Een lofzang op de groene groente Ons Succes-patroon van deze week De K.N.P. en liet Mandement Het geval LEAVENWORTH ssrsss£sü na m ■K HOE BESTEL IK MIJN PATROON? J De zagende pijnen De meeste Vrouwen ANNA K. GREENS! ZATERDAG 5 JUNI 1954 PAGINA 4 KI1' Bioscoopbezoek in 1953 gestegen 631/> Millioen toeschouwers Tivee Nederlandse speelfilms Belasting verhindert nog steeds geregelde productie Minder Amerikaanse films Gilbert Roland, in Londen Na tien jaar opnieuw heldenrollen Kus der liefde werd kus des doods Eis tot schadevergoeding tegen Bing Crosby De Britse filmindustrie Aan verliezen moet een eind komen (sir Laurence Olivier gaat ..Richard III naar Shakespeare maken „FilmforumFilmkaderschool van de K.F.A. WAAROP TE LETTEN BUJ DE BEREIDING? zijn te goed van vertrouwen OPENING NIEUWE WARMONDERHEKBRUG zag' gekomen. Bestond het filmprogramma in 1950 nog voor 72.16 uit Amerikaanse films, in 1953 is dit geleidelijk terugge lopen tot 62.74 De Europese pro gramma's daarentegen namen over het algemeen in aantal toe. Naar het land van oorsprong waren deze percentages: Engeland 8.65 (8.06). Frankrijk 8.05 (5.33) Duitsland 7.35 (6.82), Italië 5.58 (4.67), Nederland 2.35 (1.06). Daartegen liepen de Oostenrijkse programma's te rug van 1.64 in 1952 tot 3.99 procent in 1953. Het aantal bioscopen in Nederland be droeg aan het eind van het verslagjaar 513. het aantal verhuurkantoren 38, het aantal filmfabrieken 10, productiezaken 21 en reisbioscopen 19. Het aantal bioscoopbezoeken in 1953 beliep 63Va millioen. waarvan 56 in de grote steden en 44 in de overige gemeenten. Een gramofoon speelde zacht Zuid- Amerikaanse muziek: Gilbert Roland ont ving de pers in Londen. Werd hij aan een vrouwelijke journalist voorgesteld dan boog hij zich diep over haar hand (maar kuste die niet) en bracht krijgshaftig zijn hielen bij elkaar (zonder ze te laten klik ken). Zijn techniek was volmaakt en dat moest ook wel, want mr Gilbert Roland is de Latijnse Minnaar, uitgave 1954. Maar hij was óók de Latijnse minnaar van 1924. En in de daartussen liggende jaren heeft hij een massa geleerd met schade en schande. Eén van zijn eerste lessen de reden van zijn geluidloze begroeting was zo min mogelijk geluid te maken. De kus dei- vurige liefde werd namelijk de kus des doods, toen de geluidsband aan de film werd toegevoegd. „Stel je vooi. hoe het in die eerste da gen van de geluidsfilm toeging'', vertelt Roland Gilbert, die thans, op 49-jarige leeftijd, kan terugzien op een loopbaan, welke zich als volgt ontwikkelde: held - schurk - karakterspeler - opnieuw held, met tegenspeelsters van Norma Talmadge (Van onze filmredacteur). In het jaarverslag over 1953 van de Nederlandse Bioscoopbond constateert de directeur, de heer J. G. J. Bosman, dat de voortzetting van het gunstige conjunctuurverloop in Nederland, on danks tegenslagen en aarzelende tenden- zen elders, haar stempel heeft gedrukt op de gang van zaken in het film- en bioscoopbedrijf. Het filmbezoek, dat na 1946 constant was gedaald, heeft in het verslagjaar een stijging vertoond, zij het van slechts ge ringe betekenis. In 1952 bedroeg dit be zoek 71.1 procent van dat in 1946 terwijl het in 1953 tot 71.8 procent steeg. Niette min daalde in de drie grote steden Am sterdam, Den Haag en Rotterdam het aantal bezoeken gedurende 1953 zelfs nog met 0.7 ten opzichte van 1952, in de rest van het land steeg dit cijfer ech ter in verhouding tot 1952 met 2 procent. Het accountantsonderzoek, dat door het ministerie van economische zaken in overleg met de Vereniging van Neder landse Gemeenten en de Bioscoopbond is ingesteld, heeft aangetoond, dat de extra fiscale heffingen van de meeste gemeenten op het bioscoopbezoek een onevenredig groot deel uitmaken van de ontvangstmogelijkheden, waardoor het bedrijf de voorwaarden voor een verdere ontwikkeling worden onthouden. Het aantal gemeenten, dat de vermakelijk heidsbelasting voor bioscoopvoorstellin gen tot een redelijk percentage heeft herzien, is echter gestegen tot 213. Met betrekking tot de ontwikkeling van nieuwe systemen bij de productie en projectie van films, die diepte in en vergroting van het beeld nastreven en dito aanpassing van het geluid (onder de hoofdfilms, die in 1953 werden in gevoerd. bevonden zich voor het eerst een tiental 3D-films. of dieptefilms) wordt in het verslag opgemerkt, dat de achtergrond hiervan vooral moet wor den gezocht in de Angelsaksische landen, waar dc concurrentie tussen film- en televisiebedrijf van betekenis is. Gedurende het verslagjaar zijn in Ne derland voor het eerst sedert 1950 twee speelfilms gereedgekomen. Het betreft hier evenwel incidentele producties, ten aanzien waarvan nog geenszins vaststaat of zij door andere zullen worden ge volgd. Nogmaals wordt er in het verslag op gewezen, dat er geen economische basis voor een geregelde productie aanwezig is, zolang uitsluitend een commercieel p^/onderlijk succesvolle Nederlandse speelfilm haar productiekosten kan amortiseren, hetgeen pas mogelijk is. nadat aan rijk en gemeente aan omzet- en vermakelijkheidsbelasting een bedrag is opgebracht, dat ruim tweemaal zo hoog is als de totale productiekosten. Iti het verslag wordt een vergelijkend overzicht gegeven van het aantal inge voerde hoofdfilms, dat van 419 in 1952 daalde tot 411 in 1953, een daling, die hoofdzakelijk de invoer uit de Verenig de Staten betrof, welke van 249 in 1952 terugliep tot 229. Daarentegen steeg de import uit de Europese landen van 170 tot 182. Niet minder dan 32 procent van het aantal ingevoerde hoofdfilms be- stond uit kleurenfilms tegen 23 in R;..i,„r.l Ill" 1952 en 20 'i in 1951. Sir Laurence Olivier (links) zal de regie voeren inn il< film „nuhard In de filmprogramma's gerv:.end naar n„ar Shakespeare. Met Sir John Gielgud (rechts) zul hij in (leze film levens het land van oorsprong, zijn gedurende i een hoofdrol speten. het verslagjaar opmerkelijke wijzigingen en Constance Bennett af, tot Jane Russell en Olivia de Havilland toe. „In technisch opzicht verkeerde de spre kende film nog in het experimentele sta dium Het geluid van lippen, die elkaar ontmoetten in een kus, werd versterkt tot een verschrikkelijke „smok". Het publiek lachte zich slap. Van de éne dag op de andere waren we de risée van de massa geworden" „Wil je wei geloven", ging hij voort, „dat dit het is, waaraan John Gilbert (in 1936) stierf? Hij was de grootste ster van zijn tijd. Hij bezat een millioen dollars en hoefde nooit meer te werken. Maar hij kon er niet tegen uitgelachen te worden en hij stierf aan een gebroken hart. Hij was mijn beste vriend. Ik noemde me naar hem. Mijn echte naam is Luis Antonio Damasco de Alonso. Ik was één van de slippendragers op zijn begrafenis". Roland, die te Chihuahua in Mexico is geboren, was uit taaier hout gesneden. Hij zag zijn tijdgenoten als Ricardo Cortez en' Rod La Rocque (Mrs La Rocque. vroe ger Vilna Banky de tegenspeelster van Va lentino, is thans een kampioen-golfster) van het filmtoneel verdwijnen en in zaken gaan. Maar hij hield het tien jaar uit in de Hollywoodse wildernis van kleine rol len. Gedurende korte tijd maakten Mexi caanse schurken opgang. Roland werd een Mexicaanse schurk. Toen kwam de „ka rakterrollen"; cowboys, vissers, vaders. Plotseling werd nu de Latijnse minnaar weer mode. Gilbert Roland keerde terug als ster. Er is echter een subtiel onderscheid tus sen de oude en de nieuwe helden. Hun voorkomen is hetzelfde gebleven. Hij is gespierd en donker en goed gekleed. Hij draagt een leren riempje om zijn pols en een massa briiliantine in zijn wilde zwarte haar. Maar het optreden is anders. „De nieuwe techniek komt eenvoudig hierop neer", bekent de man, die voor de tweede maal filmheld is geworden. „Neem er je gemak van. Houd je tong tegen je wang, de flonkering in je ogen en de lach in je stem" De achtergrond-muziek is óók veranderd. Uit de gramofoon kwamen de on-Latijnse klanken vanMother Machree". Kan een man die bij een auto-ongeluk werd gewond, aanspraak maken op scha devergoeding, als hij zich illegaal in het land bevindt? Twee Mexicaanse arbeiders, Domecio Ayala en Jesus Hernandez, wie een vonnis wegens het clandestien over schrijden van de Amerikaanse grens bo ven het hoofdt hangt, hebben een eis tot schadevergoeding van 65.000 dollars 232.000) ingediend tegen de bestuurder van een auto, die een aanrijding veroor zaakte. waarbij één persoon werd gedood en zeven gewond. Die bestuurder was de i 20-jarige Gary Crosby. De aanklacht is ingediend tegen Bing Crosby, zijn vader, omdat Gary nog minderjarig is. In de manier, waarop het geld van de Engelse regering wordt besteed aan de filmproductie, zal binnenkort verande ring komen. British Lion, een der grote maatschappijen, die Margaret Leighton, Sir Ralph Richardson en Moira Shearer onder haar sterren mag rekenen, zal te horen krijgen; „Er moet een eind komen aan verdere verliezen op de filmproduc tie". British Lion, waarvan Sir Alexander Korda filmadviseur is, heeft een lening van 3.000.000 30.000.000.—) ontvan gen uit het fonds van de National Film Finance Corporation der regering. Er zijn reeds voorzieningen getroffen om oen verlies van een millioen pond ster ling op te vangen. Om verdere verlie zen te voorkomen, zal de Film Finance Corporation waarschijnlijk de volgende voorstellen doen: 1. voorzieningen voo een verder verlies van nog eens een millioen pond sterling. 2. benoeming van een functionaris, rechtstreeks ver antwoordelijk aan de Finance Corpora tion. om de resterende millioen pond van de lening veilig te stellen, 3. een bevel, dat Britsh Lion in de toekomstige films over de bioscopen distribueert, niaar zelf geen films meer maakt. In het afgelopen jaar zijn op sommige British Lion-films zware verliezen ge leden. Twee van haar grootste en duur ste films bleken geen kassucces te zijn. Dat waren „The Beggar's Opera" en „Gilbert and Sullivan". Dezer dagen is Sir Alexander Korda naar Zwitserland gevlogen om daar en kele dooi' British Lions vervaardigde films te laten zien en te verkopen. Wat er ook mag gebeuren, zijn eigen maat schappij London B'ilrns met het Big Ben-merk zal de productie voortzetten met kapitaal, dat onafhankelijk in Lon den en New York is bijeengebracht. Het eerste bewijs hiervan was de me dedeling van Sir Laurence Olivier, dat hij met Sir John Gielgud een hoofdrol zal spelen in de film ..Richard III" naar Shakespeare, waarvan hij ook de regie zal voeren. Londen Films maakt deze film gedeeltelijk met Amerikaans geld. In het jongste nummer van „Filmfo rum" maakt A. van Domburg een einde aan de eindeloze discussie over de taak van de filmregisseur en de al of niet aanwezige creatieve functie van de ac teur meteen fel betoog, waarin hij zijn geloof in de alles beheersende rol van de filmregisseur belijdt. Jack Dirkse peinst over de moeilijkheid, 'die de op voeding tot de film met zich meebrengt. Filmvorming is geen gelegenheidswerk verklaart hij en het vergt geduld en fantasie. Het vraagt een absoluut posi tieve instelling, maar vooral: het is een waardevol idee en voor de practisehe vorming van onze jonge mensen brood nodig. Willem Karei van Loon licht het begrip Filmvorming nader toe. Jan Wiersma, die het debat regisseur acteur ontketende, levert stof tot nieu we discussies met zijn artikel ..Horizon taal en verticaal", waarin hij de beteke nis van de montage voor de film ter sprake brengt. Hij kan het intussen niet nalaten nog even zijn fel bestreden theorieën omtrent het aandeel van de acteur in de film binnen te smokkelen. Voorts bevat het nummer een aantal kortere en langere besprekingen van nieuwe films, waaronder een waarde rende over de Pius X-film „De Mensen kijken niet naar de hemel" van Umber- I to Scarpeli, terwijl dr Ludwig Berger j zijn artikelenreeks „De Onzichtbare 1 Film" in een vertaling van A. van Dom burg voortzet. Het Landelijk Bureau van de Katho lieke Film-Actie en van het Katholiek Filmcentrum voor de jeugd deelt mede, dat de tweede (eergang van de Film- kaderschool, gevestigd in Den Haag, in September a.s. een aanvang neemt. Het leerjaar loopt van September 1954 tot September 1955. De lessen worden wekelijks gegeven op Dinsdagavond. Eventuele gegadigden kunnen zich reeds nu opgeven bij de Directie van het Landelijk Bureau, Dedelstraat 14 in Den Haag. Het lieve voorjaar schenkt ons de lang- verbreide bladgroenten, die het einde van het stamppot-tijdperk inluiden. Met de eerste voorjaarsboden zijn ze al ver schenen, de spinazie en de postelein. En wat iet ons er van te profiteren nu ze, goedkoper worden? Met elke hap spina zie of postelein slikt U wat gezondheid in de vorm van vitamines en ijzerzouten Met elke hap ook geniet TJ van een heer lijk gerecht, dat nooit behoeft te ver velen als U het maar goed bereidt en zorgt voor variatie. Wat de bereiding betreft moet U eens letten op de volgende punten: de spinazie of postelein moet goed, heel goed worden gewassen: de aankooktijd kan bekort worden door de groente in een grote pan met deksel op te zetten en na een paar minu ten om te leggen; de groente moet met aanhangend water zo kort mogelijk gek,00>n worden. Spina zie is al gaar na 5 a 10 minuten koken, postelein heeft er 10 a 15 minuten voor nodig. de smaak van het gerecht wordt voller als er een scheut melk aan toegevoegd wordt. En wat de variatiemogelijkheden be treft: er zijn er vele. Zo kunt U: de groente na het koken vlug klein snijden en er wat melk en beschuitkruim doorroeren; de groente in een dm sausje van melk en bloem opdienen; er blokjes uitgebakken mager spek aan toevoegen; een handvol havermout meekoken en de groente in het kooknat opdienen, waarbij het geheel met boter of marga rine op smaak is gebracht. U kunt de spinazie ook rauw gebruiken'; roer de fijngesneden rauwe groente door smeuige aardappelpuree en maak het gerecht op smaak af met zout, noot muskaat en wat azijn. Spinazie en postelein kunnfcn gegeten worden met allerlei vleessoorten, maar ook met vis, eiergerechten en bonen, ter wijl wij U ook aanraden de combinatie met gebakken kaasplakkcn eens té pro beren. We behoeven U natuurlijk niet te vei'- tellen, dat U het overtollige kooknat ïiiet weg moet gooien. Gebruik het liever om C 808 In ons land met een zeer verschil lend klimaat, is dit jasje zeer prak tisch, vooral ook voor oudere Dames, die niet gaarne alleen in een japonnetje lopen. Het jasje is gemakkelijk te maken eu er is niet zoveel stof voor nodig. De hics aan de voorkant is los. -Men kan het natuurlijk ook van dezelfde stof maken, hoewel e»~n streepje of een afstekende kleur wel zeer voldoet. De mouw is lang met een omslag, maar men kan die ook breder om slaan. Dan is het een driekwart mouw, dus heel modern. Het patroon is verkrijgbaar in maat 42. 46, 48, 50, 52 a 0,85. Plak aan de adreszijde van een briefkaart, naast en buiten het frankeerzegei het verschuldigde bedrag aan geldige postzegels en zend deze naar ATELIER CROON BEATRIJSSTRAAT 4, ROTTERDAM Vermeld aan de andere zijde duidelijk uw naam, adres, woonplaats en maat en nummer van het gewenste model. Plak nooit meer dan f 1.aan postzegels op een kaart, wat meer geplakt wordt is waardeloos. Girostortingen eveneens ten name van Atelier Croon op nummer 271291. Patronen worden niet geruilci. Bestellingen onder rembours worden niet uitgevoerd. er een soep van te bereiden zoals deze, heerlijke Spinaziesoep (recept voor 4 personen) 200 gr. spinazie, 40 gr, (3 eetlepels) boter of margarine, 40 gr. (4 eetlepels bloem), 1, water. l'j. dl. (een kopje) melk, een bouillonblokje, zout, nootmus kaat. De spinazie flink, wassen en laten uit-1 lekken. De spinazie zeer fijn snijden. De boter of margarine smelten, de spinazie toevoegen en in het vet omscheppen. Een i weinig zout en de bloem er door roeren en daarna het water en de melk bij scheutjes erbij Schenken. De massa steeds I aan de kook laten komen. Het bouillon blokje in de soep oplossen en deze des gewenst op smaak afmaken met nootmus kaat. Advertentie van rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen worden snel en al- doende verdreven door is geen beter middel tegen dan Togal Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert door de nieren en is on schadelijk voor hart en Bl1 aP°" theek en drogist f 0.95, f en f 8-88 „Onze Actie", het orgaan van de Katho lieke Nationale Partij, geeft een kort com mentaar over het Bisschoppelijk Mande ment. Zij schrijft: „Zeer belangrijk is uiteraard de her haling in dit Mandement van vroegere uitspraken van de Bisschoppen inzake het socialisme, thans aangevuld met mededelingen omtrent de Pv.d.A. Ondanks de vroegere uitspraken dei Bisschoppen heeft men in de praktijk van het politieke leven In de jaren na de oorlog kunnen waarnemen een nauwe politieke samenwerking tussen de officiële vertegenwoordiging van de katholieken in Nederland, de KVP. en de officiële vertegenwoordiging van de socialisten in Nederland de P v d A Wij wachten met enige spanning af of dit Mandement thans invloed zal uitoefenen op de politieke samenwer king tussen K.V.P. en P v d.A. Of zullen de leiders van de KVP evenals in het verleden, handelen a.s weleer de onderkoningen van Spanje in Zuid-Amerika? Een last des komngs ontvangen hebbende, die zij met voor nemens waren uit te voeren, hielden zij die in een vergadering met hun Raad eerbiedig boven het hoofd, zeg gende: wij eerbiedigen de last.des ko- nings, maar voeren bem niet uit. Nemen de K.V.P -leiders deze hou ding niet aan, dan moet dit Mande ment in de Nederlandse politiek ern stige consequenties meebrengen. Wij willen ons tot twee opmerkingen beperken. t. Voor de houding van de KNP en ook van elk katholiek lid van de KNP individueel kan niet beslissend zijn wat de K.V.P. doet maar moet het woord van de Bisschoppen al-beslissend zijn. 2. In het Mandement wordt de parle mentaire samenwerking van KVP. en PvdA. niet verboden. Na er op gewezen te hebben, dat in de P v.d.A. voor een katholiek de basis ontbreekt, omdat deze Partij niet van uit het Christelijk begin sel werkt en dat ook niet kan doen. zeg den de Bisschoppen zeer duidelijk: Be naaide aspecten van een houding, welke sympathiek en voor een onderdeel van onze eigen idealen gunstig mogen ge noemd worden, kunnen een samenwer- i Advertent ie en daarom komen zij soms met dingen thuis, die zij helemaal niet bedoelden. Honderdduizenden huisvrouwen geven aan MAÏZENA DURYEA de voorkeur. Allemaal vragen zij hun winke lier dit wereldmerk, maar niet allemaal letten op wat ze krijgen. En toch is dat nodig. Er op toezien dat de naam DURYEA op 't pak staat. Want dat is de garantie van het originele product en voor een volledig slagen bij het bereiden en binden van groenten, van saus en soep. Met die naam DURYEA valt of staat het hele resultaat king op het sociale en staatkundige vlak rechtvaardigen, maar bieden nog geen waarborg, nu en in de toekomst, voor een volwaardige christelijke politiek". De samenwerking van K V-P. en P.v.d.A. op het parlementaire en regeringsniveau is dus niet alleen niet verboden, maar met evenveel woorden wordt gezegd, dat deze gerechtvaardigd kan zijn Omdat de idealen van beide partijen voor een deel samenvallen. Op Zaterdag 12 Juni a.s. zal de Com missaris der Koningin in de provincie - Zuid-Hoiland de nieuwe Warmonderhek- brug te Warmond officieel openen. Direct na de opening zal door het dorp Warmond een optocht van vervoermiddelen uit heden en verleden worden gehouden. Hierna volgt een receptie van autoriteiten door het gemeentebestuur. DOOR Waar dan? Vertel eens hoe hij er uit ziet. Hij is groot, goed gebouwd, met een knap, gebruind gezicht en bruin haar, waar een paar grijz'e draden doorlopen. Het is een indrukwekkend persoon, dat verzeker ik u. Ik geloof wel, dat ik hem al ken. antwoordde ik en vertelde hem met een met hem bezighouden als wij er iets bij kunnen winnen?- Gelooft u, dat hij oprecht was bij het onderzoek? Niemand heeft tot nog toe het tegen deel bewezen. Het is een vreemde kerel. Dat ben ik tenslotte ook, antwoordde de detective Ik voelde dat ik vastgezet was en wilde weggaan, toen ik ineens aan Hannah dacht. Ik vroeg of men al nieuws over haar had. Gryce dacht na en aarzelde zo lang, dat ik mij afvroeg of hij mij werkelijk wel in zijn vertrouwen wilde nemen. Maar plot seling barstte hij uit: De duivel in eigen persoon zit er gezien had. Zo, zo, zei Gryce, het lijkt mij. dat u hem evenveel belang belang inboezemt als hij ons. Wat jammer, dat u tegen hem gesproken hebt. Dat heeft misschien een slechte indruk gemaakt en het is van veel belang, dat hij ons niet juist wantrouwt. geopend heeft om die Hannah te ver zwelgen. Mijn hart kromp ineen. Eleonare had gezegd: Hannah kan niets voor mij doen. Zou dat meisje werkelijk voorgoed zijn uprdwpnpn? verdwenen. Ik heb er talloze agenten op afge stuurd zei Gryce en denk bovendien eens aan het publiek dat tuk is op de beloning. Hij stond op on liep heen en weer door gn toch heb ik nog niets gehoord. Ik ben het vertrek Eindelijk sprak hij. Wij moe- pang, dat men haar op een goede dag in ten langzaam te werk gaan. Geef hem de j de rivier za! vinden, zonder een beken- gelcgcnhcid om u in een gunstiger dag- j tenis in haar zak. licht te zien. Loop de leeszaal van het j En alles hangt af van de verklaring Hoffman Hotel eens binnen en spreek j Van dat meisje, merkte ik op. daar met een paar voorname lieden die Gryce mompelde ie u kent MaarPpas goed op wat u doet;! - Wat zegt jufnuw Leavenworth er Clavering is er kieskeurig en zou zich van. helemaal niet vereerd voelen door de Dat Hannah haar helemaal met kan belangstelling van een allemansvriend, j helpen. „«„-haren Toon u zoals u bent en laat hem de eer-Dit scheen hem te."hiden en Kte atan doen - Toch moeten wij haat vinaen en \vij ste stap doen. vinden! Ik zal F. er bij En als wij ons eens vergissen en de man, die ik op de hoek van de 37ste te gen het lijf liep, nu eens niet Clavering was? Dat zou mij sterk verwonderen, meer niet. Ik wilde dc detective laten merken, dat al z'ijn gepraat over een onbekende mijn eigen plannen nog niet had gewij zigd en zei: Nu is er nog iemand waar wij nog niet over gesproken hebben. O neen? vroeg hij, wie kan dat dan wel zijn? Wel, natuurlijk Ik zweeg. Met welk recht zou ik in dit verband iemands naam noemen, zonder dat ik enig bewijs tegen hem had? Ik vervolgde das: Neen, ik wil geen namen noemen u bedeelt waarschijnlijk Harwell, polste Gryce. Waarom zouden wij ons niet halen. F? Dat is een van mijn agenten. Een won derlijke kerel. Wij noemen hem r mj wijze van afkorting voor fret. Als u de juiste inhoud van het testament weet kom het mij dan even vertellen. Het testament, daar had ik niet meer aan gedacht TWEP.DE HOOFDSTUK. Nieuwe gezichtspunten. Ik woonde de begrafenis van mijnheer Leavenworth bij maar ik kon de meisjes noch voor noch na de plechtigheid na deren. Ik praatte een ogenblik met Har well, die. zonder iets nieuws te zeggen mij toch verschillende perspectieven opende. Zo vroeg hij mij bijvoorheeld of ik de krant -n van de vorige avond had ge lezen. Op mijn bevestigend antwoord keek hij mij zo dioevig aan. dat ik onwille keurig vroeg, wat toch wel de reden kon zijn, dat een behoorlijke krant er toe kwam om zulke insinuaties over een meisje als Eleonore te verspreiden. Dat doen zij, antwoordde hij. opdat de schuldige door wroeging gekweld zich zou aangeven. Dit was een eigenaardige opmerking en ik zou het gesfiek zeker hebben voortge zet; maar de secretaris, die een weinig mededeelzaam man was. hulde zich ver der in stilzwijgen. Het werd hoog tijd, dal ik Clavering of ieder ander, die enig licht kon werpen op het verleden van de meis jes Leavenworth, eens aan de tand voelde Diezelfde avond meldde mijnheer Vee- ley mij, dat hij thuis gekomen was maar dat hij nog te ziek was om over zo'n pijn lijk onderwerp als de moord op zijn beste vriend te spreken. Ook ontving ik een briefje van Eleonore; zij gaf mij haar adres en Vroeg mij of ik haar niet wilde komen bezoeken tenzij ik haar iets opwin dends had mede te delen. Haar gezond heidstoestand vereiste absolute rust. De volgende dag gaf ik gehoor aan Gryce's wensen ik ging naar het Hoffman Hotel en begaf mij naar de leeszaal. Ik zat er nauwelijks een paar minuten, toen er iemand binnen kwam, in wie ik dade lijk de man herkende, tegen wie ik op de hoek van de 37st.e straat een paar woorden had gezegd. Hij scheen mij ook te herken nen. want mijn tegenwoordigheid bracht hem in de war. Maar die verwarring ver dween gauw; hij nam een krant en scheen zich daarin te verdiepen, maar ik voelde dat zijn ogen met zoveel belangstelling op mij rustten, dat ik er door van streek raakte Het zou onhandig van mij geweest zijn, als ik zijn voorbeeld had gevolgd, hoewel ik veel 'lust gevoelde, om zijn blik te be antwoorden en de reden van zijn nieuws gierigheid tegenover een vreemde te ver nemen Ik stond op en liep op een van mijn vrienden toe, die aan een naburig tafeltje zat en ik maakte van de gelegen heid gebruik om te vragen, wie de nieuw aangekomene was. Dick Furbisr. ging veel uit in de New Yorkse kringen en kende iedereen- Hij heet Clavering en komt uit Lon den zei hij mij. Verder weet ik niets van hem hoewel men hem overal ziet be halve in de salons. Hij is nog nergens ont vangen. Misschien wacht hij op introdu- tie-brieven. Is hij een heer? Ongetwijfeld. Waar je mee kunt omgaan? O zeker ik heb al kennis met hem gemaakt. Aldus ingelicht, nam ik afscheid van Dick Furbish en verliet het hotel. Terwijl ik mij met moeite een weg baande dooi de dichte menigte in de straten dacht ik na over mijn ervaring, rk vond het on waarschijnlijk ja eigenlijk bespottelijk dat er enig verband zou bestaan tussen deze onbekende uit Londen die men overal ontmoette behalve in de salons en de zaak. die mij ter harte §>nS- Yoor eerste maal twijfelde ik aan Gryce s door- De volgende ochtend herhaalde ik het experiment, maar met even weinig suc ces als de vorige dag. Clavering kwam binnen, maar zodra hij mij za8 verdween hij weer. Het was blijkbaar niet makkelijk om kennis met hem te maken, s Avonds ging ik naar Mary Leavenworth toe, om mij schadeloos te stellen voor deze teleur stelling. Zij ontving mij met een b')na zusterlijke vriendschap. O, riep zij uit, u komt mij vertellen, dat Hannah is gevonden nietwaar. Neen nog niet x Maar mijnheer Gryce was vandaag hier en hij vertelde mij, dat hu binnen 24 uur wel iets van haar zouden horen. Was Gryce hier? Ja; hij kwam mij vertellen, hoe zaken er voor staan. Het schijnt met erg op te schieten voegde zij er spijtig aan toe. Dat was te verwachten, maar daarom hoeft u de moed nog niet té verhezen. Ik kan er niets aan doen: iedere dag. ieder uur dat er verloopt in deze onze kerheid drukt mij steeds meer. Toen zonder mij de tijd te laten om te antwoorden zeide zij: Hebt u vandaag Eleonore nog gezien? Ik antwoordde ontkennend. Daarna vroeg ze naar de gezondheid van haai nicht. w Ik vrees, dat zij zich met goed voelt, zei ik. Ik vind het vreselijk, dat wij uit el kaar zijn gegaan. Ik ontken niet, dat ik ook verantwoordelijk ben voor deze toe* stand voegde zij er aan toe, daar zu waarschijnlijk mijn ongelovige blik had gezien. Ik ben de eerste geweest, die deze scheiding heef' voorgesteld, maar juisl daarom is het des te pijnlijker. Maar voor u is het lang niel zo hard als voor juffrouw Eleonore. Waarom niet? Omdat zij betrekkelijk arm is, terwijl ik rijk ben? Doelt u daarop? Ach ik wilde, dat ik Eleonore er toe kon brengen, om mijn vermogen met mij te delen' Ik zou haar graag de helft geven van wat ik bezit: maar helaas, niets zal haar kunnen bewegen om het aan te nemen. Onder deze omstandigheden is het ook beter zo antwoordde ik Dat geloof ik eigenlijk ook wel. maai het zou voor mij een grote opluchting zijn Dat vermogen, dat mij plotseling in de schoot is geworpen, drukt mij als een nachtmerrie, mijnheer Raymond. Toen vandaag hei testament werd voorgelezen dat mij benoemde tot erfgename van aan: zienlijke rijkdommen, was het mij. arsoi er een lijkwade bezoedeld mei bloed, ovei mij werd uitgespreid Hoe geheel anaei» waven de ge- o'eléhs waarmede ik deze dag placht tegemoet te zien! Want, mijn heer Raymond, hoe vreselijk het u nu ook mag lijken, ik ben er in opgegroeid, om dit ogenblik met trots en zelfs met ver langen tegemoet te zien. Geld was alles in de wereid waarin ik leefde. Niet dat ik iemand die zo depkt, en allerminst mijn oom wil laken maar sedert mijn twaalfde jaar sedert de dag. dat mijn oom ons voor het eerst in zijn armen sloot, en zei: ik houd meer vati het blondje; zij zal mijn erfgename zijn heeft men mij verwend en gevleid; men noemde mij prinsesje de lieveling van mijn oom. zodat het mij nog verbaast, dat ei in mijn hart nog plaats is voor enig onbaatzuchtig gevoel. Ja, al leen een gril van mijn oom heeft een on derscheid gemaakt tussen mijn nicht en mij, want Eleonore is in alle opzichten mijn meerdere U ziet het mijnheer Ray mond, ik heb fouten, maar verontschul digingen ontbreken ook niet Men be schouwde de aanmatiging, de verwaand heid van de ionge erfgename ais kleinig heden, waarom men moest lachen. -'a- riep zij uit me- een bittere lach. dat ver vloekte geld heeft ons allemaal in het on geluk gestort. Maar ik heb niet het recht om u lastig te vallen met het verhaal van mi.in verdriet Vergeet wat ik gezegd beo of vat mijn klachten alleen maar op al. uitlatingen van een ongelukkig meisje, overstelpt dooi verdriet, ongerustheid en angst. Maar ik wil het niet vergeten, pro testeerde ik, u hebt met een zo eerlij se ontroering gesproken! Het vermogen, dat u met zulke gevoelens aanvaardt, moet li gelpk brengen. -Dat is onmogelijk, riep zij uit, dat geld kan geen geluk brengen. Toen alsof zij schrok van haar eigen woorden, voegde zij er haastig aan toe; Grote rijkdom is nooit een geluk. Hierna ging zij op eén ander onder werp over en sprak: Ik zou u een verzoek willen doen,, dat u misschien eigenaardig zult vinden, ma.tr waaraan ik groot gewicht hecht. Zoals u weet. was mijn oom bezig aan een boek over Chinese zeden en gewoonten Hij was er zeer op gesteld om het uit te. geven. Ik wil die wens vervullen. Daar voor heb ik iemand nodig, die op zich wi- nemen om het werk le voltooien, want ik ben van plan om Harwell zo ga">v mogelijk weg te zenden. Nu heeft gezegd, dat niemand beter dan u in s' zou zijn om dat werk op zich te net" Hoewel het eigenlijk opgepast is. - grote gunst te vragen aan iemana, een week geleden nog niétJkend - 1 mij een onnoemelijk plezier doe j. - manuscript eens wilt dQO"U uw mening zou willen z,egg. Ik merkte op, dat ik daar nette be voegd was maar zij wilde ei met van horem arweii bezit een groot aantal aan tekeningen cn documenten, zeide zij. hn kan u de nodige Inlichtingen geven U zuit geen enkele moeilijkheid ondervinden, da' verzeker ik u. Maar kan Harwell het dan zelf met doen: hij lijkt mij handig en intelligent. Marv schudde het hoofd en antwoord-!" Hij denkt wel, dat hij het kan, maar mijn oqm zou hem nooit hebben tor- gestaan.' om zelfs een enkele zin te 'vor men.. Tk wil handelen.' precies zoals hit zou hebben gedaan, i Maar m'ssrhien zal Harwell ontévr j ten 'ijn. da' «en ander zich met zijn werk I komt bemoeien. Zij keek zeer verbaasd en zei: Dat kan men weinig schelen: ik be taal hem, hij heeft niets te vertetien Trouwens, hij heeft geen bezwaren. I heb hem er al over geraadpleegd en mj was tevreden met deze schikking. Goed dan. zei ik. ik zal ei over nadenken. Ik zal in ieder J^i mh„ me nuscript. eens doornemen en u mijn me ning Mggen.dank u zeide zij, u Is. wel goed Ik ben. bang. dat ik u nooit genoeg zal kunnen bedanken Mag ik u nu naar Harwell brengen? Marv ging naar de deur- maar plotse ling stond zij stil en huiverde Hij is in de studeerkamer zeide zij. Daar liggen alle bescheiden. Maar als u liever wilt dat ik hem hier laat komen. Ik antwoordde, dat dat helemaal niel nodig was en ging haar voor naar boven Harwell zat in de enige stoel, waarin k hem niet verwacht had. Ik verwonderde mi.i er over. dat hij daar, waar hij enig" iaeen geleden het lijk van zijn meestei had ontdekt, met zo'n onverstoorbare kalmte kon zitten: maar ik bemerkt? a spoedig, dat hij door het licht in deze kamer onmogelijk ergens anders kon plaats nemen en Ik bewonderde hem werkelijk om de koelhloedighe'd. waarmee hij deze noodzakelijkheid onder de og"n Toen wij binnen kwamen, hief hij werk tuiglijk het hoofd op, maar 8a'kz,''man. der geen moeite Hi.i zag er uit a'- die verdiept is in zijn werk. Zo is bij nu f^ ^mpelde.Maiy Ik vraag mij af. of hij we gestoord heeft. p:. I" Hier 'is mhnheer Ravmond; hij ,x he" nazien van het manuscript. Harwell stond langzaam op en legd" ziin pen voor zich op tafel. Dit alles dee l hij met tegenzin, die hi.i nauwptiik- verborg ?n d'p bewees, dat miln inmenm" hem verre van aangenaam Toen !k (jit merkte liet ik hem geen tijd om sprpken en nam de stapel papier op. dit op het bureau lag. Bit ziet er nogal duidelijk geschrev-n uit. zei ik Als u het goed vindt, zal k het eens doornemen, om een aigemen" in druk te krijgen. Harwell boog. mompelde een naar toe stemmende woorden en toen Marv zi -o terugtrok ging hij met een nors aezich' weer zitten en nam ziin pen weer op Ogenblikkelijk verdween het mannsT." en alles wat. er bii hoorde uit mün ge dachten: ik dacht alleen nog maar aar Eleonore aan haar droevige mesland v aan het geheim, dat over deze Tamil'- zweefde Ik keek de secretaris midden in het. gezieht en begon: Tk ben biij. mijnheer Harwell, dal -4- geleeenheid zieh voordoet om eens rustin alleen met u te praten Over de moord? viel hij mij in d° rede. da- Dan verzoek !k u om mii te w:ller verontsehitldigen zei hii op -e-hicd g- doch vastberaden toon Dal 'en moe- werp, waaraan ik liever nu-t t-mk"- an waarover -k nog m-nde- uwnV". rl< was var -ruin stuk eph' -n --oe hl ov-rniigd van de mm '-•-id van deze man de een of andere inlichting te krijgen. Dus hield ik niet langer aan. Ik nam het manuscript weer ter hand en praatte er met hem over, tot ik zekerheid had, dat ik Mary de dienst kon bewijzen, die zij van mij verlangde. Toen ging ik weer naar beneden. Toen ik een uur of wat later het huis verliet, had ik in ieder geval een reden tot tevredenheid. Ik had nu tenminste de gelegenheid om de bewoners van dat huis gade te slaan. DERDE HOOFDSTUK Het testament van een millionnair De volgende ochtend bevatte de Herald een overzicht van het testament van mijn heer Leavenworth. De inhoud verbaasde mij ten zeerste: want hoewel hij aan zijn nicht Mary bijna zijn hele vermogen na liet, kwam toch door een codocil, dat vijf jaar oud was, een aardig bedrag aan Eleonore. Nadat ik de inhoud van dit testament had overwogen ging ik Gryce opzoeken. Goede morgen, zei hij. toen hij mij zag binnen komen, gaat u zitten. Tk ben benieuwd, zei ik. wat u denkt over het testament en over de invloed, die het op onze kwestie zal hebben. wat denkt u er van? Ik denk dat het niets aan de publieke mening zal veranderen. Zij, die vroeger de schuld van Eleonore aannamen, zullen nu een reden te meer hebben om aan haar onschuld te twijfelen; terwijl zij, die tot nu toe aarzelden om haar te verdenk-n in dit legaat onbeduidend naast het grote vermogen dat Mary gekregen heeft - geen voldoende motief zullen zien om zo'n grote misdaad te begaan. U hebt de mensen er over horen spreken. Wat is de algemene opinie? Dat de beweegreden van dit drama gezocht moet worden in de partt.id'sheid, die tot uiting komt in dit testament. Plotseling scheen Gryce een buitenge woon belang te stellen in een van de laden van zijn bureau. Heeft u dat op geen enkel idee ge bracht? vroeg hij. Ik begrijp nietantwoordde ik. Drie dagen lang heb ik niets anders ge daan dan gedacht. Ik Tk wilde niet onaangenaam zijn. Hebt li Clavering nog gezien? Ja. maar alleen maar gezien. En helpt u Harwell bii het voltooien -an mijnheel Leavenworth s boek? Hoe weet u dat? Hi.i glimlachte even. —ja. zei ik. juffrouw Leavenworth ver zocht mij. haar die kleine dienst te willen bewijzen. Het is een kranige vrouw! riep bij enthousiast Dan hernam hij op zijn ge wone zakelijke toon: U hebt nu ?en mooie kans. mi.inhopr Ravmond. Nu moet u twee dinger voor mij zien te weten te komen- ten eers'", wat de verhouding is nissen de meisjes Leavenworth en Ciaverng.. Bestaat er dan enige -ei-houd'ng? Ongetwijfeld En 'en tweede >vat de oorzaak is van de klaarb'ökeiijke vi.i held, die er bestaat tussen de twee nich ten. Nu pas drong het tot mij' door welke de rol was. die voor mij bestemd was tk 'ou de meisjes Leavenw-trfh n "-'er or- 'pifdpn en nog -vei n hor -> gen huis! Hoe kon ik dit met mijn -*er overeen brengen? (Woidt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 4