NOTRE-DAME gevuld met vreemdelingen LEZERS GAVEN HUN MENING over P.v.d.A-winst in overwegend katholieke steden NABESCHOUWING iSt/ftS S PINKSTEREN TE PARIJS NOG VOOR HET MANDEMENT Gebrek aan goecle propaganda Internationale spanningen van een beginsel-partij Toch hernieuwing van geestelijk leven in de lichtstad ZATERDAG S JUNI 1954 PAGINA 7 i BEVOLKING PROFITEERT VAN ZOMER-VEER Namiddag-M isscii Pinksteren in het individuele le ven? Men moet niet denken dat on danks de algemeene uittocht de gelo vigen gedurende de Pinksterdagen iets te kort komen. In dat opzicht is - I Politieke resultaten worden van de grund aj opgebouwd. Die schrijfna- chien van nij is weer kapot. Er is een letter uit; één letter naar gelukkig. Naar 't is toch noeiljjk. Het is zoals nen generkt zal hebben, de letter n. D.w.z. niet de letter n, maar de letter die weg is en die nen daaron wel noet ver vangen door de n. Dat Hikt nU tenninste naar de beste oplossing. Er ztjn neer letters, die in aannerking konen, on de n, die kapot is (d.w.z. waarvoor n in de Plaats kont), te vervan gen. Naar nen noet nu eennaal een keuze doen. Nen neent natuurlijk een nedeklinker, want de n (d.w.zis óok een nedeklinker. Neest al naakt nen er dan naar de dichtstbijzijnde nedeklinker van, net andere woorden de 1 of de n. Naar, zal nen zeg den. waaron hebt u dan de 1 niet genonen? Nijnheer, dat noet ik U mderdaad nog even uitleggen. Dat zit 'n hierin, Neernalen is nijn nachien nank, Nu heb ik net nijzelf afge sproken, dat ik on de andere naai de 1 neen en on de andere naai de n. Waaron? On te voorko nen. dat een van beide óók lan of nank wordt. Dit naai is de n aan de beurt. Een vol gende maal de 1. Daarom moet ik de trouwe lezer dan ook net ernst beloven bü de eerstvolgende nogelijk- heid die zich voor doet, inplaats van de n (d.w.zniet de n, maar de 1 te gebruiken. Nen nag er op rekenen. Net de neeste hoog achting, KARAKTEROLOOG Enige lijd geleden stelden wij de vraag: „wat zouden volgens Uw mening de oorzaken zijn van het feit, dat bij de laatste verkiezingen de P. v. d. A. weer stemmen gewonnen heeft in overwegend katholieke steden, zoals b.v. Tilburg Een actueel vraagstuk, zoals indirect is geldeken uit de passages, welke het sedertdien verschenen Mandement der Nederlandse Bisschoppen aan de houding der Katholieken ten opzichte van de P. v. d. A. heeft gewijd. Lr zijn veel antwoorden binnengekomen, We hebben uil hei grote aantal brieven noodzakelijkerwijze een keuze moeten doen En uit die brieven worden vandaag maar tveer slechts enkele fragmenten gepubliceerd. Het commentaar na elk brieffragment en de nabeschouwing hebben we overgelaten aan een van de meest gezaghebbende katholieke leden van de Staten Generaal. Ondanks zijn drukke werkkring, was hij direct bereid aan ons verzoek te voldoen. We zijn hem daar oprecht dankbaar voor. Wanneer de suggestie aan het eind van zijn nabeschouwing weerklank vindt bij de lezers dan hopen we nog eens een beroep op hem te mogen doen. P. W. oen ge- gen was ■net zak zijn zijn er iofd ■er bij, een ge- jw- re r- dat leus ge- de een an- iijn uur de a. ruw tm- taat to- ïoto die en- 5 ro wel jm? bij- rer- de Ibe- t? van ne- de lord van ste- teld iere nde nen ïihi. wel del- ■rije aat» de mogelijkheid der namiddagmissen een niet te onderschatten factor voor meer algemeen kerkbezoek. Het suc ces om het zo eens uit te drukken van die missen is in Parijs bijzon der groot, vooral in de middenstand, of juister gezegd de winkelstand voor wat de levensmiddelen en de huishou delijke artikelen betreft, omdat Parijs zich nog steeds niet heeft kunner/ ontdoen, ondanks alle pogingen, van de winkelopening en straatmarkten Het Heilig Pinksterfeest vult te Parijs de. Notre-Dame tijdens de pontificaal gecelebreerde Hoogmis met.... vreemdelingen. Althans met. lien, die van buiten zijn gekomen: provincialen en vreemdelingen. Met de Madeleine staat het niet anders. Die dankt haar plaatsentekort niet aan de centrale ligging, maar aan een roep, die tot legende geworden is. Er wordt zo prachtig gezongen doorde zangers van de Opera. Onder de kerkzangers te Parijs veelal een beroep zijn er enkelen korist in de Opera, sommigen zelfs solist. Ook Saint-Roch heeft een prachtig koor; Saint-Euslache eveneens en die is bovendien als monument prachtig. Men heeft dus alle kans met Pinksteren in die kerken in het gedrang te moeten staan. Wat de overige kerken betreft, die nagenoeg zonder uitzondering elke Zondag te klein zijn, is er met Pink steren plaats te over. Dit onverwachte verschijnsel leert weer eens dat men het godsdienstig leven niet van bui ten af moet beoordelen. Want als het hoogfeest van Pinksteren te Parijs op een gewone Zondag lijkt, eerder met minder dan met toegenomen kerk bezoek, dan is dat eenvoudig het ge volg van het feit dat, wat de eigen bevolking betreft, de stad voor enige dagen is leeggelopen. Hoe dreigend de lucht er ook uitziet, men rekent op zomerweer en de treinen alleen reeds moeten er voor zorgen dat ruim een millioen inwoners hun Pinkstervacan- tie of week-end elders in Frankrijk kunnen doorbrengen. Dat wil dus zeggen dat Pinksteren slecht op de kalender is gelegen voor grote gemeenschappelijke manifesta ties van het godsdienstig leven. Wie die wil gadeslaan vindt ruimschoots gelegenheid op Hemelvaartsdag en op de Zondag-Sacramentsdag. Dan is het gelovige deel van de Parijse bevolking aanwezig. En alhoewel men zich nog altijd aan het wettelijk processiever bod op de openbare weg heeft, te sto ren, trekken de processies toch uit. over de bordessen der kerken, wat vooral tussen de kolommen van het onmetelijk voetstuk der Madeleine reeds een genot voor het oog is. En dan ook buiten de drommen van ge lovigen duizenden rustige toeschou wers trekt. We leven niet meer in het begin dezer eeuw, in de tijd van de Com- bistische kerkvervolging. Welk een lange weg sindsdien is afgelegd heeft de jongste Hemelvaartsdag nog in Parijs laten zien, toen uit alle paro chies van het meest bevolkte arron dissement, het 17e - L e' de processies uit trokken Om Zich Ir. te verenigen tot een massa van 20 onn - v stadsnet- 00 gelovigen In het altaar V3n BatiSn°Hes, waarin een kpf. ~vas geplaatst en waaraan bij ■u r nd duister het H. Misoffer r opgedragen. Dat gaf een aan- hJ1furd" in de heilige uren van 2arsen6 cvaartcn- Lichtstapels van kaarsen, zang van een koor van 200 zangers, begeleid door de fluitend" voorbijgaande treinen en het stads gewoel en tenslotte nog het geknetter en geplof van het vuurwerk, waarop de stad Parijs zulk een dag de vreem delingen trakteert. En de Zondag vóór Pinksteren was het ook zo in de wes telijke Seinebocht aan de rand dei- stad, waarin de randgemeenten van Gennevilliers tot Suresnes, en van Colombes tot Saint-Denis de paro chies waren uitgetrokken naar het grote stadion van Courbevoye, waar de Katholieken van 22 parochies de Moederdag vierden met een feest voor ons aller Hemelse Moeder, een hart verheffend festijn, dat in de avond besloten werd met het H. Misoffer waarbij zich de 22 pastoors en hun ka pelaans zich om het altaar bevonden, met vee] meer dan 10.000 gelovigen Zulke manifestaties van het gemeen schapsleven der gelovigen waren nog zo lang geleden niet te verwachten De hernieuwing van het geestelijk Ie - ven te Parijs is verbazingwekkend. op Zondagochtend. Men heeft moeten ondervinden dat de sociale samenstel ling van de bevolking een algemeen doorgevoerde winkelsluiting op Zon dag in de weg staat. „Ik acht één katholieke partij van grote waarde voor ons land. Naar Nederlandse begrippen is dit het beste. De oorzaak, dat de K.V.P. stemmen verliest is m,i. gelegen in het feit, dat de K.V.P. te weinig pro paganda maakt. De goegemeente, geen verschil kennende tussen partij en kerk, stemt toch K.V.P., zo denkt men vaak in hogere K.V.P.-kringen. De feiten leren echter anders. De jongeren willen zélf denken, 't Zelfde verschijnsel neemt men waar in pro testantse kring. Dat de P. v. d. A. zo veel stemmen uit R.K. kringen kreeg verklaar ik aldus: dit zijn merendeels stemmen van jongeren, die geen vertrouwen hebben in de confessio nele partijen. Zij zijn de aarts-con servatief Colijn nog niet vergeten. En heeft de R.K. Staatspartij vóór 1940 niet te veel achter Colijn aange lopen? „En," zo redeneert men dan, met voorbijzien van de principiële fouten van de P. v. d. Al, „de P. v. d. A. heeft sinds 1946 bewezen iets te kunnen." Ik hoop tenslotte, dat de K.V.P. in de toekomst met de P. v. d. A. blijft samenwerken." N.N. te Vlaardingen Commentaar: Bevat zeer goede elementen: a. te weinig propaganda (misschien ook te weinig doeltreffend) b. te veel leunend op gezag der Kerk; c. nadelige gevolgen der vroegere coalitie (Colijn); d. grotere zelfstandigheid in het denken der jongeren: gelukkig als er op de juiste wijze leiding wordt gegeven. „Naar mijn mening moet 'n „ver kiezingsstrijd" psychologisch gevoerd worden. Vervolgens: de naam Drees heeft voor de K.V.P. nadelig gewerkt. Onlangs vertelde mij het R.K. radio forum op een vraag van een der aan wezigen, dat dit zo erg niet is. Hij had het lelijk mis. De naam Drees heeft bij alle ouden van dagen een erg goede klank. Men spreekt bij die mensen niet over de P. v. d. A., maar over de partij van Drees. (Dit heeft een propagandist van de P. v. d. A. me zelf meegedeeld). De P. v. d. A. slaat munt uit de so ciale vooruitgang, juist in het Zuiden, waar vóór de oorlog grote armoe heerste (grote gezinnen en geen kin derbijslag), Deze mensen trappen ge makkelijk in P. v. d. A.-propaganda. (Italië, Frankrijk, België: alles R.K.)" W. Roeters, Maassluis Maar de betekenis van het Pink sterfeest wordt niet vergeten en het zijn vooral de paters van de H. Geest die door avondnovenen de gelovigen op het H. Pinksterfeest voorbereiden. Novenen die veel gelovigen trekken. En in tal van kerken heeft die voor bereiding plaats. En op Pinksterdag zelf is menige parochie dankbaar over de. aanwezigheid van zoveel hulp- en missiebisschoppen te Parijs, dat het aantal pontificaal gecelebreerde II. H. Missen talrijk kan zijn. En men kan er dan ook op rekenen dat de gelovige bevolking, voor zover die dag aanwe zig, het H. Pinksterfeest viert op een wijze, die met de krachtige geioofs- opbloei in de wereldstad volkomen in overeenstemming is. De telkens weerkerende belangstelling voor verkiezings-uitslagen. godsdienstig leven staat in de steden aan velerlei gevaren bloot. De mate rialistische denkwijze dreigt bij vele stedelingen in veel meerdere mate dan op het platteland de boventoon te gaan voeren door invloeden waar aan zij door gebrek aan wetenschap pelijke en godsdienstige vorming niet in staat zijn het hoofd te bieden, met alle gevolgen vandien. De godsdienst is bij deze mensen meestal het eerste slachtoffer. Niet dat zij hun geloof volledig de rug toekeren, maar er treedt vervlakking op. Deze omstan digheid uit zich ook o.a. op politiek gebied. Zij verliezen het grote belang van een politieke eenheid uit het oog, terwijl ze misschien ook nog het be staansrecht van de confessionele par tij gaan ontkennen. Een katholiek die zijn belangen in betere handen acht bij 'n andere par iand er weer bovenop te helpen. De P. v. d. A. richtte zich speciaal tot de minder -gesitueerden, de ouden van dagen, de werkman. De K.V.P. doet hetzelfde. Beide partijen behartigen hun zaak m$t behoud van eigen prin- cipen. Wat te voorzien was gebeurde. „Misdeelde middenstanders" vormen een eigen partij. De K.V.P. wil redden wat er verloren ging. maar even met terzijdestelling van de arbeidersstand. Intussen wint de P. v. d. A. stemmen èn van de middenstand én van de ar beiders. Deze stemmers sympathise ren met de P. v. d. A. niet zozeer om haar te steunen alswel om de K.V.P. te straffen. Het komt dus volgens mij hierop neer: de K.V.P. ondervindt nadelige gevolgen van vroegere fouten." Th. M. A. Siegmund, Enschede inderdaad juist, waar men candi- daten van de arbeiders te laag op de lijst heeft geplaatst; Punt 2 accoord: kwestie van pro paganda; Punt 3 te sterk uitgedrukt: geloof en politiek worden te veel vereen zelvigd. „Volgens mij is de hoofdoorzaak van de verschuiving naar de P. v. d. A. het katholiek vernisje bij een groot deel van de kath. Brabantse en Lim burgse bevolking. Alle mogelijke uiterlijke franje bevordert in geen enkel opzicht de godsdienstzin. Ver volgens: het practisch ontbreken van propaganda der K.V.P. bij voortdu rende activiteit van de P. v. d. A. Hoogstens geeft de K.V.P. een paar raambiljetten met de leuze: „Het ge vaar is rood!" Met dat „gevaar" wordt toch al 9 jaar samengewerkt!" J. A. Mosheuvel, Breda Commentaar: Hoofdoorzaak wordt sterk over trokken. Commentaar: Een vrij goed verhaal. Hier wordt duidelijk gemaakt, dat een partij als de K.V.P. die alle maatschappelijke milieu's omvat, daardoor interne spanningen kent, welke als de verschillende belan gen niet op de juiste wijze worden gecoördineerd tot afsplitsing moe ten leiden. Intussen bestaan er ook in de P. v. d. A. spanningen, die echter van andere aard zijn: n.l. voortkomend''uit de verschillende levensbeschouwingen binnen één partij. „Ik zie vooral drie oorzaken: 1. Naar mijn mening zou de sug gestie van Prof. Duynstee tot herzie ning van de candidatenlijsten in gun stige zin voor de arbeiders de nodige aandacht verdienen. 2. Ik meen dat wij de P. v. d. A. voral niet als onze grote vijand voor moeten stellen. 4 3. De voornaamste oorzaak van de winst der stemmen in bedoelde steden van het Zuiden door de P. v. d A zie ik in een verflauwing van het geloof Een gelovig katholiek gaat er niet toe over een partij te stemmen die deelt "V °UWing niet ten v'olle C. G. J. v. 't Zelfde, Schiedam Comme ut aar: Punt 1 is voor sommige plaatsen „Men heeft in de loop der jaren het vertrouwen in de K.V.P. verloren. De politieke activiteit was vrijwel in- haerent aan die van de P. v. d. A. Reden waarom de K.N.P. ontstond. Alhoewel de K.V.P. grote politieke figuren kent spraken deze niet vol doende tot het volk. Omdat de K.V.P. haar koers kwijt was, wist zij niet welke richting zij moest kiezen en Z- s^eun bij diverse partijen, totdat zij uiteindelijk met de P. v. d. A. optrok. Deze twijfelachtige, half slachtige en vaak passieve houding heeft de K.V.P. niet veel goed gedaan en ®e P. v. d. A. heeft hiervan gretig v^vn'k gemaakt. Bovendien is de X" een confessionele partij van katholieken. Dus: arbeiders, intellec tuelen, werkgevers en werknemers. Het is voor zo'n partij niet makkelijk een ieders belangen te behartigen. Het grootste gedeelte van de K.V.P. bestaat uit arbeiders, die hun belan gen dus meer en beter behartigd mo gen zien dan de overige groepen. De vele overigens niet onjuiste conces sies die zij de arbeiders gedaan heeft wogen niet op tegen hetgeen voor het overige kath. volksdeel werd gedaan. Door deze moeilijkheden: „het vaak naar links en plotseling te veel naar rechts gaan" groeide de P. v. d. A. aanzienlijk." H. Bevers, Delft Commentaar: Ook hier weer wordt gewezen op de spanningen binnen een partij, maar met te weinig begrip voor de moeilijkheid van coördinatie; daar bij geeft schr. te gemakkelijk quali fied ties van twijfelachtig en half slachtig. Het is merkwaardig maar juist, dat men in de helft der brieven van de propaganda spreekt. Maar hierbij zijn twee punten in 't oog te houden: 1., een deel van dc propaganda kan wel centraal worden voorbereid, maar Het overgrote deel moet plaat- selijk goed zijn afgestemd; 3. het constateren van deze te korten is natuurlijk wel eenvoudiger dan mee te werken om ze weg te ne men, vooral plaatselijk. Vervolgens: het probleem van de spanningen binnen de partij span ningen die er altijd zullen blijven kan natuurlijk nooit worden opgelost op de wijze, dat men dan maar ver schillende belangen-partijen sticht; dan komt men er beslist nooit. Ten slotte: belangrijk is ook vooral het geven van juiste voorlichting en bet prikkelen tot zelfwerkzaamheid en zelf-denken van de jonge mensen; dan raken zij het minderwaardig heidscomplex kwijt; er moet in onze kringen veel meer ruimte zijn voor genuanceerd denken van maatschap pelijke vraagstukken. Dit is alleen mogelijk als niet iedere „stand" zich in eigen kring isoleert. Het is daarom goed wanneer van tijd tot tijd de ver schillende maatschappelijke groepen en liefst jongens en meisjes bijeen komen. Bovendien is men beneden nog al tijd een beetje bang om niet voor vol te worden aangezien. Uit angst om achter te raken stort men zich licht in avonturen, die door handige P. v. d. A.-propaganda als het non-plus-ultra van vooruitstrevendheid worden voorgesteld." Piet Verminnen, A'dam Commentaar: a. verkiezingsstrijd moet psycho logisch juist gevoerd worden (propaganda) b. de naam „D?ces (nxaar niet al léén de naam, hij heeft ook ver trouwen van zeer brede lagen der bevolking); c. P. v. d. A. slaat munt uit sociale vooruitgang (Waarom doen wij dat niet?). „Men is beneden de Moerdijk meer mens dan boven. Boven is men een zijdig verstandelijk en makkelijker toegankelijk voor louter verstande lijke leuzen. Beneden is het gevoels leven meer ontwikkeld en komt men Pas in beweging voor de goede zaak als naast het verstand ook het gevoej geraakt wordt. Het tekortschieten h psychologisch juist gekozen propa ganda aan de K.V.P. eigen - moes dus wel beneden teleurstellinger meebrengen. Propaganda moet aan- sui en ij plaatselijke omstandighe den moet een beroep doen op plaat. selyke artisten, die hun pappenhei mers kennen en moet niet centraai vanuit het Westen of Centrum worden opgelegd. conservatisme brengt kapitalisme, kapitalisme brengt communisme, frankrijk, Italië zijn duidelijke voor beelden." J. H. A. M. v. Wijk, R'dam Commentaar: Oorzaak en vooral conclusie zijn hier wel heel simplystisch voorge steld en ook onjuist: achteruitgaan en tegelijk in aantal groeien is wel enigszins paradoxaal! „We hebben hier een duidelijke invloed van de grote steden, waar mee we misschien die stemmenwinst gedeeltelijk kunnen verklaren. Het tij dan de K.V.P., komt bijna automa tisch in het kamp van de P. v. d. A. terecht, meestal gedreven door eigen belang of om zich te vleien met het idee tot de z.g. progressieven te be horen." B. Ziegelaar, Eindhoven Commentaar: a. materialistische denkwijze: de steden door gebrek aan vorming, (het beschermende milieu op het platteland geeft vanzelfsprekend meer beveiliging, maar vorming is daar ook niet veel); b. katholieken die hun belangen in betere handen achten bij andere partijen, komen bij de P. v. d. A. (daar zit veel waars in, maar het hangt af van het maatschappe lijk milieu, want een deel gaat naar de K.N.P. De K.V.P. zowel als de P. v. d. A. waren bezield van ijver om Neder - Dus: a. tekort aan juiste propaganda; b. minderwaardigheidscomplex. „De P. v. d. A. is een jonge progres sieve Partij met een progressief be ginsel piogram, aanvaardbaar voor katholieken. Begrijpelijk is het dan ook, dat de K.V.P. achteruitgaat want

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 7