Gloeilampjes Fantast, die geen maat kon houden PAGINA 5 WOENSDAG 2 JUNI 1954 Zo maar weg nu en dan klem. Het kasboek en het giro- boek zijn spoorloos verdwenen. Bij de reconstructie van dit onderdeel der affaire de wissels is men moeten afgaan op een verzameling debiteurenkaarten. En men debatteert nu uitvoerig over de vraag of deze kaarten wel het nodige houvast ooden. De chef-boekhouder wijst de verant woording daarvoor af. ,Ik had slechts acht man personeel", zegt hij verontschuldigend en toen hij bij de firma kwam was het helemaal een chaos. En bovendien: ik was de directie niet De verdediger wijst op verdachte Jacques Th., die naast de getuige staat: „Vond u verdachte Th. een administratief genie? Denkt u, dat hij een dergelijke boekhouding met zo iets van 15.000 debi teuren zou kunnen controleren?". Getuige: „Neen, dat niet. Maar ik dacht, dat hij administratief toch enigszins op de hoogte was". Verdediger: „Waarom dan?". Getuige: „Omdat de heer Th. tenslotte vroeger rechercheur is geweest De president had de zaak-Plurifort in tussen naar een ander facet geleid. Men heeft de keus uit een veelvoud van facet ten: er zal, over acht dagen een nieuwe zitting nodig zijn om de rest van de chaos te behandelen. De dagvaarding sprak niet alleen over de, in feite dubbel getrokken wissels, zij sprak onder meer van „bedrieglijke bankbreuk", en wéér stond, gebogen en met zachte stem, Jac. Theunissen ook voor dit deel van de zaak voor zijn rechters, en ditmaal vergezelde hem zijn broer Hein. „Procuratiehouder", zei Hein Th., toen men hem vroeg welke functie hij in de firma Plurifort eigenlijk bekleedde, doch toen men er de voormalige boekhouder der firma, die voor de tweede maal ge tuigen moest, er naar vroeg, antwoordde hij: „In naam was Jac. directeur van de firma, maar ik heb altijd de indruk gehad, dat hij alleen maar de opdrachten van zijn oudere broer uitvoerde". Hein Theunissen zweeg. Mensen, die hem in zijn grote dagen als zakenman-in-het- groot gekend hebben, zeiden van hem, dat hij een fantast is en geen maat kon houden, doch tijdens deze eerste zitting bewees hij in ieder geval, dat hij wèl op tijd te zwijgen weet. Een merkwaardig man, Hein Theunis sen. Men acht hem ouder dan de 39 len tes welke hij telt. Zijn ogen zijn vinnig en uitdagend, achter zijn gebaren schuilt een driftige, nauwelijks in toom gehouden kracht en hij is jn staat om een lange zin even voortreffelijk als voorzichtig te formuleren. Men zou hem op een verze keringsagent schatten of op een regionale handelsreiziger, doch in 1948 kreeg hij vijftien maanden hechtenis in een affaire met vervalste textielbonnen. en drie jaar later reeds was hij de man-op-de-achter- grond in een afbetalingszaak, die zich als een olievlek uitbreidde: de firma Plurifort, en gros et en detail, en de „J en H-win- kels" die, de een na de andere als padden stoelen uit de grond schoten. „Is het waar", zo informeert de presi dent, „dat U vond, dat het nog meeviel toen Uw hoofdboekhouder er U begin 1952 op attent maakte, dat de firma Plu rifort een tekort had van 200.000 gulden? „Het viel me inderdèad mee", zegt ver dachte, en dan terwijl nu een nieuwe rij getuigen voorbij trekt trekt men het gordijn weg en gunt men de opmerk zame toeschouwer een blik in een terra- incognita, waar blijkbaar de zonderlingste dingen spelen. Toen een der crediteuren van de firma Plurifort in Juli '52 beslag liet leggen op de voorraden van het be drijf, moesten er volgens de boeken nog 1075 costuums in voorraad zijn. In werke lijkheid telde de voorraad op dat ogenblik niet méér dan 217 costuums. „De rest", zegt Mr Schillings, „is spoorloos verdwe nen". Hein Th.: „Dat kan niet, meneer de pre sident". President: „Het blijkt uit de stukken". Hein Th.: „Er kunnen geen acht honderd costuums spoorloos verdwijnen. Boven dien de hoofdboekhouder was daar ver antwoordelijk voor". De hoofdboekhouder komt opnieuw voor het hekje. Zijn verklaringen zijn wat vaag. Hij kan zich vele dingen niet meer nauw keurig herinneren, en hij antwoordt op een vraag herhaaldelijk met de mededeling „dat zou ik niet durven zeggen", doch hij wordt plotseling bijzonder pertinent als men hem de verantwoordelijkheid voor 800 spoorloos in het niet verdwenen costuums in de schoenen wil schuiven. „Er was geen behoorlijke contröle mogelijk", klaagt hij voor de zoveelste maal, „ik had slechts acht man personeel op de boekhouding.." Bijvoegen prijzen van 80 6046, 5352, 20074; 16531 m.z. 16567. Nieten 7729 m.z. 7927, 10221 m.z. 11221. het proces-Plurifort laat op deze dag ver zandde. Het proces was droog nu en dan en het bewoog zich langs grillige paden. De „grote" zaak Plurifort bleek lang zo menselijk niet als de zaak der kleine ge dupeerden die vanmorgen diende. Het enige wat daar nog aan herinnerde was de aanwezigheid van een getuige die, uit naam en in opdracht van een aanta' crediteuren, de kleine, gedupeerde lu'den nog steeds met wissels achtervolgt. Men onthulde dat tot voor kort zijn honorarium 750 per maand bedroeg. Gisteren is te Nijmegen een nieuw station in gebruik genomen. V.l.n.r. burgemeester mr Ch. Hustmx, de direc teur van de N.S. ir F. den Hollander en de architect ir Svan Ravensteyn. Boven de ingang een beeldengroep voorstellende de snelheidde veiligheid en de service van het spoorivegverkeer. Brugge Die Jean van de Caveye toch. Daar heeft hij zowaar 214 uur en 16 minuten achter een zitten jammeren op zijn accordeon. F.n nu noemt hij zich wereldrecordhou der accordeonspel en vindt zich vermoe delijk wel een tikje belangrijker dan vóór hij met deze waanzin begon. Londen I Een boete voor een zwartkijker, ofte wel een televisie-toestelbezitter, die naar zijn scherm zat te turen zonder de ge bruikelijke belasting te betalen. Vijf nond moest hij dokken, de komiek Ben Warriss. Zijn grootste bekendheid geniet hijals televisiester. Londen II Alle bierdrinkers in de hele wereld te zamen slokten in 1953 32.075 millioen liter naar binnen. Dat het hun wel bekome. Het bier is ongetwijfeld overal weer best. want men nam het peuleschilletje van '65 millioen liter van het schuimende nat méér dan in het jaar 1952. De Amerika nen maakten de mooiste vooruitgang volgens de brouwerijen en in Enge- and deed de grootste terugval in het ;ebruik. Onze zuidelijke buren zijn de utmmers één op de wereldranglijst, want nen goot daar verleden iaat per hoofd of liever per keelgat) 140 liter bier naar binnen. Aannemen! Moskou In de Sovjethoofdstad vierde men een internationale kinderendag. Bij die gele genheid deelde de radio mee, dat aan vier millioen Russische vrouwen de moederschapsorde voor moederglorie" was uitgereikt, terwijl 41.000 Russinnen tot „moeder-heldinnen" werden gepro clameerd. De .Prawda", het leidende Russische blad, schreef naar aanleiding van deze kinderdag: „Elk gezin, in elk deel van de wereld, hoopt van harte, dat zijn kinderen nooit de dreigende dreun van aanvallende vijandelijke vliegtuigen zullen horen en bevend zul len moeten wachten op daverende bom explosies". Hetgeen nog niet zo slecht gezien is van onze Russische collega.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5