Kanttekeningen bij de zaak Naundorff contra Bourbon Bevordering wederzijds begrip Een indringer voert een proces Fraaie stijl-tentoonstelling in Delft lloeilampjes m EVEN AANDACHT VOOR Invasie-herdenking in Nor mandie Vandaag begint door Prins Bernhard bijeen geroepen internationale conferentie 1 DEUTSCHE UNDES y Wmvmm use* rt&m BON f F ATTüS ZATERDAG 29 MEI 1954 PAGINA 12 f%k Hofstijlen Versobering Het zwarte schaap van de familie Maar wie is prinses Cotillon? Even afrekenen 1.055.150 KATHOLIEKEN IN BISDOM DEN BOSCH Cairo Hengelen op zijn mooist: twee vrien den in een bootje, afgesloten van de woelige wereld, samen genietend van natuur en sport. -K; -,v - - t AN DE BONI F ATIUS-POST ZEGEL, welke aan al onze postkantoren X van 16 Juni tot en met 14 Augustus u.s. verkrijgbaar zal zijn, plaatsten we reeds in het nummer van 15 Mei 1.1. een afbeelding met een korte beschrijving. Ook in IVest-Duitsland zal het feit, dat. de 11. Bonifattus twaalfhonderd jaar geleden te Dokkum de marteldood stierf, met een emissie van postzegels worden herdacht. Regering en leger vertegen woordigd DE PSEUDO-VOGELPEST IN OLDEBROEK INTERNAAT VOOR MEISJES TE NEERBOSCH - iQNtramBj HL-BONI FAT!US Nieuwe uitgiften Wküpi All mem mmmmÊÊÊÊÊm V °l Enkele japonnen uit het tweede keizerrijk. TWEE EEUWEN FRANSE MODE De argeloze bezoeker, die in een zaaltje achteraf van een museum een collectie oude costuums tegenkomt, zal afgeschrikt door de onmiskenbare mct- tenballensfeer die daar in veel gevallen hangt, na een vluchtige blik, doorlopen, tenzij hij een liefhebber of een kenner van kledij uit vervlogen dagen is. De organisatoren van de expositie: „Twee eeuwen Franse mode", die in het Delftse Prinsenhof tot 15 Augustus ge houden zal worden, zijn er echter in geslaagd ons niet alleen een serie cos tuums ten toon te stellen, vrij van asso ciaties met de kamferkist, maar zij wis ten tevens door een bijpassende entou rage van het veertigtal mannequin poppen de sfeer op te roepen van de tijd, waarin deze costuums gedragen werden. En dat is zeer belangrijk als men bedenkt, dat de mode de neerslag is van de cultuur van een tijdperk en daarin toch een eigen vorm heeft. In gesloten rij zijn er dan enkel nog costuums te vinden van na de 18e eeuw. Wie nog vroegere modes zou willen reconstrueren, zou naast de enkele stuk ken, die nog over zijn, oude gravures, schilderstukken e.d. de hulp moeten roepen. Op het gebied van de mode waren de Fransen, evenals trouwens nu nog, de voortrekkers, hetgeen in die vroegere tijden ten nauwste samenhing met de Franse hofstijl, die hoewel in beschei dener afmetingen in allerlei kringen in Europa werd nagebootst. Ook in ons land wordt sedert de 18e eeuw de Franse mode gevolgd, vóór die tijd werd de mode in onze contreien nog Maskerade kostuum op de Delftse expositie. sterk door de Spaanse beïnvloed. In Nederland en daarbuiten werden de namen van de Franse koningen telkens kenmerken van een stijl op bijna elk terrein van de toegepaste kunst en het zelfde kan gezegd worden van de vol gende perioden van Frankrijks bewogen geschiedenis, aangeduid als Directoire, Keizerrijk enz. In veel gevallen past ook het meubel zich aan bij de dameskleding, in de tijd van de crinolines zien we ruime wijde canapé's en armstoelen. In de prachtige Lodewijk XV-kamer met hoge gebeeld houwde schoorsteen en de achtergrond van wandtapijten met arkadische tafere len zien we dat de stoelen geen door lopende leuningen meer hebben, zodat de dames met haar brede paniers, die dan in de mode zijn zonder bezwaar kunnen gaan zitten. De japonnen zijn van prachtig damast of changeant zijde, uit de nauwe keurs en uit de mouwen van de elleboog schuimt een golf van kant, de rok is wijd met vele volants. Uit de Louis XVI-tijd zien we een vors telijk bruidstoilet van zwaar crème kleurig satijn in die tijd ging een bruid niet in het wit gekleed bezaaid met guirlande's en bloemmotieven, an jers, korenbloemen en vergeetmenietjes Ook de heren uit die tijd besteedden zorg en geld aan hun kleding. Een tur quoise costuum met kuitbroek, versierd met glinsterpailletjes en motieven van witte zijde, mag ons nu misschien wat „vrouwelijk" aandoen, het is een mees terstukje van sierkunst. Een modern coupeur zou er echter met minachting naar kijken, want in die tijd werd er nog niet zo zeer op snit gelet, als wel op de overdaad van een kledingstuk. Men borduurde b.v. op een recht stuk stof een weelderige bloemguirlande zo ongeveer rondlopend als een vest. Ook vergat men niet nog enige ronde motie ven te borduren voor knopen op een plek, die waarschijnlijk wel af zou val len, als straks de kleermaker de schaar er in ging zetten en het costuum met kunst cn vliegwerk in elkaar naaien. Pas vlak voor de Franse revolutie en er na begon men in Frankrijk onder in vloed van de Engelse mode ook hoge eisen aan de snit te stellen. Met de Louis XVI-tijd treedt een ver sobering in. Via het Directoire zet deze zich vaort tot het Keizerrijk in japon nen, die met haar hoge taille juist onder de kapiteelvormige bustelijn duidelijk geïnspireerd zijn op de klassieke zuil. Deze gekunstelde vorm riep duidelijk reacties op, zodat de kledij van restau ratie, Louis-Philippe en Tweede keizer rijk weer speelsere lijnen en grotere exu berantie vertonen tot in de decadente periode van na 1870 toe. Langs deze ont wikkelingslijn treffen we inmiddels nog var iatie genoeg. Tussen de wit satijnen japon met hoge taille, in de stijlkamers van het keizer rijk, waar zelfs het behang van een wonderlijk groene kleur met het bijen motief bijpassend is. en de japon van rose met witte mousseline uit de Louis- Philippe-periode, die een neiging tot sen timentele romantiek ademt, Hgt toch een groot verschil in sfeer. Het gebrek aan een duidelijke stijl in het Fin de Siècle laat een' bundelende beschrijving van de uitingen uit dat tijd vak niet toe. Over het algemeen missen de japonnen uit dat tijdvak een zekere gratie al von den we de avondjapon van rood fluweel met de brokaten baan en de vierkant uit gesneden kraag van gouden kant toch wel mooi. Deze prachtige verzameling oude cos tuums werd afgestaan door de Union Frangaise en op bewonderenswaardige wijze in het Prinsenhof in haar verschil lende onderdelen van een bijpassende entourage voorzien. (Van onze Parijse correspondent) Het had ons al van den beginne af ge kriebeld dat we de Naundorff, die het thans lopende proces Naundorf contra Bourbon waarover we uitvoerig hebben bericht aanhangig heeft gemaakt, maar niet konden thuisbrengen. Voortdurend hadden we de stamboom der Naundorffs voor ons liggen, maar we kwamen er niet uit. Ook had het ons getroffen, dat van de kant der ware Bourbons Prins Xavier de Bourbon steeds aanwezig was („Wat wilt u, ze hebben mij bij deurwaarders exploit gedagvaard", zei hij ons) en bq de jongste zitting zelfs met zijn dochter, prinses Maria-Theresia en zqn nicht prin ses IsabcIIe de Bourbon, gravin de Ro chefoucauld, dochter van de overleden prins Sixte de Bourbon. Maar van de fa milie der Naundorff-Bourbons heeft nie mand zich laten zien. Nu komt onenigheid zelfs in de beste, ook in prinselijke families, voor, maar die René de Bourbon, reclamant van het proces, was op de hele stamboom niet te vinden. Een „sneer" van mr Gargon aan het adres van Louis Edmond de Bourbon was ons een lichtflits en wij bogen ons naar onze buurman, graaf de Bourmont- Cougy, leider van de „Cercle Louis XVII", welke in Fr ankrijk de Naundorffisten zoekt te verenigen. Met een geïnteresseer de bereidwilligheid, zei de graaf de Bour- mont-Cougy, dat we vergeefs zouden zoe ken, want die René wordt door de hele familie verworpen als een indringer, die wel wettelijk een Bourbon is, maar slechts omdat hij door de vermaledijde Louis- Charles de Bourbon, die eigenlijk Louis Edmond heette en het zwarte schaap in de familie was, werd erkend. „Een broertje dus van prinses Cotillon?" „Juist", was het antwoord. Die Louis-Edmond of Louis-Charles, het doet er weinig toe, was ons niet onbekend. Hij is 21 Maart 1940 gestorven. Jaren lang heeft hij in het Vreemdelingenlegioen ge diend en in de laatste jaren van zijn niet onbewogen leven had hij een fameuze vriendenkring op Montmartre. In het Vreemdelingenlegioen wordt meo niet be paald rijk, maar tenslotte had hij toch iets na te laten en zijn vrienden vonden het jammer, dat de erfenis aan de staat zou vervallen. En drie maanden vóór zijn dood besloot onze vrijgezel, iemand met een Bourbonneus die men al eerder met hem in verband gebracht had, dan maar als zijn natuurlijke zoon te erkennen. En zo kreeg Frankrijk een nieuwe prins Bour bon, de René van dit proces. De vraag is maar, wat deze erkenning in extremis betekent. We hebben er onze René niet naar gevraagd en zullen ook die moeite niet nemen. Wanneer we nu de tak Louis-Edmond op onze stamboom doortrekken, dan moe ten we naast deze René Louis Charles ook nog als kind een zekere „prinses" Cotillon (waardige naam voor een operetteprinses) noteren. En'aan haar naam verbindt zich nog een geheel andere historie. Op 9 September 1937 hebben wij met haar kennis gemaakt door een echt Parijs nieuwtje in de avondbladen, die vertelden, dat een fameuze getuige uit het opzien bare Stavisky-proces, en uit de zaak van de beruchte politieman Bonny, de achter kleindochter van Lodewijk XVI was ge worden. Het nauwkeurigst was de „In- transigeant" ingelicht, die meldde, dat enige maanden te voren bij de burgerlijke stand van het 16de arrondissement van Pa rijs Prins Louis-Charles (Louis Edmond) de Bourbon het vaderschap had opgeëist van een zekere mademoiselle Cotillon, zeer bekend in de demi-monde en bij de justi tie en die een fortuin van wel 30 miilioen francs bezat. Vóór de oorlog was dat een aardig sommetje. Maar het was tevens ge vaarlijk bezit ln haar kring van maïtres- chanteurs en schurkachtige politiemannen, zoals de beruchte Bonny, die haar graag ten eigen bate van de zorgen over zoveel geld wilde verlossen. Deze lieden zijn er inderdaad in geslaagd mademoiselle Co tillon tenslotte zodanig te ruïneren, dat ze een slagerij moest kopen in de wijk Batig- nolles. Maar ze heeft haar fortuin later weer kunnen herstellen, door allerlei on eerbare praktijken, vooral als de verspied ster en helpster van de Gestapo van de Rue Lauriston, die een ontzaglijk aantal verzetslieden de dood heeft ingejaagd. Hoewel ze tegen het mislopen van de Duitse zaak naar de Cote d'Azur was te ruggekeerd, heeft de verzetsbeweging haar bij de bevrijding onmiddellijk gevonden en.... neergeschoten. Madame Royale, ex-Cotillon, had in haar eerste goede dagen in het departe ment Lot het feodaal kasteel van Saint- Denis-Caput gekocht en het zo mooi inge richt dat bij de gerechtelijke verkoop al leen de meubels reeds 1.300.000 francs heb ben opgebracht. Bonny en zijn bendegenoten wisten er haar van te overtuigen, dat het idioot was een kasteelvrouwe te zijn en geen titel 'te hebben. Voor geld is zo iets wel te ver krijgen en Mile Cotillon had er wel enige millioentjes voor over. Bonny, die de wereld kent, ging een titel zoeken en bekend met het traditionele geldgebrek der Naundorffs, kwam hij zelfs met een prins aandragen. Louis-Ldmond, die wel wat geld gebruiken kon, was de bereidwilligheid zelf, ging naar de recht bank en Cotillon werd dus zijn dochter Hij had echter ook contante betaling ver wacht. maar al zijn aanmaningen bleven onbeantwoord, totdat hij eindelijk werd uitgenodigd de rekening te presenteren op haar villa van de Cote D'Azur. Hij werd er zelfs ontvangen met het eerbewijs van de lijfwacht van de kersverse prinses: een groep toffe jongens uit. de onderwereld van Marseille, die onmiddellijk de uitbeta ling aanvingen met een soort klinkende munt, welke veel blauwe plekken verwek ten op de vorstelijke huid van papa Bour bon, die in deerniswekkende toestand af droop. Onze prins liet het er niet bij zitten. Hij keerde 9 Mei 1939 naar de rechtbank terug om te vertellen dat die erkenning van mile Cotillon een „vergissing" was ge weest, want dat hij van 1900 tot 1902 in het vreemdelingenlegioen in Tonkin was ge weest en van 1902 tot 1904 in Algiers, en dat hij met de 36-jarige mile Cotillon niets uitstaande had. Maar wel eiste hij het na komen van het contract. De eis van uit betaling werd door de rechter evenwel als immoreel afgewezen, doch ook de vorde ring tot intrekking van de erkenning van het vaderschap, omdat mile Andrée Cotillon harerzijds aan de relatie bleef vasthouden en de rechtbank geen kans zag door een Salomonsoordeel te beslissen, wat er nu eigenlijk waar was. Prinses Co tillon bleef dus prinses de Bourbon, een Naundorff-Cotillon te meer. Men zou zeggen, dat Charles Edmond van dit soort juridische grapjes sindsdien wel schoon genoeg moest hebben. Maar niettemin herhaalde hij een goed jaar later dezelfde procedure, ditmaal ten gunste van onze prins René, de held van het huidige proces. Het Bisdom 's-Hertogenbosch telde op 1 Januari 1954 1.055.150 katholieken. Dit is 26.111 maer dan op 1 Januari 1953. Het aantal dienstdoende seculiere priesters bedroeg 762; daarnaast waren nog 166 reguliere priesters door de bisschop met een taak in de parochiële zielzorg belast. Ottawa Canada Met een karrevracht materiaal kwam een Canadese anthropoloog dezer dagen weer thuis. Hij was in Mexico geweest en had allerlei zeldzame vondsten ge daan bij opgravingen. Ongeveer duizend jaar geleden rookten de roodhuiden in Mexico al sigaretten en zelfs met hy per-moderne filtertips. Ze stopten hun tabak namelijk in de stengels van sui kerriet en zorgden er voor, dat er een soort filter aan het ondereind ontstond door een bepaalde plantaardige substan tie er in te laten zitten. De Canadees heefj, een paar exemplaren meegebracht. Nog meer opgravingen, maar nu in het Egyptische land. Men ontdekte daar namelijk, twfe zogenaamde „zonnesche- pen", waarmee volgens de oude Egypte- naren de zielen van de gestorvenen naar het hiernamaals werden gevoerd. Een der schepen was veertig meter lang en had roeiriemen van ruim vijf meter lengte. Nycri (Kenia) Het in de top van een reusachtige vijge boom gebouwde hotel, waar Koningin Elizabeth van Engeland verbleef toen haar de plotselinge dood van haar va der, Koning George, werd gemeld, is dezer dagen totaal uitgebrand. Men ver moedt, dat de tegenwoordig nogal ac tieve Mau-Mau er de vurige hand in heeft gehad. •- x, - 'V- i-M'yA'j V - y v J T>. s x-A- 1 '<t Op 5 en 6 Juni zal in Normandië het feit worden herdacht, dat tien jaar ge leden de invasie begon. Ook Nederlandse troepen zullen bij de herdenkingsplechtig heden aanwezig zijn. De Nederlandse re gering zal worden vertegenwoordigd door de minister van Oorlog en van Marine, ir C. Staf en door prof. mr P. S. Ger- brandy, minister-president in de Lon- dense regering ten tijde van de invasie. Voorts zullen van militaire zijde aan de plechtigheden deelnemen een compag nie van het Garderegiment Fuseliers Prinses Irene met het vaandel van het garderegiment; 20 oud-strijders, die aan de invasie hebben deelgenomen en die thans nog in werkelijke dienst zijn (12 van de Kon. Landmacht. 4 van de Kon. Marine en 4 van de Kon. Luchtmacht) en het trompetterkorps van de Huzaren van Boreel. De pseudo-vogelpest breidt zich in de gemeente Oldebroek nog steeds uit. In de buurtschap 't Loo, waar de ziekte het eerst werd geconstateerd, zijn wederom drie nieuwe gevallen waargenomen. Bij de pluimveehouders G. Sneller, A. Hei brink en H. Hulshof te Oldebroek en C. Leusink in de buurtschap Vierschoten, zijn evenr in de buurtschap Engeland onder Wezep bij de landbouwer R. Port. de op de bedrijven aanwezige dieren af gemaakt. Z.K.H. Prins Bernhard heeft gisteren nadere bijzonderheden verteld over de conferentie, die op zijn initiatief vandaag, 30 en 31 Mei a.s. te Oosterbeek in „De Bilderberg" wordt gehouden. Uit verscheidene West-Europese landen, uit de Ver. Staten en uit Canada komen meer dan zeventig leidende persoonlijkhe den uit het politieke, het publiciteits- en het economische leven, werkgevers en vakbondsbestuurders, van alle politieke en religieuze richtingen, bijeen, om zich zo vrij en openhartig mogelijk uit te spreken over diverse problemen die allen bezig houden doch die, elk voor zich van een in velerlei opzicht van de overigen afwij kende denk- en zienswijze benadert. Besproken zullen o.m. worden het com munisme, kwesties omtrent overzeese ge biedsdelen, zoals de verschillen in opvat ting daarover in de Europese landen on derling en tussen die in Europa en Ame rika; de eenwording van Europa en de E.D.G. Z.K.H Prins Bernhard, die aan de voor bereiding van deze bijeenkomst circS vijf maanden geleden is begonnen, zal de con ferentie presideien; als vice-presidenten treden op John S. Coleman uit Detroit en Paul v. Zeeland, oud-premier van België. Negen rapporteurs hebben de reeds be kende te behandelen stof beknopt samen gevat. Deze rapporten zijn in het bezit van alle deelnemers. De rapporteurs zijn: George W. Ball (Ver. Staten), rechtsge leerde; George Barry Bingham (Ver. Sta- ,ten), dagbladuitgever; H. T. N. Gaitskell (Engeland), ouc-kanselier van de schat kist; Alcide de Gasperi (Italië), oud-pre mier van Italië; H. M. Hirschfeld, econo misch adviseur bij de Nederlandse rege ring, oud-Hoge Commissaris in Indonesië; Paul H. Nitze (Ver. Staten), president Fo reign Service Educational Foundation; Etienne de la Vallée Poussin (België), se nator; David Rockefeller (Ver. Staten), eerste vice-president van The Chase Na tional Bank en J. D. Zellerbach (Ver. Staten), industrieel. De Nederlanders die —behalve de reeds genoemden de conferentie zullen bij wonen zijn V. J. Koningsberg, professor aan de rijks universiteit te Utrecht; H. Oosterhuis, voorzitter van het N.V.V.; Paul Rijkens. president-directeur van Unilever N.V M. P. L. Steenberghe oud minister van Economische Zaken H. F. van Walsem. lid van de directie van Phi lips, Eindhoven. Verder nemen nog enige tientallen bui tenlandse autoriteiten aan de besprekin gen deel, elf nationaliteiten vertegen woordigend. De Zusters Dominicanessen van Bethanië beginnen in Neerbosch een internaat voor meisjes, die een bijzondere opvoeding nodig hebben. Het huis zal op Woensdag 16 Juni a.s. door mgr W. Mutsaerts. bis schop van Den Bosch, worden ingezegend. Over de afbeelding van deze zegels, waarvan er een viertal zou verschijnen, was men het echter tot voor kort nog niet eens. Op het moment dat wij dit schrijven is ons nog niet bekend, welke voorstelling uiteindelijk gebruikt zal worden. Reeds bijna een jaar geleden was er een ontwerp gereed. Het was tot stand geko men door tussenkomst van „St Gabriël", de organisatie van verzamelaars van post zegels met christelijke motieven, welke zich ook tot taak heeft gesteld om advies te geven, wanneer een uitgifte van zegels op komst is bij gelegenheid van een of ander feit, dat nauw met de christelijke cultuur verband houdt. Zo had 'n kunstenaar uit de abdij Maria Laach. het beroemde oude Benedictijner klooster in de Eifel, het hierbij afgedrukte ontwerp vervaardigd. Men ziet er St Boni- fatius, staande op een afgeknotte Donar- eik, terwijl uit de wortels een tak ont spruit welke overgaat in een kruis. Op de achtergrond de dom van Fulda, waar zich de graftombe van de apostel bevindt. In Juni 1953 werd dit ontwerp door dr Schuberth, die destijds minister der pos terijen was, goedgekeurd, doch in Decem ber 1.1. gaf de inmiddels nieuw benoemde van een apostel van Duitsland, zo rede neerde men; zo iets is bruikbaar voor elke bisschop-martelaar uit ieder willekeurig land. „Bundespostminister" de voorkeur aan een tekening, voorstellende een met een zwaard doorboorde bisschopsmijter. Over dit laatste ontwerp was men in katholieke kringen allesbehalve te spreken en vooral van de zijde der Bonifatius- vereniging, waaraan deze nieuwe teke ning was voorgelegd, kwam een heftig protest. Een mijter met een zwaard is geen gelukkige oplossing voor een afbeelding Wat de reden is geweest van de ver anderde mening van de minister der pos terijen, dit hebben we niet kunnen achter halen. Gehoopt wordt nog op een oplos sing, dat b.v, twee van de vier uit te geven waarden de oorspronkelijk goed gekeurde beeltenis van de heilige zullen dragen, terwijl voor de -.ndere twee de mijter met bisschopsstaf zal worden ge bruifet. België. Op 15 Mei 1.1- is een serie in koers gekomen met een toeslag ten bate van de restauratie van het Begijnhof te Brugge. De reeks bestaat uit zes exem plaren, waarvan de eerste vijf een afbeel ding van het Begijnhof te zien geven, ter wijl op de hoogste waarde het beeld van O.L. Vrouw van de Wijngaard voorkomt, dat zich binnen de omheining van het klooster bevindt. De serie omvat de vol gende waarden 80 c. 20 c. (groen), 2 fr. 1 fr. (rood), 4 fr. 2 fr. (violet), 7 fr. 3,5 fr. (licht bruin), 8 fr. 4 fr. (bruin) en 9 fr. 4,5 fr. (blauw). Tot eind Juni zijn de zegels verkrijgbaar; de gel digheidsduur loopt tot 30 September 1955. Frankr ij k. Tien jaar geleden had ln Normandië de invasie van de geallieerde legers plaats, welke leidde tot een algehele bevrijding van Europa. Op 6 Juni a.s. zal ter herinnering aan dit feit een speciale postzegel worden uitgegeven. In het post kantoor te Arromanches zal een bijzonder eerste-dag-stempel worden gebruikt. IJM'H I II Griekenland. Het vijfjarig bestaan van het Atlantisch Pact was ook hier aanleiding tot de emissie van een 3-tal postzegels. Op de 1200 D (oran je) komt een fak keldrager voor, op de 2400 D (groen) een oude munt, terwijl de godin Pallas Athene op de 4000 D (blauw) is afgebeeld De oplaag bedraagt resp. 10 2 en 2'i miilioen stuks. Het is dit jaar zestig jaar geleden dat de Olympische Spelen in de tegenwoordige vorm werden ingevoerd. Het Internatio naal Olympisch Comité zal ter gelegenheid van dit feit in Athene een herdenkings bijeenkomst houden. Ook op postaal ge bied zal deze gebeurtenis worden herdacht. Er komen binnenkort drie bijzondere zégels uit waarvan twee een portret van Pierre de Coubertin, de grondlegger van de olympische gedachte, zullen dragen, terwijl op het derde zegel de kop van een Grieks standbeeld zal voorkomen. Ierland. De reeds aangekondigde twee zegels bij gelegenheid van het Maria- jaar verschenen 24 Mei 1.1. Ze dra gen beide dezelfde afbeelding, n.l. een Madonna van Delia Robbia. welke schilderij zich in een museum te Florence bevindt. De 3 d. heeft een blauwe kleur, de 5 d. is groen. Liechtenstein. Op 16 Mei ver scheen een serie van vier postzegels met voetballers erop. Een bepaalde aanleiding voor deze emissie bestaat er voor zover wij weten niet. Misschien heeft het Hongaarse voorbeeld van de zegel met opdruk „Lon den—Wembley 63" aanstekelijk gewerkt. Deze postzegel is immers de laatste tijd sterk in prijs ge stegen. Het zou niet te ver wonderen zijn, wanneer men met dit voor beeld voor ogen zou trachten te profiteren van de grote belang stelling die er voor de voetbalsport bestaat om zodoende opnieuw via postzegels een belangrijke bron van inkomsten voor de schatkist aan te boren. De vier waarden bestaan uit 10 r. roodbruin, 20 r. olijfgroen, 25 r. bruin en 40 r. grijsviolet. Nederland. De nog aan de postkan toren voorradige portzegels van 4 cent zullen worden opgebruikt, doch 'n nieuwe oplaag zal niet meer worden aangemaakt, omdat de behoefte aan dit zegel te gering is, aldus een Dienstorder van de P.T.T, Oostenrijk. Naar verluidt staat ons hier een uitgifte te wachten, die betrek king heeft op het over enige maanden te houden Congres voor Katholieke Kerk muziek. De speciale postzegel zal een af beelding dragen van Z.H. Paus Pius X. Saargebied. Ter gelegenheid van het Mariajaar zullen drie zegels worden uitgegeven met afbeeldingen van schilde rijen, waarop de Moeder Gods voorkomt; voor één ervan zou de reeds eerder voor postzegels gebruikte Madonna van Al- brecht Dürer worden gebruikt. Het zal een emissie worden van lage waarden, zonder toeslag doch met een behoorlijke oplaag MIHIWW Zoals bij het uitgeven van bijzondere postzegels de laatste jaren gebruikelijk is, wordt ook thans een zogenaamde eerste- dag-omslag verkrijgbaar gesteld met het oog op de 16 Juni a.s. verschijnende Boni- fatius-zegel. Wij plaatsen hierbij de af beelding welke op de enveloppe voorkomt. Voorzien van een Bonifatius-zegel, van eigen of een ander adres en op 16 Juni af gegeven aan een postkantoor, draagt de P.T.T. zorg voor doorzending van deze enveloppe naar de Philatelistische Dienst der P.T.T. te 's-Gravenhage. Daar wordt ze van een speciaal eerste-dag-stempel voorzien om vervolgens in de gewone postbestelling te worden opgenomen. Voor verzamelaars is het bovenstaande bekend, doch wij zijn hier wat uitvoeriger, omdat stellig vele katholieken niet-ver- zamelaars ook in het bezit van zulk een herinnering aan de herdenking van Boni- fatius' marteldood wensen te komen, in alle postzegelzaken is deze enveloppe ver krijgbaar. Nieuwtje Duitse Bondsrepubliek: Ottmar Mergen- thaler, uitvinder der Linotype. IGS&y ,$5>' 's- Kristal en aardeicerk" (links) e. juwelen en edelsmeedkunst" rechts uit een nieuwe Franse serie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 12