L Tsjoe en Lai is „verrassend verzoenend" Duitsland herdenkt de 17e Juni Beraad met Congres over mis lukte Korea-conferentie Oost-Berlijn, 17 Juni 1953: Opstand tegen slavernij KRUISTOCHT VOOR WERELD IN VREDE In hoede van de Almachtige Iff De harde ci jfers spreken te weinig bij vredespogingen Indo-China-debat wordt voortgezet na onverwachte wending GEEN NATIONALISATIE IN DE VERVOERSSECTOR Oudstrijders vechten vooreen betere toekomst Donderdag 17 Juni 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Militair vliegtuig neergestort Privaatrechtelijk aspect verdient voorrang Einde van de communique's HOltAP Ronf* Eisenhowerspersconferentie Koningin twee dagen in rampgebied Instructies aan Duitse jongelui f 7tik- Britse matrozen terecht, doch vastgehouden Analyst W.V.F.-actie voor invalide militairen Geloof: krachtbron in vrede en oorlo^ WEERBERICHT Koffers pakken Zuidkoreaans dreigement De Friese tweeling Aanwezig hij opening gemeente huis te Numansdorp Voor bezoek aan Nederland Va - Maatregelen in Oost Duitsland Korter enlanger! - Harde cijfers Bungalowpark voor divarslaesies De weerverwachting van het K N.M.I., geldig van heden tot morgenavond, luidt: Over het algemeen veel bewolking met hier en daar wat motregen. Zwakke t°t matige Zuidwestelijke wind. Dezelfde of Iets hogere temperaturen. Vrijdag 18 Juni: Zon op 4.19 uur, onder 21.03 uur. Maan op 22.35 uur, onder 6.00 uur. EUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BIDAULT GAF HET MET OP De demissionnaire Franse minister van buitenlandse zaken kwam Woensdagmiddag met een vermoeid gezicht uit Parijs te Genève aan om de moeilijkheden van de Franse regeringscrisis voor een korte tijd te verwisselen voor pogingen om de Geneefse besprekingen over Indo-China „voor een haastig afbreken te behoeden". Vandaag" zou hij weer naar de i ranse hoofdstad terugreizen. Bidault arriveerde, toen de veertiende geheime zitting reeds aan de gang was. Het was, eindelijk, weer eens een enigszins bemoedigende dag en de Franse minister kon tevreden zijn: de voortgang die gemaakt werd leek voldoende om voortzetting der conferentie te rechtvaardigen, zo wordt vernomen. Hiertoe werd van Westelijke zijde beslotoen op een dir.er dat Bidault aan zijn collega's Eden en Bedell Smith aanbood. De voornaamste reden voor de enigszins opgeleefde hoop inzake Indo-China schuilt in de verzoenende houding die de Chinese premier Tsjoe en Lai plotseling aannam, nadat hij des morgens „een ernstig en belangrijk onderhoud" met Eden gehad had. Van hun kant trachtten ook de woordvoerders van Laos en Cambodja tot een vergelijk te komen, door nadere concessies te doen. Naar in conferentiekringen verluidde begon de zitting, die vier en een half uur duurde, met een verklaring van de afge vaardigde van Laos, die mededeelde, dat zijn land accoord zou gaan met een be perking van de Franse troepen in Laos tot enkele bases, indien althans de com munisten alle „Vietminh-invallers" zou den terugtrekken. Alle Vietnamese troepen, die op het ogenblik nog in Laos bij de Franse expe- ditionnaire macht dienen, zouden voorts naar Vietnam moeten terugkeren. Op deze wijze stond niets in de weg, aan een geheel onafhankelijke regeling voor Laos, welke los staat van een overeenkomst voor Vietnam. De Cambodjaanse afgevaardigde sloot zich geheel bij deze zienswijze aan en drong aan op een afzonderlijke regeling Ook voor zijn land: hij eiste voorts even eens de terugtrekking van Vietminh- troepen. Hierna kwam de Chinese premier, Tsjoe en Lai, over Laos en Cambodja aan het woord. Tot ieders verbazing hield hij een rede, die volgens Weste lijke zegslieden „verrassend verzoenend van toon" was, hoewel hij opnieuw aan drong op aanvaarding van zijn uit zes punten bestaande plan. Dit plan behelst, zoals men zich her inperen zal: 1. staking der vijandelijk heden in Laos en Cambodja; 2. hergroe pering van strijdkrachten; 3. verbod van versterkingen; 4. gemeenschappelijke commissies van het opperbevel van beide zijden en instelling van een commissie van neutrale landen; 5. het opstellen van garanties; en 6. vrijlating van krijgsgevangenen en burgerlijke ge- interneerden. Tsjoe stelde voor en dat is iets nieuws! dat vertegenwoordigers van het opperbevel van beide zijden „in Laos en Cambodja bijeen komen, die o.m. moe ten spreken over terugtrekking van alle buitenlandse troepen. Hij vermeed echter het woord „Vietminh-strijdkrachten" te gebruiken. In Franse kringen noemde men Tsjocs rede „zeer interessant" en men zei, dat zij verder moest worden bestudeerd. In sommige kringen meende men zelfs in Tsjoe's woorden een aanduiding, te kunnen lezen, dat de communisten bereid zijn de problemen Laos en Cambodja inderdaad onafhankelijk van het vraag stuk Vietnam te bestuderen. Bedell Smith noemde Tsjoe's voorstel len „redelijk en gematigd, indien zij ten minste oprecht gemeend zijn". Vrijda, jeenkc houden. - - zal opnieuw een besloten bijeenkomst over Indo-China worden ge- komst als ongeldig geworden te beschou wen, omdat zij voorzag in de hereniging van Korea, die de besprekingen te Genève niet tot stand hadden kunnen brengen en omdat zij „zekere tijdsgrenzen bepaalde, die al lang zijn overschreden". (Dit wordt uitgelegd als een verwijzing naar de wa penstilstandsclausule. bepalend, dat een politieke conferentie gehouden moet wor den binnen negentig dagen na de onder tekening op 27 Juli 1953). Minister Pjoeng verklaarde zich tegen het houden van nieuwe conferenties over Korea, „die toch geen resultaten zullen opleveren". Aan een vragensteller gaf hij nog ten antwoord, dgt de Verenigde Staten thans zelf moeten uitmaken, of zij zich gebon den voelen door hun verdedigingsverdrag met Zuid-Korea om steun te verlenen aan Minister Pjoeng Yoeng Tai vervolgde een eventueel mintair optreden tegen de Koreaanse wapenstilstandsovereen-1 Noord-Korea. reeds ia een deel van onze oplage van Woensdag meldden, verklaarde hij dat het Geneefse echec aan zijn land ,Znid-Korea, de vrijheid geeft zelf zijn handelwijze le bepalen. De minister verklaarde voorts, dat elke militaire actie die Zuid-Korea zou onder nemen, defensief, niet agressief zou zijn. Verder: „Of de Chinese communisten in Noord-Korea zullen uit eigen vrije wil op trekken, of zij zullen gedwongen worden om op te rukken. Mijn regering blijft vasthouden aan het recht om te beletten, dat delen van haar vaderland gekoloni seerd worden door de communistische Chinese invallers". (Van onze correspondent) Om half een gistermiddag is boven Meinweg aan de Duitse grens bij Roer mond een Nederlands militair vliegtuig neergestort. Het toestel, dat een motor defect had, vloog in brand en viel enige meters over de Duitse grens in een bos, waar eveneens brand uitbrak. Het vuur kon evenwel spoedig worden ge blust. De piloot, die zich door middel van zijn schietstoel in veiligheid had ge bracht, kwam ongedeerd neer in de nabijheid van het Elmpter vliegveld. De conferentie over Korea is nu voor bij en de meeste delegaties, voor zover zij niet betrokken blijven bij de Indo-Chi- na-besprekingen, maken aanstalten om Genève te verlaten. Minister Spaak van België was, gistermorgen, de eerste om; Genève de rug toe te keren. Minister i Casey van Australië vertrok in de loop1 van 'de dag naar Parijs en zijn Philip- pijnse collega reisde af naar Madrid. De andere delegatieleiders zullen spoedig vol gen, misschien dat sommigen zoals de Zuidkoreaanse minister Pjoen Yoen» Tai eerste de wereldkampioenschappen voet bal in Zurich willen afwachten. In kringen van de V.N.-Ianden, die aan de Korea-conferentie hebben deelgenomen, is bezorgdheid gerezen over de verkla ring, die de Zuidkoreaanse delegatieleider gisterenmorgen heeft afgelegd. Zoals wij (Van onze Haagse redactie) De nieuwe vervoerswetten de Wet Autovervoer Goederen en de Wet Goede renvervoer Binnenscheepvaart bieden naar de mening van mr G. H. Dijk- mans van Gunst, directeur-generaal van het Verkeer, de mogelijkheid tot het voeren van een beleid, dat blijk geeft van groot vertrouwen in het willen en kunnen van het bedrijfsleven. Deze wet ten verlenen prioriteit aan het privaat rechtelijke aspect van het vervoer bo ven het publiekrechtelijke. Ieder be leid, dat dit principe niet als uitgangs punt neemt, gaat lijnrecht in tegen de strekking van deze wetten. Aldus de heer Dijkmans van Gunst in een rede, gisteren te Den Haag gehouden voor het Nederlands Verkeersinstituut. De nieuwe directeur-generaal van net Verkeer toonde zich een tegen stander van nationalisatie in de ver voerssector. Ieder zelfdoen van de overheid is op dit terrein tot mislukking gedoemd, zo betoogde hij. Hij stelde daarvoor de gang van zaken in En geland ten voorbeeld. In dit tijdsge wricht verdient in Nederland het pri vaatrechtelijke aspect van het vervoer de voorrang. De opbouw van een goed vervoers wezen is in de eerste plaats een zaak van vervoerders en verladers. De over heid mag slechts ingrijpen, indien belan gen van hogere orde dit strikt nood zakelijk maken. De overheid verwacht van beide wet ten, <131. ZÜ zullen stimuleren tot een constructieve samenwerking van ver voerders en verladers. De verladers komen als groep bij elkaar in de Stichting Eigen Vervoer, waar alle in stitutionele regelmatige vervoers- consumenten eikaar treffen. Immers de genen, die regelmatig vervoer vragen, zijn ten dele ook eigen vervoerder en zijn als zodanig bij de stichting in geschreven. Daar kan het overleg tus sen vervoerders en verladers plaats vin den, hetgeen moet leiden tot verstevi ging en verdieping in het inzicht van wat verladers vragen en van wat vervoerders kunnen. (Van onze correspondent) Vanochtend is in Leeuwarden mee gedeeld, dat de toestand van de Friese tweeling zich zeer gunstig ontwikkelt. De doktoren zullen het dagelijks communiqué laten vervallen. A.s. Maandag zullen wederom mededelingen worden gedaan. Gisteren is in West-Duitsland de „Dag van de Duitse eenheid" gevierd, ter herdenking van de opstand in Oost- Berlijn op 17 Juni van het vorige jaar. Tijdens een plechtigheid in de Bonds dag verklaarde bondskanselier Adenauer o.m.: „Zij, die voor de zaak van de vrij heid en voor het herstel van de Duitse eenheid hun leven of ht vrijheid hebben opgeofferd, hebben recht op onze liefde, i vorige jaar. Duitse eenheid spoedig in vrijheid en vrede tot stand komt en dat voor de achttien millioen Duitsers, die in ellende en onderdrukking leve spoedig betere tijden aanbreken. De christen-democratische afgevaar digde prof. Boehm gaf vervolgens een overzicht van de dramatische gebeurte nissen in Oost-Berlijn cp 17 Juni van het „Opa" Schram, de Driebergenaar, die enige tijd geleden uit zijn icoonplaats vertrok, op voetreis naar Rome en terug is momenteel op de terugiceg. De 'Eeuwige Stad heeft hij achter zich gelaten; zijn plan is, om langs de Franse kust via een nieuwe route dus naar Nederland te wandelen. Hij wil n.l. alles op alles zetten, om nog op tijd binnen te zijn, om te kunnen deelnemen aan de vierdaagse. De wandelaar, uitrustend op een stoep te Genua. op onze trouw en op onze hulp. Wij moe' ten bij ons zelf nagaan of wij wel alles wat binnen ons vermogen ligt hebben gedaan om er voor te zorgen dat de President Eisenhower zeide Woensdag, op zijn wekelijkse persconferentie, dat h(j de volgende week een bijeenkomst van Congresleiders zal beleggen om de mis lukking van de conferentie te Genève over Korea te bespreken- De president verwachtte, dat Bedell Zoals bekend, zal H. M. de Koningin op 21 cn 22 Juni a.s. een werkbezoek brengen aan enkele plaatsen in het rampgebied. De Vorstin zal 's morgens van Soestdijk naar Dordrecht rijden, waar zij met het Wieldrechtse veer zal overvaren naar 's-Gravendeel. Van hier gaat het per auto verder naar de buurtschap Mookhoek in de gemeente Strijen en vervolgens naar Strijen-Sas, vanwaar per jeep de reis wordt vervolgd over de herstelde buiten dijk naar de kom van Strijen. In Numansdorp zal H.M. de openings plechtigheid bijwonen van het nieuwe ge meentehuis, het eerste, dat na de ramp in Zuid-Holland is gereed gekomen. Hierna wordt met de Piet Hein naar Den Bommel gevaren. Vervolgens bezoekt de Vorstin Oude Tonge, waar zij o.m. bij het monument voor de slachtoffers van de ramp een krans zal leggen. Na Oude Ton ge komt Nieuwe Tonge aan de beurt en daarna gaat het verder langs de nieuwe dijk naar de Hoek van Sint J'apik. Bij de Galathese sluis ligt de Piet Hein gereed, die Koningin Juliana zal overvaren naar Noord-Brabant, waar zij te Willemstad zal arriveren. H. M. bezoekt in het Bra bantse ook Fijnaart en Klundert. De Koningin brengt de nacht door op de Piet Hein. De volgende dag, 22 Juni, zal zij een bezoek aan enkele plaatsen in Zee land brengen. De tocht begin' te Zijpe en gaat naar Ouwerkerk, Nieuwerkerk en Renesse op Schouwen en Duiveland. Het werkbezoek van H. M. eindigt na de lunch te Burghsluis. De Westduitse jeugdherbergcentrale tn Detmoid heeft er bij alle Duitse jongelui op aangedrongen zich bij een bezoek aan Nederland kies te gedragen. In Nederland, zo wordt gezegd, bestaat duidelijk de wil om in goede nabuurschap met de Westduitser te leven, doch de Duit se jongeren dienen wel te bedenken, dat ook Nederland in de oorlog zeer heeft ge leden en dat de gebeurtenissen uit die tijd nog niet door alle Nederlanders zijn ver geten. J I Smith, de leider van de Amerikaanse dele gatie te Genève, de volgende week in Washington zou terugkeren om veislag uit te brengen over de conferentie. Naar het oordeel van de president moeten thans de 16 geallieerden landen met troepen op Korea, als eerst volgende stap, de Verenig de Naties verslag uitbrengen over de mis lukte poging om een oplosisng te bereiken Daarna moeten de Verenigde Naties een bepaalde beslissing nemen, maar welke wist de president niet. Over de komende besprekingen met Sir Winston Churchill zeide Eisenhower slechts, dat het in het voornemen ligt, in formele besprekingen te voeren, die elke denkbare aangelegenheid van interna tionaal belang vool beide landen zouden bestrijken. Naar aanleiding van vragen over de handel met communistische landen, zeide Eisenhower, dat indien de Westelijke lan den het handelsverkeer met de met Rus land verbonden landen zouden staken, deze zich alleen nog tot de Sovjet-Unie zouden kunnen wenden. Dit zou veel ster kere banden tussen hen en de Sovjet-Unie vormen. De handelspolitiek van het Wes ten moet de bondgenoten echter van -de Sovjet-Unie afhouden. De Amerikaanse autoriteiten hebben van hun kant besloten, dat het heden voor de Amerikaanse militairen in Duits land en voor het personeel der hoge commissie een vrije dag zal zijn. Van de openbare gebouwen in de Bondsrepubliek waait de Westduitse vlag en de scholen zijn gesloten. In Oost-Duitsland heeft het hoofd van de volkspoütie, Karl Maron. de staat van alarm voor de gehele Oostduitse volks poütie afgekondigd, gelc.end voor het tijdperk van 16 tot 27 Juni. Hij zou, uit vrees voor een nieuwe volksopstand, hebben bevolen „alles in verdedigingstoestand te brengen" Buitengewone alarm-maatregelen zou den in de gebouwen van de Oostberlijnse justitie zijn ingesteld. In aansluiting op oude berichten van gisteren over de West-Duitse presidents verkiezing, kunnen wij berichten, dat de drie Westelijke hoge commissarissen» in Duitsland Woensdag besloten hebben geen bezwaar te zullen maken tegen het houden van deze verkiezing in Berlijn. Het communistische persbureau „Nieuw China" heeft bevestigd, dat de negen Britse matrozen, die sinds veertien dagen met het jacht „Elinor" in de omgeving van Hongkong werden vermist, zich in China bevinden. Volgens het Chinese persbureau worden de mannen vastgehouden, omdat zij zich in Chinese territoriale wateren bevonden toen personeel van de Chinese kustver dediging hun boot ontdekte. Het geval wordt door de Chinese autoriteiten onder zocht. Het zal ongetwijfeld de dienstplichti gen vreugde doen, dat de eerste oefe ning voor de landmacht-met twee maan den bekort wordt. Men heeft gisteren in de nota van de minister van Oorlog en Marine uitvoerig kunnen lezen, hoc, deze gunstige regeling thans mogelijk is, zonder de gevechtsvaardigheid der pa rate eenheden aan te tasten. Zulks teas conditio sine qua non, want tegen ver mindering van de militaire krachtsin spanning pleit volgens de regering de onveranderde ernst van de interna tionale toestand". Zal deze passage als een koude dou che gevoeld worden door hen, die moch ten menen, dat de koude oorlog op ont dooien staat zonder een gewapend we reldconflict te behoeven vrezen, in elk geval is deze kortere diensttijd ee»t lichtpuntje. Doch teleurstelling zal het ongetwij feld verwekt hebben, dat de herhalings oefeningen verlengd worden. Immers, het „opkomen" na volbrachte militaire dienstplicht brengt voor de meesten grote bezwaren en financiële offers mede. Herhalingsoefeningen betekenen een grote last n voor de werkgevers èn voor de werknemers, vooral als deze bovendien nog in een ongunstig tseizoen vallen. Wanneer het nodig is, moet men in dit ongemak van langere herhalings oefeningen berustenmaar te hopen is, dat gelijk voor de kortere diensttijd mede voor de herhalingoefeningen een gunstigere regeling gevonden zal kun nen worden, zodat nog meer „in herha ling treden" niet nodig zal zijn. Op 16 Juni 1953 het was in de namid dag marcheerde een groep arbeiders over Unter den Linden en Stalin-Allee in de richting van de Oostduitse regerings gebouwen.. Een „verplichte" demonstratie, dacht het 'publiek aanvankelijk, totdat de kreten der betogers duidelijk maakten, dat het hier om iets geheel anders ging. Want uit cie rijen der betogers weerklonk, open lijk en uitdagend, critiek op de slavendrij vers van het Sovjet-bewind. En eensklaps was Oost-Berlijn als geëlectriseerd. De groep demonstranten groeide met elke mi nuut en de Oostduitse minister Selbmann, haastig naar buiten gekomen, werd door een bonkige arbeider, ruw van de tafel geveegd, vanwaar hij de woedende massa had willen toespreken. In triomf werd tegeri 17 Juni de algemene staking in het ..arbeiders-paradijs" afgekondigd. Zo brak de onvergetelijke 17de Juni aan Het kruitvat van de opgekropte haat te gen de vertrappers van de menselijke vrij heid, sprong met geweld open. De Oost- berlijners zagen in deze uren van kramp achtige vrijheidsdrang geen gevaren meer Zij bestormden openbare gebouwen, sta ken de brand in het „Columbus-huis" en het grote restaurant „Das Vaterland". De gehate Volkspolizei, voorzover die niet de zijde van het volk koos werd afgeranseld De Russische tanks kwamen in actie, drei gend en massaal maar schoten niet, ook niet toen zij met stenen bekogeld en door het primitieve afweertuig van de bevol king werden beschadigd. En terwijl de eerste dode viel verpletterd door de ge nadeloze rupsbanden haalden een aantal jeugdige waaghalzen, hysterisch toege juicht, de Sovjet-vlag van de Brandenbur ger Tor.. Oost-Berlijn werd het fanaal voor de andere Oostduitse industriecentra. Uit 5 Leipzig, Dresden, Halle, Chemnitz, Jena, Maagdenburg en andere steden kwamen berichten over de opstand, berichten ook over doden en gewonden, en tenslotte, evenals in Oost-Berlijn, berichten over de overmacht van de Sovjet-bezetters, die met geweld de orde van de dwang' her stelde. De 17de Juni is méér dan het protest van een tot het uiterste getergde bevol king. Het is het geestelijk bankroet van het Sovjet-regime, dat juist van de arbei dersmassa een met bloed gekochte motie van wantrouwen kreeg. De Oostberlijnse 17de Juni betekent, voor alle goedgelovige meelopers achter de rode vaan in West- Europa. het démasqué der volksmisleiders. Het is een datum die men niet vergeten mag omwille van hen, die de revolutie waagden en die in het jaar, dat sindsdien verliep eens te meer bedrogen zijn in de beloften, welke de communistische lei ders toen gedwongen waren haastig af te legg (Van onze Amsterdamse redactie) „Niemand kan met meer klem de vrede verdedigen dan zjj, die in oorlogen ge vochten hebben. De stem der oud-strjjder> is een weerklank van het verlangen naar vrede van alle mensen ter wereld, die in één generatie twee maal de onbeschrijfe lijke ellende van een wereldoorlog hebben ondergaan. Het streven naar vrede en een beter leven kan, móet verenigd worden in een onweerstaanbare kracht tegen oor log, agressie en verpaupering. Het mens dom heeft hard moeten werken en bracht veel offers voor de oorlog. Het zal harder moeten werken voor de vrede. Ontketen een vastbesloten krachtsinspanning, een grotere kruistocht dan de geschiedenis ooit heeft gekend, voor een wereld van vrede, vrijheid en gelijkheid". Dit staat in het „Credo", dat dr Ralph Bunche van de Verenigde Naties heeft geschreven voor de Wereldfederatie van Oud-Strijders W.V.F., waarin 18 millioen veteranen uit 25 verschillende landen ver enigd zijn om gezamenlijk de doelstelling te helpen verwezenlijken: slachtoffers uit de voorb"ïje oorlogen te helpen en hun leed te verzachten en in nauwe samenwer king met de Verenigde Naties te trachten een nieuwe oorlog te voorkomen, dit laat ste door bijzondere aandacht te besteden aan slechte en onbevredigende toestanden in de minder ontwikkelde gebieden, waar armoede, ziekte en hongersnood ontevre denheid teweeg brengen; omstandigheden, welke het zaad voor een nieuwe wereld brand in zich zouden kunnen bergen. Zaterdag a.s. nu zal in de gehele wereld de Wereldveteranendag gevierd worden ter herinnering aan het feit, dat op 26 Juni het handvest van de Verenigde Na ties werd getekend. De oud-strijders zagen daarin de grondslag voor een nieuwe we reld van gelijkheid, recht en vrijheid. Deze hoge verwachtingen zijn thans door de gebeurtenissen ernstig geschokt De oud-strijders weigeren echter te aanvaar den, dat het mensdom moet leven in de greep van de onvruchtbare en verlammen de vrees voor een toekomstige oorlog. Zij hebben in het openbaar en eensgezind hun vertrouwen in de Verenigde Naties uit gesproken en aangetoond dat het mogelijk is, op de basis van bepaalde algemene beginselen mensen bijeen te brengen, die kort tevoren nog verbitterde vijanden waren. In de W.V.F. werken bijvoorbeeld broederlijk samen Italiaanse en Joegosla vische oud-strijders en Israëlische en Egyptische veteranen, mensen, die om politieke kwesties eigenlijk vijandig te genover elkaar zouden kunnen staan. In Nederland, waar de Bond van Ned Militaire Oorlogsslachtoffers (B.N.M.O.) en de Bond van Oud-Strijders en dragers van het Mobilisatiekruis (B.O.S.) bij de Wereldfederatie zijn aangesloten, zullen in een zestal plaatsen Zaterdagmiddag herdenkingen plaats vinden en wel in Groningen op het Esserveld, in Den Haag op de Hofweg bij het monument van de grenadiers, in Waalre bij het momument voor de Brabantse gesneuvelden (Antoon Coolen zal hier een toespraak houden), in Hoensbroek, in Haarlem op de Dreef en in Leiden bij het monument op de Heen weg. Dat de oud-strijders weten waarvoor ze vechten, tonen ze met harde cijfers aan. de Tweede Wereldoorlog liet als balans achter: 57 millioen doden, 35 millioen ge wonden en verminkten, 20 millioen wezen en 190 millioen ontheemden Een nieuwe wereldbrand zou thans veel cn veel meer slachtoffers maken. De W. V.F. draagt maar kleine steentjes bij om dit te voorkomen, doch al die kleine steen tjes vormen een „kei" en duizenden van die „keien" maken een betere wereld. Een van die steentjes, waarbij Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers betrokken zijn. is een plan van de Bond voor Ned. Militaire Oorlogsslachtoffers. Deze bond heeft namelijk voor de meest ernstige oor logsinvaliden, de z.g. dwarslaesies (mili tairen, die ernstige verwondingen aan hun ruggemerg hebben opgelopen, waardoor het centrale zenuwstelsel is gestoord en de slachtoffers zo verlamd zijn, dat zij hun leven moeten slijten in een rolstoel) een oplossing gevonden voor hun speciale huisvestingsmoeilijkheden. Een oplossing, die tevens een terugkeer tot een zo nor maal mogelijk leven bewerkstelligt. In Doorn, vlak bij het militaire herstellings oord Aardenburg, in een gezonde, bos rijke omgeving, zal wiamelijk een bunga low-oord worden gebouwd met 14 huizen voor gehuwden en een moederhuis voor een even groot aantal ongehuwden. Bo vendien zal aan het oord een arbeidsge meenschap worden verbonden, waar de invalide als een normaal en nuttig mens zijn werk kan verrichten. De kosten voor dit oord, waarvoor men dit jaar dé eerste steen höop te leggen, zjjn één millioen gulden. Minister Staf, van Oorlog, heeft reeds een belangrijk bedrag toegezegd, terwijl Prins Bernhard zich heeft ingezet om tot een -nationale radio-actie te gera ken, waardoor ook gelden zullen moeten toestromen. Daarnaast zal de B.N.M.O. voorstellingen organiseren. belang van het geloof in God ten aanzien van Amerika's verleden en toekomst op nieuw bevestigd. De president tekende 'n wetswijziging, waarbij met de gelofte van trouw aan de Amerikaanse vlag, land en volk in de hoede van de Almachtige wor den aanbevolen. In de nieuwe versie wor den de woorden „onder God" toegevoegd, waardoor de gelofte thans als volgt luidt: „Ik zweer trouw aan de vlag van de Ver enigde Staten van Amerika en aan de Re publiek, die zij symboliseert, één natie on der God. ondeelbaar met vrjjheid en ge rechtigheid voor allen". De president zeide o.m. nog: „Van deze dag af zullen onze millioenen schoolkin deren dagelijks in elke stad. in elk dorp en elk schoollokaal ten plattelande onze natie en ons volk in de hoede van de Al machtige aanbevelen. Voor eenieder die President Eisenhower heeft gisteren het I Amerika oprecht lief heeft, is niets be- ,i s_ i zielender dan de gedachte, dat elke school- morgen onze jeugd zich bezint op de ware bestemming van ons land. Dit is in het bijzonder van grote betekenis, wanneer wij de huidige wereld in ogenschouw nemen. Overal op aarde wordt de mensheid op wrede wijze uiteengescheurd door bruut geweld en door 'n materialistische levens houding bij millioenen die in geest en ziel zijn afgestompt. Wijd en zijd zijn de mensen ontzet door het vooruitzicht van een atoom-oorlog. Tegen deze sombere achtergrond heeft deze wet en alles wat hieruit voortvloeit thans een diepe bete- iS' Wij bevestigen hiermede de grote waarde van het geloof in God voor Ame- riKas verleden en toekomst; wij zuüen hiermede voortdurend de geestelijke wa pens versterken, die eeuwig in vrede of oorlog onze grootste krachtsbron zijn".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1