1 Klooster Hallo een bron van weldadigheid .WAT ZIT DAAR ACHTER?" Beslissingen stranden amendementen Prijsregeling bevoegdheid van productschappen nog in bespreking op Rijk 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen geschakeerde charitas Om een nieuwe kapel voor de zusters Gloeilampjes Nederlandse vrijheidsfakkel op weg naar invasieherdenking in Caen Bonifatiusspel van Fedde Schurer waarschuwen tegen Zwolle één Mr F. Hollander Min.-president dr Drees ontstak toorts op de Dam Nogmaals: het linkse bezoek aan Leopold Mogelijk socialistische lokroep aan Vlaanderen kunst voor jonge ZATERDAG 5 JUNI 1954 PAGINA 9 BEWUSTMAKEN DER PERSOONLIJKHEID Londen Beroep aangetekend bij Ambtenarengerecht? Vrees voor partij-list Zonder omzien Achter de schermen METSELAAR ONDER BUS GEDOOD ■rAi;fe i Leek of dierenarts De positie van prinses Liliane Heilivens van burgemeester D'Ailly MENSEN Advertentie) Als u geregeld laxeermiddelen slikt, ls er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Le verpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw inge wanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertra gen, neem dan tUdelük Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw ver stopping kwijt en vervalt u niet in de laxeer middelen-gewoonte. Haal direct Carter's Le verpilletjes, f 1.20 per flacon. 67 (Van onze correspondent) Dit was allemaal zo vreemd, zo heel erg vreemd We zaten in de even Jtoele als kille spreekkamer van een oud klooster en hoorden uit de mond van een beseheiden zuster: „Neen, wij vragen nooit geld, nooit. Wat wij doen, doen we omdat we om Jezus' wille van de mensen houden, vooral houden van hen. die onze liefde het meeste nodig hebben De zuster zwijgt. Wacht op ons wederwoord, maar dat wederwoord blijft uit. Het is stil in de gekalkte kamer, waar enkele portretten van zusters aan de wand hangen. Portretten en ee-n groot kruisbeeld. Dit is allemaal zo vreemd, zo onwezenlijk, zo van een andere wereld. Bestaat dan in onze verzakelijkte, onze door-gesubsidieerde, onze bureaucratische en ambte lijke wereld nog iets van de zuivere charitas, iets van de grote liefde, waaraan alle volgelingen van Christus herkenbaar moesten zijn? De nuchterHng zal wel direct met bedenkingen aankomen, dezelfde be denkingen die wij, in euvele moed, maakten tegenover moeder-overste van het verdwijnende klooster Hallo van de Auxiliatricen van het vagevuur in Nij megen. „Waar leeft u dan van?". Haar ogen zeggen: „Kleingelovigemaar haar mond, wijs geworden in zoveel iaren van daadwerkelijke arbeid 0"cl®( de mensen, formuleerteenantwoord We hebben veel vrienden en honger hebben we eerlijk, nog nooit geleden. A f. het ZO voegt ze aan toe soms wel eens erg moeilijk". Maar over die zaken spreekt zij niet graag. Dat is de buiten kant van het werk, de zelfkant. Waar het om gaat, zijn de mensen in nood. „Men meent wel eens, dat wij gaan naar de armen, naar de onvermogenden en dat is in zekere zinook zo. Als men die woorden „arm" en „onvermogend" dan maar niet alleen in materieel opzicht wil bekijken. Ons werk richt zich tot de mens in nood en die nood is oneindig Bonn „Ik geloof, dat er een koning op kamer 26 huist". Dat zei het kamermeisje in een hotel te Bonn tegen haar collega's en al spoedig ging het praatje verder. Inderdaad was het ex-koning Peter van Joegoslavië, die in het hotel was af gestapt en het duurde niet lang of de reporters en fotografen kwamen opda gen.' Hoe kwam het meisje aan haar wetenschap? Uit het gastenboek kon ze het niet weten, want de ex-koning had getekend als „Petar Tetovic, schrijver". Maar Petar Tetovic bleek in een pyama te slapen met een koninklijk monogram er op gestikt en toen het kamermeisje de boel op de kamer aan het redderen was, ontdekte ze pyama plus monogram. „Petar Tetovic" zal andere fyama's moeten kopen voor zijn incognito-reizen. In Amerika genoten ze er al langer van, maar nu is het ook in Engeland moge lijk U kunt heel comfortaoel en nogal uitdagend per vliegtuig Uw vacantietnp maken zonder dat U ineens d reissom behoeft te storten. Men noemt het 't „kleine-beursschema". U b.v. een tocht wilt maken, die J °uu kost, dient U 60 te betalen bij Uw aanmelding en nog eens 230 twee we ken voor Uw vacantievliegtocht begint. Over de rest, waarbij dan ook rente berekend wordt, mag U zeven maanden doen, hetgeen dan juist op tijd is om weer aan de nieuwe reis te gaan denken. Dublin Bij graafwerk in een veenderij in het graafschap Boscommon vond men in de grond een klont boter, die daar reeds meer dan twee eeuwen gelegen moet hebben. Toen men de kluit van twintig pond, die volgens de toenmalige ge woonte in een zijden doek gewikkeld was, eens ging proeven, bleek de boter tot ieders verrassing nog in volkomen zuivere toestand te verkeren. Door be paalde invloeden was de boter al die jaren prima geconserveerd gebleven. Brighouse Engeland Een dappere hond, die „Blondie". Ze zat met haar meester in de keuken, toen daar plotseling brand uitbrak. De hond rende naar boven om de broer van zijn baas te wekken, die lag te slapen. De broer kwam even later de deur van het in laaiende gloed staande houten huisje uitgerend; de hond kwam echter niet. Toen vloog de baas van het dappere dier naar binnen om zijn „Blondie" te redden. Toen de vlammen gedoofd wa ren vond men beiden, meester en hond, dood liggen. Ze waren samen in het vuur omgekomen. Southampton Engeland En een laffe hond. De rechtbank beval aan een hondenfokker de som van 150 terug te betalen aan de koper van een hond. Deze hond was namelijk verkocht aan een caféhouder, die het dier als waakhond wilde gebruiken. Dat kan, zei de fokker, want deze hond heeft „een fel karakter en is uitstekend ge schikt voor bewakingsdoeleinden". Toen er eens ruzie kwam in het café ging een van de klanten de waardin te lijf en de hond met het dappere hart sloop met de staart tussen de poten in de uiterste hoek. Het dier was zelfs bmg van alle vreemdelingen. De fokker heeft zijn hond terug en de caféhouder zijn geld. nieuwe klooster te bouwen. Als de zus ters het konden redden, zouden ze be slist de hand niet ophouden. Neem dat van ons aan, die de soberheid van hun klooster gezien hebben. Maar dit bedrag kan onmogelijk uit de lopende inkomsten genomen worden, zonder dat er jaren lang gebrek zou moeten heersen onder deze hardwerkende zusters. Daarom houden wij namens hen de hand op. Hun arbeid richt zich tot de mens in nood, tot onze broeders en zusters in Christus. Zij realiseren de liefdeplicht, die wij allen hebben met inzet van heel hun persoonlijkheid. Gun hun de troost van een eigen klein Godshuis. Bij de foto's: De zusters van Hallo gebruiken ook haar tuin voor de dagelijkse contacten mei jong en oud Van 28 Juli tot en met 7 Augustus a.s. wordt onder het motto „Zwolle èèn" in de Overijsselse hoofdstad een licht- en mu ziekfestival gehouden, waarin naa„. ien aantal belangrijke toneeluitvoeringen en muzikale gebeurtenissen ook diverse sportwedstrijden worden georganiseerd. „The Imperial Opera Company" uit Londen zal met begeleiding van 't Noord- Hollands Philharmonisch Orkest een drie tal opvoeringengegeverwan de opera Faust van Gounod. Uit Innsbruck, de hoofdstad van Tirol, komt de bekende Bauernkapelle Felsenwandtier met een grote groep Schuhplattler. Voorts staan op het pro gramma een festival voor PTT-fanfares en -harmoniegczeischappen met hun tam boers en pijpets, een zangersdag, waarbij de dames en heren zich in kleurrijke kle derdrachten zullen tooien en de opvoering van Shakespeare's „Veel gemingeen gewin" door de Zwolse Zomerspelers. In het Hopmanshuis zal de expositie „Kunst in Zwols bezit" te bewondereen zijn en in het Overijsselse Museum de tentoonstel ling „Zwolle door de eeuwen heen". In de Zwolse stadsgrachten zullen speed- boat-races plaats vinden, terwijl voorts een grote sportdag met een massaal tur nen van Zwolse gymnasten en in het fraai gelegen Gemeentelijke Sportpark 'n concours hippique worden gehouden. Ook de Zwolse bloemisten en zakenlui laten zich met onbetuigd en zullen resp. Floralia een lusthof van bloemen en een productenshow onder het motto „Van grondstof tot eindproduct" inrichten. De hoofdstad steekt zich in die dagen in een lichtend feestkleed: duizenden lampen en schijnwerpers zullen de Peperbus, sin gels, straten en historische gebouwen in een helle lichtgloed zetten. In enkele bladen is een bericht ver schenen, dat mr F. Hollander, officier van Justitie te Amsterdam, bij het Ambte narengerecht in beroep zou zijn gegaan tegen zijn overplaatsing van Amsterdam naar Alkmaar, een overplaatsing die, ge lijk bekend, kort geleden door de minister van Justitie bij wijze van disciplinaire strafmaatregel werd bevolen. Bij verschillende instanties hebben we getracht een bevestiging van deze geruch ten te verkrijgen. Mr Hollander persoon lijk zeide ons: „Ik heb voor U en voot niemand anders ook maar een enkele inlichting." Ook van de zijde van het Ambtenarengerecht kon men niet beves tigen, dat mr Hollander van de beslissing van de minister in verband met de over plaatsing- in beroep was gegaan. Hoewel een dergelijk beroep zeker niel uitgesloten is, moet het bericht daarovet met een zekere reserve worden bezien. (Van onze Amsterdamse redactie) Zondag 6 Juni is het tien jaar geleden, dat met de bevrijding van de door de Nazi-terreur geteisterde Westeuropese landen een aanvang werd gemaakt door de invasie van de geallieerde legers in Normandië. Het spreekt vanzelf, dat dit feit moet worden herdacht. Aan de Franse kust worden plechtigheden georganiseerd, waarbij ieder betrokken land zal zqn ver tegenwoordigd. En als het even kan. wil Churchill van de partij zijn. Ook van Nederlandse zijde is er een deputatie. Minister Staf en de oud-minister van Oor log in Londen, prof. Gerbrandy, maken de reis naar Frankrijk en zullen samen met een compagnie van de Irene-brigade, J (Van onze Brusselse correspondent) De tongen en de pennen zijn thans op groter schaal losgekomen om commen taar te leveren op het alleszins opvallend bezoek, dat de linkse regering Zaterdag aan koning Leopold heeft gebracht en waarbij, volgens het communiqué van de Grootmaarschalk van het Hof, zoals men weet ook aanwezig waren koning Boudewljn, prins Albert van Luik en de jonge prins Alexander. Over prinses Li- liane, de echtgenote van koning Leopold, werd in dat communiqué niet gesproken. C.V.P.-parlementsleden hebben het in een hunner groepsvergaderingen even eens over dat bezoek gehad. Men kon er mee instemmen, indien dat een oprecht gemeend gebaar van verzoening zou zijn, zonder bijbedoelingen uit partij politieke overwegingen ingegeven. rijk geschakeerd. Daardoor is ook ons werk zo vol variatie". Wij vragen naar een verklaring daarvan; hoe kan dit sociale werk afwisselend zijn? Zijn dan de noden in grote lijn niet eender en is armoede bij de een iets anders dan bij de ander? „Het gaat om de mens", zegt de over ste, „en geen enkele mens is aan de andere gelijk. God schiep Zijn schepselen in een wonderbare variëteit. Daarom kan ons werk niets massaals hebben. Wij richten ons niet tot een bepaalde groep, niet tot de massa, zoals men tegenwoor dig zo graag zegt, maar tot de individuele mens. En onze grootste zorg is die mens terug te brengen tot God. In zijn stre ven immers naar de eeuwige heerlijkheid ligt zijn meest persoonlijke wezen. Die persoonlijkheid opnieuw bewust maken, daar gaat het om". In die geest, helpend waar geholpen moet worden, gevend zonder te vragen, weldoende zonder om te zien, in die geest werken twintig zusters in de kleine communiteit van het klooster Hallo. In die geest ook werkt eenzelfde groepje zusters in de Amsterdamse Jordaan. Kinderen drommen samen voor de kloos terpoort en op de binnenplaats zitten jonge moeders in de zon. Elders in het ielijke, maar ruimte genoeg biedende klooster treffen we een groepje oma's aan, in gezellige keuvel met een paar zusters. En al die andere zusters? Cijfers geven is altijd een gevaarlijke zaak. Maar om te bewijzen dat die twintig zusters van Hallo en uit de Jordaan be paald geen tijd hebben om veel aan eigen liefhebberijen te doen, geven we er dan toch een paar. In 1953 en daarover gaan alle verdere gegevens werden 2700 ziekenverplegingsbezoeken afgelegd. Alleen bij zieken, die zich de „weelde" van welke betaalde verpleging dan ook niet permitteren kunnen. 7500 stuks kle ding werden door handen van de zusters op hun plaats gebracht en mét die kle ding kwam het juist gekozen woord.' 1152 gezinnen werden kortere of langere tijd verzorgd: 5700 huisbezoeken werden afgelegd en dat waren geen bezoeken met het notitieboekje in de hand. Negen en-dertigduizend katechismuslessen wer den gegeven aan katholieke kinderen, die op openbare scholen zijn en 1300 lessen ontvingen volwassenen. En daar mee ls de lijst nog lang niet ten einde, maar hoe meer wij noemen uit de waar lijk sociale actie van deze zusters, hoe meer wij er van overtuigd raken mis schien wel de omvang, het volume van dit werk, maar nooit de diepte te kun nen aanduiden en nog minder de vrucht baarheid. „Men vraagt wel eens", zegt de over ste „of het voor ons als religieuzen niet moeilijk is toegang te krijgen tot de gezinnen en men bedoelt dan, dat onze kloosterlijke staat en onze geestelijke gesteltenis zo ver af zouden staan van de wereld. Wij zouden te vroom zijn, zo heet het" Deze wijze vrouw glimlacht en wijst op de veertig jaren waarin z« en haar zusters in de meest letterlijke zin achter de schermen gekeken hebben van het familie- en gezinsleven in Nij- megens benedenstad en in het hart van de hoofdstedelijke Jordaan. Maar zij hebben in dat werk een mildheid van oordeel gekregen, zoals alleen de Liefde mild kan zijn. En het begrip a-sociaal omvat bij hen iets anders dan in 't alle" daagse spraakgebruik gewoonte is. Zij weten dat niet alles wat blinkt goud is; zij weten ook, dat de ruwste bolster toch een blanke pit omsloten houdt. Het is die wijsheid, geboren uit jarenlange eigen ervaring, die steunend op en gedragen door het grootste gebod in de Wet, dat van de Liefde richting geeft aan de dagelijkse arbeid van de zusters van Hallo. Welk een bezit voor een stad, zo'n klooster Amsterdam is er rijk mee en Nijmegens benedenstad zou zonder de zusters Auxiliatricen niet meer denk baar zijn. Het klooster „Hallo" echter moet gesloopt worden, de zusters blijven. 3 4 7 8 4 2, dat is het gironummer van de jubileumrekening van de Zusters (N.V. Ned. Credietbank Nijmegen) en op dat nummer moet binnen enkele weken geld bijeen zijn om een beschei den, maar onontbeerlijke kapel voor het Vanmorgen omstreeks zeven uur is op de Rijksweg onder Lent de 47-jarige metse laar A. F. P. uit Bemmel door een auto bus van de Gelderse Tramwegen overre den en op slag gedood. Tegelijk met een autobus van de G. T. W. stak P. de Pa rallelweg over en werd toen door een uit Nijmegen komende bus van dezelfde maatschappij gegrepen en gedood. P. laat een vrouw en vier kinderen achter. De behandeling van de wetsontwerpen houdende instelling van een veertiental productschappen, welke gisteren eigenlijk reeds op een oor na was gevild, kon in de vergadering van de Tweede Kamer van gisteren toch nog niet ten einde worden gebracht, omdat er alweer een amendement was, waartegen de regering bij monde van minister De Bruijn het onaan vaardbaar liet horen. Het betrof hier het amendement van de lieer Van der Ploeg (K.V.P-), waarvan wij in ons overzicht van Vrijdag reeds gewaagden en dat een essentiële wijziging inhield van de oorspronkelijke opzet. In zoverre kon men in dit geval liet onaanvaardbaar van de regering niet geheel betwis ten. Volgens liaar ontwerp zou het productschap namelijk geen bevoegd heid hebben prijsregelend op te treden behoudens wanneer dit door de Centrale Overheid zou worden bepaald. Het amendement-Van der Ploeg wilde de zaak echter juist omkeren, zodat elk productschap prijsregelend zou kunnen optreden behalve wanneer de Overheid anders zou bepalen. Tegen deze wezenlijke verandering had den de ministers bezwaar, daar zij een prijsregeling door de productschappen in het algemeen niet gewenst achtten. Minister De Bruijn kwam dus met het onaanvaardbaar en hij vertelde er met een bij, wat dit betekende. Dit zou bete kenen, dat de behandeling van deze ont werpen zou moeten worden geschorst om de regering gelegenheid te geven zich hierover te beraden en opnieuw advies van de S.E.R. in te winnen. Daar dit een belangrijk en ongewenst uitstel zou veroorzaken, wijzigde de heer Van der Ploeg zijn amendement in die zin dat nu in het eerste lid van artikel vier zou worden gelezen, dat het product schap regelend zou kunnen optreden in „aangelegenheden, verband houdende met het economische verkeer tussen verschil lende stadia van voortbrenging en afzet, waaronder, indien of voor z°veu door Ons is bepaald, de prijzen zijn gegrepen Oppervlakkig gezien kan dit de indruk geven, dat hiermee het beginsel van 's heren Van der Ploeg's bedoeling zou zijn gered, maar o.i. is dat niet het geval. Immers volgens dit nieuwe amendement moet het productschap nu óók wachten tot de centrale overheid het toestaat prijs regelend op te treden, juist dus als het geval is in het oorspronkelijk ontwerp. Men kan o.i. ook niet zeggen, dat de prijs- regelende bevoegdheid nu in het ontwerp zou worden opgenomen, want ook zonder dat dit in de wet wordt vermeld, heeft de centrale overheid krachtens de wet op de P B.O. het recht het pr^iuctsehap prijs- regelende bevoegdheid te geven. ment derhalve slechts een slag in de lucht. Het kwam echter allemaal wat plotseling en daar de heer Vondeling in tegenstelling tot de regering wel bezwa ren bleef houden, vond de voorzitter het maar beter de leden nog eens gelegenheid te geven over dit gewijzigde amendement hun gedachten te laten gaan, zodat hij de stemmingen over deze wetsontwerpen uit stelde tot volgende week Woensdag. Daarna hield de Kamer zfch bezig met een nieuw wetsontwerp met betrekking tot de uitoefening van de diergenees- kunst. De strekking van dit wetsontwerp is: de werkzaamheden van leken op het ge bied van behandeling van vee zoveel mo gelijk te beperken door allerlei behande lingen als inentingen, toepassing van diagnostische middelen, algemene of plaat selijke verdoving en zelfs het verrichten van verlossingen en het ingrijpen in de voortplanting als bedrijf zoveel mogelijk door de dierenarts voor te behouden. Bij verlossingen zit dan de bedoeling voor het bedrijf van veeverloskundige langzamer hand te doen verdwijnen. Er waren echter nogal wat bezwaren te gen dit ontwerp en vooral wat de behan deling door de veeverloskundigen betreft. De heren Van Meel en Van der Weqden (K.V.P.) legden er de nadruk op, dat In dit ontwerp de grote ervaring der vee verloskundigen werd onderschat. Dit ont werp zal er immers toe leiden, dat de ver loskundigen die geen dierenarts zijn, op den duur geheel zullen verdwijnen. Deze Zo gezien was dit gewijzigde amende- afgevaardigden vonden het niet wenselijk deze mensen uit te schakelen, omdat zij in de practjj'k aan een behoefte blijken te voldoen. Zij zijn in dit werk gespecia liseerd en vaak handiger dan een dieren arts. Eveneens had men er bezwaar te gen, dat het beroep van castreur op den duur zou verdwijnen bij ongewijzigde aanvaarding van dit wetsontwerp. De heer Van der Weijden wenste dan ook, dat men, desnoods na examen, nieuwe verloskundigen zou toestaan dit werk te verrichten. De heer Van der Weijden wees op de practijk, waarbij voor het onvruchtbaar maken van mannelijk en vrouwelijk vee telkens een andere deskundige zou moe ten worden geroepen. Hiervan zou volgens hem in de practijk niets terecht komen en controle zou onmogelijk blijken. Hij hield een pleidooi om de boer zelf meer recht te geven handelend op te treden in geval van ziekte van zijn vee. Een goede boer, zo zeide hij, is een halve veearts. Hij zou de meest voorkomende veeziekten zelf moeten kunnen behandelen en bijvoor beeld zelf mogen inspuiten bij het gevaar voor besmetting. De boeren immers, zo betoogde hij, zijn in dergelijke gevallen maar al te bang. dat de veearts, die van de ene stal in de andere komt, de besmetting zou overbrengen. Hij pleitte ook voor meer voorlichting op veterinair gebied, zoals dat immers ook op het gebied van plantenziekten wordt gegeven. Bij de beantwoording van de algemene beschouwingen door minister Mansholt, bleek, dat het wel hoofdzakelijk ging om de kwestie-of voor de veeverloskundigen en voor het bedrijf van hen, die ingrijpen in de voortplanting, in de toekomst nog een plaats kan worden ingeruimd. Minister Mansholt meende van niet. Hij wilde dit in de toekomst geheel in handen geven van de veeartsen, vele Kamerleden meenden van wel. Ondanks het feit, dat de minister een wijziging van de betrokken bepalingen in diende waarbij echter wezenlijk aan Zijn opvatting niets veranderde diende de heer Van Meel een amendement in, dat de strekking had deze beide categorieën van lekenhulp bij verzorging van dieren blqvend mogelijk te maken en te behou den. Dat amendement kwam op het laatste ogenblik. De heer Vondeling (P.v.d A zeide zeer terecht, dat hij dat uitgebreide amendement zo maar niet in één ogenblik vermocht te beoordelen en de voorzitter zette nog eens uiteen, dat het eigenlijk on juist is voor een Kamerlid, te zeggen dat hij een amendement zal indienen indien de minister hem niet bevredigt Dat kan men mischien bij een motie dóen, maar als men een technische wijziging van een wetsontwerp wenst, weet men dat van te voren reeds, zodat men, om de beraadsla gingen niet te onderbreken, deze reeds van tevoren kan indienen. Het feit dat dit amendement zo laat werd ingediend had nu tot gevolg, dat ook dit wetsontwerp weer niet kon worden afgewerkt. De rest dus de volgende week Woensdag. F. S. Doch was het dat wel? Een C.V.P. - senator, tevens bekend jurist, scheen de opinie van velen te resumeren, toen hij zeide dat men hoopte dat koning Leopold zich niet zou laten beetne men. ..Zich niet laten beetnemen" was des tijds een der bekende slogans van de heer Van Acker, toen hij voor de eerste maal minister-president was. Dat hij daarentegen graag anderen beetneemt, heeft zijn jongste politiek optreden nog duidelijk bewezen, want hij heeft de C.V.P. beetgenomen, en nog wel op flinke wijze. Sluwheid is bij hem een tweede natuur. Dit bedoelen wij niet als een verwijt, het is een constatatie. Een mogelijke verklaring is de vol gende: In Wallonië schijnt de socialisti sche partij haar maximum aan aanhan gers te hebben bereikt. Haar ideaal is, de absolute meerderheid in het land te behalen. Daartoe heeft zij het Vlaamse land nodig. Maar in dat Vlaamse land zijn er honderdduizenden, die het revo- lutionnair optreden van links tegen koning Leopold niet hebben vergeten. Dat is een doorn in het socialistische oog. En nu is men aan het manoeuvre ren gegaan, om de wrok der Leopoldis- ten tegen de linksen, vooral tegen de socialisten, zoveel mogelijk te doen lu wen. Vandaar het plotselinge poeslief optreden bij koning Leopold. Men spreekt er thans van, hem in het land een hoge missie op het ge bied van wetenschappelijk onderzoek op te dragen, b.v. met hem aan het hoofd te stellen van een comité van de supervisie van uncleaire onderzoe kingen, anderzijds wordt gefluisterd, dat Leopold III op 21 Juli a.s., natio nale Feestdag, naast koning Boude- wijn de jaarlijkse troepenschouwing zou bijwonen en dat de socialisten daar ook voor een sympathiebetuiging van de zijde der arbeiders zouden zorgen. Dit laatste werd in de socialistische pers op zodanige wijze tegengespro ken, dat men de indruk overhoudt, dat er toch wel iets van waar kan zijn. „Wat schuilt er achter?" die spectacu laire verzoeningspolitiek van de heer Van Acker, vraagt andermaal de R.K. Brusselse „Standaard". Het is niet on mogelijk, zegt nog dit blad, dat de so cialisten een politiek op korte termijn voeren. „Zij willen door een reeks spec taculaire maatregelen de publieke opi nie geheel op hun hand krijgen en dan na, een jaar van dergelijke St. Niklaas- politiek een parlementsontbinding uitlok ken om andermaal voor het kiezerscorps te verschijnen, met de hoop de sterk ste partij van het land te worden". In dat kader zou ook de verzoeningspoli tiek met koning Leopold moeten ge plaatst worden. ..De regering speculeert er op, dat een eerherstel van het gewe zen staatshoofd, dat verder zou rei ken dan het hervatten der gewone pro- tocolaire betrekkingen, een enorme weer slag zou hebben in Vlaanderen". „Er is iets", zo schrijft zijnerzijds het R. K. blad „Het Volk", „wat wij in ver band met die verzoeningsontvangst niet begrijpen: indien prinses Liliane op de ontvangst aanwezig was, dan begrijpen we niet waarom dit in de mededeling van de grootmaarschalk aan de pers niet werd vermeld, en indien ze niet aan wezig was, dan begrijpen we niet hoe men dit verenigt met de gedachte dat men de traditie doen herleven heeft van de voorstelling van de ministers aan de koninklijke familie. Prinses Liliane be hoort immers op de meest wettelijke wijze tot de koninklijke familie. En het zou toch nogal erg zijn indien de heer Van Acker te dezer gelegenheid had blijk gegeven van standsvporoordeien, ten opzichte van een vrouw die, hoe wel niet van adellijke bloede, toch de echtgenote des konings is". Van haar kant tekent de R. K. „Gazet van Antwerpen" bij dit bezoek het vol gende aan: „De handelwijze van Van Acker wordt nu verklaard als een heraanknopen met de traditie, die er schijnt in bestaan te hebben dat de leden van elke nieuwe regering voorgesteld werd aan al de le den van de koninklijke familie Voor zover wij weten echter gebeurde zulks de laatste jaren na en ook voor de oor log niet en naai' het schijnt herinneren .zelfs de hofdignitarissen er zich niets van". Daarom verheugt dit blad zich om het footed geen bijbedoelingen zoeken achter Van Acker's gebaar. Intussen is Van Acker loch zijn minis ters, ditmaal vergezeld van hun dames, gaan voorstellen aan koningin Elizabeth. Dit gebeurde gisteren, Donderdag, in het tegenover het koninklijk buitenverblijf van Laeken gelegen kasteel van Stuij- venbergh. die, zoals bekend, aan de invasie deelnam, twaalf leden van de Kon. Landmacht, vier van de Kon. Luchtmacht en vier van de Kon. Zeemacht, twintig oud-strijders van de Irene-brigade onder leiding van brigade-generaal Pahud de Mortanges en een aantal oud-verzetsstrijders de dank van Nederland vertolken voor de helden moed, die de geallieerde legers hebben be'- toond om ook ons vaderland van vreemde en wrede overheersers te bevrijden. Het lag eerst in de bedoeling provincie- gewijs de oud-verzetsstrijders in deze her denking te betrekken door afvaardigingen met een brandende fakkel te laten komen naar Amsterdam, waar zij gezamenlijk een nationale fakkel, die naar Normandië zou gaan, zouden ontsteken. Dit is niet mogelijk gebleken, hetgeen voornamelijk wordt geweten aan de korte voorberei dingstijd. De Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet Nederland heeft zich toen gewend tot het gemeentebestuur van Amsterdam en mede door zijn medewer king is men er in geslaagd toch een natio nale vertegenwoordiging van Nederland naar Frankrijk te sturen. Een 3''i-tons wagen van het G.E.B. werd door de heer Jan Luhlf tot praalwagen omgetoverd. Blauwe en witte hortensia's en rode geraniums omranken het Neder landse wapen, terwij] op de bumpers van de auto zes vlaggen zijn gemonteerd. De wagen draagt verder een toorts en het opschrift: Hommage des Pays Bas. Deze auto heeft gisteren op de Dam in Amster- d®!T1 de 800 k.m. lange reis naar Norman dië aanvaard, vergezeld door een dele gatie oud-strijders. Op de Dam waren gistermiddag tal van autoriteiten, onder wie vertegenwoordi gers van land-, zee- en luchtmacht, van het corps consulaire, van politie en ma rechaussee en voorts het voltallige college van B. en W. en leden van de Amster damse gemeenteraad bijeengekomen voor een kleine plechtigheid, tijdens welke dr Drees namens de regering de toorts, welke vier dagen lang onafgebroken kan bran den, zou ontsteken. Burgemeester D'Ailly had een heil- wens bij zich: „Eerbiedwaardige toorts. Op Uw reis naar de plaats, waar de bevrijding mede voor ons land een aanvang nam, vergezellen U de gedach ten van het gehele Nederlandse volk in dankbare herinnering aan de helden, die op 6 Juni tien jaar geleden een grootse invasie hebben ingiet". 'Je heer Vincent Boon, secretaris-gene raal van de C. A. I. R. het Comité d'Action Interallié de la Résistanee sprak over een bundeling, waartoe alle bona-fide oud-verzetsorganisaties moeten komen om voor de wereld de echte vrijheid te bereiken, welke nog niet is verkregen, zolang er nog ergens dictatuur bestaat. Mr B. W. Stomps, voorzitter van de Natio nale Federatieve Raad noemde de tocht naar Normandië een zaak van het gehele volk. „De belofte gaat mee", zo zei hij, „dat naar onze overtuiging een menswaar dig bestaan alleen te verwezenlijken s onder een democratisch bestuur. Vervolgens sprak, als laatste, minister president Drees. Htf riep de aanwezigen de 6e Juni en de daaropvolgende maan den, welke voor Nederland het zwaarst waren, in herinnering. De weg, waarlangs de bevrijding opmarcheerde, is een weg van bloed en tranen geworden, welke is getekend door de duizenden witte kruisen van de oorlogsbegraafplaatsen. We gaan nu de weg terug om van onze dankbaar heid te getuigen en we dragen bij ons een toorts, welke een symbool moge zyn van de wens, dat nimmer de oorJogsfakkel meer ons land zal verschroeien doch in plaats daarvan de bevrijdingsfakkel blij vende waarde moge hebben. De felle wind, die ook met de op het Damplein opgestelde dundoeken speelde noodzaakte de heer Boon de minister president met een tweede fakkel bij te springen om de toorts aan te steken. De hp wr?uUZ,'ekka?el sPeeIde vervolgens het „Wilhelmus". Begeleid door een motor-escorte aan vaardden de praalwagen en de auto's, waarin de delegatie der verzetsstrijders Normand daarna dc ,ange tocht naar Aan de grens voegden zich nog 30 Nederlandse wagen met oud-verzetsstrq- ders en evenzovele Belgische auto's bij de stoet. Voorafgegaan door de Belgische gen darmerie ging men door naar Brussel, waar de Nederlandse praalwagen op dó verlichte Grote Markt werd neergezet. Vanochtend om elf uur werd de Benelux- delegatie, in totaal 500 man, door de Bel gische regering ontvangen, waarna een krans werd gelegd bq 'iet graf van de Onbekende soldaat en de delegaties van Nederland, Belg,é en Luxemburg langs het standbeeld defileerden. Over Doornik reed de stoet vervolgens naar Rijssel, waar vanmiddag eveneens bil een oorlogsmonument zou worden ""de?,, leerd. zou worden gedefi- striidere°rhlanedeë' ,Waar de oud-verzets- Bocaee 25 k™ kampement te Villers- len wmJLn verwijderd van Caen, zul- worden ondergebracht, nemen de Nederlanders deel waarbii hoVmi ~~~A,aan de P!echhgheden, Cotv van Frank .^hurchi11 ook President ziide de u!" en van Amerikaanse te ziin Cabot Lodge aanwezig hopen m„inSdag a's' wordt te Amsterdam een ongres gehouden over cultuurspreiding onder de jeugd. Het congres staat onder auspiciën van de stichting W, I. K. O. R. De naam Wikor is voor de kunstlievende jeugd een begrip geworden. Niét alleen door de activiteit van de stichting, maar ook door het tijdschrift Wikor, het kleine pittige en instructieve periodiek dat spe ciaal voor de jeugd verschijnt 1). Kundige medewerkers leverden gedurende de eer ste jaargang hun bijdragen en ook de nieuwe jaargang doet het beste verwach ten. Het 5e nummer van deze jaargang be vat bijdragen van Ch. Wentinck van Marius Monnikendam (over Parijs als orgelparadijs), van H. P, Baard (over Dau- mier) van Thijs Mauve. Paul Gregoire en anderen. Het blad handhaaft zijn niveau van inhoud en vorm en gaat voort jonge mensen een levendige gids te zijn in de wereld van kunst en cultuur. 1) Uitgeverij Pax, Den Haag. Een van de hoogtepunten van de Boni- fatiusherdenking te Dokkum op 3 t/m 7 Juli a.s. zal zijn de opvoering van een Bonifatiusspel van Fedde Schurer. Het spel bestaat uit drie bedrijven. De muziek is gecomponeerd door ds B. Smilde. De regie berust bij de heer J. J. H. van der Ree. Het eerste bedrijf speelt zich af in de schuur van de heidense boer Dedmer, getrouwd met een vrouw die naar het christendom neigt. Zij komt hierdoor in conflict, wordt van huis en hof verdre ven en vindt onderdak bij een christen- boer. In het tweede bedrijf speelt een zekere Nuttert, die Bonifatius bij zijn eerste be zoek aan Friesland had achtergelaten, een rol. Bonifatius vertelt van zijn werk in Thuringen en van zijn strijd tegen de wet van de sibbe. Bij het omverhalen van de wijnpaal van Donar houdt Bonifatius een toespraak over de machteloosheid v m de goden. Deze toespraak maakt diepe indruk. De heidense priester Pelle zint op wraak. In het derde bedrijf hervindt Dedmer, inmiddels christen geworden, zijn vrouw. Bonifatius zegent het opnieuw begon nen huwelijk. In de vroege morgen van de dag, waar op vele christenen gedoopt zullen wor den, heeft de overval op Bonifatius en zijn gezellen plaats. Zij allen vinden de dood. Na deze aanslag komt in een deel van de christenen het oude heidendom weer boven en zij willen de moord op Bonifatius wreken. Zij worden evenwel weerhouden door Nuttert, die nu de lei ding neemt en erop wijst, dat men geen kwaad met kwaad mag vergeiden. Het slottafereel bestaat uit het afleggen van de belijdenis op vragen, door Nuttert gesteld. Na deze belijdenis zingt op de achter grond een koor het „Te Deum laudamus".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 9