Uiterste verwarring beheerst politieke toestand Zal debat van morgen uitkomst breng en Arnhemse Huis van Bewaring op klaarlichte dag leeggehaald BICMPANE?' Honderdduizenden sigaretten gestolen KONINGIN BEZOEKT DE NOORD-VELUWE Toneel bij het Holland-Festival Walcheren viert op grootse wijze zijn herstel De dreigende crisis in Frankrijk Maagklachten Gloeilampjes 9 VRIJDAG 11 JUNI 1954 PAGINA 5 INSCHRIJVINGEN GROOTBOEK WEDER OPBOUW Beëindiging van rentevergoeding per 31 December 1954 SMOKKEL VAN STRADIVARIUS VIOLEN NIEUWE OVEREENKOMST MET DUITSLAND INZAKE SOOIALE VERZEKERING SLACHTOFFER VAN ONGELUK OVERLEDEN Het gebeurde tien jaar geleden.... Illegalen bevrijdden 54 gevangenen uit de handen der Duitsers Dieven- en helerscomplot voor de rechtbank BRONZEN KRUIS TEN TWEEDE MALE promotie MR DR R. j. M. SMIT S.E.R..adviezen over bedrijfschappen Stromende regen maar ook zon in stadjes aan liet IJssel meer Ton Lutz' regie van „Electra" DUITSE SEMINARISTEN OP VACANTIE IN NEDERLANDSE GEZINNEN Koninklijk Paar 25 Juni bij verschillende evenementen HONGAARSE KINDEREN NAAR HUIS POLITIEK ACCOORD TUSSEN EGYPTE EN SAOEDI-ARABIE Rembrandt-teken in ir ontvreemd SPOORWEGCONGRES IN NEDERLAND DE VERKIEZINGEN IN IRAK CANADESE TARWEVOOR- RAAD SCHERP GESTEGEN DUITSE REDERIJEN HER VATTEN DIENST OP W.-KUST VAN N.-AMERIKA Audiënties ARBEIDER DOOR NEER STORTEND ZAND GEDOOD Telefonisch van onze Parijse correspondent) Vrijdagmorgen. Terwijl de minister-president nog zijn pogingen voortzet om zijn meer derheid te herstellen en de partijen beproeven haar houding vast te stellen onder omstandigheden, waarvan men niet zeggen kan, welke verrassingen ze kunnen inhouden, wordt toch algemeen de crisis overmijdelijk geacht. Was alleen het beleid in Indo-China in het geding, dan zou de mogelijk heid van oplossing worden gezien in het roepen van de heer Bidault, wiens optreden Woensdag in de Kamer een bijzonder gunstige indruk heeft gemaakt. Behalve door de communisten wordt door alle partijen erkend, dat hij te Genève heeft gedaan wat hij kon en dat een ander niet anders had kunnen optreden. Maar de verbitterde oppositie betreft niet het Indo-China-beleid, maar het on ophoudelijk verzet tegen het aan de orde stellen van de EDG. Merkwaardig genoeg is de oppositie juist ten aanzien van de EDG in drie ongeveer even sterke groe pen met om en de nabij honderd stemmen ieder verdeeld. Het schijnt, dat de heer Laniel overtuigd is, dat er op die grond slag nog wel een mogelijkheid is om een aantal afgevaardigden van de meerder heid terug te winnen. Men erkent, dat Laniel Woensdag een betere indruk heeft gemaakt, dan tot dusver het geval was. Intussen leveren de uiterst verwarde verhoudingen in sommige politieke par tijen zelf een toestand op, die bij de op positie ongerustheid wekt over de wijze, waarop het ministerie-Laniel zal vallen. Brengen de besprekingen van heden geen wijziging in de verhoudingen, dan is de mogelijkheid groot, dat de oppositie meer dan 314 stemmen zal opleveren en dan is constitutioneel de mogelijkheid geopend, dat de president van de republiek het ontslag van het ministerie weigert en het ministerie en de president het decreet doen uitvaardigen van kamerontbinding. Telt de oppositie minder dan 314 stem men. dan kan de president van de repu bliek het ontslag van het ministerie eveneens weigeren en men weet uit de presidentsverkiezingen van Versailles hoe hardnekkig de heer Laniel zich wist vast te klampen. Mocht de uitslag van de stemming van morgen dus negatief blijven in de zin, dat de regering in de minderheid blijft, maar niet de constitutionele meer derheid van stemmen tegenover zich vindt, dan is een nieuwe motie te ver wachten, waardoor de heer Laniel dus genoodzaakt wordt opnieuw de vertrou wenskwestie te stellen met de noodza kelijkheid een constitutionele meerder heid te verwerven. Het eevaar voor een crisis blijft dan ten volle begaan, evenals het gevaar Voor haar oplossing, aangezien de MBP als scharnierpartij homogeen vastbeslo ten blijft, aan geen crisisoplossing mee te werken, als geen stevige politieke ba sis kan worden bereikt. M.a.w. dat de socialisten bereid zouden zijn hun afzij digheid van de regeringsverantwoorde lijkheid op te geven. Maar dat is juist Zij, die wegens geleden oorlogsschade een inschrijving hebben in het Grootboek voor de wederopbouw, genieten over het bedrag van hun inschrijving een rente van 3% pet. Krachtens de wet op de materiële oor logsschaden, heeft de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting bepaald, dat op 31 Decembe» 1954 deze rentevergoeding zal eindigen voor de inschrijvingen, die betrekking hebben op een-bijdrage wegens geleden oorlogsschade aan gebouwde on roerende goederen (inschrijving B.J, voor zover deze goederen zijn of waren gele gen in een der volgende gebieden: de pro vincie Groningen, met uitzondering van de gemeente Groningen, de prov. Fries land, de prov. Drenthe, de prov. Overijs sel, de prov. Utrecht, de prov. Noord-Hol land. met uitzondering van de gemeenten Amsterdam, Den Helder, Velsen en Zand- voort, de prov. I.imburg, met uitzondering van de gemeente Venio. Dit besluit werd genomen daar in deze gebieden aan het eind van dit iaar vol doende gelegenheid zal hebben bestaan tot herbouw en herstel. Het besluit heeft alleen betrekking op de rentevergoeding voor bovengenoemde in schrijvingen. De inschrijvingen zelf blijven gehandhaafd. De beëindiging van de rentevergoeding geldt niet voor de inschrijvingen van scha deloosstelling wegens onteigening van on roerende zaken (inschrijvingen A). iets, waartoe zij volstrekt geen lust heb ben. De mogelijkheid van een verande ring van de regeringsmeerderheid wordt over het algemeen niet aanwezig geacht. Bovendien zou een ministerie-Bidault niet de eis kunnen loslaten tot spoedige behandeling van de EDG, wat hem een onvoldoende aantal stemmen zou geven bij de radicalen en de rechtervleugel van de Kamer. De heer Bidault wil tot elke prijs nior- gen bij de debatten aanwezig zijn. Het morgen te houden debat belooft dus uiterst belangrijk te worden, want het zal een lichtstraal moeten brengen in het nachtelijk duister van de uiterste verwar ring. (Van onze correspondent) De Groningse Politierechter kreeg een bijzondere zaak te behandelen, n.l. de clandestiene in- en uitvoer van enkele Stradivarius-violen. De 32-jarige vioo,- bouwer Heinz M uit Bremen werd n.l. veroordeeld wegens overtreding van het deviezenbeslult 1945 tot 1200 boete subs drie maanden hechtenis. M. leverde in Maart 1951 aan een Gro ningse landbouwer een Stradivariusviool. Molitur genaamd tegen drie oude violen en 20.000 in contanten. Er rees echter twijfel aan de echtheid van deze Stradi varius en in September 1952 kwam de vioolbouwer uit Bremen andermaal naar Groningen, ditmaal met een Stradivarius uit 1717, genaamd Samazui, die het eigen dom van de Groningse landbouwer werd door teruggave van de Molitur en toe betaling van 36.750. In Duitsland werd verdachte ook al veroordeeld voor de uit voer van de Stradivariusviolen. Hij kreeg een boete van 1300 Mark, terwijl de Moli tur in beslag werd genomen. Aanvankelijk was verdachte reeds bij verstek conform de eis van de Officier van Justitie veroordeeld tot 200 boete, maar verdachte M. had vertraging tijdens de reis en de politierechter besloot toen hem alsnog te horen. Tijdens de tussen Nederlandse en Duitse autoriteiten gevoerde besprekingen werd overeenstemming bereikt over vervanging van de derde aanvullende overeenkomst bij het verdrag met de Bondsrepubliek Duitsland, inzake sociale verzekering, doo. een nieuwe regeling. De bedoelde over eenkomst, die in vele gevallen een hinder paal vormt om op een aanvraag om rente krachtens de invaliditeitswet een beslis sing te nemen, zal met ingang van 1 No vember 1954 komen te vervallen. Een nieuwe overeenkomst zal worden gesloten, waarin in principe zal worden vastgesteld, dat voor tijdvakken waarover Nederlandse werknemers in de periode van 14 Mei 1940 tot 1 September 1945 arbeid in loondienst hebben verricht bin nen het gebied van de Westduitse Bonds republiek, bij de berekening van renten krachtens de verplichte verzekering in gevolge de invaliditeitswet, premiën zullen worden medegeteld. Voor bedoelde tijdvakken zal dan geen aanspraak be staan tegenover de Duitse renteverzeke ringsorganen, voorzover althans de ver zekerde vóór 1 September 1945 in Neder land is teruggekeerd. Met het oog hierop werd het opmaken van aanvragen om Duitse rente voor per sonen, die uitsluitend in de periode van 14 Mei 1940 tot 1 September 1945 in Duits land hebben gewerkt, inmiddels gestaakt. Een van de zwaar gewonden van het op Pinkstermaandag te Ommen gebeurde autobusongeluk, de 80-jarige heer H. uit Den Ham, is thans in een ziekenhuis te Almelo overleden. De chauffeur van de bus, de heer .T. uit Daalerveen, die na aan vankelijk behandeld te zijn geweest in een ziekenhuis, naar huis was vervoerd, is weer in een ziekenhuis te Almelo opge nomen. (Van onze correspondent). Het was Zondag. De kerkgangers van de laatste H. Mis van de St. Walburg in Arnhem spoedden zich over het ruime plein huiswaarts. Het viel niemand op, dat zich tussen deze devote kerkgangers vele vreemdelingen ophielden. Ond<ertus sen vervoegden zich een hce dame aan de directeurswoning van ^het Huis van Bewaring, welke toentertijd in de hoek van het Walburgsplein was ge legen. De gevangenisdirecteur had zo juist zijn ochtendwandeling beëindigd. Hij opende persoonlijk de deur en de heer (Johannes ter Horst) stelde zich voor als dominee Rademaker uit Rotter dam. De dame (de koerierster Petertje uit Nijmegen) was zijn vrouw. Zij wilden dolgraag de directeur spreken over een zeer dringende aangelegenheid. Deze, ofschoon zeer verbaasd, liet het „echt paar" binnen en sloot de deur. Toen hij zich weer omdraaide keek hjj onthutst in de loop van een revolver en werd tot afgifte van de sleutels gedwongen. De man verzette zich hevig, doch tenslotte werd de dreiging van de revolver te ern stig en liet hij zich overmeesteren. Toen de directeur om alarmering te voorkomen in verzekerde bewaring was gesteld, opende Petertje de deur en toen slopen de illegalen, die zich al die tijd onder de kerkgangers hadden opgehouden, het ge bouw binnen. Nu men eenmaal de sleutels in bezit had, was het varkentje spoedig gewassen. Het gevangenispersoneel gaf geen moei lijkheden. In tegendeel; het verleende alle mogelijke medewerking. De politieke gevangenen, die de vrijheid wénsten niet allen durfden het risico van de ont vluchting aan werden in de hal samen gebracht. Het waren er niet minder dan 54, onder wie de bekende burgemeester van Zutphen. mr W. Dijckmeester. De bevrijden werden van een bonkaart en een bankbiljet van tien gulden voorzien en met twee man tegelijk verlieten zij telkens het Huis van Bewaring. Onder tussen sloeg het van de grijze St. Euse- biustoren één uur. Over een uur zou de aflossing van het personeel geschieden en zou er natuurlijk groot alarm worden geslagen. Toen het groot alarm een uur later door de Duitsers dan ook werd gemaakt, bevonden zich de bevrijden al een heel eind op weg. Dit alarm strekte zich in een minimum van tijd over de gehele provincie uit. Geheel Arnhem werd Advertentie) Tob toch niet langer. Neem--Ci«5s doorzocht en ook in de dorpen van het Gelderse land ontkwam men niet aan de verwoede recherche der Duitsers. Slechts vier personen kreeg de vijand weer in handen. Onder'hen bevond zich ook de burgemeester van Zutphen, die in Vught het leven liet. De overval op het Huis van Bewaring was zorgvuldig voorbereid. De overvallers beschikten over een vrij zuivere platte grond, welke was vervaardigd door een der misdienaars, die vrij geregeld in het Huis van Bewaring kwam. Wanneer de H. Communie aan de gevangenen werd gebracht, krabbelde de jongen de situatie in zijn kerkboek. Met deze gegevens ver vaardigde hij een feilloze plattegrond, welke bij de overval goede diensten heeft bewezen. Reeds driemaal had men pogingen tot bevrijding in het werk gesteld, maar deze mislukten jammerlijk. Bij een der Arnhemmers de heer Sipman, kwam men geregeld boven zijn meubelmagazjjn bijeen. Deze Arnhemmer kwam in een zeer moeilijk parket, toen bij een der bevrijdingspogingen een ladder tegen de dikke ringmuur om het Huis van Bewa ring werd achtergelaten, welke aan de bovenzijde was omwikkeld met dames lingerie, waarin het nummer van een Arnhemse wasserij stond gedrukt. En als of deze aanwijzing nog niet duidelijk en erg genoeg was, had men ook nog een damesrijwiel in de steek moeten laten, waarop een houten adresplankje was be vestigd. De heer Sipman vond het toen Bij K. B. is toegekend het bronzen kruis, ten tweede male, aan: de reserve majoor C. van Rijen, van het wapen der artillerie. Majoor Van Rijen heeft zich door moedig optreden tegenover de vijand onderscheiden door ontvluchting uit krijgs gevangenschap tijdens transport naar Net- Brandenburg in de maand Mei 1944. Na terugkeer in Nederland heeft hij actiet deelgenomen aan het verzet op de Veluwe maar raadzamer een tijdje onder te duiken. Een ander inconvenient bleek het bankbiljet van een tientje. De ontvluchten hadden geen van allen de beschikking over kleingeld en het viel de veerbaas aan de IJssel op, dat hij op die bewuste Zondagmiddag zoveel mensen had over gezet, die allen met een tientje wilden betalen. Van deze mededelingen hebben de Duitsers dan ook een dankbaar ge bruik pogen te maken. Het is alleen hoogst verwonderlijk, dat met deze ge gevens voorhanden de achtervolgers niet meer slachtoffers hebben gemaakt. (Van onze Utrechtse redacteur) Aan de rijksuniversiteit te Utrecht pro moveerde tot doctor in de rechtsgeleerd heid mr R J. M. Smit op proefschrift „Enige beschouwingen over verzekerings bedrog''. Mr dr Smit is adjunct-directeur van de N. V. Ver. Verzekerings Maat schappijen (V.V.M.). De promotor, prof. mr W. Pompe, had alle lof voor de arbeid van de promoven dus, die zich z. i. getoond heeft een waar meester in het recht te zijn, waarbij hij van zijn vakkennis een good gebruik ge maakt heeft. Er bestond voor deze promotie veel be langstelling en tijdens de receptie na af loop van de plechtigheid kwamen o.m. complimenteren mgr D- Huurdeman. vicaris-generaal van het aartsbisdom, het bestuur van het Collegium Studiosorum Veritas en vele personen uit de verzeke ringswereld. De organisatie-commissie van de So ciaal-Economische Raad heeft, na daarom trent verkregen overeenstemming met de betrokken organisaties, ontwerp-adviezen bekend gemaakt tot instelling van be drijfschappen voor de vleeswarenindustrie en voor enkele takken van groothandel. Deze betreffen de groothandel en de tus senpersonen in groenten en fruit, de bloembollenhandel, de groothandel in eieren en de groothandel in vis en aan verwante bedrijven. Bovendien is een ont- werp-advies bekend gemaakt inzake de instelling van een productschap voor zui vel. Dit laatste advies wordt uitgebracht n. a. v. een verzoek om advies, dat de regering tot de raad heeft gericht. De behandeling van de ontwerp-advie zen zal geschieden in de openbare verga dering van de Sociaal-Economische Raad van 9 Juli a.s. Het was gisteren een grote dag voor een aantal gemeenten in het Noordelijk gedeelte van de Veluwe. want H.M. de Koningin bracht het verbeide bezoek aan deze streek. Er heerste in de gemeenten, die door H.M. werden aangedaan, een feestelijke stemming. Allerwegen wapperenden de vlaggen en waren er versieringen aan gebracht en de bevolking was uitgelopen ter begroeting van de vorstin. Het bezoek begon reeds vrij vroeg, want te half tien arriveerde de kleine koninklijke stoet aan de grens van Er- melo. Ter begroeting was o.m. aanwezig de commissaris der Koningin in Gelderland, jhr dr C. G. C. Quarles van Ufford. Hare Majesteit bracht allereerst een bezoek aan het blindentehuis Sonneheerdt, waar zij werd rondgeleid door de directeur, de heer J. Munnik. Met grote belangstelling informeerde H.M. telkens naar een en ander. Daarna werd de tocht voortgezet naar het dorp Ermelo, waar een grote menigte H. M. enthousiast verwelkomde. De heer W. van Dolderen, voorzitter van de Chr. Oranjevereniging, bood H. M. hier het geschenk der burgerij aan, een massief zilveren tafelbel met specifiek Ermelose motieven. Vervolgens zette H.M. door de Stations straat langzaam de tocht voort naar de stichting Veldwijk van de Ver. tot Chr. verzorging van geestes- en zenuwzieken. De Koningin bezocht hier het paviljoen „Zonnewende" voor damespatiënten, dat tot de meest moderne paviljoens in Ne derland behoort. Na bijna een half uur op Veldwijk te hebben vertoefd, bezocht het gezelschap het tehuis 's Heerenloo-Lozenoord van de Vereniging tot opvoeding en verpleging van geesteszwakke kinderen. Hier worden thans 655 jongens en 412 meisjes ver pleegd. Na 25 minuten verliet het koninklijk gezelschap de stichting om zich nu naar Harderwijk te begeven. Aan de grens van de gemeente werd de Koningin begroet door burgemeester Nu- man. Hierna werd door de tweelingstad onder grote belangstelling, ook van de vele daar woonachtige Indische Neder landers, gereden naar het stadhuis, waar H. M. een zanghulde van schoolkinderen in ontvangst nam. Kort tevoren had zich een hevige stortbui over hen ontlast, maar nu scheen een vrolijke oranjezon. Na de begroeting in de hal van het stadhuis trad H.M. de oude raadzaal binnen. Na een rede door de heer J. F. Blom over enige aspecten van de pro blemen der Noord-West Veluwe, werd de koffie geserveerd. Daarna volgde een rit door de stad, waarbij ook de haven werd bezichtigd en vervolgens ging het naar het sanatorium Sonnevanck. dat uitgaat van de vereni ging tot Christ, hulpbetoon aan tuber culoselijders. De Koningin bezichtigde hier een der paviljoens en maakte een wandeling langs de patiënten, die H. M. een harte lijke groet brachten. Het koninklijk gezelschap en enige gasten trokken zich daarna in een der gebouwen terug tot het gebruiken van de lunch. Na om twee uur van Sonnevanck te zijn vertrokken, werd H.M. op enthou siaste wijze verwelkomd in een fraai versierd Nunspeet. Bij het gemeentehuis van Ermelo boden schoolkinderen de Koningin die vanwege de regen in de auto bleef bloemen aan en zwaaiden honderden jongens en meisjes met rood- wit-blauwe vlaggetjes. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de melkiabriek „Nunspeet" van de N.V. Ver. Veluwsche Melkproductenfabriek. Na de rit in de richting van Doorn spijk werd in de richting Het Harde langs een binnenweg over Aperlo ge reden, waar nog vele slechte eenkamer woningen, bewoond door grote gezinnen, te zien zijn. Daarna arriveerde de stoet aan de coöperatieve kruidendrogerij „Doornspijk". De Vorstin nam een aantal der werkzaamheden van de drogerij in ogenschouw en liet zich over een en ander voorlichten. Vervolgens reed het gezelschap langs het gemeentehuis van Doornspijk, gelegen te Oostendorp, waar een kort oponthoud was. Xn Elburg aangekomen, begaf men. zich naar het nieuwe stadhuis, waar in de fraaie raadzaal aan H.M. o.a. de raads leden van Elburg, Doornspijk en Olde- broek werden voorgesteld. Daarna hield de heer A. Tilanus, directeur van de stichting Gelderland voor maatschappe lijk werk een referaat over de sociale problemen van de Noord-Veluwe. Na nog op de markt te zijn begroet door de schooljeugd, ging het via de haven ._n Elburg en de stadswallen over een flink stuk van de Zuiderzeedijk naar de Rijks weg. die werd gevolgd tot voorbij Wezep. Na een kort oponthoud aldaar aan de kerk werd naar „Beltgraven", een vacantie-oord te Oldebroek. gereden. H.M. maakte een wandeling over het terrein en bezichtigde een van de 41 bun galows. Van „Beltgraven" werd de tocht naar het dorp Oldebroek voortgezet en na een kort ogenblik te hebben stil gestaan voor het gemeentehuis, werd de rit vervolgd langs Elburg. door Doorn spijk en Nunspeet naar Elspeet, alwaar het bezoek van Koningin Juliana aan de Noord-Veluwe eindigde. Het „Katholiek Genootschap voor Gees telijke Vernieuwing" heeft, in samenwer king met de klein-seminaries in Neder land, een actie georganiseerd waardoor een aantal klein-seminaristen uit Duitsland een vacantie in Nederland kan worden aangeboden. Aan deze actie werken vrijwel alle regu liere en seculiere Klein-Seminaries in ons land mee; 115 ouders van klein-seminaris ten hebben zich bereid verklaard een Duits seminarist gastvrijheid te verlenen Het gaat hier om priesterstudenten van de z.g. vluchtelingenseminaries in Duits land, waar de jongens studeren, die van achter het IJzeren Gordijn naar het Wes ten zijn gevlucht. Velen van hen kunnen in de vacanties uiteraard niet naar huis, anderen zijn wees of halfwees, van weer anderen wonen de ouders in West-Duits- land in kampen, zodat ook voor hen een vacantie in „geborgen" omgeving is uit gesloten. (Van een onzer verslaggevers). De Amsterdamse rechtbank heeft zich gisteren bezig gehouden met diefstallen Van grote partijen Amerikaanse sigaretten hit een gemeentelijk entrepot in de haven van Amsterdam. Er was hier sprake van een groot complot, waarbü dieven, door de gemeente aangestelde bewakers en kantoorpersoneel van de benadeelde firma samen zouden hebben gewerk - De d f stallpn 7Ün ffcoleegd In net tijovaK van ^hgustus 1953 tot begin Februari 1954. In 'otaal verdwenen honderdduiz .betten, waarvan alleen al Februari '"braak, op de avond van de partij van 200.000 stuks. Drie jongemannen trokken er steeds ffmen op uit. Een van hen, de V., werkte als magazijnbediende bij ae ""nadeelde firma. Hij wist dus de weg in het pand en zorgde er enige malen v°°r, dat een deur open bleef staan. Mei een gehuurde auto, waaruit de achter lik was verwijderd, reed het drietal ",T de poort de wachtsman was in mplo't - en haalde de sigaretten weg. nam op 23 Januari zijn ontslag bij firma Op de avond van de eerste uari klom hij langs een regenpijp 'ir bov»n sloeg eerst een ruit en daarna stuk en kwam zo in het pand. De be arige isoieerder J. B. P. bleef op de sane grond. Zijn broer, de 29-jarige G. lVI- P., kwam het tweetal en de buit later bp de avond - na een telefonische op- °eP met de auto ophalen. Een der firmanten van de benadeelde '"•ma. die als getuige werd gehoord chat de schade voor zijn firma in totaal <X. zeven acht duizend gulden. De ."her van Justitie voegde hieraan toe, at de staat der Nederlanden zich boven dien benadeeld acht voor een bedrag van ruim 11.000. De officier vroeg tegen de verdachte v. anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. Tegen G. M. P. vroeg hij eveneens anderhalf jaar gevangenis straf met aftrek, maar met onvoorwaarde lijke terbeschikkingstelling van de rege ring en tegen de broer, J. B. P., vroeg mr Reigersman anderhalf jaar gevangenis straf met aftrek. De helers Vervolgens kwam de 33-jarige wachts man M. K. uit Amsterdam in dg ver- dachtenbank. Tegen deze verdachte vroeg de officier wegens heling en medeplichtig heid 12 maanden gevangenisstraf met af trek, waarvan 4 maanden voorwaardelijk. De 26-jarige kantoorbediende P. J. D. uit Amsterdam zou in de boeken geknoeid hebben zodat de diefstallen niet uit zou den kunnen komen. Van de opbrengst heeft hij in totaal f 500 gekregen. Tenslotte kwamen twee Amsterdammers in de verdachtenbank; die beschuldigd werden van heling subsidiair schuldheling. namelijk de 29-jarige timmerman P. M. en de «-jarige brandstoffenhandelaar C B Teeen M vroeg de officier 8 maanden gevangenisstraf met aftrek waarvan 4 maanden voorwaardelijk en hüzei, er geen bezwaar tegen te hebben, verdachte onmiddellijk in vrijheid gesteld zou worden, omdat hij reeds vier maan den in voorarrest heeft doorgebra Tegen B. vroeg de officier 10 maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan maanden voorwaardelijk. Uitspraak in alle zaken op 24 Juni. Walcheren maakt zich op om 24, 25 en 26 Juni a.s. plechtig de voltooiing van herstel en wederopbouw van het zo zwaar door de oorlog geteisterde eiland te vieren. Vrijdag 25 Juni zullen hierbij H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard, alsmede talrijke Ministers en vele leden van het Corps Diplomatique aanwezig zijn en met een schitterende folkloristische manifestatie en enige an dere evenementen uit de bevolking uiting geven aan haar dankbaarheid en eerbied jegens het Koninklijk Huis en het buitenland voor de belangrijke steun, die Zeeland na de ramp van 1953 onder vond. Nog steeds zijn de Walcherense boe ren de schade aan hun grond niet te bo ven, maar Walcheren is weer ?en bloeiend eiland, dank zij de activiteit van de diensten Landbouwherstel en Herverkaveling. Een millioen planten, struiken en bomen werden op initiatief van de stichting ..Nieuw Walcheren" ge plant die thans een reeks feestelijkhe den heeft ontworpen, die aan het histo- Gistermorgen zijn van het Militaire Te huis te Roermond de Hongaarse kindertjes vertrokken, die drie maanden in Neder land hebben vertoefd. Ze gaan terug naar de kampen in Duitsland en Oostenrijk. Na een hartelijk afscheid in Roermond werden de kinderen per autobus vervoerd naar Venlo, waar uit de andere delen van het land de overige kinderen zich bij hen voegden. Hier was ook het bestuur der Stichting Hulpactie voor Oostenrijk, welke deze transporten verzorgt, aanwezig om de kinderen huistoe te brengen. De kin deren zagen er buitengewoon goed uit en de uitpuilende koffers en pakketten maak ten wel een groot contrast uit met de schamele uitrusting, waarmede deze stum- perdjes gekomen waren. Het ligt in de bedoeling eind Juli wanneer de financiën het toelaten weer een groot transport te laten overkomen. rische feit van het gereedkomen der herstelwerkzaamheden een bijzonder re- lief geven. Schitterend schouwspel op de Markt. De hoogtijdag wordt ingeleid met carillonspel en gebeier der klokken als een schoon welkom aan het Koninklijk Paar dat des morgens half elf in Middel burg wordt verwacht. De Koningin en de Prins vliegen van Soesterberg naar Woensdrecht en rijden vandaar per auto naar de Zeeuwse hoofdstad. Daar aange komen begeven zij zich onmiddellijk naar de Kanaalweg om de gepavoiseerde vissersvloot in ogenschouw te nemen. Om 11 uur heeft de herdenkingsbijeen komst plaats in de Nieuwe Kerk met muzikale medewerking van de Mari- nierskapel Koningin Juliana en Prins Bernhard brengen tevens een bezoek aan de nieu we katholieke kerk. waar de herdenkin wordt opgeluisterd met zang van het Nijmeegse Mariakoór, onder leiding van de heer Baurrichter. Op de Markt hebben zich intussen het Corps Diplomatique en andere hoge autoriteiten opgesteld en hier neemt H.M. de Koningin een parade af van de Garderegimenten, de Jagers, de Grena diers en de Prinses Irenebrigade in hun schitterend ceremonieel tenue, hetgeen voor de Zeeuwen een ongekend schouw spel is, dat tegen de achtergrond van het fraaie stadhuis ongetwijfeld uniek belooft te worden. Aan de parade, die gecommandeerd wordt door overste Ho nig uit Rotterdam, nemen nog andere legeronderdelen en verschillende mili taire muziekcorpsen deel. Aan deze plechtigheid gaat een demonstratie van de Luchtmacht vooraf. Walcheren in miniatuur. Een aardige attractie in Middelburg, die gedurende de zomermaanden ook door vele vreemdelingen zal worden e- apprecieerd vormt het minia' -ur-eiiand Walcheren op een schaal van 1 op 20 in het z.g. Molenwater, een plantsoen, waar zich vroeger een poel bevond. De Koningin en de Prins zullen met het Corps Diplomatique de eerste bezoekers van Miniatuur Walcheren zijn, een zeer kunstig nagebootst eiland met de steden Middelburg. Vlissingen. Veere en 19 dorpskernen waarvan de meest markan te gebouwen en woonwijke.. natuurge trouw te zien zijn. Men moet voor dit prachtige en inte ressante bouwsel het grootste respect hebben, vooral als men bedenkt, dat de bewoners van de verschillende gemeen ten, eenvoudige mensen uit de dorpen, boeren en arbeiders, echte knutselaars, het gemaakt hebben. Het aantal mede werkers bedroeg ruim 450, die te zamen genomen tot een werktijd van 90.000 uren kwamen, hetgeen betekent, dat, als één man dit formidabele karwei had moeten opknappen, hij van 1914 tot 1""1 bezig zou zjjn geweest. Een half millioen dakpannetjes is met de hand geplakt, terwijl er 220 ob jecten zijn. De folkloristische manifestatie, die Vrijdagmiddag 25 Juni van half drie tot vier uur gegeven wordt, brengt een demonstratie van klederdrachten uit alle oorden van Zeeland door achthonderd mannen en vrouwen. Er komt 'n wagen stoet van allerlei voertuigen, als kap- wagens, phaëtons, veewagens, sjezen en melkwagens. Verder zullen er 200 gaai schieters uit de Bevelander en Zeeuwsch- Vlaanderen zijn en het puik der ring- rijders uit twintig plaatsen. D- Koningin en Prins Bernhard zullen zich te midden der ruim 2500 deelnemers begeven om de costuums, folkloristische spelen, wagens, vlaggen, vaandels enz. van dichtbij te bekijken. De manifestatie wordt gesteund door een declamatorium, geschreven door de dichter J. C. van Schagen. Van vier uur tot half zeven maakt het Koninklijk Paar een rijtoer over Walcheren. Zaterdag 26 Juni van 10 tot 1 uur hou den de Royal Marines en de Royal Navy de jaarlijkse herdenking van de landing op Walcheren. Zij zullen de laatste steen van het herbouwde gemeent„Viuis van Westkapelle onthullen en een gedenk steen voor het monument aanbieden Tijdens de plechtigheid zullen er vijf grote Engelse oorlogsbodems in de Schel de liggen. In Vlissingen hebben des mid dags een concours d'élégance voor per sonenauto's en een concours de comfort voor autobussen plaats en 's avonds is er een groot slotvuurwerk. Twee gebeurtenissen van grote artis tieke waarde zullen zijn de opvoeringen van het middeleeuwse spel „Elckerlyc" in de avond van 23 en 24 Juni op het Muntplein bij de Abdij door de Neder landse Comedie onder regie van Johan de Meester. Tijdens het Holland Festival zal „De Ne derlandse Comedie" als voornaamste stuk „Electra" opvoeren ,4n de regie van Ton Lutz en met muziek van Diepenbrock. De muziek van Diepenbrock werd indertijd geschreven op verzoek van Royaards. In „Electra" zal men ook de actrice Vera Bondam weer op de planken zien. Daar naast worden reprises gegeven van „Elckerlyc" ditmaal niet alleen in Delft, maar als noviteit ook in Middelburg. De Haagsche Comedie zal tijdens het Holland Festival „Caesar en Cleopatra" ten tonele brengen in de regie van Erwin Piscator. De nieuwe vertaling is van Bert Voeten. Cees Laseur beeldt Caesar uit en Myra Ward Cleopatra. Het stuk is in ja ren niet meer in Nederland opgevoerd. Piscator laat het voorafgaan door de proloog, die Shaw er in 1912 voor schreef en niet door die van 1898. De muziek bij „Caesar en Cleopatra" werd door Jurriaan Andriessen gecomponeerd. Op een bijeenkomst voor de pers heb ben de regisseurs een en ander over hun bedoelingen verteld. Johan de Meester, de regisseur van „Elckerlyk". zeide dat deze jaarlijkse voorstelling hard op weg is een vaste traditie te worden zoals de Gys- breght-voorstellingen op Nieuwjaarsdag. Maar het wordt ook een traditie voor de acteurs. In zoverre doet het denken aan het streven van de Fransman Jean Vilar en zijn Theatre Populaire. Ton Lutz, die „Electra" regisseert (het is zijn tweede optreden bij de Ned. Comedie als regisseur) vertelde o.a. dat hij het koor voortdurend in de hande ling hoopt te betrekken. Ook op andere wijzen zal hij het toneelbeeld voort durend in beweging houden en zo het stuk zo dicht mogelijk bij onze tijd bren gen. Veel steun zeide Ton Lutz te vinden in de begeleidende muziek van Diepen brock. Deze zal worden uitgevoerd door In een Donderdagavond door de ambas sade van Saoedi-Arabië te Cairo uitge geven verklaring wordt gezegd, dat Egyp te en Saoedi-Arabië een gemeenschappe lijke politiek zullen volgen „ongeacht de pogingen om enkele Arabische Staten te bewegen bondgenootschappen met Wes terse mogendheden aan te gaan". Deze verklaring werd kort na de te rugkeer te Cairo van de Egyptische mi nister voor voorlichtingszaken, majoor Salah Salem, uitgegeven. De Egyptische minister had een bezoek van vier dagen aan Saoedi-Arabië gebracht, waar hij be langrijke besprekingen gevoerd heeft met koning Saoed en kroonprins Emir Feisal, die minister van buitenlandse zaken is. het orkest van de Ned. Opera o.l.v. André Rieu. Ank van der Moer speelt Electra, Guus Hermus Orestes, Lous Hensen Chrysothemis. De beide gast- spelers Vera Bondam en Ko van Dijk vervullen de rollen van Klytaemnestra en Aigisthos. Koorleidster is Ellen Vogel. Over de voorstelling van Shaw's Cae sar en Cleopatra verschafte Karl Gut- mann enige gegevens, waarvan wij hier boven reeds de voornaamste vermeld den. De décors voor „Caesar en Cloepatra" zijn van Gustav Adolf Stribling. de décors voor Electra wei-den door Nico Wijnberg ontworpen. De première van Electra vindt plaats op de vooravond van het Festival, Maan dag 14 Juni. o (Van onze correspondent). Op de dag voor de veiling van de inboe del van huize „Akkersloot" te Brummen is een kostbare tekening van Rembrandt ontvreemd. Het stuk had een grootte van elf bij negentien centimeter. Begin Juni 1956 zal hier te lande, ver moedelijk in Scheveningen, een interna tionaal spoorwegcongres worden gehouden, uitgaande van de „Association internatio nale du congrès des chemins de fer" (A. I. C. C.). Deze internationale organi satie van spoorwegondernemingen, waar in meer dan 60 landen zijn vertegenwoor digd, heeft in de afgelopen maand in Lon den voltallig vergaderd. Daar werd beslo ten het volgende congres van de perma nente commissie, die de organisatie ver tegenwoordigt, in Nederland te houden, zulks op uitnodiging van de directie van de Ned. Spoorwegen. Bij de algemene verkiezingen in Irak heeft de (conservatieve) constitutionele unie met 56 zetels het grootste aantal zetels, maar geen volstrekte meerderheid behaald. De Unie kreeg vijf zetels meer dan de onafhankelijken. van wie velen de vorige door de constitutionele Unie ge vormde regering steunden. De Oemma- socialisten behaalden veertien zetels en het nationale front twaalf; in twee dis tricten zullen herverkiezingen worden ge houden. In het -vorige parlement, dat in Januari 1953 gekozen werd, beschikte de constitu tionele unie met 84 zetels over een vol strekte meerderheid. Voor de eerste maal in de moderne ge schiedenis van Irak hebben de onafhan kelijken in de 135 zetels tellende kamer een machtige positie. 37 leden werden on betwist herkozen, 17 onafhankelijker), 14 candidaten van de constitutionele unie, 3 Oemma-socialisten en 3 leden van het nationale front. Bij botsingen tussen aanhangers van verschillende partijen tijdens de verkie zingen kwamen twee personen om hei leven en werden verscheidene gewond. In Bagdad werden ware veldslagen ge leverd; verscheidene personen zijn door de politie gearresteerd. De toenemende concurrentie op de we reldmarkt en de dalende uitvoer zullen Canada mogelijk noodzaken het nieuwe oogstjaar te beginnen met de grootste hoeveelheid onverkochte voorraad tarwe in de geschiedenis van liet land. Het oogstjaar begint 1 Augustus a.s. Uit de door het Bureau voor de Statistiek ge publiceerde cijfers blijkt, dat de Canadese tarwe-uitvoer in de eerste 9 maanden van het lopende oogstjaar is gedaald met 25 pet. Op 1 Mei j.l. bedroegen de be schikbare voorraden het record van 637 millioen bushels tegen 505.100.000 bushels op 1 Mei 1953. De uitvoer voor Mei wordt geraamd op ongeveer 20 millioen bushels en indien de uitvoer in Juni en Juli op dit niveau gehandhaafd blijft zal Canada het nieuwe oogstjaar ingaan met onge veer 577 millioen bushels onverkochte tarwe of ongeveer 60 pet meer dan op 1 Augustus 1953. De Canadese minister van handel heeft in het Lagerhuis verklaard, dat Canada de tarweprijzen verder zou verlagen in dien dit noodzakelijk zou zijn om het Canadese aandeel in de wereldhandel in tarwe (40 pet) te handhaven. De Nord Deutsche Lloyd te Bremen en de Hamburg Amerika Linie te Hamburg hebben besloten een geregelde gecombi neerde sneldienst op de westkust van Noord-Amerika te hervatten. Het eerste schip dat naar Los Angelos Harbour, San Francisco, Seattle en Van couver zal vertrekken is het 2693 brt. me tende m.s. „Lahnstein" van de Nord Deutsche Lloyd. Vertrek van Rotterdam 28 Juni; vermoe delijke aankomst te Los Angelos 25 Juli a.s. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 15 Juni geen audiëntie ver lenen. Gisterenochtend omstreeks 11 uur is een grote hoeveelheid zand gaan schuiven in een groeve aan de Herungerberg juist op het moment, dat de 36-jarige K. uit Vel den aan de voet van de wand bezig was zand op een vrachtauto te laden. Hij werd bedolven onder een grote massa zand. Terstond werden van alle zijden hulp krachten gemobiliseerd. Na koortsachtig graven van politiemannen, brandweer lieden, douaneambtenaren, soldaten en arbeiders slaagde men er na ruim drie kwartier in het slachtoffer te bevrijden. De levensgeesten bleken toen reeds te zijn geweken. K. was gehuwd en vader van vier kinderen. Bedevaart achter het .ijzeren gordijn. Enige duizenden katholieken hebben deelgenomen aan een bedevaart naar het genade-oord van Maria-Makk, dicht bij Boedapest. Onder 'e pelgrims bevond zich mgr Zakar, de secretaris van kar dinaal Mindszenty. Mgr Zakar werd te gelijk met kardinaal Mindszenty veroor deeld, doch vorig jaar weer vrij gelaten. Prov. Staten Zuid-Holland. In de vaca ture, ontstaan doordat de heer W. Steigen ga, te Rotterdam, op de aanneming van zijn benoeming is teruggekomen, is da heer J. H. Hoogland te Rotterdam (P.v.d.A.) benoemd verklaard tot lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland Corleone f Sicilië Een echt Siciliaanse geschiedenis. Het nele dorp Corleone, dicht bij Palermo gelegen, dreunde op zijn grondvesten. Een bomontploffing had het huis van de dorpssmid doen wankelen, alle ruiten waren in scherven en iedereen dacht natuurlijk aan een bandietenaanval. De politie zoekt niet naar de bende door de wol geverfde banditero's, maar enkel en alleen naar de (versmade) minnaar van des dorpssmids schone dochter. Want omdat zij haar mooie zwarte ogen te veel naar een andere jongeman richt te, had de minnaar gemeend met een artillerie-aanval van zijn misnoegen te moeten doen blijken. Düsseldorf Eindelijk, hebben we gemompeld, want we hadden hem eigenlijk al te lang in ons rubriekje gemist. Maar personeel van het vliegveld heeft Woensdag een vliegende schotel waargenomen en men was eenstemmig van mening, dat het door hen bezichtigde ronde voorwerp, dat met grote snelheid uit het Zuiden naderde, vervolgens in Westelijke rich ting afboog, Limburg, om tenslotte, op ongeveer zesduizend meter hoogte, in de wolken te verdwijnen, geen vliegtuig, geen ballon en zelfs geen waarnemings instrument geweest kan zijn. Volkel (N.B.) Het staat thans wel vast: de zwarte zwaan, die hier was komen aanvliegen, heeft niet de Noordzee overgestoken om daar te arriveren en is dus diensvolgens ook niet het eigendom van de heer Churchill. Na een nauwkeurig onder zoek is de zwaan ter hand gesteld aan de heer F. van Valkenburg, directeur van het dierenpark te Overloon, die een dergelijk exemplaar miste. Hij heeft evenwel een plechtig stuk ondertekend, dat hij eventueel bereid is de zwaan voor nadere insoectie af te staan. Brussel Het nieuwste televisie-grapje. In een étalage van een groot warenhuis de monstreerde een man een wasmachine. Ter wille van de duidelijkheid van de demonstratie was er in de wasmachine een ruit geplaatst, waarachter het was goed dwarrelde. Voor de étalage stond een compacte groep toeschouwers. Een nieuwkomer staarde enige tijd met ver bazing naar het schouwspel en zei daarna: „Ik vind de televisie nog niet zo best!"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5