Nederlands elftal kreeg met 6-1 een zwaar pak slaag Oppermachtige Zweden voetbalden in alle linies minstens twee klassen beter Tekort aan physieke conditie is de kiem van de nederlaag Gillette vecht tegen de duurte'. Gillette Nederlandse „Giro-ploeg te Palermo aangekomen r. B-elftal vocht zich Noorwegen B 11a 0-2 verrassend met 5-2 geklopt naar zege r Bij de nieuwe debacle NU SLECHTS r DONDERDAG 20 MEI 1954 PAGINA Grinnikend leedvermaak in Stockholm Louer redde de twijfelachtige eer; Steiger's keepen niet feilloos Snelle genadeslag Drie goals in serie Moedeloos verder Rallye Monte Carlo INTERNATIONAAL voetbal- TOURNOOI TE GELEEN Zweden sloegen na de gelijkmaker hard toe Louer maakte gelijk Paniek-voetbal Prijsstijgingen overal, maar. Drie-landen-kóers op Zondag 23 Mei Defensieve snelheid onvoldoende Ga nu over op roemde Blauwe mesjes Gillette. Gillette hebben de scherpste snijkanten ter wereld. Zij zijn voordelig omdat ze zo lang meegaan en U scheert zich werkelijk perfect. Scheert U vol gens de moderne Gillette methode DISPENSER van Een goeie morgenbegint tnet^GUJl^tt^! „Pel" haalde zelf de spullen op TWEEDE RONDE VOOR DE DAVIS CUP prestaties Voor ÉÉSP3 Feestelijke sensatie in Hengelo Geestdrift won het van techniek; Bleijenberg scoorde een hattrick ISoren technisch beter Aanvalsdrift na rust Voetbalprogramma in de eerste klassen Vierde Radio Rallye met K.R.O. naar Den Bosch NIEUWE OPZET VAN JUNIOREN-TOURNOOIEN Initiatief van Willem. II NOORWEGEN—SCHOTLAND 1—1 NED. HOCKEY B-ELFTAL TEGEN FINLAND BRABANTSË~DRIEDAAGSE (Van onze sportredactie). Eerder wordt het een nieuwe 41 dan een herhaalde 00 voor ons Nederlands Elftal tegen Zweden; zo schreven wjj gisteren in onze voor beschouwing. Het werd 61. En ditmaal was er géén Kraak, zoals in 1952, die deze debacle kon verijde len. Wat nu? Negen maanden geleden knoop ten wij aan de 4—0 nederlaag tegen Noorwegen een uitvoerige beschou wing vast over de oorzaken van het diepe verval van ons Nederlandse voetbal en over de kansen en mo gelijkheden om tot het zo bitter noodzakelijke herstel te komen. De 10 witte-raaf-zege op België kon daar niets aan veranderen, evenmin als de 1—0 overwinning op Engeland amateurs. Na de 40 nederlaag tegen Bel gië, nu zes weken geleden, hadden wjj er geen behoefte meer aan om in herhalingen te treden. En nu komt dan deze nieuwe debacle te gen Zweden 6—1, tegen amateurs zoals ook de onzen zijn Zij komt slechts ai het hiervóór geschrevene nog eens met dikke lijnen onder strepen. Daarom behoeven wij er geen woord commentaar meer bij te voegen; het zou precies hetzelf de, reeds oud geworden, hoewel actueel blijvende, commentaar zijn. Toen ir H. F. Hopster, de voor zitter van de K.N.V.B., die de reis naar Stockholm evenmin heeft meegemaakt, in de pauze van de radio-reportage (door ir A. van Em- menes en Jan de Troye in een wis selwerking volgens een nieuwe methode uitstekend verzorgd) zich met een k<>rt woord tot luisterend Nederland richtte, sprak hij reeds als zijn mening uit, dat het in het gunstigste geval een „eervolle nederlaag' zou kunnen worden. Een nederlaag is het geworden, een dikke. Of zp ook eervol was? Ir Hopster gaf toe, dat het Neder landse voetbal elke keer weer in internationale wedstrijden tegen een aanzienlijke achterstand op technisch gebied moet opboksen. Hoe die achterstand weg te wer ken? „Met moedig voortgaan alles te doen om het spelpeil op te voe ren, met name door harde traini^, met name ook in ddoor selectie-cursussen en w compe "n'de6 hoge."eneregionen", aldus dez?edaa"°heStteófficiëIe commentaar van de K.N.V.B. bij deze nederlaag. Verder had de heer Hopster aan dc radio-reportage niets toe te voegen. Zoals ook wij verder niets meer toe te voegen hebben aan het verslag van deze 6—1 nederlaag, zoals het uit Stockholm werd door-getclext en dat hiernaast wordt afgedrukt. STOCKHOLM, Woensdagavond. Het Kasumla-stadion in de buitenwijken van Stockholm is het toneel geweest van een nieuwe Nederlandse voetbal-deblacle: een 61 nederlaag tegen het Zweedse elftal, dat zich op deze zomerse Woensdagavond minstens twéé klassen beter toonde dan de in rode shirts gestoken Oranje-ploeg: beter in technisch opzicht, in physieke conditie (lichaamsbeheersing, snelheid, uithoudingsvermogen, athletische soepelheid), in ploegverband en in tactisch inzicht, beter «bi het solide verdedigingswerk, beter in slagvaardiger aanvalsspel dat met zes doelpunten niet geflatteerd werd beloond. Met een soort grinnikend leedvermaak hebben de bijna 30.000 Zweedse toeschouwers (waaronder hier en daar toch ook kleine plukjes Nederlandse supporters, o.a. Amsterdamse spoorwegmannen die op voctbalbezoek bij Zweedse collega's zijn, leden van de Nederlandse legatie en van het Nederlandse zakenleven te Stockholm, enkele nóóit pessimistisch ofarm wordende supporters-zo-maar plus een groepje journalisten) het drama aanschouwd, dat zich op de prachtige ongeschonden grasmat van het Rasunda-stadion en onder zacht windstil weer aan het Nederlands Elftal voltrok. Een drama, waarvan men dan wèl het voorgevoel mocht hebben doch dat bij het spelen van de volksliederen nog niet in zijn volle omvang beseft werd. Het werd trouwens pas in de tweede helft, maar toen dan ook onverbiddelijk, een feit. zekerder werd, stond daar in het laatste kwartier van de eerste helft een Zweeds elftal, dat een klasse sterker was dan onze wankelende landgenoten. Midden in die demonstratie van Zweeds overmacht be tekende het rustsignaal een opluchting. Toch was er nog hoop op een goed re sultaat, toen de tweede helft begon. Het Nederlandse elftal had in het eerste half uur vlagen van goed sluitend samenspel laten zien; de aanval, waarin de vleugel spelers Van der Kuil en Louer verster kingen betekenden en waarin alleen Ben- naars ondanks zijn ijver tegen viel, moest in staat worden geacht om de achterstand weg te werken. Of de defensie bij machte zou blijken verder tegenstand te bieden aan de vloed golf van Zweedse aanvallen, was echter twijfelachtig. De Zweden handhaafden hun meerderheid van de aftrap af met overtui ging. Maar toen de eerste aanvallendoor- staan waren, kon de Nederlandse voor hoede in gesloten formatie weer met steun van Biesbrouck en Van Shijndel naar voren trekken. Het bleek dat dit de Zweden ruimte gaf voor het derde doelpunt. Een vrije trap op het middenveld bracht de bal bij rechtshalf Svensson, die de bal ongehin derd opbracht en toen een schot loste, dat via de binnenkant van de paal in het doel ketste. Het hek was van de dam. Een volkomen gedesorganiseerde Neder landse verdediging liet, onzeker achteruit stappende, de Zweden komen en binnen drie minuten kwamen er nog twee Zweed se doelpunten bij. Een voorzet van Hamrin werd ontvan gen door midvoor Sandell, die in vrije po sitie hard inschoot. En even later schoot Svensson een vrije schop tegen Terlouw van flinke afstand in de touwen, 51. Het was een spel van kat en muis, anders kon men het moeilijk noemen. Het pu bliek begon te fluiten en sarcastisch leed vermaak te tonen; en wanneer de arme Steiger een bal behoorlijk verwerkte, steeg een hatelijk gejuich op. Onderbro ken door schaarse en ongevaarlijke uit vallen van Nederland bleef de Zweedse voorhoede met snelle en soepele combi naties op Steiger afstormen en na 18 mi nuten werd het halve dozijn vol gemaakt. Thillberg kreeg een afgemeten pass van Lindh voor zijn voeten en een fantasti sche dribbel langs drie Nederlanders werd met een onhoudbaar schot afgewerkt. Het wras geen wonder, dat Nederland moedeloos verder speelde. Niet zonder Naar (le organisatoren van de Rallye Monte Carlo en de Auto mobiel Club Monaco mededelen, zal in 1955 de Rally Monte Carlo gereden worden van 16 tot en me! 23 Januari. Öp 27, 28, 29 en 30 Mei wordt in het Maurits-Stadion té Geleen een internatio naal voetbal-tournooi gehouden. Hieraan nemen deel; F. C. Köln (Keulen), Simme- ringen (Wenen), een versterkt Maurits- elftal en vermoedelijk Standard en Ander- leeht (België). De eerste van de zes Zweedse vol treffers Middenvoor Sandell (tweene van links op de knieën) treft uit em hoekschop de roos De Zweedse aan valsleider is aan de bewaking van zijn directe tegenstander Ter louw (links) ontsnapt, heeft vervolgens Steiger voor hein liggend) ver slagen en maakt ook het reddings- gebaar van Odenthal (in het doel) hulpeloos. Rechtsbuiten Hamrin (nummer 7) behoeft niet meer toe te snellen en de houding van Tehak (op de rug gezien) drukt reeds gelatenheid uit. Met spanning wachtten de Nederland se kolonie en op de ere-tribune naast de officials ook de Zweedse prinsessen Bri gitte en Margarete de gebeurtenissen af. Een feit is, dat de Nederlandse aanval in de eerste minuten de toon aangaf. Van der Kuil en de bijna even kleine Louer dribbelden een paar maal naar voren, maar in het centrum van de aanval kon men zich nog niet voldoende vrij spelen. Pas na vijf minuten kreeg Steiger overigens slechts bij enkele terugspeel ballen het leder voor de eerste maal in handen. Toen waren onze landgenoten, die als concessie aan het Zweedse tenue van geel shirt op blauwe broek, ditmaal in rode hemden waren gestoken, weer weg; en na een handige combinatie van de rechtervleugel kon Michels een schot afzenden, dat juist naast ging. Zo was de eerste fase met een l'®'1* Nederlands overwicht afgesloten en des te meer viel het te betreuren dat een door Odenthal veroorzaakte hoekschop het eerste Zweedse doelpunt °P,e™rdde' De snelle linksbuiten Liander hracht de bal in de doclmond en toen rechtsbinnen Thillberg het leder inkopte, ontnamen twee Zweden aan Steiger het uitzicht met het gevolg, dat de Eindhovenaar radicaal over de bal heen dook. Een schot van Loefgren suisde in de vol gende minuut langs het doel. Maar toen werkte Nederland zich weer los. Van Me lis brak door. doch zijn diagonaal schot ging naast. Er werd hard gewerkt, de aanval was bewegelijk en Van Schijndei en Biesbrouck bestreken nog altijd het middenterrein. De ijver en het enthou siasme hadden in deze periode succes. Een lange trap van Odenthal belandde bij Van der Kuil, die een hoge pass naar links gaf. In volle ren, met rechtsback Samuelsson op de hielen, nam Louer de bal mee en toen Samuelsson even uit de pas raakte, kon de Tilburgenaar met een beheerst schot doelman Svensson ver- slaan: 11. Vanaf dat moment werd het Zweedse spel feller en voor het Nederlandse doel ontstonden talrijke precaire situaties, voornamelijk door het werk van de snelle vleugelspelers Liander en de 19-jarige Hamrin, die als een ster van de eerste grootte was aangekondigd. Vooral de door Liander zeer scherp ge nomen corners waren uiterst gevaarlijk, maar Steiger en de in alle standen kop pende en trappende Terlouw zorgden voor de nodige opklaring. Maar de Zweedse druk groeide met de minuut en in een periode van paniek voetbal in het Nederlandse strafschopge bied kwam het tweede doelpunt van de gastheren. Een voorzet van Hamrin kon Steiger niet goed bereiken; vallende stompte hij de bal het veld weer in, pre cies voor de voeten van midvoor San dell, die toen geen moeite had over de °P de grond liggende Nederlandse doel man in te schieten, 21. Er was toen pre cies een half uur gespeeld. hfeken de juiste combina- samensnel ff?tgev°"den- Met Prachtig fbtsten zij door de Neder- l»r nn t?e' Waar Odenthal en Tebak keer op keer op snelheid wertien gesla- gen en Steiger zijn zelfvertrouwen had verloren. Het regende hoekschoppen alle even gevaarlijk voor Nederland, dat ge heel in de verdediging was gedrongen Kanthalfs en binnenspelers bevonden zich vrijwel constant in het strafschopge bied en minuten lang was midvoor Van Melis de enige Nederlander, die zich op de Zweedse helft bevond Vooral het grote verschil in tempo was on vallend en fnuikend, en toen het plaat sen en wegwerken in de Nederlandse de fensie hoe langer hoe onzuiverder en on- ijver evenwel, want elkè Zweedse aanval werd dapper bestreden. Maar de Zweden waren geen partij voor onze landgenoten, die In elk onderdeel van het spel, in snelheid., techniek en lichaaamsbebeer- sing, wel twee klassen minder waren. De Nederlandse aanvallen, over de vleugels geleid, misten eljce element van verrassing. Doorzichtig en zonder de no dige dash waren de pogingen van het binnentrio. Met soms ijzige nonchalance werden de situaties door het Zweedse achtertrio Bergmark-Hjertsson- Samuels son tot oplossing gebracht, nog voor doelman Svensson er aan te pas behoefde te komen. Met nog een kwartier te spelen en ter wijl de schemering neerdaalde, zakte het tempo van de strijd, waaruit de inter land-sfeer allang was verdwenen. Ook het Zweeds overwicht zakte in die laat ste minuten, maar de onmachtige Ne derlandse aanval kon van deze verslap ping geen gebruik meer maken. Het bleef bij 61. Met gebogen hoofden ver lieten de Nederlanders het terrein. Voor de Drie-Landen-wedstryd door het grensgebied van Nederland-België-Duits- land voor beroepsrenners met start en finish te Eisden (B.), welke Zondag 23 Mei aanstaande wordt gereden, zijn 168 renners ingeschreven. Nederland zal o.m. vertegenwoordigd worden door Dekkers, Dielissen, Nico van Est, Gelissen, Haan, Janssen, Lambrichs Faas, Van Koon, Faanhof en Smits. Er staan voorts tal van bekende Belgi sche, Luxemburgse en Duitse renners op de deelnemerslijst. STOCKHOLM, Woensdag. Wederom is de debacle op de allereer ste plaats te wijten aan de geringe phy sieke kwaliteiten. Vooral in de eerste helft van de wedstrijd waren er perio den, waarin het spel van onze landgeno ten beslist zeer verdienstelijk was. Goed van opvatting en met vlotte combinaties, waarbij de techniek lang niet kwaad was, ook goed van opzet. Naarmate de strijd vorderde en de Zweden over hun ver bazing over het Nederlands openings offensief en het uitstekende doelpunt van Louer heenwaren, begon zich echter meer en meer een Zweedse supe rioriteit af te tekenen, zo onmis kenbaar, dat het weldra duidelijk was dat onze landgenoten een verloren partij speelden. Het ging er toen nog slechts om de vrijwel zekere nederlaag zo klein en eervol mogelijk te houden .Welnu, dit is het Nederlands elftal helaas niet ge lukt. Tot aan de rust had geen enkele toe schouwer het recht het Nederlandse spel slecht te noemen. Wel was de druk op het doel van Steiger zo groot geweest, dat een voorsprong van drie doelpunten verschil niemand had kunnen verwon deren, maar op de wijze, waarop de ploeg met alle beschikbare krachten links binnen Bennaiars werkte zelfs eenmaal de bal van de doellijn de overmacht weerstond, had ieders respect afgedwon gen. Maar tijdens dat Zweedse beleg hadden de verdedigers hun krachten voor 80 procent verspild; en toen de gastheren na de hervatting aanval op aanval gingen lanceren, konden geen Terlouw, geen Oldenthal en geen Tebak de onzeker spelende doelman Steiger voldoende bijstaan. Ook voor Van Schijndei en Biesbrouck waren de gaten niet meer te dichten; en toen Bennaars en Michels wederom, maar nu voor goed, als verdedigers werden gemobiliseerd, was ook de kans op Nederlandse doel punten tot nul gereduceerd. Prachtig gedirigeerd door de kanthalfs van wie Sven Svensson een z'eer goede partij speelde, kon de Zweedse voorhoe de met vijf man op een rij blijven aan dringen. De snelle Liander en zijn niet minder rappe collega Hamrin flitsten langs Oldenthal en Tebak zoals zij wil den, en zo kon geen enkele Zweedse aanval worden afgeslagen vóór de vrij scherpe voorzetten van de vleugelspe lers in het doelgebied neerdaalden; en daar kwam Terlouw tempo en wendbaar heid te kort tegenover de slagvaardige Loefgrenn, de schutter Sandell, de ge vaarlijke Thillberg. En wat de Nederlandse voorhoede be treft: Van Melis, danig op zijn huid ge zeten door stopper Hjertsson, is alleen -t met 10 mesjes Het wereldbekende Gillette J2' scbeertpparaat met 2 Blauwe Gillette mesjes; slechts f 1,10. m de eerste 20 minuten tot verdienste lijke voetbaldaden gekomen, Bennaars hebben wij als zwakke aanvaller eigen- ■jyk reeds genoemd en de Dosko-man kan zich alleen op de borst slaan voor de redding, die hij eenmaal achter de reeds verslagen Steiger op de doellijn ver richtte.. Hoewel Michels als bmnenspe- ler nog een groot gebrek aan tempo aan de dag legde, was hij van het binnentrio toch nog de meest nuttige man. Hij zorgde door scherp voorzetten en af en toe met een goed schot voor enige stoot kracht, maar een element, waarmee de Zweedse achterhoede terdege rekening moest houden, was de Ajacied evenmin. Louer en in de tweede helft bij vlagen ook Van der Kuil waren wèl dergelijke elementen, vooral Louer kon nogal eens zijn bewaker Samuelson zijn hielen laten zien. Dat deze spelers e chter geen ho mogene stormlinie konden vormen is duidelijk. De wedstrijd heeft voor de Technische en Keuze Commissie van de K.N.V.B. wederom grote problemen opgeleverd. Het rapport dat de aanwezige leden van deze Commissie de heren Hoolboom en Steinvoorte, hun collega's zullen uitbren gen, zal dan ook verre van rooskleurig kunnen zijn. Het grootste probleem is het feit, dat een verdediging als de hui dige aan snelheid niets zal kunnen win nen. Dat, wanneer het op een tempo- strijd aankomt zoals dit in Stockholm was, routine nauwelijks nog gewicht in de schaal legt, is wel heel duidelijk ge bleken. En in dat tekort aan snelheid, aanval lend maar vooral defensief, ligt de kiem van de nederlaag voor elke volgende in terland-wedstrijd. De Zweedse middenvoor Sandell die drie doelpunten scoorde) bedreigt opnieuw de reeds gevallen Steiger, die de assistentie van Van Schijndei en Odenthal hier wel hard nodig heeft. De voor de tweede ronde Europese zóne om de Davis Cup voortgezette wedstrijd tussen Engeland en Brazilië is in een 41 overwinning voor Engeland geëindigd (de Britten leidden na het dubbelspel reeds met 21). Italië won ook het dubbelspel en de laatste twee enkelspelen tegen Spanje, terwijl de 3 voorsprong van De nemarken op Luxemburg tot 0—5 uit groeide. De wedstrijd Oostenrijk—India werd bij de reeds gemelde stand 03 niet uitgespeeld. De resterende uitslagen luiden: Engeland—Brazilië 41 (Eastbourne): Mottram sl. Vieira 6—3 64 63: Oakley si. Falkenburg 6—1 5—7 6—2 4—6 64 Spanje—Italië 0—5 (Madrid): Ferrer en Bartroli verl. van Cucelli en Marcello del Bello 3—6 36 75 46; Ferrer verl. van Pietrangeli 4—6 3—6 6—2 2—6; Martinez verloor van Sirola 2—6 6—4 4—6 4—6. Luxemburg—Denemarken 05 (Mon- derf): Wertheim verl. van Ulrich 0—6 26 3—6; Wampach verloor van Nielsen 3—6 1—6 2—6. De finale van het Duitse voetbal-kam pioenschap zal tussen Kaiserslautern en Hannover gaan. In de halve finales der vier afdelings-kampiocncn won Kaisers lautern met tf3 van Kölnterwijl Han nover met 31 over Stuttgart zege vierde. (Speciale berichtgeving) PALERMO, Woensdag. De Nederlandse ploeg die zal deel nemen aan de Ronde van Italië, welke a.s. Vrijdag 21 Mei in de Siciliaanse eiland-hoofdstad Palermo van start zal gaan en t.m. Zondag 13 Juni zal duren, is met het vliegtuig uit Rome in de loop van de Woensdagavond te Palermo ge arriveerd: Wim van Est, Wout Wagtmans, Adri Voorting, Gerrit Voorting, Thijs Roks, Hein van Breenen en ook Jan Nolten (die dus ontslagen is van de ver plichting om voor de Mercier-fabriek de Dauphine Libéré te rijden). Zij namen hun intrek in het pension Sausele in het hartje .van het zeer enthousiaste Palermo, dat door deze Giro in een complete roes is gebracht. Aan alle bomen (en dat zijn er nogal wat, zodat Palermo erom be faamd is) zijn de namen van de grote wielercracks geschilderd, honderden malen Coppi en Bartali, tientallen malen Magni en Astrua, Koblet en Van Steenbergen, en hier en daar ook de naam.van Wim van Est. Ploegleider Kees Pel- lenaars komt Donderdag; hij is per auto gereisd en deed dat via Milaan, aan de bomen waar hij het materiaal en de onderdelen van de fietsen van zijn ploeg ophaalt en controleert. Niets aan 't toeval overlatend, doet hij dat zelf,draagt hij ook zelf de verantwoordelijkheid daarvoor. In Pellenaars' auto zaten ook de al twintig jaren in Amsterdam wo nende Italiaan en oud-wielrenner Ma- randi als bestuurder, die ook verleden jaar met de Nederlanders de Giro heeft gevolgd, de Belgische soigneur en mas seur Sonnet, de Nederlandse mecani cien Joosten en diens Franse collega Montillot. Overigens is bij de aankomst in Pa lermo wel gebleken, dat de Italianen, onder leiding van de directeur Vincenza Torriani van de Milanese Gazetta dello Sport, ditmaal deze Giro keurig "eb ben voorbereid; en de permanece in het reusachtige gran hotel Villa Igiea vorm- VAN EST, De sportcommissie van de Belgische Wielerbond heeft de volgende renners aangewezen voor de Belgische ploeg in de Ronde van Frankrijk: Borgmans, Close, Marcel Demulder, Germain Derycke, lm- panis, Ockers en Richard van Genechten. De drie andere renners zullen begin Juni worden gekozen. ati" HENGELO, Woensdagavond. Vechtlust en doorzettingsvermogen, zich uitend in een hattrick van de Rigters- bleek-middenvoor Bleijenberg, waren de wapens waarmee het Nederlands B-elftal hedenavond in Hengelo een verrassende, enigszins geflatteerde, maar zeker ver diende 52 overwinning behaalde op het Noorse B-elftal, dat in technisch opzicht duidelijk beter Ws maar voor de Nederlandse geestdrift in de tweede helft op de knieën moest. Met 0-2 stond Nederland B achter, het haalde nog vóór dc rust tot 12 op, waarna het onder de stromende regen en bij kunstlicht met 4 uitste kende doelpunten een Hengelose triomf-avond vierde! Hendriks in de verdediging, Bleijenberg met 3 goals! en Dillen waren de grote dragers van de vechtlust, waaraan de Nederlandse B-ploeg dit onverwachte maar niet minder fraaie resultaat te danken heeft. De door ongeveei 20.000 toeschouwer.' 1 bijgewoonde wed strijd was noga rommelig en munt te geenszins ui' door stijlvol spel De Noren opendei i reeds na ander halve minuut dt score door rechts binnen Arne Pedei sen. Een schuive waar keeper Fey volkomen naas greep. Even late1 had de snelle Pe bleyenberg, dersen weer succes. hattrick dank zij toen hij net iets vechtlust vlugger bij de door spil Hendriks terugge speelde bal was dan keeper Feyt; een tam schot bracht de stand op 02 voor de Noren. De Nederlandse voorhoede, die een uit stekende partij speelde, zette aanval na aanval op. Het geluk was eerst niet met hen, doch even voor rust boekte Bleyen berg resultaat toen hij uit vrije positie een mooi laag schot kon afgeven: 1—2. Na de rust bleken de Nederlanders be zield met het verlangen om te winnen Technisch bleven zij in de minderheid tegenover de Noren, maar hun geestdrift vergoedde veel. Vijf minuten na de her vatting kopte Wim van der Gijp een ba) mooi door en gaf daarmee Dillen de kans om te scoren, wat deze ook prompt deed In de twaalfde minuut na de rust nam Nederland de leiding! Het was een fraai doelpunt van Bleyenberg, die zjjn volhar ding beloond zag- Terwijl de regen neer stroomde en de wedstrjjd bij kunstlicht werd voortgezet, bestookten de Neder landers voortdurend het Noorse doel, waar keeper Aronsen steeds handelend moest optreden. Na een soloren gaf Bleyenberg in de zeventiende minuut de bal af aan Gruy- zen, die zich fraai had vrijgespeeld en de stand op 42 kon brengen. Een kwartier voor het einde viel de vijfde en laatste goal; Bleyenberg nam deze voor zijn reke ning toen Gruyzen van de vleugel het leer voor het doel bracht. De Noren lieten zich niet onbetuigd doch hadden geen geluk met hun schoten Linksbuiten Odd Wangen schoot in het zijnet, de geroutineerde Internationale middenvoor Dybwad even later ook rake lings naast het doel. Kort voor het einde viel Corbian uit- Hij werd vervangen door Hylkema, echtei slechts voor enkele minut.en. Want Hyl kema kwam in een trainingspak binnen de lijnen, waarover hij een shirt droeg. Dit shirt ging in flarden waarop de Duitse scheidsrechter hem buiten het veld zond In de laatste minuten kon de numerieke minderheid echter de Nederlandse zege niet meer in gevaar brengen. Voor Zondag a.s. 23 Mei is in de eerste klasse van de voetbalcompetitie het vol gende programma vastgesteld: le klas A: HeraclesNEC, RC1IAjax, ElinkwvjkLeeuwarden, Zwolse Boys- Stormvogels, DWS—Enschedese Boys, HaarlemOosterparkers, Wageningeii— Be Quick. le klas B: Heerenveen—Enschede, 't Gooi Volewflckers, VSV—EDO, Rigtersbleek —DOS, Blauw Wit—Go Ahead (heden avond), VitésseSneek, GVAVAGOVV. le klasse C: XerxesHBS, VVVSVV, Blejjerheide—Brabantia, Longa—VVH '16! Emma—NAC, PSV—Sparta, BW—Sittar- dia. le klas D: Fejjenoord—Willem II Eind hoven— EBOH, Limburgia—RBC, DI1C Juliana, Hermes-DVS—NOAD, ADO—Ex celsior, Maurits—MVV. de dan ook een toonbeeld van organisa tie. Hetgeen op de vooravond van deze Ronde van Italië een méévaller genoemd mag worden. Ook dit jaar wordt door de A.S.C. „de Hertogrijders" te Den Bosch in samenwer king met de Kath. Radio Omroep weer de Radio Rallye" georganiseerd, ditmaal op Zaterdag 29 Mei de vierde in een serie, welke in haar korte bestaan reeds aan zienlijke populariteit heeft verworven. De opzet van deze zeer bijzondere en alleszins merkwaardige betrouwbaarheidsrit voor automobilisten mag wel bekend worden geacht. Den Bosch is weer centraal punt. de deelnemers worden gescheiden in een sport- en een tourklasse en zij ontvangen weer de gebruikelijke route-aanwijzingen en vreemdsoortige boodschappen via de K.R.O.-zender. Gestart mag worden op elk willekeurig punt op circa 25 km. van Den Bosch; te 9.40 uur vindt de eerste radio uitzending plaats, de gezamenlijke route bedraagt voor de sportklasse 296 km en voor de tourklasse 240 km., de gezamen lijke lengte van de aan- en afvoerroute bedraagt max. 40 km., de voorgeschreven gemiddelde snelheid bedraagt 42 resp. 40 km. p. u. voor sport- resp. tourklasse en de tinish-controle is op de Parade te Den Bosch om 5 uur voor de sport- en om 6 uur voor de tourklasse. De uitreiking der prijzen gaat als gebruikelijk met groot feestelijk vertoon in het Casino te Den Bosch gepaard. Zoals bekend heeft de Tilburgse eerste klasser Willem II zich in de jongste jaren een verklaarde tegenstander getoond van de voetbal tournooien, zoals zij sedert tien tallen jaren nog in de klassieke geijkte vorm worden gehouden. Uit hun bezwaren tegen deze vorm spruit ook hun weigeren voort om verder deel te nemen aan het tournooi om de Zilveren Bal, waarin de Tilburgers tot de oudste deelnemers be hoorden. Dezelfde bezwaren richten zich ook te gen de jeugdtournooien. En daarom heb ben de tricolores nu het initiatief genomen tot een geheel nieuwe opzet van een wed strijdenserie, waafin de juniorenelftallen van zes verenigingen (elke club met drie leeftijdsgroepen: a, b, c) een programma van uit- en thuiswedstrijden afwerken, welk programma over zes weken is uitge smeerd. DFC, Feijenoord, NAC, Quick (N.) en PSV hebben de uitnodiging van Willem II aanvaard; en deze zes clubs spelen nu een op nieuwe leest geschoeid junioren- tournooi, dat van 22 Mei tot en met 3 Juli zal duren. De landenwedstrijd NoorwegenSchot land te Oslo is in een gelijk spel: 11 geëindigd, nadat de rust met blanke stand was ingegaan. De Schotten demonstreerden een uitste kende balcontróle en ook in het koppen waren zij voortreffelijk. Maar zij dreven het samenspel te ver door en faalden vol komen in het doelgebied Er werd veel te weinig en meestal slecht, geschoten Bij de Noren moest de verdediging bergen werk verzetten, daar het meest op de Noorse helft werd gespeeld. Voor Schotland scoorde de rechtsbinnen Hamilton 10 minuten na de hervatting. De Noorse linksbinnen Kure zorgde na een doorbraak kort voor het einde voor de ge lijkmaker. Enkele weken geleden had Schotland te Glasgow met 10 van Noorwegen gewon nen. Het Nederlandse B-elftal voor de hockey wedstrijd tegen Finland op 30 Mei a.s. te Amstelveen is als volgt samengesteld: Doel: Gouka (Nijmegen). Achter. Both (S.C.H.C.) en Terlingen (Be Fair). Midden; Tolhoek (Meppel). Van den Wil denberg (H.T.C.C.) en Van der Sommen (H T C C.) Voor: Akker (H.D.M.), Kristen (D KS), Kodde (Amsterdam), Zwier (S.C.H.C.) en Vorfeld (Laren). Voor de tiende maal sedert 1939 organi seert de V.V.V. 's Hertogenbosch de inter nationale Driedaagse Fietstochten door het zomerse Brabantse land, ditmaal op Donderdag 22, Vrijdag 23 en Zaterdag 24 Juli. De routes door de mooiste delen van Brabant, zijn geprojecteerd op resp. het kersendorp Uden, het oude vestingstadje Woudrichem aan de Maas en het voor de streek zo karakteristieke dorp Oirschot. Alle inlichtingen bij de V.V.V. te 's Her togenbosch, Markt 3.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 7