Persen van eiwit uit gras blijkt mogelijk og geen nesiissmg over ver deling dollarlening K.S.G. Individuele bezwaren bleven tegen het „compromis" gr Wilhelmus Petrus Adrianus Maria Mutsaerts VELASQUES Middel tot verbetering voedingstoestaud van mens en dier Thans het woord aan de parlementen helpt U wel. Cambodja vraagt de V. S. om wapens Zondag veertig jaar priester Britten ontslaan acht stamhoofden maar PAGINA 5 Proeven in Engeland: varkens kregen dikkere haren en kippen groene eieren de band tussen goede rokers Verhoging levenspeil Dr Da Costa Gomez zeci tevreden KODÊ KRUIS De spanning in Boeganda ^-Pinksteren èn de langste dagen van het jaar: in één-en-dezelfde maand! Allemaal extra-tijd voor sigarenkenners om van Velasques te genieten. Laat de ware roker, die in U schuilt, nu aan z'n trekken komen. Breek een doos van die nobele Velasques aan. En ervaar, hoe een mooiere tijd voor U aanbreekt! ten aanzien van de credietverlening tot' in bijzonderheden vaststaan. Van de daaruit voortvloeiende effectieve rentevoet zal het afhangen, waar 't gewicht van de crediet- aanvragen regionaal zal liggen. Uit het feit, dat de op de dollarlening gebaseerde credieten van de Hoge Autori teit tot de kolen- en ijzerertsmijnen, als mede tot de bouw van mijn werkers wonin gen zijn beperkt, zouden eveneens bepaal de geografische zwaartepunten van de met bedoelde credieten te steunen investerin gen voortvloeien. Dat het bij de credietverlening door de Hoge Autoriteit slechts een centrale finan ciering kan betreffen, is meermalen, en wel het laatst in Straatsburg uiteengezet. Dit blijkt eveneens uit de tekst van het verdrag, dat in artikel 54 sub 1 uitdrukke lijk bepaalt, dat de Hoge Autoriteit door het verlenen van credieten, of door het geven van haar garantie voor andere door de ondernemingen aangegane leningen de uitvoering van investeringsprogramma s kan „vergemakkelijken''. Onder de werkzaamheden van de bij zondere commissies, welke door het Raad gevende Comité zijn aangewezen, om de vragen te bestuderen, welke door de Hoge Autoriteit aan het Comité zijn voorgelegd, valt onder meer de bestudering van het vraagstuk van het verhogen van het levenspeil en de harmonisering van da arbeids- en levensvoorwaarden. De vraag van 27 Februari 1954, welke de Hoge Autoriteit te dien aanzien heeft ge steld, luidt als volgt: „Op welke wijze zou de Hoge Autoriteit binnen het verdrag kunnen bijdragen tot de harmonisering van de arbeids- en levensvoorwaarden binnen de gemeen schap? Op welk terrein zou haar activiteit zich het snelst doeltreffend kunnen ont plooien?''. Het antwoord van het Raadgevende Comité dient rekening te houden met economische en sociale factoren, welke tezamen de ongelijkheid van de arbeids- en levensvoorwaarden binnen de gemeen schap verklaren. Het analyseren van elk van deze fac toren zal het mogelijk maken suggesties aan de hand te doen, welke de Hoge Autoriteit van dienst kunnen zijn bij te dragen tot de harmonisering van de ar beids- en levensvoorwaarden op een hoger niveau. heer Schouten, „deze verklaring af te moeten leggen. Liever ware mij een rege ling geweest, waarbij dit verschil niet bestond. Ik hoop, dat dit verschil alsnog uit de weg geruimd kan worden, omdat ik van harte wil meewerken aan de bloei van Suriname en de Antillen". Op ,een persconferentie, gehouden een dag voor de slotvergadering, heeft dr Da Costa Gomez nog stelling genomen tegen publicaties, als zouden er in zijn delegatie meningsverschillen hebben bestaan over de positie van de procureur-generaal. Vol gens hem was niets minder waar. De pro cureur-generaal is niets anders dan een gewone ambtenaar, wiens taak nauw is omschreven, meende hij. De positie, welke de West zich thans in het Koninkrijk verworven heeft, noem de hjj zeer aantrekkelijk. „Ons is de vrije keus gelaten of we binnen het rijk wilden blijven of uittreden, doch wij hebben gaarne het eerste gekozen. Onze positie in het rijk is van onschatbare waarde en we streven niet naar onafhankelijkheid" voegde hij er aan toe. Suriname De Surinamer, mr Pos, drukte zich voorzichtiger uit. De waarde van onaf hankelijkheid wordt niet alleen door staat kundige maar ook door economische en sociale factoren bepaald, meende hij. „Ik weet niet, hoe deze over 50 of 100 jaar zullen zijn. Ik vertrouw echter, dat het statuut zich zal aanpassen aan gewijzigde omstandigheden", zo drukte hij zich uit. den beoordeeld, wanneer de voorwaarden het „Tsjechoslowaakse regeringsbureau voor kerkelijke zaken" wordt uitgegeven, bevat, volgens het K.N.P., in zijn Mei nummer het pauselijk gebed voor het Mariajaar. Tot dusver was elke vermel ding van het Mariajaar in Tsjechoslowa- kije verboden. Reeds van het vorige jaar af werd in de communistische pers van het land be weerd, dat de Paus het Mariajaar had aangekondigd om de religieuze gevoelens der mensen voor politieke doeleinden te misbruiken. Deze onverwachte publicatie wordt door katholieken in Tsjechoslowakije, die zo dikwijls door regeringsorganen om de tuin geleid worden, met argwaan bezien als een mogelijke manoeuvre in verband met de eerstvolgende verkiezingen. Cambodja, een der drie staten van Indo-China, heeft de V. S. om wapens verzocht voor het terugslaan van Viet minhtroepen, die het land binnenvallen, aldus is Donderdagavond te Genève ver nomen. In gewoonlijk welingelichte kringen zegt men, dat zowel in Genève als Pnom Penh, de hoofdstad van Cambodja, besprekingen' worden gevoerd. De V. S zouden gunstig hebben gerea geerd, maar van mening zijn, dat onder handelingen via Frankrijk moeten worden gevoerd, aldus werd gezegd. Camibodja was echter de mening toe gedaan, dat het volledig onafhankelijk is en dat Frankrijk daarom niet aan de onderhandelingen behoeft deel te nemen Het land heeft vliegtuigen nodig, maar ook een hoeveelheid materiaal, zoals ge weren en vrachtauto's. Bij de commandotroepen te Roosendaal droeg lt.~kol. Beets het commando der troepen over aan It.-kol. H. Holl (rechts) rende de jaren 1915-1928 had hij gelegen heid gehad dit terrein enigszins te verken nen. Zijn blijmoedig karakter en zijn actieve belangstelling in het heil van zijn priesters en diocesanen deden hem spoedig aller harten winnen. Zijn devies: „Christus for- metur in vobis" getuigde hoezeer de di recte zielzorg hem „lag". Gedurende de 12 jaren van zijn Episcopaat zijn wij dan ook getuige geweest van zijn ijtter voor het zieleheil van zijn steeds groeiend bisdom, dat telken jare met ongeveer 20.000 gelo vigen wordt vermeerderd en thans reeds meer dan een miilioen katholieken telt. Welke arbeid en zorg dit van de Bis schop vereist, is duidelijk: meer dan 50 kerken werden door Z. Exc. geconsacreerd terwijl het aantal vormelingen in de hon derd-duizenden looptEn dan spraken we niet eens van de financiële zorgen, veroor zaakt door oorlogsschade, die het bisdom Den Bosch zwaarder dan andere bisdom men heeft getroffen. Dank zij de initiatieven van de Bisschop en de steun van zijn diocesanen zijn deze moeilijkheden grotendeels overwonnen ai blijft het gebrek aan priesters en de noodzakelijkheid der oprichting van tel kens nieuwe parochies een voortdurende en drukkende zorg. Moge door het voortdurend gebed van priesters en gelovigen de H. Geest onze Bisschop blijven verlichten en sterken in zijn moeilijke taak, waarin zijn diocesanen door onverbreekbare aanhankelijkheid en trouwe volgzaamheid hun jubilerende Bisschop mogen blijven steunen. Geen wens en belofte zal de Jubilaris aangenamer zijn De regering van Oeganda heeft Donder dag acht stamhoofden in Boeganda, waar dezer dagen de noodtoestand werd afge kondigd, ontslagen. Het ontslag is een ge volg van een onderzoek naar hun houding, loyaliteit en optreden in verband met de huidige toestand in de provincie, aldus is officieel in Kampala bekendgemaakt. De Britse resident Birch verklaarde géén heftige reactie op de ontslagen te verwachten. Er zal naar de betrokken ge bieden geen speciale politie worden gé- zónden. „Ik denk, dat de ontslagen voor sommige personen in bepaalde plaatsen een opluch ting zullen zijn", merkte hij op. tien dagen na de wijding van de nieuwe Bisschop als gijzelaar werd weggevoerd naar het gijzelaarskamp te Haaren. Toen mgr Diepen overleed werd de titu laire Bisschop van Lyrbe „Episcopus Bus- coducensis", residentie Bisschop van 's Bosch, op 18 Maart 1943. Met grote blijdschap en dankbaarheid zijn de priesters, religieuzen en gelovigen hun nieuwe Bisschop tegemoet getreden, al zal het de parochianen Can de Theresia- parochie hard gevallen zijn, dat zij hun beminde herder moesten afstaan. Ze zou den echter ondervinden, dat hun pastoor hen met vergeten zou want telken jare nog keert de Bisschop naar zijn geliefde The- resla-kerk terug om er de plechtigheden der Goede Week met zijn oud-parochianen te vieren. Het zal inderdaad mgr Mutsaerts zelf ook zwaar gevallen zijn, dat hij dit directe zielzorgwerk, waaraan hij zich ais pastoor met zoveel ijver gaf in een parochie door hemzelf gesticht, moest verwisselen met het zware verantwoordelijke Bisschops ambt. Toch was voor herq het terrein van het Bisschoppelijk bestuur niet geheel onbe kend: als secretaris van het bisdom gedu-i 60 belangrijke vredestaken... Kent U ze...? Denk eens aan hulp bij rampen, bloedtransfusie, hoornvliesoverbrenging voor blinde moedermelk voor zwakke baby been transplantatie, boottochten voor invaliden, welfare-werk in ziekenhuizen en thuis, lectuur voor patiënten, hulpposten langs de wegen.. Dit zijn slechts enkele van de meer dan 60 manieren waarop Uw Rode Kruis helpt. U hebt die hulp nog nooit nodig gehad? Wees blijl Maar dan reden te meer Uw Rode Kruis bij te staan; te geven! Zoveel U missen kunt.. „Tickertape" voor Haile Selassie. Een miilioen New Yorkers hebben Dinsdag keizer Haile Selassie van Abessynië een uitbundige ontvangst bereid, toen hij in een open auto over Broadway reed in een regen van confetti en papiersnippers. De keizer genoot zichtbaar van de papierval, die op hem neerdaalde. Op de rijtoer volg de, zoals gebruikelijk, een ontvangst ten stadhuize.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5