Brazilianen kennen Hongaarse fout: zelfoverschatting n\\\ Uw robbedoezen vragen om Esders kleding Wie doodde Engelsen dragen speciale kleding en schoenen Acht „beschermde" landen in de vier groepen van vier 8.25 Om het Wereldkampioenschap voetballen li ti i i Iff Marco Graffi? 8-9l 2.95 DINSDAG 15 JUNI 1954 PAGINA 4 (Specialé berichtgeving) ZUERICH, Juni 1954. „De Hongaren hebben één fout. Zij zijn te zelfverzekerd!" Aldus Zeze Moreira, de coach van de Braziliaanse voetballers, die als de grootste rivalen van de Hangaren voof het Wereldkampioenschap 1954 worden beschouwd. De Brazilianen hebben intussen niet ver zuimd, de training van Puskas en zijn mannen bij te wonen. Ofschoon Moreira erbij blijft, dat elke Europese voetballer, ook een Hongaar, nog teveel met zijn gedachten bij het boekje blijft waaruit hij het voetballen heeft geleerd, waartegenover de Zuid-Amerikanen hun spel baseren op de individuële intuitie en fantasie, zijn de Braziliaanse spionnen toch niet zonder indrukken van de Hongaarse training weg gegaan. Binnenskamers is er zwaar over geredeneerd en later hebben de Brazilianen in hun eigen trainingskamp in Magglingen ook op het groene veld de nodige aandacht aan de typische manoeuvres van het Hongaarse positie-spel gewijd. Engelsen bitter-ernstig Kans op verrassingen zeer gering Om de Davis-Cup Ook België en Frankrijk bij cle laatste vier Grote inschrijving voor Nijmeegse Vierdaagse TT-races op Man Uj edkoper mee uit! mee naar het land dat steeds bekoort BeLGIë hèt toeristenoord Reis 7ï^ £3 50 kampeerpakken BINNENWEG 20 PLEINWEG 196 door J. S. FLETCHER 10.95 Beteren cjcecUwper/ ,Maar het schijnt dat ze hier gekomen zijn om te werken.met andere woor den: zij zullen het hun tegenstanders niet cadeau geven. Nochtans beschouwt men de Tsjechen als outsiders, met de Mexi canen en de Koreanen; van alle overige dertien ploegen verwacht men wel een of andere sensatie Intussen komen de diverse equipes nu de ene na de andere in de diverse Zwit serse logies-plaatsen aan. Engelsen en Schotten arriveerden op dezelfde dag te Luzern, waar zij wellicht nog een trai- mngswedstrijd tegen elkaar spelen. De Engelsen hebben zich in de afgelopen week in Roehampton voorbereid zoals zij nog nooit tevoren hebben gedaan; zij zijn bovendien uitgerust met speciale kleding van de dunste en lichtste stof en hebben allen een nieuw paar voetbalschoenen van aparte constructie en geringst mogelijk ge wicht gekregen. Er is in de Engelse voet balwereld wel iets aan het veranderen. De Uruguese chef d'equipe, Luis Troc- coli heeft aan het Organisatie-comité de Coupe Jules Rimet, inzet van het Wereld kampioenschap, overhandigd. De Urugue- zen hadden dat eigenlijk al voor 1 Januari moeten doen, maar in Zuid-Amerika heet dat nu eenmaal „Manana. Overigens loonde het niét de moeite, meende Troc- coli, wantstraks nemen wij de trophee toch weer mee naar Uruguay terug Een beker brachten ook de Mexicanen mee en wel voor de top-scorer in het tournooi. Er is niet bij gezegd, of zij er op rekenen, dat een van hun eigen spelers de beker mee naar huis zal nemen. Overigens zijn de Zuid-Amerikanen door hun onbevangen en vrolijke houding de lievelingen van de Zwitserse jeugd ge worden. Ferenc Puskas is hun grootste rivaal, omdat hij de hele dag door aan de kinderen olienoten uitdeelt. Ook hier de strijd tussen Hongaren en Latijns-Ameri kanen. En wat zeggen op hun beurt de Honga ren over hun Braziliaanse tegenstanders? Over de kwaliteiten van Baltazar en zijn mannen, die op hun beurt ook door de Boedapest-spionnen zijn gadegeslagen, spraken zij geen oordeel uit. De beide trai ners Gyula Mandi en Bukovy Martin had den op een vraag van Zwitserse reporters wel een mening over de kansverhouding. Ofschoon de halve finales door lottrek- king worden gevormd (evenals de kwart finales), meenden zij dat Hongarije en Brazilië elkaar reeds in die halve finales zouden ontmoeten. Hongarije zou dan win nen, kort en goed, maar de score werd er niet bij verteld. En de finale zou dan tussen Hongarije en Oostenrijk gaan. Bei de Hongaarse trainers beschouwen de Oostenrijkers als het gevaarlijkst: die kennen ons te goed en laten zich niet overrompelen. Desondanks zou Hongarije dan die finale winnen, zij het slechts met één doelpunt verschil! Overigens is er in het hotel te Solo- thurn, waar de Hongaren logeren, heel wat over te doen, dat de Magyaren zich driemaal daags in heet water baden. De hdtel-stoker kan zijn ketels nauwelijks ge noeg op vuur houden om al dat hete water te leveren. „In Hongarije schijnt' gebrek aan warm water te zijn. Daarom slaan zij nu voor een jaar in", was het commentaar van de gérant Commentaar ook op de Tsjechen, die bij hun aankomst in het hotel te Olten ver rasten door in werkmanskleding en zonder dassen te verschijnen. Het is een jonge ploeg van gemiddeld nog geen 25 jaar. Wanneer op Woensdag 16 Juni des avonds om 6 uur in het nieuwgebouwde Olympische Stadion van Lausanne de grijze F.I.F.A.-presidcnt Jules Rimet en de Zwitserse Bondspresident Rodolphe Rubattcl met een korte rede het Wereld kampioenschap voetbal 1954 voor ge opend zullen verklaren, het Zwitserse volkslied zal worden gespeeld en de vlaggen der deelnemende landen op de stadion-transen zullen worden gehesen, zal daarmee het aanvangssein gegeven worden voor het sterkst bezette voetbal- tournooi dat de geschiedenis ooit heeft gekend. Zestien ploegen hebben zich voor de Sportieve MEISJES-OVERALL van solide katoenen satijn, in de moderne kleuren. Leeftijd 8 jaar Bijpassende witte A 7 BLOUSE Hv/3 eindronden geplaatst. Behalve Rusland (dat zich nog niet sterk genoeg acht) en Argentinië (dat in '24 en '28 tweemaal tweede achter de Olympische kampioen Uruguay werd, maar zich sindsdien van tournooien afzijdig houdt en deze houding star doorvoert), behoudens ook Zweden en Spanje (in '50 te Rio als 3e en 4e de beste Europese landen, maar nu door België resp. Turkije in de voorronden uit geschakeld), nemen inderdaad alle voor aanstaande voetbal-naties deel: twaalf Europese, drie Zuid-Amerikaanse landen, één Aziatisch: en in landen als Hongarije en Brazilië wordt op het ogenblik voetbal gespeeld van een aanzienlijk betere kwali teit dan ooit is vertoond. De zestien landen zijn in vier groepen verdeeld. Maar deze groeps-indcling is niet geheel bevredigend geschied. Te voren werden acht z.g. geplaatste en in feite beschermde landen aangewezen, in elke groep twee. In elke groep nu (de achtste finales dus) worden door elk land slechts twee in plaats van drie wedstrijden gespeeld: de geplaatste lan den tegen de nict-geplaatste, doch de geplaatste landen niét tegen elkaar en de niet-gcplaatste evenmin. Het is duidelijk, dat bij deze formule de kans van de niet-geplaatste landen om een wèl-gepiaatst land te verdringen, miniem is. En de opzet is du£ kennelijk geweest, dat de geplaatste landen op gemakkelijke wijze in de kwart-finales komen. De groepen zijn als volgt verdeeld, waar bij de twee geplaatste landen steeds het eerst worden genoemd: Groep A: Brazilië, Frankrijk, Mexico, Joego-Slavië. Groep B: Hongarije, Turkije, Korea, Duitsland. Groep C: Oostenrijk, Uruguay, Schot land, Tsjecho-Slowakije. Groep D: Engeland, Italië, België, Zwitserland. In iedere groep wordt een klassement opgemaakt door optelling van de punten en de eerste twee landen worden voor de kwartfinales geklasseerd. Indien twee elf tallen gelijk eindigen, wordt een beslis singswedstrijd gespeeld; wordt de beslis sing, ook na verlenging, niet verkregen, dan beslist wederom niet het doelgemid- deide, doch het domme lot (zoals ook tus sen Turkije en Spanje in de voorronde...) Eindigen in een groep alle vier landen ge lijk, dan volgen twee beslissingswedstrij den, de geplaatste tegen de niet-geplaatste landen. De overwinnaars van groep A spelen in de kwartfinales tegen die van groep B en ook zo die van C tegen D; de tegenstan ders voor deze kwartfinales worden door het lot aangewezen. Kwart- en demi finales gaan volgens het z.g. afvalsysteem en ook hier beslist eventueel het lot, even als voor de aanwijzing der tegenstanders in de demi-finales. En als de finale onbe slist zou eindigen en ook de verlenging in een tweede wedstrijd geen winnaar aan wijst, dan zal de organisatiecommissie uit spraak doen. In een vorm zoals hij in*heel zijn lange tennisloopbaan nog nimmer vertoond heeft won Paish alle harten van de toeschou wers, tijdens de wedstrijd Engelrfhd België, te Scarborough door een volkomen verrassende zege in drie sets op Brichan',: 6-1 7-5 6-3, daarmee de stand op 22 bren gend en nog een kans voor een Engelse zege openlatend. Het was de zege van een fel-willend speler op een jongere met iet wat laatdunkend zelfvertrouwen. Hoewel geen netspeler van nature overrompelde Paish Brichant reeds direct in de eerste set. Volkomen. En hoewel de Belg zich herstelde: 3-3 4-4 en bij 5-4 voor Paish diens setpunt te niet deed en zijn service won, overspeelde Paish hem in de volgen de game en won tenslotte de set op een love game! In de derde was Brichant na het verlies van zijn service in de eerste set een geslagen man. In een zeer wisselende partij waarin Mottram telkens weer de leiding had en die weer moest afstaan tegen een op een brillante wijze spelende Washer, zegevier de het forser, iets beter afmakende spel van deze met 7—5 6—4 6—4. Een overwinning in het dubbelspel met 57 62 61 64 van Nielsen en Ulric'n op Jansco en Sikorsky bracht Dene marken in de ontmoeting tegen Hongarije op 21. De twee enkel spelen konden gis teren wegens regen niet worden gespeeld. Voor de 1—4 verleden jaar te Turijn heeft Zweden met 5—0 revanche op Italië genomen. De uitslagen van de twee nog te spelen enkel spelen waren: Davidsson versl. Pietrangeli 64 26 64 61; Ber- gel versl. Sirola G—2 6—3 2—6 6—1. Een zege in het dubbelspel gaf Frank rijk op India een 3—0 voorsprong en dus de overwinning en een plaats bij de laat ste vier. Remy en Ducos wonnen van Ku mar en Nath 6—2 6—2 3—6 7—5. Op de derde dag: Haillet versl. Kumar 36 113 8—6 6—0; Molinari verl. van Kumar 4—6 46 2I In de halve eindstrijden (midden Juli) komen nu tégen elkaar België tegen Zwe den en Frankrijk tegen dé winnaar van HongarijeDenemarken. Het aantal inschrijvingen voor de Nij meegse Vierdaagse, welke van 27 t'm 30 Juli a.s. wordt gehouden, is thans de 4000 gepasseerd. Dit is ruim 700 meer dan op hetzelfde tijdstip in 1953. Bij de deelnemers, die zich reeds hebben gemeld, bevinden zich burgers en mili tairen uit' Engeland, Frankrijk, België en Luxemburg. De inschrijving voor de marsen sluit op 1 Juli a.s. Op het beroemde en beruchte circuit van het eiland Man is een begin gemaakt met de internationale motorraces, de Tourist Trophy. De eerste wedstrijd was die van de 350 cc-klasse, de z.g. Junior Tourist Trophy. De Nieuw-Zeelander Coleman werd met A.J.S. eerste. Hij leg de de afstand van 303.5 km af in 2 uur 3 min. 41.5 sec., hetgeen een gemiddelde uursnelheid betekent van 147.2 km. Het klassement luidde verder: 2. Far- rant (Gr. Br.) met A.J.S. 2.05.34 (145.08 km/uur), 3. Keeler (Gr. Br.) met Norton 2.05.43.6 (14488 km/uur 4. Simp son (Nieuw-Zeeland) met A.J.S. 2.06.56.8, Davey (Gr. Br.) met Norton 2.08.26.4, Clark (Gr. Br.) met A.J.S. 2.10.28.0. De race in de 250-cc-klasse, de „Light weight Tourist Trophy" is een triomph geworden voor de Duitse N.SU machi nes. De eerste vier plaatsen en vijf van de eerste zes plaatsen werden door N.S.U. bezet. Winnaar op de afstand van 182.1 km werd de Duitser Kerner Haas. Het klassement luidt: 1. Haas (Duits land) met N.S.U. 1 uur 14 min. 44.4 sec. (gemiddeld 146.25 km/uur). 2. Hollaus (Duitsl.) met N.S.U. 1.15.28.6 (144.82 km/ uur), 3 Reg. Aarmstrong (Ierl.) met NSU L15.31.8 (144.71 km/uur), 4. Mul ler (Duitsl.) met N.S.U. 1.16.25.6, 5. Fer gus Anderson (Irel.) met Moto Guzzi 1 18 32.2, 6 Fergus Anderson (Ierl.) met Moto Guzzi 1.18.32.2. 6. Baltisberger (Duitsl.) met N.S.U. 1.18.33.6. Alleraard JONGENS BLAZER van prima Melton, Leeft. 8 jr.«J 75 Grote sortering „stoere" SPIJKERBROEKEN leeft. 8 jr. Moderne MEISJES-JACKS vanprimaEgyptisch katoenen poplin, originele snit, met tricot boord en manchetten Leeftijd 6 jaar In ons souterrain vindt U een uitgelezen collectie in aparte en originele KINDER-MODEARTIKELEN Zeer voordelige aanbiedingen in: TRUIEN SLIP-OVERS KINDER ONDERGOED JONGENS- EN MEISJESSCHOENEN RIEMEN ANKLETS SPORTKOUSEN WEEK-END HEMDEN DASSEN Amerikaanse TUINBROEKEN met aparte vilt-gar nering. Leeft. 3 jr. COW-BOY BLOUSES leeft. 3 j IJzersterke van kleur- en wasechte Vraag inlichtingen en geïllustreerde prospectus de Reisbureaus of aan het Belgisch Verkeersbureau Rokin 106, Amsterdam, Telefoon 45959. katoenen jeans. 40 Leeftijd 10 jaar 10 Zo had Signor Graffi me ook naar mijn slaapkamer gebracht. Ik ging de studeer kamer binnen. De jalouzieën waren nog omlaag, dus trok ik die maar op. Toen zag ik, dat de deur van Signor Gralfi's kamer half open stond. Ik wist, dat het zijn kamer was, omdat hij me er mee naar toe had genomen, om me een zeld zame plaat te laten z"ien. Ik zag hem in bed liggen, met het beddegoed heel wanordelijk zo maar over hem heen, en ik zag wel ik zag bloed. De mensen op de publieke tribune, slaken eenparig een zucht, een zucht die ontstaat uit een merkwaardig mengsel van afschuw, en van bevrediging. De jongeman in het getuigenhokje zei dat hij, toen hij door de halfopen deur in het grauwe morgenlicht de slaapkamer binnenkeek, bloed zag op het beddegoed van de arme oude Signor Graffi. Niemand voelt lust om dit verhaal te onderbreken. Mijnheer Chrisenbury's lip pen zijn zo gesloten, als zullen ze nooit meer opengaan. En de getuige gaat rustig en koel met zijn verhaal verder: Toen ik dat zag, liep ik direct de kamer binnen. Ik zag dadelijk, dat Signor Graffi door het hart gestoken was, en ik was er zeker van, dat de steek was toe gebracht, terwijl hij sliep. De ledematen waren als door een plotselinge kramp een beetje opgetrokken, maar ik kwam tot de conclusie, dat hij onmiddellijk dood moest zijn geweest. Ik keek vluchtig de kamer rond, maar ik zag niets dat van zijn plaats was, en geen enkel wapen. Daarna dacht ik na, wat ik het beste zou kunnen doen. Ik was bang, dat juf frouw Graffi uit haar kamer zou komen, en een schok zou krijgen. Ik ging daarom naar haar deur en klopte. Er kwam geen antwoord. Ik klopte nog eens er kwam weer geen antwoord. Toen maakte ik de deur open en keek naar binnen er was niemand. En toen ben ik, nauwelijks we tende wat ik deed, naar het raam gelopen. Ik zag een politieagent aan de andere kant van de straat. Ik schoof het raam open, wenkte en riep hem. Na een paar minuten kwamen hij en de getuige Acock naar bo ven gestormd. Ik vertelde hun in 'n paar woorden, hoe ik daar kwam. Acock belde toen zijn vrouw, terwijl de agent hulp ging halen. En nu, dat is alles, wat ik er van kan vertellen. Dit is dan het slot van de verklaring van de belangrijkste getuige, de man die kalm en vast sliep, terwijl er op een paar pas afstand 'n vreselijke moord gebeurde. En het is alsof zijn laatste woorden meer afdoende zijn, meer indruk maken, dan zij eigenlijk wel zeggen, want niemand Coroner, advokaten, juryleden heeft nog een vraag te stellen; de herinnering aan alles, wat er in de laatste minuten verteld ig, is nog te sterk, te levendig. Maar sinds deze jongeman in het gelige licht van die sombere Novembermorgen zijn afgrijselijke ontdekking deed, is ook de Wet al aan het werk geweest. Haar speurhonden hebben met hun neuzen over de grond gesnuffeld, langs ieder spoor, dat er te vinden was. En een van deze staat klaar om te vertellen, wat hij, veel of weinig, is te weten gekomen. Dus stapt de jonge student met een zucht van verlich ting weer naar zijn plaats, en achter het hekje, waar hij stond staat nu iemand van New-Scotland-Yard. HOOFDSTUK VI Dc detective. Misschien lijkt het vreemd, maar toch zijn er mensen in de zaal, die nog nooit een echte detective, een in levende lijve, hebben gezien. Ze hebben veel over detec tives gehoord: ze lezen er immers altijd over; ze hebben een flauwe voorstelling van mensen als Sherlock Holmes, Inspec teur Javert, Hawkshaw, hoewel ze, als men ze er eens een beetje nauwkeuriger over aan de tand voelde, er toch niet heel zeker van zouden zijn, of deze heren nu werke lijk mensen van vlees en bloed waren, of wel mensen, waar over geschreven was in boeken en toneelstukken. Maar de man die nu in het getuigenhokje staat is een heel echte detective; de meeste mensen die hem aan zitten te staren, kennen hem van naam. Een individu, dat blijkbaar kans heeft gezien zich ondanks zijn geweldige afme tingen door de deur te wringen, fluistert zijn naaste buurman in het oor: Dat dat die vent is, die die beruchte Befnal Green zaak voor elkaar gebracht heeft. Een ander merkt met een stem, die zwaar gedrenkt is in slechte jenever, op, dat dat die kerel is, die „De Grote Op lichter" ingerekend heeft, en voegt er bij, dat het een taaie is „en verd. als't niet waar is". En dan staren ze allemaal de man van New-Scotland-Yard aan, zoals plattelanders kunnen staan gajen naar de stenen leeuwen op Trafalgar Square, en er dikwijls erg verwonderd over schijnen te zijn, dat die niet eens plotseling overeind springen, hun muil open sperren, en be ginnen te brullen. De leeuw in het getuigenhokje vertoont in ieder geval niet veel neiging om te brullen. Voor het volk in de achterste ban ken, heeft hij ook niet veel van éen leeuw weg. Zelfs aan hun idee van een detective beantwoordt hij helemaal niet. Hij draagt helemaal niet een hoed met een slappe rand, en zijn snor is klaarblijkelijk echt. Een dame maakt te gen haar vriendin de opmerking, dat hij haar doet denken aan mijnheer Sparks, dc slager aan het eind van de straat zoals die, in zijn Zondagse pak met zijn vrouw, en het kleine grut naar het park trekt. En heus de nieuwe getuige ziet er uit als een hoogst respectabel, net gekleed welgedaan handelsman, en hij verhoogt die indruk nog door het feit, dat hij vrolijke blauwe ogen heeft, er van nature opgeruimd uitziet, en dat een gezond blosje z'ijn wangen kleurt. Uit de formaliteiten blijkt, dat deze mijnheer John Wirlescombe is, een de: tective van Scotland-Yard, rang: ser geant van de recherche. In aansluiting op een telefonische boodschap, werd u in de vroege mor gen van de vierde November van Scot land-Yard uitgezonden naar flat num mer vijf. van het Austerlitz Flatgebouw in Paddington? Inderdaad. Hoe laat was dat ongeveer? Ik kwam in de flat aan om kwart voor negen. Wat-en wie vond u daar? Ik vond er een inspecteur en twee politie-agenten van de politiepost daar m de buurt, de politiedokter, de concierge en zijn vrouw, en de vorige getuige, mijnheer Adrian Graye. Enkele minuten na mij kwarti de huiseigenaar, mijnheer Quarendon, binnen. Zodra ik ei was, liet men mij het lichaam van de dode VVat voor maatregelen hebt u toen het eerst genomen? Toen ik een .vluchtig verslag had ge hoord van een van de aanwezigen, na melijk van mijnheer Adrian Graye. door zocht ik met de inspecteur nauwkeurig de kamer waar het lijk lag dat is te zeggen, het was een nauwkeurig hoe wel oppervlakkig onderzoek. Ik heb toen namelijk niet in koffers, dozen, kisten of la's naar papieren of documenten ge zocht. (Wordt vervolgd) Overhemden prima popeline, gevoerde borst, diverse mouwlengtes Crown shirts modern style met 2 losse boorden en 2 paar afdruk- bare manchetten Toscane shirts Italiaans boordmodel Kerko Cable shirts Weekenders boord open en gesloten te dragen, diverse mouwlengtes, sportieve coupe Zijden popeline, borstzak met klep ,met korte mouwq 9.75 Zakdoeken prima geweven kwaliteit, per stuk fiyiiiiuiiuiw" Speciale collectie Dassen voor Vader dag in Rhodia en zuiver zijde legen aantrekkelijke prijzen. Sportdassen vanaf l»9® Moonlight Zomer- pyama's uni met contras terende kraag en manchetten, elastiek in band, royaie 0, pasvorm a 9. Herenondergoed zuiver katoenen garens, singlets en slips Sport, per stuk v.a. Champion, per stuk v.a. Tropex, per stuk v.a. Wollen Ankiets met extra kaartje wol, nylon versterkt, merk Derby, uni, in rijk kleurassortiment, per paar l.95 per 2 paar 3»^® merk Torino, nieuwe Italiaanse dessins 1. 5 100 °/0 Spun Nylon Ankiets ijzersterk, gemakkelijk wasbaar, snel droog, krimpvrij, per paar Mohair Kamerjassen kreukherstellend, royale pasvorm 27- PEEK CLDPPENBURG Amsterdam Den Haag Rotterdam - Leiden Haarlem - Utrecht Groningen Leeuwarden - Arnhem - Nijmegen - Eindhoven - Breda

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 12