rl. raulissen 50 jaar priester FRAPPANTE GENEZINGEN Eerste paal voor Amsterdams derde tuinstad Raad van Europa in gevaarlijke lusteloosheid VOOR DE MAASTRICHTSE RECHTBANK Een concreet program ontbreekt m m Grootse viering in Maastricht Dwaas avontuur van kleermakerszoon kostte een half millioen Krachtpatser rukte stang in trein los Brand in zoölogisch museum te Bogor Geen twijfel aan dr Bundle's betrouw baarheid Investituur van Churchill Slotermeer, Geuzenveld, Slotervaart en Osdorp: tezamen 35.000 woningen Hoge onderscheiding voor dr Funder Joego Slavië drijft handel met Hongarije Ondernemingslust en fantasie ,,Conseil Secret'' De bron loog er niet om Notaris Q. en zijn metgezellen moeten ademloos hebben staan luisteren, toen Robert Lombert het geheim onthulde. Het geheim heette met een codenaam C.C.S.D.: een „Con- seil Consulair Sécret Diplomati que", en dit Conseil bereidde, aldus de heer Lombert, met zorg en ken nis van zaken de volgende oorlog voor. De heer Lombert wilde er, zelfs in een kring van intimi, niet alles van onthullen, doch hij was wel bereid, te verklaren, dat de hoofdzetel van de Conseil Etcetera zich te Brussel bevond, en dat de belangrijkste posten in deze orga nisatie niet door de eersten de bes ten waren bezet. Mr Black, presi dent van de internationale Bank for Reconstruction and Develop ment, bleek kabinetschef van Fi nanciën te zijn, Winston Churchill droeg de verantwoordelijkheid voor de afd. Oorlog, Lord Nottingham beheerde Buitenlandse Zaken, en zij allen waren gehoorzaamheid en onderdanigheid verschuldigd aan de „Chief-President", die bij nader inzien niemand anders dan Rober tus Theodorus Franciscus Lombert bleek te heten. Geld en talenten Functies en dr Drens Het schip kwam nooit verder dan Casablanca. Toen waren de ge allieerden nog steeds niet slaags met de Russen, had Sir Winston nog altijd niets van zijn krijgsplan laten horen en verloor het sprookje zijn glans. Het schip keerde naar Engeland terug. Daar ging het ge zelschap uiteen, berooid, verslagen. Onder hen die tenslotte naar Ne derland terugkeerden, was de man die Maandag in Maastricht terecht staat. En naar de manier waarop hij en zijn verdediger, mr Jos Stroom, zullen trachten, ten over staan van de rechters het sprookje nog eenmaal waar en aannemelijk te maken, is men toch wel be nieuwd Toegeschreven aan gebeds verhoring Vrucht van zestig jaar werken ten dele verloren A. VERMEULEN O.E.S.A. GEPROMOVEERD Als ridder van de Kouseband UITBREIDING NAAR HET WESTEN FRANSEN ZIPN „EUROPEES DOOF" Kat en muis over de Sant De „zes" en de „negen Verkeerswegen op /iooj niveau Grootmeesterkruis van de Orde van Maltha Sloterpias levert goedkoop zand Voor het eerst iveer economisch contact met Kominformland ZATERDAG 29 MEI 1954 PAGINA 9 éénmaal het prookj e van „President Robert'' (Van een verslaggever) MAASTRICHT, Mei. In liet kleurloze décor van de Maastrichtse rechts zaal zal Maandag het laatste bedrijf spelen van een operette-zonder-happy-ending. 'n Wonderlijke finale: een mengsel van anti-climax en dissonanten! Als men Maandagochtend het doek haalt voor deze laatste acte, zal slechts de droeve, dorre monoloog ener alles behalve lyrisch klinkende dagvaarding nog eenmaal verhalen van het tere, zonnige sprookje waaraan des tijds enige eerbare en gezeten Nederlandse burgers niet alleen een verbijsterende mate van hun geloof, doch bovendien hun hebben en hun houden schon ken. En vervolgens zal dan de man die in deze dwaze operette niet alleen de hoofdrol speelde, doch die daarnaast zowel voor het libretto, de rekwisieten ais de regie verantwoordelijk heette, enige bijzonder prozaïsche vragen te beantwoorden krijgen. Robertus Theodoras Franciscus Lombert, is zijn naam. Gewóón maar Lombert!, en men zal er ter zitting aan her inneren, dat bij op 2 Juni 1923 als zoon van een nijvere doch nederige Haagse kleermaker geboren werd en dat niet alleen de Vrede van Munster en het Verdrag van Versailles doch zelfs het Atlantic Charter tot stand gekomen zijn onder dat de Groten dezer Aarde en de Diplomaten Aller Landen om de haverklap bij Robertus Theodoras Franciscus Lom bert aan de bel hingen teneinde zich van zijn steun en zijn adviezen te verzekeren. En men zal voorts, Maandagochtend in de broeierige, zelden tot poëzij en fantasieën nodende sfeer van de Maastrichtse rechtszaal, tóch wel enige moeite hebben, te ge loven, dat Robertus Lombert twee jaar geleden nog de wereldzeeën bevoer in een droomjacht waarvoor een goedgelovige Maastrichtse notaris méér dan twee ton in Engelse Ponden had neergeteld; dat hij, ge stoken in een uniform dat het oogverblindende mid den hield tussen een Zweeds cavalerie-officier. Maar schalk Tito en, een regiment voor-oorlogse Uhlancn. oppermachtig heerste in een drijvend droomrijk dat in enkele maanden tijds ruw geschat 'n half millioen verslond en dat tenslotte in een gore Engelse haven als een zeepbel uit elkander spatte en dat, in die dagen, Robertus Lombert zélfs Sir Winston Churchill en zélfs zijn naaste bloedverwanten met toestond, hem anders aan te spreken dan, eerbiedig en onderdanig, met de woorden waarmee gij sedert verleden jaar ook Dwiglit D. Eisenhower hebt tegemoet te treden: „Mister President" Een-en-dertig jaar is „President Robert" nu. Het rijk, dat hij stichtte tijdens een even luisterrijke als Middeleeuwse plech tigheid, behoort reeds tot de legenden. Tien maanden preventieve hechtenis heb ben het sprookje van de kleermakerszoon die destijds maanden achtereen tussen Brussel en Londen, tussen Southampton en Casablanca enige honderden gehaaide krantenreporters op de been hield, zowel zijn charme als zijn glans ontnomen en teruggebracht tot de koele, zakelijke pro porties waarvan nu, in nauwlettende proces-verbaal-taal de dagvaarding ver telt. Het sprookje smaakt slechts bitter nu. Het sprookje3jacht werd een prooi voor roest en ratten. Het hemelsblauwe uniform met de gouden tressen, waarin President Robert zich bij voorkeur placht te vertonen geurt alledaags naar motten- ballen. Het avontuur heeft enige argeloze mensen volmaakt geruïneerd, en de oude Maastrichtse notaris, wiens fortuin kleiner werd met iedere mijl welke het droom jacht maakte op een tocht naar een zonnig Utopia, dat alleen in de ongebreidelde fan tasie van Robertus Theodorus Franciscus Lombert bleek te bestaan, verblijft nog steeds in het buitenland: een gebroken man, een banneling Doch nog altjjd rest het "raadsel van de man die dit alles veroorzaakte. Wat is hÜ eigenlijk, Robert Lambert? Een oplich ter, een fantast, een genie of alleen maar een dwaas? En wat bewoog hem tot het ensceneren van een comedie die (anderen) een half millioen kostte? Wiis het praalzucht? Kwam het voort uit een Inferioriteitscomplex wiens ontwikkeling ergens tussen Robinson Crusoë en Jules Verne's „Duizend Mijlen onder Zee" is blijven steken? Geloofde „President Ro bert" zjjn eigen sprookjes? Of aasde hij, zich bedienende van een, niet van raffine ment en zin-voor-knaleffecten ontdane techniek, alleen maar op het geld van een handvol argelozen? Het is dit laatste wat mr F. van Rijckevorsel, de substituut officier van de Maastrichtse rechtbank zal moeten trachten te bewijzen. Toen vier jaar geleden Robertus Lombert in Den Haag voor een andere rechtbank verant woording had af te leggen voor een andere, soortgelijke zaak, viel dat bewijs niet te leveren Zij was die zaak slechts een be scheiden aanloop naar dat wat later vol gen zou. Robert Lombert, toen 27 jaar, bleek oprichter van een ietwat onduide lijke maatschappij, „Particulier Initiatief" geheten. Haar zetel lag op Curagao en zij voerde niet zonder trots het praedicaat „Koninklijke"; en nog vóór men haar ter plaatse ontmaskerde als zijnde weinig serieus en niet ter zake dienende, was al gebleken, dat Robert Lombert, vaag en eenvoudig slechts „strevende naar het be hartigen van louter charitatieve belan gen", enige tonnen aan geld alsmede de warme belangstelling van een aantal hoog geplaatste Nederlandse en West- Indische autoriteiten voor deze, voorname lijk in het luchtledige opererende maat schappij had weten te verzamelen. De maatschappij stierf overigens alvorens zij ooit tot actie had kunnen komen. Hoe véél ton zij intussen niettemin reeds ver slonden had, is nooit nauwkeurig bekend geworden In die dagen reeds bleek, dat er aan de ondernemingslust noch aan de fantasie van Robert Lombert te twijfelen viel. Er bleken nog twee andere dingen bovendien. Op de eerste plaats verklaarde men de jonge kleermakerszoon te zijn in het volle bezit zijner geestvermogens (uit een on derzoek, dat de Utrechtse professor Baan onlangs heeft ingesteld, kan men overigens afleiden, dat Mister President ook nu nog steeds volmaakt toerekeningsvatbaar te achten is)—, en voorts ervoer men, dat de animator van „Particulier Initiatief" bijzonder sterk was in het aanknopen van belangrijke relaties en dat hij, met name, bijzonder veel invloed uitoefende op de oude, zeer gefortuneerde Maastrichtse notaris. Er wordt zelfs en niet ten onrechte ver ondersteld, dat Robert Lombert als enige erfgenaam te boek stond in het testament van de kinderloos gebleven notaris, en dat maakt de affaire, die Maandag voor de Maastrichtse rechtbank haar ontkno ping vinden zal, wel wat raadselachtiger. Enige honderdduizenden guldens die nu aan een droomjacht en een krankzinnige comedie verslingerd werden, zouden de kleermakerszoon te eniger tijd ten deel gevallen zijn, zo hij maar rustig, beleefd en bescheiden in de schaduw van het Maastrichtse notarishuis gebleven zou zijn Doch er moet wel wat avonturiersbloed slaan door de aderen van deze kleer makerszoon, die gij op het eerste oog eer der voor een ambtenaar derde klasse ter gemeente-secretarie dan voor een wereld veroveraar zoudt houden. Maastricht bleek hem te klein, het oude Europa bleek hem niet royaal genoeg. En bovendien waren er de Russen. De Russen vormden in feite, de basis van het nieuwe avontuur. Maan den achtereen reisde Robert Lombert zijn kennissen af met een gezicht alsof hij zowel het geheim van de Waterstofbom 'A als het jongste geallieerde krijgsplan in zijn binnenzak met zich meevoerde, en blijkbaar had hij weinig moeite om zijn omgeving er van te overtuigen, dat een nieuwe wereldoorlog ons elk ogenblik boven het hoofd hing en dat het diens volgens hoog tijd werd, de benen te nemen naar veiliger oorden. Zuid-Afrika zei Robert Lombert, en hij wist uit hoogst betrouwbare en gezag hebbende bron, dat de Zuid-Afrikaanders buiten de derde wereldoorlog zouden blij ven en voor het geval men niettemin nog aan zijn profetieën twijfelen mocht, ont hulde hij later de bron zijner informaties. Het dramatische is nu, dat dit verhaal werd gelóófd. Niet alleen door een oude notaris die prompt 225.000 gulden in En gelse Ponden neertelde teneinde de Chief- President in de gelegenheid te stellen, een zeewaardig jacht te kopen; niet alleen door een goedmoedige Maastrichtse huis houdster; niet alleen door Roberts naaste bloedverwanten, doch ook door een neef van de president een Haags textielfabri kant, die onmiddellijk 65.000 gulden ter beschikking stelde en ook door een Heer- lense leraar die prompt zijn huis. zijn bezittingen en zijn levensverzekering te gelde maakte en die van harte aldus 52.000 gulden offerde in ruil voor eer. trip met het jacht, dat bescheidenlijk de „President Robert" heette, in ruil ook voor de beloofde veiligheid. Dat alles staat nuchter en koel in de dagvaarding en dat men nu slechts grinni ken kan om de mogelijkheid, dat Sir Winston Churchill 0m welke reden dan ook onderdanigheid zou betuigen aan een bleke Haagse kleermakerszoon, die twee jaar tevoren enige moeite had gehad om aan de handen van 'n officier van Justitie te ontglippen, doet niet af aan het feit, dat het verhaal in de kring der aanstaande slachtoffers van a tot z werd geslikt. Robertus Lombert moét wel over bepaal de talenten beschikken Hij toonde die talenten grif en royaal. Hij schuwde uiteraard de publiciteit, doch tn eigen kring deed hij niet kinder achtig. De installatie-plechtigheid, in de Belgische plaats Ronsse, die aan het avon tuur vooraf ging, kon het weliswaar niet halen bij de luisterrijke sfeer van de Brusselse Sint Gudule toen men daar Robert Lombert, naar hij meldde, gezalfd (jawel: gezalfd had als president van het Conseil Consulair (Mister President voeg de daar bescheiden aan toe, dat de Paus bijzonder ingenomen was met het feit, dat de aanstaande wereldoorlog aldus onder supervisie van een katholiek zou komen te staan) doch men had ook in Ronsse wel gezorgd voor enig decorum. Presi dent Robert, voor het eerst in zijn stra lende uniform, zetelde er op een troon in een druk versierde zaal, en nadat alle aanwezigen de eed van trouw en geheim houding in zijn blanke handen hadden afgelegd, nadat zijn zuster hem bo vendien een, op een rood fluwelen kus sen gelegen staf overhandigd had. ver deelde hij namens het Conseil genadiglijk nog wat resterende functies. Zo werd notaris Q. op zijn oude dag niet alleen kabinetschef van de president, doch tevens waarnemend kabinetschef van Financiën. Sir Winston kreeg als plaats vervanger voor de afdeling Oorlog Roberts boer Hans, die voorts in één adem van ambteloos burger tot commandant-gene raal der geallieerde strijdkrachten bevor derd werd. Een andere broer van de president, Frans, werd tijdens dezelfde plechtigheid geïnstalleerd als kabinetschef van algemene zaken Het was bjj deze gelegenheid, dat presi dent Robert zjjn ontevredenheid uitsprak over de Nederlandse regering. HU ver achtte haar „communistische en socialis tische" tendenzen. Daarom, zo verzekerde hij de herademende aanwezigen, had hij dr Drees en de zijnen dan ook uit het Conseil geschopt: Nederland zou geen deel hebben in de aanstaande overwinning De rest van de geschiedenis kent men. Er verdween in Maastricht een notaris met de Noorderzon. Er verdween in Heerlen een compleet leraarsgezin. Er verdwenen plotseling nog meer mensen, en nadat men de notaris eerst nog in Brussel had gesignaleerd (onze Brusselse correspon dent achtervolgde hem daar van hotel naar hotel), vond men het hele gezelschap ten slotte terug op het jacht „President Robert", dat langzaam doch zeker en onder aanvoering van een Poolse captain naar het Zuiden koerste. Er is over de tocht van dat droomschip in alle toonaarden geschreven, doch het blijkt nu, dat men er alleen maar operette speelde en dat het honderdduizenden guldens verslond. Hij lijkt een man, die geen raad weet met zijn eigen kracht, de 37-jarige Utrechtse fabrieksarbeider H. v. d. H. Op 18 October van het vorig jaar stond hij, terugkerend uit Hilversum, waar hij judo wedstrijden had bijgewoond, op 't achter- balcon van de laatste treincoupé en „plotseling hield hij een stang los in zijn hand". Voor de procureur-generaal van het Amsterdamse gerechtshof, waar de kracht patser gisteren in hoger beroep terecht stond, ontkende hij de stang met opzet te hebben losgerukt. „Ik weeg 110 kilo, edel achtbare", zei hij. ,Ik had een glaasje bier op en stond niet al te vast op mijn benen. De stang zat al los en toen we door een bocht reden, had ik voor ik het wist de stang in mijn hand". Door de Utrechtse politierechter was v. d. H. reeds veroordeeld tot twee maan den gevangenisstraf, plus vergoeding van de aangerichte schade. De procureur- generaal, die evenals de president niet veel van 's mans verhaal geloofde en verd betitelde als iemand, „die blijkbaar niet leven kan zonder te vernielen", eiste be vestiging van dit vonnis. Het was niet de eerste, doch reeds de vijfde maal dat v. d. H. wegens opzettelijke vernieling op het matje stond. Het hof zal op 11 Juni a.s. arrest wijzen. Medici te Davos hebben verzekerd, dat de heer J. P. Beke, wonende Cattepoelse- weg 232 te Arnhem, als genezen kan wor den beschouwd van een ongeneeslijke dubbelzijdige longtuberculose- Zij weten voor deze onverwachte genezing geen ver klaring. De heer Beke schrijft zijn gene zing echter toe aan een gebedsverhoring op voorspraak van de Madonna der Tra nen, wier wonderbeeld te Syracuse wordt vereerd. De heer Beke „kuurde" enige jaren te Arnhem, doch zijn geval werd als hopeloos beschouwd door de Nederlandse longtuber- culose-specialisten. Ondanks het feit, dat men ernstige bedenkingen koesterde tegen een reis naar Davos, zulks in verband met zijn zwakke gezondheidstoestand, maakte de heer Beke toch de lange treinreis Doodziek arriveerde hij in Davos, waar hij terstond moést worden bediend. Zijn vrouw kreeg bericht, dat zij zich op het ergste moest voorbereiden- Dinsdag 1 Juni wordt voor de Neder landse Spoonvegen te Nijmegen 'n ware feestdag, op die dag immers wordt het nieuwe station er officieel in gebruik genomen en wordt een periode van puin en moeilijkheden afgesloten. Nieuw is het station eigenlijk niet helemaal, omdat het iverd gebouwd met gebruik making van de resten van het oude station, dat op 22 Februari 191,/, door een bombardement grondig werd ver nield. Het nieuwe gebouw, waarmee op 1 Mei 1953 werd begonnen, heeft een voorgevel van 180 m. lengte. In het midden van de gevel staat een 30 meter hoge toren. De gevel links van de toren is 6 tn. hoog en ie gevel rechts hiervan heeft een hoogte van 8 m. Het station beschikt over twee perrons. Een kijkje op het nieuwe gebouw, dat een zeer moderne en ruime indruk maakt. Gisteren nacht heeft in het zoölogisch museum te Bogor een hevige brand ge woed, waardoor een verzameling ter waarde van enige honderdduizenden rupiahs, die zich bevond in de zaal voor grote opgezette zoogdieren, verloren ging. De aangrenzende vleugel, met kleinere op gezette zoogdieren, kon worden gespaard. De schade, die werd aangericht, is vooral uit wetenschappelijk oogpunt bezien, aan zienlijk. Een gedeelte der vruchten van 60 jaren arbeid, sinds Melehior Treub aan het einde van de vorige eeuw het museum oprichtte, is verloren gegaan. De brand verwoestte voornamelijk dat deel van de internationaal'befaamde collectie, dat voor het publiek te bezichtigen was. De weten schappelijke collecties, waaronder een van drie millioen insecten, bleven gelukkig gespaard. De directeur van de Plantentuin, prof. Kusnoto, deelde aan Aneta mede, dat de internationale wetenschap door de brand een ernstig verlies heeft geleden. De oorzaak van de brand is een volledig raadsel. Aangezien het Donderdag een vrije dag was- was er gedurende 36 uren niemand In de bergplaats, waar de brand uitbrak. Dat was in de zomer van verleden jaar In Davos hoorde de heer Beke van Ita liaanse meisjes, in het sanatorium werk zaam, het grote nieuws over het beeld van de Madonna der Tranen. Samen met zijn medepatiënt, de heer Keiler uit Olst, schreef de heer Beke naar de aartsbisschop van Syracuse, mgr Baranzini- om inlich tingen en samen begonnen zij een novene In December van het vorige jaar trad op onverklaarbare wijze een plotselinge ver betering in, zowel bij de heer Beke als bij de heer Keiler. Toen er van beide patiën ten opnieuw foto's waren gemaakt, ston den de geneesheren verbaasd. De heer Beke is nu reeds enkele weken weer thuis en volkomen gezond. Over enige dagen hoopt hij weer aan het werk te gaan. Zijn mede-patiënt, wiens toestand bij diens aankomst in Davos zodanig was, dat ge rekend moest worden op een kuur van minstens 2 jaren, is ook verrassend snel verbeterd. Hij hoopt in Augustus geheel hersteld het sanatorium te kunnen ver laten. Ook de heer Keiler schrijft deze ver betering toe aan de voorspraak van de Madonna van Syracuse. Pater Adeodatus Vermeulen O.E.S.A. is te Fribourg (Zwitserland) cum laude ge promoveerd tot doctor in de H. Theologie op het proefschrift: „Der Augustiner- Frovinzial Conral Trayer. Die Bedeutung seinos Provinzialates für den August.iner- orden (15181540)". Pater Vermeulen werd geboren te Beverwijk. Hij is professor aan het Theologicum der Paters Augustijnen te Nijmegen. De Raad van Onderzoek naar de be trouwbaarheid van V.N.-functionarissen is tot de eenstemmige conclusie gekomen, dat er geen twijfel bestaat aan de loyali teit van dr Bunche ten aanzien van de Amerikaanse regering. Dr Bunche is de hoogst geplaatste Ame rikaanse ambtenaar bij het secretariaat der V.N. Wegens zijn bemiddelingspogin gen in de ArabischIsraëlische oorlog ontving hij destijds de Nobelprijs voor de vrede. De bevindingen van de Raad van Onder zoek worden in de regel niet bekendge maakt. Van deze gewoonte is ditmaal echter afgeweken, omdat allerlei geruch ten over het onderzoek naar de betrouw baarheid van dr Bunche de ronde deden Op 14 Juni zal ljoningin Elizabeth Sir Winston Churchill plechtig installeren als ridder in de Orde van de Kouseband. Een jaar geleden werd Churchill zoals bekend, te Windsor door de koningin tot ridder ge slagen. Bij de komende plechtigheid zal Churchill nu formeel, in tegenwoordigheid van alle leden van deze hoogste Britse orde, in de kapel van St. George op het kasteel van Windsor, als ridder in de Orde worden erkend. 12 Juni a.s. zal de Maastrichtse Missie- Bisschop, mgr H. Paulissen, zijn gouden priesterfeest vieren. Aan dit zeldzame feit zal Maastricht op die dag een offi ciële tint geven door een speciale hulde op het Maastrichtse Stadhuis. Zaterdag 12 Juni a.s. om drie uur zal fngr Paulissen officieel ten stadhuize door het gemeentebestuur ontvangen borden, waarna hij wordt toegesproken i door de Commissaris der Koningin in Thans verblijft Limburg, mr dr F. Houben en doof de Maastricht. burgemeester van Maastricht, mr W. T. Michiels van Kessenich. Hierna zal de Kon. Zangvereniging „Mastreechter Staar" de gouden jubilaris een zanghulde brengen. Aanbieding van een huldeblijk zal natuurlijk niet ach terwege blijven. Om 16.30 begint de receptie ten stad- nuize, waartussen de Maastrichtse mu ziekgezelschappen hun muzikale hulde zullen brengen. Als sluitstuk van de herdenking van dit gouden priesterfeest zal Zondag morgen om 10 uur in de St. Servaaskerk een plechtige Hoogmis met pontificale assistentie voor mgr Paulissen worden opgedragen. Mgr Paulissen, die op 1 November 1881 te Wolder-Maastricht werd geboren, was een der eerste Nederlandse studenten van de paters voor de Afrikaanse Mis siën, die in Cadier en Keer hun oplei ding ontvingen. Op 12 Juni 1904 werd hij priester ge wijd en in 1905 vertrok hij naar de mis sie in Nigeria, waar hij bleef tot 1919. Na zijn terugkeer werd hij belast met de op richting van de Nederlandse provincie der Afrikaanse Missies, waarna hij in 1923 werd benoemd tot provinciaal. In deze functie bleef mgr Paulissen werk zaam tot 1933. Op 11 Februari van dat jaar werd hij in de St. Servaaskerk te Maastricht tot bisschop gewijd Hij ver- trok daarna naar Kumasi, aan de Goud- kust. In 1951 werd mgr Paulissen om ge zondheidsredenen ontslag verleend, hij bij zijn familie te (Van onze speciale correspondent) STRAATSBURG, hedenmorgen. De raadgevers van Straatsburg beëindigden vandaag hun voorjaarszitting. Me nigeen van hen zal zich op de verre terugreis afvragen of de tijdrovende bedevaart naar het Europese Mekka geloond heeft. Velen hebben zich nu al een paar jaren gevleid met de gedachte, dat de machteloze vergadering dan toch in elk geval nog een vruchtbare gelegenheid tot Europese inkeer bood, zoiets als een politieke retraite voor de bloem der parlementariërs van vijftien landen. Van een sfeer van inkeer was dezé keer echter niet veel meer te bemerken. Er was veeleer een algemene lusteloosheid en een geërgerde verveling. Tot een echt politiek gesprek, zoals men het hier in vroeger dagen gekend heeft, is 't nu in Straatsburg niet meer gekomen. Wat er overbleef van het politieke debat, dat van ouds de kern van de zitting moet uitmaken, was niet meer dan een verwarde aaneenschakeling van monologen, die niet meer effect schenen te sorteren dan een ongewoon verveelde bedrijvigheid in de koffiekamer. Er was niets van de spanning, die hier wel eens geheerst heeft toen het op critie- ke kruispunten der Europese politiek erom ging zo iets als een grootste gemene deler der Europese politiek op te stellen. Niet dat wij altijd grote bewonderaars zijn ge weest van de alles ontziende resoluties, jvaarmee men hier altijd hardnekkig het toch door alle supranationalisten als heilloos beschouwde beginsel der een- stemmigheid heeft nagestreefd. Zij zijn al te vaak gehanteerd als slechte camouflage voor onenigheid. Het ontbreken van een resolutie behoeft daarom op zich nog geen slecht teken te zijn. Het verloop der voorjaarszitting heeft ons echter doen vrezen, dat men ditmaal geen zorgvuldig afgewogen formule heeft opgesteld, niet omdat men iets te verber gen had, doch veeleer omdat men niets te zeggen had. Voor zover zij handelden over Europese politiek hielden de monologen namelijk niets nieuws 'n. Alles oude, vaak gegeten en steeds maar taaier wordende koek. Vrome wensen dat er geen tegenstelling zal groeien tussen „de Zes" en „de Ne gen". De ritten weer als geestdriftige sup porters langs de Europese lijn. De Duit sers weer in Europese paradepas. De Ne derlanders cn de Belgen er kennelijk be zorgd, dat die pas eens het verschralend perkament der verdragen van Bonn en Parijs zal vertrappen, en daarom trach tend hun Franse collega's te doen ont waken. Niets heeft er in Straatsburg op gewezen, dat dit gelukt zou zijn, ondanks de nogal ruwe kreten, die de Nederlandse socialist Goedhart aanhief. De Fransen zwijgen in Straatsburg als het graf. Het is meestal alsof r\] er niet zijn. Misschien zijn zij er ook niet en die nen oude heertjes als Pernod en de Setie galczen als Senghor alleen maar om die afwezigheid te camoufleren. De radde tong van advocaat Teitgen, die hier eigenlijk voor de Franse regering moest spreken, ging nu alleen maar zenuwachtig fluis terend door de koffiekamer. Verder was zjj gesnoerd door de lange koorden van de ambtenaren van de Quai d'Orsay. De enige Fransman van naam, die zich liet gelden, was de socialist Mollet, maar hij kon voor zijn partij nog geen beloften brengen. Die zit op de wip der E.D.G.- ratificatie en heeft beloofd dit weekeinde te zuilen beslissen of zij naar rechts of naar links zal zwenken. Zo er nog enige zin in het debat school, dan was het wel deze: de Franse socialisten te paaien en daarmee de laatste levenskansen der E.D.G. te redden. Dat verschafte de grimmig uit ziende Fransman de eer tot voorzitter van de vergadering gekozen te worden, een post waarop na twee jaren van slap be leid van de pijprokende graaf De Menthon een wijziging wel wenselijk leek. Of de vrijage met de socialist Mollet meer zoden aan de dijk zal zetten, dan de verzuchting van Goedhart, dat er met Frankrijk wel niets aan te vangen zou zijn zo lang er nog clochards onder de bruggen van Parijs slapen, viel in deze vergadering niet te merken. De Fransen sliepen er als na een rijkelijk besproeide lunch. Zij werden zelfs niet wakker toen een kleine bolronde Duitser kwam vertel len, dat het binnenkort maar eens met al dat E.D.G.-gezeur uit zou moeten zijn en dat de Duitsers tenslotte ook wel in natio nale divisies het lot van Europa zouden willen verdedigen. Dat was overigens om met onze heer Fens te spreken, al eens bewezen, zij het niet op een wijze, die tot geestdrift kon stemmen. In het politieke debat is de Saarkwestie alleen maar aangestipt Sedert de verga dering zich van deze zaak heeft willen meester maken is het of de regeringen met haar spelen als met een jong katje. Telkens wanneer het dartele balletje van een echt Europees Saardebat voor het grijpen ligt trekken de regeerders aan een onzichtbaar touwtje en dan verkeren de bilaterale onderhandelingen weer plotse ling in een zodanig stadium, dat het veel beter is de Straatsburgers maar te laten zwijgen. Zo was het ook nu en de hele behan deling bleef daarom beperkt tot een uit eenzetting van de heer Van der Goes van Naters over zijn inmiddels lang bekende plan, hoffelijke gelukwensen en hoop op meer bilaterale zegen, dan tot dusverre over de Saar neerdaalde. Het enige wat de vergadering kon doen was zichzelf tot waakhond uit te roepen en te dreigen, dat de zaak op Europese wijze zal worden aangesneden, wanneer het bilateraal niet lukt. De nieuwe termijn voor Parijs en Bonn is nu op September gesteld en tegen die tijd dienen de diplomaten weer een vet uitziend kluifje bij de hand te hebben om de waakhond zoet te houden. De heer Van der Goes heeft zijn in lijvi ge boekdelen neergeslagen bemiddeling nu aangeduid als _en stukje „parlementaire diplomatie". Of deze nieuwe vorm van machtsontplooiing der zich meer en meer in de hoek gedrongen voelende parlemen tariërs een toekomst heeft staat nog te bezien. Materieel gezien ligt er voor nieu we pogingen la Van der Goes" nog we! wat stof voor het grijpen. Bij de hoogst zeldzame Italiaanse bijdragen aan de de batten hoort men steevast de naam 'riëst De enige bijdrage aan de Europese een heid, die Grieken en Turken in deze "t- ting leverden, was een twistgesprek over Cyprus. De Deense heer Lannung bracht klachtliederen van de Deense minderheid in Duitsland voor het Europese forum. Dat alles moge uitzicht bieden voor een permanente bemiddelaarsrol van een „parlementaire diplomaat", maar het droeg er weinig toe bij het Straatsburgse debat een Europees cachet tv geven. Wan neer Straatsburg verwordt tot een forum, waar men nationale wensen predikt, dan verliest het zijn laatste zin. Niet weinige waarnemers van deze vrij hulpeloze zit ting geloven, dat men daar al dicht hfj is. Men mist de concrete dingen, waarop men zich in het „Kolen- cn Staalparlement" kan richten. Daardoor vervliegt elke ir. Straatsburg opgestuwde vlaag van Europese geestdriff komt meer cn meer in gevaar zijn cre- komt meer en meeer in gevaar zijn cre- diet bij de openbare mening te verspelen en indien men geen wegen vindt om de halfjaarlijkse samenkomst der Europese politici een meer concrete taak en inhoud te geven, dan zal het moeilijk zijn nog de belangstelling gaande te houden. Dat zou iammer zijn. want iuist door de ontwikke ling der gemeerischan der Zes zou het forum der vi(f»ien i»nu.-.n „p duur aan betekenis moeten winnen. (Van onze Amsterdamse redactie) Vanochtend heeft de Amsterdamse oud wethouder voor de Volkshuisvesting, mr J. J. van der Velde de eerste paal gesla gen voor de derde tuinstad, welke de hoofdstad in het Westen buiten de ring- spoorbaan zal bouwen, nl. Slotervaart, welke plaats biedt aan ongeveer 6200 wo ningen. In totaal komen er in Nieuw-West vier tuinsteden, nl. Slotermeer, dat voor ccn groot deel reeds bewoond is, Geuzen veld, waar medio 1953 met de woningbouw een aanvang werd gemaakt, Slotervaart, waar men nu begint en Osdorp, waarvoor de plannen zich nog in een stadium van voorbereiding bevinden. Nu vandaag dus opnieuw een „mijlpaal" is geslagen voor de nieuwe westelijke uit leg van Amsterdam, lijkt het ons niet on dienstig het gehele uitbreidingsplan nog even onder de loupe te nemen. In de vier tuinsteden, welke alle gesitueerd zijn rondom een nieu v gegraven 90 ha groot meer, de Sloterpias, zullen in totaal on geveer 35.000 woningen met tal van ande re gebouwen, worden neergezet. Overal wordt de naam tuinstad zegt het reeds de open bouwwijze toegepast. Sloter meer, waarvoor op 1 December 1951 de eerste paal werd geslagen, wordt een stad met 10.000 woningen, veel winkels, 32 L.O.- scholen, een ambachtsschool, een huis houdschool en een H.B.S. Voorts zijn plannen in voorbereiding of uitvoering voor verschillende kerken, jeugd- en bejaardentehuizen, een politiebureau en I enige café-restaurants, terwijl in het cen trum nabij een marktterrein het postkan toor, een medisch centrum, een --ereni- gingsgebouw en een zwembad zullen ko men. Geuzenveld, waar men dus nog geen jaar bouwt, heeft ruimte voor ongeveer 5000 woningen en winkels, terwijl daar naast ook de nodige openbare en bijzon dere gebouwen zullen verrijzen. In deze tuinstad zullen de belangrijkste wegeTi voor doorgaand verkeer op hoog niveau komen te liggen; speciaal in het centrum is een groot aantal onderdoorgangen v vr voetgangers en fietsers Oeprojecteerd. zo- dat de in het centrum gelegen markt in wmke centra gemakkelijk bereikbaar zul len zijn. Slotervaart, de derde in de rij. biedt, zoals gezegd, plaats aan circa 6200 wonln- De baljuw en de Souvereinse Raad van de Maltezer Orde hebben het Grootmees terkruis van de Orde toegekend aan de nestor van de internationale katholieke journalistiek, dr Friedrich Funder, hoofd redacteur en uitgever van de „Oesterrei- chise Furche". Dr Funder is een vermaarde figuur, niet slechts in Oostenrijk, maar ook in het. bui tenland Voor de internationale organisa tie der katholieke journalisten heeft hij grote verdiensten. gen. Behalve de gewone voorzieningen zijn in deze tuinstad terreinen gereser veerd voor een nieuw gebouw voor de Rijkspostspaarbank en voor een zieken huiscomplex annex Bloedtransfusiedienst. Slotervaart wordt doorsneden door een op hoog niveau gelegen hoofdverkeers weg, welke van het surinameplein west waarts voert naar de vierde tuinstad, n.l. Osdorp, plaats biedend aan ongeveer 13.500 woningen. De Sloterpias, waar omheen de nieuwe Amsterdamse „steden" gegroepeerd wor den, zal zelf het centrum zijn van een (root recreatie-oord van ca 240 ha grootte, waarin parken, speelweiden, sportterrei nen en een strandbad van 90 meter breedte en 450 meter lengte ongetwijfeld de be woners uitermate zullen bekoren. De aanleg van dit unieke ontspan- mngsgebied heeft een tweede voordeel- het betekent namelijk een grote bespa ring op de kosten voor het gereedma ken van de terreinen voor de tuin steden. De mtzaglijke hoeveelheid zand welke in Amsterdam nodig is om de hItSS1E6 Xefnbodem bouwrijp te maken, behoeft met \an ver te worden aange- voerd: de Sloterpias levert het rratis. e diverse lagen veen en klei die eerst moesten worden verwijderd om tot het zand te kunnen doordringen, werden gebruikt voor het opspuiten van par- De plas is nu reeds op een diepte van 30 meter gebracht. Zoals bekend, bouwt Amsterdam nog een vijfde tuinstad in Zuid, tussen Ring- spoorbaan cn Kalfjeslaan, n.l. Buitenvel- dert. Joegoslavië heeft Woensdag voor het eerst sedert Tito's breuk met het Kremlin, weer economische betrekkingen aange knoopt met een Kominfo mland. Die dag sloten Joegoslavische en Hongaars- han delsondernemingen een overeenkomst, die voorziet in een goederenruil tot een waar de van het equivalent van ongeveer 10 mil lioen gulden. Volgens politieke kringen te Belgrado moet dit als een eerste aanwijzing van een mogelijke opheffing van de totale econo mische blokkade van Joegoslavië worden gezien, welke in 1948 door de Kominform- landen is ingesteld. De handelsovereenkomst is het resultaat van de onlangs te Genève gehouden con ferentie over de handel tussen Oost en West. Tijdens die conferentie voerden Joego slavische vertegenwoordigers besprekin gen met afgevaardigden van Oosteuropese zowel als van Westeuropese landen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 9