St. Liduinastraatprobleem opgelost O VALLOTTON EN MATISSE OUDE TIJD ESTADIO <~J)óurv<^Fort DRUKKE „OPBOUWDAG ROTTERDAM 1954" Crisis in buitenlands beleid der Ver. Staten Het Congres als hinderpaal voor een grote politiek G Nieuws- uit STAD EN OMTREK Een ander probleem in wording WALDO-RIJSCHOOL ver cle Uit clie goede RommenhöIIer verhoogt dividend eheugen Hulp Verkeersperikelen Excelsior's eventuele promotie-wedstrijden MAASSLUIS ROTTERDAM Onbekende aspecten in Boymans Internationale belangstelling voor Bouwcentrum Dulles kan liet niet alle maal helpen maar WOENSDAG 19 MEI 1954 S PAGINA 2 DONDERDAG NIEUWE WEG- OMLEGGING VOOR B.K.-LAAN 69915 B. en IVbeantwoordden de heer v. d. Vlies JUBILEUM G. P. J. UBINK KATH. BOND v. BEJAARDEN EN GEPENSIONNEERDEN „FILMMANIAKKEN" JEUGD VERKEERS EX AMEN S STRAATVOETBAL MEISJE TE WATER RECTIFICATIE Eén- of tweemaal naar Den Haag INSTELLING SPORTRAAD VRIJE TIJDSBESTEDING HAVENBEDRIJVEN Expositie in Gemeente Archief Matisse als beeldhouive- DE GISTVERENIGING H.B.S.S.S.S.S. DHS—ZWIJNDRECHT/LSV BURGERLIJKE STAND THE PRODUCE OF THE FINEST VINEYARDS BEVREDIGENDE VERBETE- RING FINANCIEEL RESULTAAT NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Twee vlaggen gingen gistermorgen omhoog aan de masten, opgesteld op de plaats waar men binnen het ja'->r hoopt, de hoofdingang van 't Bouw centrum te R'dant op te trekken Handwerk in ere Vliegveld in wording „BEMOEIZUCHT" VAN DORDTS GEMEENTE BESTUUR Commissie van toezicht op M.O- nam ontslag NED. VRACHTENMARKT New Look" tovermiddel is geen V erkiezi ngsob sessie Improvisatie IN ROTTERDAM Nu de B.K.-laan tot aan de Aleidaslraat wordt opengebroken, in verband met de onder handen zijnde wijziging van het wegprofiel, wordt de St. Liduinastraat voor doorgaand verkeer afgesloten. Er zal dus geen tweerichtingsverkeer van zware vrachtauto's etc. meer in plaats vinden Het zo plotseling opgekomen probleem is thans bijna even plotseling opgelost. Uiteraard past deze oplossing precies in het kader van de door Gemeentewerken uitgestippelde werkwijze. En de bewoners van de St. Liduinastraat zullen misschien spoedig gaan zeggen, dat het toch eigenlijk wel gezellig en afleidend was. al dat geroezemoes.... Maar de politie werd door de oplossing van het ene probleem voor een ander ge steld. Het moeilijke verkeer blijft en de nieuwe situatie schiep nieuwe moeilijk heden. Bij de St. Liduinastraat was men van het standpunt uitgegaan, beter één wegomlegging dan twee. Thans maakt de situatie het onmogelijk'het verkeer als het ware zoveel mogelijk in één bedding te houden. Vandaar, dat het nu van Rotterdam komende verkeer via de Oranjehrug, Nieu we Haven en Vlaardingerdjjk naar Vlaar- dingen wordt geleid. En het van Vlaar- dingen komende verkeer wordt in de B.K.-laan bij het Rubensplcin omgebogen, om dan de Rubenslaan, Julianalaan, Stad houderslaan, Willem de Zwijgerlaan, Schoolstraat, Nieuwe Haven, Oranjebrug en Koemarktplein naar de Rotterdamsedjjk te volgen. Deze oplossing is noodgedwongen en da politie voorziet uiteraard enkele bezwaren, die inmiddels slechts in de praktijk zullen kunnen worden opgelost. Ze heeft de nieu we regeling lang overwogen, „gepland" en getoetst en verwacht er alle goeds van. Natuurlijk zijn enkele andere tracé's over wogen. Zo b.v. heeft men de West Franke- landsestraat willen inschakelen, maar daar stuitte men al direct op het bezwaar van de zich daar bevindende scholen. Er wor den verschillende maatregelen genomen, om de nieuwe verkeerswegen zoveel mogelijk te stroomlijnen. In de bocht Stad houderslaanWillem de Zwijgerlaan wordt bijv. de vrij grote vluchtheuvel weggeno men. In de Stadhouderslaan zal slechts aan één kant gelegenheid tot parkeren worden gegeven en bij de Adm. de Ruyterstraat wordt het uitzicht verbeterd door het struikgewas daar te elimineren. Er komt irt de Stadhouderslaan ook éénrichting- verkeer, terwijl in de Willem de Zwijger laan de autobushalte verdwijnt. Met allerlei middelen wordt getracht het. verkeer in goede banen te houden. Op vier punten komen knipperlichten, overal wor den borden geplaatst met een vermaning tot langzaam rijden, stopborden moeten het hunne bijdragen tot een geregeld ver loop. De borden zijn 's avonds verlicht. Het spreekt vanzelf, niet alleen het ver keer. maar ook het publiek moet aan de nieuwe situatie wennen en er in groeien. De politie doet een dringend beroep op dc Adveite-'tie Wij hebben gesintliduinastraat zij hebben gesintliduinastraat ik sintliduinastraat! Ander, beter, veiliger, vlugger weg profiel B. K. laan. Verlegging verkeer, Sint Liduinastraat, drukte Borden, paaltjes, tekens, agenten, pijl tjes, hekjes, voetgangers, snelheid (domme) weggebruikers, kinderen, oversteken, voet gangers, huizen trillen, bussen, halten trottoirs, witte mouwen, witte petten, zwaar verkeer, aanhangers, hoeken, boch ten, toezicht, stopverbod, middenstand.... kritiek, commentaar, brieventot heden Maandag 3 Mei, één fietswiel kromen op de B. K. laan gebeurde „nooit niks" Het valt niet mee het ieder naar de zin te maken! Deze ontboezeming stond in „De Politie- melder", het veertiendaags huisorgaan van ons politiecorps. Ze geeft weer, hoe een politieman op het St. Liduinastraat probleem reageerde. Hij had er blijkbaar óók tabak van! Dat éne kromme fietswiel beschouwen we als een dichterlijke vrijheid, de laatste zin is een onomstotelijke waarheid! DAMWACHTER. ouders om hun kinderen om zo te zeggen in de nieuwe verkeerssituatie in te wijden. Deze zal heel wat langer duren dan in de St Liduinastraat. Naar schatting vijf maan den. Wat de bussen betreft, die blijven zoveel mogelijk hun bestaande route volgen. Maar het is lang niet onmogelijk, dat de praktijk enkele veranderingen nodig zal maken. De nieuwe situatie wordt morgen, Donderdag, een feit. Men bereide zich er duchtig op voor. En men zal op de hoogte worden gehouden van de wijze, waarop alles zich ontwikkelt. Het bovenstaande is feitelijk nog slechts een voorlopig over zicht, ter oriëntatie. B. en W. hebben de vragen, door hef raadslid, de heer C. v. d. Vlies naar aan leiding van de St Liduinastraat gesteld, uitvoerig beantwoord, concluderend, dat de situatie er niet onhoudbaar kon ge noemd worden, al waren er bezwaren. Nu de nieuwe situatie ontstaat, lijkt het ons overbodig, het antwoord in zijn geheel weer te geven. Vandaag he/i de heer G. P, J. Ubink, bedrijfsleider bij de firma Joh. de Kuyper Zn., de dag herdacht waarop hij voor 25 jaar in dienst van deze zaak trad. Hij is hedenmorgen in de eantine met echt genote en twee kinderen temidden van het personeel ontvangen en eerst toegespro ken door de directeur, de heer J. C. C. de Kuyper, die hem namens de directie na een uitvoerig dankwoord een geschenk on der couvert overhandigde. Hierna voerde het woord de bedrijfsleider de heer A. J. Struyk, die speciaal de verdiensten van de jubilaris als vakman naar voren bracht. Hij herinnerde er aan, dat deze 25 jaar geleden de leiding heeft genomen van'de fabricage van likeuren, waartoe de di rectie toen het besluit nam. De heer Ubink werkte ook geruime tijd bij het be drijf van de firma in de V.S. Er hebben nog verschillende sprekers 't woord gevoerd. Namens de fabriekskern sprak de heer P. Drlel, die een geschenk van het personeel overhandigde, e'en fraai fototoestel Voorts sprak nog de heer K. Rijnthalder een persoonlijk- woord en namens de Mij voor Nijverheid en Handel overhandigde drs S. Kamstra de jubilaris de zilveren erepenning dezer maatschappij met oorkonde. De heer Ubink mocht ook een telegram ontvangen van de in Canada vertoevende directeur de heer J. C. de Kuyper. Zijn echtgenote ontving een bloe menhulde. De heer Ubink, die nog verschillende andere geschenken mocht ontvangen heeft in welgekozen bewoordingen dank ge bracht voor de hulde hem bewezen en te vens verschillende medewerkers uit de goede oude tijd herdacht. Aanstaande Vrijdag 21 Mei tussen 2 en 5 uur, plaatsen bestellen, voor het circus Mullens in Rotterdam in het Gebouw Don Bosco, La"nge Haven. Contributiekaart medebrengen. De toneelvereniging „Kunst door Oefe ning" geeft Zaterdag a.s. in Gebouw Ar cade een voorstelling van „Filmmaniak ken" door H. Bakker. De Jeugdverkeersexamens zijn heden aangevangen. Start en finish zijn bij de zij-ingang van de St. Henricusschool in de Poortugaalsestraat. De volgende examen dag is 26 Mei. De straatvoetbaleompetitie 1954 is ge start op de terreinen achter de Parallel weg. Deze competitie, die ten doel heeft om ook de jongens gedurende de zomermaan den een aangename vrije-tijdsbesteding te verschaffen, heeft de medewerking van velen. Maar de eerste avond kon men niet rekenen op de medewerking van het weer, want een gure wind blies over de ter reinen achter de Parallelweg. Dit kon echter niet Verhinderen, dat er met enthousiasme ges] dd is en dat de be langstelling, wel niet zo groot als bij mooi weer. toch behourlijk was. Vooral van die jongens, die nog niet tussen de krijtlijnen in het strijdperk moesten treden, was er veel belangstelling. Uiteraard waren zij nieuwsgierignaar de prestaties van hun toekomstige tegenstanders. Al met al een goed begin van de straat- voetbalcompetitie 1954 en wanneer het weer de volgende weken wat meer mee werkt, dan zal het geheel zeer zeker sla gen. Uitslagen van de gespeelde wedstrij den: afd. A: Steeds VooruitVOZ 32; afd. B: DSBGEJC Oost 8—0 en afd. C 2: KMDDVV 4—2. Gistermiddag» is de zevenjarige A. S-, wonende iin de Hoofdstraat tijdens het spelen op de walkant aan de Voorhaven in het water gevallen. Zij kwam daarbij tus sen een daar liggende schuit en de walkant terecht. Door middel van handreiking werd zij op het droge gebracht. In ons blad van gisteren heeft het zetduiveltje ons weer parten gespeeld. Vermeld werd dat het magazijn van het Wit-Gele Kruis gevestigd is: Aardappel- markt 115 met als telefoonnummer 8815. Dit moet echter zijn: Aardappelmarkt 15, telefoon 8875. Indien Excelsior '20 hedenavond het protest betreffende de w. dstrijd The Sising HopeExcelsior 21 niet krijgt toegewezen, zal de beslissingswedstrijd ExcelsiorL.F.C op a.s. Zondag 23 Mei te half 3 op het V.U.C.-terrein te Den Haag worden gespeeld. Als Excelsior echter het protest wint ofwel als het die beslissingswedstrijd wint, zal het de volgende promotie-wed strijden te spelen krijgen: Zondag 30 Mei thuis tegen Wassenaar, 's avonds om half 7 op het S.V.V.-terrein. Zondag 7 Juni uit tegen Wassenaar, 's avonds om half 7 op het H.B.S.-terrein te Den Haag. De Maassluise Gemeenschap is over gegaan tot de instelling van een sport raad. Deze organisatie, die gevormd wordt door de heren J. Smit (Gymnast.) voor zitter; J. Spijker (Sparta) secretaris; F. Goos (Advendo); H. Schellenboom (CKC); Joh. van Dijk (Excelsior); J. Kneteman (VDL) en mevr. Holleman (Waterweg) ieden, zal, naar de opvatting van de M.G., in Maassluis nuttig werk kunnen doen, ten aanzien van de behartiging van de belangen der plaatselijke sportverenigin gen afzonderlijk, alsmede ter bestudering van allerlei problemen, zoals terrein- aanleg, huurgebAwen, stedelijke belas ting, enz. Er bestaat nauw contact tussen deze raad en het bestuur van de Maas sluise Gemeenschap. ROLTROMllfELAUTO EN BRANDWEER DEMONSTREERDEN Dinsdagavond is ter gelegenheid van het gereedkomen van de nieuwe roltrommel- vuilnisauto voor de gemeentelijke reini gingsdienst van Maassluis, in tegenwoor digheid van burgemeester mr P. A. Schwartz en echtgenote, de beide wet houders R. J. Marcus en P. v. d. Snoek, alsmede van verschillende raadsleden een demonstratie gegeven. Het ligt in de be doeling om de nieuwe roltrommelvuilnis- auto a.s. Maandag, 24 Mei, in gebruik te nemen. De burgerij dient dan uitsluitend voor huisvuil de nieuw aangeworven vuilnisemmer te gaan gebruiken. Deze vuilnisemmers mogen in geen geval over laden zijn en moeten goed gesloten wor den aangeboden. Voortaan zal er tweemaal in de week huisvuil worden opgehaald, waartoe Maassluis in drie wijken zal wor den verdeeld. Nadere gegevens over dag en uur waarop het huisvuil wordt opge haald volgen nog. Met het in bedrijf stellen van deze nieuwe roltrommelvuilnisauto, die en in houd heeft van 12 M3, wordt de afvoer van huisvuil gemakkelijker, hygiënischer en efficiënter uitgevoerd, wat de volks gezondheid zeker ten goede zal komen. Ook het materiaal van de Maassluise Vrijwillige Brandweer heeft een uitbrei ding ondergaan. Zij heeft nl. de beschik king gekregen over een springzeil. Met dit springzeih dat niet zomaar een gewoon stuk zeildoek, maar als het ware een groot luchtkussen is, werd eveneens gedemon streerd. Brandweermannen sprongen van een hoogte van plm. 4% meter rustig in het zeil en demonstreerden op overtuigen de manier fle betrouwbaarheid ervan. Enige raadsleden konden de verleiding met weerstaan en waagden eveneens de sprong naar beneden. Ook zij kwamen ongedeerd uit het zeil gerold. De jeugd maakte gretig van de geboden gelegenheid gebruik en sprong lachend naar beneden. Met trots gaf de directeur van gemeente werken, de heer L. J. Spits, die tevens opperbrandmeester van de Maasluise Vrij willige Brandweer is, uitleg over de nieuwe aanwinsten. En, er is reden om trots te zijn met zulk prachtig materiaal. D. POOT 80 JAAR De oud-directeur van gemeentewerken te Maassluis, de heer D. Poot, die sinds korte tijd verpleegd wordt in het Rust huis der Herv. Gemeente te Voorburg, hoopt op 20 Mei a.s. 80 jaar te worden. De heer Poot is in Maassluis een zeer tekende persoonlijkheid. Hij was van 1 Januari 1917 tot 30 Juni 1939 directeur van gemeentewerken. Bij het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd is hem op eervolle wijze ontslag uit de gemeente dienst verleend. Dit is niet zijn definitief afscheid geworden, want in de oorlogs jaren is nog eenmaal een beroep op hem gedaan om tijdens een korte periode, waarin de functie van directeur vacant was, deze post tijdelijk te vervullen, waartoe de heer Poot gaarne bereid was. Geruime tijd was hij voorts directeur van de gemeentelijke Nijverheids-avondschool en penningmeester van het Tehuis voor Zeelieden. Op initiatief van de Sociale Afdeling van de Scheepvaartvereniging Zuid zal van morgen af tot en met Zondag 23 Mei a.s. in de expositieruimte van het Ge meente-Archief aan de Mathenesserlaan Het beschouwen van kunstwerken is ge kunt dat in zeer poëtische taal, doch ook eenvoudig zeggen luisteren met on bevangenheid naar hetgeen het kunstwerk tot U te zeggen heeft, het is een belevenis, die ge eerst later in woorden tracht te vangen- Het contact van de toeschouwer met het kunstwerk, en dus ook met de kunstenaar, dat zo ontstaat is voortreffe lijk, doch er spelen ook factoren van ver standeljjker aard mee in dc meeste geval len- Een geoefend oog, zal bjjv. veel mak kelijker de aspecten vinden die de kwali tiet van het werk uitmaken en even zcei de zwakke zijden er van: het zal snel en degelijk uit kunnen maken „welk vlees er in de kuip is", al klinkt dat nuchter. Hoezeer echter laat U al die vakkennis in de steek als ge de tentoonstelling be zoekt van werken van Felix Vallotton, die heden in het Museum Boymans te Rotter dam is georganiseerd. Met zijn vrienden Bonnard en Vuillard werkte hij als schil der in het laatste kwart van de negentien de en in het eerste kwart van de twintig ste eeuw in Frankrijk, zijn tweede vader land hij is geboren Zwitser. Tijd noch vrienden echter brengen U veel verder op de weg naar de inhoud van deze kunst. Ge staat met al uw routine, uw kennis van zaken en goede wil voor een raadselachtig oeuvre. Men kan de vraag opwerpen of het werk niet bekoort, zonder de mogelijkheid, hel in te delen of een grote lijn te ontdekken. Inderdaad, we vonden zonder verstande lijke tussenkomst fragmenten van grote schoonheid, maar de leegte bij de toe schouwer blijft bestaan omdat de vraag „wat wil deze man?" onbeantwoord blijft In dit verband vergelijke men no. 65 met 64. Het eerste een landschap met impres sionistische inslag maar ook met kleur- partijen die het contact wreed verbreken omdat ze er niet bij horen en dus plots een andere instelling eisen en het twee de, ook een landschap, dat tot vlakken- compositie is geworden en in zich zelve bovendien ook nog verdeeld is. Vallotton is een zeldzaam gespleten schildersnatuur. Niet minder interessant is de tentoon stelling van werken van Matisse, die even eens in Boymans en terzelfder tijd wordt gehouden. Is de schilder Vallotton in ons land vrijwel onbekend deze tentoonstel ling is de eerste in den lande de beeld- 315a een tentoonstelling worden georgani- houwer Matisse is dat eveneens. Met hem seerd, die gewijd zal zijn aan de vrije tijdsbesteding van werknemers, werkzaam bij een aantal Rotterdamse havenbedrij ven. Morgenavond om 9 uur zal de officiële opening van de tentoonstelling plaats vin den. In verschillende bladen was dezer dagen sprake van de Vereeniging van Gisthandelaren te dezer stede. Meerdere bladen meldden, dat de Gistvereeniging had opgehouden te bestaan. Wij hebben te dezer zake herhaaldelijk inlichtingen gevraagd, maar waar men die van bevoegde zijde niet wilde ver strekken, meenden wij ons tot heden van elke mededeeling te moeten onthouden. Nu echter deze zaak steeds meer rucht baarheid krijgt en zelfs een Amster- damsch blad weet te melden, dat de ont bonden vereeniging niet door een andere zal worden vervangen, willen wij vooral voor onze lezers buiten de stad mededee- len, wat hier een publiek geheim is. De Vereeniging van Gisthandelaren heeft nagenoeg al hare leden verloren; de enkele leden, die tot nogtoe niet voor het lidmaatschap bedankten, zullen over het al of niet voortzetten der Vereeniging te beslissen hebben. (Nwe Schiedamsche Courant, van 12 Januari 1899). Voor H.B.S.S. wordt a.s. Zaterdag de be langrijkste dag van' dit seizoen, want dan zal de beslissing kunnen vallen over de degradatie naar de 4e klasse. De situatie is nu zo, dat H.B.S.S. aan een gelijk spel voldoende heeft, om Zuidland te doen de graderen. Bij een nederlaag van H.B.S.S. zal de laatste wedstrijd tegen Groote Lindt de beslissing kunnen brengen, maar aangenomen mag worden, dat de Schie dammers het zo ver niet zullen laten komen. Toch zal dat een zeer moeilijke op gave worden, aangezien S. S. S. dit,seizoen goed voor de dag is gekomen. In Klaas waal ging slechts één wedstrijd verloren, terwijl ook H.B.S.S. ternauwernood 22 kon spelen in de eerste ontmoeting. Het (Staat dus al bij voorbaat vast, dat H.B.S.S. het a.s. Zaterdag op het terrein aan de Havendijk zeker niet cadeau zal krijgen en dat alle inspanning nodig zal zijp, om S.S.S. te overwinnen. De promotiewedstrijden van de 4e naar de 3e klas zjjn als volgt samengesteld: 27 Mei (Hemelvaartsdag): D.H.S. tegen Zwijndrecht of L.S.V., 2 uur. 30 Mei: Zwjjndrecht of L.S.V. tegen D.H.S.half 3. GEBOREN: Clasina E. d. v. A. v. -d. Berg en K. E. Verhagen; Jan z. v. M. v. d. Berg en B. M. A- v- d. Stel; Johanna H. d. v, A. Immerzeel en A. Mookhoek; Petrus J. z. v. P. J. van Harmeien en E. C. J. de Meersseman; Pietronella H. G. d- v- H. Oosterman en P. J. C. Nooijen. OVERLEDEN: M. F. Hofstede 81 j., weduwe van J. J. van Noordt. Voor de handelM. Cohn's Wijn- en Spiritualienhandel N.V. Schiedam Het financiële resultaat over 1953 ver toont een bevredigende verbetering t.o.v. 1952, aldus het verslag van de N.V. Mij tot Expl. der C. G. Rommcnhöller'sche Krol- zuur en Zuurstofwerken te Rotterdam. Het stemt tot voldoening, dat daartoe zowel de hogere bedrjjfsuitkomstei van de fabrie ken te Rotterdam als de uit Duitsland ontvangen transfer hebben bijdragen. Het bedrijf te Rotterdam zag zijn omzrjten ge leidelijk toenemen, in hoofdzaak ten ge- voige van exportleveringen. Ook de ver koop van droogijs toonde enige verbete ring. De in de jaren 1949'50 vernieuwde installaties stellen de N.V. in staat de ver hoogde omzet zonder moeilijkheden te pro duceren. T.a.v. de Duitse dochteronderneming wordt er op gewezen, dat de noodzakelijke vernieuwing van de bedrijven, de aanmer kelijk verhoogde productie- en algemene kosten en de aanzienlijke belastingen de voor transfer naar Nederland beschikbare bedragen beperkt houden. Het is derhalve duidelijk dat van de winstremises in een omvang als voor de oorlog werden ontvan gen, geen sprake kan zijn Het Is evenwel bevredigend, dat een beperkte transfer weer mogelijk is en men streeft er in over leg met de Duitse dochteronderneming naar, dat regelmatig bedragen worden overgemaakt De onderneming in België, waarin men geïnteresseerd is, heeft zoals de laatste jaren, tot de inkomsten bijge dragen De fabriek in het Saargebied heeft geen remises kunnen maken. Het wordt nog te vroeg genoemd om voorspellingen over de vooruitzichten voor 1954 te doen. Onvoorziene omstan digheden voorbehouden ligt een ontwik keling als in 1953 echter wel in de lijn der verwachtingen. OAOBIAO VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 76ste Jaargang No. 22461 De kantoren der Redactie en Admini stratie z(]D gevestigd te Schiedam. Dam 18, telefoon 66152. Gironummer 599943 Abonnementsprijs I 6.25 per kwartaal f 2.15 per maand, t 0.5U per week Advertentieprijs op gewone Kolombreedte t ».16 per millimeter Hoogte, ingezonden Mededelingen op redactionele Bij contract gelden lagere tarieven, welke Kolombreedte l 0.30 per millimeter noogte bo de administratie ot olj de erkende ad vertentiebureaux verkrugbaar zijn Kampioenen (Kleine advertentiën) tot ai woorden so cent EIK woord meer 3 cent Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bl] vooruitbetaling Alle advertentle-order9 worder argesloten en geplaatst overeenkomstig de Kegelen voor het Advertentiewezen, De heer dr ir Z. Y. van der Meer. voor zitter van de Stichting Bouwcentrum en directeur-generaal van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting, gaf in een toe spraak tot tal van prominenten o.w. de Commissaris van de Koningin ln Zuid- Holland, mr L. A. Kesper, burgemeester mr G. E. van Walsum. mi K. P. van der Mandele. tal van leden van Ged. Staten en wethouders van Rotterdam, de gronden van deze uitbreiding aan. De snelle groei van het Bouwcentrum en zijn zusterinstellingen veroorzaakte nijpend ruimtegebrek en bracht de doel matigheid van het werk in gevaar. Uit breiding van de huisvestingsmogelijkheden in Rotterdam en samenvoeging van Haagse en Rotterdamse kantoren zullen dit gevaar bezweren. Tenslotte vraagt de steeds belangrijker plaats van het Bouwcentrum in de Inter nationale ontwikkeling dringend deze uit breiding. De heer ir v Ettinger, directeur van bet Bouwcentrum lichtte dit laatste met spre kende voorbeelden toe. Per jaar komen hier een kleine 5000 vreemdelingen uit vele landen zicfc op de hoogte stellen van hetgeen hier te zien is en juist daags tevo ren werd te Washington de eerste spade gestoken voor een Amerikaans Bouwcen trum, dat was geïnspireerd op het Rotter damse, dat een der steunpunten is gewor den van de driehoek ParijsLonden— Rotterdam in de O.E.E.S. Het gezelschap begaf zich vervolgens paar de oude Sint Laurens om daar enige tijd de herstelwerkzaamheden in ogen schouw te nemen. Bijzonder mei uk wekkend was hier het werk. dat door kunstenaarshand tot stand komt. Hoog boven de zuidelijke zijbeuk heeft men al vier kolossale strekbalken van elk bijna 2500 kg aangebracht als eerste begin van de dakconstructie Een zagerij ln het middenschip bewerkt daar kolossale eikenstammen tot zwaar balk werk. Het herstel van de toren zal nog vele jaren vergen wellicht nog acht. De toren moet n.I. geheel worden „afgepeld" en opnieuw ontmanteld. Het ligt in de be doeling te bewerken, dat de hoofdingang van de kerk in de toekomst door de toren zal lopen. Na het bezoek ging het opbouwgezel- schap naar het Stadstimmerhuis, waar de Rotterdamse burgemeester een door Adr. V. d. Plas vervaardigde maquette onthulde van W. N. Rose, de stadsarchitect, wiens „waterproject" op 29 Juni 1854 door de Rotterdamse gemeenteraad werd aangeno men. In het Zuidelijk stadsdeel werd een com plex volkstuinen overgedragen en daarna toog men in gezelschap van minister Witte, die zich bij het gezelschap had gevoegd, naar Overschie. waar aan de Josselin de Jonglaan een Tehuis voor Werkende Jon gens voltooid werd verklaard. Niet ver hier vandaan bezichtigde men de eerste werkzaamheden aan het toekom stige vliegveld van Rotterdam in de Zes- tienhovense Polder, waar vlaggen wapper den aan pas neergezette palen. Sommiger herinnering zal nog zgn teruggegaan naar de Opbouwdag van 1948, toen de toenmalige minister van Weder opbouw, mr In 't Veld ten bewijze van een „verblijdende samenwerking tussen Rijk en Gemeente" de vlag hees boven de polder Schieveen waar het vliegveld nooit zou komenDes te blgder was dan deze Opbouwdag. In de namiddag werd de sleutel over handigd aan de oudjes die als laatsten hun intrek zouden nemen in een uit de vorige loren ging in de oorlogsbrand. Fris en modern is 't met 42 welverzorgde wonink jes herrezen in Hillegersberg. Tot slot van de middag ging men naar het gebouw van de Kamer van Koophan del, waar het gezelschap de maquette werd getoond van de Coolsingel zoals die er eenmaal zal uitzien, wanneer de Bijenkorf zal zijn gesloopt en een enorm verkeers plein het kruispunt zal vormen van het grote verkeer van NoordZuid en Oost- West. Het Waterproject Prof. dr L. J. Rogier, hoogleraar te Nijmegen, heeft de Opbouwdag voor een groot en belangstellend gehoor besloten met een uiteenzetting over Rose's Water project. dat in de vorige eeuw de sanering van Rotterdam ten aanzien van water af- en aanvoer betekende. In zijn bekende betoogtrant gaf de Nijmeegse hoogleraar een uiterst boeiend beeld van het leven en de werken van Willem Nicolaas Rose, doch ook en vooral van de tijd waarin hij leefde, de negen tiende eeuw.' eens gekenschetst als één ononderbroken Sint Nicolaas vol verras singen. Hoe idyllisch was ons goede vaderland in die dagen. Rotterdam werd zonder blik ken of blozen als een paradijs afgeschil derd. Slechts het drinkwater was toen. ln die tijd. niet zo best; het veroorzaakte een ingewandsziekte die „de Rotterdammer" werd genoemd. De hoogleraar voelde zich dankbaar ge stemd wegens het feit. dat wij de geschie denis slechts met onze gezichtsorganen kunnen bestuderen, onze neus bijvoorbeeld kan. gelukkig, niet medewerken aan histo rische onderzoekingen. Men begrijpt dat de gemiddelde levensduur van een mens in het Rotterdam van de eerste helft der vorige eeuw berieden de 30 lag, thans ls dit cijfer 70. Na aldus op even verantwoorde als gees tige wijze een milieuschets te hebben ge tekend, ging prof. Rogier in op de figuur van Rose. Stille wenk Burgemeester Van Walsum toonde zich verheugd, dat Z.Exc. ir Witte een groot deel van deze voor Rotterdam zo belang rijke dag had willen medemaken. Hjj zag daarin een bewijs van de sympathie die de bewindsman Rotterdam toedraagt en hoopte daar blnnenkcrt nog een uiting van te zien. Hg wilde daar nu niet nader over spreken. De verholen vreugde van de aanwezigen over deze stille wenk, welwillend te willen beschikken over het zeer dringende ver zoek van de gemeente het bouwcontingent te vergroten, was niet gering. De verlies- en winstrekening wjjst een sa'do inkomsten uit div. ondernemingen aan van 981.785 (574.520) Incl. overdracht uit 1952 en div. inkomsten bedraagt de bruto-winst 1.094.293 (674.432). Onkosten enz. vergen f 352.638 (205.275), afschrijvin gen ƒ376.891 (225.440) naar de reserve div belangen gaat 14.672 en naar de div. en tantième-rekening 321 406 (208 848) Naar nieuwe rekening gaat 28 683 (34.867) Op de pref. aandelen wordt 6 pet (onv.) uitgekeerd en op de gewone aandelen 8 (5) procent. kunt ge dan heden kennis maken. Voo ons werd het min of meer een teleurstel ling toen we ontdekten dat we het grootste gedeelte van de tijd toch weer hadden be steed aan zijn tekeningen, voorstudies van eveneens aanwezige schilderijen. Van het hierbij afgebeelde schilderij hangen er 68 voorstudies. Terzijde moge worden opge merkt dat dit feit wellicht in staat is de al te voorbarige criticasters, die van me ning zijn dat de kunst van deze tijd met minder transpiratie ontstaat dan „vroe ger", de mond te snoeren. Op deze schetsbladen nu, bewijst Ma tisse zijn grote meesterschap. Wat hij met de tekenstift vermag, en dan alleen ge hanteerd om er lijnen mee te zetten, is ge niaal- Hij besteedde zijn aandacht aan het antieke kannetje dat links beneden op he' schilderij voorkomt. Wat wij in de aan vang schreven over die de edelste kunst beschouwing, dat contact ineens, zonder redenering, wordt hier bewaarheid- De ge spannen, geladen lijnen herscheppen het waargenomen kannetje tot artistieke fees ten op zich zelf. Dit natekenen is een uit stijging boven de materie, waaraan slecht3 de allergrootste toekomt. Ondertussen zitten we met Matisse de beeldhouwer. Het zou te verwachten zijn geweest dat we hier een Matisse zouden vinden die met een wezenlijk element van de beeldhouwkunst de plastiek, de con tour of de compositie der volumina het zelfde bereikte als in zijn tekeningen met de lijn. In de bronzen echter komt hij ner gens boven de traditie uit, de traditie van Rodin dan, ai zijn ze de moeite meer dan genoeg waard gezien te worden. De ruimte is door Matisse, wiens kunst zo sterk ge bonden is aan het vlak, niet veroverd, het geen voor ons echter, gezien zijn andere kwaliteiten geenszins een teleurstellende ontdekking was. F. B. Tussen de gemeenteraad van Dordrecht en de plaatselijke commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs is een pijn lijke kwestie gerezen, die er toe heeft ge leid, dat alle leden van de commissie op een na ontslag hebben genomen. Er was een vacature in de commissie ter vervulling waarvan zij zelf, gebruik ma kend van haar wettelijk recht, een voor dracht had gemaakt. De gemeenteraad die volgens gebruik uit deze voordracht een lid van de commissie had te benoemen, negeerde de nominatie en hield een vrije stemming, die tot resultaat had, dat me vrouw G. MentzelVan Aken (J.v.d.A.) werd benoemd. De reden voor deze han delwijze was gelegen in het feit, dat het college van B. en W. herhaalde malen had verzocht om vóór een voordracht werd sa mengesteld, overleg te plegen. De commis sie, hiertoe wettelijk niet verplicht, vol deed niet aan deze verzoeken. In de ont slagbrief verwijten de afgetreden commis sieleden B. en W. „bemoeizucht, waar achter zich nog iets verbergt In de raadsvergadering van gistermid dag is de ontslagbrief voor kennisgeving aangenomen, nadat de voorzitter, mr J. van der Dussen, zijn teleurstelling had ge uit over de houding van de commissie. Een raadslid, mevr. mr D- HennyVan Randwijk (V.V-D.) nam het voor de com missie op en vond, dat de raad in juridisch opzicht totaal verkeerd heeft gehandeld. Daar werd van de zijde van de P.v.d.A. bij monde van de heer T. Bleeker tegenover gesteld, dat de raad gebruik heeft gemaakt van zijn recht om iemand te benoemen, die hij geschikt acht als lid van de com missie. Een lid van de commissie van toe zicht heeft geen ontslag genomen. ROTTERDAM, 18 .Mei 1954. 17 Met, n.m.: 400 ton olie Amsterdam; 220 tori papier Edam; 550 ton kolen Delft; 500 ton kolen L-eidenu lioo ton kolen Best (3 seh.); 270 ton oS ifwPelft' 350 ton Forddelen Amsterdam; 200 Niimoned „gips Roozenburg; 950 ton gips 2nÏÏnï ton led- zakken Amsterdam; in? ton g2J5n 5Taass,luis- 197 ton gerst Zutfen; iletreizen Hengel°- Totaal 59 reizen. 16 18 Mei v.m.: 250 ton rogge Veghel; 150 ton granen Doesburg; 210 ton granen Lochem; 123 ton granen Budel; 175 ton petr.cokes Millingen- 100 ton mais Deventer; 42 ton cellulose Wapen veld; 110 stand, hout Oosterhout. (Van onze New Yorkse correspondent). NEW YORK. Mei 1954. De fouten, die in Amerika's politiek in Azië zijn gemaakt, zijn terug te voeren op de tijd, waarin de politiek van de China-lobby Amerika aan Fsjang-Kai-Sjek ketende. Onervaren als Amerika nog was in wereldpolitiek, zag men hier niet welke macht in de toekomst aan Rood China behoorde. Zou men dit bijtijds be grepen hebben, dan had Amerika mogelijk getracht om Rood China voor zicb te „winnen", althans het liever te erkennen, dan het tot een band van dat land met de Sovjet Unie te laten komen. En in dat geval zouden de politieke verhou dingen tussen Amerika en Azië vandaag vermoedelijk iets anders liggen- Nu Amerika in de afgelopen dagen zo vast is gelopen in zijn eigen politieke jungle betreffende Azië, nu ach en wee wordt gekermd en men hard bezig is aan het oplappen van Amerika's gekneusd prestige, is misschien een opheldering van waarom de trieste gang van zaken zo averechts voor minister Dulles is uitge komen, wel niet overbodig. aanvankelijk geheel op de Sovjet Unie met betrekking tot Europa en de tot standkoming van de B.D.G. Ej bjeef bijna geen aandacht over voor de machtsont wikkeling van Rood China en Peking Toch was Dulles zich maar al te bewust dat „communistisch China nu aan de communistische strijdkrachten tn Indo- China wapens levert, ze traint en geheel uitrust". Daarom zei de minister op 2 September '53 dat Peking zich moest realiseren, dat een tweede agressie niet geschieden kon „zonder ernstige conse quenties". Vele politieke critici verwij ten Dulles nu „bluf" met zijn „ernstige consequenties" en „zware vergelding (atoom en H bom) Dit is echter iets,je onsubtiel geoordeeld Ten eerste geloofde Dulles in de ..new look" als een a.fsCjT!" wekkend middel En op de basis rtaa' van geloofde hij in het tijdwinnende ele ment van dat middel Dat was niet aiel en in zich zeer logisch. Maar alje®" werkte deze theorie niet i n ej k e mogelijke situatie- Allerminst in Indo-China en met name te Dien Bien Phoe, waar. grondstrijdkrachten beslis singen forceren er geen atoombommen Maar Dulles' theorie was ook berekend op het te laat onjuist gebleken feit, dat de Fransen de situatie in indo-Chin^ mi litair in de hand kon^,en houden tenzij China intervenieerde. Ken tweede reden van Dulles' waarschuwingen met ..zware vergelding" was —Jt "et tijdwinnende element van de "New Look" hem tijd tot onderhandelen zou geven: al begreep hij heel wel. dat hij dan misschien plaat selijke verliezen aan communisten moest offeren Maai inzake Indo-China heeft Dulles blijkbaar geen rekening gehouden met de mogelijkheid, dat zulke „plaatse lijke verliezen'' soms op militair strate gisch belangrijke punten konden plaats vinden Uiteraard worden van alle kanten de verwijten als raketten op de heer Dulles afgeschoten. Maar laat ons vóór alles Dulles' rol eens bezien. Met al de steun van president Eisenhower, moet hij toch een president dienen, die zelf staatsman noch politicus is. Dagrbij moest Dulles een wereldpolitiek vóeren waarvoor ook met ontstaan van atoom- en water stofbom geen parallel in de geschie denis bestaat Hij wordt geconfronteerd met een volmaakt nieuwe machtssituatie in het politieke wereldbestel: de commu nisten werker, samen met de macht van een gesloten vuist; maar de democratieën, omwille van het democratische principe, kunnen daar lang niet altijd dezelfde kracht van eensgezinheid en denken tegenover stellen. Tussen die twee werel den balanceert nu Foster Dulles en in zijn jonge land kent de diplomatieke jongleur kunst bovendien geen traditie van eeuwen her.-— Dit doet hij ook nog alléén omdat in de laatste halve eeuw de economische en industriële macht van de vrije wereld naar Amerika is verscho ven, en daarmee is tevens het zwaarte punt van de verantwoordelijkheid voor protectie van die vrije wereld in Wash ington komen te liggen M a.w Amerika was totaal onvoorbereid op de leidersrol in de wereld Niettemin zijn de proble men van Syngman Rhee of Adenauer, van de Latijns Amerikanen ot het Fran se cabinet. West Europa of Zuid Oost Azië stuk vooi stuk Amerika's problemen geworden, en daarmee die van Dulles En wanneer Amerika dat cot de twee de wereldoorlog lust noch aanmatiging had getoond als leider van de democra tieën op te treden nu. 14 jaar later, fouten in die opgedrongen leidersrol maakt, worden die fouten dit land zwaar der dari enig ander land ooit tevoren aangerekend Weliswaar die fouten hebben erger consequenties. Zie Indo- China en de totale afwezigheid van een vaste Amerikaanse politiek in Z.O. Azie Maar er zit een zekere tragiek in het feit, dat men al doende leert. Al doende betekent ook: al fouten makend En sim pele vergissingen kunnen nu eenmaal de meest catastrofale gevolgen hebben. Minister Dulles neergeplonst in dit vreemde zakenmans-kabinet waar men vooral de zuinigheid wil (de) be trachten, en meer op het binnenlandse communistische gevaar dan op het bui tenlandse let(te), concentreerde zich straffe flinkheid? De zwakte van* de Eisenhower-regering ligt vooral in de obsessie van de republikeinen dat ze tot elke prijs het roer willen houden. Om dat roer te kunnen houden heeft men van het communistische gevaar in het binnen land dat reeds een campagnepunt in 1952 was, een punt voor de verkie zingen van '54 willen maken, ondanks President Eisenhower's daartegen geuite wens. Doch door factoren als McCarthy, als de twist tussen dit heerschap en het leger waarin het volk per televisie nu fel aan deel begint te nemen, is dit punt van het z.g. ..communistische gevaar in het binnenland buiten de contróle ge raakt van degenen, die het binnen de perken hadden willen houden. Vandaar dat_ 't Witte huis nu weer een nieuwe af deling voor Interne Veiligheid in het departement van justitie heeft opgericht, rf" H-i?Wne" twee wetsontwerpen naar Hui heeft gestuurd „welke de mazen, waardoor communisten kunnen slippen, mchtmaken" Alles wordt gedaan om het volk toch maar te tonen hoezeer de Eisenhower-regéring het communistische gevaar thuis onder contróle heeft (waar voor men de senator van Wisconsin niet nodig heeft Overbodig te zeggen dat de senator daartegen luid protesteert). De neerslag van dit alles is echter dat liet congres als het ware geobsedeerd is door de verkiezingen in November a.s. weshalve het 't perspectief van de reali teit schiint te verliezen Men ziet dit aan de weigering van het congres om, ondanks de ontzaglijke communistische bedrei ging 'n ZO Azië, Minister Dulles die voorwaarden toe te staan, welke nodig waren voor realistische onderhan delingen in Genève. Dit werd geweigerd wel te verstaan op grond van die „flinke houding" tegenover de communisten, welke het Congres heeft aangenomen, en welke zo'n machtige indruk op de Ame rikaans» kiezers maakt. En aldus verminkt de nartiinolitiek een grote Amerikaanse wereldpolitiek Aldus valt de Communisten pen geweldige buit in handen, terwijl het volk. dat zich in Amerika over de kunstjes van de grote eommiiT^stMi nlidriivèr McCarthy voor tpïpvisfp h*»pr!iik tM on te winden, ner gens prg: in heeft. Het is angstaan jagend Dat intussen het merendeel van het Congres niets van plaatselijke verliezen aan communisten horen of begrijpen wilde, daaraan dacht Dulles niet. Ook dat was een fout. maar de hoofdfout is dat h(j te snel met "roefballonnen en leuzen werkte; een gevolg ook van een veel te geïmproviseerde politiek Deze impro visaties zijn weer een consequentie van die nieuwe onervaren regering die het allemaal anders en beter wilde doen dan de Truman-regering. en...- daar zit de wortel van het meeste onheil zich bij- zonder straf en onverzoenlijk tegenover de Communisten wilde tonen. Nu is dat heel mooi, maar het verliest zijn eigenlijke zin wanneer men om par tij-politieke redenen dan het defensiebud- get gaat verminderen; want wat kan men j roL schoen«es (18 JJ; Victoria: Vergeef m« dan feitelijk nog bereiken met al die 1 (is j.). Passage Theater 99 Riverstreet. (18 i.). Monopole Theater: „De vergeten pa trouille" (14 j.). Stedelijk Museum Dagelijks van 2 tot 5 uur. R. K. Openbare Lees- en Studiezaal en Bibliotheek. Geopend iedere middag van 2_4 uur, behalve Maandag, en iedere avond van 78.30 uur, behalve Zaterdag. Filiaal Gorzen (H. Hartkerk), Dinsdag avond van 6.30—8 uur; Vrijdagavond van 7_8 uur uitlenen van boeken. Donderdag. Gebouw Arcade: Moederavond K. A. V. 8 uur. toneel en muziek Donderdag 20 Mei: Schouwburg, 8 uur: ,,'n Fijn span" (Toneel gezelschap Joh. Kaart). BIOSCOPEN Programma's van 14 t.m. 20 Mei Arena: Thérèse Raquin (strikt volw Capitol: Circussterren (a.l.); Centraal: Gejaagd door het verleden (14 j.); Cineac: Onteerde meisjes (18 j Colosseum: Vergeet mij (18 j Har monie: Anna (volw Lutusca: Texas onder terreur (14 j.); Luxor: Rue de l'Estrapade no 7 (18 J.Passage (Schiedam): 99. River Street (18 j.); Prinses: Handlangers der duisternis (14 j.); Rex: Black Bart (14 j.); 't Venster: De

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2