Amendementen-hagel op de Jachtwet Mens pleegde weer roofbouw Belangrijke het nieuwe taak voor hosschap I Verhaal over het eieren rapen Ik zou iedereen willen toeroepen: 'schei uit met getob! Vrouwen zonder toekomst Uitvoering met-urgente grote bouwwerken wordt afgeremd Gezamenlijke Katho liek-Protestantse actie Vele vragen onbeantwoord In 1953 waarde houtproductie f 30 millioen Deense film door Haghefilm nagesynchroniseerd Apostolische nuntius sprak in Oost-Duitsland Karl Poucli mag terug komen en industriebouw moet zoveel mogelijk doorgaan Woning- YRIJDAG 11 JUNI 1954 PAGINA 3 Weidelijke amendeinentenjaeJit Nogmaals de schade-kwestie „DE VOORZITTER De eendenkooien Oók nog een motie De schoolstrijd in Neder Saksen Het beschoten Sabena-toestel ONTPLOFFING in ST. LOUIS MGR J. DE LANGE C.S.Sp IN ONS LAND U vliegt nu door de was heen! Matiging successierech te 11 V) 11 Een technisch succes „EEN KIND WAS GETUIGE" Charmante Italiaanse film van De Mitri „ONTMOETING MET HET GELUK" Film vol menselijkheid en mee leven van de Franse regisseur Reinert RUSSISCHE CONTROLE MAATREGELEN IN OOSTENRIJK Uitzetting geschiedde tegen ministeriële richtlijnen 's-GRAVENIIAGE. 10 JUNI 1951. Er werd tijdens de behandeling van de Jachtwet een onnoemelijk aantal amendementen besproken. Een daarvan was er een van de heer Van Koe verden (KVP) die ook jongens beneden 18 jaar, zoons van grondgebruikers op hun gebied eieren wilde laten rapen van schadelijk wild. De minister liad betoogd, dat dit onpaedagogisch was. De beer Van Koeverden ant woordde op deze paedagogische bezwaren met bet volgende verhaal. Een boer heeft aan zijn jongen van twaalf, dertien jaar een kip met kuikens cadeau gegeven. Deze jongen heeft het eigendomsrecht op deze kip en op deze kuikens, die hij verzorgt met liefde en toewijding. Nu komt er een kraai of een ekster, die de kuikens rooft. Die jongen, zo betoogde de heer Van Koeverden, zal natuurlijk aan zijn vader vragen daar een end aan te maken en verlol vragen die kraaien- of eksternesten te mogen uil halen. Wat moet die vader dan doen? Aan de ene kant moet die jongen zijn liefde voor zijn kuikens behouden en opgevoed worden in eerbied voor het eigendomsrecht, dat hij heeft op zijn kuikens, maar aan de andere kant moet die boer hem eerbied voor de wet leren en dat doen ze natuurlijk allemaal! en hem dus verbieden die nesten leeg te halen. Want dat mag hij als minderjarige niet. Nu kan die boer zeggen: dan doe ik het zelf. Op zijn eigen erf mag hij dat, maar hij is oud en stram en zijn vrouw is bang, dat hij dood zal vallen, als hij in die hoge boom zal klimmen naar dat eksternest. Zo zit daar die boer voor een conflict van plichten. De wet aan de ene kant. die moet worden nageleefd, aan de andere kant de dierenliefde en het eigen domsrecht op de kuikens. De heer Van Koeverden kreeg daarbij nog de steun van de heer Vondeling, die meende, dat de minister vroeger zelf ook wel eens een eksternest zou hebben leeggehaald. Minister Mansholt knikte geen "ja" en geen ..nee". Hij lachte alleen maar. Maar hij zei daarop, dat hij het daarmee niet eens was, omdat men zo de jongens leer de weerwraak te nemen. En dus alweer een paedagogisch con flict» Minister Mansholt had de zaak echter goed bestudeerd en had door een nota van wijziging er voor gezorgd, dat tai van ameendementen konden vervallen. Hij zette uiteen, dat- dit ontwerp een compromis was tussen de belangen van de iacht, de natuurbescherming en de landbouw. Voor de landbouw lijjt de zaak hier het moeilijkst, waar het gaat om schadelijk wild, maar minister Mansholt opende 'direct bij zijn antwoord reeds de jacht op de amendementen, waarbij hij zou trachten, zoals hij zeide. weidelijk te jagen. Hij onderscheidde vier problemen. De eerste was de grootte van het jacht veld, waaromtrent de heer Van Koever- den een amendement had ingediend, na melijk om voor gebruikers van grond een grootte voor te schrijven van minimum 10 H.A. De minister zeide hierop, dat het vraagstuk van de eroot.te n?P U' aangeno- hii nodig voor een redelijke wildstand. Voor de bepaling van de grootte van het jachtveld zou daarom het advies moeten worden ingewonnen van de jachtraad en aan dat advies wilde de minister zich dan houden. Hij wilde dus de grootte van 10 H.A. niet in de wet zien vastgelegd, ook niet omdat hij geen enkele reden zag om voor de kleine grondgebruikers een uit zonderingspositie te scheppen. Een be hoorlijke jacht op een jachtveld van 10 H A moest volgens hem onmogelijk wor den geacht, zo'n gebied was te klein Het, argument van het afschieten van schade lijk wild gaat hier niet op, omdat daar voor toch nog vergunning zou kunnen worden gegeven. Wat de kwestie van het jachtrecht be treft schaarde de minister zich aan de zijde van de katholieke woordvoerders, de heren Van Koeverden en Engelber- tink, die het jachtrecht primair aan de eigenaar toekenden. Zoals wij in ons overzicht van gisteren reeds opmerkten, deed nu ook de minister dat door erop te wijzen, dat de opvatting van de heer Vondeling om het jachtrecht primair aan de gebruiker van de grond toe te kennen in strijd was met zijn opvatting, dat dit recht een zaak was van de gemeenschap. Dienaangaande had de heer Vondeling een amendement ingediend, waarin was neergelegd, dat elk beding nietig zou moeten zijn krachtens hetwelk de grond gebruiker het hem toekomende recht op het genot van de jacht niet zou mogen uitoefenen. Dit was een van de twaalf amendemen ten van deze afgevaardigde, waarover de minister zich nog niet direct kon uitspre ken, omdat deze later waren ingediend. Overigens waren er nog zeven amende menten van de heer Van Koeverden en vijf van de heer Den Hartog. Een ander punt was de schadevergoedingsregeling en de positie van het jachtfonds. Er waren door de Kamer suggesties gedaan om de schade eenvoudig door het jachtfonds te laten betalen en eventueel daarna de schade te verhalen op de schadeplichtige. Hiertegen verzette zich minister Mans holt. Er zou, indien het jachtfonds een voudig de schade zou betalen, geen prik kel bij de jagers blijven om schade te voorkomen en de goeden zouden dan met de kwaden de schade hebben te betalen. Het verhalen van de schade op de schade plichtige leek wel aanlokkelijk, maar dan zou het Rijk geen bijdrage in het jacht fonds kunnen geven, zei de minister. Het Rijk zou dan maar moeten afwachten of de schade werd betaald en deze situatie zou onaanvaardbaar zijn. Dit zou alleen kunnen, indien het jachtfonds zich zelf gehouden 'S GRAVENHAGE, 10 Juni Vanmiddag voor het eerst is de voorzitter van de Tweede Kamer bij de aanvang der vergadering op of ficiële wijze ontvangen en de ver gaderzaal binnengeleid. Op het uur, dat de vergadering een aanvang nam en de electrische bellen in het gebouw rinkelden, klonk de stem van de kamerbewaarder door de luidsprekers. „De voorzitter" kondigde hij aan. Tot nu toe werd de Kamervoor zitter bij zijn binnenkomst wel voorafgegaan door de kamerbe waarder, maar meestal moest hij zich dan een weg banen door groep jes pratende Kamerleden, die op de voorzitter in het geheel geen acht sloegen. Er was kennelijk een ge brek aan decorum. Nu is daarin op het voorbeeld van buitenlandse par lementen verandering gebracht. Zodra had de kamerbewaarder zijn uitroep door de microfoon doen horen, of de Kamerleden verhieven zich van hun plaatsen en aldus werd de voorzitter plechtig en of ficieel ontvangen. Dit zal zo blijven en is klaarblij kelijk een besluit van de besloten huishoudelijke vergédering van de Kamer, welke een dag tevoren was gehouden. zou bedruipen. Dat zou echter weer een principiële wijziging betekenen, daar volgens het ontwerp de schaderegelings commissies in deze materie zullen beslis sen en de minister meende, dat de be langhebbenden i.e. de jagers hiertegen wel bezwaar zouden hebben. Zou men deze wijziging toch willen en deze zaak overhevelen naar het jachtfonds, dan zou de minister schorsing van de beraadsla gingen moeten vragen om met de andere betrokkenen overleg te plegen. Hier hield de minister dus het been zeer stijf. Soepeler was hij in de kwestie van de eendenkooien. Hij bleek onmiddellijk be reid de formaliteiten voor de eenden kooihouders te vereenvoudigen en de mo gelijkheid tot het inrichten van nieuwe eendenkooien te willen open laten. Daar toe had hij reeds een nota van wijziging meegebracht, waarin de erkenning werd afgeschaft en de registratie voor vijf jaar daarvoor in de plaats werd gesteld. Het was de heer Engelbertink geweest, die be zwaren had gehad tegen het ongeschikt maken van eendenkooien, zoals dat in het ontwerp was bepaald. Maar dan moest er volgens de minister een verbod komen om eenden te vangen, óók eenden, niet zijnde wild in de zin van de wet. Ook daartoe diende de minister een wijziging in. Het amendement Van Koeverden dat de pachtovereenkomsten de duur van zes jaar niet zouden mogen overschrijden werd door de minister overgenomen. Het tweede amendement Van Koeverden om toe te staan dat huisgenoten van grond- gebruikers-jachthouders, die jonger zijn dan 18 jaar eieren van schadelijk wild zouden mogen rapen, werd, zoals gezegd, door de minister ontraden. Voorts nam hij over twee amendemen ten van dezelfde afgevaardigde betreffen de het intrekken van de jachtacte. Voorts nam hij over diens amendement tot af schieten van schadelijk wild door de grondgebruiker of diens gemachtigde, ter wijl hij tenslotte diens amendement ont raadde om de rechter geen bevoegdheid te geven direct na de eerste veroordeling een wildhandelaar de uitoefening van zijn beroep te ontnemen. Dat moest men aan de rechter overlaten. Het amendement Den Hartog om aan te geven wie krachtens de wet als kooiker moet worden beschouwd, wilde de minis ter overnemen door een wijziging van art. 39, alsook het amendement om voor ope ning en sluiting van de jacht de jachtraad te raadplegen. De periode van één uur voor en één Er bleven tenslotte niet zo heel veel amendementen meer over. De belangrijk ste waren het amendement van de heer Vondeling over het primaire jachtrecht voor de grondgebruiker en dat betreffende de grootte van het jachtveld, dat de heer Van Koeverden gesteld wilde zien op 10 H.A., waarvoor hij de steun kreeg van de A.R. en de C.P.N. Er kwam echter óók nog een motie van de heer Vondeling (P v. d. A.). waarin werd gevraagd maatrege len te nemen om de verhuur van jacht velden toebehorende aan de Staat in het belang van een goede uitvoering van de Jachtwet publiek en onder verantwoorde lijkheid van één minister te doen geschie den. Daar deze motie nogal plotseling kwam, namelijk bij de behandeling der artikelen en amendementen, had de Kamer er be zwaar tegen deze motie nu direct in be handeling te nemen. Trouwens minister Mansholt had daar ook bezwaar tegen, omdat deze materie verschillende minis ters aanging o.a. de ministers van Oorlog, Financiën en van Verkeer en Waterstaat, zodat hij deze zaak eerst met deze ambt genoten zou dienen te bespreken, alvorens hij hierop kon antwoorden. De behande ling van deze motie werd daarom uitge steld. Over de resterende amendementen en het wetsontwerp zal morgen bij de aan vang der vergadering worden gestemd. F. S. De bisschoppen van Osnabrück, Hil- desheim, Paderborn en Münster en de vertegenwoordigers der Protestantse ker ken in Duitsland hebben besloten tot een gezamenlijke actie tegen de nieuwe schoolwet in Nedersaksen. Zij kwamen tot overeenstemming tijdens de zojuist gehouden vergadering met de protes tantse bisschop van Hannover. De nieuwe schoolwet in Nedersaksen betekent in dit land de verdwijning van de katholieke en bijzondere scholen en de verplichting der ouders hun kin deren openbaar onderwijs te doen vol gen. Verwacht wordt, dat na het zomerreces het parlement van Nedersaksen, dat een socialistische meerderheid heeft, zijn fiat aan de nieuwe schoolwet zal ge ven. Dit betekent, dat in September of October van dit jaar de bijzondere scholen uitgeschakeld zullen worden. Alleen reeds voor het bisdom Osna brück betekent dit een verlies van 310 katholieke scholen. In de Belgische Kamer heeft de katho lieke afgevaardigde Loos Woensdag aan de regering verzocht nadere inlichtingen te verstrekken over de recente beschie ting van een Dakota van de Sabena bo ven Joegoslavisch grondgebied. Hij vroeg, of de regering er wel zeker van was, dat de Sabenatoestcilen alleen varkens ver voerden en of aan de vluchten van Lon den naar Zagreb geen gevaar was ver bonden. De minister van buitenlandse zaken. Spaak, antwoordde, dat de regering nog niet eerder op dit incident had gereageerd, omdat de identiteit van dé aanvallende straaljager nog niet vast stond. Hij ver zekerde echter, dat de Sabenatoestellen op deze lijn uitsluitend varkens vervoer den. De „Gazet van Antwerpen" toonde zich gisteren echter weinig voldaan met het antwoord van de heer Spaak. Het blad acht het onwaarschijnlijk, dat de Britten, die de grootste concurrenten van de Sabena zijn, hun varkens door deze maatschappij naar Joego-Slavië zouden laten vervoeren. Een andere vraag is, vol gens het blad. waarom de Sabena voor deze vluchten vrijwilligers gebruikt. Dit zou normaal toch niet nodig zijn. Opge vallen is tevens, zo gaat de Gazet van Antwerpen voort, dat de Britten in Graz klaar stonden om het aangevallen vlieg tuig in ontvangst te nemen en het dade- 1 afzonderden. Hoe wisten zij dat het toestel in Graz zou landen? En als de valiezen goen diplomatieke documenten doch slechts toiletgerief van de beman ning bevatten, waarom werden ze dan zo snel mogelijk door de Joegoslaven in vei ligheid gebracht? (Dit is overigens in Bel grado tegengesproken Red.). En ge beurde de beschieting nu eigenlijk hoven Joego-Slavie of niet? Tito beweert van niet en ook de kamervoorzitter, Kamiel Huysmans is deze mening toegedaan. In ieder geval, zo besluit de Gazet van Ant werpen, wordt de heersende ongerustheid niet weggenomen door het korte antwoord van de regering In een fabriek in het Zuiden van de Amerikaanse stad St. Louis, waar ge neesmiddelen worden vervaardigd, heeft zich een hevige ontploffing voorgedaan, als gevolg waarvan minstens vijf per sonen om het leven zijn gekomen, ter wijl zoker ruim een dertigtal werd gewond. Na de ontploffing brak brand uit, welke oversloeg naar een aangren zende wasserij. Er wordt onder de puinhopen nog na?ii everituele slachtoffers gezocht. De politie acht het mogelijk, dat een twin tigtal personen om het leven is gekomen. De schade wordt voorlopig op 225.000 dollar begroot. Z. H. Exc. mgr J. de Lange van de Con gregatie van de H. Geest, die twee jaar geleden te Manaos (Brazilië) de H. Bis schopswijding ontving, is in ons land ge arriveerd. Hij werd vergezeld door zijn zuster, de Eerw. Zr. Louise van de H. Geest, hier te lande gevestigd te Kei- donk (N.-B.). Mgr de Lange is prelaat-bisschop van Tefe, in het Braziliaanse binnenland, waar een 30-tal leden der Congregatie van de H. Geest werkzaam is. Na 'enige dagen in Gemert vertoefd te hebben reist de Bisschop door naar zijn geboorteplaats, Sint Nicolaasga. George Bidault, (lie voor Frankrijk deelneemt aan de Conferentie over he' Verre Oosten in Genève, is naar Parij teruggekeerd om daar over zijn be vindingen verslag uit te brengen aur de Franse regering. Foto links: Bidaull leest zijn rapport voor aan de Franse Nationale Vergadering. Foto rechts: Premier Joseph Laniel en leden van het Franse kabinet luisteren op de banken van de Assemblee Nationale aandachtig naar Bidault, die zijn rap port over Genève voorleest. beerd, kreeg ik Uw pak Castella Parels in handen. En als nieuw haalde ik mijn was van de lijn. Dit is geen opschepperij, want ik ben niet gek op schrijven. Bij elke keer wassen word ik enthousiaster. Nu heb ik mijn was middel gevonden. Terwijl je het sop vuil ziet worden, wordt de was blin kend schoon. Ik zou wel alle huisvrouwen willen toeroepen: Schei eens uit met dat De periode van een uur voor en één eetob gebruik Castella Parels son' uur na zons op- en ondergang wilde de 51 Uastella Parels sop. A alle middelen, die ik heb gepro- minister op verzoek van de heer Den Hartog beperken tot een half uur na 1 September. Het kooirecht ontraadde de minister, omdat dit hem te ver ging. Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen die opgetogen zijn over de snelle en fantastische re sultaten, die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zo in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel korte re behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100% veilig wasmiddel. En U staat versteld van de blank heid, de helderheid en de zachtheid van alle goed. dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct per pak) in huis! (Van onze Haagse redactie) De bosbouw is een van de meest be dreigde sectoren van het Nederlands be drijfsleven. De dreiging komt niet alleen van de kant van de natuur maar ook van de mens, die trouwens altijd en overal gaarne roofbouw heeft gepleegd op het bosgebied. In ons dichtbevolkte land bestaat de voortdurende neiging dé bos- cultuur terug te dringen ten behoeve van de landbouw en de stedebouw. Volgens prof. mr F. de Vries, voorzitter van de Sociaal-Economische Raad, wacht de bos- eigenaren dan ook nog een harde strjjd voor het behoud van het huidig bosterreio Hij uitte deze voorspelling in de eerste openbare vergadering van het Bosschap, welke gisteren in Den Haag werd ge houden. Het Bosschap is het tweede bedrijfschap dat krachtens de wet op de publiek rechterlijke bedrijfsorganisatie is tot stand gekomen. Een verheugend feit voor allen, die de P.B.O. een goed hart toedragen, en dat gisteren in aanwezigheid van ver schillende autoriteiten op passende wijze gevierd werd. De voorzitter van het nieuwe schap, ii P. de Fremery, wees op de belangrijke taken, die het Bosschap te vervullen krijgt. Reeds dezer dagen heeft de minis ter van O. K. en W. advies gevraagd over het voor-ontwerp Natuurbeschermingswei Ir De Fremery meende, dat de toekomst van de Nederlandse bosbouw alleen ver zekerd kan worden als alle beschikbare krachten worden samengebundeld- om de productiviteit van de houtopstanden zo hoog mogelijk op te voeren. De kostprijs van het inlandse hout zal verlaagd moeten worden door toepassing van betere ar beidsmethoden, gepaard gaande met het gebruik van doelmatiger en beter onder houden gereedschap, waardoor de bos arbeider met minder inspanning meer za! produceren, waarbij dan de mogelijkheid geopend wordt voor een hoger loon. Hij pleitte voor besprekingen met de Overheid over de wijze, waarop meer vrijheid ver kregen kan worden ten aanzien van de loonregelingen. Matiging van de successierechten is een tweede belangrijk punt op het verlang lijstje van de boseigenaren. Ir De Fremery Het aantal films, 3ie' zicli afspelen in liet milieu der prostituees, is weer eens uitgebreid. Ditmaal met een Deens product van de ons onbekende regisseur Charles Tharnaes, wiens werk beslist niet zo'n indruk op ons heeft gemaakt, dat we er lang bij stil zouden willen slaan. Deze Deense rolprent, die hier te lande onder de titel „Vrouwen zonder toekomst wordt gedistribueerd door Fan-film, is echter door de NV. ag ïeliJm in Den Haag in bet Nederlands nagesynchroniseerd en dit o-eeft ons aanleiding tot een wat meer uitvoerige beschouwing. In zijn film heeft Tharnaes gebruik gemaakt van de niet zeer oorspronkelijke methode om een dokter aan een scenario schrijver, die niet in staat blijkt zelf zijn stof te zoeken, een geval uit zijn praktijk te laten vertellen. Dit geval, dat de toe schouwer door middel van „flash-backs" te zien krijgt, betreft een jonge vrouw Anna gevoelig gespeeld door Bodil Kjer -die lichamelijk en geestelijk is onderworpen aan de willekeur van een egoïstniche bruut, van wie zij zich niet kan losmaken. Een messtoot tijdens een dronkemansgevecht in een obscure kroeg brengt haar tenslotte de bevrijding. De schrijver vindt het een bruikbaar verhaal, maar maakt er met het oog op het bioscooppubliek een „happy ending aan. Hij laat de vrouw in zijn scenario een man vinden, die haar trouwt, ondanks haar verleden. h!l' dit ,verhaal voorleest aan zijn jonge vrouw bekent deze, dat het hêar n 2sch ).f(enis is' De man van vlees en bloed blijkt niet de edelmoedigheid en karaktergrootheid te bezitten van de door hem bedachte filmheld. Het komt tot een woordenwisseling en diep gekrenkt ver laat Anna hem om terug te keren naar haar vroegere milieu. Afgezien van de gelegenheid, die het de regisseur biedt om het werkelijke leven en het valse beeld, dat de roman tische film er vaak van geeft, scherp contrasterend tegenover elkaar te plaat sen, heeft dit verhaal weinig andere ver diensten dan dat het, naar deskundigen ons verzekeren, de verhouding tussen de rampzalige vrouw en het verachtelijke individu, dat haar volkomen in zijn macht heeft, juist weergeeft. De regisseur heeft de talrijke melodramatische accenten in het gegeven eerder versterkt dan ze door een beheerste vormgeving acceptabel te maken, terwijl zijn camera vaak niet anders doet dan het spel van de acteurs registreren, waardoor het tempo van de film op onverantwoordelijke wijze wordt vertraagd. Daarentegen is de na-synchronisatie door Haghefilm in technisch opzicht een succes geworden en overtreft het bereikte effect verre onze verwachtingen, al waren die, we bekennen het eerlijk, niet bijster hoog gespannen. Zelfs op het punl van de lip- synchroniteit is een alleszins bevredigend resultaat bereikt, temeer verbluffend, omdat in de Deense taal geen open a-klank voorkomt. Deze klank vormde dan ook vrijwel het enige struikelblok. Niettemin moeten we na het zien van deze film onze reeds eerder tegen de na- synchronisatie geopperde bezwaren onver minderd handhaven. De indruk van een goede filmdialoog hangt veel meer af van de klank, het timbre en de intensiteit, kortom van de toonsfeer, dan van een' directe verstaanbaarheid. In de Neder lands gesproken tekst valt voor de op merkzame toehoorder een zekere hoorspel- toon te beluisteren, al dient direct erkend dat men bij deze eerste proeve van na- synchronisatie nog in het experimentele stadium verkeert. Het ontbreken van Nederlandse teksten in deze film werkt bovendien als een boemerang. De tijd, die men anders nodig heeft om die teksten te lezen, kan nu door de toeschouwer volledig worden be steed aan het waarnemen van de beelden wier leegheid en gemis aan suggestieve kracht daardoor des te sterker opvalt. Voor degenen, die dit^als een speciale Bodil Kjer als Anna in de Deense film „Vrouwen zonder toekomst.", die door Haghefilm in het Neder lands is nagesynchroniseerd. attractie beschouwen, zij tot slot nog vermeld, dat Eddie Christiani in deze film, in plaats van een gecoupeerde Deense collega, een „levensliedje" zingt. F. Angelo speelt zonder ster-allure de hoofdrol in de film „Een kind teas getuigd'. Leonardo de Mitri heeft met zijn film: „Angelo tra la Folla", <Jie hier te lande wordt vertoond onder de titel: „Een kind was getuige", blijk gegeven, dat hij weet, hoe hij een kind fn dit geval een kleine mulat moet plaatsen in ver schillende situaties, waarbij het kind aan leiding is om de wereld der volwassenen onder schot te nemen. Dit Mulatje wordt niet geanalyseerd in zijn gedragingen, zoals dat meesterlijk gebeurde in: „Ver boden Spel" van René Clément, maar zijn reacties worden benut als middel om te komen tot een rake en vaak toch ook weer goedaardige spot met de vol wassenen. Een kleine, blonde mulat, „Engeltje" genaamd, wordt als wees per vliegtuig naar Rome gezonden, waar hij van het vliegveld zal worden afgehaald door enkele nonnen. Maar de knaap ziet op het vliegveld een vrachtauto staan, volgeladen met bananen. Hij kan de verleiding niet weerstaan en kruipt in de wagen, met het noodlottige gevolg, dat de twee nonnen „Engeltje" mislopen en vol schrik be geven zij zich naar het politiebureau om daar aangifte te doen van de vermissing. Op dit moment treedt de regisseur bui ten het gezichtsveld van het kind om te tonen, dat ieder mens zijn eigen problemen heeft. Commissaris La Spada, die het hele verhaal moet horen, staat aan de voor avond van zijn huwelijk, na een vijftien jaar lange verloving met Emma. Hij heeft noemde deze belasting desatreus voor het particulier bosbezit, dat 2/3 van het ge hele Nederlandse bosareaal omvat. Ge durende de periode tussen zaaien en oog sten van houtgewas moeten successie rechten gemiddeld 1, 2, 3 ja soms zelf t maal worden betaald, al naar gelang de houtsoort. Om deze lasten te kunnen vol doen moet ofwel sterk worden overkapt ofwel een deel van het bosbezit worden verkocht, waardoor het overblijvende ge deelte in exploitatie duurder wordt. Bin nenkort zal over deze materie een rap port worden uitgebracht. Met voldoening maakte spreker melding van de door de minister in het uitzicht gestelde belang rijke verlaging van successierechten op landgoederen, welke onder de Natuur- schoonwet vallen en die zijn opengesteld voor het publiek. Tenslotte releveerde de voorzitter nog de veelzijdige belangen, die met een goed bosbeheer gemoeid zijn. In de eerste plaats de houtproductie, welke in 1953 plm. 700.000 M3 beliep, hetgeen een waarde vertegenwoordigt van 30 mil lioen. Voorts de werkgelegenheid, de recreatie, het lokale en micro-klimaat, dt waterhuishouding, het tegengaan van erosie, de landsverdediging, de natuur bescherming en de landschapsverzorging. al die tijd gewacht op de grote zaak, die hij tot een goed einde zou weten te brengen om zodoende gepromoveerd te worden. Maar dit is bij een wens ge bleven. De nonnetjes sturen de plannen van de commissaris en zijn oude, ge trouwe verloofde, danig in de war. Op zijn speurtocht naar het vermiste ventje komt de commissaris achter ver schillende misdaden en in de gelukkige wetenschap, dat hij toch zal huwen als gepromoveerde politieman, eindigt het verhaal, terwijl „Engeltje" de Huwelijks mis mag dienen. In dit verhaal wordt vaak danig de spot gedreven met de misdaad. De Mitri heeft er een onderhoudende film van gemaakt, waarbij volop van de decoratieve kleuren van het blonde Mulattenjongetje gebruik wordt gemaakt. De knaap komt in alle mogelijke gemoedstoestanden voor de camera, maar toch krijgt men niet de in druk, dat alleen maa.r omwille van het kind de film een charmant kijkspel is. Bu. De jonge Franse regisseur Emil E. Reinert een te vroeg gestorven, veel belovende filmmaker schiep met: „Ont moeting met het geluk" (Rendezvous avec la change) wel geen filmisch kunstwerk, doch het verhaal, dat hij via het celluloid aan ons vertelt, getuigt van menselijkheid en medeleven. Bobin is een kleine ambtenaar op een Franse fabriek. Hij is vrijgezel en zijn hos pita zegt hem steeds, dat hij zo langzamer hand wel eens een vrouw mag zoeken. Bobin lacht dan wat, doch op een goede dag ontmoet hij in zijn eethuis een ver pleegster. Van dat moment af is Bobin een tragische figuur. Hij trouwt de ver pleegster, die een bedilziek echtgenote blijkt te zijn. Er wordt zeer zuinig geleefd en als Bobin niet op de fabriek is, staat hij in de keuken. Hij draagt dit alles ge laten, totdat op de fabriek een nieuwe se cretaresse komt en een vriend van hem een groot bedrag bij de paardenrennen wint. Het meisje Michèle is verliefd op hem en als zijn benoeming tot onder directeur niet doorgaat, krijgt hij thuis ruzie en vertrekt hij met het meisje. Hij wil met haar naar Nice, waar de vriend op hem wacht om gedrieën de bloemetjes buiten te zetten. De twee stappen echter in een verkeerde trein en Bobin heeft zijn ontmoeting met het geluk gehad. In eens is al zijn moed verdwenen. Hij belt zijn directeur en gaat naar huis terug, terwijl Michèle achter blijft. Als het woord „einde" op het doek ver schijnt ligt Bobin in bed en lopen de tra nen over zijn wangen De film laat niet na indruk te maken. Dit zeker niet om de verfilming, die ner gens tot grote hoogte stijgt, maar regis seur Reinert behandelde zijn stof met vakmanschap en beheersing en nergens appelleert hij aan gevoelens, die dit ver haal onwaardig zouden zijn. Henri Guisol een vrij onbekend acteur vertolkt de rol van Bobin uitmuntend. Danielle Delorme speelt onbevangen en ontwapenend de rol van Michèle, het meisje, dat uit zijn leven moet, omdat hij getrouwd i». v. d. V. In het kader van de feesten ter ere van de H. Bonifatius heeft de apostolische nuntius in Duitsland, aartsbisschop dr Aloysius Muench, een predikatie gehou den in de Thueringse stad Erfurt» in Oost-Duitsland. De bijeenkomst, waar op de nuntius sprak, werd door zestig duizend mensen bijgewoond en mgr Muench heeft er de jeugd aangemaand niet te verzwakken in de trouw- aan het geloof. Het bezoek van de Pauselijke nuntius aan een in het Russische bezettingsge- bied gelegen stad heeft onverwacht een kleine politieke nasleep gehad in de vorm van een critiek in het Westduitse socialis tische partijorgaan Neuer Vorwarts. Dit blad heeft de mening' uitgesproken, dat dit bezoek een politieke achtergrond zou hebben en dat dit het eerste teken zou zijn van pogingen van de zijde van het Vaticaan om tot een concordaat met de regering der Oostduitse republiek te komen. Dat wordt door het socialistische blad uitgelegd als bewijs, dat het Vati caan geneigd zou zjjn zich bij de defi nitieve splitsing van Duitsland neer te leggen. Inmiddels heeft de nuntiatuur deze socialistische bewering door middel van een officiële mededeling van de ka tholieke nieuwsdienst tegengesproken. De bewering als zou het Vaticaan een erkenning van de regering van Oost- Duitsland overwegen mist volgens deze officiële mededeling alle grond. De Russen hebben gisteren opnieuw controle-maatregelen ingesteld voor het personen-verkeer op de grens tussen de Sovjet- en de Amerikaanse bezettings zone van Oostenrijk. Sovjet-soldaten in specteren alle auto's en passagiers op twee bruggen in de omgeving van Heyr, op een brug over de Donau ten Zuiden van' Linz, en op een punt tussen Linz welke stad door de Amerikanen bezet wordt en Urfahr, een voorstad van Linz die door de Sovjets bezet wordt. Naar het schijnt zijn deze controle maatregelen niet tijdelijk. Gisteren werd n.l. begonnen met de bouw van wacht huisjes en slagbomen. I Mr J. Th. Bonnerman, secretaris-gene raai van het ministerie van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening, bracht ae gelukwensen van de regering over. Hj hoopte, dat de totstandkoming van het Bosschap zal bijdragen tot de spoedige verwezenlijking van een definitieve wette lijke voorziening met betrekking tot dt Nederlandse bosbouw en houtteelt. Ver volgens werd nog het woord gevoerd door de heren mr J. Woudstra, namens de mi nister voor de P.B.O., door prof. mr F. dt Vries namens de S.E.R., door H. D. Lou- wes namens het Landbouwschap en door H. Kikkert, vice-voorzitter van het Bosschap, namens de landarbeiders organisaties. Enkele weken geleden hebben wij uit voerig melding gemaakt van het feit, dat een doofstomme uit Joego-Slavië afkom stige schoenmaker, Karei Pouch geheten, die als vluchteling ons land was binnen gekomen, door de politie over de grens was gezet. Zoals men zich zal herinneren, heeft het Eerste-Kamerlid Ruijs de Beerenbrouck de minister van Justitie over deze affaire een aantal vragen gesteld. In zijn antwoord daarop deelt de minister mede, dat Pouch nog in November en December 1953 op een normaal visum enkele weken hier te lan den heeft verbleven. Op 10 Mei j.l. is hij, deels liftend, deels per trein, weer naar Nederland gekomen, waar hij zich pas op 13 Mei bij de hem bekende familie W- in Geleen vervoegde. Met de heer W. en zijn (P.'s) broer heeft hij zich bij de politie gemeld en toen evenals de dag daarop hebben zijn begeleiders politiek asyl voor hem gevraagd. Met behulp van een tolk en door middel van hem in verband met zijn gebrek schriftelijk gestelde vragen, heeft de ge meente-recherche de man verhoord. Hij verklaarde hierbij o.m. dat hij van 1940 tot 1947 in Duitsland had gewoond, waar hij zich in het schoenmakersvak had be kwaamd- In laatstgenoemd jaar vestigde hij zich weer in Joego-Slavië ten huize van zijn vader, doch hier geraakte hij ge durende de laatste anderhalfjaar werkloos. Blijkens de in het politierapport gegeven samenvatting van de verklaring van Pouch is het de laatstbedoelde omstandigheid geweest, welke de betrokkene heeft be wogen naar Nederland te gaan. Voor per sonen, die zich niet voor bepaalde poli tieke meningen interesseren, zou volgens hem in Joego-Slavië werkgelegenheid vrijwel uitgesloten zijn, zulks te meer voor iemand, die in feite hulpbehoevend is. Aangezien door Pouch bij het verhoor geen beroep op politiek asyl werd gedaan, ter wijl voorts uit niets bleek, dat gevaar voor zijn leven of vrijheid zou hebben bestaan, indien hij in zijn vaderland was gebleven, meende de politie hier te doen te hebben met een gewoon geval van illegale grens overschrijding en heeft zij, na gehoud;J ruggespraak met het parket van de procu reur-generaal te 's-Hertogenbosch, be trokkene weder over de Duitse grens doen uitleiden. Daar heeft hij behalve een twee tal broers, nog een in Essen wonende ge huwde zuster. Gezien de hem ten dienste staande ge gevens is voor de minister nu niet komen vast te staan, dat Pouch te beschouwen is als een persoon, die om reden van vervol ging zjjn land heeft moeten verlaten. Niettemin is hjj van oordeel, dat op grond van de richttenen, welke zjjn gegeven met betrekking tot vreemdelingen, die illegaal in ons land zijn binnengekomen en die hier om asyl verzoeken, door de betrokken instanties ten deze geen beslissing buiten zjjn voorkennis had dienen te worden ge nomen. Zulks is onder de aandacht gebracht van de betrokken instanties. De minister heeft besloten de betrok- k.?ne gelet op diens bijzondere persoon lijke omstandigheden en in aanmerking genomen, dat hij hier te lande familie leden heeft, die zich zijn lot willen aan trekken, alsmede op grond van de over weging, dat hij ca. 10 jaren van zijn jeugd in ons land heeft doorgebracht in de gelegenheid te stellen een nadere beslis sing in zake zijn toelating tot ons land, hier af te wachten. Zijnerzijds is opdracht verstrekt om te bevorderen, dat de be trokkene hiermede in kennis wordt gesteld. Wederopbouw en een zekere beper- De minister van Volkshuisvesting zal king van in uitvoering te nemen grote bouwwerken en een meer evenredige verdeling van deze werken over het jaar bevorderen. De spanningen op de arbeids markt, die zich in vele delen van het land in het bouwbedrijf doen gevoelen, in het bijzonder als gevolg van een tekort aan geschoolde arbeiders voor de bur ger- en utiliteitsbouw, maken het name lijk nodig, de uitvoering van grote wer ken in verscheidene sectoren enigszins te matigen. Mede om dc woningbouw en de bouw voor industriële doeleinden zoveel moge lijk ongehinderd voortgang te kunnen doen vinden, zal de minister een zekere afremming van de uitvoering van min- der-urgente omvangrijke bouwwerken bewerkstelligen. Dit zal geschieden door een regulering van de afgifte van rijks goedkeuringen voor bouwwerken, waar van de kosten meer dan ƒ100.000.— be dragen. Deze rijksgoedkeuringen, zonder welke ingevolge de tegenwoordige uitvoerings- regelen van de Wederopbouwwet werken boven 100.000 niet in uitvoering mogen worden genomen, werden de laatste tijd vrijwel steeds automatisch direct ver leend. Thans zullen zij in het algemeen niet meer automatisch worden verleend. Dit zal tot gevolg hebben, dat in een aantal gevallen het tijdstip van uitvoe ring van niet-urgente grote bouwwerken zal worden verschoven. Opdrachtgevers van bouwwerken boven 100.000.zullen er volgens het ministerie van Wederopbouw en Volks huisvesting verstandig aan doen niet tot aanbesteding over te gaan alvorens de rijksgoedkeuring, die vereist is om de uitvoering van' het bouwwerk te mogen beginnen, aan hen is verleend. Ook scholenbouw bedreigd. Bij de beoordeling van de urgentie zal. zonodig, advies worden ingewonnen van de desbetreffende ministeries. (Sociale Zaken en Volksgezondheid voor gebou wen voor gezondheidszorg en hygiëne; Economische Zaken voor gebouwen voor handel en nijverheid; Onderwijs, K en W. voor scholen). Inzake gebouwen voor de lagere pu bliekrechtelijke lichamen zal de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting zich laten adviseren door een in te stel len commissie, waarin de colleges van Ged. Staten en de Ver. van Ned. Gemeen ten zullen zijn vertegenwoordigd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3