Ede s schaapskudde feestelijk geschoren m PHILIPS TELEVISIE ONRUST in Midden-Amerika Guatemala pijler van het communisme Plannen voor nieuwe reis Adenauer naar V.S. van Zweedse kogellagerfabriek Veenendaal geopend Neem eens een kijkje in Aan de rand der oude hei herstelden Ede's notabelen een oude traditie mmm Washington ziet ongerust toe M Duitse handelsmissie tiaar Moskou op laatste ogenblik afgezegd in DONDERDAG 10 JUNI 1954 PAGINA 9 De kruik en de sigaren Beste beesten De hei en de toeristen TEXEL DOOR „VIJAND" BEZET Amphibische oefening bracht „oorlog" op het eiland MGR ALFRTNK OP SCHIPHOL Het oude handwerk „MEDAL OF FREEDOM" VOOR TWEE DAPPERE NEDERLANDERS ZUID-NEDERLANDSE OPERA TOEVLOED VAN DUITSERS NAAR SAOEDI-ARABIE ONGEREGELDHEDEN BIJ VERKIEZINGEN IN IRAK WEER KERKDIEFSTAL IN TILBURG mmui Dank zij de internationale televisie kunt U thans een kijkje nemen in acht landen van Europa terwijl U rustig thuis blijft. Geniet van deze prachtige, interessante pro gramma's met een perfect televisietoestel: een FHILIPS! Voorjtom, dat U het moet horen van anderen. Zorg dat U er tijdig bij bent, maak dat U alles uitstekend ziet, koop een PHILIPS televisietoestel Want dan bent U 2eker van een helder en contrastrijk beeld rustige ontvangst van beeld en geluid scherpe weergave van het gehele beeld hoge betrouwbaarheid Bovendien biedt Philips U de grootste keuze: 495.- t 697.- f 895.- 1025.- 1095.- f 1350.- 1450.- LAND- EN BOSBOUW IN GUYANA HET GEVAARLIJKE VERKEER Eén dode en één zwaar gewonde Mr A. W. Holsteyn Benoemd tot substituut-officier van justitie te Amsterdam INSTELLING VAN BEDRIJFSCHAPPEN Statutenwijzigin g KERSEN MET GOUDEN STELEN (Van een onzer verslaggevers) EDE, "Woensdag Oude Willem keek niet-feestelijk Het heette een „schapenscheerdersfeest in oude trant", en als men laat in de middag beoosten Ede, waar scherp de brede autoweg naar Arnhem de grote hei in tweeën snijdt, de oude, typische schaapskooi bij het landgoed Zuid-Ginkel naderde, kon men de feestelijke klanken uit een onvermoeibare trekharmo- nica al horen nog voor men ontdekt had, dat ook Piet Jansen, de plaatselijke accordeonmaestro, zich vandaag speciaal voor de gelegenheid voortbewoog in een wijde boerenkiel en in een laat-negentiende-eeuwse pantalon, die, naar de stijl dier lang vervlogen dagen zowel tien centimeters te kort als onver slijtbaar heten mocht. Het feest kwam nu op gang: rond de schaapskooi op Zmd-Ginkel verzamelden zich mèt vele tientallen belangstellenden en reeds aantallen nijver knipperende persfotografen, de notabelen der gemeente. jiet was alsof zij niet per auto mobiel uit Ede doch gewoon maar op maagdelijk witgelakte klompen uit een oude en kleurrijke schilderij waren weggelopen. Zij kwamen er in grootvaders trouwpak. Zij dampten dapper grote hoeveelheden herenbaai uit korte, kromme pijpen. Zij leunden op kunstig gesneden wandelstokken, en zelfs Ede's burger vader ging schuil achter een zwart zijden pet en een, wat somber, doch ge degen Zondags-boerenpak, dat twee wereldoorlogen en ruim een halve eeuw mottenballen met succes had overleefd. ve van Ede, de kudde van Jakob Mol, die tussen twee haakjes aan zwarte schapen geen gebrek heeft de schapenscheer ders hadden er vandaag niet minder dan 22 onder de schaar! binnen de gemeen tegrenzen. Een feestelijk tafereel!, doch Oude Willem, een van de veertien schapen scheerders. om wie het vandaag in Ede eigenlijk allemaal begonnen was. had er nauwelijks belangstelling voor. Hij was daar sedert vanmorgen half zeven. Nog altijd hurkte hij voor de schaapskooi met een weerspannig schaap geklemd tussen twee klompen en twee even onvermurw bare knieën. Hoeveel schapen hij sedert vanmorgen half zeven al gedó&n had, zeide hij niet. Schapenscheerders zijn niet praterig het werk, dat zij doen vraagt heel hun belangstelling en hun vaardig heid. Zelfs als de kist met sigaren of de kruik zeer oude genever weer eens rond ging onder de veertien nannen, rustte de grote schaar maar enkele seconden in Willem's rode, eeltige hand en slechts eenmaal gluurde hij met enige interesse naar de, hem omringende, feestvierende menigte. Dét was toen een van de l°t°" grafen tijdens het vereeuwigen der n°7^~ beien ietwat onverhoeds over een scha penpool struikelde «n Willem, Se schaar hoog geheven, wel enige moeite)had het weerspannige beest weer onder con- trole te krijgen. ,Tr.,, .Mirakelse kreng n zei Willem toen. Men dacht wel dat dit op de schapen sloeg De schapen boften niet. Het was een koude dag. Laat pas op de middag veeg de de wind de lucht boven de prachtige hei een beetje schoon en scheen koeste rend nu de zon op het afgebakende pleintje voor de schaapskooi, doch als men het Jakob Mol, de beheerder van de Edese kudde, vroeg, trok zijn hooia vol rimpels ert zei hen: „Als het guur j_, hebben ze dit scheren niet graag beesten". Men kon er. de helaas, de schapen Zij wachtten zélf niet naar vragen- dg dQn keretSwatawee gemende ruimte van de warme beschuttende schaapskooi, en als zij 'vervolgens onder de ogen der be langstellenden buiten op het pleintje door Oude Willem en zijn vaardige mak kers onder handen genomen werden, staarden zij tóch wat droef naar de gro te vrachtwagen, die wat verderop op het eindresultaat van deze schaapscheerde- rii-in-het-groot te wachten stond. Meer dan vier gulden per kilo ruwe. vette wolen het zielige van een schaap is, dat het nog nooit van een wereidwol- koers heeft vernomen en dat het zélfs niet lezen kan, wat er veelbelovend m sierlijke gouden letters op zo n vracht wagen geschilderd staat: „Wollen ga rens, kousen en sokken" 't Benne beste beeste", zei Jakob Mol tevreden. Hij telt er meer dan 290 nu in zijn kudde, en van deze kudde verwacht de stichting „Edese Schaapskudde", on der wier auspiciën vandaag dit schapen scheerdersfeest in oude trant gehouden werd, niets dan goede dingen. De kudde van Jakob Mol is pas sedert November van verleden jaar op de Ede se hei. De hei, zegt de voorzitter van de Stichting, de heer Peereboom, had dat hard nodig. In feite heeft een hei net zoveel plezier van de schapen als de schapen van de hei! De kudde voorkomt het verhouten van de hei en dit redt haar van een zekere ondergang. Daarom haal de verleden jaar de Stichting ten gerie- De minister van Oorlog en Marine ïr C. Staf heeft gisteren een amphibische oefening op het eiland Texel óijge -i Per Helicoptère arriveerde de mmisiei in gezelschap van de commandant van het korps mariniers, generaal-majoor r. J. van Gijn, op het vliegveld De Kooy bij Den Helder, waar veld en gebouwen werden geïnspecteerd. Daarna werd naar het amphibische oefenkamp op het wad deneiland gevlogen. Bij de oefening werd verondersteld, dat de vijand door een verrassende am phibische operatie Texel bezet had en met een zware kustbatterij en een radar station de naderingsweg over zee naar Den Helder beheerste. Verder beschikte de vijand over een zware mitrailleurop stelling en als hoofdmacht een bataljon in Den Burg. De inleidende operatie tot verdrijving van de vijand bestond uit de landing per helicoptère op het strand van een vernielingsgroep van 7 mariniers die het mitrailleursnest opruimden en de onder zeeboot „O 21" zette rubberboten uit met een tweede groep ter lie. -ddatie van het radarstation. Ter dekking van de landing van de met landm- vaartuigen van de als troepentransportschip funge rende Hr Ms Soemba afgehaalde afde lingen. was een beve.hgmgsgroep met rubberboten de kust genaderd en had zich daar genesteld. In S landmgsschepen naderden de mariniers het stra"d fjet laatste deel moesten zij door d den en vernietigden de bunkei t kustbatterij met vlammenwerpers. lucht uit bestookten Seafuries de te overen doelen en beletten de hooldmacni te hulp te komen. Hr Ms „Vulkaan „Mercuur" ondersteunden de landing van zee uit. Gisteravond tegen half negen is mgr dr B J Alfrink. aartsbisschop-coadjutor van Utrecht per KLM-vliegtufg uit Borne op Schiphol gearriveerd. Hij werd vergezeld door zijn secretaris de zeereerw. heer P. R. Geurts Ter verwelkoming waren op het vliegveld aanwezig de vicaris-generaal van het aartsbisdom mgr D. Huurdeman en de tweede secretaris van het aartsbis dom dr T. .7. Roorda. Mgr Alfrink die de Nederlandse .bedevaart naar Rome heeft geleid was e.en van 500 bisschoppen bij de heiligverklaring van Pius X. Zij werkt daarbij volgens een adoptie systeem. De schapen worden door de bur gers geadopteerd; zij blijven het eigendom der Stichting, doch het tweede lam is voor de adopteur, en men neemt aan. dat dit systeem tot aller tevredenheid zal werken. Voor het overige is nu al gebleken, dat deze grote kudde schapen, die zelfs in de Australische bush niet zou misstaan, een bijzondere attractie vormt voor de vele toeristen, die jaarlijks Ede en omgeving bezoeken. Die belangstelling is zo groot, dat Ja kob Mol niet zo héél erg enthousiast er meer over is, sedert hij ontdekte, dat er toeristen zijn, die, uit dankbaarheid voor de geboden attractie, de schapen zoute drop, pinda's en caramels trachten te voeren, ais zij er de kans toe krijgen en het verdient wellicht dan ook aan beveling, dat men op de Edese hei een paar borden neerzet met enige simpele mededelingen aangaande wel zéér sim pele dingen, welke een schapenmaag slechts verdragen kan. Intussen door 't organiseren van dit scha penscheerdersfeest in 'n even charmante als ongedwongen stijl heeft de sticn- ting „Edese Schaapskudde' op geslaagde wijze de aandacht opnieuw gevestigd op een initiatief, dat nu reeds zijn vruchten afwerpt. Toen laat op de avond de veer tien mannen eindelijk hun scharen op borgen, laadde men de vrachtwagen vol met enige honderden kilo's ruwe wol. Het feest was niet uitbundig geweest: de trek- harmonica van Piet Jansen slechts; de typische oude klederdracht van enige tientallen Edese burgers, en een enkele spontane rondedans. Daar bleef het bij. Doch het schonk niettemin de toeschou wer de gelegenheid zijn belangstelling te concentreren op het werk der veertien mannen voor wie dit feest in feite geen feest was, doch een eindeloos lange, enorm zware werkdag. „Nee", zei een der veertien mannen, toen de schaapskooi tenslotte vol was met, van hun wollen vacht beroofde scha- De Amerikaanse „Medal of Freedom" is toegekend aan mej H. C. Kohlbrugge uit Driebergen en aan de heer G. C. Wun- derink (posthuum). Mej. Kohlbrugge heeft zich bezig ge houden met de verspreiding van illegale bladen en distributiebescheiden. Zij reisde als koerierster naar Zwitserland en bracht een verbindingslijn tot stand, via welke de Nederlandse regering in Londen een groot deel van haar militaire, politieke en economische gegevens uit het bezette ge bied verkreeg. De heer G. C. Wunderink was comman dant van het zevende district der binnen landse strijdkrachten. Hij bouwde een or ganisatie op, die van groot nut was voor de geallieerde zaak. Hij werd op 12 Sep tember 1944 gearresteerd en later terecht gesteld. Naar wij vernemen is aan de Zuid- Nederlandse Opera voor het seizoen 1954— 1955 door de minister van O. K. en W een rijkssubsidie to'egezegd van 17.000. pen, „nee, electrisch scheren is t'er ons niet bij". Men proefde enige verachting in zijn woorden. „Handwerk, man!, niets beter dan handwerk!". Hij was twaalf jaar oud, toen hij het vak leerde van zijn vader. Die had het óók weer van zijn vader. Allemaal schapenhouders en schapen scheerders van vader op zoon. „Goed handwerk, man, maar het moet in de familie zitten De geneverkruik ging nog eenmaal rond en de kist met sigaren. De hei kleurde paars eerst en rossig dan in de eerste flauwe schaduwen van de lang zaam aansluipende avond. De wind was kouder nu en in de donkere schaaps kooi drongen de beesten, naakt en klein en mager, dicht opeen. Een uurtje nog, dan zou herder Mol zijn kudde opnieuw de hei opdrijven. Veertien mannen, die een oud hand werk, dat dreigt uit te sterven, nog al tijd zwijgend en met ongemene vaar digheid beoefenen, namen hun pet en hun gereedschap en gingen heen met stroeve stappen. Het enigejwat hen aan het feest herinnerde, was de onvermoei bare trekharmonica van Piet Jansen Steeds meer Duitse technici arriveren in Djeddah om voor de regering van Saoedi-Arabië werken uit te voeren. Vooral de laatste maanden is hun aantal sterk gestegen. Na de Amerikaanse olie kolonie zijn zij nu de sterkste buiten landse kolonie in het land. Twee Duitse firma's hebben kort ge leden een grote concessie van de regering gekregen voor de bouw van fabrieken en enkele andere werken. Deze concessie was tevoren in handen van een Amerikaanse maatschappij. Onder de Duitse technici zijn er, die tot het Mohammedaanse geloof zijn overge gaan en hun namen hebben laten veran deren in populaire Mohammedaanse. Als Mohammedanen kunnen zij n.l. ook wer ken uitvoeren in de heilige steden Mekka en Medina, waar niet-Mohammedanen geen toegang hebben. Het gerucht gaat, dat West-Duitsland aan Saoedi-Arabië een lening van 26 mil- üoen dollar heeft verstrekt, waartegen over Duitsland concessies zou hebben ver kregen voor het zoeken naar mineralen Een maand geleden zijn twee groepen Duitse geologen naar Saoedi-Arabië ge komen. Bij de verkiezingen ln Irak, welke gis teren zijn gehouden, zijn twee personen om het leven gekomen. Een aantal per sonen is gewond. Dit gebeurde bij botsin gen tussen aanhangers van elkaar bestrij dende candidaten. De politie heeft een aantal arrestaties verricht. In Bagdad kwam het in de namiddag tot gevechten in de straten. Twee van de rechters, die toezicht hielden op de ver kiezingen hebben zich „uit protest tegen openlijke inmenging door de regering teruggetrokken. In Basrah heeft de politie alle candi daten van het Nationale Front en van de socialistische partij in vrijheid gesteld Deze candidaten waren twee dagen te voren gearresteerd. Dezer dagen werd er ingebroken in de kerk van het Allerheiligst Sacrament te Tilburg aan de Ringbaan-Oost, waar kan delaars werden weggehaald. Reeds eerder heeft men in deze kerk een dergelijke diefstal gepleegd, maar de kandelaars werden later teruggevonden in de kerk van de Trouwlaan te Tilburg, terwijl de dieven toen uit dat bedehuis kandelaars gestolen hadden. Enige tijd geleden werd ook een dief stal gepleegd in de kerk Fatima te Til burg, waar een oude rozenkrans van een Maria-beeld gehaald werd. Alleen het kruisje daarvan werd later door de politie opgespoord. "N5S73V." Tl.' INTERNATIONAAL PROGRAMMA EUROPESE TELEVISIE 6 Juni t/m 4 Juli Programma voor de komende dagen: 12 Juni ENGELAND 30-14.50 uur: Glasgow, Athletiekkampioenschappen 14.50-15.50 uur: Londen, Parade voor Koningin Elisabeth 15.50-16.30 uur: Richmond, Concours Hippique 22.45-23.00 uur: Londen bij avond. 14 Juni NEDERLAND 17.00-18.00 uur: Maarden, Kinderfeest. 16 Juni ZWITSERLAND 17.55-19-45 uur: Lausanne, Voetbalwedstrijd frankrijk-Joegoslavië. 17 Juni ZWITSERLAND 18.05-19.55 uur: Basel, Voetbal wedstrijd Engeland-België. Prijs Typenummer TX 400 TX 500 TX 1422 14TX100 TX 1720 17TX100 TX 701 Diameter beeldbuis 22 cm 31 cm 36 cm 36 cm 43 cm 43 cm 34 x 46 cm (beeldgrootte) Op 18 maanden le betaling 49.80 69.75 f 89.70 102.25 109.20 134.80 t 144.95 per maand f 7f> 10 1 51 10 f 59 f 62 75 f 77 ao 83 - Door het Kon. Instituut voor de Tropen zal in samenwerking met het Planbureau- Suriname een symposium worden gehou den over landbouwkundige en bosbouw kundige vraagstukken in de drie Guyana's (Brits Guyana, Frans Guyana en Suri name) op 15, 16 en 17 Juni in Amsterdam Aan dit symposium is medewerking toe gezegd door een aantal vooraanstaande Engelse, Franse en Nederlandse deskun digen. Arthur Greenwood, één der voornaamste organisatoren van de huidige labourpartij is op 74-jarige leeftijd te Londen over leden. Hij was reeds enige tijd ziek. Greenwood was gedurende meer dan der tig jaar een invloedrijk parlementslid. Velen achtten hem voorbestemd tot het leiderschap van zijn partij en de post van premier, maar hij bleef zich in de eerste plaats concentreren op mede-bepaling van de politieke lijn en partij-organisatie. IDDEN-AMERIKA is afgezien van Mexico, dat half in Noord-, half in Centraal-Amèrika ligt en met een kwart van de oppervlakte van de Verenig de Staten ongeveer een zesde van derzel- ver inwoners telt slechts een smalle keten van kleine staten, waarvan er enkele nog niet zo groot zijn als Neder land en wier bevolking de millioen niet of nauwelijks haalt. Van de Mexicaanse grens af gezien liggen daar: Guatemala, Salvador, Brits Honduras, Honduras. Nicaragua, Costa Rica en Panama, dat du grens met Zuid-Amerika vormt. De namen van deze republiekjes ver schijnen periodiek in de internationale pers, meestal in verband met revoluties en staatsgrepen, welke er als het wafe set- zoensverschijnselen zijn. Maar de laatste tijd is er één land, dat toch wel bijzonder de aandacht trekt: Guatemala, omdat dit een regering heeft, welker politieke kleur tussen pro-communistisch en communis tisch ligt; en omdat daar zeer onlangs een schip met een tweeduizend ton „commu nistische wapenen" zijn lading heeft ge lost. Nu behoeft dit kwantum „oorlogs materiaal" op zich zeker geen bijzondere ongerustheid te wekken; in een moderne oorlog is het binnen enkele uren verscho ten en verbruikt. Maar ten eerste ts men er niet heel zeker van, dat dit de eerste zending was, welke daar aankwam; en vervolgens: de buurstaten van Guatemala zijn klein, uiterst slecht bewapend en, wat het ergste is, ook niet helemaal vrij van communistische smetten. Dr Konrad Adenauer zal mogelijk in de herfst andermaal naar de Ver. Staten gaan, zo heeft een woordvoerder van de regering in Bonn Woensdag aangekondigd. De bondskanselier zal aan de Columbia Universi teit in New-York tot eredoctor worden gepromoveerd, nadat vorig jaar reeds de universiteit van Georgetown en de Canadese universiteit van Ottawa hem deze eer hadden waardig gekeurd. In de Westduitse hoofdstad wordt aan een mogelijke nieuwe Amerikaanse reis van de bondskanselier een politieke betekenis toegekend, die verre uitgaat boven dit nieuwe eer betoon. Men meet de betekenis van een eventueel bezoek af naar bet tijdstip, dat men er voor in uitzicht heeft gesteld. Adenauer's nieuwe reis plannen brengen namelijk een samenkomst met de Amerikaanse leiders in het vooruitzicht juist op het ogenblik, waarop naar de onlangs door Foster Dulles uitgesproken overtuiging in Europa het laatste woord over de E. D. G. gesproken dient te zijn. In politieke kringen in Bonn ziet men dan ook in de aankondiging van de reis een rechtstreekse ondersteuning van de opvatting dat de beslissing over de E.D.G. nu aan een bepaalde termijn dient te worden gebonden. Men vat de bekendma king op als een nieuw vermaan aan de Franse politici om hun besluit niet langer uit te stellen. De afwijzende beslissing, die de buiten landse commissie der Franse Nationale Vergadering t.a.v. de E.D.G. heeft geno men. wordt '.n Bonn ten zeerste betreurd Zij heeft echter geen domper kunnen zet ten op 't sedert enkele weken herleefde op timisme dat de E.D.G. toch nog de eind streep zal halen. De woordvoerders van alle regeringspartijen in Bonn zijn het er over eens dat de commissie geen juiste afspiegeling meer geeft van de werkelijke verhoudingen in de Nationale Vergade ring, Zij rekenen er op, dat in het parle ment de overgrote meerderheid der so cialisten het door de partij gegeven ja woord zal bevestigen. Dat de socialisten in de buitenlandse commissie verdeeld zijn gebleven acht men alleszins verklaar baar, daar zii hier worden vertegenwoor digd door de beste bestrijders van het ver drag, van wie men geen „bekering" meer kon verwachten. De eerste stap op de weg naar ratificatie in Frankrijk moet nu naar de mening van Bonn een voor beide partijen aanneme lijke oplossing van het Saarvraagstuk zijn waarover de besprekingen nu in een be slissend stadium zijn gekomen. Als een nieuw bewijs van de toeleg van de Duitse regering om in dit stadium alhe mogelijke nieuwe bezwaren, die in bet buitenland tegen de Bondsrepubliek zou den kunnen rijzen, uit de weg te ruimen, wordt hier het ingrijpen gezien in een plan van industriëlen om een delegatie naar Moskou te sturen voor het voeren van handelsbesprekingen. De delegatie die was samengesteld door de commissie voor handel met het Oosten van de Duitse industrieën die vertegen woordigers van belangrijke firma's en banken omvatte. z°u jn deze dagen naar Moskou zijn afgereisd. Ter elfder ure heeft het ministerie van buitenlandse za ken echter gemeend te moeten adviseren de reis op te schorten aangezien een aan tal kwesties, waaronder omvang en sa menstelling van de delegatie en onder werpen der besprekingen, nog nader dien den te worden bezien. Tot het zenden van de delegatie naar Moskou was indertijd door de Duits? industrie in overeenstem ming met het ministerie van economische zaken besloten, nadat in Genève de eerste contacten met Russische vertegenwoordi gers waren gelegd. Daar dr Adenauer in de afgelopen dagen het liberale pian voor het aanknopen van officiële betrekkingen met Moskou en van het pleidooi van de vroegere rijkskanse lier Bruening 'voor een nieuwe politieke oriëntering, de mening heeft uitgespro ken. dat hij het tijdstip voor zulke gestes hoogst ongeschikt acht wordt hier ook in het uitstel van de reis naar Moskou een politieke geste gezien. Bondskanselier gaf enkele uren later in een rede het parool uit „met koete rus tige blik" de Sovjet-uitnodigingen tot uit breiding van de handel te bezien. Hij zeide, dat verhoging van de export naar de Sovjet-landen de Sovjets in een positie plaatste waarin zij, door een plot seling verbreken der handelsrelaties, po litieke pressies zouden kunnen uitoefenen Vervolgens merkte hij op, dat West-Duits land de goederen die 't vroeger uit Oost- Europa importeerde, thans uit Turkije en Zuid-AmeriR» betrekt. Een terugschake ling op Oost-Europa zou tevens het verlies van Turkije en Zuid-Amcrika als afzetge bied betekenen. ER IS NOG IETS meer. Het strategisch voor de Verenigde Staten zo uiter mate belangrijke Panama-kanaal ligt in Midden-Amerika. Nu liggen er tussen Guatemala en dit kanaal nog vier landen en een scheepslading wapenen, of zelfs een paar, kunnen op kort zicht nauwelijks een bedreiging vormen. Maar toch ls Washington bezorgd en onrustig; het heeft reeds besloten de buurstaten van wapenen te voorzien. Maar deze onmiddellijke maatregel neemt de bezorgdheid niet weg. Foster Dulles heeft op een persconferentie reeds gezegd, dat Guatemala zo sterk is onder de communistische invloed, dat het geheel Midden-Amerika zou kunnen be heersen. Dat is zeker geen kwestie van vandaag of morgen, maar misschien wel van overmorgen. Het staat er mee als met Azië; daar zijn de landen zo anti kolonialistisch, dat zij het communisme „'s een welkome steun voor hun „bevrijding" aanvaarden. Midden-Amerika is over het algemeen fel anti-Noordamerikaans; en dan wordt het communisne, waarvan de zeer onontwikkelde bevolking geen enkel begrip heeft, gezien als de bondgenoot om de invloed van Washington weg te wer ken. Dat is het gevaar op langere termijn, dat ook menige Zuidamerikaanse staat bedreigt; op Ietwat langer zicht is de angst van Washington dan ook volkomen begrij pelijk. De regering van Guatemala verklaart, dat de wapenen helemaal niet van Rus sische herkomst zijn (vanwaar ze dan wel komen, zegt ze niet); en dat zij ze alleen heeft aangekocht, omdat ze geen ertln] wapen in Amerika kan kopen. Bovendien vóelt het land zich bedreigd door Nicara gua, dat de diplomatieke betrekkingen „om een futiele reden" heeft verbroken. Misschien is er iets waars in deze bewe ringen; maar dan moet men toch alles zien tegen de achtergrond van het onloo chenbare gegeven, dat Guatemala een regering van het communistische type heeft: en ook van het feit, dat het Noor den ook geen vol vertrouwen heeft ln Mexico (om van de kleine Midden- amerikaanse lander maar niet te spreken), dat nog onlangs op de Panamerikaanse conferentie van Caracas weigerde voor de door Foster Dulles voorgestelde anti communistische resolutie te stemmen. Waarbij wel in herinnering mag worden geroepen, dat Mexico een kwart eeuw ge leden eveneens een straf pro-communis tisch bewind had, dat Intussen een flink stuk „naar rechts" is opgeschoven, naar een links socialisme. Jn DE RESOLUTIE van Caracas, waarop wij boven zinspeelden, worden de acti viteiten veroordeeld van „de internatio nale communistische beweging, aangezien deze een Inmenging betekent in de bin nenlandse aangelegenheden van de Ameri kaanse republieken": en wordt voorts verklaard, dat „de overheersing van en de contröle over de politieke instellingen van een of meer der Amerikaanse staten door de internationale communistische beweging een bedreiging zouden vormen van de souvereinite't en de politieke onaf hankelijkheid van de Amerikaanse sta ten". Nu valt het niet te loochenen, dat de communisten in Midden-, en Zuid- Amerika de laatste maanden bijzonder actief zijn, waarbij zij de Noordameri- kaanse invloed als kolonialisme voorstel len, terwijl zij gemakkelijk spel hebben om op de ellende van het overgrote deel van de bevolking dezer landen tegenover de onmetelijke rijkdom van enkelen te speculeren. De situatie, zoals ln de resolutie van Caracas geschetst is, bestaat dus Inder daad. En daarmede kan men terugvallen op het pact van Rio om een conferentie van alle ministers van buitenlandse za ken van het Amerikaanse continent bijeen te roepen ten einde zich over de gevaren, welke uit de toestand in Guatemala kun nen voorkomen en de middelen om die te keren, te beraden. Het schijnt, dat de meeste staten een dergelijke bijeenroeping zouden toejuichen; maar er zijn ook oppo santen, zoals de Peroniaanse socialistische partij van de nationale revolutie ln Argen tinië, welke een verklaring van solidariteit met Guatemala heeft gepubliceerd en eist, dat de regering zal protesteren „tegen de belediging, welke een kleine aatie in Midden-Amerika wordt aangedaan". Het State Department heeft iet niet makkelijk; noch in Azië noch in Europa, maar ook niet dichter bij huls, in het eigen werelddeel. (Van onze correspondent). Woensdagavond is te Roosendaal 5-jarige dochtertje van de familie B. dens het spelen bij huis door een ach teruitrijdende vrachtauto overreden en op slag gedood. Tussen Roosendaal en Bergen op Zoom slipte Woensdagavond nabij de Wouwse tol een taxi uit Slikkerveer en reed tegen een boom. De chauffeur J. V. werd in zorgwekkende toestand naar het zieken huis te Bergen op Zoom vervoerd. het tij- Mr A. W. Holsteyn, substituut-officier van justitie te Alkmaar, is bij K.B. be noemd in gelijke functie te Amsterdam. De nieuwbenoemde officier zal volgende week zijn werkzaamheden in de hoofd stad aanvangen. De organisatie-commissie van de Soci aal-Economische Raad heeft kennis gege ven van het voornemen van de S.E.R. aan de betrokken ministers advies uit te brengen inzake de instelling van bedrijf schappen voor; a) de groothandel en tus senpersonen in groenten en fruit, b) de bloembollenhandel, c) de groothandel in vis en aanverwante bedrijven, d) de groothan del in eieren en voorts op verzoek van be doelde ministers in zake de instelling van een productschap voor zuivel. Van de ongeveer 8.000 postduiven, die op eerste Pinksterdag te Milford Haven in Wales waren losgelaten voor een vlucht naar Noord-Ierland, zijn er slechts vijf tien op haar plaats van bestemming aan gekomen. Het verlies van de overige dui ven. die tezamen een waarde van ruim 250.000 gulden vertegenwoordigen, wordt geweten aan de slechte weersomstandig heden. (Van onze verslaggever) Veenendaal beleefde gisteren een be langrijke gebeurtenis met de opening van een nieuwe kogellagerfabriek van de S.K.F., de Svenska Kul lager Fabrikn uit Gothenburg door minister prof. dr Zijlstra. bij welke gelegenheid twee prin sen, prins Bemhard en prins Bertil van Zweden op bezoek waren. Sedert 1914 bezit de SKF. die in 1907 in Gothenburg een bescheiden fabriek be gon in Nederland een eigen verkoop organisatie, doch het na-oorlogse streven van ons land naar industrie deed de hoofddirectie besluiten ook in Nederland een fabriek te vestigen. Van de productie van deze fabriek - 5000 kogellagers per dag is 20 procent bestemd voor de Be- neluxlanden, terwijl de overige 80 procent geëxporteerd worden, speciaal overzee, omdat de SKF nog fabrieken heeft in Engeland, Frankrijk, Amerika en Duits land, terwijl in Canada een fabriek in aanbouw is. De Nederlandse fabriek is voor 100 pet met Zweeds kapitaal ge financierd. Zoals de directeur-generaal van het SKF-Concern, ir Joel Larsson, ons mede deelde, zijn voor het personeel hier, dat uit 120 man bestaat, doch dat naar men hoopt, spoedig tot 150 zal uitgroeien, de zelfde goede sociale voorzieningen getrof fen als in de Zweedse fabriek. Voor de staf werden 42 huizen gebouwd. Tot de vele autoriteiten, die bij de ope ningsplechtigheid aanwezig waren be hoorden behalve de beide prinsen minis ter J. Luns de Zweedse gezant, de heer Sven Dahlman met echtgenote, de commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. R.einalda, dr Winsemius, oud-direc- M. A. Reinalda, dr Winsemius, oud-direc teur van de industrialisatie en de burge meester van Veenendaal, de heer Bakker. Na een kort begroetingswoord door de president-commissaris van de Nederlandse fabriek, de heer D. Bolsius, gaf de direc teur, de heer Hugo Ahlstand een uiteen zetting over deze industrie. Daarna hield minister Zijlstra een rede. Ons land, zo zeide hij o.m., wordt door dit bedrijf ver rijkt met een geheel nieuwe industrie op een terrein, waarop uitbreiding zeer wordt toegejuicht, n.l. dat der precisie-metaal- bewerking. De commissie voor de indu strialisatie van ons land is enkele jaren geleden wel duidelijk gebleken, dat de aan wezige industrie niet voldoende was voor een behoorlijke exnort en dat het werk loosheidsniveau hoger was dan normaal. Sederdien is het investeringspeil hoog opgelopen en het werkloosheidsniveau ge korte maar op lange termijn opgelost moet worden. Ieder jaar melden zich tien duizenden nieuwe jonge arbeidskrachten en wij zullen er op bedacht moeten zijn door het vervaardigen van nieuwe ar tikelen en het exploreren van nieuwe markten de voorwaarden te scheppen voor werkgelegenheid, ook indien on verhoopt de economische situatie niet zo gunstig meer mocht zijn, Spr. verklaarde tenslotte de fabriek voor geopend. De commissaris der Koningin sprak er zijn vreugde over uit, dat dit bedrijf in de centrale provincie Utrecht gevestigd is, hetgeen burgemeester A. Bakker deed met betrekking tot zijn gemeente. In Vee nendaal vinden nu zesduizend mensen in de industrie hun bestaan en werkloos heid kent men hier niet. De heer Joel Larsson sprak een dankwoord en bood de directeur in Nederland een plaquette met de beeltenis van de oprichter van de SKF-industrie aan. Prins Bertil stelde hierna de fabriek in bedrijf na eerst met een kort woord herinnerd te hebben aan de medewerking, die in het verleden Nederlanders verleen den bij de ontwikkeling van de Zweedse industrie. In verband met de oprichting van de fabriek te Veenendaal is het kapitaal van S.K.F. Amsterdam verhoogd van 200.000 tot 2.000.000, Van deze verhoging four neerde S.K.F. Gothenburg 1.3 millioen, terwijl S.K.F. Brussel een half millioen bijdroeg. Dit geschiedde met het oog op het feit, dat de fabriek niet alleen Ne derland. doch de gehele Beneluxmarkt moet voorzien, terwijl de overige pro ductie voor de export is bestemd. In de algemene vergadering van aan deelhouders der Apeldoornsche Netten- fabriek Von Zeppelin Co, zal behalve de jaarstukken een statutenwijziging in behandeling komen. O.m. wordt voorge- steld het boekjaar, dat thans van 1 Juli t.m. 30 Juni loopt gelijk te laten vallen met het kalenderjaar. In afwijking hier van wordt bepaald, dat het lopende boekjaar aanvangt op 1 Juli 1953 en eindigt op 31 Dec. 1954. Het maatschappelijk kapitaal van de n.v. zal 7.500.000 (onv.) bedragen, ver deeld in 25 (10) prior, aandelen van f 1.000 (onv.) en 7.475 (7.490) gewone aandelen van 1.000 (onv.). Geplaatst en volgestort zijn 25 (10) prior, aandelen en 7.475 (7.490) gewone aandelen. In Tiel zijn gisteren aan de Vruchten- daald. zo zelfs, dat er op sommige plaat-1 Tiel zijr sen te weinig arbeidskrachten zgn. Toch veiling „Tiel en Omstreken" de eerste waarschuwde Z. Exc. tegen een ongemo- j kersen aangevoerd door dc heer W v. tiveerd optimisme, dat het industrialisa- i Mourik uit Kerk-Avezaath. Een Amster- tievraagstuk niet meer urgent zou zijn, j damse firma drukte het eerst op de knop want het is een vraagstuk, dat niet op j en betaalde 3.30 per kilogram.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 9