Gezelle was een dichter, maar een priester bovenal Den Haag zet de bloemetjes buiten Gillette vecht tegen de duurte Gillette Groot verlies Apeldoornsche Nettenfabriek Nationale Mariahulcle Bossche Stadion Boeing's nieuwe Stratoliner brengt U (over enkele jaren) in minder dan zeven uren van Londen naar New-York ■m Een eeuw geleden ontving de dichter Kerkhofblommende H. Priesterwijding van Gloeilampjes Amerika s antwoord JONGE ARTISTEN IN BREDA ROEREN ZICH NU SLECHTS DONDERDAG 10 JUNI 1954 PAGINA 5 Van 9 t/m 14 Augustus Giista van de Leuv: Bloemenkoiiingin 1954 Nieuwe attracties Mr Sartono op Schiphol: Vóór opheffing van de Unie ONDERHOUDSNORMEN WONINGWETWONINGEN Waarom zoveel verschil in gemeenteklasseu? R'DAMSE advocaat in vrijheid Slecht gewogen Zelf te licht bevonden Prijsstijgingen overal, maar. Ga nu roemde over op Blauwe Gillette. Gillette De be- mesjes ARGENTIJNS VLEES NAAR DE WERELDMARKT Concurrerende prijzen hebben de scherpsre snijkanten ter wereld. Zij zijn voordelig omdat ze zo lang meegaan en U scheert zich werkelijk perfect. Scheert U vol gens de moderne Gillette methode DISPENSER Pakje van 5 Een goeie morgen99 begint met Gillette 1 Naar mening directie diepteplint gepasseerd d* IJS met 3300 executanten Bij jubileumviering: Geschenk van christe lijke onderwijzers Volledig ingericht rusthuis Atlantic City (V.S.) Kunstenaarsgroep „De Zuiderkring" (Van onze Brusselse correspondent) I Op dezelfde dag, 10 Juni 1854, dat het latere „heilig paterke van Hasselt", Va- lentinus Pacquay, te Luik uit de handen van mgr de Mountpellier de H. Priester- wijding ontving, gebeurde dat ook te Brugge met een jonge geestelijke., Guido Gezelle, die ginds mgr Malou als conse crator had. En daar deze jonge geestelijke ook een reeds bijzonder geïnspireerd dichter was, vertolkte hij in lyrische woorden wat zijn ziel met trots vervulde: O sterren, sterren, hoog en trotsch. benijdt mij, hemelen, en bewondert, want ik Priester Goas en tabernakel ben! Gezelle was een dichter, maar hij was priester bovenal, zegt een zijner °\ogr - Een priester, zeer bewust en innig p terlijk levend, die zijn gaven tot priester lijke doeleinden wilde aanwenden en die. zijn gebreken kennende, de ootmoed en de gehoorzaamheid van een ware priester tot in de bitterste ondervindingen des levens beoefend heeft. Alzo schreef priester Alois Walgrave over Gezelle, diens priesterlijke bedoe lingen met zijn gedichten samenvattend in de uitspraak, dat Gezelle een christe lijk Vlaams volk wilde doen herleven verstandig, diep godsdienstig Daaruii volgt, dat zijn dichten niet te scheiden is van zijn leven. Hij is iemand, wiens werk is als de uitdrukking van een dichter lijke priesterziel, die naar heilig be schouwen wijst. Het mystieke omgaf Gezelle al vanaf liet ogenblik dat zijn ogen op de wereld opengingen. Vlak bij het stille huis met de grote tuin aan de Rolleweg te Brugge, waar Guido Gezelle op 1 Mei 1830 werd geboren, prijkt de Jeruzalemkerk, met op haar Oosterse toren de halve maan en het kruis daarboven. Dat Jeruzalem n Vlaanderen werd in de XVe eeuw ge bouwd door een rijke Genuese familie, de Adorues, die hun fortuin besteedden aan goede werken. „Zo weten de arme lieden rond Jeruzalem te Brugge beter hoe i graf Christi was dan veel hooge geleer den". Maar waarom alléén die kerk ver melden: er stonden er al heel vroeg zo vele, in de aloude Hanzestad! Van de dichter zelf weten wij, dat zijn vader, Pieter Jan Gezelle, voor de troepen van Napoleon I werd geronseld: „dat hij ook had moeten versmoren in den Elster tnet het leger van Poniatowski, gelijk zoo. vele duist (duizenden) andere Vlamingen" maar dat hij dat leger was ontvlucht vóór de slag van Leipzig en in het geheim naar zijn geboortestreek was teruggekeerd. Met de grootste zorg heeft Guido steeds een boek bewaard, dat vroeger aan zijn vader had toebehoord: „Geestelijke oe ff fi ttingen getrocken uijt de °fJee den H. Ignatius, en dat in "^..wpieter hli Andreas Wijdts, was gedrukt. ^ieiei Jan GezeUe had daarin geschreven: Men moet God bovenal beminnen met Wilie Verstand memorie en zinnen ook moer men onzen heven naesten beminnen om hierdoor semels kroon te winnen". Hoe goed vader Gezelle ook gestemd •was ten opzichte van zijn „heven naesten" toch moet. hij niet al te veel vertrouwen in zijn medemensen hebben gehad, want Ip 6 December 1818 schreef hij in datzelfde Opus: „dat dezen boek konde spreken gij On zoudt hem in uwen zak niet steken hij zoude zeggen: Hoe Hoe Hoe ik behoore aen uw niet toe". Guido Gezelle's moeder, Monica De- Vriese, gaf haar kinderen eveneens een diep godsdienstige opvoeding. Als het ge zin haar wat rust liet, zat zij graag in een stille hoek, „bad er haren rozenkrans, of rookte wel eens een pijpe tabak". Toen Guido op die le Mei van het jaar 1830 ter wereld kwam, vreesde men voor zijn leven Hij werd onmiddellijk thuis gedoopt. Het kind had een buitengewoon dik hoofd, dat wat scheef op de schouders en vol bulten was. Toch spartelde hst door de kinderziekten heen. De kleine Gezelle mocht van de dokter niet met een slaapmuts naar bed, „omdat zijqe hersenen te groot waren voor zijn hersenpanne" Jarenlang werd hij door hoofdpijnen ge kweld. Guido was nog maar vijf maanden oud h>en, door de bekende revolutie, België Van regiem veranderde. „Van Nederlan der werd hij Belg, al krijschend van hoofdzeer en al sukkelend om mensch te geraken", zegt Walgrave. Van vader, de tuinman, leerde Guido veel wonderen van de schoonheid van Gods schepping. Moeder prentte hem vooral de godsdienst in. 't Eerste keer dat mij moeder vragen leerde, in lang verleden dagen als ik hakkelde, ongeriefd nog van woorden, 't was, te gader bei mijn handjes doende: „Vader, geef me een kruisken, als t u belien Op de stadswal van de Rolleweg zat Guido dikwijls in de windmolen, bij vader Ghevaert en diens dochtertje, te luisteren haar voorlezingen uit de bijbel, of naar Verhalen met godsdienstige inslag. Door protectie kwam de jonge Guido :n het college Den Duine en later mocht hij in 't klein seminarie van Rousselaere zijn studies voortzetten. Daar de ouders geen schoolgeld konden betalen, zou de knaap dat vergoeden met ook als portier en boodschapper op te treden. Hij was zestien jaar, toen hij van zi.in ouders, broers en zusters, huis en hof werd gescheiden. Zijn vernederende positie van leerling portier maakten hem nog schuwer en zwijgzamer dan hij al was. Hij begon ge dichtjes te schrijven om zich te troosten. Daar sprak heimwee naar huis uit. Aan een zwaluw vroeg hij, aan zijn ouders en vrienden te gaan vertellen hoe hij zich daar eenzaam voelde. Doch geleidelijk geraakte hij uit die afzondering los. Dat ging echter niet zon der strijd. Zijn vader was daar van op de hoogte, toen hij hem schreef: „Wij hebben al uw omstandigheden gezien in een ander couleur als gij, want gij gedurig op het zwart en wij op het wit". Er zat veel wijsheid in die eenvoudige hovenier. Hij schrijft het wel waf gebrekkig, maar wat hij zeide was helder: „stelt u in de handen van God, gelijk de potaarde (klei) in de handen van de pottebakker. Betrouwt vas- telijk dat Hij van u een nuttig vat zal maken voor Hem en voor u zelve"... Na de rhetorica stond dit vast bij de jonge student, hij zou priester worden. Vele jaren later herinnerde priester- Gezelle zich die vaderlijke woorden over het „nuttig vat": Vas figuli dat zijt gij o mensch, den eersten pot geslachtend.... Een vat, ja, heeft u God gemaakt. Hij kon nu volop studeren, zonder meer voor portier en boodschapper te moeten spelen. Ook de gezondheid was verbeterd Daar begon ook wat Walgrave noemt Gezelle's „verborgen leven", waarin hij zijn vorming voor priester zou ontvangen. Hij schreef veel gedichten, waaronder er waren, die op het priesterleven waren af gestemd. Zijn roeping vatte hij diep ernstig op: „Een priester, die zelf niet en deugt, is geen piscator hominum. 't en is maer een nette, en als 't scheurt van ouderdom, of waere 't ook door de macht van de visschen, die 't vangt en gevangen heeft, God zal het wegwerpen en ver branden, terwijl dat, had hij visscher ge weest, hij zou intra in gaudium mogen hooren hebben". Zo naderde hij langzaam het altaar: kruinschering op 20 December 1851. de lagere wijdingen op 5 Juni 1852, het sub diakonaat de 8ste December van het zelfde jaar en het diakonaat een jaar later op 17 December 1853. In Maart 1854 werd hij als leraar en surveillant naar Rousse laere gezonden, in het gesticht waar hij veel heerlijke, maar ook veel droevige uren had doorgebracht. Intussen moest hij zich ook voorbereiden op de H. priesterwijding in de kathedrale kerk van Brugge, die voltrok zich een eeuw geleden. Zich van zijn hoge uitverkiezing wel bewust, mocht hij alsdan, uit de grond van zijn hart, zijn eerste plechtige H. M.s herdenken, als volgt: Wees priester, sprak Uw dienaar mij en dat uw stem Gods stemme zij, en 't geen de Apostlen deden uw doen: wees Priester Gods gewijd; ik zalve en zende u: Priester zijt gij in der eeuwigheden! (Van onze Haagse redactie) „Hagenaars, etaleer Uw stad". Met deze s-lagzin gaat de stichting „Den Haag- Bloemen—Zee" de ingezetenen van de Residentie opwekken om in de week van 9 tot en met 14 Augustus de bloemetjes buiten te zetten. In letterlijke zin, wel te verstaan, want het is er de stichting om te doen, dat de stad zoveel mogelijk met bloemen wordt opgefleurd gedurende de regering van de Bloemenkoningin. Daar voor is dit jaar gekozen de 23-jarige K.L.M.-stewardess Gusta van de Leuv, die geassisteerd zal worden door de prinses sen Hotsche Tans en Tonny Geerltens, eveneens vliegende gastvrouwen van pro fessie. De Bloemenkoningin 1954 is een lief tallige jongedame, geboren en getogen in Voorburg. Van haar 17de jaar af heeft zij zich voorbereid op haar functie dij onze nationale luchtvaartmaatschappij. waar zij een dik half jaar geleden in dienst is getreden. De dag van de kroning is de 9de Augus tus, wanneer zij met haar hofhouding in gehaald wordt door de Residentie. Zij zal dan gezeten zijn op een praalwagen, in ae staart van een reuze-vis. Na de ontvangst ten stadhuize en een rijtoer door de stao vindt de kroning plaats in het Zuiderpar* Evenals vorige jaren zullen vooral in de binnenstad weer bloemenversieringen worden aangebracht. De hele week zal er volop muzikaal vertier zijn want de stede lijke federatie van harmonieën en muziek gezelschappen grijpt de gelegenheid aan om een festival te houden. Voorts staan weer op het programma het leggen van een bloemenmozaiek, een brandweerfeest in het Westbroekpark, een sportfeest van de Haagse politie, een concourshippique. een bloemenvuurwerk te Scheveningen en tot slot en besluit een bloemencorso oo Zaterdag 14 Augustus, dat dit jaar ook 's avonds zal rondtrekken. De Bloemenkoningin recipieert weer op het Plein en de hele week zal zij volop werk hebben met het verrichten van offi ciële handelingen bij evenementen In de diverse wijken. Het program bevat ook enige nieuwe attracties. In de Dierentuin zal een ten toonstelling van welriekende bloemen ge houden worden, waaraan ook medege werkt zal worden door amateur-kwekers van kamerplanten. Het „welriekende' heeft in dit verband 'n speciale betekenis, omdat de stichting blinden in de gelegen beid wil stellen op deze manier mee te genieten van de Haagse feestweek. Voorts zal tijdens het brandweerfeest een met bloemen versierde ballon uit het Wes .- broekpark opstijgen. Behoeft het nog betoog, dat de week van 9 tot 15 Augustus het hoogtepunt zal zgn in het toeristenseizoen te Den Haag? Een hoogtepunt, waaraan de K.L.M. gaarne medewerking heeft toegezegd, zoals blijkt uit de combinatie stewardess-bloemen- koningin en prinsessen. Ten eerste omdal 's-Gravenhage de zetel van de maatschap pij is. En ten tweede omdat de K.L.M. een grote rol speelt bij de bloemenexport. Een rol, welke met de groei van het bedrijf steeds belangrijker is geworden. „Persoonlijk ben ik van mening, dat inderdaad de tijd is aangebroken om door onderhandelingen te komen tot opheffing van de Nederlands-Indonesi sche Unie en vervanging daarvan door normale internationale betrekkingen tus sen beide landen". Dit heeft gisteren avond de voorzitter van het Indonesische parlement, mr Sartono, bij aankomst op Schiphol verklaard. Mr Sartono brengt een bezoek van een week aan ons land om kennis te ne men van het Nederlandse, parlementaire stelsel in de praktijk. De voorzitter van het Indonesische parlement zeide, dat het voortbestaan van de Ünieverhouding, die in de loop der jaren geen wezenlijke inhoud heeft gekregen, slechts sentimenten oproept. „Een voor beide partijen goede oplossing 'moet worden gevonden, die een betere samenwerking mogelijk zal maken", al dus mr Sartono. Na de opheffing van de Unie kan dan verder worden onder handeld om te komen tot verdragen over de verschillende onderwerpen, die thans in de unieverhouding zijn gere geld". Mr. Sartono zeide voorts, dat ook in Nederlandse ondernemerskringen in In donesië veel de wens wordt gehoord de Unie door de gewone internationale be trekkingen te vervangen. Het Tweede-Kamerlid Van Vliet heeft aan de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting gevraagd, welke bere kening ten grondslag ligt aan de nieuwe onderhoudsnormen voor de woningwet woningen, welke 89 voor de eerste, 81 voor de tweede en 73 voor de derde ge meenteklasse bedragen. En hij vraagt ver der hoe het is te verklaren, dat deze nor men onderling, absoluut en naar verhou ding, veel verder uiteenlopen dan bij de oude het geval was, waar het hoogste en laagste bedrag slechts een verschil van 6 te zien gaven. Zijn de grote onderlinge verschillen tussen de nieuwe onderhoudsnormen wel verantwoord, nu in feite de onderhouds kosten van gebouwd onroerend goed over het gehele land weinig of niet meer uit eenlopen, hetgeen bij de 1 Januari jl. in gegane algemene huurverhoging mede als motief heeft gegolden voor een pro centueel grotere huurverhoging voor de kleinere dan voor de grote gemeenten? Zo ja, is de minister dan bereid de nieuwe onderhoudsnormen voor de tweede en derde gemeenteklassen alsnog naar die van de eerste op te trekken? Naar wij van de substituut-officier van justitie te Rotterdam, dr M. S. van Oosten, hebben vernomen, is de Rotterdamse ad vocaat, mr G. de B„ na verhoor door de rechter-comissaris weer op vrije voeten gesteld. Wij maakten gisteren van zijn arrestatie melding, welke zou zijn geschied wegens het afleggen van onjuiste verklaringen door een tweetal getuigen in een ver keersdelict. „Zo dadelijk wordt u gewogen, maar u zult te licht worden bevonden. Dat zal u niet meevallen". Zo sprak de Amsterdam se politierechter tot een 35-jarige aard appelhandelaar. Deze werd even later inderdaad veroordeeld, conform de eis tot een móand gevangenisstraf met ver beurdverklaring van een weegschaal di- bezwaard met een stuk lood van 425 gram had gediend voor het wegen van aard appelen. „Aardappelen zijn een volksvoedsel', meende de officier, „en de dingen zijn tegenwoordig al duur genoeg". Verdachte was tegen de lamp gelopen, toen een patrouillerende brigadier van politie de groentenauto waarmee de M ventte, te dicht bij een bushalte gepar keerd had zien staan. Volgens de getuige waren de zandaard- appelen, die verdachte verkocht, geduren de het droge weer sterk ingedroogd, om daardoor niet te veel schade te .lijden zou de handelaar de weegschaal hebben ver zwaard. •o-v~vs~- De Argentijnse minister van Economi sche Zaken, Alfredo Gomez Morales, heeft te Buenos Aires medegedeeld, dat Argen tinië voortaan zjjn vlees op de wereld markt zal aanbieden tegen concurrerende prijzen. Het Argentijnse bevroren rund vlees is het beste in de wereld en verdient derhalve een hogere prijs, zo zeide de minister tot de verslaggevers. Argentinië zal zich concentreren op de productie van dit vlees. Engeland zal Ar gentijns vlees blijven ontvangen tn het kader van de oude handelsovereenkomst tot November zo voegde hij er aan toe. Het wereldbekende Gillette 32* scbeerapparaat met 2 Blauwe Gillette mesjesc slechts 11,10. met 10 mesjes nu voor De Apeldoornsche Nettenfabriek Von Zeppelin Co heeft in het afgelopen boekjaar dat loopt van 1 Juli 1952 tot 30 Juni 1953 een verlies geleden van ruim 3 millioen. Het verlies over dit boekjaar bedraagt blijkens de Ver lies en winstrekening rond 1.761.000 doch het Reservefonds en de Reserve voor algemene doeleinden ten bedrage van 1.375.000 zijn in het credit van de Verlies en winstrekening gebracht, zodat het uiteindelijke verlies ruim 3 mil lioen bedraagt. Er zijn diverse oorzaken aan te wijzen voor deze teleurstellende gang van za ken. De voornaamste hiervan is wel de drastische daling der omzetten met circa 50 pet. De financiële positie van het be drijf baart momenteel nog steeds zor gen. De vvnd. directie meent echter te mo gen vaststellen, dat het dieptepunt van de moeilijkheden thans wel gepasseerd is. De toekomst zal volgens haar met een gematigd optimisme tegemoet kunnen worden gezien. De moeilijkheden die in het vorige boekjaar zijn ontstaan hebben zich gedurende dit gehele boekjaar ge handhaafd en werken nog steeds in het thans lopende. In het vorige jaarver- (Van onze correspondent). De voorbereidingen voor de nationale Maria-hulde op 22 Augustus in 't Bossche Stadion, zijn in volle gang en het werk comité onder leiding van rector Oomens te Den Bosch, met Anton Sweers, de re gisseur van het op te voeren Manaspel „Herwonnen Paradijs", van de hand van de Brabantse openluchtspe en-schrijver Jan Naaijkens, hebben bereis hun eerste contacten gehad met de Bosschenaren, bespreking van de organisatie tionale manifestatie en met name va •hassaspel, waarvoor drie en dertig derd uitvoerenden nodig zijn. De opbouw van dit alles vergt een enor me arbeid. Doch de organisatoren nemen deze last gaarne op zich, daar het hier betreft de hulde aan de Moeder Gods van Geheel Katholiek Nederland, een hulde die biet alleen van een zuivere intentie be- f'eld moet zijn, doch die ook met betrek- ^'bg tot het stadionspel „Herwonnen Pa- tadijs" artistiek en technisch aan de hoog de eisen moet voldoen. Het dient een ?Potheose te worden in dit speciale Maria- 3 a ar. Over opzet, Inhoud en uitvoering van b®t Maria-spel heeft regisseur Anton &weers op een bijeenkomst van belang enenden, onder wie onderwijzend per soneel en deputaties van amateur-toneel gezelschappen te Den Bosch, een en ander •_erteld. Het spel omvat 41 taferelen, ter- "'jl de totale speelduur pl.m. vijf kwar- er zal zijn. j.^bder de 3300 medespelenden bevinden zich vele zogenaamde zwijgende groepen, die dus voor plastische figuraties worden gebezigd. Er zijn 23 eigenlijke rollen, waarvoor ook weer een even groot aantal uitstekende „stemmen" worden vereist, medespelenden die hun voorname plaats derhalve in de geluidscabine zullen inne men. Het podium, dat de Hof van Eden voor stelt, beslaat 25 meter. De talrijke tafe relen worden in een dynamisch tempo ge speeld, zodat de te verwachten dertig duizend toeschouwers, bij wie zich ook de Nederlandse bisschoppen en de aposto lisch internuntius mgr P. Giobbe, zullen bevinden, het kleurrijke, religieuze spel als een overrompelend schouwspel van vroomheid en pracht voor zich zien op bloeien. Het geheel culmineert in de intocht van Maria, omgeven door honderden bruidjes, in het ruime stadion, dat dan in 'n ware bloementuin zal zijn herschapen. Dit alles dient echter als ouverture op het meest supreme gebeuren van deze Zondag, na melijk de pontificale H. Mis, die mgr Alfrink in het stadion zal opdragen. Reeds vele medewerkenden kon de se cretaris van het werkcomité, pater Dan- kelman C.s.s.R., inschrijven. Verdere op gaven worden bij hem aan het klooster der Paters Redemptoristen in de St. Jo- sephstraat te Den Bosch ingewacht. Een speciale ontmoeting met de amateur-tone listen te Den Bosch en omgeving zal nog worden gearrangeerd. Het is namelijk de bedoeling van Anton Sweers om een aan tal assistent-regisseurs rond zich te ver zamelen, opdat op korte termijn met de instructies en eerste repetities begonnen kan worden. Op de voorgrond het prototype van de nieuwe Stratotanker Stratolinermet daarachter een als tanker uitgeruste Stratocruiser. Het prototype heeft de Boeing-fabriek geheel uit eigen middelen gefinancierd en het kost een slordige 16 millioen dollar. Als passagiersvliegtuig kan de Stratoliner, al naar gelang de afstand, 80130 passagiers vervoeren met een snelheid van meer dan 800 kilometer per uur. slag werd nog gesproken van consolida tie van het bedrijf, doch na diepere be studering der vraagstukken hebben de maatregelen, die genomen zijn, meer het karakter gekregen van reorganisa tie, inkrimping en rationalisatie. Bij het treffen der maatregelen heeft de wnd. directie zich laten voorlichten door een erkend efficiencybureau. Het bleek noodzakelijk, dat aan een groot aantal medewerkers ontslag werd ver leend. Tegelijkertijd werden maatregelen genomen, welke ten doel hadden de pro ductiviteit te verhogen, terwijl diverse bezuinigingen mogelijk bleken. Over af stoot en verkoop van belangen der N.V. in enkele deelnemingen werden de eer ste onderhandelingen gevoerd, die ge deeltelijk reeds in het lopende jaar ef fect hebben gesorteerd. In het afgelopen boekjaar konden alle genomen maatre gelen echter slechts voor een zeer gering deel de resultaten beïnvloeden. In verband met de uitbreidingen der laatste jaren is van een belangrijke on derbezetting sprake geweest. Voorts is voor de vennootschap aanzienlijke schade ontstaan in haar depóts in Canada. Deze voorraden bleken moeilijk verkoopbaar te zijn, zodat hier op grote schaal af schrijvingen moesten geschieden. Bo vendien werden in het afgelopen jaar nog belangrijke verliezen geleden op grond stoffen, terwijl de verplichtingen voor nog niet afgenomen inkoopcontracten eveneens in het resultaat tot uitdruk king zijn gebracht. De resultaten van de deelnemingen zijn eveneens teleurstellend geweest, zowel de N.V. Nederlandse Bontweverij als de N.V. Ateha moesten met belangrijke verliezen hun boekjaar afsluiten. De Canadian Fisheries Supply Company leed een dermate groot verlies, dat het gehele kapitaal als verloren moet wor den besohouwd. Ook de Engelse on derneming der N.V. boekte een groot ver lies. Het belang der vennootschap in de Luse Holandesa en de C. V. de Noord zee leverden daarentegen een bevredi gend resultaat op. De schuld aan bankiers bedroeg per 30 Juni 1953 4.195.000. Door het vermin deren der voorraden, het liquideren van activa, die thans niet meer voor het bedrijf noodzakelijk zijn en het afsto ten van een deel van haar deelnemin gen wordt getracht hierin verbetering te brengen. Een regelmatige daling van de bankschuld der vennootschap vindt plaats. In het verslag wordt opgemerkt, dat het eigen bedrijf de eerste helft van het lo pende boekjaar, d.i. dus het tweede half jaar 1953, nog met een verlies afsluit, doch dat over de tweede helft (eerste halfjaar 1954) een klein batig saldo ver wacht wordt, waarbij het verlies over het eerste halfjaar is ingehaald. Aldus is de rentabiliteit van het eigen bedrijf, hoewel de reorganisatie nog maar gedeeltelijk is doorgevoerd weer hersteld. (Van onze luchtvaartmedewerker) Juist nu het er voor de Britse Comet niet zo best uitziet, staat op een Amerikaans vliegveld een nieuw straalvliegtuig gereed om zijn eerste vlucht te maken. Na jarenlange proefnemingen hebben de verschillende ontwerpen van de alombekende Boeing-vliegtuigfabrieken vaste gestalte gekregen in ae vorm van de nieuwe Stratoliner. De naam Stratoliner wekt voor ons Nederlanders een onprettige herinnering op. Immers Boeing lanceerde reeds in 1939 een Stratoliner en tijdens een der proefvluchten lieten hiermede twee zeer bekwame Nederlandse luchtvaarttechnici het leven. De nieuwe Stratoliner belooft echter een belangrijker rol te gaan spelen in de toekomst dan zijn voorganger. Voorlopig is het nog wel niet zo ver, dat we de machine bij luchtvaartmaatschappijen zullen aantreffen, aangezien allereerst de Air Force voorrang heeft en ook werkelijk om deze machine zit te springen. Niet dat zij op de eerste plaats behoefte heeft aan een nieuw type vrachtvliegtuig, doch voornamelijk wordt reikhalzend uitgezien naar een nieuw snel tankvliegtuig voor brandstof bijladen tijdens de vlucht van snelle straalbommenwerpers. Daarom is het gereedgekomen prototype dan ook in de eerste plaats uitgerust als vracht vliegtuig en het kan in korte tijd worden omgebouwd tot vliegende tanker. worden op dat kritieke moment enige commando's tussen de beide vliegtuigen gewisseld en het samengekoppelde twee tal zet gelijktijdig vlakke duikvlucht in. Tezamen razen zij dan naar beneden Over het brandstof bijladen tijdens de vlucht willen wij U nog even iets ver tellen waardoor het ook aanstonds dui delijk' wordt, waarom op de nieuwe Boeing gewacht wordt. De bekende grote 6-motonge Strato- jet-bommenwerpers worden thans ttldens hun patrouille-vluchten in de lucht van brandstof voorzien door tot tankers om gebouwde stratocruisers met zuigermo toren. Deze Stratocruisers hebben echter een aanzienlijk geringere snelheid dan de Stratojets en dit vormt uiteraard een moeilijk punt tijdens de operatie Wat is het geval? Wanneer een Stratojet getankt wordt, dient hij dezelfde snelheid te houden als het tankvliegtuig. Daartoe gaat hij met uitgeslagen vleug-lklappen achter de tanker vliegen en de brandstof wordt overgepompt, terwij] de tanker dan op volle snelheid vliegt. Door de nieuwe brandstofvoorraad echter wordt het ont vangende toestel steeds zwaarder totdat er een ogenblik aanbreekt waarop dit snelheid moet vermeerderen wil het blij ven vliegen. De tanier echter vliegt reeds op volle snelheid. In de practijk terwjjl ondertussen de laatste hoeveel heid brandstof wordt overgepompt, waarna de verbinding verbroken wordt. Het ligt voor de hand, dat deze gang van zaken niet ideaal is en een zeker risico met zich brengt. Aangezien nu de nieuwe Boeing die uitgerust als tan ker Stratotanker heet ongeveer de zelfde snelheid heeft als de in gebruik zijnde bommenwerpers, kar deze tactiek achterwege blijven, waardoor het geheel een vlotter en veiliger verloop heeft. Als tankvliegtuig is de Stratotanker dus eigenlijk al bij voorbaat een succes. In haar tweede uitvoering n.l. als vracht- en passagiersvliegtuig biedt de machine door haar grote actieradius en hoge snelheid al even grote voordelen. Alhoewel hierover nog niet veel bekend is beweert de fabriek dat de verbinding Oost- naar Westkust, dwars over de Ver. Staten, in vijf uur kan worden overbrugd en Londen slechts op zeven uur vliegen van New-York komt te liggen. Boeing is met "deze Stratoliner niet over één nacht ijs gegaan en aan dit ont werp zijn maar liefst 150 andere ont werpen voorafgegaan. Vele hiervan kwa men nooit verder dan het tekenbord, doch verschillende andere werden als model in windtunnels beproefd. Al de ervaringen van dit uitgebreide onderzoek zijn thans in de nieuwe machine ver werkt. Oorspronkelijk was men van de succes volle Stratocruiser uitgegaan.- die werd omgewerkt tot een toestel met propel lerturbines; verschillende variaties zyn hiervan aandachtig bestudeerd. Hierna werd de Stratocruiserromp uitgangspunt voor een „pure jet"; het model 36764, dat in 1951 werd ontworpen. Met zes verschillende vleugelvormen worden ex perimenten uitgevoerd. De fabriek be vestigt. dat dit model 64 een zeer ge slaagd ontwerp was. Doch ondertussen deed men ook met andere machines steeds meer ervaring cp. Met name de B-47 Stratojet en de XB-52 Stratofor- tress. Mede door de vraag naar een ma chine. die zowel militair alt, commercieel aan zeer hoge isen voldeed, kwam de fabriek tot een 'eheel nieuw ontwerp, waarin uit de aard der zaak alle eerder opgedane ervaringen werden verwerkt. Van begin af werd een grote geheim houding betracht en was niet anders be kend dan dat Boeing werkte aan .Project X" En het komt ons voor, dat deze ge heimhouding wei tot het laatste toe vol gehouden zou zijn, wanneei niet de En gelsen met hun Cornets zulk een tegen slag hadden gekregen. Thans echter, nu er een waas van geheimzinnigheid rond het Engelse product is komen te hangen, heeft Boeing de wereld op zijn nieuwe Stratoliner gewezen, nog voordat hij de montagehal had veriaten. Toch is het niet zo, dat deze machine aanstonds in het luchtverkeer is opgeno men, aangezien verwacht wordt, dat de eerste militaire leveranties in 1956 en de eerste commerciële toestellen pas in 1957 beschikbaar komen. Gisteren heeft de eeuwfeestviering van de Vereniging van Christelijke Onderwij zers een hoogtepunt bereikt met de aan bieding van het jubileumgeschenk aan het hoofdbestuur. Dit geschenk bestaat in het aangekochte en tot rusthuis ingerichte landgoed „De Vanenburg" te Putten (Gld) De vier jaar geleden begonnen actie heeft een bedrag van 170.000 opgebracht en het rusthuis is geheel schuldvrij en vol ledig ingericht met een capaciteit van 40 bedden. Russen gaan fraterniseren. Volgens het Westberlijnse anti-communistische In lichtingenbureau West zullen Sovjetrus- sische militairen in Duitsland spoedig ver lof krijgen om met Duitse vrouwen te trouwen. Brest Er is een klein jacht in moeilijkheden; volledig verlaten dobbert het op zee. Deze mededeling seinde een Engels schip naar Brest. Men ging onmiddel lijk met een reddingboot op onderzoek uit, maar het viel allemaal nogal mee. Het betrof een klein jachtje, de ..Se ven Seas" genaamd en het dobberde niet verlaten op zee, alleen de schipper de enige persoon aan boord w'as een tukje gaan doen. had een zeil over zich heen getrokken en zo leek het voor een voorbijvarend schip alsof het jacht verlaten was. De eenzame schip per was een Nederlander, die op weg was naar zijn vaderland. Hii kwam niet zo'n klein stukje aangedobberd. want zijn vertrekpunt lag in Austra lië. Laat dit de auto van de toekomst maar worden. Ingenieurs hebben een nieuwe auto ontworpen, die bijna geruisloos rijdt. Het geluid van de motor is zo goed als niet te horen en zelfs het schakelen is alleen maar voor een geoefend oor waar te nemen. imsterdam „Voor een gander wordt de deur niet opengedaan", aldus zeide de getuige voor de politierechter, toen hij moest verhalen wat een verdachte had ge zegd. De politierechter: Gander? Dat woord ken ik niet. dat is zeker bargoens?" Iedereen lachte toen de vertaling on middellijk werd geleverd: „Dat is een politie-agent, edelachtbare". Hetgeen ons van deze politierechter niet meevalt. In Rotterdam was een soortgelijk woord in bepaalde kringen ook gangbaar en voor de rechtbank hoorde men dat meermalen. Maar daar noemde men de agent dan ..grander" of soms ook wel „grandige" (niet uit te spreken als grandige. met de klem toon op de i, want dan zakt u voor het examen Rotterdams bargoens). Alamogodo (V.S.) Sleetje-rijden kan een uiterst aardig tijdverdrijf zijn, maar zo snel als John P. Stapp hebben we het in onze beste dagen nooit geleverd. Nu had deze Amerikaan ook wel een ander soort vehikel dan waarop wij ons ooit van de sneeuw-duinen lieten glijden, want deze mijnheer beschikt over een raket slee. Hij haalde een snelheid van 677 km. per uur en daarmee is hij de snel ste man (op de aarde) geworden. Hij deed dit alles om na te gaan hoe het de vliegers moet vergaan, die op een zeer grote hoogte en bij supersonische snelheid uit hun toestel springen. Bij deze proeven onderging het lichaam van John Stapp, luitenant-kolonel bij de Amerikaanse luchtmacht, een druk van 22 maai de zwaartekracht. Hij over leefde het allemaal en was bijna dertig kilometer per uur vlugger dan John Cobb, die dit staaltje in 1947 in een racewagen leverde. culturele vorming van Sinds enige maanden bestaat In Breda een kring van jonge kunstenaars en kun stenaressen, die blijk geven van fris initiatief en die om hun streven, dat ver rassend gewekte verwachtingen beant woordt, aandacht van een groter pu bliek verdient Terwijl in Breda nog geen permanen te expositieruimte aanwezig was, heb ben zij in samenwerking met de direc tie van N. V. „Onze Woning" zulk een gelegenheid geschapen. De tentoonstellingen, die zij organi seerden van eigen werk en van dat van anderen hebben een grote belangstel ling ondervonden van kunstlievend pu bliek, doch ook van kringen, die er tot heden in Breda en omgeving niet zo gemakkelijk mee in aanraking kwamen. Voor degenen, die hun woning gaan in richten of daarin een verandering wen sen aan te brengen, bestaat aldus een gunstige kans om met producten van kunstenaars kennis te maken en zich te beraden, of zij hun woning ook niet zouden opsieren met een origineel kunst product, liever dan met kitsch of slech te reproducties of met fabrieksgoed! Het streven van deze kunstenaars heeft dc aandacht van de rijksoverheid, doch verdient zeker ook de steun van de stadsautoriteiten, temeer daar zij voor de verfraaiing van het stadsbeeld be paaldelijk positief en metterdaad ver dienen ingeschakeld te worden. Men kan dan de gedachte vermijden bij zichzelf en bij de „gesteunden", dat men onder steunt om te steunen, maar men geeft aan de kunstenaars ook de jongeren een de taak in de gemeenschap. Zo snijdt het mes aan beide- kanten. Als we goed zijn ingelicht, dan schijnt men in Breda wel te luisteren naar deze stemmen. Breda met zijn toeristische aantrekkingskracht, doet zijn best om bij de grote uitbreiding van de stad zijn geroemde schoonheid te behouden en te vergroten. Ook de industriëlen zouden eens met zorg van het streven van deze kun stenaars kennis moeten nemen. Wat zou den er bij jubilea en dergelijke omstan digheden niet een opdrachten verstrekt kunnen worden! Thans hangt er grafisch werk van F. Leusvelt uit Amsterdam, waarvan we speciaal bewonderen zijn cyclus hout sneden van verscheidene kunstambach ten. Dit werk met name zou een industrie eren wanneer ze dat aankocht en in be perkte mate liet multipliceren. Ook om zijn droge-naaldtekeningen en etsen is deze expositie, die heel de maand Juni duurt, een bezoek waard. Het enige wat we betreuren van de Zuiderkring is, dat zij blijkbaar gemeend hebben misschien terecht dat ze dit initiatief en deze activiteit beter bui ten dan binnen de oude kunstenaars- en kunstlievenden vereniging „Jeroen Bosch" die zijn leden ook buiten Breda telt, evenals trouwens de Zuiderkring kon den ontwikkelen. Voor „Jeroen Bosch" zou wat fris jeug dig initiatief en minder onderlinge be wieroking geen kwaad kunnen. A. H.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5