SOMBERSTE DAG VAN CONFERENTIE Lot van de besprekingen wordt hachelijk DE Generaal Ely stelt zijn sman op 5000 Roomboter-guldens voor mevr. G. de Haas Kabinetscrisis in Frankrijl onvermijdelijk? Regeringspositie uiterst zwak na Indo-China=debat Bittere woorden vielen in Genève Onverzoenlijkheid? 18 yBS J t AFWACHTENDE STEMMING OP LONDENSE TARWEMARKT Na Dien Bien Phoe INDO-CHINA-STRIJDERS NAAR NEDERLAND GEÏNVITEERD JEUGDIGE DIEVEN-BENDEN OPEREREN IN HILVERSUM Donderdag 10 Juni 1954 r~ DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Uniebesprekingen met Nederland Italiaanse kieswet weer teniet gedaan Maar onderwijl gaat de Vietminh voort Lonen bij Spoorwegen Gevaren voor meisjes in het buitenland Grondwetsgaranties in Guatamala opgeschort Begonnen als „avontuurlijk spel", einde de tuchtschool WEERBERICHT Indonesische delegatie samengesteld Bedell Smith trekt van leer p»l M I ■WfMBRHHR GEEN FELLE PRIJSOORLOG VERWACHT Intern, tarive-overeenkonist geen groot succes Stichting van Arbeid zal zeer binnenkort adviseren „IK KON HET EENVOUDIG NIET GELOVEN" Aan een zijden draad Het socialistisch verzet Moet Laniel heen? JEAN COCTEAU ERNSTIG ZIEK Niet in betrekking of logeren zonder informaties De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Wisselende bewolking met enkele verspreide? buien. Vrij krachtige tot matige Zuid- Weste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. VrUdag 11 April: Zon op 4.20 uur, onder 20.59 uur; Maan op 16.11 uur, onder 1.21 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Gisterenmiddag is tc Geneve de zesde plenaire zitting over Indo-Cliina gehouden. De vergadering duurde vier en een half uur. Na afloop werden ue volgende commentaren gegeven Franse woordvoerder: „Voortgezette communistische propaganda. Resultaat nihil". Britse woordvoerder: „De vorderingen der laatste twee dagen zijn niet eens gering, doch zelfs nilnl Amerikaans delegatielid: „De rede van Tsjoe en Lai heeft de commu nistische onverzoenlijkheid volkomen gemaakt". Sovjet-vertegenwoordiger: „De vertegenwoordigers van Laos, Cambodja en Vietnam weigeren obstinaat hun ogen te openen voor de feitelijke Situatie en trachten aan de conferentietafel te verkrijgen hetgeen hun op het slagveld niet gelukt is. Wat betreft de Amerikaanse afgevaardigde Redell Smith, deze heeft voor de zoveelste maal de versleten argumenten herhaald, die wij reeds zo vaak van Amerikaanse zijde hebben moeten aanhoren". Dit zijn de weinig bemoedigende opinies van de rechtstreeks betrokke nen. Een magere oogst dus na onderhandelingen van een maand. Er zijn intussen gistermiddag harde woorden gevallen, Tsjoe en Lai hield in een rede hardnekkig vast aan de commu nistische eis, dat niet alleen minstens één communistisch land in de "neutrale com missie van toezicht op de wapenstilstand vertegenwoordigd zou moeten zijn, doch bovendien dat ieder van de in deze com missie vertegenwoordigde landen over het veto-recht zou moeten beschikken. Hij sloot met name de mogelijkheid om met meerderheid van stemmen te beslissen, nadrukkelijk uit. De Westelijke afgevaardigden zijn het er over eens, dat deze eis ten enenmale onaanvaardbaar is. Deze procedure zou het de communisten immers mogelijk maken zelfs zonder te- vechten hun doel te bereiken. Het veto-recht van 't com munistische land in de neutrale commis sie zou dan immers leder optreden tegen schending van het bestand onmogelijk maken. In zoverre is' de stemmings-pro- cedure in de neutrale commissie van meer belang dan haar samenstelling. Tsioe en Lai heeft zich gisterenmiddag in dew onverzoenlijker getoond dan ook maar een van zijn communistische colle ga's het tot nu toe geweest is. De Westelijke delegaties zijn dan ook van mening, dat door Tsjoe's houding de kansen om de oorlog te beëindigen, wel zeer zijn gedaald en dat de Chinese af gevaardigde gisterenmiddag het vastlopen 4er onderhandelingen op dit punt heeft De Indonesische ministerraad heeft, gis teren gedurende vier uren vergaderd over de Nederlands-Indonesische Unie, in ver band met de aanstaande onderhandelingen met Nederland. In een communiqué, dat na afloop van de zitting is uitgegeven wordt verklaard: „overeenkomstig het programma van het kabinet, dat door het parlement is goedge keurd, heeft de regering thans het voor nemen op ministerieel niveau onderhan delingen met Nederland te voeren in de tweede helft van Juni." De minister van voorlichting, de heer Tobing, verklaarde aan de pers, dat de Indonesische delegatie onder voorzitter schap zal staan van de minister van bui tenlandse zaken, de heer Sunar.jo. Van de delegatie zullen voorts deel uitmaken de minister van onderwijs, Moh. Yamin de minister van economische zaken, de heer Iskaq de Indonesische ambassadeur in Londen, prof. Supomo en de waarnemend hoge commissaris van Indonesië in Ne derland, mr Susanto Tirtoprodjo. De datum waarop de delegatie naar Ne derland zal vertrekken, zal nader worden vastgesteld. Zij zal in grote lijnen tot taak hebben onderhandelingen te voeren over de opheffing van de unie en daarmee sa menhangende kwesti%s. Desbetreffende in structies zijn nog niet door het kabinet na der geformuleerd. De heer Tobing wenste geen commen taar te geven op het bericht van het dag blad „Merdeka", volgens hetwelk Indone sië een nota aan de Nederlandse regering had gezonden. De Italiaanse Kamer van Afgevaardig den heeft Woensdagavond met 427 tegen ?5 stemmen de veel omstreden speciale kieswet ongedaan gemaakt, die de chris ten-democratische regering-De Gasperi verleden jaar had doen aanvaarden. De wet voorzag er in dat een partij of partijen-combinatie, die één stem meer verwierf dan de helft van het aantal, dat bij algemene verkiezingen werd uitge bracht, tweede derde van het-aantal ka merzetels zou verwerven. Deze toeleg om ®en bruikbare meerderheid te vormen mislukt echter, doordat de christen-demo- eraten er althans volgens een dubieuse telling net niet in slaagden de helft van het aantal stemmen op zich te verenigen. Lit noodzaakte hen een coalitie-regering te vormen, hetgeen thans geleid t°t intrekking van de „meerderheidswet bezegeld. Dinsdagavond had minister Eden de conferentie nog gewaarschuwd, dat de besprekingen zouden stranden, als de communisten bleven aandringen op het veto-recht. De rest van Tsjoe's rede was practisch een herhaling van wat zijn collega Molotof Dinsdag gezegd had en in het geijkte com munistische propaganda-jargon beschul digde hij de V. S. en „oorlogszuchtige fac ties" in Frankrijk ervan de oorlog te wil len voortzetten. Tegen dit alles kwam de Amerikaanse delegatie-leider, Bedell Smith, in verzet. Hij hield een rede, die door delegatie leden gequalificecrd werd als een der meest hard aangekomen speeches van de gehele conferentie, en een Amerikaans woordvoerder zei, dat Tsjoe rood van woede werd en er uitzag alsof hjj zou ont ploffen toen hjj de woorden van Smith aanhoorde. In antwoord op de communis tische beschuldiging van imperialisme aan het adres der V. S., hield Smith een philip- pica, waarin hij aan de hand van vele voorbeelden deze beschuldigingen met rente retourneerde. Hjj haalde het voor beeld aan van de verdragen tot weder zijdse bjjstand, die de Sovjet-Unie in 1939 met Estland, Letland en Littauen heeft gesloten en las een verklaring voor, die de in de zaal aanwezige heer Molotof in 1939 had afgelegd, inhoudende, dat Rus land zich nooit in de binnenlandse aan gelegenheden van deze staten zou men gen. „Het lot, waardoor Estland, Letland en Lithauen, korte tijd nadat onze emi nente collega deze verklaring woordelijk had afgelegd, werden getroffen, is ons allen welbekend", zeide de minister. Smith haalde vervolgens de voorbeelden aan van het Russfkche pact met Nazi-Duitsland, en van het gebeurde in Polen, Hongarije, Roemenie, Boelgarijc en Albanië, en wei gerde alle pogingen om deze internatio nale immoraliteit op grond van eisen van opportuniteit te rechtvaardigen", te aan vaarden. In een minder opzienbarend deel van zijn rede had Smith zijn standpunt over de lopende zaken uiteengezet. Hij zeide, dat vooral de drie volgende punten rege ling behoefden 1. Het speciale vraagstuk van Laos en Cambodja. Dit zou gemakkelijk opgelost kunnen worden door een terugtrekken der Vietminh-troepen. 2. Het vraagstuk der commissies. De ge mengde commissies zouden ondergeschikt moeten zijn aan de internationale neu trale commissie van toezicht. 3. De samenstelling der internationale commissie. Zowel het Britse voorstel, om hierin vertegenwoordigers der vijf Colom- bo-landen (India, Pakistan, Ceylon, Birma en Indonesia) zitting te doen nemen, als dat van Vietnam, dat voorziet in een com missie van toezicht der Verenigde Naties, achtte hij aanvaardbaar, doch niet het Sovjetrussische, dat een commissie voor stelt, waarin Zweden, Zwitserland, Tsje- cho-Slowakije en Polen vertegenwoordigd zijn. Wat betreft de vruchteloze onderhande lingen van de laatste tijd te Genève, wordt door waarnemers intussen opgemerkt, dat Molotof, sinds zijn terugkeer te Genève na zijn plotseling bezoek aan Moskou, zijn houding aanzienlijk verscherpt heeft. Vóór zijn bezoek aan Moskou had Mo lotof neiging getoond op te treden als be middelaar. tussen de standpunten der Verenigde Staten en die van communis tisch China. Na zijn terugkeer zijn er veel meer symptomen van starheid en agressi viteit. Volgens welingelichte kringen zou gene raal Ely, de Franse opperbevelhebber in Indo-China, volgende week naar Parijs teruggaan om de regering het plan voor te leggen, dat hij bezig is te ontwerp ;n voor de verdere operaties in Indo-China. De Vietminh gaat inmiddels door met het concentreren van zijn troepen in de Tonkin-delta. Volgens mededelingen van gisteren verzamelen zich ongeveer 30.009 man van de Vietminh-keurtroepen die bij Dien Bien Phoe gevochten hebben in het gebied van Phoeto, ongeveer 80 km ten Noordwesten van Hanoi. Onder deze troe pen bevindt zich één artillerie-divisie Bovendien zou een sterke communistische strijdmacht het traditionele operatie-cen trum Thai Ngoeyen, 60 km ten Noorden van Hanoi, bereikt hebben. Franse mili taire kringen sluiten de mogelijkheid van ®?niSr°te Vietminh-aanval tegen de Tou- kinWlelta binnen enkele weken niet uit Het Franse opperbevel te Hanoi heeft gisteren bekendgemaakt, dat over enkele dagen een eerste contingent van 267 ge wonde of zieke Vietminh-krijgsgevange- nen zal worden overgedragen, zulks op grond van een te Genève gemaakte af spraak. In het geheel zullen de Fransen meer dan 575 Vietminh-gewonden terug zenden, bij wijze van tegenprestatie voor het vrijlaten van hun gewonden uit Dien Bien Phoe. De overdracht zal op een be paalde plaats, ongeveer 50 km van Hanoi, geschieden. ^rpiiin v.- - Na de daling van de prijs van Canadese tarwe met 27 sh. per ton, die zich Dins dag heeft voorgedaan, heerste er Woens dag een afwachtende stemming op de Londense tarwemarkt. De kopers wensten met het aangaan van omvangrijke ver plichtingen te wachten, totdat de markt, die door de verlaging der Canadese en Amerikaanse exportprijzen enigszins ver ward is geworden, weer stabieler zal zijn. Men is te Londen algemeen van oordeel, dat er geen felle prijsoorlog tussen de grote productielanden zal ontstaan, en dat er getracht zal worden de grote tar- wevoorraden op ordelijke wijze tc ruimen. In welingelichte kringen gelooft men niet, dat de recente verhoging van het Ame rikaanse uitvoersubsidie voortspruit uit een plan om de voorraden tegen elke prijs van de hand te doen. Een woordvoerder van de Internationale Tarweraad heeft verklaard, dat de aange sloten landen tijdens de bijeenkomst van de raad, welke de volgende week te Lon den zal worden gehouden, de kwestie der prijsverlagingen ter sprake kunnen bren gen. De internationale tarwe-overeenkomst is dit jaar geen groot succes geweest. Slechts drie kleine importerende landen hebben hun gehele invoercontingent op genomen. Volgens de jongste gegevens hebben de 43 aan de overeenkomst deelne mende importerende landen dit seizoen slechts 5.687.347 metrieke ton tarwe ge kocht, ter&ij] hun een totale hoeveelheid van 10.592.000 metrieke ton is toegewezen. De vier aan de overeenkomst deelne mende exporterende landen Amerika, Australië, Canada en Frankrijk kunnen eisen, dat de importerende 'landen hun contingent geheel opnemen tegen de bij de overeenkomst bepaalde minimumprijs. Men verwacht echter niet, dat de expor terende landen alle een dergelijke stap zullen doen, daar de importerende landen hierdoor voor moeilijkheden zouden wor den geplaatst en daar hierdoor wellicht het bestaan van de internationale tarwe- overeenkomst in gevaar zou worden ge bracht. De president van de Australische tarwe raad heeft verklaard, dat de Australische prijs voor tarwe het verloop van de Ar gentijnse prijs zal moeten volgen, welke zich evenals alle tarweprijzen in dalende richting beweegt. Hij deelde mede dat Australië onder de internationale tarwe- overeenkomst slechts de helft van het quotum had verkocht, dat aan dit land voor het jaar per einde Juli werd toege wezen. Nabij Ede werd gisteren een schapen scheerdersdag gehouden, waarbij enige honderden schapen op één dag toerden geschoren. In de schaduw van een van de weinig overgebleven schaapskooieti toordt in Gelderse klederdracht voor een hartversterking gezorgd. In de looncommissie van de Stichting van de Arbeid is gisteren een bespreking gevoerd over het aan het college van Rijksbemiddelaars uit te brengen advies in verband met de herziening van het algemeen reglement dienstvoorwaarden bij de Ned. Spoorwegen. Zoals men weet is hierover tussen de directie en de per- soneelorganisaties geen overeenstemming bereikt. Het advies van de Stichting voor de Arbeid zal zeer binnenkort worden uit gebracht. (Van een onzer verslaggevers) Mevrouw G. de HaasScheffer, Nieuwe Binnenweg 376, Rotterdam, kon haar oren niet geloven, toen haar de mededeling be reikte, dat zjj voor het schrijven van een dichtregeltje een „honorarium" van 5000 gulden thuisbezorgd zou krijgen. Zij had buiten medeweten van haar huisgenoten, deelgenomen aan een roomboter-prjjs- vraag waarbij een zekere „Moeder Veen- stra', vertellende dat haar dochtertje alleen in roomboter gebakken vis beliefde, een rijmregel eiste op d e vraag: „Weet je wat lekker is?" De envelop van mevrouw De Haas viel met ongeveer 75.000 andere enveloppen in handen van 15 werkstudenten, die een selectie maakten en 300 inzendingen over- ('l elefonisch van onze Parijse correspondent) Donderdagmorgen. Het is duidelijk dat liet ministerie-Laniel er nimmer zo zwak voor heeft gestaan als thans, nu de grote meerderheid, die de minister-president een zich had en die langzamerhand tot twee maand geleden nog achter (Van onze Haagse redactie). De volgende week zullen te Parijs be- fbrekingen gevoerd worden om in over- .8 met de Franse autoriteiten plannen te werken voor de overkomst van ®en aantal oudstrijders uit Indo-China J*a;>r Nederland. Dit op initiatief van een J1 Den Haag opgericht comité Dien Bien j "Oe, dat deze oudstrijders een verblijf Nederland wil aanbieden. Daartoe zal het comité families, voor- .°Pig alleen in Den Haag en omgeving, erzoeken om gedurende ongeveer een slemmen was ingeslonken, tot een zeer bedenkelijke minderheid is terug gebracht. Toen het hedennacht om één uur er op aankwam, een voor de regering niet ongunstige motie bij het stemmen de voorrang te geven, werd dit verzoek van de regering met 324 tegen 269 stemmen afgewezen. Nu is een stemming over de voorrang, in hel geval, dat de vertrouwenskwestie op het verstrekken daarvan niet is gesteld, voor het ministerie niet dodelijk. Maar daar het aantal tegenstanders zelfs de constitutionele meerderheid met 10 stemmen overtreft en de regering nog weer ruim vijftig stemmen heeft verloren sedert de jongste stemming, daar was de uitslag toch wel een uiterst gevaarlijke dolksteek. Men verwonderde er zich dan ook met over, dat de heer Lanie] een opschorting van de zitting vroeg voor een uur. Het had voor de ministerraad natuurlijk geen zin naar de Kamer terug te keren om de vertrouwenskwestie te stellen op de eerste motie, waaraan de Kamer met zo een grote meerderheid de voorrang had geweigerd. Toen dan ook de heer Laniel om vijf minuten over twee voor de Kamer terugkeerde, stelde hij onmiddellijk de vertrouwenskwestie op de verwerping van drie vijandige moties. De vertrouwens kwestie in constitutionele vorm eist een volle dag tussenruimte tussen het stellen ervan en het stemmen daarover. De ver gadering werd dus verdaagd tot Zaterdag ochtend. maand een Frans militair gastvrij in hun gezin op te nemen. Het gaat hier niet om zieken of ge wonden maar om herstellenden. Men denkt te beginnen met een aantal van pl.m. 100 militairen. Een comité van aan beveling is in wording. De Franse am bassadeur heeft reeds zijn sympathie met het plan betuigd. Het werkcomité is als vólgt samengesteld: K. C. A. Colette, voorzitter; E. L. A. M. H. Hoeberechts. alg. secretaris; P. Groenendijk, secreta ris; Baron R. S. C. Bentinck, penning meester; E. E. Meulman, lid. De regering viel dus nog niet, maar haar lot hangt toch aan een zjjden draad, die uiterst dun is. Haar bleef alleen de moge lijkheid over, dat de drie voorgestelde mo ties van wantrouwen, die in bijzonder scherpe toon zijn opgesteld, juist om het Partijkarakter dat er aan is gegeven, niet een meerderheid zullen vinden. Voor de communistische motie is dat zeker. Voor de socialistische waarschijnlijk, doch wat een motie-Caiilet betreft, moet dit afge wacht worden. Ziet de Kamer nog bijtijds het gevaar van een zo uiterst moeilijk op losbare crisis in, zodat ook de motie- Caillet het tenslotte niet tot de 312 geëiste stemmen brengt, dan kan de heer Laniel onmiddellijk het overgaah tot de orde van de dag voorstellen en hij het aanvaarden daarvan de vertrouwenskwestie stellen, in welk geval a.s. Maandag opnieuw gestemd zal moeten worden. Maar wat een gemar tel in de zo ernstige omstandigheden, waarin te Genève Frankrjjk's tegenstan ders zo goed weten, wat zij willen en in Frankrijk het parlement slechts afbrekend werk weet te doen. De loop der gebeurtenissen in het par lement is verbijsterend. Men spreekt over Indo-China en denkt slechts aan de E.D G. Men maakt crisis en weet geen enkele aanwijzing te geven voor de oplossing daarvan en men zegt dat zelfs ronduit. De dag was uiterst ontmoedigend voor de regering. De heer Bidault, die onmid dellijk bij terugkeer uit Genève zich naar de commissie voor de buitenlandse politiek had moeten begeven, kon slechts verne men, dat de tegenstanders van de EDG de meerderheid hadden behaald en haar met 24 tegen 18 stemmen en 2 onthoudingen hadden verworpen. Een verwerping in een commissie betekent nog niet zoveel, doch het bedenkelijke feit was, dat van de negen socialisten in de commissie er zes hadden tegengestemd, dus volkomen in strijd met het partijbesluit van Puteaux Het blijkt dus wel, dat de socialisti sche tegenstanders niet van plan zijn onder de discipline te zwichten, niette genstaande een senaatslid, die in een commissievergadering zich een tegen stander had betoond, voor drie jaar van elk mandaat in de partij verstoten is verklaard. Zoals wij vroeger reeds heb ben opgemerkt is de EDG voor de so cialistische partij een waar drama. De tegenstanders vormen een sterke min derheid, die niet gemakkelijk tot onder werping zal worden gebracht. Reeds he dennacht werd besloten de zes tegen stemmers van gisteren voor de discipli naire raad te brengen, maar de onzeker heid wordt daardoor niet weggenomen, ivant voor de aanvaarding van de EDG zijn de socialistische stemmen, althans voor overgrote meerderheid, nodig. Die toestand wijst er wel op, hoe groot de verwarring in de partijen zelf is, want de socialistische is niet de enige kamer fractie. die op het punt van de E.D.G. ver deeld is. En daar de tegenstanders alles op haren en snaren zetten, om de E.D.G. tegen te houden bepaalt die zaak ook de houding van de tegenstanders bij elke ge legenheid. Zo ook gisteren in de Kamer toen de heer Bidault zijn Indo-China-be- leid en zijn houding te Genève als een groot staatsman had verdedigd. Zo zelfs, dat de Kamer onder de indruk kwam en men dacht, dat hij 't ministerie had gered. Daarentegen was Mendes-France ver beneden peil gebleven, waarop men zijn redevoeringen verwachtte geplaatst te zien. Hij hield een heftige, afbrekende rede. waarin hij bovendien betoogde, dat van een crisis geen regering met stabiele meerderheid was te verwachten, zodat hij slechts het spe! zou voortzetten van steeds dezelfde ploeg op te leveren met alleen een andere president, echter onder de zelfde groepen geZocht. Ook de rede van de heer Soustelle, die als Gaullist niettemin slechts uit eigen naam sprak en die van generaal Koenig waren bijzonder heftig, maar al lerminst opbouwend, terwijl de minister president in de korte rede, waarin hij opkwam tegen de aanval op de regering, duidelijker was dan vroeger en zeer in stijl. Het was werkelijk een rede van groot formaat. Maar de Kamer wil het heengaan van Laniel en vooral dat van Pleven, die ook in zijn eigen groep weinig mede standers vindt. En onder de Kamer moe ten dan worden verstaan de verschillen de oppositiepartijen en de opposanten in de partijen van de meerderheid, die steeds talrijker worden. Alleen de heer Bidault had gisteren terrein gewonnen. De MRP is de enige partij, die homo geen opgetreden is en toch maar tot op zekere hoogte. De verdere gang van za ken is dan ook niet te voorzien. Blijft in de Kamer dezelfde geest heersen van gisteren, dan zal zij niet voor een crisis terugdeinzen, maar de dag van heden en die van morgen kunnen enige stemmen- verplaatsingen opleveren, waardoor de oppositie toch de constitutionele meer derheid niet kan bereiken. De regering zou dan op zulk een negatieve grond slag aan het bewind blijven, wat haar gezag echter niet zou versterken. De bekende Franse dichter toneelschrij ver cn filmregisseur Jean Cocteau is ern stig ziek. Hij heeft een hartaanval gehad. Cocteau is 64 jaar. hielden voor een jury, waarvan notaris Dunselman te Utrecht voorzitter was- Van die 300 werd mevrouw De Haan nummer 1 en toen- de heer H. de Braber van het Zuivelbureau haar dat kwam mededelen zei ze: „Dus ik ben er niet bij loting uit gekomen? O, wat vind ik dat leuk!" Wat ze met die 5000 gulden gaat doen? „Ik weet het nog nietHet lijkt zo ont zettend veel, maar als je het eenmaal gaat uitgeven Mevrouw De Haan moest ook de detail listen opgeven, van wie ze haar boter be trok, want die delen in de vreugd. Onder hen werd 1000 gulden verdeeld. Zij had opgegeven de firma Krijns uit Zoetermeer, de R.M.I. (vertegenwoordigd door de heer N. J. Bout) en de Vooruitgang (vertegen woordigd door de heer G: Martens). „Toen mijn vrouw me vertelde, dat ze de hoofdprijs had, zei ik direct: Dat kan niet waar zijn!" vertrouwde de heer De Haan ons in de gang toe, waaruit bleek dat hij, die nu toch ook maar in de vreugde deelt, de dichterlijke gaven van zijn gade schromelijk had onderschat. „Het blijkt nog steeds nodig te zijn onze Nederlandse meisjes (en vooral ook haar ouders of opvoeders) te waarschuwen voor de grote gevaren, die verbonden zijn aan vertrek naar een buitenlands adres, zon der dat vantevoren inlichtingen zijn inge wonnen. Nu de vacanties naderen, moet hier nogmaals met nadruk op worden ge wezen". Dit wordt gezegd in een mededeling van de voorlichtingsdienst van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. „Het is onverantwoord naar het bui tenland te gaan als toerist of voor studie, als men van plan is daar een werkkring te zoeken om in 't levensonderhoud te vopr- zien. Men kan dan namelijk in ernstige moeilijkheden geraken, omdat de meeste landen, evenals trouwens Nederland, voor vreemde arbeidskrachten een werkver gunning eisen. Zo'n vergunning wordt niet aan als toerist binnengekomen vreemde lingen verstrekt. Daar komt nog bij, dat een dergelijKe werkvergunning in het al gemeen slechts wordt afgegeven voor (huishoudelijk) geschoold personeel en dan niet voor 2 of 3 maanden, maar voor min stens een jaar. De ervaring leert, dat vertrek naar het buitenland „op uitnodiging" met de toezegging van zakgeld in ruil voor huis houdelijke hulp dikwijls tot teleurstel lingen leidt. Neem optimistische verhalen met een korrel zout en bedenk, dat slechte ervaringen vaak uit schaamte worden ver fraaid of verzwegen", aldus de Voorlich tingsdienst. „Er kan niet genoeg op worden gewezen, hoe dringend nodig het is inlichtingen in te winnen over de betrouwbaarheid van een buitenlandse werkgever of -geefster of van een logeeradres, waaraan men door een relatie een advertentie of een zgn. „penfriend" is gekomen. Ga nimmer af op advertenties zonder vooraf terdege in lichtingen te hebben ingewonnen. Over de grete gevaren, verbonden aan het zonder navraag ingaan op adverten ties, zijn de laatste tijd ontstellende be richten verschenen. Verzuim daarom nooit vooraf inlichtingen te vragen aan een van de volgende instellingen: De Ned. Ver. ter behartiging van de be langen van jonge meisjes (Union), p.a. Maatschappelijk advies- en inlichtingen bureau, Centraal Station, Oostzijde. Am sterdam-C tel. 46223; het Centraal bureau der R.K. Meisjesbescherming, Lomanstr. 9b. Amsterdam-Z, tel. 713104. Deze bureau's beschikken ook over de juiste gegevens omtrent de in het buiten land voor huishoudelijk personeel gelden de arbeidsvoorwaarden. Tevens verstrek ken zij betrouwbare adressen in het bui tenland. waar men terecht kan in geval van moeilijkheden, of als men raad nod'g heeft". Volgens een bericht van een correspon dent in de „New York Times" zou het overvliegen van een niet-geïdentificeerJ vliegtuig over Guatemala City de reden zijn geweest, -dat de regering van Guate mala Dinsdag de grondwettelijke waar borgen voor een periode Van dertig dagen heeft opgeschort. Het vliegtuig, een twee-motorig trans portvliegtuig, had ook pamfletten uitge worpen boven Quezaltenango, de op één na grootste stad in het land, aldus het blad. Het was reeds eenmaal van te voren gesignaleerd, op 24 Mei, toen het pam fletten uitstrooide boven de hoofdstad. De waarborgen betroffen vrijheid van spreken en van vergadering en voorzie ningen voor bevelen tot aanhouding. De opschorting van de waarborgen maakt ook een eind aan het recht van particulieren, al of niet in Guatemala geboortig, om het land binnen te komen of er te verblijven en geeft de politie de bevoegdheid docu menten te onderzoeken en huizen binnen te gaan zonder gerechtelijk bevel. (Van onze correspondent) De Hilversumse politie heeft ontdekt dat in de radio-stad verschillende benden van jonge dieven, wier leeftijd varieert van zes tot vijftien jaar, vele diefstallen plegen in grote winkels en warenhuizen. De jongeren opereren in benden, waarvan het ledental wisselt van vijftien tot acht. Bij recente diefstallen in warenhuizen zijn niet minder dan vijftig kinderen, ondergebracht in verschillende benden, betrokken geweest. De kinderen gaan bij hun diefstallen in de winkels zeer geraffineerd te werk. Van tevoren hebben zij uitgezocht voor welke artikelen de winkelier naar zijn voorraadkamer zal moeten gaan. Zij vra gen om dit artikel en tijdens de afwezig heid van de winkelier slaan zij hun slag. Eveneens is van te voren nauwkeurig vastgesteld wat zal worden gestolen. In snel tempo worden deze diefstallen uitge voerd. Het hoofddoel van deze benden is snoepgoed te bemachtigen, maar ook andere artikelen, zoals speelgoed en zak-' messen, worden ontvreemd. De benden bestaan hoofdzakelijk uit jongens. Een enkele keer wordt een meis je meegenomen, dat dan eveneens bij de dieverijen wordt ingeschakeld. De zelf bedieningswinkels en de weekmarkt te Hilversum worden door de benden veel vuldig bezocht. Ook vergrijpen de jonge ren zich aan de collectezakjes in de kerken. De benden worden geleid door enkele oudere jongens, die het werk voor bereiden en het grootste deel van de buit opstrijken. Het gros van de jeugdige dieven komt uit verwaarloosde gezinnen. Velen be schouwen het stelen als een soort avon tuurlijk spel, zonder dat zij zich geheel en al de consequenties daarvan bewust zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1