P.S.V.'s kanonnen schoten vijf kampioens-goals Sparta's betere techniek niet rendabel D.W.S. behield zijn kans want eindigde met Ajax gelijk Enschede stelde zich veilig Zwitserland bedwong Uruguay P.S.V. bezorgde Eindhoven een tweede kampioens-feest Wembley nog overtroffen! Hongaarse voetbal-suprematie met 7-1 bevestigd R.C.H. bracht Ajax ten val Knap afscheid van eerste klas (en garantie op terugkeer?) HVC aan de kop Twee voltreffers van r.-half Rensen en twee Dillen-penalties tegen Terlouw Door royale zege op Enschedese Roys Door goede 0-3 zege op Heerenveen Anderleclit weer voet balkampioen van België Wereldkampioenen stelden teleur Kikvorsen won water- polo-tournooi te Luik Ajax en DWS gelijk; Sneek gedegradeerd Engeland kreeg geen schijn van kans Ajax met 3-3 van de titel weerhouden Kaarten-smokkel via duiven in Boedapest MAANDAG 24 MEI 1954 PAGINA Sparta technisch beter Maar P.S.V. scoorde Twee penalties HET OOSTELIJK ELFTAL VOOR HEMELVAARTSDAG In Nijmegen tegen W.-Duitsland HAARLEMS ELFTAL-ADMIRA AJAX-D.W.S.DONDERDAG IN OLYMPISCH STADION ZWITSERLAND CANDIDAAT VOOR SPELEN IN 1960 NIEUW ZWEM-RECORD OOK ENGELAND-B VERLOOR ARSENAL NAAR RUSLAND NICE WON DE COUPE GONZALES WON DE GROTE PRIJS VAN BARI Eï?« uCh toe Iokte om dan Hideg BRADFORD CITY WON EN VERLOOR P.S.V.'s eerste voltreffer: een kogelharde kopbal van Dillen (liggend tweede van links), waartegen Dufourné kansloos was. Op de achtergrond een juichende Brusselers en de verslagen Spartanen Wenneker en Sonneveld (Van onze speciale verslaggever) EINDHOVEN, Zondag. Toen rechtshalf Rensen kort na het begin van de tweede helft in de sensationele wedstrijd om het kampioenschap van afdeling C binnen tien minuten twee magnifieke doelpunten had gescoord, schalde reeds het clublied van PSV over het terrein. Wel een beetje voorbarig misschien, maar stopper Terlouw. die voor de rust het binnentrio van de Eindhove- naren in zijn zak had, hielp de in groen shirt geklede PSV-ers aan de definitieve overwinning door tweemaal kort achter elkaar een strafschop te veroorzaken. Dat betekende tien minuten voor het einde een niet meer in te halen achterstand van 1-5. En terwijl vele Rotterdammers auto, tou ringcar of trein reeds opzochten, maakte de aanhang van PSV zich op hun de nieuwe kampioenen in de bloemetjes te zetten. De stad Eindhoven heeft voor het eerst in de geschiedenis twéé voetbalkampioenen. Het zag er overigens bij de rust niet naar uit, dat het kampioenschap in Eindhoven zou blijven. Sparta had beslist het beste van het spel laten zien en P.S.V. moest het veelal van gevaarlijke uitvallen hebben. Maar daar stond één belangrijk winstpunt voor de Eindhovenaren tegenover: Sparta combineerde welhaast uitsluitend in de breedte, zodat de lang niet feilloze ver dediging van P.S.V. zich telkenmale kon herstellen. Individueel waren de Spartanen hun tegenstanders de baas; de bal ging bij de Rotterdammers vele keren van voet tot voet; er was een duidelijk overwicht van Sparta, doordat de halflinie het middenveld volkomen bleef beheersen. En toch het spel van P.S.V. was nut tiger; er hingen doorlopend Eindhovense doelpunten in de lucht, omdat P.S.V. zjjn gevaarlijke schutters telkens in het spel betrok, die lijnrecht op het doel van de tegenstanders afstevenden. Des te merkwaardiger, dat het juist een rechtshalf moest zijn. die het spel door twee prachtige doelpunten geheel ten voordele van P.S.V. zou beslissen. Maar dan een rechtshalf, die schieten kon als de beste kanonnier van de P.S.V.-aanval. Het was vooral voor Piet Fransen, de midden voor, die hedenmiddag linksbinnen speel de, het sein om zeer agressief te worden en dat was weer oorzaak, dat de verdedi ging van Sparta dermate in paniek raakte, dat Klaas Schipper, de uitstekende Gro ningse scheidsrechter, twee strafschoppen moest toekennen. Zoals eigenlijk de gehele eerste helft, was ook het begin van de wedstrijd voor Sparta. Wel geen groot overwicht, maar zeker beter voetbal. Weliswaar kwam het doel van P.S.V. weinig in ge vaar, maar de P.S.V.-helft werd meer be speeld dan de terreinhelft van Sparta. Al spoedig kletterde een onweersbui over het veld, waardoor zowel de grasmat als de bal moeilijk te bespelen waren. Sparta kreeg een beste kans om de score te openen, toen rechtsbuiten Van Ede na tien minuten een harde schuiver in de hoek plaatste, maar doelman Steiger redde vallend. De Rotterdammers speelden een beeltje met de verdediging van P.S.V. en vooral aanvoerder Scholtens werd door het duo Zuidgeest-Van Ede van het kastje naar de muur gestuurd. Het eerste doelpunt viel. geheel conform het spelbeeld, aan de andere kant, waar linksbuiten Vergouwen en linksbinnen Fransen keurig samenspelend verstop pertje speelden met rots Terlouw, die tot dan toe iedere aanval onverbiddelijk had terugverwezen. Toen Fransen echter hele maal naar links was uitgeweken en een voorzet op maat weggaf, raakte ook de nationale midhalf zijn balans kwijt en rechtsbuiten Dillen was er als de kippen bij om met een harde kopstoot de prach tige voorzet onhoudbaar langs Dufourné te jagen, 10 na achttien minuten spelen. Slechts vtlf minuten had P.S.V. genoegen van deze voorsprong, want Sparta's beste voetballer Van Ede combineerde met ziin vleugelmaat Zuidgeest weer eens door de P.S.V.-verdediging. Er volgde een voorzet en linksbuiten Bosselaar kon ongehinderd inschieten, 1I. Fel kwam Sparta toen opzetten en het gebeurde, dat zelfs rechtsbinnen Brusse lers de bal ui de doelmond moest koppen, toen Steiger reeds was geslagen. Vooral Van Ede kwam er vaak aan te pas en steeds was hij gevaarlijk. Het einde van de eerste helft was weer voor P.S.V., dat drie hoekschoppen achter elkaar kreeg toegewezen. Er kon dus nog van alles gebeuren en menig P.S.V.-supporter hield zijn hart vast voor de tweede helft. Maar nauwelijks vijf minuten na het begin ontstond er een langdurig kopduel voor het Sparta-doel. De bal ging zeker vijf maal van hoofd tot hoofd, totdat Rensen kalm en onhoudbaar inschoot, 21. Vijf minuten later dacht iedereen Dillen maar slecht een hoekschop te zien nemen, zo ver werd de bal van het Sparta-doel geplaatst. Maar daar stond rechtshalf Ren sen weer vrij en hij nam het leer ineens op zijn schoen en schoot oerhard in de boven ste hoek, 31. Het hek was toen van de dam en er was voorlopig maar één elftal, dat voetbalde: P.S.V. lanceerde aanval op aanval. Na een half uur brak Fransen weer eens door. maar hij werd gemangeld tussen Terlouw en Worseling. Coen Dillen schoot de straf schop onhoudbaar in, 4—1. Vijf minuten later zette Terlouw Fransen weer eens hardhandig opzij en weer schoot Dillen de penalty onhaarbaar langs Dufourné. Het spel werd er niet mooier op en bet eindsignaal van de scheidsrechter was vol doende om duizenden het veld op te laten stromen, waar de P.S.V.-voetballers op de schouders werden genomen en aanvoerder Scholtens door burgemeester Kolfschoten van Eindhoven werd gelauwerd. De Spartanen waren de eersten, die de nieuwe kampioenen in de kleedkamer kwamen gelukwensen. Het elftal van Oost-Nederland dat op Donderdag 27 Mei in het Goffert-stadion te Nijmegen tegen West-Duitsland za! spelen, is als volgt samengesteld: Doel: R. Jansen (N-E.C.). Achter: Kruitbosch (A.G.O.V.V.) en Harmsen (Enschedese Boys). Midden; H. Hendriks (N.E-C.), W. Hen driks (Vitesse) en Heynen (Quick N.). Voor: Trooster (Rigtersbleek), Van der Weerd (Wageningen), Bleyenberg (Rigters bleek), E. Jansen (Vitesse) en Bosch (N.E.C.). Reserves: Koster (Enschedese Boys), Eruggeman (Enschedese Boys), Van Asselt (A-G.O.V.V.) en Meyers (N.E.C.). (Van onze sport-correspondent) AMSTERDAM, Zondag. Amsterdam zal in ieder geval een afdelingskampioen hebben. Dit weekeinde kwam het er nog niet van. Dat lag beslist niet aan D.W.S., dat vanmiddag op eigen terrein aan de Spaarndammertiyk Enschedese Boys met 30 klopte. Neen, Ajax was de schuldige, omdat het 'n Heemstede bij R.C.H. een punt moest laten liggen. Een beslissingswedstrijd tussen D.W.S. en Ajax is dus noodzakelijk geworden. Maar goed dan. D.W.S. won. Vóórdat het echter naar deze verheugende cijfers ging, moest aanvoerder Wiertz uit handen van voorzitter Weenink een citybag en een paar voetbalschoenen ontvangen, om dat de Amsterdammer zijn laatste seizoen heeft gehad. Wiertz wordt namelijk trainer. Na het aanvangssignaal moest Ensche dese Boys al snel in de verdediging. Doel man Koster kreeg het enkele keren zwaar te verduren bij schoten van links buiten Schouten en middenvoor Kil. Dat er voorlopig niet werd gedoelpunt lag hoofdzakelijk aan Koster, die tegen zijn taak bleek opgewassen. Ondanks het ver zet van de Enschedese verdediging bleef D.W.S. komen. En na een half uur had het succes. De kleine Vonhoff draaide langs stopper Klaver, liep door, waarna zijn schot via de benen van Koster in het net belandde: 1—0. D.W.S. ging door. Er volgde weer een treffer van Pitters, maar in buitenspel positie gemaakt. Maar in de 37-ste mi nuut maakte D.W.S. wél een geldig doel punt. Schouten trok de bal naar de in tussen voor Kil ingevallen Koevoets, die de aanval afrondde met een beheerst schot: 20. Dc Enschedese Boys liepen daarna in paniekstemming dooreen. Het was dan ook goed, dat er gauw rust volgde. De Oostelijke ploeg startte in de tweede (Van onze sport-correspondent) GRONINGEN, Zondag. Een hardwerkend Enschede heeft kans gezien Heerenveen met 30 te kloppen en daarmee zijn plaats in de eerste klasse veilig gesteld, mede doordat Sneek in Arn hem met 2—0 van Vitesse verloor. Hoewel de Oostelijken niet groots speel den, kwamen zij toch met degelijk voetbal voor de dag, waarop Heerenveen het ant woord schuldig bleef. De Friezen stelden wel erg teleur. Men kwam met een ge havende ploeg uit Ringia, Zwerver en Siebenga ontbraken en verder speelde de nog één keer uit zijn zomer-rust gehaalde Lenstra nog hinder van zijn blessure op halve kracht. Enschede speelde veel fanatieker en had na acht minuten al een voorsprong van 20. De veteraan Albers bewees na 5 minu ten al zijn waarde voor de ploeg Hij kreeg de bal in vrije schietpositie en met een goed schot werd Nijenhuis gepasseerd. Drie minuten later werd linksback Veen- stra zo in het nauw gedreven, dat hij niet anders kon doen. dan de bal in zijn eigen doel te werken. Dat betekende een achter stand van 0—2 voor Heerenveen en die bleek niet meer in te lopen. Heerenveen was vooral aanvallend erg zwak en bij Enschede stond vooral stopperspil röh- lich uitstekend te verdedigen. Heerenveen werd dan ook niet erg gevaarlijk. In de tweede helft duurde datzelfde spelletje voort. Enschede behoefde in het geheel niet in de verdediging. Twintig minuten na de hervatting viel de beslis sing, toen Albers na een uitstekende pass van Moddejonge Jr voor de derde maal Nijenhuis tot een geslagen man maakte (0—3). Toen na afloop de uitslag van Vitesse— Sneek werd vernomen, heerste er begrij pelijk grote vreugde in het kamp van de oude Sportclub Enschede. helft beter, maar de capaciteiten reikten toch niet ver genoeg om de Amsterdam mers te verontrusten. Na negen minuten kwam D.W.S. aan zijn derde doelpunt. Door Klein, die vanaf de rand van het doelgebied een schot losliet, dat Koster royaal sloeg: 30. D.W.S. kon hierna rus tig verder spelen. Het had met de onsa menhangende aanvallen van Enschedese Boys ook niet de minste moeite meer. Een slechte dag voor de twee Dordtse clubs in de promotiewedstrijden van de tweede-klas-kampioenen naar de eerste klas. In groep A zijn nu de beste kansen voor H.V.C., want Fluks moest in Amers foort met 3—0 het hoofd buigen. West- Frisia is nu vrijwel uitgeschakeld, H.V.C. leidt met 2 punten voorsprong op Fluks, dat echter nog een thuis-return krijgt. En een slechte start in groep B voor D.F.C., dat in eigen Dordt met 12 de meerder heid van Helmondia moest erkennen. Bra bant dus aan de kop! De stand in groep A luidt: H.V.C2 2 0 Fluks 2 1 0 West-Frisia 2 0 0 De stand in groep B: Helmondia 110 Baronie 0 0 0 D.F.C1 0 0 5—1 3—3 1—5 2—1 0—0 1—2 Op Donderdagavond 3 Juni a.s. zal op het Haarlem-terrein een voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen de Oostenrijkse profclub Admira en het vertegenwoor digend Haarlems elftal. BRUSSEL, Zondag. Een verrassende finish in de Belgische voetbal-competitie: Anderleclit werd toch weer kampioen! De Brusselse paarshem- den wonnen hun laatste wedstrijd tegen F.C. Luik met 21, maar daarmee hadden zjj hun kansen toch niet in eigen hand. De klap op de vuurpijl was echter, dat het leidende F.C. Mechclen, dat 1 punt vóór stond, in zijn laatste wcds-trijd met 41 door La Gantoise werd verslagen. De Mcchel-.ars zouden bij een gelijk spel reeds kampioen zijn geworden <iloor de bepaling dat het aantal gelijke spelen be slist), doch nu werden zij op de eindstreep nog door Anderlecht gepasseerd. De uitslagen van de wedstrijden van de laatste competitiedag luiden Berchem Sport—Olympique Charleroi 1—3; Racing Mechelen—Union St Gilloise 1—4; Tii- ieur FC—Lierse SK 1—2; La Gantoise—FC Me chelen 4—1; Lyra—Antwerp FC 1—2; SC Ander lecht—FC Luik 2—1; Charleroi SC—Standard CL 0—3; Daring—Beerschot 2—3. In de eindstand bezet SC Anderlecht met 37 punten de eerste plaats, daarna volgen FC Mechelen en La Gantoise elk met 36 punten. Beerschot niet 35 punten en FC Luik met 34 punten. Daring en Lyra, die onderaan de ranglijst eindigden met despectievelijk 26 en 15 punten degraderen naar dc tweede divisie. LAUSANNE, Zondag. Het was heus niet de Wereldtitel waardig, wat de Uruguezen tijdens de interland tegen Zwitserland, ter gelegenheid van de opening van het nieuwe Olympische Stadion te Lausanne, lieten zien. Want niet alleen bleef het voetbal van de Zuid- Amerikanen ver beneden de verwachtingen, maar ook ontbrak het de Uruguezen aan de nodige zelfbeheersing. Dit had ondermeer tot gevolg, dat Deo Horn die deze wedstrijd leidde, in de tweede helft middenvoor Miguez, ondanks heftige protesten van de Zuidamerikaanse spelers en officials, van het veld zond. Uiteindelijk mag Uruguay dat herhaaldelijk op fluitconcerten werd onthaald met het 3—3 ge lijke spel tevreden zijn. litie moest ingrijpen, omdat enige verhitte supporters het veld waren opgeloopen. Toen Martinez na ongeveer een half uur spelen de stand andermaal op ge lijke voet had gebracht, was de strijd ge streden. De Uruguezen trachtten nog een zege te forceren, maar de Zwitsers gaven geen krimp. In de eerste helft gingen de Zwitsers, fraaie aanvallen opbouwend, al direct goed van start en wisten in deze periode vrijwel doorlopend het initiatief te be houden. Toen de Zwitsers al tien hoek- schopen genomen hadden tegen de gasten niet een, nam Uruguay geheel tegen de verhouding in na 36 minuten door Borges de leiding. Maar nog geen minuut later stopte een van de Uruguese achter spelers een ingeschoten bal van de Zwit serse rechtsbuiten Antenen met de hand en zorgde Casali ook nu ontbrak het niet aan heftige toneeltjes tegen de be slissing uit de strafschop voor de ge lijkmaker. Na acht minuten in de tweede heft gaf invaller Ambroise de Uruguezen op nieuw de leiding, maar nog in dezelfde minuut was het Antenen, die weer voor een gelijke stand zorgde. Hierna vond het incident plaats, waarna Leo Horn Mi guez naar de kleedkamer verwees. Nadat de Zwitsers in de 21e minuut door linksbinnen Bailsman uit een vrije schop op fraaie wijze de leiding hadden genomen, moest het spel verschillende malen worden onderbroken voor feiten, die normaal niet op een voetbalveld ple gen plaats te vinden. Op een gegeven moment was het zelfs zo erg, dat de po- De beslissingswedstrijd voor 't kam pioenschap van afd. A tussen Ajax en DWS zal op Donderdag 27 Mei in het Olympisch Stadion te Amsterdam wor den gespeeld. Het Zwitserse Olympisch Comité heeft besloten om tijdens het congres van het Internationaal Olympisch Comité In 1955 Lausanne candidaat te stellen voor de or ganisatie van de Zomerspelen I960 en St Moritz voor de Winterspelen van dat jaar. Het in het afgelopen weekend te Luik gehouden internationaal waterpolo-tour- nooi, waaraan werd deelgenomen door de officieuze landenploegen van België, Frankrijk, Italië en Nederland, is door de Nederlandse kikvorsenploeg gewonnen. Zaterdag wonnen onze landgenoten tegen de Fransen de eerste ontmoeting met 85. De Nederlandse doelpunten werden gescoord door Van Feggelen (5 x) en Luchs (3 x). Voor Frankrijk scoorden Lambert (3 x) en Van de Casteele (2 x). In de finale kwam Nederland uit tegen België, dat in de eerste ontmoeting Italië had verslagen. Ook in deze ontmoeting bleven de Nederlanders de baas en was het verschil dan ook slechts een doelpunt 54). Ditmaal waren Korevaar (2 x). Van Feggelen, Muller en Sievers de Neder landse doelpuntenmakers. In de strijd om de derde plaats won Italië met 2—1 van Frankrijk. De Poolse zwemmer Marek Petrusewicz is er te Warschau in geslaagd het wereld record op de 100 meter schoolslag op nieuw op zijn naam te brengen. Hij legde de afstand af in 1 min. 9,8 sec. Het oude record stond sedert 24 Februari 1954 0p naam van de Rus Wladimir Minaschkin met 1.10,5. De prestatie van Petrusewicz betekent tevens een verbetering van het Europees record. De voetbalwedstrijd Zwitserland B— Engeland B, welke te Bazel werd gespeeld, eindigde in een 20 overwinning voor de Zwitsers; de ruststand was 1—0. Met nederlagen 1—0 en 7—1 tegen Zuid- Slavië en Hongarije van de A-ploeg en 21 tegen Zuid-Slavdë B en 20 tegen Zwitserland B van de B-ploeg is deze Engelse tournée naar Centraal-Europa we] een volledig fiasco geworden. De Engelse League-club Arsenal heeft de Russische uitnodiging geaccepteerd om in October van dit jaar twee wedstrijden in Rusland te spelen en wel tegen Dynamo en tegen Spartak. Een Russisch elftal zal dan in November een tournée door Engeland maken. In de finale van de Franse bekereompe- litie, gespeeld in het oude Olympische stadion van Colombes te Parijs, heeft Nice met 2—1 van Marseille gewonnen. De rust stand was 2—0. Nice won ook in 1951 en 1952 de beker. EERSTE KLASSE A: EERSTE KLASSE C: 0—1 2—1 3—3 2—1 4—3 4—2 06 0—5 3—0 EmmaNAC 5—2 2—0 PSV—Sparta 5—1 5—2 BVVSittardia 3—2 EERSTE KLASSE D: 0—3 FeuenoordWillem II 5—0 0—3 Eindhoven—EBOH 1—I 4—2 LimburgiaRBC 1—2 2—3 DHCJuliana 1—3 2—5 Hermes-DVS—NOAD 6—0 2—0 ADOExcelsior 3—1 6—1 MauritsMVV 0—4 RCHAjax Elinkwijk—Leeuwarden 43 Zwolse Boys—Stormvogels DWSEnschedese Boys HaarlemOosterparkers WageningenBe Quick EERSTE KLASSE 1 HeerenveenEnschede 't GooiVolewtjckers VSV—EDO RigtersbleekDOS Blauw WitGo Ahead VitesseSneek GVAV—AGOVV Het is dus in afd. C een r geworden: met niet minder dan 51 werd Sparta door P.S.V. van het veld gesabeld. En dtts niet voor de Rotterdammers, die de laatste weken steeds de leiding hadden gehad en toch ook wel min of meer als de favorieten waren beschouwd, maar voor de Philips-mannen de titel. Twêè titels dit .jaar m Eindhoven! En straks in de strijd WestZuid in de competitie otn liet Nederlands kampioenschap twee vertegenwoordigers van elk kamp. Om de tweede Westelijke titel is intussen nog een beslissingswedstrijd nodig, die tussen Ajax en DWS ge speeld zal worden, nu deze beide Amsterdamse clubs in afd. A gelijk zijn geëindigd. Ajax verloor op de eindstreep zijn punt voorsprong door een 3—3 gelijk spel tegen RCH, dat dus wel voor 'n sensationeel seizoen- slot zorgde (en de Racingmen vestigen sedert hun degradatie de indruk, dat zij volgend jaar in één ruk weer uit de tweede klas terug zullen komen!). DWS greep de kans om gelijk te ein digen met beide handen aan en bleef met 3—0 over de Enschedese Boys baas, zodat het binnen enkele dagen een inter-Amsterdamse „barrage" wordt 1 EERSTE KLASSE A: Voorts fs de degradatie in afd. B beslist. Sneek werd het slachtoffer. De Friezen kregen met 20 van Vitesse kiop en zullen nu 't Gooi naar de tweede klas moeten volgen. Want Enschede behaalde met 03 by Heerenveen alle winst die er maar te behalen viel en stelde zich dus veilig. Tenslotte verwijzen wy voor de rest naar de uitslagen, waarbij op de val reep van deze competitie 1953-54 wel enige „zomerzotheden". En intussen wachten we op het pro gramma voor de kampioens-compe- titie. EERSTE KLASSE C: Ajax Haarlem Leeuwarden Heracles Be Quick Zwolse Boys RCH Oosterparkers 26 37 60—29 PSV 26 38 72-41 26 37 54—24 26 37 50—30 26 35 47—22 37 71-44 26 33 49—32 VVV 36 57—39 26 31 42—30 SVV 28 53-47 26 29 48-35 BVV 26 53-41 26 26 37—42 Sittardia 26 24 62—56 26 25 37—31 Xerxes 26 24 3847 26 24 43-40 Bleijerheide 26 24 34—49 26 21 37—43 NAC 22 45—47 26 20 34—68 Longa 26 21 38—46 26 18 23—57 Brabantia 26 20 38—52 26 15 2650 WH '16 26 16 35—69 26 13 25—59 HBS 11 36—74 EERSTE KLASSE B: DOS 26 39 78—40 VSV 26 36 52—25 Go Ahead 26 30 49—45 26 28 58—50 Voiewijckers 26 28 56—58 Vitesse 25 26 39—44 Rigtersbleek 26 26 58—57 GVAV 25 24 37—35 24 49—50 EDO 26 23 35-48 26 22 57—68 21 40—41 26 19 30—52 't Gooi 26 1 16 31—56 EERSTE KLASSE D: II Willem EBOH Hermes-DVS RBC Maurits DHC 26 41 62-33 26 38 80—39 26 35 56—47 25 33 52—35 26 30 46—31 26 28 34—45 26 27 50—45 26 24 46—42 26 24 46—51 25 23 3d36 26 23 53—46 26 17 38—60 26 10 25—68 26 9 39—84 BOEDAPEST, Zondag. De 6—3 van Wembley is nog met enige cijferst overtroffen! In het machtige „Nep-stadion", modern, luxueus en imposant gelegen aan de rand van Boedapest, heeft het Hongaarse voetbal-elftal in een nooit geziene demonstratie van spel- kwaliteit vanmiddag een vernietigende overwinning behaald in de „revanche"- wedstrijd tegen het nationale team van leermeester Engeland, dat hier de grootste nederlaag uit zijn historie leed. Men moet tot diep in de 19e eeuw teruggaan: 72 in 18(8 en 6 1 in 1881, beide malen tegen Schotland, om een zo gTote Engelse nederlaag te vinden. Deze 71 van Boedapest overtreft echter alles wat er ooit op internationaal voetbal-gebied is vertoond! Onder het oog van 92.000 gelukkige landgenoten, die van de meer dan 1 mil- lioen nefhebbers een kaartje hadden weten te bemachtigen en onder wie zich ook talrijke buitenlandse gasten uit alle delen van Europa bevonden, is het Hongaarse elftal vanmiddag gegroeid naar een vorm, die zelfs de verwende supporters van Boedapest nog nimmer hadden aanschouwd. Dit waren elf individuele uitblinkers, samen gesmeed tot een prachtig ingespeelde homogene ploeg; elf individuele bal kunstenaars die samen èèn onwrikbaar geheel vormden. In onverbeterlijk gesloten formaties was dit Hongaarse elftal ais een vloedgolf in de aanval, als een vesting zo ongenaakbaar in de verdediging. Nooit in de twee maal drie kwartier kregen de Engelsen ook maar een schijn van kans om de 63 van Wembley te wreken. Van het begin af dicteerden de Hongaren de strijd en waren zij in alle spelonder- delen zo overduidelijk superieur, dat aan de 71 zege waarlijk geen goal ge flatteerd was. Het subtiele spel van voeten, hoofd en bal, dat de toeschouwers in het Amster damse stadion enkele weken geleden had verbaasd, maar dat toen slechts in een vlaag van enkele minuten productief was geweest, ging nu gepaard met een formi dabele stootkracht, met soms een kruis vuur vap schoten en venijnige kopballen. De 71 waarmee de Engelsen het veld ruimden, was zwaar, maar nog erger had (Van onze sport-correspondent) I HEEMSTEDE, Zondag. R.C.H. heeft met ere afscheid genomen van de eerste klasse! In de zo belang rijke strijd tegen Ajax heeft de landskampioen 1953 nog eens duidelijk aangetoond dat de degradatie een absolute vergissing moet worden genoemd. Bevrijd van de druk en de angst speelde de Racing in de laatste twee wedstrijden al aanmerkelijk beter (en productiever) dan het gehele seizoen en ditmaal tegen Ajax kwam de Haarlemse club tot een prestatie welke op èèn lijn is te stellen met de beste wed strijden van de laatste kampioenscompetitie. En omdat Ajax eveneens een uit stekende party voetbal vertoonde was deze ontmoeting er een van het allerbeste soort die tenslotte een eerlijke puntenverdeling tot resultaat had. Voor R.C.H. dus een eervol eindo voor Ajax lichtelijk een teleurstelling omdat het zich de kam pioenstitel (voorlopig?) zag ontgaan. Alsof er eefi kampioenstitel ook door R.C.H. te verdienen was, zo fel en ent housiast trok de Racing in de eerste mi nuten ten aanval, maar de Amsterdam mers dienden onmiddellijk van repliek en wisten reeds na vier minuten de score te openen toen linksbinnen Bakker de kans kreeg en doelman Van der Voort het nakijken gaf, 01. Een niet bepaald hoopvol begin voor de Haarlemmers, die zich evenwel spoedig herstelden. Het werd een gave, snelle partij voet bal. De Haarlemse voorhoede combineer de dat het een lust was en aan de andere kant trok het uitstekende spel van Michels de aandacht. Technisch en tac tisch ontliepen de elftallen elkaar niet veel maar R.C.H. kreeg toch de beste vooruitzichten omdat het de lichte veld- meerderheid in een voorsprong kon om zetten. Na dertien minuten nas het Gallis die i'ieters Graafland liet vissen en zeven minuten later was de score in een 21 voorsprong voor R.C.H. veranderd door toedoen van De Boer. Ajax vocht dapper terug. Het prachtige spel van Michels leidde tot gevaarlijke ogenblikken voor de Haarlemse veste waar na een half uur in de eerste helft Van der Wel de partijen weer in evenwicht kon brengen en met 22 werd gedraaid. R.C.H pakte na de hervatting onmid dellijk weer fel aan. Na enkele minuten suisde een hard schot van Kruyer net onder de lal achter Pieter Graafland en weer moest Ajax tegen een achterstand optornen, 32. Maar zulks ontmoedigde de Amster dammers niet. Enthousiast wierpen zij zich in de felle maar sportieve strijd, R.C.H.'s defensie kreeg het zwaar te verduren en toen de tweede helft twintig minuten oud was kon Michels zijn prach tige spel zelf met een doelpunt bekronen, 3—3. Biesbrouck en zijn mannen vochten weer even energiek terug, maar ook Ajax deed er nog een schepje op zodat de wedstrijd z'n spannend en prettig karakter volkomen behield. Tot aan de laatste minuten bleef de uitslag onzeker en de duizenden die bij het eindsignaal van scheidsrechter Aussum het Heem steeds Sportpark verlieten, zullen aan deze titanenkamp de beste herinneringen bewaren. Na een heftige strijd met de Maserati's sn de Gordini's hebben de Ferrari's bcslcg gelegd op dc eerste twee plaatsen in dc race om de Grote Prfjs van Bart. De Winnaar, de Argentijn Froilan Gonzales, maakte een tijd van 2 uur 21 min. 8.2 sec. vom de 333 kilometer '60 ronden), gemiddelde snel heid 141.309 km per uur, een nieuw wedstrijd record. Het oude record stond op naam van Juan Fangio clie in 1951 met een 1500 cc Alfa Romeo een gemiddelde snelheid haalde van 135.055 km per uur. Dit jaar ging de race tussen 21/2 liter wagens. Maurice Trintignant (Fr.) met Ferrari werd tewede in 2 uur 21 min. 15.1 sec., Nehra (Fr.» met Gordini werd derde in 2 uur 22 min. 9.4 sec. en Marimon (Arg.) met Maserati werd vierde. Marimon reed slechts 59 ronden, maar bracht de snelste ronde op zijn naam met -en tijd van 2 min. 18.5 sec., gemiddelde snelheid 144.104 km, een nieuw wedstrijdrecord. In net klassement werd Harry Shell (V. S.i met Maserati vijfde in 2 uur 23 min. 9.9 sec (op 2 ronden), Prins Bira (Siam) met Maseratj zesde in 2 uur 22 min. 49 sec. (op 4 ronden) en Maglioli (It.) met Ferrari zevende in 2 uur 22 min. 57.2 sec. (op zes ronden). Alle andere deelnemers hadden opgegeven, het resultaat voor de gasten kunnen zijn wanneer doelman Merrick niet in zo!n goede vorm was geweest. Merrick ransel- hfi 1?5,J!?en,Ig.e-kogel uit de hoeken, die £1J' zonc*er dat iemand het woord „falen" gebruiken, had kunnen laten gaan. De beide Hongaarse binnenspelers Koc- SIS ,e" Paskas scoorden ieder twee maal, rechtsbuiten Toth, midvoor Hidegkutl en linksback Lantos waren de makers van de overige doelpunten. Broadis, de En gelse linksbinnen, zorgde voor het enige tegenpunt. De Engelse voorhoede bracht er bitter weinig van terecht en vooral Tom Finney was volkomen uit vorm als linksbuiten. Midvoor Jezzard, die de aanval leidde als vervanger van Ronnie Allen, heeft hard gewerkt, maar hij slaagde er geen mo ment in enige samenhang in de Engelse aanvalslinie te krijgen. De Hongaren dic teerden de wedstrijd van de eerste tot de laatste minuut. Voor de verdediging van Engeland was de taak nog hopelozer Wanneer ooit een achterhoede in een in terlandwedstrijd van het kastje naar de muur is gestuurd, dan was dit we] het geval in deze historische strijd te Boeda pest, waarin de backs, spil Owen en zelfs sterren als Billy Wright en Dickinson tel kens opnieuw in het luchtledige grepen, waarin zij het linkerbeen uitstfken wan- ?m<T ,KUSlS ngs de andere kant in een flits passeerde, waarin Puskas twee, drie kutl of Csibor met de bal de vrije ruim te in te sturen. (Jada); de stand op 20 was gebracht aeaen de Hongaren wat zij wilden. En zij wisten wat zij wilden: Engeland geen kans geven een voet aan de grond te brengen. Merkwaardigerwijze was het linksback Lantos. die de score na tien minuten opende. Een vrije schop tegen Sewell, tien meter buiten het strafschop gebied, werd na een ferme aanloop door Lantos keihard langs Merrick geschoten. Twaalf minuten later ving Puskas een na een hoekschop onvoldoende weggewerkte bal op en scoorde van korte afstand het tweede doelpunt. Er was nog geen half uur gespeeld, toen Kocsis de stand op 30 bracht. De Hongaarse druk nam iets af en tot aan de rust kon Engeland zich verder handhaven. Van een ommekeer in het spelbeeld was echter geen sprake. De Hongaarse doelpuntenmachine kwam na rust weer spoedig op volle toeren en in de 12e mi nuut van de tweede helft werd het 40 door Kocsis. En een paar minuten later hadden de Hongaren, die nu speelden met hun tegenstanders als een kat met een muis, een 6—0 voorsprong door doeipun- BOEDAPEST, Ondanks de uiterst Zondag. W strenge maatregelen die door controleurs en politie waren genomen om on- bevoegden geen gelegenheid te rïnli, Wedstrijd Hongarije— Engeland zonder toegangsbewijs wonen, zijn enkele tiental- bij te len Hongaren er op even originele y*rl'eZaP^e1rde in geslaagd toch het stadion binnen te komen bonmuge gelukkigen, die wel een kaartje hadden weten te bemach tigen, hadden postduiven meege nomen en er op een of andere wyze voor gezorgd, dat het controlestrookje niet van hun toe gangsbewijs werd gescheurd. Een- ma,al op hun kostbare plaats aan geland, bevestigden zij de kaart jes aan de poten van meegesmokkelde duiven, die dan met onschuldige kopjes weg fladder den in de rich ting van hun bazen buiten de stadionmuren. Zo werd menig toe gangsbewijs een tweede maal ge bruikt zonder dat er een haan naar kraaide. ten van Hidegkuti en Toth. Toen pas ge lukte het Broadis een tegenpunt te sco ren na een vrije schop van Dickinson De Hongaren wilden het laatste woord heb ben en Puskas bracht de eindstand ten slotte op 7—1 De Hongaarse rhapsodie was meesterlijk vertolkt. Hongaarse journalisten en officials, die hfiiri, ?ir.00k de wedstrijd te Londen hadden bijgewoond, waren eenstemming ker waqri!8, 4*! Engelse elftal zwak- StanW M ?,,dat van Wembley. „Waarom tanley Matthews thuis gelaten?" was de 2?„fi?emene yraag. En Lantos zei in de kleedkamer: „Wat kon Engeland ver wachten van een voorhoede zonder Mat thews?" De Engelse coach, Walter Winterbottom, stak zijn bewondering niet onder stoelen ot banken. Zijn oordeel luidde: „De Hon garen hebben een volmaakte demonstratie gegeven. In deze vorm zijn zij niet te ver slaan. Zij weten precies wat zij willen doen enzij doen het ook". Gustav Sebes, de Hongaarse staatssecre taris voor sport, zei: „Ons elftal speelde een prachtige wedstrijd, enthousiast en goed. Maar wij zuilen met deze fraaie successen niet mogen volstaan, want wij hebben de Wereldkampioenschappen nog voor de boeg! Zaterdagavond werd te Rotterdam een voetbalwedstrijd gespeeld tussen Excelsior en de Engelse derde divisie club Brad ford City. De Nederlanders wonnen met JU U'U V1'3' een 2-1 voorsprong hadden, te Hartog (4 maal) en Braams scoorden voor Excelsior. Tunicllffe (2 x) en Mycoek maakten de doelpunten voor de Engelse club. Te Gouda speelde Zondag 'n Zwaluwen- ploeg tegen Bradford City. De Engelsen wonnen ditmaal met 31, nadat deze stand reeds bij de rust was bereikt. Door opgeven van dc Belg Karei Sijs in de vierde ronde heeft de Cubaanse ziéaargewicht Nino Valdes te Brussel ge wonnen. Valdes komt nu in aanmerking voor een gevecht om de wereldtitel in het zwaargewicht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 4