Het Moerdijkkanaal en West-Brabant Regionale problemen eisen met of zonder Moerdijkkanaal een oplossing Brielse Dijkring geïnstalleerd Nationaal Wit-Gele Kruis heeft nieuw centraal bureau San Domingo tekent concordaat met H. Stoel Resultaten tot dusverre dit jaar niet onbevredigend Regionale vraagstukken generaal doorman overleden m* f g Mgr Alfrink uit dank en waardering voor Kruiswerk H. Vader verleent voor 't eerst audiëntie Halfjaarlijkse publicatie van winstcijfers Rijwielvervoer per trein Ook in Tunis kabinets crisis Oostenrijkse kanselier in Londen Noorwegen in E.D.G.- verband? pONDERDAGl? JUNI 1954 PAGINA 9 oacdijk ga f vk feN OutJanVaïöh StaauWyfan k Ouö-öastei Regionale voordelen De haven van Bergen M, Qm tear Schft-l'4e We«t«r 3 Osseadrêdvt Ca Xstjsili out MFSH staan om de West-Brabantse pro blemen onmiddellijk en in eigen beheer op te lossen. Ware deze be- slssing positief, zo verdient het de aandacht, dart wij, luidens het ad vies der onderhandelaars, België weliswaar het recht zouden ver lenen tot het graven van een kanaal op Nederlands gebied," doch dat dit niet zou impliceren een Belgische plicht om, zo eenmaal een beslissing in positieve zin val len mocht, het verlangde kanaal dan ook te graven. Mocht België zich er toe bepalen, zich dit een maal verkregen recht alleen te reserveren, doch er voorshands geen gebruik van te maken, zo zou daarmee een oplossing voor de West-Brabantse problemen niet al leen opnieuw uitgesteld, doch prac- tisch wellicht voor goed onmogelijk gemaakt zijn. In 1953: REDDERS BRACHTEN 103 MENSEN IN VEILIGHEID Cm Verlies van cultuurgrond Vr 1200 ha orond. Wachtend op beslissing Ware deze beslissing negatief, dan zou er niets meer in de weg O Jaarvergadering Kon. Olie o Isolement niet ons id&mi Geestelijke gezondheidszorg De taak van het Wit-Gele Kruis op het gebied van de geestelijke gezondheids zorg werd hierna nader onder de lou pe genomen door dr A. Bartels, directeur van het Katholiek Nationaal Bureau voor Geestelijke Gezondheidszorg. Door het in het leven roepen van dit zelfstandige en zich snel ontwikkelende bureau is geen einde gekomen aan de taak van de Nationale Federatie op dit terrein, zo zeide hij. De geestelijke gezondheids zorg is ontsproten aan het Wit-Gele Kruis en blijft daartoe behoren. Door een nauwe verbondenheid met de moe derinstelling wordt dan ook de eenheid van het werk gesymboliseerd. Opleiding wijkverpleegster Het werk van de wijkverpleegster werd verder behandeld door zuster Tr. Vroom, verpleegster in algemene dienst voor de Federatie. In dit kader gaf zij ook een korte uiteenzetting voor de opleiding. Op dit punt bestaan nog vele wensen T.a.v. de opleiding voor het A-diploma en de aantekening kraamverpleegster had zij het bezwaar, dat de verpleegster hier grotendeels wordt opgeleid voor de di- recte verpleging, waarbij practisch geen aandacht wordt geschonken aan de so ciaal-hygiënische facetten. De hieraan aansluitende opleiding voor wijkver pleegster staat dan bijna voor de on mogelijke taak om deze ziekenhuisver pleegster in tien maanden om te scholen tot de sociaal-hygiënische verpleegster, die naast het verplegingswerk meer en meer oog moet hebben voor haar op voedkundige taak bij de volksvoorlich Dng. leverde vijftig procent verlies Internationaal aspect MEMORANDUM AAN UNO OVER JOEGOSLAVISCHE KERKVERVOLGING ROEMENIë WIL DIPLOMA TIEKE RELATIES MET TITO 1 ";*j£jé#**'""**'•""■f»*»*— Nadat wij in enige voorafgaande beschouwingen een overzicht hebben gegeven van zowel de Belgische als de Nederlandse inzièhten inzake de noodzakelijk heid van de aanleg* van een Schelde-Rijnkanaal een overzicht, waaruit blijken mocht, dat, globaal genomen, de wederzijdse meningen nog steeds recht tegenover elkander staan, zéker voorzover het de juridisch-formele, economische, technische en nauti sche facetten van het vraagstuk betreft dienen wij nu, ter completering, nog aandacht te be3teden aan de, stellig uiterst belangrijke regionale, Noord- Brabantse belangen, welke met het bouwen van een Moerdijkkanaal zouden zijn gemoeid Ook zonder dat men zich zou verdiepen in de sociaal-economische situtatie, de kansen, de noden en de gerechtvaardigde verlangens van de streek, welke door een Moerdijk kanaal, zoals nu geprojecteerd, zou worden door sneden, springen deze belangen onmiddellijk reeds in het oog. Reeds hebben wij er op gewezen, dat het Moerdijkkanaal aan West-Brabant op een be langrijk verlies aan .gedeeltelijk kostbare cultuur grond zou koinen te staan Daarnaast is, op de eerste plaats van Belgische zijde, gesteld, dat een Moerdijk kanaal de doorkruiste streek grote, in geld niet of nauwelijks te becijferen voordelen zou bieden. Tn hare bevindingen inzake de waarschijnlijke econo mische en financiële gevolgen van een verbeterde scheepvaartverbinding van Antwerpen met het Hollandse!) Diep zegt de Belgische delegatie in de Belgisch-Nederlandse Bijzondere Commissie in dit verband: „Voor de streek en inzonderheid voor de steden Bergen-op-Zootn, Roosendaal en Steenbergen, bestaat er een ontzaglijk voordeel: ten eerste blijft een groot deel van de aan de bouw bestede uitgaven in de streek en verrijkt haar, vervolgens maakt het kanaal de streek geschikt tot de ontwikkeling der industrie, tenslotte verlaagt het de transportkosten voor liet regionale verkeer en schept het transport gelegenheden". Men zou de in West Brabant levende vraagstukken, zoals zij in het gesprek rond het Moerdijkkanaal in het geding zijn ge bracht. als volgt kunnen samenvatten: 1. Er valt in het Westelijke deel van Noord-Brabant waar te nemen een diver gentie tussen bevolkingsaanwas en werk gelegenheid. Jn het zeekleigebied van Noord-West-Brabant heeft dat, zoals werd i aangetoond in een, in 1951 verschenen sapport van het Economisch-Technolo- gisch Instituut voor Noord-Brabant, geleid tot een wegtrekken van een deel der be volking, onder meer naar andere delen van het land. In Zuid-West-Brabant leidt het tot een vermindering der persoonlijke en maatschappelijke welvaart. 1 2. Teneinde het afvloeien van de bevol king naar de grote centra in het Westen des lands tegen te gaan enerzijds en ten einde anderzijds de dreigende werkloos heid te bestrijden, wenst men in Noord- Örabant terecht te grijpen naar twee voor de hand liggende redmiddelen: industriali satie en verdere intensivering van de land bouw. 5. Voldoende verbindingen te land en te water zijn een belangrijke voorwaar- <ie voor het welslagen van een indus- trialisaticpolitiek. Dat zou in het bijzon der gelden, wanneer in dit deel van Noord-Brabant industrieën zouden ont staan, welker succes in niet onbeteke nende mate wordt beïnvloed door de transportkosten. Daaronder te verstaan b.rc. kalkzandsteen- en cementwarenfa- brieken, steenbakkerijen, metallurgische bedrijven,, houtbewerkingsbedryven, sui kerfabrieken e.a. 4. Uit een, reeds in 1936 verschenen ver slag inzake onderzoek naar verbetering af watering Mark en Dintël en verbinding Mark—Vliet, een onderzoek, dat werd ver- licht door de Provinciale Waterstaat van Noord-Brabant, is gebleken, dat de water buishouding in dit gebied dringend ver betering behoeft. 5. Dc voornaamste desiderata ten deze Zi;n. a de vervanging van de gebrekkige tijhaven te Bergen op Zoom door een mo derne haven: b. het aanleggen van een kanaal, geschikt voor schepen tot 600 ton, van Bergen op Zoom naar het bovenpand van de Vliet ter hoogte van Bergen op 'Zoom; c. de aanleg van een verbindings kanaal tussen de Mark en de Vliet voor khepen van 600 ton; d. eveneens aanslui- knd op een kanaal Bergen op Zoom Vliet de aanleg van een afwaterlngs- en «theepvaartkanaal van Roville naar Roo- de Vaart; e. verruiming van de Mark, van het Markkanaal tot Roville; f. de inrich ting van bergboezems in de Haagse Beem den en in het HoUandsch Diep nabij de koode Vaart; g. verbetering van de haven van Moerdijk; h. verbetering van de uit- hionding van de Roode Vaart. X oj» De Belgische technici hebben, zo blijkt hit het advies van de heren Van Cauwe- 'aert en Steenberghe, niet nagelaten, er hp te wijzen, dat een aan te leggen Moer dijkkanaal min of meer automatisch reeds 'tegemoet komt aan enkele dezer in West- Brabant levende, gerechtvaardigde verlan gens. Zij. sommen op: de verbetering van be haven van Moerdijk, het hernieuwen :van de uitwateringssluis van de Roode kaart en de ligging van de geprojecteerde kijtak naar de Westerschelde, „dit om de It'aart op Bergen op Zoom met kustvaar ders en kleine zeeschepen tot 1000 bruto- tegisterton mogelijk te maken". De Neder landse technici voegen daar aan toe, dat, ka het tot stand komen van het kanaal, de hierna volgende, uit Brabantse en re gionale noodzaak voortspruitende werken biet, meer uitgevoerd zouden behoeven te borden: de verbetering van de toegang |°t de haven van Bergen op. Zoom, het kanaal van de Mark naar de Vliet, de ge deeltelijke verruiming van de Vliet en het kanaal RovilleMoerdijk. Voorts zijn de jechnici van mening, dat het peil van het Noordelijke kanaalpand het mogelijk jbaakt, het kanaal dienstbaar te maken ban de afwatering, de watertoevoer en de "eilbeheersing in de boezemwateren van Westelijk Noord-Brabant. De bestaande wateringsmiddelen van deze streek, j*ngs de Mark en Dintel en de Roosen- daalse en Steenbergse Vliet naar het Vol- erak zouden dan gehandhaafd blijven. De efark zou door de nieuwe afwateringssluis dij Moerdijk, in lïet Hollanasch Diep kun- "6n afwateren. i. Men kan dus niet ontkennen, dat h^t rioerdijkkanaal aan zekere Westbrabantse .Gangen, zo lang helaas reeds genegeerd, [Jkgemoet komt; en het laat zich dan ook begrijpen, dat het Moerdijkkanaalplan niet jJUeen in België, doch ook in Noord-Bra- ^nt wel zijn aanhangers en verdedigers !vindt. Het accent ligt daarbij op de eerste l'aats op de industrlalisatie-mogelijkhe- :?en welke ieder kanaal, dus ook het i°om als kleine, goed geoutilleerde zee leven zou kunnen hebben. Wat nu de toe- ernstige positie van de haven van Ber lin op Zoom in het kader van. een even wel aan te leggen Moerdijkkanaal be- >eft, valt allereerst op, dat Bergen op :i?ora altijd min of meer geïsoleerd zou \b.iven liggen, omdat geen aansluitend t dterwegennet tussen Bergen en Breda k' stand gebracht zou zijn doch dat daar- qbast de haven van Bergen op Zoom 'via Ik zijtak van het kanaal ter hoogte van ^th indirect opnieuw verbonden zou Harden met de Westerschelde, een verbin- ij dg welke in 1860 door het afdammen van 1 Kreekrak teloor is gegaan. betekenis van deze zjjtak bij Bath ^°rdt vooral van Belgische zijde hoog t hgeslagen. Men heeft hem niet alleen O kostbare concessie aan de Nederlan- Ij"1"! WfitlV V;>ejxi?dr«c,fvk 11 Iu de loop van het jaar 1953, werd, zo blijkt uit het jaarverslag van dc Konin klijke Zuid-Hollandse Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen, zes-en- dertig maal een beroep gedaan op deze maatschappij, waarbij |n twintig gevallen werkelijke hulp on worden geboden. Bij deze hulpverlening konden in totaal 103 personen veilig aan land worden gezet. Van de verschillende stations had het station Hoek yan Holland met 51 geredde personen opnieuw het grootste aandeel. Gedurende de zomermaanden werd 10 maal hulp ingeroepen VOor in moeilijk heden geraakte jachten en zeilsloepen, waarbij in totaal 31 personen in veilig heid konden worden gesteld. •Uiteraard vormt de hulpverlening tij dens de watersnood op de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden een apart en roem rijk hoofdstuk. In de ouderdom van 94 jaar is te Am sterdam overleden luitenant-generaal b.d. van het Kon. Ned. Indisch Leger, R. G. Doorman. De overledene was ridder in de Militaire Willemsorde vierde klasse en ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. Hij heeft o.m. de stoot gegeven tot de oprichting van gewapende burgerwachten in ons land en was de commandant van de Haag se burgerwacht. Als chef-staf van gene raal Van Heutsz nam hij in 1901 deel aan de bestorming van de bergstellingen Batofeilie. <- - v Sappeur John Bonny van de „Royal Engineers" is in de wolken met zijn „luchtschoenen", die hem grotere veilig heid geven bij het zoeken naar land mijnen. Deze „schoenen"die met de mond kunnen worden opgeblazen, ver spreiden het gewicht over een grotere oppervlakte, waardoor de druk van de grond bij iedere stap wordt verminderd, zelfs in zo'n mate, dat deze niet meer toereikend is om landmijnen te doen ontploffen. Met de mijndetector wordt de grond afgezocht, terwijl Bonny „luch tigjes" verder stapt. In tegenwoordigheid van dijkgraaf, dijk- raden, leden van de Verenigde vergade ring, hoofdambtenaren van de Griffie, hoofdingenieurs van Prov. en Rijkswater staat, vond Woensdagmorgen te Brielle, in zaal Dedert, de installatie plaats van de Brielse dijkring door mr A. L. Kesper, commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland. Een kort begroetingswoord werd ge sproken door de dijkgraaf, de heer A. L. Noordermeer uit Oudenhoorn. In zijn installatierede zei de heer Kes per, dat door de oprichting van de Brielse dijkring werden opgeheven: Het Hoog heemraadschap van Voorne, het Hoog heemraadschap van Putten en het Hoog heemraadschap van de Bernisse. De voor naamste motieven die hiertoe hebben ge leid zijn: Centralisatie en daardoor ver sterking van het waterschapswezen; een grote waterschap heeft n.l. een grotere bestuurskracht dan vele kleine water schappen. Grotere waterschappen zijn financieel sterker en grotere staatkundige eenheden kunnen zich beter voorzien van een goed geoutilleerde technische dienst, Dit nieuwe waterschap ls een geestes product van mr G. J. C. Schilthuis, lid der Ged. Staten van Zuid-Holland. Ten gevolge van de watersnoodramp is de totstandkoming bespoedigd. Hierdoor is een zware taak gelegd op de schouders van de dijkgraaf en de dijkraden, aldus mr Kesper. Burgemeester Van Sleen betreurde het in zijn korte toespraak, dat de installatie van deze dijkring niet plaats vond in de raadzaal van het gemeentehuis en hoopte dat de verbouw en verandering van het Het nieuwe centraal bureau van de Nationale Federatie „Het Wit-Gele Kruis" aan de Heerenstraat 35 te Utrecht is gis teren officieel geopend. In aanwezigheid van bestuur en medewerkers zegende Z. H. Exc. mgr B. Alfrink het gebouw in. In een hierop volgende korte bijeen komst in de bestuurskamer sprak mgr Alfrink namens het Hoogw. Episcopaat zijn dank en waardering uit voor het werk, dat het Wit-Gele Kruis voor het Katholieke volksdeel verricht. Moge het onder Gods zegen steeds meer vaste voet krfjgen in de Katholieke volksgroep, aldus de wens van de aartsbisschop coadjutor. Bij gelegenheid van deze officiële ope ning werd 's middags een bijeenkomst gehouden voor medewerkers van het Wit-Gele Kruis uit de tien bij de Fede ratie aangesloten provinciale bonden. Onder leiding van de Federatie voorzitter dr L. v. d. Meerendonk werd in een viertal korte inleidingen de taak van het W. G. K. als particuliere katholieke organisatie voor gezondheids zorg belicht. oerdijkkanaal, zou kunnen scheppen en borts op de kansen, welke Bergen op s genoemd (België wenste oorspronke- op Belgisch gebied een verbinding tus- y h zélfs een „erreur nautique", waarvan ''li verwacht, dat dc haven van Bergen lïtpZoom in sterke mate zou kunnen pro- t|| bi. Wjj geloven echter, dat men op van Belgische zijde veronderstelde Afdeel voor de haven van Bergen op het Moerdijkkanaal en de Schelde), niet al te sterk zou mogen specu- Het accoord tussen de heren Van ^elaert en Steenberghe voorziet na melijk in het uitschakelen dezer voorde len: „de mogelijkheid zal worden openge houden, ten behoeve van zekere Belgische belangen een zijtak naar de Schelde te ma ken, uitgaande van het Zuidelijke (op Bel gisch grondgebied gelegen) kanaalpand". Ir Nijhoff heeft in zijn studie aangaande het Moerdijkkanaal het nu voorgestelde tracé geen „economisch tracé" in de vak kundige betekenis van het woord genoemd. Daarmede werd bedoeld, te zeggen, dat het tracé weliswaar aan zekere regionale verlangens werd aangepast doch dathet er stellig niet op uit is, een maximaal econo misch resultaat te .bereiken ten aanzien van de doorsneden streek. „Een kanaal, ontworpen met dit uitsluitende doel", zo zegt ir Nijhoff, „zou er op de kaart geheel anders uitzien". In zijn studie aangaande dit probleem is deze deskundige overigens tot de volgende conclusie gekomen: De voordelen voor de te doorsnijden streek bestaan in hoofdzaak uit de moge lijkheid om door middel van, op zichzelf vrij kostbare, zij-kanalen de belangrijkste industriële centra, Roosendaal en Bergen op Zoom, aan het grote net van scheep vaartwegen aan te sluiten en de kleinere centra als Wouw,. Oud-Gastel, Standdaar- buiten en Zevenbergen op minder kost bare wijze in contact te brengen met het scheepvaartverkeer. Deze mogelijkheden kunnen aan de ontwikkeling van bestaan de bedrijven der streek ten goede komen, maar bovendien langs of in aansluiting met het kanaal de kans op de stichting van een aantal nieuwe bedrijven vergroten Wij tekenen hierbij nog aan, dat het de plaatsen Steenbergen, Oudenbosch, Zeven bergen, Klundert en Etten zijn, die, gelijk men aanneemt op de eerste plaats voor de ontplooiing van het industriële appa raat in aanmerking zouden komen. Hier van zouden slechts Zevenbergen en Oudenbosch direct profijt trekken van de onmiddellijke nabijheid van het kanaal. De nadelen voer de streek bestaan, al dus ir Njjhoff, in het scheppen van een (gedeeltelijk) isolement van het land ten Westen van het kanaal, onvolledig te vervangen door het aanleggen van een beperkt aantal hoge bruggen over het kanaal. Wjj voegen hier aan toe, dat er op Nederlands 'gebied negen bruggen Z, 'let kanaal werden geprojecteerd: n„ti,oenu$recht> °ver het. zijkanaal naar n I1 opteren, te Moerstraten, 2 s'?"' van Wouw, aan weers- vïin n,?? Uld pastel, Noord-Westelijk feruthn JP en nabij Zevenbergen, een snoorhrwrts te w"onsdrecht tevens nplrfui rZ J' „ou m°oten worden aan- gelegd. Tenslotte noemt ir Niihnff nv der de nadelen het aan andere bestem In regionaal opzicht staan, volgens deze studiedus tegen over elkaarde enigermate hypothetische winst inzake verkeersaansluiting en het reële verlies van 1800 h. land, terwijl het nadeel van afstandsvergroting, voortvloeiende uit liet gedeeltelijke isolement van het ge bied, dat ten Westen van het kanaal zou komen te liggen, niet nauwkeurig kan worden bepaald. Wat uit deze beschouwingen vóór alles blijkt, is, dat Noord-Brabant in ieder ge val niet noodzakelijk op de bouw van een Moerdijkkanaal is aangewezen teneinde te voorzien in de behoeften, welke men er koefctert. Hoewel het vast stoot, dat het Moerdijkkanaal automatisch tegemoet zou komen aan enige, met recht en klem van argumenten door West-Brabant naar voren gebrachte eisen (wij doelen daarbij op de huidige situatie; zou Nederland besluiten tot het afsluiten der zee-armen, dan komt ook het probleem West-Brabant naar men verwachten mag in een ander vlak te lig gen), zou aan deze eisen ook kunnen wor- Schets van het kanaal-tracé ten opzichte van enige, bij een verbetering der ver voer smo gelijkheid te water direct be trokken West-Brabantse plaatsen. den tegemoet gekomen door het uitvoeren van een aantal werken in regionaal ver band, waarbij dan het totaalbeeld van de West-Brabantse waterwegen wellicht méér gelijkenis zou kunnen vertonen met dat wat men in vakkringen onder een „economisch tracé" verstaat. Intussen ontkomt men niet aan de in druk, dat West-Brabant voorlopig juist als gevolg van de existentie van een Moer dijkkanaal plan jaren achtereen reeds sterk benadeeld is, in die zin, dat het uitvoeren van regionaal noodzakelijk ge achte waterbouwkundige werken werd uitgesteld, tot in den treure, In af wachting van een uiteindelijke, definitieve beslissing inzake het Moerdijkkanaal. Deze veronderstelling ligt voor de hand. Het zou' dwaas zijn, de verbetering van bij voorbeeld de haven van Bergen op Zoom in eigen beheer ter hand te nemen, zo lang tering automatisch (en voor een belangrijk de mogelijkheid bestaat, dat deze verbe- deel ten laste van de Belgische schatkist) tot stand zou kunnen komen bij het aan leggen van een Moerdijkkanaal. Intussen wacht West-Brabant nu al jaren lang ver- gepfs om een oplossing en het is mede daardoor evident, dat deze streek er al leen maar belang bij heeft, dat een be slissing inzake het Moerdijkkanaal posi tief dan wel negatief nu zo spoedig mo gelijk valle. (Telefonisch van onze Romeinse correspondent). ROME, Woensdagavond. Voor het eerst sedert vijf maanden heeft de H. Vader hedenmorgen een plechtige audiëntie verleend. Het was de ex-president van de kleine Zuid-Ameri kaanse republiek San Domingo, Raphael Trujillo, die aldus het privilege had om als eerste een bezoek aan de Paus te mo gen brengen. Hij was gisteren in Rome aangekomen in gezelschap van de minis ter van buitenlandse zaken en enige an dere heren,- en had hedenmorgen in het z.g. „apartement van de Kardinaal Staats secretaris" namens de regering van zijn land een concordaat ondertekend met de H. Stoel. Voor deze laatste tekende mgr Dominico Tardini, Pro-staatssecretaris van buitengewone kerkelijke aangelegenheden. In een hoofdartikel legt de „Osservatore Romano" er de nadruk op, dat dit concor daat het eerste dat de kleine Zuid-Ame- rikaanse staat sluit sedert zij de onafhan kelijkheid verwierf, in 1844 slechts een bevestiging is van de uitstekende verhou dingen. die zonder onderbreking hebben bestaan met de H. Stoel. En indien er al stromingen zijn geweest in de vorige eeuw. die de functie en de rechten van de Kerk meenden te kunnen ontkennen, dan is daaraan al spoedig een einde gekomen. Door het heden ondertekende concordaat worden tal van aangelegenheden van ge meenschappelijk belang voor Kerk en staat juridisch geregeld. En het orgaan van de H. Stoel drukt er zijn vreugde over uit, dat thans met name de zo belangrijke kwestie van het Kerkelijk huwelijk defini tief is geregeld. Zodoende beantwoordt het thans tot stand gekomen verdrag volledig aan wat in de préambule wordt ge noemd „Het grotere welzijn van het re- ligieuse en het civiele leven van de Do- minigaanse Natie". Deze natie is een der kleinste van het Zuid-Amerikaanse continent. Zij beslaat het Oostelijk deel van het eiland Haïti en telt, op een oppervlakte van ongeveer vijftigduizend vierkante kilometer, een be< volking van 2,2 millioen Inwoners. De ge schiedenis van de Kerk in deze staat be gint met de aankomst van Columbus op 6 December 1492. Op 6 Januari 1494 werd op dezelfde plek de eerste H. Mis op Ame rikaanse bodem opgedragen, terwijl Paus Leo III in 1538 op verzoek van de koning van Spanje de eerste universiteit in Ame rika stichtte, toegewijd aan St. Thomas van Aquino, ook weer in San Domingo En een laatste „primeur" van dit kleine land is het feit, dat San Domingo tevens het oudste Amerikaanse bisdom is, in 1504 opgericht, in 1548 tot aartsbisdom verhe ven, terwijl Paus Pius VII in 1816 aan de residerende aartsbisschop zelfs de titel verleende van „Primaat van Indië". Het land verwierf de onafhankelijkheid in 1844, voornamelijk tengevolge van het optreden van een jongeren-organisatie, die de „Trinitari" werd genoemd, daar zij zich speciaal aan de H. Drievuldigheid had toegewijd. In de vlag van de Jonge natie werd het kruis opgenomen, terwijl het evangelieboek in het nationale wapen voorkomt. In 1880 werd er zelfs een pries ter tot president van de republiek uitge roepen, Don Fernando Arthuro de Merin- go. die in deze functie werd opgevolgd door niemand minder dan de aartsbisschop van San Domingo, mgr Adolpho Nouel! De Paus, die ex-president Trujillo eerst in privé-audiëntie ontving, liet later ook de heren van het gevolg aan zich voor stellen. Tegen de verwachting In, hield Hij geen toespraak, doch formuleerde Zijn voldoening over het tot stand gekomen concordaat In de loop van het onderhoud Na afloop van de audiëntie bracht de Dominigaanse delegatie een bezoek aan de beide pro-staatssecretarissen, die he denmiddag officieel een tegenbezoek af legden in het hotel van de ex-president. De jaarvergadering van de Kon. Ned. Petroleum Mij mag zich in een steeds toe- nemende belangstelling verheugen. Dit maal waren aanwezig of vertegenwoordigd 163 aandeelhouders, tezamen uitbrengend ir Niihnff nn 713 stemmen. Het voorstel tot statutenwij- ndere bestem I zigmg m verb,a"d met uitgifte van mere bestem aan(jelen van 50 op naam werd zonder discussie met algemene stemmen goed gekeurd. De datum van betaalbaarstelling van het slotdividend ad 12°/o is bepaald op 30 Juni a.s. Van die datum af zullen ook de bonusaandelen verband houdend met het belastingvrije agiobonus van 20"/o be schikbaar worden gesteld. Naar de voorzitter, ir. J. B. Aug. Kess- ler verklaarde zullen de nieuwe aandelen van nom. f 50 op naam eveneens van 30 Juni af verkrijgbaar zijn. De uitgifte ge schiedt in de V.S. door de Chase National ?a,nJ? ?r\ in Nederland door de Ned. Han- 5e ,Mij De hier te lande uitgegeven aan- elbewijzen van f zÜn tevens bestemd imJir?™ 00" in het Verenigd Koninkrijk. inn^Li' van dlt aandelentype in andere landen is nog in studie. Op vragen uit cle vergadering zeide de direeteur-gonora,! jhr mfLoudoVdTover Wrat ra „A" df ""«velden in Noord- Sumatra nog steeds onderhandelingen gaande zijn. De directie hoopt dat hiervoor eventueel een oplossing zal kunnen wor den gevonden In Tjepoe is met uitzonde ring van enkele kleine velden de productie winst tot het totaalresultaat is naar ,je mening van de heer London in het jaar verslag voldoende gezegd En daar men nu eenmaal niet in de toekomst kan kijken is niet te zeggen of in de komende jaren een hoger percentage van de winst voor uitkering zal kunnen worden bestemd. De Mij heeft het plan dit jaar halfjaar lijkse resultaten te gaan publiceren. Wat de kwartaalcijfers betreft is de zaak nog in studie. Men is afhankelijk van de zeer sterke concurrentie. Op een verdere vraag van de heer C. Willems over de verhouding tussen het interimdividend en het slotdividend, zeide de heer Loudon, dat het bestuur bereid is een verhoging van het interimdividend in overweging te nemen, mits aandeelhouders deze verhoging niet zullen interpreteren als een verhoging van het te verwachten totaaldividend. Met betrekking tot het afschrijvings systeem verklaarde de heer Treep, dat de Koninklijke weliswaar naar historische kostprijs afschrijft, doc.h dat deze normen bijzonder conservatief zijn gesteld, zodat hieruit geen verschillen kunnen voort vloeien welke de balans een geflatteerd beeld zouden geven. Overschakeling op hel systeem van afschrijving naar vervan gingswaarde wordt na overwegingen van nraetisehe aard niet overwogen. Boven- minderd door de enorme uitbreidingen welke na de oorlog hebben plaats gevon den. Op de vraag of het gezien de noterings gewoonte in de V.S. en het feit, dat de Mij zich ook in ander opzicht steeds meer naar de aldaar bestaande bedragen richt, geen aanbeveling zou verdienen de note ring van de aandelen in Nederland In eensgevendgeld te doen plaats vinden in plaats van in procenten van een vrij willekeurige nominale waarde, zeide de heer Treep het ermede eens te zijn, dat hierin vnl. van psychologische kant be keken veel voordeel schuilt. Op deze wijze kan veel misverstand worden weggenomen omtrent de hoogte van het dividend bij hen, die niet van de noteringsgewoonten op de hoogte zijn Voor de kleine coupures zou deze wijze van noteren zeker van belang zijn vooral als ook het dividend in eensgevend geld zou luiden, aldus de heer Treep. Een vraag over de atoomenergie werd beantwoord door de heer Bloemgarten. die zeide overtuigd te zijn, dat in de toekomst de atoomenergie een belangrijke rol zal gaan spelen bij de energievoorziening. De heer Bloemgarten was echter ook van overtuiging, dat olieproducten nog steeds even belangrijk zouden blijven als tegen woordig. In het verleden toen de olie kwam heeft men wel eens verondersteld, dat de kolen minder belangrijk zouden worden, doch in feite is hieraan nog steeds een tekort. De Koninklijke beschikt echter hier in Nederland zowel ais elders Over mensen, die van de ontwikkeling op het gebied van de atoomenergie op de hoogte blijven „Wij weten een hele hoop, zij het niet van het classified material dat zeer geheim is". Onder hilariteit van de vergadering be antwoordde tenslotte de heer Loudon de vraag naar de resultaten van het thans lopende boekjaar, met te verklaren dat hoewel nog slechts voorlopige cijfers ter De secretaris-generaal van de Federatie mr J. de Vreeze gaf een algemeen over zicht van de taak, positie en problemen van het Wit-Gele Kruis. Het eigen huis, dat de katholieken voor hun gezondheidszorg bezitten, is een huis, waarvan de ramen en deu ren nooit op de grendel waren, aldus spreker. Steeds heeft de vereniging ge tracht zich te houden aan hetgeen het Episcopaat onlangs in zijn mandement vaststelde, n.l. dat isolement niet ons ideaal is. maar wel kracht door een heid, welke kracht wij dan te zamen met anderen voor het heil van de gemeenschap willen aanwenden. Dien overeenkomstig neemt het Wit-Gele Kruis een zeer groot aandeel in allerlei al gemene bemoeiingen met de volksge zondheid. Vervolgens stelde spr. de betekenis in het licht van een goed-geordende taak verdeling tussen staat en maatschappij. Daaraan ontbreekt nog steeds veel. Met de wetgeving wil het niet vlotten. Met compromissen op dit terrein is nooit een bevredigende oplossing te bereiken. De ruggesteun van een bewuste pu blieke opinie, van politici en mannen van de wetenschap is dringend nodig, willen wè een wetgeving tot stand bren gen, die aan de vrije maatschappelijke krachten de volle kans geeft. Ook een bevredigende regeling van de subsi- sidiëring is voor het particulier ini tiatief een levensvoorwaarde. Wil het Wit-Gele Kruis zijn verant woordelijkheid kunnen dragen, dan moet het nauw verbonden blijven met de medische wetenschap, die het in de goede zin van het woord „sociali seert". Daarom is de spoedige oprich ting van een sociaal-medisch centrum aan de R. K. Universiteit te Nijmegen voor het Wit-Gele Kruis een levens belang. Dit centrum zal ook de so ciaal-hygiënisten moeten leveren, die de gezondheidszorg dringend nodig heeft. Het katholiek volksdeel heeft op dit gebied een ernstig tekort, dat zo snel mogelijk moet worden inge haald. Een van de grote problemen voor de komende jaren is verder de bewuste inschakeling van de huisarts in het werk van de gezondheidszorg. Zoals het Wit-Gele Kruis landelijk een taak heeft en, met enige accent verschuiving, volkomen behouden heeft, zo hebben de provinciale Kruisvereni gingen regionaal een taak, n.l. een juiste ontwikkeling te bevorderen. In verband hiermede uitte spr. zijn bezorgd heid over het ontstaan van velerlei, overigens verheugende plaatselijke initiatieven, die vaak te veel naast elkaar en in direct contact met het landelijke apparaat tot ontwikkeling moeten worden gebracht als gevolg van het ontbreken van een afdoende provinciale tussenschakel. Als voor beeld van de wijze, waarop de gees telijke gezondheidszorg provinciaal kan worden georganiseerd, wees spr. op de onlangs in Zuid-Holland opgerichte Stichting Katholieke Geestelijke Ge zondheidszorg. stadhuis niet meer lang op zich zal moe ten laten wachten. De diverse sprekers, die hierna nog aan het woord Ictaamen, legden het accent op het vormen van een basis voor onder linge samenwerking tussen belanghebben den. De dijkring, welke het best vergeleken kan worden met het bestuur van een ge meente (burgemeester, wethouders en raadsleden), bestaat uit de volgende leden: 1 dijkgraaf, 6 dijkraden en 28 a 30 leden van de verenigde vergadering. De leden van de vergadering worden gekozen uit de diverse polderbesturen al naar ge lang de grootte en belsnggrijkheid van de polder. k Dijkgraaf is thans de heer A. L. Noor dermeer uit Oudenhoorn en de 6 dijkraden zijn de heren: A. L. Gorzeman, Oost- voorne; D. Blaak, Zuidland; C. G. Trouw, Nieuwenhoorn; A. Barendregt, Rozenburg; J. van Bergeijk, Simonshaven en J. v. d. Hoek, Rozenburg. Het college van de dijkring is belast met de dijkzorg Voorne en Putten, waar bij nog komen de Zuidelijke dijken van Rozenburg; voorts is het belast met het onderhoud van de afsluijdam en heeft ook tot taak de beheersing van het water in de Brielse Maasboezem, terwijl ten slotte ook voor zijn rekening is de zorg voor de binnendijken, voorzover zij dienst moe ten doen om overstromingswater tegen te houden. De verhoging van de tarieven voor het rijwielvervoer door de Spoorwegen is voor het Tweede-Kamerlid Gortzak aanleiding geweest, de minister van Verkeer en Waterstaat enkele vragen daaromtrent te stellen. Minister Algera antwoordt hierop nu, dat het vervoer van rijwielen als bagage voor de Ned. Spoorwegen steeds sterk verlieslatend is geweest. De op brengsten uit dit vervoer dekten in de laatste jaren nog niet de helft van de kosten. Hoewel de directie van de N.S. aan dit vervoer het karakter van dienstbetoon niet wil ontnemen, acht zij het niet langer verantwoord, de wel zeer ernstig ver stoorde houding tussen kosten en op brengsten ongewijzigd te laten. Gezien het feit, dat ook na de invoering van de tariefsverhoging dit vervoer nog een belangrijk verlies laat, achtte de mi nister het niet gemotiveerd, aan de voor stellen van de N.S. goedkeuring te ont houden. In verband met deze omstandigheden kon ook geen aanleiding worden gevonden het tijdstip van invoering van de tariefs verhoging te verschuiven tot na hel vaeantieseizoen, aangezien dan het be oogde effect in belangrijke mate rou zijn aangetast. Hoewel het onderwerpelij.ee vervoer in aanzienlijke mate plaats vindt ten behoeve van reizigers met kleine in komens, wordt gemeend, dat de hogere uitgaven van 0.30 of 0.50 voor dit vervoer niet als een storende factor voor hun budget kan worden aangemerkt. In verband met een en ander meent de minister dan ook, dat er geen aanleiding is de gegeven goedkeuring in te trekken. De Tunesische premier Mohammed Sa- lah Mzali heeft gisteren aan de Franse autoriteiten het ontslag van zijn regering aangeboden. Op verzoek van de Franse resident-generaal, Pierre Voizard, heeft hij zich evenwel bereid verklaard voorlo pig in functie te blijven. De premier heeft tot deze stap besloten, nadat tevoren twee ministers waren afge treden. Twee andere ministers dreigden af te zullen treden omdat zij niet wilden regeren tegen het belang van het Tunesi sche volk. De regering bestaat uit acht Tunesiërs, de premier inbegrepen. Dr Julius Raab, de Oostenrijkse kan selier, is gisteren te Londen aangekomen voor een officieel bezoek van drie dagen, op uitnodiging van de Britse regering. Bij zijn aankomst gaf de kanselier uiting aan de erkentelijkheid van zijn land jegens Groot-Brittannië, dat steeds, zo zeide Raab, de pogingen van Oostenrijk om zijn volledige onafhankelijkheid terug te winnen, actief heeft gesteund. Ook her innerde hij aan de van Groot-Brittannië ontvangen economische hulp. Minister Churchill heeft gisterenavond een diner ter ere van de kanselier aan geboden. De voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken van het Noorse Lager huis, Finn Moe, heeft Dinsdag op een pers conferentie verklaard, dat Noorwegen, .onder bepaalde omstandigheden" bereid zou z(jn zich bjj de E.D.G. aan te sluiten. Moe, die een tweedaags bezoek aan Bonn brengt, noemde als voorwaarde be krachtiging door Frankrijk en een zekere uitbreiding der E.D.G. tot Engeland en, zo mogelijk, de Verenigde Staten.. De herbewapening van West-Duitsland werd door de heer Finn Moe van vitaal belang geacht voor de Scandinavische lan den, die voor de verdediging van hun Zui delijke grenzen afhankelijk zijn van W. Duitsland. Voor het geval van een even tueel mislukken der E.D.G- sprak de heer Finn Moe zich uit voor een z.g. alterna tieve oplossing. Deze zou op basis van de NATO, met West-Duitsland als gelijkge rechtigde deelnemer, moeten worden ge vonden. i^nln riff leur"' -if ®e'imiteerde wijze dien wordt het verschil tussen afschrijving Dokter C. Mol, medisch adviseur van de Federatie, hield tenslotte een inlei ding over de internationale gezond heidszorg. Wanneer de overheid haar verhouding tot het particuliere initiatief juist ziet en de consequentie aanvaardt van het sa menspel in de nationale gezondheids zorg, dan zal zij er niet aan kunnen ontkomen, dat ook te doen op het inter nationale terrein. Dit houdt o.m. in, dat een representatieve vertegenwoordiging van de nationale gezondheidszorg niet volledig kan zijn met een delegatie van ambtelijke en niet-ambtelijke des kundigen, waarin een vertegenwoordi ging uit de particuliere gezondheids zorg ontbreekt. Een gelijk samenspel Naar het K.N.P. uit Washington meldt, zal heden een delegatie van zes Kroatische priesters namens de gehele Kroatische geestelijkheid in de vrije wereld aan de Uno een uitgebreid memorandum over handigen betreffende de kerkvervolging in Joego-Slavië. Reeds eerder is een soort gelijk document aan de Amerikaanse rege ring gezonden. De delegatie vertegenwoordigt 143 Kro atische priesters uit 14 landen. Het eerste deel van het memorandum, dat meer dan 30 pagina druks omvat, geeft een algemeen overzicht van de situatie in Kroatië van de tijd van Versailles tot he den. In het tweede deel wordt een over zicht gegeven van verschillende herder lijke brieven, de toespraak van mgr Stepi- nac voor het gerecht, en een brief van de bisschoppen aan Maarschalk Tito. Roemenië heeft aangeboden de diplo matieke betrekkingen met Joego-Slavië volledig te herstellen en een ambassa deur te Belgrado te benoemen, aldus een bericht van het semi-officiële persbureau Yoegopress. Roemenië wordt te Belgrado door een

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 9