70.000, voor nagelaten schilderijen i I Voortgezette acties in de delta van de Rode Rivier Eendracht maakt macht! Chefarinc.4 „Plechtigheden in Rome waren grandioos en overweldigend Moeilijkheden in aannemers- wereld worden benauwend groot Nederlandse deviezenpositie is gezond Overschot op betalingsbalans in 1953 f 1.279 (v.j. 1.863) millioen Indo-Chinadebat in de Franse Kamer Schmittlein alweer afgetreden .AKELIGE GOME DIE". ZEGT DE „STANDAARD" Sensationele veiling van Henri Jonas' werken Mgr Mutsaerts op Schiphol: Mijn familie dacht, dat ik er teveel ophef van maakte Naspel van een tragisch leven Rumoer rond de kunstenaar X Y.S. zullen nieuwe versterkingen zenden „Sibajak" vertrok met 50.000ste emigrant naar Australië Opvoering van productiviteit zou ver lichting brengen Door de bliksem gedood De linkse regering bij koning Leopold r>K WOENSDAG 2 JUNI 1954 PAGINA 3 Verrassende bedragen „H. VADER ZAG ER ZWAK UIT" Readies in de V. S. Koopziek Toen in de Maastrichtse Rcdoutczaal Dinsdagmorgen rond elf uur het imposante zelfportret van de be roemde Maastrichtse schilder en glazenier door de vendu-assistenten boven de hoofden van de 250 veilingbezoekers werd geheven, was het, of deze sterke kop met zijn goede ogen een aanklacht zou gaan uitspreken ten aanzien van de stad, die deze kunstenaar tijdens zijn ongelukkig leven zo intens bad liefgehad. Dit ogenblik was wel liet meest aangrijpende van heel deze sensationele dag, waarop Maastricht door een handig makelaar met zakelijke deskundigheid was voorbereid. Er is, eigenlijk sinds de jaren der tig al, nogal wat te doen geweest de figuur Jonas. Hij gold in Lrnburg, en bijzonder in Maastricht als de g zich als eerste op volle ^acht losmakende kunstenaar die breken du^ Graafland d0 node, die yo „enwoordiger vond van voornaamst romantische perio de" en hy trok vele? eigenlijke alle jonge kunstenaars van die tijd achter zich aan. Niet alleen de schilders de beeldhouwers en de glazeniers. Ook de schrijvers, de dichters, de critici. Maar zijn zuidelijke onstuimigheid bleek niet opgewassen tegen zijn genie. Hij had meer, dan hij verwerken kon. Hij wilde zijn stad, zijn landstreek, en ieder, die het maar proeven wilde, alles schenken, wat uit dit menselijk orgel aan colorisch en compositorisch talent maar weg te schenken was. Dat heeft hem ten slotte de geestelijke beklemming bezorgd, waaraan hij ten onder is gegaan. Deze reus, geveld door eigen talent, is in ar moede in 1944 gestorven, en wondere symboliek op de dag van de bevrij ding van Maastricht door enkele vrien den vanuit de psychiatrische afdeling van Calvariënberg naar zijn graf gedra- gCNu, zoveel jaar later, nu ook zijn we duwe overleden is, heffen venduassistenten ziin beeltenis boven de hoofden van een roezemoezig uitverkooppubliek, dat toch even de adem inhield, toen de makelaar raast dit monumentale schilderij de ha mer hief, om het „in te zetten Goed: het zelfportret vond belangstel lende kopers. Er werd geboden tot 4500. Allicht. Er was immers sinds 1934 zo het een en ander gebeurd. Jonas was ziek. Ziek in zijn overspannen genialiteit. En Jonas moest verpleegd worden. Jonas werd naar Venray gebracht, naar het St. Servatius- gesticht, waar de Broeders van Liefde en knappe psychiaters zich met hem zouden bezig houden tot zijn herstel. En Jonas schilderde daar, dag aan dag. Een landschap voor een sigaar, een bij belse voorstelling voor een sigaar, een por- trDarwarno1fgaaArbeïdStherapie noemt ™En de'schilderijen verdwenen uit Jonas' kamer, zoals uit de werkplaatsen van an dere verpleegden de gevlochten matten en de gemaakte bezems werden weggehaald. Maar in 1952, tijdens een tentoonstelling van een deel van het werk, in het Ge sticht gemaakt, in Venray, liet de wedu we beslag leggen. Want de werken van Jonas, zo meende de weduwe, waren nu eenmaal niet gelijk te stellen met een volgens arbeidstherapie gereedgekomen straatbezem of vloermat. De weduwe Jonas liet dus aanspraken gelden op het werk van haar overleden man. Niet alleen op het in Venray ge- exposeerde, maar eigenlijk ook op de tien tallen men sprak van honderden die in de loop van de jaren in de Ven- rayse verplegingstijd waren gereed ge komen, maar die op het moment van de beslaglegging bleken te zijn ondergedoken Er volgde een rechtszaak, die intussen nog steeds niet is afgewikkeld. Een advo caat te Maastricht trok zich het lot van de in vrij armelijke omstandigheden achtergebleven weduwe JonasServais aan, die, terwijl zij zelf moest scharrelen om rond te komen, het moest aanzien, dat schilderijen van haar overleden man 'n Venray werden geëxposeerd. Men lokt een principiële uitspraak uit. Was het werk van Jonas in Venray werk, dat hil doen moest ,(tot zijn genezing), zo als anderen matten vlechten of in de keuken werkten, of was dit arbeid van een andere orde, die men onder de ver zamelnaam arbeidstherapie niet meer kon onderbrengen. Hoe ook, men was in en om Venray zuiniger op de schildcriien van Jonas dan op de creaties van andere pa tiënten. Zij zijn thans nog altijd in be slag genomen, wachtend op een eind uitspraak, die de erven Jonas dan wel de leiding van het Venrayse Gesticht in het gelijk zal stellen. Intussen verschenen er vele in de Nederlandse en buitenlandse bladen waarin soms werd gesproken van een waarde van meer dan een ton, die Jonas in Venray bij elkaar geschilderd zou heb ben, terwijl hij zelf straatarm was. En die verhalen vonden gisteren in Maastricht weerklank op een hardvoch tige veiling, waarop met weinig pieteit datgene, wat aan nagelaten werk in Maas tricht nog aanwezig Was, onder de hamer kwam. Notaris Groutars, de makelaar Hommes Voor liet laatst, zo leek het, zou Maastricht niet Jonas geconfronteerd worden. Daarna zou aan de meest biedende een belangrijk deel van het werk van deze meester worden overgedragen en terecht komen in handen van collectionneurs en beleggers, die met hun geld voldoende lange adem" hebben, om het werk, in armoede en pijn, teleurstelling en ziekte geboren, van jaar tot jaar in waarde te doen stijgen. Die sensatie wilde Maastricht meemaken. En Maastricht zou door de bekwame regie van makelaar Hommes bet volle pond krijgen. Een groot stuk van Ilenri Jonas komt onder de hamer op de veiling die gisteren te Maastricht ivcrd gehouden en de executeur testamentair, dhr J. Jonas van de nog drie levende broers de enige erfgenaam hadden over „klandi zie" niet te klagen. Klandizie voor sen satie zowel als voor de nalatenschap. Twee dagen heeft de makelaar kijkdag ge houden. Enige duizenden zijn a raison van twee kwartjes plus een catalogusprijs van 1.- naar de Redoutezalen gekomen, om daar inderdaad schilderijen van Jonas te zien, maar ook een groot aantal kasten, karpetten en meubelen, waarvan som migen gedacht mogen hebben, dat het er bij Jonas tijdens zijn leven vorstelijk moet hebben uitgezien. Een oude empirebank, een paar stoelen, een ronde tafel een karpetmeer heeft Jonas nooit bezeten. De schilderijen waren voor een make laar echter wel een schone aanleiding, om zo het een en ander aan de veiling toe te voegen. De nieuwsgierigen en de Jonas-liefhebbers waren er immers. Waarom zou men, om de veiling in alle geval te doen slagen, er dan niet een aantal tapijten, fauteuils, klokken, kope ren ketels enzovoorts bij voegen. Waar de klanten zijn daar is de nering En de klanten waren koopziek genoeg deze dag. In de noord-oostelijke sector van Indo- CJtina zetten de Vietminh-opstandclingen hun pogingen voort om de belangrijke weg van Hanoi naar de aanvoerhaven Haiphong af te snijden. Bij de strijd in de afgelopen 24 uur is een kleine Franse post, die de spoorlijn op ongeveer 16 kilometer ten Oosten van Hanoi beschermt, verloren gegaan. Het Franse opperbevel in Manoi deelde mede, dat bet garnizoen van deze post enige verliezen had geleden. Op on geveer 20 kilometer ten Oosten van Hanoi is Maandag een Franse trein op een mijn gereden en ontspoord. De Franse troepen zetten inmiddels hun zuiveringsacties voort in de delta van de Rode Rivier. 71 Opstandelingen werden hierbij gedood- In hetzelfde gebied voerde de Franse luchtmacht aanvallen uit op vijandelijke troepenconcentraties, aanvoerwegen en opslagplaatsen. CHefarine „4" maakt deze uitdruk king tot werkelijkheid. Eendrachtige samenwerking van 4 beroemde ge neesmiddelen geelt bij pijnen en griep een beter resultaat dan elk middel afzonderlijk. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET it7 doet wonderen! Schiphol, Dinsdagmiddag (Van onze Amsterdamse redactie). „Grandioos, overweldigend!" Met deze woorden gaf Z.H.Exc. mgr W. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch, uiting aan zyn indrukken, die hij had opgedaan in Kome, waar hij de Heiligverklaring van A Paus Pius X had bijgewoond. In gezel schap van zijn secretaris, de zeereerw. heer P. Coolen en mgr H. van Hussen, nationaal directeur van de Pauselijke Missiegenootschappen in ons land, keer de de bisschop gistermiddag om kwart over vier met de K.L.M.-Constellation „Prinses Beatrix" op 't zonovergoten Schiphol terug. „Er zijn haast geen woorden te vinden om de plechtigheden van Zaterdag en Zondag te beschrijven", zo zei mgr Mut saerts, die ons in de Europa-hal even vriendelijk te woord stond. De heiligver klaring zelf en de overbrenging van het stoffelijk overschot van de Heilige Paus in een plechtige processie naar de Santa Maria Maggiore hadden hem zeer ge troffen. De geestdrift van de Italianen en van de talrijke pelgrims was een ontroe rende ervaring geweest, een ervaring, welke niet spoedig vergeten zal worden. Samen .met ongeveer 450 andere prela ten; kardinalen, aartsbisschoppen en bis schoppen, had mgr de audiëntie bijge woond, welke Z. H. Paus Pius XII Maan dagmorgen had verleend. De toespraak, welke de H Vader bij die gelegenheid heeft gehouden over de betekenis van het leergezag der Kerk en over zekere dwalingen, die daarover onder de leken bestaan, noemde mgr Van Hussen van groot belang. De „Osservatore" had aan de rede veel aandacht besteed. Het was mgr Van Hussen. die in Rome een congres van de Pauselijke Missiege nootschappen had bijgewoond, opgeval len, hoe zwak Z. H. de Paus er nog uit zag. „De H. Vader moet naar het moment van de Heiligverklaring hebben toege- leefd", zo meende hij. Mgr Mutsaerts gaf toe, dat de reis en het verblijf in de Eeuwige Stad hem wel enigszins hadden vermoeid, doch op onze vraag „Dan gaat U nu zeker wat rusten", schudde hij lachend „nee". In het gezelschap, dat Woensdag naar Rome was vertrokken, bevond zich ook Z. H. Exc. mgr dr B. J. Alfrink. De aarts bisschop-coadjutor keerde echter niet mee terug, hij zal nog enige tijd in Rome blijven. Volgens een bericht van radio-Victminh is een Frans convooi in de Rode Rivier aangevallen. Een oorlogsschip werd tot zinken gebracht en twee motorboten wer den beschadigd. In defensiekringen te Washington werd gisteren vernomen, dat de V.S. ernstig overwegèn een luchtvloot van grote trans portvliegtuigen van het type Globemaster ter beschikking te stellen om enkele dui zenden Franse militairen van Noord-Afri- ka naar de Tonkin-delta te vervoeren. Volgens deze kringen is het meer dan waarschijnlijk, dat de vliegtuigen spoedig voor de operaties beschikbaar worden ge steld. In officiële kringen tc Washington heerst de overtuiging, dat de communis tische afgevaardigden tc Genève een ver tragingstactiek toepassen, om tijd tc win nen voor de Vietminh-strijdkrachten in het gebied van de delta van de Rode Rivier Men gelooft, dat de Vietminh zal aanval len zodra zij haar eenheden zal hebben gehergroepeerd. Dit offensief zou dan niet alleen militaire doeleinndcn trachtten te verwezenlijken doch zou vooral beogen de Franse onderhandelingspositie te Genè ve te verzwakken. In Washington deed men geen moeite zich de ernst van de militaire toestand in de delta te ontveinzen, zij het dat men vertrouwde, dat de strijdkrachten van de Franse Unie in staat zullen zijn een com munistische aanval te weerstaan. Wanneer men tenminste mag aanne men, dat het verrassend bieden geen bluf was. En dat bleek nergens. Want zenuwachtige dametjes, die ken nelijk niet gewend waren, verkopingen af te lopen, boden mee. evenals de respec tabele zakenlieden, die er echt op uit waren, een Jonas te kopen. En daar gingen ze dan. Een protret van de Wed. Jonas; opge boden tot 1300.—, een groot naakt „Su- zanna". (een zeer bekend werk van Jonas) 6500.zijn zelfportret, (dat eigenlijk nergens anders mocht hangen dan in het Maastrichtse Stadhuis): 4500.dc drie baadsters 5100.een portret van Jonas en zijn vrouw: 4600. Salome: 4700.de H. Drie-Eenheid: 1900.een portret van dc Paus Pius XII, (gemaakt naar een afbeelding) 450, een gezicht op Maastricht: 900.—. de Vier Heemskinderen: 900.—, het Leven van Christus, een enorm doek van twee bij drie meter: 2300—, de Notre Dame van Parijs: 550.een liggend naakt voor 1900.en een ander liggend naakt voor 1300.—. De ongeveeer twintig schilderijen en aquarellen, die het tot tussen de drie en vijfhonderd gulden brachten, hebben we maar niet genoteerd, evenmin als de vele mappen met tekeningen, welke, dik wijls schetsmatige en academische geval letje? toch altijd nog veertig, zestig, tachtig gulden haalden. De enige mannelijke erfgenaam kan heel tevreden zijn. Van dit succes zal Henri Jonas tijdens zijn leven nooit hebben gedroomd. Wat men curiosa noemde Vanzelfsprekend waren vele artisten, schilders, schrijvers, critici uit alle wind streken op deze verkoping afgekomen. Zij zullen tot hun ontzetting in de cata logus hebben gelezen, dat er verschillen de curiosa ook onder de hamer zouden komen, waaronder het palet van de schil der. enige schildersezels, zijn laatste pen selen, en verschillende pakken boeken, die men maar zo bij elkaar had gebon den. maar die intussen bibliophile uitga ven waren uit de beste dagen van de meesterdrukker Charles-Nypels, en met een vriendenopdracht van deze aan Henri Jonas in eerbied waren geschonken, op drachten ook van Jan Engelman en ver schillende anderen. Enkele van deze schone uitgaven, die nu bij een bosje gebonden waren, zouden voor kenners per stuk honderdvijftig gul den waard zijn. Hier gingen ze per bos. Curiosa Vrienden van Jonas, er leven er nog maar weinigen, Han Jelinger is er een van, die nog met hem hebben opge trokken, met hem rond de biertafel hebben gezeten, en van zijn inspirerend gezel schap genoten, maar ook jongeren, vrien den van zijn werk dus en van zijn wel haast geheiligd kunstenaarschap, hebben v?.? °ntstemming over zo weinig pieteit, dat zelfs het palet op de vendu- lijst voorkwam, doen blijken. En er zouden in de zaal protesten zijn opgegaan, die in de Maastrichtse kun stenaarswereld en in de culturele geschie denis van de stad als een rel zouden zijn opgetekend, wanneer men de treurige moed zou hebben gehad, in Maastricht openbaar het palet van Jonas ten verkoop aan te bieden. Het is zover niet gekomen, al vermeldde de catalogus het dan ook. Het palet, de schildersezel, zijn laatste penselen werden met een gebaar van wel wat late inkeer geschonken aan het Maas trichtse museum. En gelukkig: de Stichting Kunstbezit, die aan een artistiek reservaat voor Maas tricht en Limburg bouwt heeft op deze dag ook nog een en ander kunnen redden temidden van de forse opbieders, terwijl, zoals men ons tenslotte meedeelde, voor de stad Maastricht het grote doek met het „Leven van Christus" als onderwerp werd aangekocht. Of echter het zelfportret in zijn monu mentale voornaamheid, dat ons en heel Maastricht die morgen op de veiling zo verwijtend leek aan te kijken, een ere plaats in het stadhuis zal krijgen, was Dinsdagavond nog niet bekend. Mej. Scholte feestelijk ontvangen Het m.s. „Sibajak" van dc Kon. Rotterd. Lloyd" is gisterenmiddag uit Rotterdam met Nederlandse emigranten naar Au stralië vertrokken. Onder dc 949 volwasse nen en 354 kinderen beneden de twaalf jaar, bevond zich de 50.000ste emigrant, die na de oorlog naar Australië vertrok, n.l. mej. M. A. Scholte, een 20-jarige kap ster uit Amsterdam, die haar verloofde achterna reist. Feestelijk werd de in een lichtblauw mantelpakje geklede aanstaande mevrouw ZindierScholte door de gezagvoerder F. de Jong aan boord ontvangen, 's Middags werd zij toegesproken door de minister van Sociale Zaken, de heer J. Suurhoff, door de heer A. Sterling, ambassadeur van Australië in Nederland en de direc teur van de Kon. Rotterdamsche Lloyd, de heer Th. Ruys. die haar een zilveren schaal met inscriptie aanbood. Minister Suurhoff gaf de 50.000ste emigrante een boek als herinnering en twee Delftsblauwe borden, met het verzoek deze bij aankomst te willen overhandigen aan de Australi sche minister voor Immigratie, H. E. Holt en de secr.-generaal van het ministerie voor Immigratie T. Hayes. Het zijn vrijwel uitsluitend tamelijk grote gezinnen, die de „Sibajak" ditmaal aan boord heeft en verreweg de meeste zijn gesubsidieerd. Daaronder zijn 53 ge zinnen van Nederlandse oud-militairen, die in de tweede wereldoorlog aan de zijde van de geallieeren hebben gestreden en straks bij aankomst ook door de regering daar verder zullen worden geholpen. De „Sibajak" zal in Australië de havens Fremantle, Melbourne en Sidney aan lopen. De terugreis gaat via Surabaja en Djakarta, waar passagiers uit Indonesië met bestemming Nederland aan boord zullen komen. (Van onze Utrechtse redacteur). Tijdens een hevig omveer is gisteravond omstreeks half zes de 22-jarige J. V,, een hulpcontroleur van een coöperatieve in stelling te Jutphaas, door de bliksem ge dood. Met drie andere jonge mannen, die in het veld bij het Nedereind aan het werk waren, was hij onder een kar gaan schui len. Een der anderen, een zekere v. W., werd gewond. (Van onze Haagse redactie) Door de grote bouwactiviteit, dc positie van de materialen en de toestand op de arbeidsmarkt hebben de moeilijkheden van de aannemers een abnormale omvang aangenomen. De materialenpositie maakt een stagnatie van de bouwactiviteit on vermijdelijk. Deze sombere vooispelling deed de voorzitter van de Ned Kath Aan nemers- en Patroonsbond de heer R H. Terlingen in de rede, waarmee hij gis teren in het Kurhaus te Scheveningcn de 32ste Bondsvergadering opende. De aannemers zitten thans in de knel, zo vervolgde hij tussen de opleverings termijn aan de ene kant en het tekort aan arbeidskrachten en het gevaar van niet tijdige ontvangst van materialen aan de andere kant. Deze toestand is onhoudbaar, vooral daar de aannemer de overheid, die zelf het papieren bouwprogram opjaagt, op zijn weg vindt wanneer hij onontkoom baar gedwongen wordt hogere dan de toe gestane lonen te betalen, wil hij binnen de gestelde termijn gereed komen. De re medie moet volgens spreker komen van langere opleveringstermijnen, beperking van het bouwprogram of soepelere loon vorming. Hel systeem van tariefbeloning, gekoppeld aan een minimum aan admini stratieve beslommeringen, acht hij hier voor een goed uitgangspunt. Toch vreest hij dat het bovendien nodig zal blijken in de zomer langer te werken. Opvoering van de productiviteit is een factor, welke een belangrijke verlichting van de huidige spanningen in het bouwbedrijf kan bren gen. Over het opzetvraagstuk zeide de heer Terlingen. da' de aannemer meent de overheid met grote aandrang te moeten verzoeken, dat eenmaal ingestelde vervol gingen niet alleen kunnen worden beëin digd door het treffen van een schikking, maar dat deze ook ten einde kunnen wor den gebracht door het seponeren van deze zaken. De schikkingsbedragen, die vaak liggen op het niveau van het jaar inkomen van een middenstander, kunnen moeilijk als een zachte wenk aanvaard worden. Bijzinder moeilijk wordt dit, wanneer men wordt uitgenodigd derge lijke bedragen te betalen, omdat men iets gedaan heeft waarvan zelfs strenge mora listen de laakbaarheid niet hebben kun nen ontdekken verstandige economen de noodzakelijkheid beweren en scherpzin nige juristen niets anders weten te ver tellen, dan da* het kan vriezen of dooien. Spreker juichte de door de minister ge nomen maatregelen ter stimulering van het eigen won.ngbezit toe Hij zou de zelf- bewoningshijdrdge uitgebreid willen zien tot meergezinswoningen. Voorts betreurde hij dat deze bijdrage slecht? wordt toe gekend, indien de aanstaande eigenaar deze aanvraagt, voordat met de bouw van de woning is begonnen. Waardering had hij voor de eerste maatregelen van de minister om te komen tot sanering van het bestaande eigen woningbezit. De jaarstukken werden goedgekeurd De aftredende bestuursleden werden bij enkele candidaatstelling herkozen, behalve de heer B. F. Arend? uit Groningen die niet herkiesbaar was Zijn plaats werd in genomen door de heer J w. de Jong uit Lemmer Op ce vergadering waren ook aanwezig drs Derksen. secretaris van de Algemene Katholieke Werkgeversvereni ging en de heer Koops. voorzitter van de Katholieke Middenstandsbond. Bijdrageregeling te laag vo^r royale woning De vergadering keurde het reglement voor de landelijke sectie van bouwonder nemers (eigeribouwers) zonder hoofdelijke stemming goed. De afdeling Tilburg pro testeerde tegen het feit, dat de bijdrage regeling voor de zg. eigenbouw voor de verkoop te laag is. De overheid stimuleert het bezit van woningen, maar de bijdrage regeling is te laag om er waarlijk goede en ruime woningen voor de eigenaar van te kunnen bouwen. Dit is in strijd met de katholieke beginselen in verband met de gezinsgrootte. De bijdrageregeling moet zo worden, aldus spreker, dat wij royale, ge zonde woningen kunnen bouwen, die be rekend zijn op een gezonde gezinsontwik keling. Deze opvatting werd met een da verend applaus van de aanwezigen in het Scheveningse Kurhaus onderstreept. In de vorige deviezennota werd gecon stateerd, dat dc ontwikkeling van het be talingsverkeer met het buitenland in 1952 in vergelijking tot de voorafgaande jaren een aanzienlijke verbetering had vertoond De betalingen in het fbpende verkeer leverden in dat jaar het zeer omvangrijke overschot op van 1,863 millioen. Ook 1953 heeft een belangrijk voordelig saldo op lopende rekening opgeleverd, zij het, dat het overschot ad 1.279 millioen, 584 millioen lager was dan dat in 1952 aldus lezen wij in een nieuwe nota van de minister van financiën inzake de devie zenpositie. Verheugend was, dat in 1953 voor hei eerst sedert het einde van de oorlog de lopende betalingen in U.S.A.-dollars over het gehele jaar een overschot opleverden en wel van 255 millioen. In 1952, toen in dit opzicht reeds een duidelijke tendentie tof verbetering viel waar te nemen, werd per saldo nog een tekort van 164 mil lioen geregistreerd. In samenhang met het betalingsbalans overschot op lopende rekening gaven de goud- en deviezenreserves in 1953 een TJ ET is mij gebleken, dat ik met -*• andere wasmiddelen nooit zo iets heb bereikt, als met dit won- derwasmiddel: Castella Parels. Prachtig, in één woord. Mijn familie dacht, dat ik er teveel ophef van maakte, maar nu profiteren zij ook van Castella Parels en zijn in hun sas- U vliegt nu door de was heen! Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen die opgetogen zijn over de snelle en fantastische re sultaten, die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zo in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim- Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Deze nieuwe, veel kortere wasbehande- ling is ook veel beter voor alle textiel- weefsels: ondanks de geweldige was kracht van Castella Parels is er van slij- tage-in-de-was geen sprake meer. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met dit wonder- wasmiddel. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct per pak) in huis! j.e'Cp0n'scb van onze Parijse corresp.) derhandelingen heeft aangedrongen door De y ranse Kamer heeft een aanvang ge- grote gematigdheid op. De heer Pleven maast met het eindelijk door de regering I was voortdurend aanwezig op de minis- aanvaarde debat over de Indo-China- kwestie. De interpellaties z(jn onderhand tot zestien aangegroeid, er zijn er vandaag n.l. nog zes bijgekomen. Het zal er wel op uitlopen, dat de minister-president voor de derde maal de vertrouwenskwestie zal moeten stellen. Maar de heer Laniel heeft daar nog de tijd voor. want de commu nisten gaan voor het eerst sinds vijl jaar een congres houden en het is de gewoonte van de Kamer om. als één der politieke partijen congresseert, geen zitting te hou den. Dat maakt dat de redevoeringen van de lange rij interpellanten morgen reéds zul len worden afgebroken om op Dinsdag na Pinksteren te worden voortgezet. Dat was niet naar de zin van de leider van de so cialistische Kamergroep, de heer Lussy, die het Indo China-beleid niet langer in handen wilde zien van een regering met een afbrokkelende meerderheid Maar de Kamer bleef bij haar gewoonte en liet ook de in de laatste dagen ingediende inter pellaties op voorstel van de heer Laniel vallen. Enig nieuw geluid werd op deze eerste debatsdag niet vernomen. De communis ten en progressisten richtten hun aanval len vooral op de ministers Pleven en Bi- dault met alle heftigheid die zij voor hun propaganda nod'g hebben Intussen viel de rede van de heer Pierre André, een van de onafhankelijken, die het meest op on- tersbanken. De heer Bidault blijft voorlo pig te Genve De minister-president ver scheen slechts kort in de vergadering. Hij heeft wel andere zorgen dan dit debat, dat pas gevaarlijk kan worden indien Ge nève de volgende week niets oplevert. Aan en af B(j het begin der zitting waren n.i. de Gaullisten van de republikeinse Unie voor Sociale Actie zoals zij zich thans noemen, vergaderd om het de heer Schmittlein ge weldig kwalijk te nemen, dat hjj de pas afgetreden minister voor de geassocieerde staten. Marc Jaquet, had opgevolgd. De heer Schmittlein had 's ochtends reeds de minister-president vergezeld om gehoord te worden door de nieuwe coördinatiecommissie inzake 't Indo Chi- nadebat In een fractievergadering namen de Gaullisten met grote meerderheid een motie aan, welke het ongewenst noemde, dat één hunner een ministerie zou krijgen Voor Laniel betekende dit een aanzien lijke vermindering van zijn kans om aan het eind var, het Kamerdebat nog een meerderheid te vinden. En zoals uit de vorige stemming over de vertrouwens kwestie reed? is gebleken heeft hij geen enkele stem meer te missen. In de loop van de avond vernam men dan nok, dat de heer Schmittlein aan de minister-president zijn ontslagbrief ging brengen. M.R.P. dreigt met Kamer ontbinding De Kamerleden bespraken vooral de re sultaten van de jongste partijcongressen en waren niet weinig onder de indruk, dat de M.R.P. het op een Kamerontbinding zou laten aankomen als de Kamer niet bin nenkort de E.D.G. aan de orde zou stel len. Bij deze tweede crisis zou de M.R.P. niet bereid zijn aan enige regering mee te doen die niet bereid is de lijn van het huidige buitenlandse beleid te steunen. Vooral on der socialisten is de ontevredenheid daar om vergroot, omdat de M.R.P. de socia listen zou willen nopen aan een toekomsti ge regering deel te nemen, terwijl de so cialisten nog st.eeds in hun weigering om regeringsverantwoordelijkheid te dragen willen volharden. Een Kamerontbinding wordt dóór alie partijen, behalve de com munistische en de M.R.P., bestreden voor al omdat er, naar zij beweren geen kans is om vóór de dan volgende algemene ver kiezingen het kiesstelsel te wijzigen. De iongste tussentijdse verkiezingen hebben de M.R.P. niet alleen twee zetels bezorgd maai ook geleerd, dat de terug gang der Gaullisten voor haar de belofte inhoudt van een herstel van de sinds de laatste twee a,gemene verkiezingen aan de dag getreden achteruitgang, waarbij de M.R.P. voornamelijk van het optreden der Gaullisten te lijden had. Onverschillig hoe het te Genève loopt is er overigens een kans. dat de heer La niel het Indo Chinadebat te boven zal ko men, aangezien de mogelijkheid bestaat, dat de Kamer pas serieus de regering onder handen zal willen nemen bij hel bepalen van de datum voor het debat over de E D G Bit dit laatste moeten we aan te kenen dat de houding van de socialisten op dit punt lang-niet zo zeker is, als de resolutie van het partijcongres wel wil doen geloven. voortgaande kwantitatieve en kwalitatieve verbetering te zien. De totale toeneming incl- de saldi aan vreemde valuta buiten de Ned. Bank, beliep 916 millioen. De kwalitatieve verbetering komt daarin tot uiting, dat de stijging van de reserves aan goud en algemeen convertibele valuta's die der totale reserves nog overtrof. Dollar vraagstuk Wat het dollarvraagstuk betreft wordt in de nota geconcludeerd, dat de wereld met betrekking tot het dollarvraagstuk momenteel in een periode verkeert, waar in de gestegen hoop op een structurele op lossing nog zal moeten worden bevestigd door de gang van zaken in de naaste toe komst. Ondanks het betalingsbalansoverschot op de lopende dollarrekening in 1953 moet de mogelijkheid tot een structurele oplossing van het individuele Nederlandse dollar probleem uitsluitend of overwegend op basis van het rechtstreeks verkeer met het dollargebied als twijfelachtig worden beschouwd. Ons land zal mede aangewezen blijven op bevredigende mogelijkheden tot con vertering in dollars van overschotten te genover derde landen. Groot is in dit op zicht het Nederlandse belang bij een be vredigende structuur van de E. B. U. Groot is voorts ook het belang, dat Ne derland heeft bij mogelijkheden tot ont vangst van dollars uit het bilaterale ver keer met derde landen, in welk kader In donesië in de laatste jaren -ulk een be langrijke rol heeft gespeeld. Wat de Europese Betalir gsunie betreft wordt te kennen gegeven dat de Neder landse regering het van zeer groot be lang acht dat de E. B. U. in stand blijft tot de voorwaarden aanwezig zijn voor de overgang naar een meer multilateraal stel sel. De hoop bestaat, dat na dit jaar de voorwaarden voor overgang naar conver tibiliteit in belangrijke mate vervuld zul len zijn. Indien de E. B. U. echter nog lan ge tijd blijft bestaan zal voor problemen als aflossing van permanente schulden en verrekening buiten het quotum een af doende oplossing moeten worden gevon den. Reservepositie niet ongunstig Aangaande de gevolgen en perspectie ven van de verbeterde Nederlandse de viezenpositie wordt in de nota o.m gezegd, dat de Nederlardse goud- en deviezen reserve per uit April j.l. voor zover de Ned. Bank betreft, ca 4400 millioen be droegen, waarvan bijna 80 pet in goud en algemeen convertibele deviezen. Een vergelijking met andere landen leert echter dat Nederland enerzijds nog geenszins het niveau van landen als de Ver. Staten en Zwitserland heeft bereikt, doch anderzijds de vergelijking met Bel gië en West-Onitsland goed doorstaat en in een belangtjjk betere positie verkeert dan Engeland en Frankrijk. Volgens deze vergelijkingen mag de huidige reserve- oositie van ons land dus niet ongunstig worden genoemd Aangenomen mag worden, dat Neder land in staat is aan de 'gevolgen van incidentele en niet te sterke conjunc turele tegenslagen het hoofd te bie sden, terwijl de reserves tevens vol doende kunnen worden geacht om voor zichtig voort te gaan met het vrijmaken van het betalingsverkeer en om tezamen met andere landen over te gaan tot con vertibiliteit ten aanzien van lopende transacties. Dit houdt intussen niet in, dat iedere verdere stijging als ongewenst zou moeten worden beschouwd Men bedenke in dit verband ook. dat op lange termijn een tendentie tot stijging van de absolute re serves noodzakelijk is om gelijke tred te houden met de groeiende omvang van het internationale betalingsverkeer. Kleiner overschot verwacht In de slotbeschouwing der nota worJt dc uitspraak gewettigd geacht, dat Neder lands externe positie, wat de betalings balans in alle valuta's tezamen betreft, als gezond is te beschouwen. Uiteraard zullen, gegeven de structuur van deze economie, schommelingen van meer of mindere grootte te allen tijde kunnen voorkomen. De marge, welke het in 1953 behaalde overschot liet, alsmede de hui dige bevredigende binnenlands-monetaire toestand rechtvaardigen evenwel een zeker vertrouwen in de toekomstige ont wikkeling. Wat de naaste toekomst betreft acht de regering het voortbestaan van een overschot op lopende rekening het meest waarschijnlijk, ai zal dit vermoedelijk van geringere omvang zijn dan het in het jongste verleden bereikte. (Van onze Brusselse correspondent). Het is buitengewoon opvallend hoe weinig commentaar de gehele Belgische pers heeft gewijd aan het nochtans alles behalve gewone geval van het bezoek, dat de socialistisch-Iiberale regering Za terdag aan koning Leopold heeft ge bracht. Wij hebben daaromtrent reeds onze mening gezegd in ons blad van Maandavond. In de Belgische pers was het eerst Dinsdagochtend, dat markant commen taar op dat zonderlinge bezoek werd uitgebracht, en dan nog maar slechts door eén enkel blad, de Brusselse R.K. „Standaard". Het uitblijven van elke reactie in de pers wan dit land heeft ook dat blad ge troffen. In een artikel onder de dubbele titel „Dg averechtse koningskwestie" en ..De linksen worden Leopoldist" begint het met „er zich over te verwonderen", dat het bezoek der linkse regering aan koning Leopold in het buitenveroJijf van Laken, niet meer commentaar heeft uit gelokt. Deze courant levert er dan zelf, en nog wel over bijna twee kolom. „Dp houding van de linkse regering is zeer kenschetsend en er vallen lessen uit te trekken", zegt het blad, dat verder herinnert aan „de aanvallen in de socia listische kranten telkens wanneer ko ning Leopold ergens in het openbaar verscheen, of een daad stelde waaraan een politieke betekenis kon worden ge hecht". En het vervolgt: „Nu stellen wij vast. welke akelige comedie socialisten en liberalen hebben gespeeld. De heer Van Acker met al zijn ministers laten zich door koning Leopold ontvangen Dat is onder de C.V.P.-regering nooit gebeurd". Dan luidt het verder: Welke woorden zouden daar gewisseld zijn geworden? Zou Spaak zijn excuses hebb' aangebo den? enz. Het bJad bevestigt verv„.„. at wij Maandag reeds mededeelden. „Van Elizabeth te gaan uithalen. Acker heeft in elk geval weer voor een spectaculair gebaar gezorgdDe link sen hebben bewezen, dat zij de politiek als een louter macchiavellistisch spel op vatten". Logisch voortdenkende zegt „De Stan daard". Ofwel heeft koning Leopold tij dens de bezetting slecht gehandeld en dan mogen zij hem niet opnieuw op het voorplan brengen. Ofwel valt hem niets te verwijten en dan mist hun campagne tegen hem elke grond. Dan was hun mars naar Brussel en hun begrip van revolutie totaal onverantwoord. De politiek van de linksen is afgeke ken van die van de communisten, voor wie geen objectieve waarheid bestaat en voor wie de verovering van de macht het enige doel is". Dat de C.V.P.-regering tijdens haar bewind ongelijk heeft gehad zich angst vallig van koning Leopold verwijderd te houden, is thans overduidelijk, „nu blijkt hoe geveinsd het anti-Leopoldisme der linksen was". Het blad vraagt zich vervolgens ook af. wat de socialistische volgelingen die men destijds tegen Leopold HI in het harnas heeft gejaagd, wel over de nieu we koerswending van hun voormannen zullen denken? Men kan daar toch ook nog niet vergeten hebben, dat tijdens de Leopoldsonlusten niemand minder dan de socialistische leider Buset de haat te gen Leopold zover dreef, hem van zijn kinderen te willen verwijderen, met hem het land te willen doen verlaten. Nu blijkt die hetze tegen Leopold „boerenbedrog op grote schaal te zijn geweest" zegt nog „De Standaard", die concludeert: „Wij geloven dat er een immanente rechtvaar digheid bestaat, en zijn ervan overtuigd, dat die oneerlijke politiek tegen de link sen zaJ uitdraaien". Zijn wij goed ingelicht, dan zou het In Van Acker's bedoeling liggen, zijn jong ste propagandastunt ook bij koningin

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3