkocht of verpand te hebben. Vijf van deze schilderijen, waaronder een Renoir, Pieter de Hoogh en een Gauguin zijn achterhaald en zullen nauwkeurig op hun echtheid worden onderzocht. Gaus verklaart de schilderijen van zijn oom te hebben geërfd. (Van onze Haagse redactie) Binnenkort kan de afkondiging in de Staatscourant verwacht worden van een beschikking van het college van rijksbe middelaars inzake de loonvoorstellen, welke door de werkgevers en werknemers in het Beroepsvervoer zijn gedaan. Vol gens niet officiële bevestigde berichten zouden de lonen, zoals die golden op 31 Juli 1953, verhoogd worden met per centages, variërende van 13 tot 17%. Dit met terugwerkende kracht per 1 Januari van dit jaar. Voor een deel hebben da werknemers deze verhoging reeds uitbe taald gekregen op grond van een voor lopige bindende loonregeling, per 1 Augus tus 1953 afgesloten, en van de loonronda per 1 Januari j.l. Voor de berekening van de arbeidstijd zou een geheel nieuw systeem ontworpen zijn. De evacuatie van gewonden uil Dien Bien Phoe zou heden aanvangen, aldus werd hedenochtend vroeg gezegd in pers berichten uit Hanoi, die in Parijs wer den ontvangen. Dit zou het resultaat zijn van de Franse missie, die zich gisteren, na het aceoord tussen de Franse en Viet- minh-opperbevelhebbers, generaal Navar re en generaal Giap, per helicoptere naar Dien Bien Phoe begaven. Hcfschroefvliegtuigen en een ander ge schikt type vliegtuig zullen beginnen met de evacuatie van de eerste groep van 450 gewonden, onder wie 250 ernstige geval len, aldus een mededeling van het Franse opperbevel in Indo-China, welke vannacht werd uitgegeven. Het vliegveld van Dien Bien Phoe is nog steeds niet te gebruiken voor de grotere Dakota-toestelien, die voor het ziekenver- voer gereed staan. De Vietminh-activiteit in de Tonkin- delta neemt nog steeds gevaarlijk toe. De Franse infanterie heeft Woensdag, gesteund door jachtbommenwerpers, twee weerstandsnesten van de Vietminh in de dorpen Binh Troe en Jen My, op slechts 15 kilometer ten Oosten van Hanoi, opge ruimd. Veel ernstiger was de strijd, die zich op nog geen 50 kilometer ten Zuiden van Hanoi afspeelde, waar duizenden manschappen van de Vietminh „de zwaar ste aanval van dit jaar in dit gebied" be gonnen. Blijkens een mededeling van 't Franse opperbevel werden „zware verliezen" toe gebracht aan opstandelingen, die bij Hoeng Jen, 45 kilometer ten Zuidoosten van Hanoi, in hinderlaag lagen, doch die op hun beurt werden overvallen door Franse tanks. De Franse luchtmacht deed zware aan vallen op geregelde Vietminh-troepen, die zich schuil houden in de bergen aan de Westelijke kant van de delta der Rode Rivier nabij Phoe Ly. Ook hier hadden Vietminh-bataljons 'n verrassende „tang- verwoedde gevechten plaats, nadat enkele aanval" deden. Inderhaast aangerukte Franse versterkingen wisten het aanvan kelijk ongunstige verloop te keren en de Vietminh-troepen sloegen op de vlucht, achtervolgd door de Franse luchtmacht. In het gerechtsgebouw te Rotterdam is Donderdag de verificatievergadering ge houden in verband met het faillissement van de Oudewatersche Bank N.V. te Oude water. Een der curatoren, mr A. Blom, bracht een verslag uit, waarover wfl reeds schreven en waarin stond, dat de eerste uitdelingslijst mogelijk in Juli a.s. zal kun nen worden gedeponeerd. De andere cu rator, mr B. Moret, deelde na afloop van de vergadering mede, dat de eerste uit kering waarschijnlijk 50 pet zal bedragen Als de belastingkwestie met de staat defi nitief geregeld is, zal een tweede uitkering volgen en een laatste uitdeling zal waar schijnlijk volgen als alle processen over lijk eens een beetje regen kwam. Het is de betwiste vorderingen zjjn afgehandeld dan wel geen „vacantieweer" meer, maar er staan andere en grotere belangen op het spel dan zonnebruin en zomergenoe- gens. In de vergadering kwamer allereerst de vorderingen ter sprake, die worden be twist. Verschillende schuldeisers hielden hun vordering staande, o.a. de zoon van de vroegere directeur, die zei, dat zijn effecten van zijn spaargeld waren gekocht. De heer L. Vos, voorzitter van de com missie van schuldeisers, had zich tevoren ontstemd getoond, omdat de familie Ver hagen de vordering handhaafde. Hij voel de de vordering als een belediging voor de crediteuren. Ook deelden de curatoren mede, dat een aanvankelijk betwiste vordering van de Montfoortse Bank was erkend. De kwestie van de verschillende betwiste vorderingen zal op 15 September a.s. voor de rechtbank dienen. De balans per 31 December 1952 gaf na vier jaar faillfssement een nadelig verschil aan tussen activa en passiva van 500 000 waarin begrepen is een vordering van de Staat op de N.V. aan vennootschaps- ondernemings- en loonbelasting van 420.000. Dit laatste bedrag zal mogelijk nog verminderd worden. Hoewel de vor dering van de Staat preferent is, zal deze voorlopig niet worden uitgekeerd. In een aantal gemeenten zal in het ver volg voor de bouw van premie-woningen een hoger bedrag aan grondkosten als toe slag op de premie worden verleend. Door de nieuwe indeling zullen de ge meenten Rijswijk (Z-H.). Voorburg en Schiedam in groep 1 komen. In deze groep waren iot dusver alleen de gemeen ten Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotter dam ingedeeld. Voorts zijn 46 gemeenten van groep 3 naar groep 2 verplaatst. Deze 46 gemeenten zijn de volgende: Aalsmeer, Alblasserdam, Alphen a/d Rijn, Arkel, Assendelft, Bergambacht. Breukelen, Die- men. Edam, Enkhuizen, Gorinchem, Gou derak, Haastrecht, Heemstede, Heeren veen, Den Helder, Hoogeveen, Idaarde- radeel, Kampen, Xoog a/d Zaan, Koude kerk a/d Rijn. Krimpen a/d Lek, Krim pen a/d IJssel, Krömmenie, Landsmeer, Lemsterland, Meppel. Moordrecht, Mui den, Naarden. Oostzaan, Ouder-Amstel, Ouderkerk a/d IJssel, Oudewater, Rid derkerk, Schoonhoven, Sliedrecht, Uit hoorn, Utingeradeel, Voorschoten, West- zaan, Wormer, Wormerveer, Wymbritse- radeel, Zaandijk en Zwijndrecht. l"i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1