W.-Europa en de internationale machtsverschuivingen Ook - - nieuw flauw straaltje licht over Korea Willem J. R. Dreesmann j Halfwas-politici laten zich de kaas niet van het hrood eten Maar oplossing nog lang niet in zicht LEONARD HUIZINGA ALS TONEELSCHRIJVER Economische toestand is zeer gunstig R.K. EHBO herdacht het eerste lustrum A. E. de Schrijver: „Europese afzon- ring historische onmogelijkheid Jongeren-Organisatie K. V.P. De Geneefse con ferentie Jongerenparlement in Eerste Kamer dag „Na zonneschijn komt regen" bij de Haagsche Comedie Stadion vol communi cerende kinderen Eéri jaar actie: opbrengst twee millioen MAANDAG 24 MEI 195a PAGINA 3 Te weinig gedaan Meer gevel dan gebouw CHRISTUSBEELD OPGEGRAVEN TE LONDEN Lustrumcongres van het verzet Motie over Bevrijdings- BURGEMEESTER VAN OOSTVOORNE GAAT HEEN Vette kluif Zijn woning verblijfplaats van Kardinaal-Legaat Critieke fase voor lndo-China BIJ EXAMENS Amerikaanse minister van handel Unieke plechtigheid in Nijmegen Edens reis naar Londen OUD-WETH. H. A. BEKKER VAN UTRECHT OVER LEDEN Dc Partijraad van dc Jongerenorgani satie in dc Katholieke Volkspartij heeft Zaterdag 22 Mei in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Utrecht een vergadering gehouden. Tijdens dc vergaderingv.l.n.r. dr L. A. H. Albe- ring, drs Celestin Cosijn. voorzitter van de Jongerenraad in de K.V.P., de heer De Schrijverminister van Staat van België en mr H. W. van Doorn, voor zitter van de K.V.P. in een (Van onze Utrechtse redacteur) Voor een gedurfd project als de Europese Beweging is het élan van de jongeren onmisbaar en er zijn tekenen, dat aan de politieke Jongeren organisaties in bet Verenigd Europa een aparte plaats zal worden inge ruimd. In tegenstelling op bet binnenlands terrein, waar bun niet zo'n breed deel is overgelaten, meende drs C. Cosijn, voorzitter van de Jonge ren Organisatie der K.V.P.toen bij Zaterdagmiddag te Utrecht de bijzon dere Jongerenraadsvergadering opende, waar de Belgische minister van Staat en president van de Nouvelles Equipes Internationales, Z.Exc. De Schijver, een beschouwing hield over de positie van West-Europa ten aanzien van de internationale machtsverschuivingen. Het zou een praatje aan de baard worden, maar te voren werd deze Voordracht, gezien de spreker, van dusdanige importantie geacht, dat ook de partijvoorzitter, mr H. W. van Doorn en enige andere leden van het Partijbestuur aanwezig waren. Het is ook een diep doorwrochte rede ge- Worden, waarin een uitstekend en duidelijk overzicht van de ontwikke- ling in' Europa gegeven werd. beginnend met de jaren vóór de eerste wereldoorlog, terwijl de heer De Schrijver er tussendoor tal van sail lante opmerkingen maakte, getuigend van een eigen scherpe visie. Daagse tevoren hadden de heer De Schrijver optimistische berichten bereikt over de deelneming van Frankrijk aan de Europese Defensiegemeenschap en indien het niet lukt Frankrijk tot ratificatie over te halen, meent hij, dat weer een beroep gedaan moet worden op intercontinentale betrekkingen, om de Nato-organisatie te versterken. Europa kende in die jaren bepaalde wereldmachten, terwyl de Verenigde Staten van Amerika toen geheel buiten de Europese sfeer stonden. Er ontstond na 1918 een zekere wijziging in de intercon tinentale betrekkingen, nadat Amerika ondanks de Monroe-doctrine aan de eerste wereldoorlog had deelgenomen en presi dent Wilson bereidde een politiek voor, waarbij hij meende zeker te zijn, dat Ame rika een rol in Europa en de wereld zou gaan spelen. Het verdrag van Versailles werd wel door Wilson getekend, maar niet door de Amerikaanse republiek geratifi ceerd en tot 1942 bleef Amerika afzijdig van Europa. De conclusie, dat deze afzijdig heid de oorzaak van de tweede wereld oorlog js> jcan misschien wat te haastig genoemd worden, zo meende Z.Exc., maar frzh volgens hem een kern van waar heid in. Na 1922 constateren we een verschuiving van de macht van Frankrijk en Engeland, als grote leiders van de 1918-victorie in Europa te voorschijn leken gekomen, maar het was „meer een gevel dan een gebouw". Wanneer we het Hitlerianisme in Europa zien opkomen, ontstaan nieuwe machtsverschuivingen en we zijn verwij derd van een echte internationale politiek door het onafhankelijkheidsstreven van de naties. Nu we streven naar een Europese economische integratie voelen we, dat we de boeien meeslepen, die we ons hebben aangedaan na de eerste wereldoorlog. Na de tweede wereldoorlog zien we in 1945 weer een nieuwe landkaart van de wereld en wederom willen de grootmach ten van Europa daarin een rol spelen, maar hun invloed is verminderd. Als twee grootmachten dienen zich Rusland en Amerika aan. Amerika gooit de Monroe- leer overboord en voelt, zoals Walter Linpmann zegt, verantwoordelijkheid bui ten zijn eigen grenzen. Deze ommekeer is tot heil van Europa, maar ook Rusland wil meespreken en geen enkel land heeft zo'n greep op de volkeren gekregen en geen enkel phenomeen in de wereldhistorii, be halve het christendom, zó'n invloed als Rusland. Europa kon heersen door zijn macht, maar moet zich nu verdedigen tegen volkeren, die het geholpen heeft te ontvoogden. Het wordt eerst verslagen op monetair gebied en dan in zijn industrieel potentieel door Amerika. Amerika schiet te hulp met aan Europa in de jaren 1946—1952 35 mil liard dollar beschikbaar te stellen en zo is de eerste grote organisatie om Europa weer op te bouwen er een van twee continenten. Ideologisch mogen we het begrip en het Westen niet met het geografische ver warren. De Nato is de tweede grote verwezen lijking van de Europese gedachte, maar is weer een mtercontinent.ale organisatie. staten niet tot gemeenschappen willen toetreden, waardoor zij zware verplich tingen op zich nemen. De heer De Schrij ver wees op de transformatie van Azic, die Europa tot hechte samenwerking noopt en op de oude strijd voor eerbiediging van de menselijke waardigheid en het oud-chris- telijk-humanistische erf, waarom het in wezen gaat. De werkelijke basis voor het behoud van de vrijheid is de historische, visie op het christendom, zoals ook een niet-katholiek historicus getuigt. Het Europa van morgen is de jeugd van heden en Europese afzon dering is een historische onmogelijkheid in de toekomst, zo besloot de heer De Schrijver. Z.Exc. kreeg bij de gedachtenwisseling nog gelegenheid een en ander te zeggen over de beperking van de diensttijd in België van 21 tot 18 maanden, zoals de liberale-socialistische Belgische regering wenst door te voeren. De socialisten heb ben verklaard, dat daarbij toch de ver plichtingen tegen de Nato nagekomen kunnen worden. De C.V.P. is van mening, dat deze onmiddellijke inkorting van 21 tot 18 maanden onjuist is en acht. het beter, wanneer zulks trapsgewijze van 21 tot 20 enz. geschiedt. Intussen kan het leger daarbij aangepast worden. Het is geen geheim, zo zei de heer De Schrijver, dat geen enkele natie van het vaste land zjjn verplichtingen heeft kun nen nakomen en h(j betreurt de in zijn Zondagmiddag i», na een langdurige ziekte, te Amsterdam overleden de heer W. J. R. Dreesmann, Romeins Graaf en land genomen maatregelen, omdat we i Buitengewoon Geheim Kamerheer met moreel niets mogen do n, waardoor de in- Degen en van Z. H. de Paus, voor druk wordt gewekt, dat wij aan de Nato zitter van net hoofdbestuur der Coop. .1 rr A ennn. O -- \T ndnvlnnrl De één—wording van Europa is een zaak, waarvoor de Europese volkeren tot nu toe te weinig hebben gedaan, omdat deze niet onze maximum krachten wijden. Lord Ismay heeft Vrijdag nog in Brussel ver klaard, dat het aantal Russische divisies 175 bedraagt en dc satellietstaten er 80 hebben, terwijl de vuurkracht, uitrusting en training geweldig verbeterd zijn. Het gevaar is niet verminderd, maar in de Nato is men niet vooruit gegaan. Vereniging Vroom Dreesmann Nederland en commissaris van alle aangesloten N.V.'s Hij bereikte de leeftijd van 68 jaar en was niet alleen in het zakenleven een zeer bekende figuur, maar had ook grote faam als kunstverzamelaar, terwijl zijn hulp vaardige activiteit voor verenigingen van allerlei aard op katholieke grondslag bui tengewoon groot geweest is-. (Van onze correspondent) In het gebouw van de Eerste Kamer is Zaterdag druk vergaderd. Echter niet door de senatoren, want de parlementaire week pleegt op Vrijdag te eindigen. Het waren de politici in de dop, die de groene banken bevolkten- De Politieke Jongeren Contact Raad hield er zijn nationaal jongeren- parlement. Voor dit doel had de huishoudelijke commissie gaarne de vergaderruimte van de senaat beschikbaar gesteld, zo zei mr Jonkman, de voorzitter van de Eerste Kamer, die dit jeugdig parlement opende. Evenwel niet zonder aarzeling, want men bevond zich hi|r op dubbel staatkundig gewijde grond. In de tijd van de Republiek pleegden hier de Staten van Holland te vergaderen en thans is het het arbeidsveld van een deel der Staten-Generaal. Tot lering van de aankomende politici deed hij het ver schil in karakter tussen de Eerste en Tweede Kamer uit de doeken; een ver schil, dat tot uiting komt in de wijze, waarop de schadeloosstelling der leden is geregeld- Daarna nam mr J. van Andel, griffier van de Eerste Kamer, in de voorzitters- stoel plaats en konden de afgevaardigden hun politieke hart luchten. Het ging er wei ietwat anders aan toe dan in een „echt" parlement. De regeringstafel bleef leeg, want er was slechts sprake van een discussie tussen de fracties. Die fracties vijf in getal van ieder tien personen vertegenwoordigden de jongerenorgani saties van de K.V.P., P. v. d. A., C.H-U., A.R. en V.V.D. Onderwerp van bespreking was de structuur van het Nederlandse partijwezen en de Europese partijvorming. strookte met de officiële partij-opinies. Vast staat echter, dat deze halfwas- politici zich de kaas niet van het brood laten eten. En dat de vijf grote politieke partijen, zoals mr Van Andel in zijn slot woord zei, zich zelf kunnen feliciteren met. zulke jeugdige aanhangers, die klaar staan om het voortbestaan van hun partijen ook voor de toekomst te waarborgen- Op de plaats, waar voor de grote bom bardementen op Londen, de mercers" Chapel stond in Eastend, is een prachtig Christusbeeld opgegraven, dat dateert uit de Renaissance-tijd. De vondst wordt van buitengewone waarde geacht. Het stenen beeld werd ontdekt onder de vloer van de kapel en stelt de gestorven Christus voor, neergelegd op een draagbaar, be dekt met de mantel, die de soldaten van Pilatus Hem gaven. De rechterarm, de linkerhand en de beide voeten ontbreken. De compositie van het beeldhouwwerk is gelijk aan de beeltenis van „Christus im Grab" zoals die in 1521 door Holbein de jongere werd geschilderd. Het beeld ademt een strategische waardigheid en groot realisme. Op de derde en laatste dag van het lustrumcongres van de Nationale Federa tieve Raad van het Voormalig Verzet Nederland is Zaterdag ie Hilversum door deze raad een motie aangenomen, waarin tot uitdrukking wordt gebracht het ver langen en tevens het vaste voornemen om de vijfde Mei als nationale feestdag te vieren. In bedoelde motie wordt o.m. gezegd, dat volgens de mening van de raad deze dag in geheel Nederland als nationale feestdag moet worden gevierd en tevens, dat de regering daartoe de dient te scheppen. Tevens besloot de raad in de motie de propaganda voor de 5e M als nationale feestdag, in samenwerking met andere organisaties, met alle kraent onverminderd voort te zetten. De raad nam eveneens een motie san betreffende een artikel van de wet „Bui tengewone Pensioenen". Hierin wordt ge zegd, dat de N.F.R. dankbaar is voor de belangrijke verbeteringen, die in deze wet zijn aangebracht, doch dat men de hand having van art. 20 van de wet betreurt. De onaantastbaarheid van het weduwen- en wezenpensioen is hierdoor niet in de wet vastgelegd. De N.F.R. besluit te blij ven ijveren voor het vastleggen van een onaantastbaar pensioen in de wet. Beide moties zullen ter kennis van de Tegering worden gebracht. Bij koninklijk besluit van 13 Mei j.l. is aan de heer A. van Voorst van Beest, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juni 1954, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Oostvoorne. Dit nu bleek een vette kluif te zijn voox de politieke jongeren- Alle sluizen van oratorisch geweld werden opengezet om te getuigen voor eigen standpunt. En nadat het ijs gebroken was, werd er geïnter rumpeerd, dat het een lust was. Het debat spitste zich toe op de doorbraak. En geen wonder. Van socialistische zijde had men er in het schriftelijk verslag geen doekjes omgewonden, dat confessionele partijen eigenlijk ondingen zijn (en dat partijvor ming, louter op basis van maatschappelijke denkbeelden, alleen zaligmakend is)- Daar werd krachtig tegen geargumen- j*®™;Jonge A.R.'ers, C.H.'ers en a" v.' -i6rs bleken allerminst overtuigd van ae heilzame werking, die een reconstructie van het Nederlandse partijwezen in deze geest volgens socialisten en liberalen ten gevolge zou hebben. En van een doorbraak op Europees niveau wilde men in dat kamp nog minder weten. Het waren vooral sprekers van de K.V.P.- en de A.R-jongeren, die integen deel hartstochtelijk pleitten voor christe- lijk-democratische fractievorming in de Europese vertegenwoordigende organen. Waarbij ook de anti-revolutionnairen zich bereid toonden tot samenwerking met de katholieken in het belang van de ver wezenlijking van een Europese federatie op christelijke grondslag. Nu moge het zijn, dat alles wat Zaterdag in de hitte van de discussie in 's lands vergaderzaal te berde gebracht is, mis schien niet allemaal voor honderd procent De heer Willem Dreesmann is de oudste zoon van A. C. R Dreesmann, de man. die in 1878 in de Amsterdamse Tuinstraat, in een zeer bescheiden winkel de grond slag legde voor het latere concern, dat onder de naam V d zo grote bekendheid heeft gekregen, niet alleen in ons land maar pok daarbuiten. De stichter van de zaak in de Tuinstraat verhuisd® reeds twee jaar later naar een pand, waar meerruimte was, in de Amsterdamse Rozenstraat. Hier was het, dat de thans overledene op 4 jur jggg het levenslicht zag. Willem Dreesmann is er dan ook van het begin af getuige van geweest, hoe met noeste vlijt en zeldzame ondernemings geest grote dingen tot stand werden ge bracht, iets wat op hem zeker zijn invloed had bij zijn verdere loopbaan. Want de uitbouw over het hele land volgde reeds spoedig: in.de jaren 1890 tot 1900 kwamen er achtereenvolgens vesti gingen van dit bedrijf in Rotterdam. Den Haag- in Nijmegen; allengs volgden steeds meer grotere steden in het land en nu, bij het verscheiden van de heer Willem Dreesmann, is er bijna geen grotere plaats meer in Nederland die niet een vestiging van Vroom Dreesman binnen haar muren heeft. Op specifiek katholiek gebied heeft de overledene zich eveneens zeer grote ver diensten vergaard. Er was waarlijk bijna geen katholieke vereniging, die ooit ver geefs een beroep op hem deed, waarbij zijn grote belangstelling vooral uitging naar de opvoeding van de jongens van de Stichting van De Voorzienigheid, van welk Amsterdams instituut de overledene jaren lang regent was en waarvoor hij ontzaglijk veel tot stand heeft gebracht. Zijn hulp en energieke steun aan de inrichting van het Internationaal Eucharistisch Congres te Amsterdam in 1924 hebben hem in heel Nederland zeer bekend gemaakt. De heer Dreesmann was in die tijd de ziel van zeer veel wat tot. stand werd gebracht en hij was het ook, die met een royaal gebaar zijn huis aan de Johannes Vermeerstraat op zodanige wijze liet inrichten, dat dit huis de door hem gewenste, waardige verblijfplaats kon worden van 's Pausen Afgezant naar dit Eucharistische Congres, Zijne Eminentie Willem Kardinaal van Rossum. Toen werd dat huis in die glorierijke dagen een mid delpunt van het katholieke leven en het was niet zonder voldoening, dat men later vernam, dat Z. H. de Paus de grote ver diensten van de heer Dreesmann, die de Paus eerde in Zijn afgezant, had benoemd tot Romeins Graaf, een eer, die slechts zelden wordt verleend. Het communistische, kamp en de Zestien V.N.-landen hebben Zaterdag op hun elfde plenaire vergadering te Genève over de toekomst van Korea een heel klein stapje naar elkaar toe gemaakt. Zowel premier Tsjoe en Lai. van China als minister Pjoeng Joeng TTaj van Zuid-Korea kwamen met de eerste nieuwe denkbeelden sinds de besprekingen over Korea. Nochtans is het er verre van, dat een oplossing in zicht is, want hoewel Pjoeng Joeng Tai tenslotte hekend maakte, dat Zuid-Korea accoord gaat met verkiezingen in geheel Korea onder toezicht der Verenigde Naties, had China dit plan reeds een uur voordat het officieel werd ingediend, verworpen. Premier Tsjoe en-Lai, die als eerste spreker in het debat van drie uur en een kwartier optrad, verklaarde n.l., dat zijn land nooit zal instemmen met het voorstel inzake het toezicht door de V.N., omdat de volkeren-organisatie in het Koreaanse conflict oorlogvoerende partij is geweest. Tsjoe's eigen voorstel was nieuw in zoverre het wenst, dat landen, welke niet aan de strijd hebben deelgenomen, con trole moeten uitoefenen op verkiezingen in beide delen van Korea. Hij handhaafde, dat deze verkiezingen moesten worden voorbereid door de commissie van ver tegenwoordigers uit Noord- en Zuid- Korea, zoais voorgesteld door Noord- Korea aan het begin der conferentie. Zoals bekend, heeft de Britse minister van buitenlandse zaken, Eden, vorige week geopperd, dat wellicht overeenstem ming mogelijk zou zijn over een lijst van leden-staten der V.N, die niet aan de oorlog hebben deelgenomen. Vandaag is de Indo-Chinese kwestie weer aan de orde, waarover gedebatteerd wordt op basis van het laatste voorstel- Molotof, dat w(j de vorige week publiceer den. Men is het er in het Westelijke kamp over eens, dat de besprekingen thans, in de vijfde week der conferentie, hun cri tieke fase ingaan. Aanhoudende droogte moge ten onzent de aardbeienoogst bedreigen, in Mane- costa, het imaginair republiekje waar Leonhard Huizinga zijn eerste oorspron kelijke toneelstuk laat plaats hebben, houdt het uitblijven van hemelvocht ern stiger dreiging in. Ieder jaar vóór de regens komen, is het "broeierig in de atmosfeer en ook in de geesten der licht ontvlambare Manecostanen. Revolutie is er een seizoensverschijnsel. Presidenten komen en gaan als het voorjaar en de herfst, en wie op de troon plaatsneemt, doet dit met het weinig rooskleurig voor uitzicht, dat de eerstvolgende kentering hem tot een vogelvrije rebel kan maken. Deze opzienbarende feiten omtrent de republiek Manecosta dient de lezer te weten om zich te kunnen verplaatsen in de speciale moeilijkheden die het Neder lands gezantschap aldaar ondervindt. Lang houdt de gezant Johan baron van Rams- (Advertentie) spelen zenuwen een grote rol. Een rustig examen doet U met Mijnhardt Zenuwtabletten In een open brief aan de Amerikaanse jeugd, die op het punt staat de studie aan colleges en universiteiten tc voltooien, schrijft de Amerikaanse minister van handel, Mitchell, dat de economische toe stand van de Ver. Staten zeer gunstig is. In Maart 1950 had 6,7 procent van het aantal arbeiders geen werk. In Maart 1954 bedroeg dit aantal 5,8 pet. De economische toestand in de Ver. Staten, zo vervolgt hij, staat thans op bijna het hoogste peil in de geschiedenis. In velerlei opzicht was dit peil in 1953 hoger, maar dat was dan ook een record jaar. Mitchell wijst de studenten op de vol gende belangrijke punten: 1) De industrie Verschafte in Maart 1954 aan ongeveer 16 millioen mensen werk, het hoogste cijfer voor Maart van de laatste jaren, met uitzondering van 1953. 2) De groot- en kleinhandel heeft er in deze tijd van het jaar nog nooit zo gunstig voorgestaan; er zijn in de beide takken van handel ruim 10 millioen mensen werkzaam. 3) Het aantal loontrekkenden bij particulie ren en bij regeringsinstanties bedroeg in Maart 47.300.000, dat is meer dan ooit in de maand Maart, behalve in 1953. 4) Het bruto nationaal product de totale pro ductie van goederen en diensten in onze volkshuishouding bedroeg in het eer ste kwartaal van dit jaar, op jaarbasis berekend 359.000 millioen, d.i. ongeveer 1.000 millioen (per jaar) minder dan in het afgelopen jaar, maar ligt ver boven elk ander jaar daarvoor, zelfs als reke ning wordt gehouden met het oplopen van de prijzen. 5) De werkgelegenheid in de bouwnijverheid is in deze tijd van het jaar nog nooit zo hoog geweest en dit is eveneens het geval ten aanzien van open bare ambten en de algemene diensten. Elfduizend katholieke jongens cn meis jes waren Zaterdagochtend niet naar school gegaan, maar hadden de weg inge slagen naar het Goffert-stadion tc Nij megen, waar ze op een geheel unieke wuzc drie grote evenementen vierden: de wereldkindsheidsdag, dc biddag voor de vrede cn dc heiligverklaring van dc grote Paus van dc kindercommunie, Pius X Speciaal om hem tc eren gingen al deze kinderen ter H. Tafel. Een veertigtal priesters kwamen onder het H. Misoffer, dat door Deken C. van Dijck werd opgedragen, met de cibories naar de tribunes, waar de jongens en meisjes hadden plaats genomen, velen tan hen vergezeld van hun ouders. Het was een indrukwekkende aanblik deze massale kindercommunie, het hoog tepunt van de plechtigheid in de Goffert In de open lucht, op de groene grasmat, tvaar anders de voetbal triomfeert, was nu een met bloemen cn tapijten versierd altaar opgeslagen. Honderden koorknapen en misdienaars, tientallen priesters en bruidjes knielden devoot voor dat altaar De elfduizend kinderen zongen gezamen lijk de gezangen van de H. Mis, terwijl he: knapenkoor van de parochie Groenestraal q.i.v. kapelaan Verhoeven op voortreffe lijke wijze de wisselende gezangen ver tolkte. Alles was in de beste orde en regelmaat verlopen- Daartoe droeg niet weinig bij dc goede organisatie en de medewerking van diverse instanties- Er was een hos pitaal in het kiein ingericht voor deel nemers, voor wie deze morgen te zwaai zou kunnen worden. De geneeskundige dienst van de gemeente, de R.K.E.H.B.O., de zusters van het Canisius Ziekenhuis verleenden hierbij hun zeer gewaardeerde medewerking. waerden, een man die alles met een ele gante sneer van zich af pleegt te schuiven, het hoofd koel. Maar de heetbloedige Latijn Gonzalo Gonzalez, een mislukte revolutiekraaier die in het gezantschap asyl verkregen heeft, stuurt met zijn uit bundige lyriek en met zijn sluwe intriges de diplomatieke verhoudingen en een tweetal vrouwenharten zodanig in de war, dat zelfs Johan van Ramswaerden de koorts van de kentering aan den lijve gaat voelen. Wat zich allemaal op dit kleine stukje Nederlands grondgebied in een rumoerig Zuid-Amerikaans republiekje afspeelt, zullen wij niet in details verhalen. Wie Leonhard Huizinga enigszins kent. weet dat er veel bij te lachen valt. Hij weet ook dat hij van Huizinga geen meesterstuk van toneelkunst kan verwach ten. Huizinga's humor is een humor die in de woordspeling, de sneer, de paradox haar sterkste troeven heeft Het lachwek kende schuilt bij zijn stuk dan ook in de woorden. Zelden schept de auteur een situatie, die op zichzelf geestig is; daar voor is hij te weinig dramaticus, weet hij zijn personages te weinig menselijk te maken. Welbeschouwd lopen de personen uit dit stuk alle op hun beurt te geuren met de grapjes van een zekere Leonhard Huizinga inplaats van een eigen karakter te tonen. Zelfs een absurde figuur als de wilde Gonzalo blijft een tweeslachtig stukje boekenhumor, omdat zijn karakter enerzijds bruisend spontaan, anderzijds voorzichtig als een schaker in zichzelf tegenstrijdig is. Maar de sneers, op het leven in een klein gezantschap, op „Buitenlandse zaken", op Leiden en Den Haag, op de samenstelling van een kabinet en op het internationale gerechtshof waren raak en sloegen bij de première Zaterdagavond in de Konink lijke Schouwburg, geducht in. De Haagsche Comedie laat enige van haar beste krachten in dit stuk optreden. Paul Steenbergen die ook de regie voerde, had een meesterlijke nonchalance om Hui zinga's diplomaat gestalte te geven. Enny Mennier was zijn vrouw, Annet Nieuwen- huizen verrassend goed debuterend in een grotere rol zijn nichtje. Beide vrou wen hebben het zwaar te verantwoorden, wanneer Gonzalo (een sterk gechargeerde rol van Luc Lutz) en minister-generaal José (een schurk met stijl, door Jan Retèl knap gespeeld) haar in hun wederzijdse intriges betrekken én bovendien een alge mene onderlinge jaloezie uitbreekt, waarin ook de jeugdige attaché (Piet Kamerman) zijn deel krijgt. Er was hartelijk anplaus voor het ge zelschap en voor de schrijver die evenais de hoofdvertolkers, met bloemen werd ge huldigd. P. Molotof stelde, zoals bekend voor: 1. Een staakt het vuren; 2. hergroepering der troepen in be paalde zones; 3. verbod van militaire versterkingen. 4. controle van het bestand; 5. garanties tegen schendingen van de overeenkomst. Het Westen blijft sceptisch tegenover de communistische voorstellen, omdat, hoe wel Molotof er voorstander van was dat de kwesties Laos en Cambodja blijven rusten, men vreest, dat de communisten op ieder door hun gewenst ogenblik deze troeven als rustverstoorders uit kunnen spelen. Het gehele verloop hangt nauw samen met het verloop van de strijd in lndo- China, dat op zijn beurt weer eng ver bonden is met de plannen voor een ge allieerd defensie-systeem in Zuid-Oost Azië. Over deze ingewikkelde problematiek zijn het afgelopen weekeinde en ook van morgen diepgaande besprekingen gevoerd in Parijs en Londen, waarheen respec tievelijk de heren Bidault en Eden zich Vrijdag hadden begeven. Eden is eerst naar Parijs gevlogen- waar hij een ont moeting had met de vertegenwoordiger van India in de V. N., de heer Menon, die op doorreis was naar Genève, waar hij inmiddels Zondag al een onderhoud van drie uur had met de Chinese premier Tsoe en Lai. Men hoopt dat India in het probleem een bemiddelende rol zal kun nen spelen. Eden nam voorts te Parijs nog deel aan de feestelijke viering van de Entente Cordiale En men meent te kunnen vast stellen, dat bij alle graduele verschillen in standpunt inzake het Zuid-Oost-Azië- pact de Brits-Franse vriendschap zo hecht is als men maar wensen kan. Eden is daarna doorgereisd naar Londen waar hij met premier Churchill bespre kingen heeft gevoerd. Over het resultaat hiervan is niets officieel medegedeeld, maar naar' verluidt, heeft Eden van de premier en van het Britse kernkabinet de instemming gevraagd voor zijn houding, dat Groot-Brittannië zich niet moet bin den aan bepaalde concrete toezeggingen aan Frankrijk inzake lndo-China, alvorens de resultaten van Genève niet bekend zijn. Eden schijnt nog altijd vast te honden aan de gedachte- dat de communisten mogelijk te vinden zullen zijn voor een aanvaardbaar vergelijk. Uit Washington wordt in dit verband gemeld, dat de Britse minister in particuliere ontmoetingen met Molotof cn Tsjoe en Lai de dringende waarschuwing heeft gegeven vooral de Amerikaanse wil om een communistisch opdringen in Zuid-Oost Azië tegen te gaan niet te licht te nemen. Hij heeft daarbij, volgens deze bron, te verstaan gegeven, dat als het tot een gewapend conflict tussen de V. S. enerzijds en China of eventueel ook Rusland anderzijds zou komen. Groot-Brittannië de zijde var de V. S. en Frankrijk zou kiezen. Tsoe en Lai zou daarop Eden hebben verzocht zijn bemiddelingspogingen te blijven voort zetten. Na een vrij kortstondig ziekbed is te Utrecht overleden de heer H. A. Bekker, die tot aan de laatste gemeenteraadsver kiezingen meer dan 25 jaar wethouder van deze gemeente is geweest. Bovendien was hij voorzitter van de plaatselijke K.A.B. De heer Bekker werd 16 Februari 1885 te Bergen op Zoom geboren en kwam als hoofdbestuurslid van de R.K. Typografen bond in 1916 naar Utrecht. Daar werd hij lid van de gemeenteraad, om in 1927 tot wethouder gekozen te worden. Aan de vooravond van zijn 65ste verjaardag be noemde Z. H. de Paus deze ijverige orga nisatieman tot ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote. De wereldlijke overheid had zijn verdiensten reeds eer der erkend door de onderscheiding van ridder in de orde van Oranje Nassau. Na het aftreden van de vorige burgemeester van Utrecht, mr dr Ter Pelkwijk, is de heer Bekker lange tijd loco-burgemeester geweest. In de feestelijk met vlaggen cn bloemen versierde concertzaal van Musis Sacrum te Arnhem heeft de R.K. Nationale Bond voor E.H.B.O. Zaterdag zijn eerste lus trum op grootse wijze herdacht en daar voor bestond alle aanleiding. In de ach terliggende vijf jaar groeide de Bond immers niet alleen tot 25000 leden en werd het aantal gediplomeerden sinds 1949 verzesvoudigd, doch daarnaast ontplooide de R K-E.H.B.O. ook een geweldige activi teit door het voeren van acties, welke in 1 jaar een bedrag van 2 millioen op brachten. De R.K.E.H.B.O. zelf spon daar ook zijde zij, hetgeen tot gevolg had, dat de nadelige saldi van alle afdelingen opgeheven kon den worden en dat de afdelingen voortaan niet langer meer contribuerend zullen zijn. In de afgelopen 5 jaar is de R.K.E.H.b!o. uitgegroeid tot de grootste reddingsorgani satie in Nederland, met 15000 gediplo meerden, welk aantal beduidend groter is dan dat van het Rode Kruis en de 60- jarige Kon. Ver. voor E.H.B.O- Dit en nog veel meer belangrijk nieuws deelde de bondsvoorzitter, de heer A- M Bergers Zaterdag mede op de feestelijke bondsvergadering. Aan de afdelingen zijn 382 artsen en bijna 600 instructeurs verbonden. Met ge- rechtvaarrdigde trots deelde de heer Ber gers mede, dat op de bondsvergadering besloten was, dat de 25000 helpers en helpsters van de R.K.E.H.B.O. voortaan hun bloed beschikbaar zullen stellen voor de Bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis. Voorts annonceerde de bondsvoor zitter een grote ledenwervingsactie, onder het motto „Zij en Wij", met als doel het ledental te verdubbelen. In het kader van de radio-acties, die de R.K.E.H B.O. samen met de K.R.O. voerde, meldde de bondsvoorzitter, dat de afbouw van de Medische faculteit aan de Nij meegse Universiteit thans verzekerd is. In overleg met de K-R.O. worden voortaan twee acties per jaar gevoerd, een in het voorjaar cn een in het najaar. Na deze demonstratie van activiteit hield de landelijke adviseur, pastoor C. Venings uit. Arnhem, een bezielende toespraak, waarin hij de aandacht vroeg voor de principiële ondergrond, waardoor het werk gedragen wordt. De medische adviseur van de bond schetste vervolgens het vele werk, dat nog verricht moet worden. In 1953 vonden 85705 ongevallen in Nederland plaats, waarvan 1300 met dodelijke afloop. In de grote steden steeg dit aantal in verge lijking tot 1952 met 24 pet. Vele ongelukken hiervan hadden voorkomen kunnen wor den, als de strijd tegen de ongevallen even energiek aangapakt werd als die tegen de besmettelijke ziekten. Spr. besloot met de wens, dat de kwaliteit en het aantal E.H.B.O.-ers mocht blijven stijgen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3