GEEN POLITIEK SPEL MET RIJKSSTATUUT Cranendonk" eerste landbouw' proefstation voor de zandgronden Werkgeversverbonden wijzen wetsont werp beperking cadeaustelsel af Marco Graffi? PAGINA 8 ZATERDAG 5 JUNI 1954 Kard. Van Roey verbiedt Mislezen in volkstaal Instructie over huisbezoek Eens het buitengoed van Willem de Zwijger In Maarlieeze gaan theorie en practijk hand in hand Zet Uw zorgen aan Studiedagen Midden standsbond in teken van Mandement Nieuw systeem bouw volume-toewijzing Voorstel van Apeldoornse wethouder aan minister (Van onze correspondent) door J. S. FLETCHER Kardinaal van Koey, aartsbisschop van Mechelen, heeft volgens K.N.P. aan de geestelijkheid van dit aartsbisdom een brief gericht, waarin hij o.m. wijst op do strenge voorschriften voor het gebruik van het Latijn bij de godsdienstoefenin gen. De landstaal mag in geen geval worden gebruikt in de Misgebeden of bij het toedienen der Sacramenten. Een uit zondering kan hier worden gemaakt voor een gedeelte van de doopplechtigheid. Hij verbiedt ten strengste, dat het Evangelie en het Epistel in de landstaal gezongen worden. Onder geen beding mag worden toegestaan, dat het lezen van Evangelie of Epistel in de volkstaal geschiedt door een leek. In het vervolg van zjjn schrijven wijst de kardinaal de parochie-geestelijkheid op de plicht tot herhaaldelijk huisbezoek. Hij komt daarbij tot de eindconclusie, dat de apostolische zending van de priester voor een voornaam deel bestaat in het activeren en vermeerderen van het leken- apostolaat. missaris der Koningin, prof dr J. de Quay, die dit proefstation van grote waarde noemde, omdat hier theorie en praktijk tot elkaar komen. De heer M. Derks, voorzitter van de Commissie van Beheer dankte alle me dewerkers en met de onthulling van een gedenksteen in de gevel van de Land bouwschool, aangeboden door de leerlin gen, was het officiële gedeelte ten ein de. Van minister Mansholt werd een telegrafische gelukwens ontvangen. Het complex gebouwen, dat een vroe gere ouderwetse, boerderij op het land goed vervangt en in witte kleur is ge houden, waardoor een goede harmo nie mét het schilderachtige raadhuis aan de overzijde is verkregen, werd door al len zeer geprezen. De architecttuur was in handen van de heren Olieslagers en Vermeulen. De inzegening geschiedde door pas toor Bos van Soerendonk, nadat eerst een plechtige H. Mis van dankbaarheid was opgedragen. verwelkomd door de voorzitter van de N.C.B., de heer Jos Zegers- die wees op het belang van beter onderzoek in de pro vincie- Hij herinnerde er aan, dat de oor spronkelijke opzet was alleen een proef- boerderij te stichten en uitte zijn erkente lijkheid jegens de inspecteur van de land bouw, ir J. Penders, die een breder opzet voorstelde en daarbij belangrijke steun verleende. In verband met de strijd over de plaats van vestiging van een Cultuur technische Dienst hoopte de heer 'Zegers, dat bij het overleg over de huisves ting van dergelijke instellingen voortaan de landbouworganisaties zouden worden ingeschakeld. De thans beschikbare grond moet nog worden uitgebreid, doch burgemees ter Van Schaik, die de school aan de N.C.B. overdroeg, wilde daarbij het be lang van zijn gemeente niet vergeten en hoopte door een subsidie compensa tie te verkrijgen voor de pachtboeren, die dan hun grond aan het landbouw proefstation moeten afstaan. Een geestige toespraak hield de Com- kikkert U helemaal op. Heerlijk verfrissend, zuivert mond en keel en is goed V™ ianden. De Ned. Kath. Middenstandsbond zal dit ,jaar zijn sociale studiedagen geheel stellen in het teken van het mandement van de bisschoppen. Deze studiedagen welke om de twee jaar worden gehouden, vinden plaats op 27. 28 en 29 Juli a.s. in de Abdij van Berne in Heeswijk. Het ligt in de bedoeling, de op de studiedagen te behandelen stof uitgangspunt te doen zijn voor het vormingsprogram van de beweging voor het komend jaar. Prof. Janssens uit Leuven zal in zijn les: „Onze Roeping" behandelen de taak van de katholieke leek om in het open bare leven gestalte te geven aan onze katholieke maatschappij-opvatting Pater dr Gerats M.S.C. behandelt het onder werp „Wat ontbreekt er aan de katho lieke sociale beweging?", prof. Tellegen spreekt over: „Beroepskerstening" en prof. Weve zal spreken over „Katholiek Sociaal programma" Op de laatste dag zal het onderwerp: „Katholieke eenheid, ook i nde politiek" besproken worden, terwijl de slotzitting tot thema zal heb,- ben „Bezield Christendom". De Apeldoornse wethouder van Huis vesting, de heer J. van Dalen heeft de mi nister van Wederopbouw en Volkshuis vesting een ander systeem voor de ver deling van het bouwvolume voorgesteld, waarbij de storende migratoire factor, door het invoeren van bouwchèques, ge heel wordt geëlimineerd en het toe te wij zen bouwvolume volledig kan worden gebruikt voor het inhalen van de ach terstand in het woningtekort en voor het opvangen van de natuurlijke aanwas der bevolking. De minister stond niet onwelwillend tegenover dit voorstel en heeft aan de Commissie van Volkshuisvesting van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten verzocht het in studie te nemen. Deze commissie heeft zich met het Apeldoorn se voorstel in beginsel verenigd en zal dit bij de minister aanbevelen. Met me dewerking van de ontwerper wordt het systeem nader in details uitgewerkt. Indien deze bouwchèques zullen wor den ingevoerd, zal dit voor de uitbreiden de gemeenten een belangrijke verbe tering brengen en kan voor haar ein delijk eens sprake zijn van het inlopen van de achterstand, in plaats van toene ming daarvan. Aangezien de minister fn°ok de Ged. Staten der provincies het bouwvolume voor de op 1 Januari aangevangen 3-jarige periode reeds heb ben verdeeld, is niet te verwachten, dat invoering van het nieuwe systeem op korte termijn zal plaats vinden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 8