Eindhoven scoorde gelijkmaker die de titel prolongeerde Zwaar gevecht met Willem II bleef onbeslist P.S.V.'s betere techniek bleek tegen N.A.C. de winnende troef Enschede velde het degradatie- vonnis van 't Gooi D.O.S. tegen Blauw Wit rand van nederlaag aan Ajax struikelde over Elinkwijk D.O.S. EN EINDHOVEN liesen hun kampioensvlaggen Sparta had in tweede helft met Sittardia geen moeite meer iSMM Alvorens in de laatste minuut de kampioens-goal werd gescoord 1 Ook Fluks bleef baas over West-Frisia «üm Sterke 5-0 zege van de Twentenaren Be Quick winnaar in „prestige'-derby V.V.V. kraakte H.B.S: Degradatie van VVH-16 is nu definitief Lille voetbal-kampioen van Frankrijk Amsterdamse aanval uit vorm Ajax (met DWS) en Sparta (met PSV) nog een week in spanning MAANDAG 17 MEI 1954 PAGINA TILBURG, Door onverdiende Emma-zege VOETBAL IN BELGIE 10. Haarlem faalde opnieuw P.S.V.Sparta de finale Enschedé of Sneck d.h.c. O MEVROUW MOLKENBOER GOLFKAMPIOENE (Van onze speciale verslaggever Zondag. Burgemeester Kolfschoten van Eindhoven was vanmiddag in liet over volle f ilburgse Sportpark de eerste om aan de spelers van de blauw-wit te club, die de naam van zijn stad voert en..-., boog houdt, zijn geluk wensen aan te bieden, toen elf zwaar bejubelde en zwaar omkranste Eindhovenaren na de zware strijd tegen Willem II in triomf van het veld werden gedragen. Het kampioenschap van Eindhoven was een feit: het tweede in successie! De blauw-witten hadden aan een gelijk spel voldoende; en dat hebben zij dan ook, zij het 11a een enerverend score-verloop, behaald. Wat verlangt men, indien men naar een voetbalwedstrijd gaat? Goed voetbal, spanning en liefst nog een tikkeltje sen satie. En natuurlijk ook nog een handvol doelpunten van kwaliteit. Welaan, in de wedstrijd Willem II—Eindhoven, die ten slotte besliste over het kampioenschap in afdeling D, hebben de 20.000 die het Ge meentelijk Sportpark bevolkten, kunnen proeven en genieten van dit alles. Van spanning, sensatie en kwaliteitsvoetbal En van zes doelpunten- al waren er dan twee strafschoppen bij. Wie de sterkste was? De score vertelt dit niet. Naar onze smaak was Willem II's voorhoede kracn- ti«er dan die van Eindhoven- maar op hun beurt hebben de Eindhovenaren beter en steviger verdedigd. Alleen al het scoie- verloop: 10, 11, 12, 22, 3 2 en ten slotte 33 spreekt boekdelen. En een ge lijkspel was voor Eindhoven juist voldoen de. Vandaar dat de blauw-witte Eindho venaren zwaar bejubeld en omkranst het sportveld konden verlaten. Wat een tempo, wat een strijdlust! En dat twee maal vijf-en-veertig minuten lang. Wat een manlijk gevecht ook a.- dreigde even zo kort voor de rust enige wrijving door overgeprikkelde ze nuwen. Dat Eindhoven in het eerste ge deelte van de eerste helft de voornaams.® rol kon spelen, was voor een groot deel een gevolg van de krachtige wind in do rug. Eindhoven kwam Willem II belagen. Daar was een vrije trap van linksbinnen Jo Tebak, de wat ruige vechter, die op een haar na zijn doel miste. Daar was een pass van Schmidt in.de richting van Van Melis die in de laatste instantie zijn kop stoot door doelman Botermans zag gegre pen En daar was een Willem II, dat maai moeilijk kon loskomen, omdat de wind de maat van de bal niet juist afpaste. Toch waren de Tilburgers niet geheel en a. kansloos. Zo kon De Jong - via Forma- noy aan ballen komen, die beter had den kunnen worden afgewerkt. Zo was er ook een schuiver van Van Roessel on verwacht maar recht op doelman Hans- sen aan. En zo was er ook maar dan aan de andere kant een verre vrije trap van Louwers, die de bal tegen de Willem II-lat deed bonken. Maar, zo was er ook en dat werd belangrijk in de 23e mi nuut een doorbraak van Van Roessel - midden door het centrum van Eindhoven s verdediging midden tussen de vier ver dedigers (ook rechtshalf Van Rooy steun de meestentijds) door- waaruit een coiner resulteerde. En nog één! Formanoy nam op de rechtervleugel de laatste. Ineens vlot- hoog voor doel! En meteen sprong Van Roessel boven de lange Eindhoven- stopper Frans van Tuyl uit. Een stevige knik met het hoofd en Hanssen wist zich burgers, zo maar in eens in het Willem li-doel (1—2). Nu .ja, toen rommelde het even. Het werd wat onnodig bard hier en daar, doch de corrigerende hand van Leo Hom deed de kalmte terugkeren. Dit leid de er toe, dat Eindhoven de slotphase zon der risico's rustig uitspeelde. Maar na de pauze begon Willem II met een de lakens uit te delen Een pass van Formanoy bracht Van Roessel al in de eerste minuut tot scoren. Buitenspel ech ter! Geen nood voor Willem II. Hoog stens een prikkel om het over te doen. En tien minuten later was daar al het suc ces. Lambert van Tuyl had met de hand naar de bal gegrepen, toen zijn verdedi ging zich in grote benauwdheid wist. Strafschop! Van Roessel liet geen twijfel aan zijn bedoelingen en zo kwam de stand op 2—2. Maar Willem II ging door. Meteen! Een trekbal van De Jong noopte Hanssen tot een krachtig ingrijpen. Becx toonde weinig ontzag meer voor Van Tuyl en sneed diepe voren in het rechter-defensie- blok. En vlak daarop in weinige minu ten tweemaal greep Hanssen maar half naar schoten van De Bruickere en De Jong. Twee kansen, die niet werden be nut! Als mokerslagen dreunden nu de aan vallen van de Willem II-ers, die de hoog ste versnelling hadden opgezet. Er werd geschoten uit alle standen. Een kogel van wie was moeilijk te zien werd door Frans van Tuyl uit het doel gekopt. Nog geen seconde later deed Lambert het zelfde. Eindhoven stond met de rug tegen de muur toen. Van Roessel probeerde het met een tactisch boogballetje over de uit gelopen Hanssen heen. Bijna achterover- klappend bereikte de Eindhovense goalie de bal nog. Het kon tenslotte niet anders of Willem II zou opnieuw gaan scoren. En dat ge beurde inderdaad (in de 24ste minuut) toen Mommcrs de Eindhoven-defensie aan dig gelen „paste" en De Jong ineens resoluut uithaalde: 32 was het toen dus! Maar nauwelijks twee minuten later was er weer evenwicht. Ook Willem II's verdedi ging werd door een (krampachtige) ge zamenlijke Eindhoven-aanval aan flarden gescheurd. Er werden fouten gemaakt en de bal bleef -hangen". En zo kon Jo Te- bak met een ferme kopstoot het kam pioenschap weer binnen bereik brengen: 3—3. Via een verslapping en een korte perio de van evenwicht brak Willem II opnieuw door. Weer gehamer! Weer felle schoten en weer een Eindhoven-verdediging in be nauwenis. De gasten wisten dat hier slechts massaal verdedigen effect kon hebben. En zij grepen deze kans! Toch zou het kampioenschap geen feit zijn ge worden wanneer linkshalf Van Beers in de laatste seconden de voorzet van Becx iets beter had afgewerkt. Nu verdween zijn kopbal juist langs de verkeerde zijde van de paal. Meteen daarop konden de blauw-witten zich bevrijd weten van een druk en de gelukwensen in ontvangst ne men. Het was mooi geweest! De Enkhuizcnse tweede-klas-kampioen West-Frisia heeft ook zijn tweede wed strijd in de promotie-competitie voor een plaats in de eerste klas verloren. Het Dordtse Fluks bleef in eigen stad met 30 over de Noord-Hollanders baas. Een goede start van Fluks, dat nu de strijd om de promotie met H.V.C. (Amersfoort) zal uit vechten. De stand in deze promotie-groep A luidt: Fluks 1 1 0 0 2 3—0 H.V.C1 1 0 0 2 2—1 West-Frisia .2 0 0 2 0 15 Eindhoven in gevaar! Willem II s Tilburgse doelpunt. Er zouden kanon Van Roessel scoort hier, 'e- nog twee volgen, maar driemaal lio'i midden van vier tegenstanders: Van Eindhoven een gelijkmaker klaar <"i Kemenade en Frans van Tuyl links, dat bezorgde na zieare strijd de Kin I- Van Rooy en Feyen rechts, heteerstel li oven aren dan toch de titel. (Van onze sport-correspondent). BREDA, Zondag. De Sparta-speculatie dat P.S.V. in de Brabant-derby voor een zware opgave zou staan, is faliekant uitgelopen. Het werd een sensaticloze partij waarin N.A.C. in een taaie eerste helft, bevoordeeld door de wind, er in slaagde de P.S.V.-techniek uit haar voegen te spelen. Toch zou P.S.V. dank zij een blunder van de N.A.C.-er Lussenburg en keeper Goedhart er nog in slagen met 12 in het voordeel de rust in te gaan. De tweede helft trapte P.S.V. er niet meer in en overklaste de slordig werkende N.A.C.-ploeg technisch volkomen. Buiten een pracht-hattrick van Franssen die driemaal de N.A.C.-keeper het nakijken gaf, verliep deze wedstrijd zonder enige geestdrift. (Van onze sport-correspondent). ENSCHEDE, Zondag. Enschede is niet van plan te degraderen. Dat bleek duidelijk in de wedstrijd tegen 't Gooi, die een volkomen onverwachte 50 overwinning opleverde. De voorhoede had aan stootkracht gewonnen door het opnemen van de beide Gebr. Moddejonge. De jongste bezette weer de midvoorplaats, waar hij bijzonder goed werk verrichtte. In alle doelpunten had hij een belangrijk aandeel. gpslajJGiu io. Minuten lang vierde Willem II dit doel punt met een overwicht. Eindhoven was er even uit en de trappen van diep uit de verdediging bereikten de voorwaartsen vrijwel niet meer. Maar via een vrije trap van Frans Tebak, die Botermans op as vuist moest nemen, keerde Eindhoven weer. Schmidt was er door opeens, met weinige meters tussen hem en de goal. Het liep op niets uit! Mommers en Mer- tens staken daarna spaken in het viel- Maar Eindhoven cn speciaal Schmidt kwam terug. Schoot tegen de paal om even later de strpd te zien onderbroken wegens een overtreding van een der i - lem II-ers, die de Tilburgers op een straf- schop kwam te staan. Een rustig schot van Van Rooy maakte Botermans kansloos. Een minuut later! Weer free-kick! Weer in de nabijheid van het Willem II-doel, maar nu juist buiten het beruchte gebied. Van Beers had Louwers „te pakken ge nomen! Louwers schoot de vrije trap zelf en over de hoofden van de verraste TU- (Van onze sportcorrespondent) GRONINGEN, Zaterdag. Oosterparkers heeft Zaterdagavond niet bewezen, dat zjjn degradatie een vergis sing is geweest. Stadgenoot Be Quick, lan ge t\jd de enige strohalm voor Oosterpar kers, drukte in een zege van 31 zijn gro tere recht op handhaving in de eerste klasse uit. Dat Be Quick uiteindelijk deze Groning se derby won, lag uitsluitend aan het be ter benutten van enkele der talrijke kan sen, die twee zwakke verdedigingen moes ten' toestaan en aan een grotere dosis ge luk. Oosterparkers raakte driemaal het houtwerk en als twee van de onhoudbare schoten de uitslag in gelijke cijfers had den veranderd, was de krachtsverhou- dinben stellig geen geweld aangedaan. Weliswaar toonde Be Quick iets meer in zicht, maar deze voorsprong werd genivel leerd door de grotere hoeveelheid energie van Oosterparkers. Bij de rust lagen beide ploegen nog in gelijke positie. Het openingsdoelpunt van de Oosterparkers-rechtsbuiten Simoms werd spoedig teniet gedaan door de Ajaxied De Groot, die eindelijk zijn be geerde treffer voor Be Quick kon laten noteren (1—I). In de tweede helft kwam de overwinning van de oudste Groninger club tot stand door twee doelpunten van linksbinnen Kwast, die een reeks van on begrijpelijk gemiste kansen onderbraken (1-3). De wedstrijd was nauwelijks tien minu ten oud toen de N.A.C.-spil Lussenburg een flater beging, zodat Franssen met de bal doorliep op de uit zijn dopl lopende keeper Goedhart. Toen Goedhart de bal maar voor het pakken had, weifelde hij op onbegrijpelijke wijze en liet de bal gewoon doorlopen. Franssen die reeds stopte, zag tot zijn grote verbazing het leder rustig voor zijn voet rollen, vlak voor het lege doel. Hij aarzelde toen niet om de score te openen, 0—1. N.A.C. begon nu met verre trappen te werken en P.S.V. liet zich verleiden om het N.A.C.-spel te volgen. In de zeven- en-dertigste minuut was Versteeg alleen door, schoot hard op doel, maar Steiger stond op de juiste plaats. Nog geen 2 minuten later kreeg Versteeg de bal even vrij tussen een kluwen van spelers die Steiger het zicht belemmer den. Met een schot in de hoek stelde hij de ploegen gelijk, 11. Het spel bleef onaantrekkelijk. In de 41ste minuut kreeg Franssen op ruim 25 meter van het N.A.C.-doel de bal toe gespeeld en loste een keihard schot in de linkerbovenhoek, waartegen keeper Goedhart geen schijn van kans had, 1—2. Op fortuinlijke wijze ontsnapt P.S.V. juist voor de rust. Hoogenhuizen ving een bal op van de uitgelopen Steiger en trap te hard op doel, maar de toegesnelde Flierman kan nog juist op de doellijn zijn hoofd er onder zetten en de gelijkmaker voorkomen. Na de rust schenen de Eindhovenaren het wat verstandiger op te gaan nemen. Zij volgden het N.A.C.-spel niet meer, maar ontwikkelden een technisch ver dienstelijk samenspel, waarbij menig N.A.C.-er van het kastje naar de muur werd gestuurd. Deze tactiek geeft dan ook reeds dadelijk resultaat. In de 13e minuut omspeelde Van Tuyl even Lus senburg en schoof het leder tussen de beide backs door naar de vrijstaande Franssen, die Goedhart voor de derde maal verschalkte. Hiermede was de partij feitelijk ge speeld. Harde strijd werd van geen der partijen meer geleverd. Op verdienste lijke wijze kon Goedhart nog een paar gevaarlijke P.S.V.-aanvallen afwenden, maar reeds vijf minuten voor het einde verlieten de toeschouwers het terrein. De vervanging van de centrale verdedi gingsfiguur Busschers, die geblesseerd is, door de jonge Frölich, bleek een belang rijke verbetering. Hij wordt evenals zijn vader, die deel uitmaakte van het elftal, dat Enschede het kampioenschap van Ne derland bezorgde, een rasvoetballer. Frö lich duikt overal op waar gevaar dreigt en hij bewaakt niet angstvallig de midvoor van de bezoekers. Met zijn lange trappen was hij ook een belangrijke steun voor de aanvalslinie. 't Gooi, dat het zonder Poort moesj stel len, is erg tegengevallen. De voorhoede speelde niet onaardig, maar zij kreeg maar heel weinig serieuze kansen tegen de goed sluitende verdediging van Enschede. Nu de Enschede-trainer Robinson naar Rig- tersbleek is overgegaan, treedt Henny Möring, de eerste stopper van het Neder lands elftal, voorlopig als oefenmeester op. Hij drukte kennelijk zijn stempel op deze wedstrijd, waarbij schieten het devies was. Na tien minuten gaf Moddejonge Jr., de bal over aan zijn broer, die van dichtbij inschoot. Het leek er daarna op, dat 't Gooi de achterstand zou inhalen. De vele snelle en meestal open aanvallen leverden echter geen resultaat op. Ongeveer een kwartier voor rust kreeg Enschede's linksbinnen Albers de bal van zijn midvoor en met een hard schot van vrij verre afstand passeer de hij Mosterd, die weer het doel van 't Gooi verdedigde: 20. In de tweede helft ondernam Enschede aanval na aanval. Bij een daarvan werd Moddejonge jr op de rand van het straf schopgebied gevloerd. Zijn broer schoot de toegekende vrije schop onhoudbaar langs Mosterd. Linksbuiten Jansen zorgde voor het vierde doelpunt en vier minuten voor afloop bracht rechtsbuiten Wagteveld de stand op 50. (Van onze Haagse sport-correspondent) HOUTRUST, Zondag. Met een doelpunt meer by de rust kon VVV zich veilig achten. De stand was toen 23 en de ploeg uit Venlo kreeg in de tweede helft de steun van de wind. HBS wilde blijkbaar in de laatste wed strijd op Houtrust als eerste klasser een goed figuur slaan, want de Kraaien be gonnen met de leiding te te nemen. Ku- neman schoot hard en fraai in (1—0). Toen doelman Kramer bij een hoek schop van Sijbers finaal missloeg, kon Gubbels de gelijkmaker in de touwen koppen (11). Nogmaals nam HBS een voorsprong toen Dutrieuxx een prima combinatie met Kuneman met een tref fer besloot (21). Daarna was het ge daan met HBS. Van Vliet schoot in eigen doel en nog voor de rust scoorde Schattorje via de paal (23). In de tweede helft was het spoedig 24 en daarna met H.B.S. afgelopen. Sij bers nam een vrije schop, Kramer mis te weer en de H.B.S.-er Goldman schoot via zijn spil Luning de bal in eigen doel. In duidelijke buitenspeipositie maak te Van Rhee er 25 van en Nass maakte met een fraaie kopbal het halve dozijn vol (2—6). (Van onze sport-correspondent) HEERLEN, Zondag. V.V.H. '16 heeft met ere afscheid geno men van de eerste klas. Want wel werd met 02 verloren van een Emma, dat voor zijn laatste (overigens (jdcl gebleken) theo retische kansje werkte, maar deze uitslag was voor de Dordtcnarcn zeer geflatteerd. Immers, na het eerste kwartier van Emma-overwicht is V.V.H. steeds meer in de aanval geweest. Terwijl Cor van der Gijp bij de strenge bewaking door stopper Groenendijk niet tot' ontplooiing kwam, lanceerden de enthousiaste Heerlenaren de ene stormloop na de andere, waarbij Van den Berg met schoten van Graumans en Greten de grootste moeite had. Toen echter Groenendijk zo onfortuinlijk was de bal met de hand te beroeren, kreeg Emma na 25 minuten een strafschop toe gewezen, waarbij Freek v. d. Gijp geen fout maakte. Met de wind in de rug had V.V.H. '16 na de rust een wel heel duidelijk over wicht, maar Emma verdedigde met man en macht en doelman Van den Berg bleef onwrikbaar. En.... de Heerlenaren scho ten slecht. Een zeldzame uitval van de Dordtenaren, door Cor v. d. Gijp geleid, leverde plotseling zowaar nog 'n tweede doelpunt op, door Janus v.d. Gijp gescoord Toen gaf V.V.H. de moed op, was de de gradatie officieel. PARIJS, Zondag. Het is géén beslissing per doclgemiddcl- de geworden op de laatste dag van de Franse voetbal-competitie. Rjjsscl (Lille de club van Cor van der Hart) is Frans kampioen geworden met 1 punt voor sprong. Een extra voorsprong, want de Rjjsselaren waren in de doclcjjfers reeds onaantastbaar. Lille won zijn laatste wedstrijd tegen Nancy overtuigend met 30 cn de twee andere koplopers Bordeaux en Reims speelden 00 gelijk. De titel ging dus naar Lille met 47 punten, Reims (kampioen van verleden -jaar) werd door betere doelcij- fers tweede met 46 pnt. Bordeaux derde met eveneens 46 pnt. Le Havre speelde zjjn laatste wedstrijd gelijk en moest daardoor met Sète degra deren, want Roubaix en Stade Francais wonnen. Met 26 resp. 22 punten gaan Lc Havre en Sète nu naar de tweede divisie. Door slechtere doelcijfers dan Roubaix, dat zich redde, moet voorts Stade Francais (27 punten) twee barrage-wedstrijden te gen nummer 3 van de tweede divisie spe len. De uitslagen van de laatste dag luidden: BordeauxReims 0—0; RijsselNancy 30; SèteToulouse 11; Straatsburg- Lens 52; MetzMarseille 32; St. Etien- ne—Nimes 21; SochauxRoubaix 0—1; Monaco—Stade Francais 1—4; Le Havre- Nice 22. Eindklassement van de eerste vijf clubs: 1. Rijssel 47 p. uit 34 wedstrijden; 2. Reims 46 p.; 3. Bordeaux 46 p.; 4. Toulouse 44 p.; 5. St. Etienne 38 p. De Fransman Darriijade heeft de 13e „Grand Prix pneumatique" te Montlu- Qon, over een afstand van Z35 km, r/e- voonnen in 6 uur 17 min. 25 sec. Twee de op twee lengten werd Germain de Rijcke (Be,g), derde Louis Bobct (Fr.), vierde Deledda (Fr.), vijfde Blusson (Fr.) cn zesde Caput (Fr.) De uitslagen van de in de eerste nationale afdeling van dc Belgische voetbal-competitie gespeelde wedstrijden luiden: Union St. Gilloise-La Gantoise S.C. 21, Ol. CharleroiLa Gantoise 10, F. C. LuikLyra 41, Liersc S.K.Daring Brussel 20, F. C. Mechelen—Berchem Sport 00, BeerschotTil- leur F.C. 32, Antwerp F.C.—Anderlecht 10, Standard Ol.Racing Mechelen 11. F.C. Mechelen leidt thans met 36 punten uir 29 wedstrijden, vóór Anderlecht 35 punten en La Gantoise en F.C. Luik elk 34 punten. Onder aan de lijst hebben Standard Ol. en Union St. Gilloise elk 25 punten, terwijl Lyra de laatste plaats bezet met 13 punen. (Van onze sportcorrespondent). AMSTERDAM, Zondag. Ajax zal nog even op het kampioenschap moeten wachten. Want de Amster dammers kwamen vandaag op eigen terrein tegen Elinkwijk niet verder dan een gelijkspel (11). Deze eindstand werd bereikt, omdat de voorhoede van Ajax in een zeer onproductieve bui was. Vooral in de eerste helft weigerde zij doelpunt- rijpe kansen te benutten. Nu moet gezegd worden, dat de Utrechtse achterhoede soms zeer afbrekend opereerde. Maar men mag dit beslist niet als de voornaamste reden zien van het falen der Amsterdamse aanvalslinie. Elinkwijk startte overigens enthousiast cn rechtsachter Van Mourik moest een maal redding brengen door een hoek schop weg te geven. Hierna nam Ajax het initiatief, maar er werd voorlopig niet gescoord. Ook al, doordat doelman Van de Schilden er vanmiddag bijzonder goed het oog in had. Zo brak de rust met een 00 score aan. Na de hervatting stootte Ajax echter door. Direct na de aftrap kwam de bal bij Bakker, wiens poging om raak te schieten op een hoekschop uitliep. Op nieuw kreeg Bakker de bal. Deze keer op zijn voorhoofd. Het werd een treffer: Hierna heeft Ajax niet zo. heel veel meer kunnen presteren. Elinkwijk drong meer dan eens op en na een half uur werd de gelijkmaker geboren. De Utrechtse middenvoor C. de Jongh gaf een pass in de ruimte, linksbuiten Van Beek startte snel en even later lag de bal achter doelman Pieters Graafland; 1—1. Na deze tegenslag heeft Ajax merk waardigerwijs geen pogingen aangewend om weer een voorsprong te krijgen. Elinkwijk bleef in de aanval. Maar om dat het slordig schoot bleef de stand 1—1. (Van onze sport-correspondent). UTRECHT, Zondag. In dc laatste minuut, toen D.O.S. even tevoren ternauwernood tegen Blauw Wit aan een nederlaag was ontsnapt, scoorde v. d. Linden voor de Utrechtenaren op fortuinlijke wijze het winnende doelpunt, dat met een oorverdovend lawaai werd begroet. De D.O.S.-supporters, die in het laatste gedeelte van dc strijd doodsangsten hadden uitgestaan, zwermden van alle zijden het veld op, namen dc spelers op hun schouders en gaven op dc meest dolzinnige wijzen uiting aan hun vreugde. Ergens in die deinende menigte liep scheidsrechter Formanoy rond, die nog niet voor de laatste maal had gefloten. Hoofdzakelijk dank zij de speaker kon er na enige tijd weer vrij baan worden gemaakt. Nauwelijks waren er daarna enkele seconden gespeeld en toen konden de supporters opnieuw aan hun stormloop be ginnen. Voordat het dan zover was hebben zij echter een zeer benauwde middag gehad, want Blauw Wit speelde beter voetbal en verdiende minstens een gelijk spel. Dat het zover niet is gekomen, is een gevolg van het falen van rechtsbuiten Heffels gedurende de eerste tien minu ten. De hoofdstedelingen trokken toen met magnifiek opgebouwde aanvallen fel van leer. Heffels kreeg de bal enkele malen voor het inleggen, doch liet de kansen op onverklaarbare wijze liggen. Toen D.O.S. wat van de schrik beko men was en enkele tegenaanvallen onder nam, had men in de veertiende minuut al succes. Luiten, die de bal van W. Vis ser ontving, kon de toestand rustig over zien en plaatste de bal keurig voor het hok naar de toestormende v. d. Bogert, die met een elegante duiksprong de bal hard achter Eypte kopte. Een doelpunt van hoog gehalte (10). Twee minuten later waagde Luiten zelf met een hard flankschot een kans. Het was echter niet zuiver gericht. Lam. mers was echter snel mee opgekomen en gaf de bal de goede richting (2—0). Deze stand was ongetwijfeld geflatteerd. De gasten trokken zich er weinig van aan en speelden gedegen verder. Na ongeveer twintig minuten spelen reduceerden zij de achterstand uit een strafschop. Tol- i meyer liet Coster alleen maar zien hoe de bal de touwen in vloog (2—1). het eindsignaal van de wedstrijd DOS— Blauw Wit. welke de Utrechtenaren het kampioenschap van de eerste klagse B bracht. Duizenden mensen, met grote kransen, gele vlaggen en dito parapluies meesle pend en vrijwel allemaal getooid met gele petjes, stormden op de DOS-spelers af, die binnen de kortste keren op de schou ders werden genomen. Ook de gebles seerde Krommert en voorzitter Mackaay gingen de hoogte in. Er werd gehost en geschreeuwd, dat horen en zien verging. Utrecht heeft verder de gehele avond in het teken van liet kampioenschap ge staan: een rijtoer door de stad, een receptie en feest in Tivoli.... en niet te vergeten de huldiging van de spelers in de piste van Circus Strassburger. Daar waren behalve paarden, lama's, olifan ten en tijgers dus ook Kanaries te zien. Bij kampioenschappen kunnen dolle en Strassburger had i dingen gebeuren Hierna was het woord aan DOS. dat op de laatste avond voor de eerste maal echter niet verder kwam dan een schot een uitverkocht huis! van de voet van v. d. Linden tegen dei paal. Tussen de bedrijven door lieten Heffels en v. d. Mee ieder een mooie' kans onbenut. DOS startte in de tweede helft met een overwicht, dat later door de gasten werd overgenomen. Zij schenen regelrecht op de overwinning af te stevenen, toen Koe- kebakker in de dertigste minuut, nadat hij even tevoren met Heffels van plaats had gewisseld, met een enorme diagonale zoever de stand op gelijke voet had ge bracht. (2—2). DOS stond hierna enige tijd met de rug tegen de muur. Toen Blauw Wit dc kans echter niet greep, gooiden de Utrechtenaren het roer nog even om er in de laatste minuut dus met succes. De basis van de kampioensgoal wen gelegd door Temming, die de bal naar cl op rechts belande Lammers plaatste. Hf schot van deze speler mislukte, waar door het leder laag voor het doel tercch kwam, precies voor de voeten va) v. d. Linden, die de bal juist over de lij) kon tikken (32). Een doelpunt, dat letterlijk en figuui lijk goud waard was.... en wordt. Naar het Circus. In het Utrechtse stadion Galgenwaan is men nooit zo te keer gegaan als n: EERSTE KLASSE A WageningcnHeracles 3—1 2—3 1—1 3—0 0—2 1—0 1—3 NEC—RCII AjaxElinkwijk LeeuwardenZwolse Boys StormvogelsDWS Ensch. BoysHaarlem OosterparkersBe Quick EERSTE KLASSE B GVAVHcerenveen 20 Enschede't Gooi 5 VolewijckersVSV02 EDORigtersbleek 14 DOSBlauw Wit 32 Go AheadVitesse 13 Sneek—AGOVV 0—2 EERSTE KLASSE C BW—Xerxes 3—3 HBS—VVV 2—6 SVVBlejjerheide 41 BrabantiaLonga 40 WH '16—Emma 0—2 NAC—PSV 1—3 SpartaSittardia 52 EERSTE KLASSE D MauritsFeijenoord 23 Willem IIEindhoven 33 EBOHLimburgia 51 RBC—DHC 5—2 JulianaHermes DVS 41 Noad—ADO 2—1 ExcelsiorMW 13 Voor D.O.S. en Eindhoven de eerste kampioenstitels in de eerste kias voetbal-competitie 1953'54. De Utrechtenaren behaalden in hun voorlaat ste wedstrijd tegen Blauw Wit (een moeilijke wedstrijd) een zeer zwaar bevochten 32 overwinning waardoor zji in afd. B onbereikbaar werden, zodat de 0—2 zege van V.S.V. op De Volewijckers geen effect meer sorteerde. Met D.O.S. komt Utrecht als nieuw, tot nu toe op gekend element in de kam- pioens-competitie. Voor Eindhoven stond een zeer riskante uitwedstrijd legen de enige overgebleven concurrent Willem II OP het programma; aan een gelijk spel hadden de Eindhovenaren genoeg en dat bereikten zij dan ook met 33, waarmee zij hun kampioens-titel van verleden jaar in afd. D prolongerden. Ajax en Sparta kwamen zo ver nog' niet. En de Amsterdammers lie ten aan de kop van afd. A zelfs een zeer kostbare steek vallen. Hoe moeilijk de thuiswedstrijd tegen het de laatste weken sterk naar voren komende Elinkwijk wel was, blijkt uit de 11 draw waarmee Ajax ge- noegen moest nemen en waarmee het een punt moest laten schieten. Haarlem faalde opnieuw, het zich nu ook door de Enschedese Boys ver slaan (10) en miste daardoor de laatste kans om nog bij te komen. Het kampioenschap wordt dus een Amsterdamse affaire, waarbij net tussen Ajax en D.W.S. gaat: D.W.S. staat, na de keurige 02 zege op Stormvogels, nog maar 1 punt ach ter. Volgende week de laatste wed strijden: R.C.H.Ajax en D.W.S. Enschedese Boys; twee voor de titel- jagers zeer moeilijke wedstrijden! twee ploegen in de finale te Eindho ven tegen elkaar. Daardoor zijn Emma en V.V.V., ondanks de over winningen met 02 resp. 26 op V.V.H. '16 resp. H.B.S., nu definitief uitgeschakeld. V.V.H. '16 is intussen, na één jaar eerste klas voetbal, nu onherroepelijk gedegradeerd. In afd. C valt volgende week de beslissing in de wedstrijd P.S.V.— Sparta; en hoe de uitslag daarin ook valt. beslissend is hij altijd. De Rotterdammers noch de Eindhove naren maakten vandaag een fout: Sparta klopte Sittardia gemakkelijk met 5—2 en P.S.V. bleef in de klas sieke „Brabant-derby" tegen N.A.C. met 13 de baas. Sparta 37 pt., P.S.V. 36; volgende week dus deze Gedegradeerd is ook 't Gooi, dat sedert de bevrijding steeds al op de wip naar de tweede klas had ge zeten. De Hilversummers leden met 50 tegen Enschedé een verplette rende nederlaag, die de degradatie wel extra zwaar accentueerde. Enschedé behield zelf daardoor nog een kans op redding: de Oos telijken staan nu gelijk met Sneek, dat door de 02 nederlaag tegen A.G.O.V.V. in een nieuw dieptepunt werd gestopt. G.V.A.V. stelde zich veilig door een 20 succes op Hee- renveen (waar Lenstra zijn schoenen in de zomervacantie-kast heeft ge stopt). De wedstrijden Heerenven Enschedé en VitesseSneek zullen dus over het degradatie-lot van de gasten beslissen. Voor het overige verwijzen wij naar de uitslagen. Met nog één ver melding apart: het gedegradeerde R.C.H. is na het vonnis blijkbaar pas in vorm gekomen, won nu wéér (van N.E.C.) en krijgt althans het laatste woord (volgende week tegen Ajax) bij de aanwijzing van zijn op volger-kampioen! EERSTE KLASSE A EERSTE KLASSE C Ajax D.W.S. N.E.C Stormvogels Wageningen Ensch. Boys Leeuwarden Heracles Be Quick Zwolse Boys R.C.H Oosterparkers D.O.S. V.S.V. Go Ahead Rigtersbleek Volewijckers A.G.O.V.V. EDO Heerenveen 25 36 57—26 25 35 51—24 25 33 45—22 25 31 .48—32 25 29 36—30 25 27 43—33 25 25 37—28 25 24 40—36 25 24 33—39 25 21 37—42 25 20 32—63 25 18 23—51 25 14 23—47 25 13 25—57 KLASSE B 25 37 75—38 25 34 48—23 25 28 56—45 25 28 44—43 25 26 56—54 25 26 53—58 24 24 37—44 25 24 48—44 25 23 33—44 24 22 31—34 25 22 57—65 .25 19 37—41 25 19 30—50 25 16 31—53 P.S.V. Emma V.V.V. S.V.V. B.V.V. N.A.C Xerxes Bleijerheide Longa Brabantia V.V.H. '16 H.B.S E.B.O.H Hermes DVS R.B.C. AD.O. M.V.V. 25 37 49—25 25 36 6740 2.5 35 66-42 25 34 55—38 25 28 5245 25 24 50—39 25 24 60—53 25 22 43—42 25 22 36—46 25 22 30—47 25 21 38—41 25 20 36—48 25 14 3069 25 11 3572 KLASSE D 25 41 61—29 25 38 80—34 25 33 52-46 24 31 46—35 25 28 41—31 25 28 34—39 25 25 47-44 25 24 45—39 25 22 44—50 24 21 32—35 25 21 49—46 25 17 37—58 25 10 25—64 25 9 38—81 (Van onze verslaggever) SPANGEN, Zondag. Heel dat bcdrijvi*® c" beweeglijke Sit tardia verstramde in de 2e minuut van de tweede helft van de wedstrijd tegen Sparta tot een roerloze standbeeldcnvcr zameling, die geen enkele voet of vingei uitstak r>aar dc vryc trap, die Sparta's middenvoor Boot ontstellend gemakke lijk van even buiten het strafschopge bied laag in de hoek kon jagen. Met deze nieuwe voorsprong cn met dc wind in de rug speelden dc Rotterdammers vervol gens rustig naar een royale zege toe- In de éérste helft had Sparta het tegen dit Sittardia echter nog zeer zwaar. De roodwitten laveerden moeizaam tegen de harde Noordenwind in, misten door Ben- ningshbf en Boot de kans op een snel doe - punt, zagen daarna Sittardia met het m- tiatief en met een lichte veldmeerderhe aan de haal gaan. Een stell?tJPPvaar pn bracht de Sparta-verdediging m Sevaiar keeper Dufourné had bij een scholvan Stroucken en bij een kopbal ^"Erkens al zijn talenten nodig. Dezso]idcl. verdediging bleek echter heel wat soUder dan de Sittardse, die bij de geringste oruK Het eerste doelpunt van O. S.' kampioenswedstrijd, door de on- zichtbare Fan de Bogert gescoord. Doelman Eype's uitval is vergeefs, twee juichende Utrechtenaren: Van der Linden cn Lammers, flankeren drie verslagen Blauw Witters, van links naar rechts MesmanCorbrm cn Van Garrel pWM*1-11 IITr ■i*.- haar toevlucht moest nemen tot het her haaldelijk uittrappen van de bal over zij- en achterlijnen en die tóoh aan de thuis club nog menige kans moest afstaan. Zo kopte Benningshof uit een voorzet van Zuidgeest tegen de paal en vlogen twee schoten van Van Ede maar rakelings over. Een nieuwe kans voor Sparta leidde na 33 minuten tot het eerste doelpunt: Ver beek bracht de bal goed op, Boot tikte hem even door en toen zette de kleine Bosselaar er ver buiten het strafschopge bied ineens zó hard zijn schoen onder, dat -het leer met een ontzettend geweld dwars door de wind heen in een strakke baan tegen de touwen zoefde. Sittardia's antwoord was fel en vinnig Een intelligente omhaal van de in grote stijl zijn aanval dirigerende Ehlen was maar juist iets te zacht, een kogel van Er- kens beukte de paal en een schuiver van Strcucken vloog rakelings naast. In de 44e minuut kreeg Sittardia echter zijn gelijk maker toch, toen de Sparta-verdediging bij een vrije trap van Gruijzen niet vol doende ingreep en Schils met een bene denwaarts gerichte kopbal, die zo hard ging dat het leer tegen de lat opstuitte via Worsseling's wanhoops-armen een serie eerdere fouten goed maakte. Nadat Sparta in de 2e minuut dan uit de vrije trap van Boot via de standbeelden groep opnieuw een voorsprong had ge nomen, werd de Rotterdamse meerderheid zo verpletterend, dat keeper Dufourné ge voeglijk naar huis had kunnen gaan, want r.aar het vleugel-schot van Schils (12 mi nuten voor het einde, toen het al 4-1 stond) stak hij toch geen hand uit en even later liet hij het verijdelen van een derde te- genpunt aan Sonneveld over. Met gemakkelijk en rustig spel buitte Sparta zijn technische meerderheid_ en het windvoordeel goed uit, bracht na 15 minu ten door Van Ede, na een dubbele com binatie met Boot, de stand op 3-1, 15 minu ten voor het einde door Bosselaar na een door Boot goed voortgezette, ouderwetse combinatie tussen Van Ede en Bennings hof, op 4-1, 1 minuut voor het einde door benningshof tenslotte op 5-2. Dat Sittar dia's doelman Van Rixoort door een been- blessure zichtbaar gehinderd werd en bij enkele doelpunten totaal niet reageerde, heeft deze Spartaanse score intussen wel beïnvloed. Tc Eindhoven werden golf wedstrijden om het nationaal dameskampioenschap gespeeld. Mevr. Molkenboer werd titel- houdster. De uitslagen luiden: halve fina les: Mevr. N. van Riesdijk (Kennemer Gc) won van mej. E. Mees (Rotter damse Ge) op de 19e bole. M#vr. Mol kenboer (Twentse Ge} won van ratj. A. Schiff (Haagse Gc) met 6 en S. Finale: Mevr. Molkenboer won van mevr. N. Riemsdijk op de 20e hole.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 4