Werk gaat door, geleerden tonen maar ernstige beduchtheid Indo-China moet n groter aan deel krijgen De lekkerste pijptabak ide handigste verpakking jj Dukaat ^tVolksn vern, genot-* i v.,, Karei Jonckheere, de humor en de zee Egyptisch koningsgraf ontdekt Bescherming-Bevolking kreeg ovatie van Coventry Parijs en Rome tot E.D.G.-ratificatie aangespoord 85 dj Ely als hoogste militaire en civiele autoriteit naar Indo-China UN in patent-verpakking! Militair Balkanverdrag Guillaunie tot stafchef benoemd ^TERDAG 5 JUNI 1954 PAGINA 3 Het gesprek over de atoombank is mislukt, heeft president Eisenhower medegedeeld. De Sovjet-Russen willen zich niet hij een inter nationale controle op de atoomenergie en het gebruik er van neerleggen. Eisenhowers mede deling was nauwelijks een verrassing, na wat Bernard M. Baruch enkele weken geleden be toogde, n.l. dat slechts een waarlijk te contro leren en met kracht door te voeren internationale inspectie effect zou sorteren. Hij deed dit in een rede te New Aork en herinnerde aan het verzoek van het Kremlin, om de atoomwapens uit te bannen. Het verzoek werd intussen tege lijkertijd gedaan met een enorme krachts inspanning van de Sovjet-Russen, om de achter stand in de race met de Verenigde Staten en Engeland in te halen. Intussen, de mensen, die momen teel het meest van de waterstof bom hebben te lijden, zijn de be woners van de Marshall-eilanden, waarvan Eniwetok en Bikini deel uitmaken. Deze eilanden stonden vóór de Tweede Wereldoorlog on der Japans bestuur. Daarna zijn ze Amerikaans mandaatgebied gewor den. De Verenigde Naties, die de archipel aan Uncle Sam toewezen, konden niet bevroeden, wat er van de Marshall-eilanden gemaakt zou warden. De 11.000 bewoners even min. Een deel hunner heeft reeds zijn woonplaatsen moeten ontrui men. De rest, verontrust door de werking der radioactieve stofwol ken, heeft zopas aan de Verenigde Naties gevraagd, Uncle Sam te ver bieden, hun geboortegrond tot proefstation voor waterstof- en atoombommen en eventueel atoomwapens te maken. In Maart hebben honderden mensen op de Marshall-eilanden, toen de deskun digen zich in de uitwerking van de waterstofbom vergist hadden, min of meer ernstige nadelen door radioactieve vergiftiging opgelo pen. Er zitten tal van aspecten aan het probleem der atoomenergie. Het is bijna ondoenlijk, ze alle te belichten. We volstaan voor heden dan ook met het vermelden van enkele nieuwe bijzonderheden. Het is o.a. bekend geworden, dat zowel de Amerikanen als de Sovjet-Rus sen met grote voortvarendheid stu deren op middelen, om de uitwer king der radioactieve uitstralingen te neutraliseren en indien mogelijk, te voorkomen. Voorts is het 't ver melden waard, dat het Kremlin eindelijk de naam van zijn voor naamste atoomgeleerde heeft prijs gegeven. Het is Pjotr Kapitza, de 59-jarige zoon van een tsaristische generaal. Kapitza heeft omstreeks 1920 als jong kernpsysicus in Enge land gewerkt. In 1934 is hij naar Sovjet-Rusland teruggekeerd, dat hij oorspronkelijk ontvlucht was. Het was niet zijn bedoeling, er te blijven, maar de Sovjet-Russen hielden hem vast. Een jaar lang weigerde hij, hun zijn medewer king te verlenen, maar zijn tegen stand werd tenslotte gebroken en nu staat hij aan het hoofd van het grote laboratorium van Magadan in Siberië. Observator BELANGRIJKER DAN TOET-ANCII-AMON T rilogie Belangrijk? Waarschuwing herhaald In dit verband noemde Dulles de N.A.T.O. een der belangrijkste en meest geslaagde ondernemingen ter verwezenlij king van de gemeenschappelijke veilig- I heid. Sprekende over het voorgestelde Europese leger zeide de minister echter, dat de Europese verdediging ernstige hin der ondervond van het feit, dat Frankrijk en Italië in gebreke blijven om het ver drag van de E.D.G. te ratificeren, cn hij bracht een vroegere waarschuwing in her innering, dat de V. S. hun politiek ten aanzien van West-Europa zouden moeten herzien, als het verdrag niet spoedig zou zjjn bekrachtigd. Officieel aangekondigd A Win gratis Uw kist Drie Hoefijzers Bier Parijs bevestigt officieel: Onafhankelijkheid van V ietnam ATOOMENERGIE weer n angst zo Bernard Baruch was de man van het plan, door de Verenigde Stalen reeds in 1046 aan de Commissie voor de Atoomenergie van de Verenigde Naties voorgelegd, tot een internationale controle van het probleem. Dit plan is nooit uitgevoerd kunnen worden, omdat, het Kremlin zich van meet af aan tegen een doelmatige, controle, verzette, althanswat iet eigen land betreft. Baruch had in zijn plan een voorstel vervat, om de gezamenlijke productie van door atoomenergie verkregen brandstoffen in een internationale pool te verenigen en ten diensten van de industrie, van alle landen ter uercld te stellen. Hij gaf intussen toe, dat met zulk een ,.poolhet probleem der atoomwapens niet kon worden opgelost en daarom zou het de naties worden toegestaan, een bepaald gedeelte van haar productie voor dit doel te reserveren. Maar nog steeds is Baruch van mening, dat een internationale controle van een gedeelte altijd nog beter is dan helemaal geen controle van het geheel. Het uitbannen van atoomwapens zou echter naties, die zich nauwgezet aan de overeenkomst hielden, in het nadeel brengen tegenover andere, waarvan dit gezien de ervaring niet verwacht kan worden. Welk land hij hiermede bedoelde, is wel duidelijk. Inmiddels gaat het wetenschap- W °P gebied van de atoomenergie gestadig voort. Vrij- e' 111 stilte. Het is daarom goed, at af en toe van hogerhand of van Wetenschappelijke zijde een gerust stellende verklaring loskomt. Maar al te zeer bestaat immers de moge- lijkheid, dat zich onder de mensen een zekere apathie aan de ene kant, een angstpsychose aan de andere kant verspreidt. Het voorbeeld van de Engelse stad Coventry heeft be wezen, hoe sommigen zelfs lei dende persoonlijkheden zich door de gedachte aan de vernieti gende uitwerking van een atoom- of waterstofbom laten ontmoedi gen. Zoals bekend, schrapte de ge meenteraad in deze indertijd door Goerings „Stuka's" zo geteisterde stad het subsidie aan de organisatie voor de Bescherming Bevolking, van de redenering uitgaande: er is hiertegen toch niets te doen. Direct werd daartegen ingebracht, hoe zeer ook in de omgeving, waar zo'n bom afgeworpen werd, snel en af doende hulp nodig is, waardoor dan duizenden mensenlevens kun nen worden gered. De Engelse B.B. heeft het niet bij een dergelijke verklaring gelaten en is naar Coventry gegaan, om daar een demonstra tie te geven. In een oproep tot de bevol king, welke ze uitvaardigde, stond een passage, waardoor de socialistische leden van de 'gemeenteraad zich beledigd acht ten Toen de demonstratie begon en een luidspreker commentaar begon te geven, werd deze overstemd door een andere luidspreker uit een geluidswagen, be mand met een zestal socialistische ge meenteraadsleden, die op hun beurt, als commentaar gaven: een aardig circus nummer, maar wees toch wijzer! Dit ge beurde bij de door de Duitsers verwoeste kathedraal. Terwijl de gewonden met zie kenauto's werden weggevoerd, nadat hun symbolisch eerste hulp was verleend, ge droegen de gemeenteraadsleden zich op een wijze, welke de verontwaardiging van het publiek opwekte. Dit reageerde roet een hatelijk „verraders" en „ga naar Moskou". Na de demonstratie werden de B.B.'ers hartelijk toegejuicht. De ontwikkeling van een nieuwe pe riode in de geschiedenis van het mens dom levert telkens interessante, soms ver makelijke en dan weer waarschuwende episoden op. Vermakelijk en interessant zijn de beweringen rond de invloed, wel ke de recente waterstofbomontpïoffingen op het weder zouden hebben gehad. Door sommige geleerden wordt hardnekkig herhaald, dat de grote afwisselingen in de temperatuur gedurende de maanden April en Mei veroorzaakt zijn door de radio Dit zijn geen spoken, maar wetenschap pelijke medewerkers in het grote labo ratorium voor het onderzoek naar de atoomenergie Harford in de Verenigde Staten. Harford ligt in de staat Wos- hmgton. Er wordt voornamelijk pluto nium gemaakt, het materiaal, waarmede de kernsplitsing bereikt wordt. Om de radioactieve uitstraling tegen te gaan, dragen alle medewerkers dergelijke plastic costuums, die volgepompt worden met verse lucht en wel door de „staart". Ondanks hun wanstaltige uiterlijk kun- nen deze „monsters" zich gemakkelijk bewegen, terwijl ze volkomen tegen radioactieve uitstraling beschut zijn. Men zou op liet eerste gezicht denken, met enorme insecten te doen te hebben... actieve stofwolken, welke van Bikini het luchtruim in geslingerd zijn. Een Japans geleerde meent evenwel, tegen de meer derheid van zijn collega's in heel de we reld in te mogen vasthouden aan een theorie, volgens welke die radio-actieve stofwolken de stralen van de zon absor beren en daardoor grote afkoelingen doen ontstaan. Deze werkzaamheid zou groot genoeg zijn, om in gehele gebieden de koesterende werking der zonnestralen te verminderen. Tegenover de stelling van de Japanner staat een onder de meteorologen veel ver breide overtuiging, dat een ontploffing ee5 waterstofbom juist een enorme toevneit j war™te aan onze atmosfeer toevoegt. Immers, zo constateren ze, niet voor mets is er wel eens gezegd, dat een waterstofbom een kleine zon is De warm te daarvan is een aanwinst en neutrali seert de invloed van de radioactieve stof wolken. Het is de zon, die het weder re- geit en haar hitte is zo groot, dat de uit straling van een waterstofbom er bij als het ware in het niet verzinkt, of om het heel eenvoudig te zeggen, zoiets is als een druppel in de oceaan. De wetenschap is er nog in de verste verte niet in geslaagd, iets te maken, met onze zon vergelijkbaar en het is de vraag, of ze ooit zo ver zal komen, want de hitte van de zon is een voudig enorm, kan naar alle waarschijn lijkheid nooit met het op de aarde aan- 1 wezige materiaal geproduceerd worden. Er wordt in dit verband terecht op ge wezen dat op de aarde reeds ontploffin gen of erupties hebben plaats gevonden, veel erger dan die van de grootste water stofbom. Wie daarin iets geheel nieuws ziet, moge zich rekenschap geven van de uitbarsting van een vulkaan als de Kraka- tau in Indonesië. Deze vulkaan veroor zaakte in het jaar 1883 een ware catastro fe aan de kust van Java. Hij slingerde in de Straat Soenda, tussen Java en Sumatra na een eiland in de zee te hebben doen verzinken, gedurende twee maanden reus achtige massa's lava, doch vooral aswol- ken de lucht in, die zich over alle conti nenten verspreidden. Desondanks is er toenmaals geen noemenswaardige veran dering van de temperatuur geconstateerd. Wanneer er dus gezegd wordt: het rare weder van thans zit 'm in de waterstof bom, dan voelen de deskudigen zich ge noopt, de schouders op te halen en naar ouderwetse spreekwoorden te verwijzen als „Aprilletje zoet, geeft nog wel eens 'n witte hoed". Die duiden op April- en Mei maanden met eenzelfde soort weder en temperatuur als wij nu achter de rug hebben. Vermoedelijk hebben de mensen ze generaties lang meegemaakt, anders zouden dergelijke spreekwoorden niet hebben kunnen ontstaan In een petitie werd met de mogelijk heid rekening gehouden, dat de proeven wellicht in het belang van heel de mens heid nodig en nuttig waren. Maar, zo werd gezegd, iaat men dan toch een beetje meer rekening met ons houden De Marshallezen vroegen voorts om een be hoorlijke beveiliging tegen radioactieve stoffen, een betere voorlichting en een re delijke vergoeding aan hen, die hun lan derijen nebben moeten verlaten en op een ander eiland opnieuw moesten beginnen. De bewoners van de Marshall-eilanden zijn de mensen, voor wie de waterstofbom bijna 'n tastbare werkelijkheid is. Inmid dels. elders, waar de bedreiging om zo te zeggen nog in 't verschiet ligt, maakt men er zich toch ook grote zorgen over. B.v. in Engeland. Daar zijn het de geleerden, voor wie de atoomenergie een groot gees telijk, principieel probleem vormt. Wat dit betreft, volgen ze het voetspoor van hun Amerikaanse collega's, die reeds en kele jaren geleden hun ernstige bezorgd heid uitten over de wijze, waarop van hun ontdekkingen en experimenten gebruik gemaakt wordt. Ze voelden zich tegen over het mensdom verantwoordelijk, nu de atoomenergie in eerste instantie voor militaire, dus voor oorlogsdoeleinden ont wikkeld werd. De British Association of Scientific Workers heeft kort geleden in een grote bijeenkomst gepleit voor een effectieve controle op de productie van atoomwa pens. Er werd een resolutie aangenomen, waarin men er op aandrong, dat de En gelse regering met andere een overeen komst zou sluiten, waarbij elk der deel nemers zich zou verplichten, niet het eerst van dergelijke wapenen gebruik te ma ken. De Engelse geleerden en technici, werkzaam bij de ontwikeling van de atoomenergie, namen ook stelling tegen de door hen waargenomen tendens, waar bij het publiek de bedreiging der atoom wapenen op hun rekening schuift, omdat zij de mogelijkheid scheppen, om ze te vervaardigen. „Wij wensen geen wapenen, maar slechts aanwending der atoomener gie voor vredelievende doeleinden", be toogden ze. „De politici laten atoomwape nen vervaardigen". Potjr Kapitza. de grote man van het Sovjet-Russische onderzoek vaar de atoomenergie. Hij bracht in 193Jf een bezoek aan zijn oude vaderland, dat hij ontvlucht ivas en werd er vastgehouden Stalin zélf verhinderde zijn terugkeer. In Engelse kerkelijke kringen is een streven tot stelling nemen tegen het ge bruik van atoomwapenen merkbaar. Hier volgt men de vermaningen, reeds door de Paus gegeven ten aanzien van het gebruik der atoomenergie door de naties. Weder een merkwaardige en romanti sche figuur in de prille historie van het onderzoek naar de atoomenergie, dat naast veel schrikwekkends, ongetwijfeld ook veel romantiek bevat IN de jongste aflevering van „Het boek van nu' schrijft Karei Jonckheere over de humor in de Vlaamse letter kunde van heden. Hij noemt het in dit artikel karakteristiek voor de humor van schrijvers als Elsschot, Brulez en Gjjsen, dat hij de lof van de werkelijk heid zingt door haar te ontluisteren. Niet onaardig geformuleerd en in ieder geval tekenend voor het verschil dat de hedendaagse geestigheid in Vlaanderen vertoont met de sappige humor van vo rige Vlaamse schrijversgeneraties. Maar toch ontbreekt er in Jonckhecre's for mule iets. Toch is er één aspect van de litteraire humor onzer Zuiderburen dat in zijn artikel niet tot uiting komt. Elsschot, Brulez en Gijsen immers ziin niet wat men in de Nederlandse boek handel „humoristische schrijvers" noemt Zij schrijven met esprit, maar zij schrii- ven niet in de hoedanigheid van beroeps- leukerds. De humor is bij hen een bege leidend verschijnsel, wezenlijk ornament m hun stijl, maar niettemin ornament. In de grond zijn hun boeken ernstig. Hierin nu, en dat is het aspect hetwelk schTlt HnCkhh!fre,Werd ver^n, ver- d®. hedendaagse Vlaamse humor kanaaf ^^^ë^Brmgse^gracht'11 ImMmaa'Trüet^afk1 scherp gescheiden te houden van de litte- Een bijna 5000 jaar oud koningsgraf is door de Egyptische oudheidkundige Za karia Goneim in een trappenpyramidc te Saqqara ongeschonden aangetroffen In de grafkamer bevindt zich een al basten sarcophaag van een onbekende koning, temidden van tal van voorwer pen. Volgens dr Goneim is de ontdekking historisch en archaeologiscli belangrij ker dan de ontdekking van het graf van Toet Anck Amon, omdat het hier een veel oudere vondst betreft. Dr Goneim meent, dat de koning een pharao is uit de derde dynastie en een van de opvolgers van koning Zoser, de stichter van de derde dynastie en schep per van de aangrenzende voltooide, naar hem genoemde, trappenpyramide. Zijn onmiddellijke opvolger was zijn broeder Sanakht, die na een kort bewind vroeg tijdig stierf. Het is niet bekend, of het sgevonden graf dat van Sanakht is. ;m korte regering zou de verklaring kunnen zijn voor het feit, dat de pyra mide niet voltooid werd. In aanwezigheid van de Egyptische minister van onderwijs opende dr Go neim onlangs een verzegelde ingang, die leidde naar een gang welke afdaalde on der de voet van de pyramide. De weg naar de grafkamer was echter versperd. Al gravende daarheen vond men eerst een gewelfde ingang, vervolgens een aantal galerijen en kamers, gevuld met duizenden vazen, schalen, borden e.d. Ook beenderen en horens van offerdie ren en papyrusrollen werden aangetrof fen. Or Goneim zeide, dat de sarcophaag 'l i Pasgevonden grafkamer uit een stuk albast bestaat. De grafkamer, die meter onder de oppervlakte van de woestijn ligt, is in rotsgesteente uitge houwen. Di Goneim denkt de sarcophaag spoe dig te openen en twijfelt er niet aan dat hij de mummie van een kuning er in ?:al aantreffen, alsmede attributen, van goud en edelstenen vervaardigd. raire ernst. Wie werkelijk iets te zeggen heeft, moet vooral nalaten dit geestig te doen, wil hij het gevaar vermijden in de rijen der grappenmakers te worden ge classificeerd. Wie daarentegen gevoel voor humor toont, verspeelt daardoor de kans, ernstig genomen te worden, totdat hij terugkeert naar het jargon der ge wichtigheid. Schrijvers die luchtig en geestig over belangrijke of desnoods on belangrijke zaken een mening verkondi gen zijn bij ons dan ook uitermate schaars; zo schaars dat gesproken mag worden van een duidelijk verschil met Vlaanderen, waar de humor een natuur lijke woekering is in de letterkundige plantentuin. Wordt in Vlaanderen de humor benut als een edele specerij die een veelheid van spijzen kruidt en de smaak van de hele maaltijd medebepaalt, in onze letterkundige keuken bereidt men de grappigheid als een apart, ietwat zonderling gerecht. AAN dit verschil werden we herinnerd bij het lezen van een boek, geschre ven door dezelfde Karei Jonckheere die het bovengenoemde artikel publi ceerde. Het bedoelde boek is niet be paald nieuw, al zullen weinig Nederlan ders er ooit kennis van genomen hebben. Want het dateert van voor de tijd dat men boven en beneden onze Zuidergrens besloot tot een meer intensieve samen werking tussen schrijvers, uitgevers en boekhandelaren, voor de 'tijd dus dat op de Nederlandse boekenmarkt ook an dere Vlaamse boeken te krijgen waren dan de laatste romans van Walschap. Het boek heet „Cargo Het is het eerste deel van een trilogie, door Jonckheere destijds geschreven over een reis naar Zuid-Amerika die hij. voor de oorlog als cadet op een vrachtboot meemaakte'. In Nederland was het practisch niet in de handel totdat de uitgeverij Meulenhoff het inmiddels met de Lode Baeckel- mansprijs der Kon. Academie bekroonde werk dezer dagen opnieuw uitgaf. Is het boek zo belangrijk dat het deze heruitgave rechtvaardigt, zal misschien een onverbeterlijke lezer vragen De vraag in deze vorm gesteld, is een ty pisch Noord-Nederlandse vraag. En het antwoord sluit aan op hetgeen hierboven werd betoogd. „Cargo" is namelijk be slist geen belangrijk boek. Het is ook met humoristisch. In boekhandel-cate gorieën is het dus moeilijk onder te brengen. Noch bij de serieuzen. noch bij de grappenmakers hoort het thuis. Wil men het niettemin geclassificeerd zien. plaatst 't dan in de sfeer waarin de auto biografische boeken van Raymond Bru lez zich bewegen. Men vindt in dit reisverslag van Jonck- heere dezelfde ietwat geblaseerde scherts- toon die Brulez hanteert, dezelfde ver beeldingsrijkdom waardoor alledaagse dingen opeens gaan fonkelen van kleur, dezelfde speelsheid in het voortkabbe- lend proza. Brulez is ongetwijfeld een meer verfijnde stylist, een meer subtiele spotter ook dan Jonckheere, die noch de concentratie noch de stijlmiddelen schijnt te bezitten om voortdurend op het peil van zijn beste fragmenten te blijven. Maar in de wijze waarop bij beiden de humor verweven werd in een ernstig verslag, valt ongetwijfeld gelijkenis waar te nemen. ZOALS gezegd publiceerde Jonckhee re drie boeken over zijn Zuidameri- kaanse reis. waarvan „Cargo" alleen de ingewikkelde voorbereidselen en het transport ter zee beschrijft. Al dadelijk blijkt Jonckheere een be kwaam reisbeschrijver. Hij verstaat de kunst het relaas zijner ervaringen te veralgemenen, het los te maken van incidentele bijzonderheden. Daardoor gaat de geestig beschreven gang van het consulaats-kastje naar de havenpolitie- muur voor de lezer meer betekenen dan wat administratieve moeilijkheden die een zekere reiziger Jonckheere ontmoet te, Daardoor krijgen vooral zijn schetsen van het leven aan boord een breedheid, die ze uitheft boven het persoonlijke. Met prachtige beelden maakt hij het va rend schip tot een levende gestalte. Met de gevoeligheid van de dichter peilt hij de verandering in de psyche van de zee reiziger, die in veertien dagen evolueert van een gevangene binnen twee scheeps wanden tot een hartstochtelijke minnaar van de zee en het schip. Bijna het hele boek gaat over de zeereis. De beman ning met haar karakteristieke dagtaak, de wisselende kleuren van het water, de Oceaanvissen, de herinnering aan Co lumbus, de eigen gevoelens, de humor der vrachtschippers alles wordt door de auteur benut voor zijn doel. Dat doel het als een suggestieve werkelijkheid' presenteren van een korte ervarino zee, heeft Jonckheere ongetwijfeld he reikt. Men heeft er hem eZuUerJgé prijs voor toegekend. De Lode Baeckel- naanspnjs prees vooral het dichtertehan en de vertelkunst waarvan de schrW kr'f+ a blJ vla§en blijk geeft Er blijft daarnaast ruimte over om ook Jonckheere's gevoel voor humor te prii- Ufft' Het fsCm®r ulle dinSen op de loer maar toch hl fr-f" voora! dp7e sPitse- lïl- tJ hartelijke humor, die „Car- de hprimfl" vroeS specimen maakt van stMl gSeT v'aamSe prozastijl, de vin 5aarcu'er Jonckheere in „Het Boek van Nu schreef. P. 1'AV- ..Cargo" door Karei Jonckheere. Uitg. Meulenhoff, Amsterdam. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Jobn Foster Dulles, heeft gisteren voor de commissie van buiten landse zaken van de Senaat een belang rijke redevoering over Ainerika's bui tenlandse politiek uitgesproken. De mi nister sprak ter toelichting van president Eisenhower's wetsontwerp inzake de Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland, waarin een bedrag van 3.497.700.000 dollar gevraagd wordt voor militaire, economische en technische hulp aan de bondgenoten der V.S. Sprekend over Indo-China. noemde de minister de militaire situatie in dat land wederom „ernstig, doch geenszins hopeloos". Hij verklaarde voorts, dat de toestand in Indo-China een bedreiging oplevert voor de veiligheid der Ver enigde Staten en hun bondgenoten in het gebied van de Stille Oceaan. Ten aanzien van de kansen op een vreedzame regeling van de Indo-Chi nese kwesties liet Dulles zich pessi mistisch uit. Hij toonde weinig ver trouwen in de toekomstige ontwikke ling van de conferentie te Genève, waar hij de houding der communisten tot dusver „niet bemoedigend" noem de. Niettemin verzekerde hij de com missie, dat de V.S. met hun bondge-' noten te Genève zullen blijven zoeken naar een oplossing. Op grond van een en ander achtte de minister het dan ook van groot belang, dat de benodigde gelden ter beschikking zouden staan „om de Amerikaanse poli tiek in Z.O.-Azië en in het Westelijk deel van de gebieden van de Stille Oceaan te verwezenlijken" en verzocht hij het Congres de president te machtigen om bedragen die oorspronkelijk voor mili taire en economische hulp aan andere gebieden waren uitgetrokken, nu uit sluitend voor hulp aan Indo-China te besteden. Klaarblijkelijk zinspelend op het on langs door hem voorgestelde Z.O.-Azië- Pact, wees Dulles andermaal op de pri maire noodzaak van eenheid en samen werking tussen de niet-communistische landen, en op de verantwoordelijke taak die in de gehele wereld op Amerika is komen te rusten. Dulles verzocht de commissie tenslot te, om een der bepalingen van het pro gramma voor de buitenlandse hulpver lening in dier voege te wijzigen, dat de mogendheden, die het E.D.G.-verdrag reeds hebben bekrachtigd, namelijk Bel gië, Nederland, en Luxemburg, m ieder geval in staat worden gesteld om. hangende de bekrachtiging door Frank rijk en Italië hun defensie op te bou wen met hun deel van het voor de E.D.G. bestemde hulpbedrag. Een der leden van de commissie stelde nog de vraag of West-Duitsland de plaats van Frankrijk ;n de voorgestelde Europe se Verdedigings Gemeenschap zou kunnen innemen, Indien Frankrijk het EDG-ver- drag niet zou bekrachtigen. Hierop ant woordde de minister, dat hij zich dat nau welijks kon voorstellen. „Frankrijk neemt aardrijkskundig een ongeëvenaarde posi tie in de Westeuropese verdediging in", zeide de minister, en voegde daaraan toe: „Ik zou niet willen proberen aan te ge ven, wat in de plaats van de E.D.G. zou kunnen treden. De vooruitzichten voor bekrachtiging schijnen thans beter te zijn dan ooit te voren. Ik wil niet de indruk wekken, dat de Verenigde Staten andere oplossingen dar, de E.D.G. voor de Euro pese verdediging overwegen". Maarschalk Papagos, dG Griekse premier 28f u-- den in Athene bekend gemaakt, dat hij en president Tito van Zuid-Slavië, die op het ogenblik een officieel bezoek brengt aan Gr elcenland. hebben besloten net Balkanverdrag „om te zetten" in een militair bondgenootschap. Door het bondgenootschap tussen Griekenland, Zuid-Slavië en Turkijewil men de verdediging van de Balkan in ge- va' yaa ae" aanval doelmatiger maken. Maarschalk Papagos deelde niet mede, wanneer de documenten, die het bestaande l^r„a£ZU, uitbreiden tot een militair bondgenootschap, getekend zullen worden. .maar wist jij dat IK een baas had, die iedere dag op Drie Hoefijzers staat t" jHotF'jnre Bekroonde inzending Inzending van Mevr. I. P. van R. te Amsterdam, die voor deze paardenmop een kist heerlijk Drie Hoefijzers Bier ontving. Ook U kunt een kist Drie Hoefijzers Bier winnen als U vóór 12 Juni a.s. een geestig Drie Hoef ijzers Paardengesprek inzendt (niet meer dan 25 woorden gebruiken op een briefkaart aan: „Drie Hoefijzers Bier", Postbus 1702, Amsterdam Scherp Uw vernuft, neem pen of potlood ter hand en Wekelijks 50 kisten Drie Hoefijzers Bier voor de 50 geestigste inzendingen. I Generaal Augustin Guillaunie is benoemd tot chef van de generale staf van de Franse strijdkrachten en voorzitter van het college van stafchefs, aldus is Vrijdag, avond officieel te Parijs bekend gemaakt. Hjj volgt als zodanig generaal Paul Ely op. wiens benoeming lot commissaris-generaal en opperbevelhebber in Indo-China te- gelijkertijd officieel wordt medegedeeld De nieuwe opperbevelhebber zal Zondag avond naar Indo-China vertrekken om ziin nieuwe functies van de huidige com missaris-generaal Dejean en van de opper bevelhebber generaal Navarre over te ne men. De benoeming van Ely zo meldt A F P is in Amerikaanse militaire kringen niet levendige voldoening ontvangen Generaal Ely, die tot voor kort de Franse vertegen woordiger was in „Standing Group" te Washington, het hoogste militaire staf orgaan van de N.A.T.O. heeft zich in hel Pentagon een groot gezag verworven al dus verklaatt men. t ,ïla-rijs Jie' .men in de mutaties in Indo-China de uitdrukking van de vaste wil der regermg-Laniel om een krachtige 1 politiek te voeren en niet te bezwijken v0.t?r,,de verleiding van een „vrede tot elke prijs -politiek. Men acht het thans dui delijk, dat de Franse regering Hanoi en de Tonxindeita wenst te verdedigen. Ook de benoeming van de heer Dupont tot minister voor de Indochinese staten wijst in dezelfde richting. Dupont anders dan zijn voorganger Mare Jacquet was nimmer voorstander van directe onder handelingen met de Vietminh-leider Ho Tsji Minh. De houding van minister Bi- dault te Genève wordt door de benoemin gen krachtig gesteund. Eveneens op Vrijdag hebben premier Laniel en zijn Vietnamese ambtgenoot prins Buu Loc te Parijs de verdragen ge parafeerd die volledige onafhankelijkheid toekennen aan Vietnam en voorzien in de toekomstige heirekkingen van Vietnam en Frankrijk binnen de Franse Unie. Enkele weken geleden werd hierover, zoals gemeld reeds principiële overeen stemming bereikt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3