S Zorg om de jonge clerici; hoe hun deugd te beschermen Onze dagelijkse PUZZLE Vrij rechte mantels met grote liggende kragen De sIape»i<Te Boeddha 8» De Encycliek Sacra Virginitas PLAN VOOR FINANCIËLE HULP AAN VLUCHTELINGEN f VONDST in 'T ZOEKLICHT-^ Prins-hotelhouder de Taunus 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen VERBRUIK OVERTREFT VERRE DE PRODUCTIE Cmloei lampjes VanderFlip doet in dj DONDERDAG 20 MEI 1954 PAGINA 4 :H ffi Christelijke schroom beveiligt de deugd Rectificatie Minister Beyen ontvouwt in Straatsburg: waarschuwen tegen EERSTE HOLLANDSCHE LEVENS VERZEKERINGS BANK Reorganisatie V.V.V.-wezen B.M.R S. v TELEVISIE ACTIE „U" HAD SUCCES Hanze in Aartsbisdom telt 10.000 leden Voor de komende winter: Voor de japonnen handhaving van de princesse-lijn Oplossing van gisteren AUTOMOBILISTEN. VERGEET NIET HET N-BORD Hoge cacaoprijzen Inlandse producenten profiteren niet van prijsstijgingen DE „WULFSBROOK" VER- VOLGT HAAR REIS Beschuldiging van ongerechtigd wapenvervoer bleek volkomen onjuist s DOOR F. J. A. L. CORDENS Groningen Seattle (V.S.) Hp lipfHp maar Hp woninS van d' VI Ontvluchting moet clan zo worden opgevat, dat wij niet alleen zorg vuldig de gelegenheid tot zonde vermijden, maar bovenal dat wij bij bekoringen ons tot de goddelijke werkelijkheden verheffen door te denken aan de Christus, aan wie wij onze maagdelijkheid hebben toegewijd. „Ziet op naar Hem, die U bemint"', zegt Augustinus. Volgens sommigen moeten de Christenen en in het bijzonder de priesters zich niet langer afzijdig houden, zoals vroeger, maar zij moeten tegeu- woordig zijn in de wereld. Daarom moeten zij het risico nemen en hun zuiverheid beproeven om te zien, of zij al of niet de kracht hebben te weerstaan; daarom zeggen dezulken, dat de jonge clerici alles moeien zien om er zich aan te wennen zonder enige beroering alles te kunnen aan schouwen en om zich aldus immuun te maken tegen onverschillig welke bekoring ook. Men meent hun toe te moeten staan zonder enige restrictie en vrijelijk hun blikken te richten op alles, wat onder hun ogen komt, bioscopen te bezoeken, zelfs om er films te zien, welke door de kerkelijse censuur verboden zijn, te bladeren in onverschillig welke tijdschriften, zelfs al zijn die nog zo onbehoorlijk, romans te lezen die op de index slaan, of krachtens de natuurwet verboden zijn. Men meent hun alles te moeten toestaan, onder voorwendsel, dat tegenwoordig bijna iedereen zich maar met die tonelen en die publicaties bezig houdt en omdat het z.g. noodzaklijk is, de manier van denken en voelen van de massa te begrijpen om haar te kunnen helpen. Het is helemaal niet moeilijk in te zien, hoe verkeerd en gevaarlijk deze methode wel is om de geestelijkheid te vormen en om haar voor te bereiden op de heiligheid van haar zending: „Wie hel gevaar bemint, zal er in omkomen". De vermaning van St Augustinus in deze materie is ook nu nog up-to-date: „Zeg niet dat uw zielen zuiver zijn als uw ogen het niet zijn, want een onzuiver oog verraadt een on zuiver hart". de liefde, maar de woning van deze be waakster is de nederigheid". Maar dat is niet alles. Om de kuisheid te bewaren zijn de waakzaamheid en de schroom niet voldoende. Men moet ook terugvallen op de bovennatuurlijke midde len: het gebed, de sacramenten der Biecht en de Eucharistie en een vurige liefde tot de Allerheiligste Maagd. Laten wij toch vooral niet vergeten, dat de volmaakte kuisheid een gave Gods is. „Zij is gegeven aan hen, die er om hebben gevraagd zo merkt de H. Hieronumus op aan hen, die haar hebben gewild, aan hen, die er voor hebben gewerkt haar te krijgen. Want al wie vraagt krijgt, wie zoekt vindt, en wie klopt wordt opengedaan". En St Am- brosius voegt er aan toe: „Van het gebed hangt de trouw der maagden aan hun Deze funeste methode berust ongetwij feld op een ernstige verwarring. De Heer toch heeft van Zijn apostelen gezegd: „Ik heb hen in de wereld gezonden", maar Hij had van te voren ook met nadruk ver zekerd: „Zij zijn niet van deze wereld, zoals ik niet van de wereld ben en Hij had Zijn Vader gebeden: „Ik vraag U niet hen uit de wereld weg te nemen, maar hen voor het kwaad te behoeden". Geleid door dezelfde beginselen, heeft de Kerk zeer wijze maatregelen getroffen, teneinde de in de wereld levende priesters t beschermen tegen de bekoringen, die hen omringen Deze richtlijnen hebben ten doel de heilig heid van hun leven te beschutten tegen de lasten en de lusten van de leken. Met des te meer klem van redenen is het dus noodzakelijk, de jonge clerici verwij derd te houden van de bewogenheid der wereld om ze tot het geestelijk leven en de priesterlijke en kloosterlijke v Imaaktheid te vormen, vóór zij in de strijd des levens betrokken worden. Zij moeten dan ook lange tijd op het seminarie of het scholasti- kaat verblijven en er een verzorgde op voeding genieten en tegelijl. ertijd lang zaamaan en behoedzaam in aanraking worden gebracht met de problemen van onze tijd, dit geheel op de wijze, als Wij hebben voorgeschreven in onze Apostoli sche Exhortatie „Menti Nostrae". Welke tuinman zou ooit jonge planten, die tot een zeldzaam soort behoren, aan ontij bloot stellen, omdat hij meent er eens een proef mede te moeten nemen? Welnu, seminaristen en novicen zijn jonge planten, die met zorg beschermd moeten worden en eerst langzamerhand moeten worden getraind om te weerstaan en te strijden. Degenen, die met de opleiding van de jonge clerus belast zijn, zouden er vee! beter aan doen deze jonge mensen de wet ten van de Christelijke schroom in te pren ten. Is deze deugd niet de bewaakster van de maagdelijkheid? Zij voelt instinctief het gevaar aan en maant tot d.e vlucht in alle gevallen, waarin minder voorzichtigen zich blootstellen. De schroom houdt niet van ongepaste woorden en verfoeit onzedelijke bedoening; zij hoedt voor een twijfel achtige gemeenzaamheid met perse i van het andere geslacht, want zij vervult de ziel met een diepe eerbied voor het lichaam, dat lidmaat van de Christus en 'die tempel van de H. Geest. De werkelijK" schroomvolle ziel heeft een afschuw van de geringste zonde van onkuisheid en trekt zich terug bij het eerste teken van ver leiding. De schroom verschaft bovendien ouders en opvoeders de geëigende woor den ten aanzien van het geweten der jon geren als het over de zuiverheid gaat. Natuurlijk moet deze schroom zoals Wij er nog onlangs aan hebben herinnerd niet verward worden met een absoluut zwijgen, dat zover gaat, dat bij de zedelijke vorming iedere voorzichtige en gereser veerde manier om er over te spreken wordt uitgesloten. Maar toch, al te vaak voelen tegenwoordig sommige opvoeders zich verplicht onschuldige zielen de ge heimen van de voortplanting te onthullen op een manier, die tegen de natuurlijke schaamte indruist. Welnu, de Christelijke schroom legt een juiste "aat aan. De schroom voedt zich met de vreze Gods, die kinderlijke vrees, welke zich op een diepe nederigheid baseert en aan spoort tot de afschuw voor zelfs de klein ste zonden. De H. Clemens I, Cnze Voor ganger, heeft het reeds zo duidelijk ge zegd: „Hij die kuis is naar het lichaam, beroemt zich daarop niet, omdat hij er zich terdege van bewust is, dat hij de gave der continentie van een ander ont vangt". Niemand wellicht beter dan St. Augusti nus heeft duidelijk aangetoond, van welke waarde de Christelijke nederigheid is om de maagdelijkheid te bewaren. „De eeuwige onthouding 'en in nog veel hogere mate de maagdelijkheid is bij de heiligen Gods een zó groo» goed, dat zij er met de uiterste waakzaamheid op bedacht zijn haar niet door de hoogmoed te be derven. Hoe groter het goed is. dat ik z>e hoe meer vrees ik, dat de hoogmoed het wegneemt. Het goed der maagdelijkheid, niemand bewaart het beter dan God, Die het gegeven heeft, en God is Liefde. De bewaakster der maagdelijkheid is derhalve Goddelijke Bruidegom af". En zoals de H. Alfonsus de Liguori ons onderricht: „geen middel is meer noodzakelijk en meer zeker om de bekoringen tegen de H. Deugd te overwinnen, dan zijn onmid dellijke toevlucht tot God." Met het gebed moet echter het veelvul dig en vurig ontvangen van het sacrament der Biecht gepaard gaan, want het ls een geestelijk middel, dat reinigt en geneest. Men moet zich bovendien voeden met de H. Eucharistie. Onze onsterfelijke voorgan ger Leo XIII wees haar aan als het beste middel tegen de „begeerlijkheid". Hoe zui verder een ziel is, des te meer hongert zij naar Dit Brood, waaruit zij de kracht tegen elke onzuivere verleiding put en waardoor zij zich inniger met haar God delijke Bruidegom verenigt. „Wie mijn Vlees eet en Mijn Bloed drinkt, blijft in Mij en Ik in Hem". (Het onder V geplaatste deel der Ency cliek is verschenen in ons bla-" van Woens dag 19 Mei). Het blijkt, dat in het door ons gepubli ceerde deel V van de Encycliek op één na de laatste zin van de beschouwing, vallen de onder het zijkopje: „Goddelijke steun", verminkt is. In plaats van „niet mogelijk' leze men namelijk niet onmogelijk" in de foutieve zinsnede: „en hen ervan te over tuigen, dat zelfs voor hen de kuisheid niet mogelijk is". WANNFFR TT 't Hnfpl Srhlosz sagiersboot, verging voor de Zuid-Ame- '»„n rikaanse kust, in een scheepsramp, welke Schonberg binnenkomt, treedt een hon(jerden mensen het leven kostte.... prins u als gastheer tegemoet en De prms zelf is ook al niet erg for tuinlijk. Van 1943 tot 1945 heeft hij op gesloten gezeten in Nazi-concentratie- verwelkomt u. Maar dan moet u een flinke tijd van te voren gereserveerd hebben, ander zegt de kampen, omdat Hitier hem niet ver portier al bij voorbaat, dat er voor u geen trouwde en van 1945 tot 1947 sloten de plaats in die herberg is en blijft de prins- Amerikanen hem in hun kampen voor hotelier in zijn bureau. verdachte personen op. Hij maakte toen Prins Philip heeft van zijn enorme met 29 van deze instellingen kennis, kasteel een hotel gemaakt en er ruim jjet kasteel Schonberg werd door het dertig kamers ingericht, teneinde de fa- Amerikaanse bezettingsleger als vacan- miljefinanciën te verstevigen Bovendien tieoord gebruikt en bij zijn terugkomst en'dit was óók een klemmende reden, hij ontdekte prins Philip dat bijna de hele was niet meet in staat, het familiebezit inventaris talrijke kostbare schilderijen zoals vroeger te blijven bewonen, van- en antiquiteiten inbegrepen, verdwenen wege de hoge lasten, er aan verbonden. Hij pakte het probleem van zijn finan- Hij diende een klacht in en naar aan- ciën resoluut en zakelijk aan, reserveerde leiding hiervan werd een Amerikaanse voor zichzelf en zijn familie een vleugel majoor in de gevangenis gestopt. Maar en liet hier en daar weten, dat hij bereid van het gestolene, dat een grote waarde was, betalende gasten te ontvangen. Het vertegenwoordigde, werd' slechts weinig resultaat was verbluffend. Zonder dat hij teruggevonden. Er was een collectie enige reclame maakte, kon hij zijn „huis" voor heel deze lente en zomer volboeken Nu ligt zijn kasteel in een prachtige kunstvoorwerpen bij, waarvan een aan tal Griekse de pronkstukken waren. Als hotelier gaat het prins Philip in Minister Beyen heeft Woensdagavond het voorstel van de Nederlandse regering tot het instellen van twee fondsen voor de voortzetting van hulp aan vluchtelingen in Europese landen voor het comité der ministers van de Raad van Europa uiteen gezet. Het plan beoogt de vorming van een fonds van vjjf millioen dollar, waaruit uit keringen worden gedaan ten behoeve van de vluchtelingen, die door gebreken of an dere omstandigheden in bijzondere moei lijkheden verkeren. Daarnaast wenst de Nederlandse regering 'n fonds van twaalf millioen dollar voor voorschotten ter be spoediging van de inschakeling van vluch telingen in het normale leven van het land waar zij verblijven. De commissaris voor het vluchtelingenwezen van de Raad van Europa, de heer Schneiter, heeft de Ne derlandse regering hulde gebracht voor dit initiatief. In een door de hoge commissaris voor de vluchtelingen der Verenigde Naties mr Van Heuven Goedhart, aan de Raad van Europa uitgebracht rapport, wordt het Nederlandse plan een welkome bijdrage tot de oplossing van het vluchtelingen probleem genoemd. De heer Van Heuven Goedhart heeft daarin bijzondere nadruk gelegd op de noodzaak van hulp aan de vele behoeftigen onder de vluchtelingen. Daarnaast heeft hij een definitief pro gramma van actie een noodzakelijke voor waarde genoemd voor het opnemen van de nog niet geassimileerde vluchtelingen in het arbeidsproces. Het aantal nog met geassimileerde vluchtelingen wordt door Van Heuven Goedhart op 350.000 geschat, waarvan 88.000 nog altijd in kampen le ven. Wanneer het werk voor de vluchte lingen zou voortgaan op dezelfde basu- als in de afgelopen drie jaren, dan zou het volgens Van Heuven Goedhart niet tot een oplossing van het probleem kunnen leiden. De emigratie van de vluchtelingen naar overzee is nauwelijks groter geweest dan de nog altijd voortdurende toestroom van nieuwe vluchtelingen. Wat de inschakeling der vluchtelingen in het leven der Westeuropese landen be treft, acht de hoge commissaris der Ver enigde Naties de bereikte resultaten even eens onvoldoende. Hij meent daarom dat de betrokken regeringen het probleem der vluchtelingen een „new look" zullen moeten geven, willen zij tot een defini tieve oplossing geraken. Voor het door Van Heuven Goedhart op gestelde plan voor maatregelen tot per manente inschakeling der vluchtelingen in hun verblijfslanden zijn ongeveer 12 mil lioen dollar nodig voor de eerstvolgende vijf jaren Daarvoor zullen eenvoudige woningen moeten worden gebouwd op de plaatsen, waar werk voor de vluchtelin gen is. Voorts zouden daardoor enkele duizenden vluchtelingen in de landbouw kunnen worden ingeschakeld en andere aan een eigen bedrijfje worden geholpen. Ook de vakopleiding zou kunnen worden ter hand genomen. Voor 7000 jonge vluchtelingen zou de mogelijkheid tot studie geopend moeten worden. Boven dien zouden in de kampen der vluchtelin gen. voorzover deze nog niet kunnen worden opgeheven, gemeenschapshuizen moeten worden ingericht. Voor al dit werk ontbreken volgens de hoge commissaris voor het vluchtelingenwezen op he' ogen blik de middelen daar de aanvankelijk door de Ford-Foundation beschikbaar ge stelde gelden verbruik! zijn. omgeving, midden in het Taunusgebergte middels voor de wind. Hij kan gegadig- en omgeven door een groot, fraai park. den genoeg boeken, die willen vertoeven Het is waarlijk een genoegen, er te lo- in een kasteel, waar keizers en koningen geren en tevens een interessante erva- te gast waren. Er is een slaapkamer in ring. met een toilettafel, waarvan een koningin Maar laten we eerst even vertellen, wie Victoria gebruik heeft gemaakt. die prins is. Hij staat aan het hoofd van de dynastie der landgraven van Hessen die aan zowat alle vorstenhuizen van In de balzaal heeft eens de ongelukkige tsaar Nicolaas II van Rusland een bal te zijner ere geopend en ir de eetzaal kan Europa verwant is. Zijn gemalin was onder een portret van Catharina prinses Mafalda van Italië. - - Deze weinig fortuinlijke koningsdoch ter is in Buchenwald omgekomen, als slachtoffer van de Nazi's. Ze had aan de ondergrondse activiteit tegen Mussolini en Hitier deelgenomen. Arragon, Hendrik VIII's eerste vrouw, di neren. ■"rins Philip gaat nu golflinks en een zwembassin aanleggen. En binnen- hoopt hij een tentoonstelling te n van de surrealistische schilderijen Het leek wel, alsof er een noodlot op van zijn zoon Heinrich, die zopas met een haar rustte, want het eerste schip, dat tentoonstelling in New York veel succes naar haar genoemd werd, een grote pas- heeft -"oogst. (Advertentie) Als u geregeld laxeermiddelen slikt, ls er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte hetu kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Le verpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw inge wanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertra gen, neem dan tUdeiük Carter's Leverpilletjea om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw ver stopping kwijt en vervalt u niet in de laxeer middelen-gewoonte. Haal direct Carter's Le verpilletjes. f 1.20 per flacon. OT Voor de Eerste Hollandsche Levensver- zekermgs-Bank N.V. werd 1953 geken merkt door een regelmatige vooruit- gang en gunstige financiële resul taten. De bruto oroductie ad 21.487.862 (20443.678) was hoger dan ooit tevoren. De verzekerde kapitalen zijn.gestegen tot 175 511.187 (164.609.667). De gemid delde rente van alle beleggingen bedroeg 4,01 (3,87) pet. Het verslag memoreert de statuten wijzing waarbij het maatschappelijk kapitaal werd verdubbeld. Voorts is het geplaatste kapitaal ten laste van de extra reserve met 250.000 vergroot tot 750.000. Dit bedrag is geheel volgestort. De winst- en verliesrekening sluit met een saldo van 725.443 565.647). Na diverse voorzieningen en reserveringen kan een onveranderd dividend van 7% pet worden betaald. Naar van de zijde van Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer wordt verno men, is op een besloten buitengewone ledenvergadering van de A.N VV. gister middag te Utrecht gehouden, gesproken over een structuurwijziging van 't V V V.- wezen. Zo spoedig mogelijk zal het hoofd bestuur van de A.N.V.V., rekening hou dende met van de zijde der V.V.V.'s in den lande geuite wensen, de ledenvergadering voorsteilen doen inzake een reorganisatie van het V.V.V.-wezen. Horizontaal: 1 bouwwerk, 5 pl. in Enge land, 9 filmonderneming, 10 lyrisch ge- dich. 12 aanw vnw., 13 als eerder (afk.) 14 scheel, 16 bijwoord, 17 Aziaat, 19 bo- venlipversiersel, 21 verlichtingsartikel, 23 barre, 24 poort (Eng.), 25 geestdrift, 27 waterplant, 29 handel. 32 bijwoord, 34 jongensnaam, 35 zangnoot, 36 loterij briefje, 38 aanzien, 39 schrijfbehoefte, 40 wondvocht, 41 ferm. Verticaal: 1 deel v. e. toren, 2 in orde, 3 ambtshalve (lat.), 4 Europeaan, 5 meis jesnaam. 6 jongensnaam, 7 aanw. vnw., 8 tegenvaller, 11 part., 14 kijkglas, 15 loon, 17 heilig boek, 18 volk, 20 troef kaart, 22 bijwoord, 25 nobele, 26 gebied. Uitzending vanuit Eng. Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte 31 meter. Donderdag 20 Mei 22.00 Orkesttijd, 22.15 Topsongs van Hoek van Holland 23.00 Muziekland. 23.30 Verzoekplaten. 00.30 Sluiting. VRIJDAG 21 MEI HILVERSUM I (402 m.) 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nws 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed 8.00 Nw8 8.15 Gram. 9.00 V. d. huisvrouw 9.35 Water standen 9.40 Gram. 9.45 Schoolradio 10.00 Amus ork. en sol. 10.35 Gram. 11.00 V. d. zieken 12.30 Angelus 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Octet 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nws en Kath. nws 13.20 Sopr. en piano 13.45 V. d. vrouw 14.00 Metropole-ork. 15.00 Schoolradio 15.30 Piano 15.50 Gram. 16.00 V. d. zieken 17.00 V. d. jeugd 17.15 Kinderkoor 17.40 Salonork. en solist 18.00 Act. 18.10 Amus. muz. 18 40 Vragen- beantw. 18.52 Act. 19.00 Nws 19.10 Regerings- uitz. 19.30 Verz. progr. 20.25 De gewone man 20.30 Politiek forum 21.00 Luchtmachtkapel 21.40 Brabants halfuur 22.10 Strijkork. en sol. 22.45 ..Kerk en Mens", caus. 23.00 Nws 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.) 7.00 VARA. 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA. 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO. 23.00— 24.00 VARA. 7.00 Nws7.10 Gram. 7.45 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws 8.18 Gram. 8.45 V d. huisvr. 9.00 Gym. v. d. vrouw 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio 10.00 Caus. 10.05 Morgenwijding 10.20 V. d. kleuters 10.40 Piano' 11.05 Voordr. 11.25 Orgel en zang 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb; J^eded 12.33 Sport 12.48 Gram. 13.00 Nws 13.1a Meded 13.30 Lichte muz. 14.00 Kookpraatje 14.20 Kamer- muz. 14.50 Voordr. 15.10 Kamermuz. 15.30 Mu- sette-ork. 16.00 Gram. 16.30 V. d. jeugd 17.00 Orgel 17.20 Muzikale caus. 18.00 Nws 18. lo Gram. 19.00 Hoorsp. 19.15 Madrigaalkoor 19-30 Caus. 19.50 Ber. 20.00 Nws 20.05 Gesproken portret 20.10 Strijkork. 20.30 Caus. 20.40 Caus. 21.00 Hoorsp. 22.00 Buitenl. weekoverz. 22.15 Gram_ 22.40 Caus. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nws 23.lo 24.00 Gram. Engeland, BBC Home Service, 230 m. 12.00 Gram. 12.25 Gevar. progr. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Zang. 13.40 Pianospel. 13.55 Cricketuitsl. 14.00 V. cl. scholen. 15.00 Hoorsp. 15.30 Hoorspel 15.40 Ork. conc. 16 15 Hoorsp. 16.45 Hoorsp. 17.00 V. d. kind. 17.30 Caus. 17.55 Weerb. 18.00 Nws 18.16 Sport 18.30 Radiogram 19.0» Gevar progr. 19.45 Gevar. progr. 21.00 Nws 21.15 Cans. 21.45 Rep. 22.00 Ork. conc. 22.25 Recital 22.45 Pari. overz. 23.00—23.08 Nws. Engeland, BBC Light Prngr., 1500 en 247 m. 12.00 Pari overz. 12.15 Gram. 12.45 Idem. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw 15.00 Dansmuz. 15.45 Lichte muz. 16.15 ..Mrs Dale's Dagboek' 16.30 Orgelspel 17 00 Ork conc. 17.45 Gram 18.00 Gevar. muz. 18,45 Hoorsp. 19.00 Nws 19.25 Sport 19.30 Gevar. progr. 20.00 Gram. 20.13 Discussie 2100 Gevar. muz. 22.00 Nws 22.15 Act. caus. 22.20 Gevar. muz. 23.05 Voordr. 23.20 Lichte muz. 23.50—24.00 Nws. N. W. n. R.. 309 M. 12.00 Ork. conc. 13.00 Nws 13.10 Ork. conc. 16.00 Kamermuz. 17.00 Nws 17.35 Gram. 19.00 Nws 19.30 Amus. muz. 20.00 „Palestrina", mu zikale legende 21.45 Nws 22.10 „Palestrina" (verv.) 24.00 Nws 0.30 Dansmuz. 1.15 Gevar muz. Frankrijk, Nationaal Programma. 347 m. 12.30 Ork conc. 13.00 Nws 13.50 Nws 13.55 Israëliische uitz. 18.30 Amerik. uitz. 19.10 Gram. 19.25 en 19.58 Idem 20.02 Gevar. muz. 22.45 Gram. '23.00 Solistenconc. 23.45—24.00 Nws. Brussel, 324 en 464 m. 924 m. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Vlaamse lie deren 13.00 Nws 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio 15.30 en 16.30 Gram. -17.00 Nws 17.10 Lichte muz. 18.00 Gevar. muz. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws 19.40 Volkszang 20.00 Pianorecital 20.15 Ork conc. 22.00 Nws 22.30 Gram. 22.55— 23.00 Nws 481 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws 13.20 Gram. 14.00 Ork. conc. 15.00 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws 17.15 Gram. 17.30 Pianorec. 18.30 Discographie 19.13 en 19.25 Gram. 19.30 Nws 22.00 Nws 22. i5 Jazzmuz. 22.45 Gram. 22.55 Nws. BBC European Service. Uitz. voor Nederland. 22.00—22.30 Nws. Hoe de weekbladen het zien Nieuwe films lop 224 en 75 m.L VARA: 20.15 Act. en vveeroverz. 20.30 Het Ballet van de Lezer, 21.00 Voorbeschouwing „De Gouden Schakel" 21.10 Pauze. 21.20—21.45 „De oester en de parel", modern sprookje. De actie ,,U" heeft succes gehad. De Hanze, de Katholieke middenstandsbond in het Aartsbisdom welke op 1 Januari j.l. nog 7.800 leden telde, is uitgegroeid tot een ofganisatie met 10.000 aangesloten middenstanders. Dit betekent sinds Januari 1953 een stijging met 4.000 leden (Van onze mode-medewerkster) Elke vogel zingt zoals hjj gebekt is, ook op mode-gebied! Dat kwam tijdens de Amsterdamse „Fashion Week"-rondgang wel heel duidelijk naar voren. Iedere fabrikant voerde op eigen wijze zijn partij uit in het algemeen concert van de Neder landse confectie. Op de tweede dag maakten wjj bij Neu- garten kennis met een uitgebreide eollce tie rokken, uitgevoerd in veelkleurige tweeds, in angora-stoffen of zijde, al naar de gelegenheid, waarvoor zij bestemd waren. Als voorbeelden van de uitstekende producten, die onze mantel-confeetla voortbrengt, toonden Piaza en De Groot in eigen showrooms een sortering mantels van exclusieve buitenlandse en niet min der fraaie Nederlandse stoffen vervaar digd. Ook in japonnen brengt de firma D& Groot een apart genre. Over de gehele wereld gaan er door het toedoen van deze confectie-fabriek bruidjes in Nederlandse bruidstoiletten gekleed! Helemaal uit Mierlo, een dorpje bij Helmond, waar de kersabomen nu fleui g in bloei staan temidden van heide en bos sen. kwam .•Milo'' met een collectie naar 28 afgeknotte boomstam, 30 vogel 31 brandstof, 33 bedorven, 35 boom, 37 ge heel de uwe (lat.), 39 onmeetbaar getal. Horizontaal: 1 el, 3 parel, 8 ra, 10 si, 11 anode, 12 em, 13 la, 14 eg, 16 vertrek, 22 trede. 23 idool 24 rondeel, 26 st, 28 op, 31 ar, 32 kader, 35 uk, 37 ik, 38 sneek, 39 eg. Verticaal: 1 es, 2 lila, 3 pas, 4 an, 5 roest, 6 ed, 7 let, 8 rede, 9 om, 13 lotus, 15 galop, 16 ver 17 ede, 18 ren 19 rie, 20 ede. 21 kol, 25 derde, 27 turk, 28 opus, 29 aka 30 ork 31 ai, 33 an, 34 ee, 36 kg De Duitse autoriteiten hebben er de K.N.A.C. opmerkzaam op gemaakt, dat het herhaaldelijk voorkomt, dal buiten landse automobilisten, met name Neder landse, bij het passeren van de Duitse grens hebben verzuimd hun auto van een nationaliteitsplaat te voorzien Het ont breken daarvan kan een langdurig op onthoud en extra kosten met zich mede brengen, daar de Duitse douane kan verlangen, dat men ondei een tijdelijk Duits nummer gaat rijden met de bijbe horende Duitse nationaliteitsplaat. Amsterdam. Prettige draagbare mantels hoofdzakelijk van Tilburgse stoffen ver vaardigd, komen in die Zuidelijke con- fectie-industrie tot stand. Voor aardige jurken in het voordelig» genre zorgde Anco ook ditmaal, evenais Ciro, die bij voorkeur jersey-japonnen mei wijde rokken en een contrasterende gar nering brengt. Letterlijk en figuurlijk zette de hoeden- fabrikant Poelmann ook ditmaal de kroon op het werk, tijdens deze uitgebreide speurtocht door het Amsterdamse mode- land! Nieuwe viltsoorten worden bij de winter-hoeden toegepast, naast fraaie ge weven materialen- zoals een buitengewoon licht en sierlijk te verwerken velours l'Abbey. Uit de veelheid in verscheidenheid kan men tenslotte concluderen, dat de komen de winter od mantel-gebied vrij recht» mantels met grote, liggende kragen, uit gevoerd in tweeds, mohair glacé of be drukte en geschoren langharige wollen- stoffen de toon aan gaan geven. Bij de japonnen doen bedrukte stoffen eveneens haar intrede, terwijl jersey een eigen plaats tn dit genre blijft innemen en bij de geklede jurken fraaie meng- weefsels van wol met rayon of zuiver zijde voor nieuwe mogelijkheden zorgen. De gematigde princesse-lijn blijft zich bij de jurken in vele collecties handhaven terwijl voor 't overige de nieuwe lijn van Fath ditmaal vooral voor inspiratie zorgde De cacaoprijzen te Londen en New York zijn de laatste tijd tot ongekende hoogte gestegen. Te Londen ligt de notering nu ruim boven de 50fls per hundredweight vergeleken met 285s aan het begin van het seizoen (1 October 1953) en 261s ln Mei van het vorige jaar. De loco-prijs te New York bedraagt 65 66 cent oer pound vergeleken met 40 75 en ca 34 cent resp op 1 Oktober en ln Mei van het vorige jaar Toch is het geenszins zekei, dat het einde van de prijsstijging al bereikt ts. Bijna de gehele West-Afrikaanse oogst is reeds verkoehl en van de Braziliaanse oogst die nu aan de markt komt. hoewel 10 pet groter dan vorig jaar, is "eeds 4/5 voorverkocht. Vóór de komst van de nieuwe Afrikaanse oogst zal er dus weinig nieuw aanbod meer op de markt komen Er is wpl gesproken over wilde specu latie, maar het staat thans wel vast dat de huidige prijs geaeeepteerd moet wor den als de werkelijke weerspiegeling van vraag- en aanbod ver houdingen. De voornaamste oorzaak van deze prijs stijging moet gezocht worden in de sterke stijging van de consumptie gedurende de laatste twee laren, welke thans 60 a 70.000 ton per jaar rpeer bedraagt dan de lopende oogst Zelfs indien de komende W.-Afri kaanse oogst belangrijk groter mocht uit vallen hetgeen altijd mogelijk is dan nog zal het verbruik aanzienlijk naat be neden moeten om het evenwicht te her stellen Dit temeer, nu de wereldvoorraden op dit moment zeer gering zijn Er is dus dringend behoefte aan uitbrei ding van de productie van cacaobonen, derhalve aan nieuwe aanplantingen Vele bomen zijn verloren gegaan in de strijd tegen de boomziekte De hoge prijs zou de producenten thans moeten bewegen nieuwe bomen te plant»o ook al duurt het vijf tot zeven jaar voor een ionge boom vruchten begint af te werpen. Er zjjn echter geen tekenen, die er op van winstneming kwamen de noteringen wijzen, dat de producenten enige belang j in de namiddag enigszins lager te liggen. stelling tonen voor een vergroting van hun productie. De verklaring voor dit vreemde verschijnsel is. dat de inlandse planters in West-Afrika geen enkel profijt hebben ge- Typerend voor de nieuwe mantel mode is dit model. Een vrij rechte mantel met grote, liggende kraag, uit gevoerd in veelkleurige tweed. De Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij te Amsterdam deelt mede. dat het^ door haar gecharterde m.s. „Wulfsbrook dat enige dagen in San ïuan de Puerto Rico door de plaatselijke autoriteiten is vast gehouden, Dinsdag 18 Mei werd vrij gegeven. Het m.s. „Wulfsbrook" maakt, in dienst van de K.N.S M„ een reis via West-Indië naar Centraal Amerika Na lossing van de lading bestemd voor San Juan de Puerto Rico werd het schip aldaar door de auto riteiten aangehouden en geheel doorzocht, omdat vermoed werd. dat onder valse declaratie zich wapenen onder de lading bevonden. Dit vermoeden bleek echter ge heel onjuist te zijn. Na een grondige in spectie werd de lading weer ingenomen. Het schip vervolgde gisteren de re.s. Tegen het optreden van de autoriteiten is protest aangetekend. had van de hoge prjjs, welke voor bun producten op de wereldmarkten gemaakt werd. De cacao marketing boards, welke aan de Goudkust en tn Nigeria werden op gericht met de meest idealistische bedoe lingen. hebben nu ernstige wanverhou dingen tn het leven geroepen. Hun oor spronkelijke bedoeling was het nivelleren van excessieve jaarlijkse schommelingen van de cacaoprijzen. De prijs welke de boards aan de Inlandse producenten dienen te betalen, moet volgens de opzet wezen lijn gelijk zijn aan de gemiddelde netto- prijzen welke op de wereldmarkten ge maakt worden. De aankoopprijs in Nigeria heeft in het lopende seizoen echter geen enkele wjjzl- ging ondergaan en aan de Goudkust slechts een geringe verhoging. Waarschijnlijk ont vangen de producenten in beide gebieëen in totaal slechts de helft van het bedrag, waarvoor de oogst op de wereldmarkt van de hand gaat. Deze omstandigheden verklaren ook, waarom de Britse exp rteurs zo weinig hebben kunnen profiteren van de prijs stijging van het voornaamste exportpro duct van deze gebieden. In Engeland wordt thans aangedrongen op een onderzoek naar het beliid van de marketing boards en uiteraard op maat regelen om aan de ongewenste toestand een einde te maken. Op de cacao-termijnmarkt te Londen heb ben de noteringen gisterochtend nieuwe hoogtepunten bereikt. Dit was voorname lijk het gevolg van technische overwegin gen i.-v.m. de jongste daling. Dekking op korte termijn en de opgaande beweging te New York brachten de Mei-notering tot een record van 538 sh 6 d (vorige no tering 520 s:h.) terwij] de September ter mijn op 511 (487 sh 6 d) en December op 470 sh. 6 d (447 sh) belandde. Als gevolg -sst pei Hes Alom verkrijgbaar 63 De inlandse stationschef had met de grootste voorkomendheid in de voor rijdende trein een lage coupé voor ons gereserveerd. Wij hadden afscheid geno men van ons escorte en praatten nog van uit de coupé met een luitenant en een vaandrig, die ons uitgeleide hadden gedaan. De stationschef gaf het teken tot vertrek en langzaam zette de trein zich in beweging. Ik zat in een hoek bij het raampje, van waaruit ik een gedeelte van het perron kon overzien, toen ik op eens een hevige opschudding gewaar werd. Een Hindoe kwam het perron op stormen, waar hij werd tegengehouden door een beambte, die meende, dat de man nog in de reeds in beweging zijnde trein wilde plaats nemen. Maar in een oogwenk had hij zich losgerukt en liep wat hij k#n in de richting van onze coupé. Mijn hemel, dat is Bengor, riep ik tegen Alfred. Alfred boog zich uit het portier en Bengor schreeuwde hem iets toe, dat ik niet verstond.Vermoord", dat was het enige wat ik er van begreep. Op hetzelfde ogenblik duwde een stevige wisselwachter Bengor van de trein af, zodat hij kwam te vallen. Ik keek nu mee uit het portierraampje: de trein had reeds een flinke vaart gekregen en ik wuifde onze vriend vriendschappelijk toe. Maar hij scheen er niet op te let ten, hij was woedend en schudde zijn gebalde vuist tegen de wisselwachter. Een ogenblik later was hij uit het gezicht verdwenen. Wat was er toch aan de hand? vroeg ik mijn vriend toen we weer hadden plaats genomen. Akbar is vermoord, zei Alfred, dat riep hij ten minste, maar hij was zo geweldig opgewonden, dat ik geen woord begreep van wat hij nog meer had te vertellen. Hij schreeuwde ook nog iets van gevlucht; ik denk. dat hij daar de begum mee bedoelt, maai dat wis ten wij toch al. De beide officieren in onze coupé wa ren natuurlijk een en al nieuwsgierig heid. en we vertelden hun, hoe we in Chindawar in een huis naast Bengor hadden gewoond en hoe goed hij steeds voor ons gezorgd had. Omtrent Akbar konden wij hun meedelen welke rol hij in Patloora had gespeeld en hoe de pries ters in Chindawar een middel hadden gevonden om hem uit de weg te ruimen zonder de wetten van de gastvrijheid te schenden, door een stokoude man als schuldeiser voor zijn deur te laten ster ven. Toen begonnen de officieren ovei Bengor te redetwisten. Met dat al vind ik die vriend van jullie een opgewonden standje, meende de een. Maar de ander trok de partij van Bengor en vond het iets buitengewoons, dat deze de lange reis had gemaakt om ons het laatste nieuws uit Chinda war te komen vertellen en ons een laatste maal te begroeten. Zo zijn er onder de Hindoe's, be sloot hij, als je er goed voor bent. lopen ze voor je door het vuur en hebben al les. maar ook letterlijk alles, voor je over. We bleven echter in het duister om trent de ware reden van de onverwachte komst van onze vriend; andere gesprek ken verdrongen weer de indruk van het in de grond pijnlijke toneel, dat wij had den bijgewoond, en binnen niet te lange tijd hadden wij Patna bereikt. Het was avond toen we daar aankwa men, en we namen onze intrek in het niet grote, maar comfortabele Hotel Clive, om de volgende morgen met de sneltrein naar Calcutta te vertrekken. Om ons te kunnen verkleden hadden we al onze bagage naar het hotel laten brengen, want we wensten er die avond behoorlijk uit te zien: we zouden name lijk aan de ons begeleidende officieren een souper aanbieden om daarmee onze bevrijding te vieren. De twee luitenants die ons naar Calcutta zouden brengen en die tevens rapporten bij zich hadden van kolonel Moore. logeerden met ons in hetzelfde hotel. Het was niet groot en goed bezet, zodat het nogal moeite kostte ons behoorlijk te installeren Alfred had een kleine kamer op de eerste verdieping, die uitzag op de tuin. Naast die van mijn vriend was een grotere kamer, die netrokken was door een rijke Indische fabrikant op weg naar Benares, en dan op liet einde van de gang volgde mijn kamer. Vroeger scheen dat een soort provisiekamertje te zijn geweest, maar zij was nu wegens de drukte met kunst en vliegwerk tot logeerkamer ingericht. Tegenover de kamer van Alfred was een grote logeerkamer, waar de ho telier een tweede bed had laten op slaan en waar de beide officieren sliepen. Onze logeergelegenheid voldeed wel niet aan de roep, die van Hotel Clive uitging, maar toen alles zo geschikt werd, namen we er genoegen mee: we hadden trouwens ook niet veel lust nog naar een ander hotel om te zien, en bovendien wisten we, dat we nier op een uitstekende keuken konden rekenen. Ik zat in Alfreds kamer'op de ven sterbank voor het opengeslagen raam en keek in de donkere tuin, waar niet ver van het hoofdgebouw een schuurtje stond met gegolfd zinken dak. Een man die uit de tuin kwam ging daar juist heen, ten minste, ik zag hem achter het gebouwtje verdwijnen. Alfred haalde zijn smoking uit zijn koffer en streek de plooien glad. We zullen er vanavond weer eens als fatsoenlijk mens uitzien, zei hij. Ga jij je nog niet kleden? Ik ben gauw genoeg klaar, antwoord de ik. Hij viste een groot pak papieren op en hield het in de hoogte. Hier heb ik de stukken voor onze vriend Obadji in Calcutta Het wordt tijd, dat we met dat neerschap eens gaan sfrGkcncii' Ja, hooSty^' beaamde ik, dat is nog wel het hoofddoel van onze reis. Als nu die heren van de generale sfaf maar niet te leuteren en ons geen dagen lang aan de praat houden. Mevrouw de begum heeft ons heel wat tijd doen verliezen, die we nu moeten inhalen. e ,we' geloven, zei Alfred, dat |k ^al zljn, als we weer naar Enge land onderweg zijn. We hebben een heel interessante reis gehad, en als we nu met Ibadji succes hebben, dan maken we er een schitterend slot aan. Maar ga jij je nu verkleden, het wordt tijd. We hadden een zeer aangenaam en op gewekt souper; de Engelse officieren betoonden zich vrolijke tafelgenoten en deden keuken en kelder alle eer aan. In dit Europees milieu aan deze keurig versierde tafel met haar schitterend kristal- en zilverwerk dachten wij niet meer aan het verleden dat niet veel meer was dan de herinnering aan een droom. Chindawar en wat daar was gebeurd leek alles zo ver weg. dat wij ons niet konden voorstellen, waarvoor wij eigenlijk op reis waren. We genoten van het heden zonder ons de minste zorg te maken voor de toekomst. Maar aan alles komt een eind, ook aan een prettig souper, en toen het laatste ge recht was afgenomen, kwam het besef van de werkelijkheid terug en konden geen pousses-café nf whisky-soda's het feit wegcijferen, dat we de volgende ochtend vroeg uit de veren moesten. (Wordt vervolgd) Het was in het wijde Groningerland, ergens in de buurt van Usquert. Da jager, midden in de nacht alleen op pad, zag steeds licht en hoorde geregeld schieten. Stropers, dacht hij en verbol gen belde hij een landbouwer uit diens bed. Die belde op zijn beurt de politie op en toen volgde er een ware Indianen- slippartij door koolzaadvelden en langs doodstille boerenerven. Het schieten ging steeds maar door, maar allengs kwam de strijdmacht vlak bij de front lijn. „Geef je over, hier politie", klonk het dreigend door de nachtelijke duis ternis; en helle zaklantaarnbundels wer den gericht.op een automatisch knal lende carbidmachine, door een boer in zijn bieten geplaatst, omdat hij zoveel last had van vraatzuchtige vogels. Elke minuut liet deze artillerie een knallend geluid horen. Oelize Brits Honduras) „Ik deed het om inspiratie te krijgen" zei Eric Griffith, een kunstschilder en daarom had hij maar een groot gebouw in brand gestoken. Deze kladschilder wilde zo graag eens „een geweldige brand" schilderen- Zijn brand kreeg hij, maar het kostte een ander mens zijn leven en hij richtte een schade aan van bijna vier millioen gulden. Vijftien jaar lang kan hij nu trachten in de gevan genis na te denken over zijn inspiratie, dide hem tot een schurkenstreek verleidde. Bankbiljetten van 100 dollar werden zo maar voor vijf cent verkocht. Een vuilnisman had elf stuks van deze bil jetten gevonden in een oude tas, die hij in een vuilnisemmer had ontdekt. Het is „toneelgeid" zo dacht -hij. Maar de politie, die het waardepapier in handen kreeg, constateerde dat het een echt biljet was- En nu zoekt men natuurlijk naar de reeds verkochte bankjes en naar de eventuele eigenaar of eigenares. Southampton Vlak voor ze Het Kanaal binnenvoer op de Amerikaanse oceaanreus, de „United States' moest mevr. Annie Lucas uit de V.S.. terwijl ze over het zonnedetc liep. waar nogal eens een stevig stormpje kan staan, als men op de benedendek- ken nauwelijks een zuchtje wind be merkt, tóch nog eens even in haar hand tas kijken of ze al haar geld nog had. Ze had dat geld nog héél even en toen had de wind de driehonderd Engelse ponden waarmee ze een maand vacantia in Engeland zou doorbrengen, te pakken en woei het hele pakket de zee in. Er was natuurlijk geen mogelijkheid om even te keren en het zou trouwens ooi vergeefse moeite zijn. Maar zie: haar mede-passagiers, die van haar ongeluK hoorden, hielden een inzameling en vóór men Southampton bereikte, had de onfortuinlijke mevr. Lucas weer 170 pond En nu kan ze toch een maandje zij het op misschien iets bescheidener wijze, in Engeland, haar geboorteland, doorbrengen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 4