Een heiligverklaringwaarnaar de universele Kerk verlangde Diep ontroerd verrichtte de H. Vader grandiose plechtigheid if Christendom en zijn gestalte in het maatschappelijk leven t I 9 -éÊIÊÊÊ Onderwijsmoeilijkheden zijn er „bij de vleet Dit was nieuw voor Rome Vara-feestelingen kregen halve waarheid te horen Bisschoppen wijzen de weg in nieuw historisch document t Katholieke deel van Nederland doet van zich spi eken Bezorgdheid over Rotterdams plan Het Mandement der Bisschoppen Een grootse taak op sociaal gebied in eenheid ook op het politieke gebied Maandag 31 Mei 1954 DAGBLAD VOOR SCHiEDAM EN OMSTREKEN Claxon-orkaan op liet St. Pietersplein jffi WEERBERICHT (Telefonisch van onze Romeinse correspondent) ROME, Zondagavond „Daarom brengen Wij vurig dank aap de Goddelijke Voorzienigheid, Die Ons vergund heeft om dit buiten gewone ogenblik te beleven en Wij doen dit met des te meer reden, waar het wellicht voor de eerste maal is in de geschiedenis van de Heilige Kerk, dat de heilig verklaring van een Paus geschiedt door iemand, die vroeger het voorrech* gekend heeft onder die Paus te dienen in de Curia Romana" aldus het ontroerende begin van de rede van Pp us Pius XII onmiddellijk na de heiligverklaring van Paus Pius X op Zaterdag middag. Hoezeer deze plechtigheid de H. Vader persoonlijk aan greep, bleek al onmiddellijk, toen Hij eindelijk na een onvergelijkelijke triomftocht over het St. Pieters plein de troon had bereikt. De ontzaglijke mensen menigte, die men rus lig op een half millioen mag schat ten, had urenlang in steeds toenemende spanning het grote moment afgewacht en het verschijnen van de Heilige Vader in al zijn majesteit, hoog boven het ge juich, op de sedes gestatoria, electriseerde de mensen zee, die letterlijk de liele wereld vertegenwoordigde. Dit was het grote, historische moment, waarop de Kerk in haar geheel gewacht heeft: het ogenblik, waarop een moderne Paus, de eerste Paus van deze twintigste eeuw, binnen veertig jaren na zijn overlijden zou worden heilig verklaard. SSSk Er viel een gespannen stilte Laat in de avond heeft zich een zeldzame gebeurtenis afgespeeld op het St. Pietersplein. De basiliekkoepel en -gevel werden fan tastisch verlicht en de ontelbare beelden op de kolonnaden glansden tegen de diepzwarte zomers-aandoende avondhemel. En daar trokken duizenden en duizenden op naar het plein, in ontelbare auto's, bussen en pullman-cars; uit alle delen van Europa stroomden ze tezamen. Er ontstond een onoplosbare ver- keers-chaos. Maar iedereen begon ineens te juichen, te applaudisseren en te roepen en toen, na lang wachten, de H. Vader voor Zijn venster verscheen, begonnen alle claxons te loeien. Er ontstond een op winding, zoals wij nimmer hebben meegemaakt. Als óóit een Paus werd gehuldigd en gedankt voor wat Hij met uiterste krachtsinspanning voor de Kerk deed, dan was het Pius XII op de avond van de/e onvergetelijke 29ste Mei 1954.... Wildvreemden omhelsden elkaar f## ■HHPHBIB! T") De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Zwaar bewolkt met enkele opklaringen en plaatselijk enkele buien. Ongeveer dezellde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wind, in de kustprovincies overwegend uit Noordelijke richtingen, elders veranderlijk. Dinsdag 1 Juni: Zon op 4.26 uur, onder 20.49 uur. Maan op 4.10 uur, onder 21.46 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Pius X tot de eer der altaren verheven Z.H. Paus Pius XII leest de pro clamatie, waarin Paus Pius X heilig wordt verklaard. Hon derdduizenden op het plein, en ontelbaren in huis de plech tigheid werd n.l. per radio en te levisie uitgezonden volgden de ceremonie. Om twaalf uur Zaterdagmiddag zaten reeds vele honderden mensen op klap stoeltjes en met de vreemdste hoofdbe dekkingen in de brandende zon te wach ten op het St Pietersplein. Om drie uur kon men met geen mogelijkheid zelfs maar in de buurt van 't afgezette gedeelte komen. En toen om kwart voor zes de traditionele processie begon, was het eigenlijke St Pietersplein geheel vol, ter wijl er in de verte ononderbroken nog dichte mensenmassa's naderbij trachtten te komen. Uiterlijk bezien deed alles denken aan de afkondiging van het Dog ma op 1 November van het Heilig Jaar. Maar de stemming was een héél andere! Wat ons het meest trof en wat voor ons deze grandioze plechtigheid tot een onvergetelijke zal doen blijven was de oprechte, intense vreugde het vreemde en ongekende geluksgevoel, dat bijna tastbaar deze menigte vervulde. Het moet wel zeer lang geleden zijn, dat een heiligverklaring zó zeer beantwoordde aan het verlangen, neen: aan de eis van de ganse Kerk! Maria Goretti, Jeanne d'Arc, Don Bosco deden ontzaglijke me nigten naar dit plein, naar deze basiliek gaan. Maar het was toch vrijwel altijd het volk van één bepaalde natie, dat zijn verlangen vervuld zag, nimmer de uni versele Kerk, die uit alle delen van de wereld haar vertegenwoordigers teza men bracht op deze plek, om getuige te zijn van de' heiligverklaring van iemand, die dan ook letterlijk aan allen toebehoort. Niet het kleine Biëse, waar hij gebo ren werd, niet Mantua, waar hij bisschop wad, zelfs niet Venetië, dat hem als pa triarch en als kardinaal zo vereerde; maar Rome zelf, waar hij Plaatsbekleder van Christus op aarde was en dus de ganse Kerk! Alleen het voortschrijden van 467 pa triarchen, aartsbisschoppen, bisschoppen en abten vormden hiervan al het bewijs. Een schier eindeloze optocht van mijters, die traag voorttrok. Toen volgden einde lijk de kardinalen, elk met zijn gevolg, 44 in totaal En de Heilige Vader kwam, ondanks de groeiende spanning, eigenlijk tóch nog onverwacht. Het was klokslag 18.15 toen Hu door de Portoni di Bronzo het plein werd opgedragen. De adembenemende hulde, die Hem gebracht werd, sprak boekdelen. Hij kwam immers om Pius X tot heilige van Gods Kerk te verklaren; Hü kwam om aan het verlangen van de ganse Kerk te voldoen. Zijn tocht over het St Pietersplein duurde precies dertien minuten cn het is onverklaarbaar hoe deze mensenzee al die tijd zó geestdriftig kon blijven roepen en juichen. Toen de Heilige Vader bij de troon was aangekomen en ten lange laatste neerzat, werd het eindelijk stil. Het koor zong „Tu es Petrus" en in een lange rij naderden de kardinalen om de Paus hun gehoorzaamheid te betuigen. Met velen van hen onderhield de Heilige Vader Zich tamelijk langdurig; het was de eer ste maal sedert Zijn ziekte, dat Hij hen ontmoette l Onmiddellijk daarna begon de plech tigheid, die nauwelijks drie kwartier geduurd heeft. De prefect van de Ri ten-Congregatie naderde de troon, ver gezeld van de consistoriaal-advocaat Jacomo Re. Deze bijna tachtigjarige jurist kon ternauwernood zijn ontroe ring verbergen, toen hij namens de kardinalen de Paus smeekte om tot de heiligverklaring te willen overgaan. Hij heeft immers Pius X persoonlijk Een overzicht van dc gigantische menigte op het St Pietersplein te Rome tijdens de plechtige Heiligverklaring van Paus Pius X, welke Zaterdag in tegenwoor digheid van honderden kerkelijke auto riteiten door Z.H. Paus Pius XII plaats vond. zeer intiem gekend: de heilige was vele malen gast in zijn ouderlijk huis! Maar ook de Heilige Vader bleek ont roerd en diep onder de indruk te zijn. Dit veroorzaakte een zekere nervositeit rond de pauselijke troon en toen Hij enkele treden moest afdalen om op de bidstoel plaats te nemen struikelde de Paus en kwam bijna te vallen. Even later hief Hij het „Veni Creator" aan, waarbij Zijn stem zó bewogen klonk, dat het iedereen ontroerde. Onmiddellijk na het gebed tot de H. Geest ging de Paus over tot de heiligver klaring. Er viel een gespannen stilte. Al leen de zwaluwen vlogen speels door de avondlucht. Men hield de adem in: een ieder verhief zich de vorsten, de staatshoofden de kardinalen en de on telbare prelaten. Een ieder ontblootte het hoofd. Alleen de Paus ging langzaam zitten. Voor ieder zichtbaar werd Hem de zilveren pausmijter op het hoofd ge plaatst. De prefect van de ceremonieën richtte één der microfoons tot vlak bij de Paus! de directeur van Radio Vatica- na naderde van opzij en strekte de arm om een andere microfoon zo dicht mo gelijk bij de Heilige Vader te houden. Langzaam beklom mgr Van Lierde, de sacrista van de Paus, de treden van de troon. Hij was vergezeld van enige aco- lythen, die het boek droegen met de tekst van de onfeilbare uitspraak. Toen klonk door de tastbare stilte de stem van de Paus over de mensenzee en verweg weerklonken de echo's van Zijn gescandeerd Latijn. Er was nu geen spoor meer van nervo siteit. Dit was de stem van Paus Pius XII zoals de hele wereld die kent. Krach tig en Zich bewust van de volheid van Zijn macht en van de hoogheid van Zijn ambt sprak Hij de indrukwekkende hei ligverklaringsformule uit. En Hii deed dit „ter ere van de Allerheiligste Drie vuldigheid, ter verheerlijking van het katholieke geloof en tot groei en bloei van de christelijke religie". Maar Hij deed dit tevens „op gezag van Onze Heer Jesus Christus, van de Apostelen Petrus cn Pauius en op Ons eigen gezag "En deze twee woorden: „ac nos tra", waarover men niet genoeg kan na denken, vormden opnieuw de verklaring en de motivering van heel deze macht en majesteit: ze zijn de expressie van het Opperpriesterschap. Tezelfder tijd werd de enorme beelte nis van de nieuwe heilige zichtbaar. Hoog boven de paustroon ontrolde zich zijn portret, zegenend en glimlachend en bekleed met de tekenen van zijn waar digheid. En de mensenzee kwam in beweging. Een oorverdovend gejuich brak los. Ve len stonden te snikken, wildvreemden omhelsden elkaar, anderen trachtten te knielen, Duitsers begonnen te zingen, Spanjaarden hieven de armen en riepen onverstaanbare woorden. Wij zagen een heer, die langzaam een kruis maakte, terwijl de tranen over zijn gezicht rol den Toen volgde de rede van de Paus, die vermoeid achterover-geleund sprak over zijn heilige Voorganger. Zijn stem klonk niet krachtig, maar enigszins mat. En wij allen begrepen, dat dit de reactie was: maanden en maanden heeft Hij naar dit moment toegeleefd. Geen ziekte, geen zwakheid, geen to tale uitputting heeft Hem kunnen weerhouden; geen doktersadvies, geen goede raad, geen pessimisme! Een ijze ren wilskracht en een allesoverheer sende wens heeft Hem staande gehou den om „dit buitengewone ogenblik te kunnen beleven!", zoals Hij zelf thans letterlijk zeide. En met bevende stem begon Hij het Te Deum, dat door de menigte als een man werd verder gezongen. U, o God, loven wij! En het heeft zelden zó oprecht dankbaar en zó diep gelukkig geklon ken Gisteren is, zoals in de kei-ken werd rrtedegedeeld, het Mandement 1954 van de Nederlandse Bisschoppen officieel ver schenen. Bovendien werd het aan de uitgangen der kerken tegen een kleine vergoeding in brochurevorm verkrijg baar gesteld. In hotel Smits te Utrecht heeft Zater dag het Verbondsbestuur van het Ka tholiek Onderwijzers Verbond vergaderd en er enkele hangende problemen be sproken. In zijn openingswoord heelt de voor zitter, de heer Dcrksen. over het ont werp Verlofsbesluit en over het ontwerp besluit tot toekenning van lictieve diensttijd gesproken. Over beide beslui ten is overeenstemming bereikt. Binnen kort komen beide onderwerpen in het Georganiseerd Centraal Overleg aan de orde. Het bestuur verwacht, dat de on derhavige besluiten spoedig zullen wor den afgekondigd. Het rondschrijven van de minister van Oorlog over de vrijstelling van opkomst in militaire dienst voor pasgeslaagde on derwijzers stemt tot voldoening. Wel wordt betreurd, dat deze mogelijkheid niet wordt uitgestrekt tot onderwijzers, die reeds in militaire dienst zijn. Bezorgdheid is voorts uitgesproken over de plannen van de gemeente Rot terdam om bepaalde kleuteronderwijze- ressen na een aanvullende scholing in de eerste en tweede klas van de lagere school te werk te stellen. Het verbonds bestuur realiseert zich de grote nood, waarin het onderwijs door het tekort aan leerkrachten verkeert. Het betwij felt echter of het plan Rotterdam wel een aanvaardbare oplossing geeft. Men ziet er een uitholling van de Lager On derwijswet in, terwijl de publicaties in de pers aanleiding geven tot de vrees, dat de financiële gelijkstelling tussen het openbaar en liet bijzonder onderwijs het gedrang komt. Nogmaals wordt de nadruk gelegd op het steeds stijgend tekort aan leerkrach ten bij het U.L.O. Ir, verband met een motie, aangeno men door het Ned, Verbond van Direc ties van Nijverheidsscholen, waarin o.a. wordt aangedrongen op het vormen van voorbereidende klassen aan alle lagere scholen (technische) wijst het Verbonds bestuur erop, dat nog steeds geen bevre digend antwoord is gegeven op de vraag, welk onderwijs noodzakelijk is voor de leerlingen van 1215 jaar. Deze vraag is momenteel aan de orde in het pas opge richte Kath. Paedagogische Centrum, terwijl ze ook zal worden voorgelegd aan de Kath. Centrale voor studie en research. Zolang dit probleem niet vol ledig is opgelost acht het K.O.V. de op richting van deze voorbereidende klas sen op zijn minst prematuur. „Ik heb u een droevige mededeling te doen", zo zeide Zondagmiddag de voorzit ter van de VARA, mr J. Burger, tot enkele duizenden VARA-leden, die bij de Bosbaan te Amsterdam het "ARA-zomerfeest vier den. En hij las een passage voor uit het bisschoppelijke mandement: „Katholieken mogen geen lid van socialistische vereni gingen, zoals het N.V.V. zijn, zij mogen evenmin regelmatig socialistische vergade ringen bezoeken of regelmatig naar de VARA luisteren, dan wel regelmatig socia listische geschriften of bladen lezen". De mededeling, dat de H.H. Sacramenten en een kerkelijke begrafenis geweigerd zullen worden aan die katholiek, die de voor schriften ten deze van het Mandement overtreedt, ontlokte aan zijn gehoor kreten van afkeuring. (Alsof het hier een nieuw voorschrift gold en alsof de hoorders het recht hadden te oordele' over maatrege len welke de Bisschoppen aan de katho lieken menen te moeten opleggen, Red.) De oud-minister vervolgde toen met deze drogreden: „Hebben wij ooit een Katholie ke omroep op deze wijze bestreden Wij eisen voor onszelf het recht van het vrije woord op in een socialistische omroep. De Katholieken doen dat uiteraard door mid del van hun K.R.O. Waarom wordt nu deze aanval op ons gericht Ik gevoel mij zeer teleurgesteld. Dit zal een bron van ver gaande moeilijkheden blijken te zijn. Het is nog altijd zo, dat actie reactie wekt. Deze Katholieke beslissing zal gevoelens van verwijdering, onbehagen en verzet tot gevolg hebben bij het niet-katholieke deel der bevolking. Ons land is daar niet bij gebaat". Afgezien van het feit. dat deze redene ring totaal niet opgaat, blijkt de VARA- voorzitter wel heel slecht op de hoogte. De bisschoppen schrijven toch uitdrukke lijk: „Wij blijven van oordeel enz." en „Wij handhaven de bepaling enz.". Heeft hij zo slecht gelezen of kreeg hij zijn infor maties uit de derde hand O INDS onze hirstelde Hiërarchie ka tholiek Nederland met haar onder- wijs-mandemmt de. weg wees naar de moreel enig \erantwoorde jeugdzorg voor zijn veelal plrijke kinderschaar, is er zo durven wij beweren van Haar geen document vin meer gewicht uitge gaan dan waarmee gisteren het gelovige volk heeft kunnffi kennismaken en dat de richtlijnen uiktippelt, die in het be lang der kerstenhg van het maatschap pelijke leven te taak van elke katho liek individueel tn van allen tezamen dienen gevolgd e worden: een magna charta der sociale rechtvaardigheid en der naastenliefde op de eerste plaats. Want het is zUfs voor de oppervlak kige lezer van let episcopale rondschrij ven overduidelijk dat het om de gemeen schapsmens gaa' en dat met name de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie er voor de praeijk althans het kern en zwaartepuit van vormt, als de „verwerkelijlrirg van het christelijk so ciaal program, zoals dat door Paus Pius XI in zijn encycliek „Quadragesimo anno" is neergelegd". Deze „grootse taak op sociaal terrein" zien de Bisschoppen als de vervulling van de eigen verantwoordelijkheid der katho lieken op wereldlijk terrein: „bet chris tendom door te voeren en het gestalte te geven in het maatschappelijk leven en zo mee te werken aan het koningschap van Christus in de wereld van heden", waar voor na een inleiding, die een frappant tijdbeeld mag heten, het eerste der drie delen de doctrinaire basis heeft gelegd Daarop ook convergeren de gedachten van dat dogmatische eerste deel, hetzij het ons een roerend pleidooi voorlegt, zo goed mogelijk onze eenheid te bewaren, waarbij ruimschoots blijkt van bezorgd heid op dit gebied, hetzij het ons instru eert over het valse spiritualisme of de verhouding tussen persoonlijkheid en or ganisatie duidelijk maakt. De P.B.O., als „de nieuwe sociaal-eco nomische orde" aangekondigd, wordt ge prezen als een vorm geven aan de ge dachte der christelijke saamhorigheid, waardoor zowel de individuen als de ge meenschappen principieel tot hun recht komen, gebouwd ais zij is „op het grote beginsel der sociale wijsbegeerte waaraan niet te tornen valt en dat onwrikbaar vaststaat", terwijl het Episcopaat haar met nadruk verdedigt tegen objecties die gemaakt worden, jammer genoeg pok in Katholieke kring. En plechtig wordt verklaard dat in ons land niet de verkeerde doch „de juiste weg is gekozen, waarop wij moeten voortgaan, zonder aarzeling" met als pio niers onze katholieke sociale organisaties, zowel van ondernemers als werknemers'. En het lijdt geen twijfel dat de heen- wijzing naar de Raad van Overleg en de aanmoediging tot de nog spaarzame open gesprekkenalsmede het uitspreken van de vei wachting dat de katholieken „spoedig komen tot de opstelling van een breed katholiek sociaal programma" mede dienen om de hoofdthesis te schragen. Zelfs het beroep op het herstel van de politieke eenheid, waarover de Bisschop pen ondanks een zekere tegenzin spre ken moeten, is gebaseerd op de noodzaak der verwezenlijking van de sociale doel stelling. DIE eenheid is in het derde deel aan de orde. dat zich o.m. bezighoudt met de onchristelijke stromingen die het doorvoeren van een christelijke geest in het publieke maatschappelijke leven in de weg staan, als daar zijn: liberalisme, het godloos humanisme, de Bond voor sexuele hervorming, het N.V.V., het communisme en tenslotte de P.v.d.A. Terwijl ten aanzien van communisme en het N.V.V. met aanverwante organi saties de bestaande sancties gehandhaafd blijven (weigering van sacramenten en kerkelijke begrafenis, ook van gelding voor het geregeld bezoeken der socialis tische vergaderingen, het geregeld lezen der socialistische kranten en het geregeld luisteren naar de Vara) wordt ten overstaan van het' lidmaatschap der P.v.d.A. zeer duidelijk en expliciet een afwijzende houding aangenomen zonder dat hier nochtans van sanc ties sprake is Ongetwijfeld brengen de Bisschoppen hun eigen vermaning aan het slot van het tweede deel; ,,het volk steeds voorlichten met wijsheid en voor zichtigheid'' in practijk als zij verklaren dat het meedoen aan de zgn. „doorbraak" niet de weg is om de maatschappij in christelijke geest te bouwen en de door Paus Pius XI zo noodzakelijk geachte hervorming der zeden door te voeren. Zij menen dat het „onverantwoord" is deze weg te gaan. En indien 't Episcopaat hier van sancties afziet geschiedt dit om dat het een betrekkelijk kleine groep be treft, die bovendien ook zonder sancties duidelijk kan weten wat de Bisschoppen bedoelen en anderzijds uit „een bijzon dere reserve, die zij willen in acht nemen tegenover het gebruik van de politieke vrijheid en uit grote bezorgdheid voor het zielenheil van hen, die tot nog toe aan Ons bisschoppelijk vermaan geen gehoor hebben gegeven en van wie Wij hopen dat zij thans Ons woord willen ver staan". Wij kunnen slechts de verwachting uitspreken, dat deze moeilijk te mis duiden vermaning haar uitwerking niet missen zal, evenmin ais het pleidooi voor politieke eenheid in het algemeen waarin de Bisschoppen, herinnerend aan de oproep van onze Kar dinaal-Aartsbisschop bij de eeuwfeest viering der Hiërarchie: „Blijft één!", er nogmaals de nadruk op leggen dat het nodig is voor het herstel der eenheid „bij zondere offers te brengen". AAN het eind van deze globale samen vatting kunnen wij niet nalaten er nogmaals op te wijzen, welk een rijk dom van gegevens in tal van Pauselijke en Bisschoppelijke uitspraken dit kostbare document bevat, hoe er allerlei wijze les sen op velerlei gebied uit te putten val len en er menige gelegenheid in geboden wordt voor een ernstig gewetensonder zoek. Ook aan de pers! Mogen wij allen ons die gelegenheden ten nutte maken in dit Maria-jaar. f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1