De 84ste Psalm van Sem Dresden Ik ga heen met 'n dankbaar hart Peking stuurt zaakgelastigde naar Londen AMERIKA ZOU ZETEL WILLEN VERPLAATSEN *cep"° Pionier van Tilburg V.S. willen bevriende vaartuigen onder zoeken anblo'» Marco Graffi? VRIJDAG 18 JUNI 1954 PAGINA T Holland Festival JJe papierpnjzen 111 ons land onbillijkheid bij paspoortregeling K.N.A.C. richt zich tot minister College geven in de Raadzaal kx.TRA DRY v; V sherRy WaMONTIWJ®0; Nieuwe maatregelen tegen Guatemala „De man met een millioen" Nederlandse filmpremière in Maastricht Internationale Tarwe Raad Op zoek naar tarwe-importeurs Indonesisch voorstel Provinciaal bestuur voor Nieuw-Guinea Raad voor revalidatie ingesteld Nederlanders nemen deel aan VLOOTOEFENING „RHUMBA THREE" HORST (L) OFFERDE 43 PER GEZIN VOOR DE KERK Defensie-hulp en E.D.G. Frankrijk en Italië staan er slecht op TE HOGE PRIJZEN VOOR AFBETALINGSGOEDEREN TELEVISIE Oplossing van gisteren PATER HERMANS IN HONGKONG AANGEKOMEN Laatste Nederlandse missionaris gedwongen China te verlaten stuun*s door J. S. FLETCHER EXPORT LIMBURGSE STEENKOLENMIJNEN Op vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer Welter (K.N.P.) in verband met de papierprijzen op de binnenlandse markt, heeft de minister van Economische Zaken ontkennend geantwoord op de vraag of het hem bekend is dat sinds het Korea- conflict een z.g. papierconventie in het leven is geroepen, die prijsregelend op treedt op de binnenlandse markt. Wel is het de minister bekend, dat voor 'n tweetal groepen papiersoorten, n.l. wit papier en pakpapier, al sinds enige jaren vóór de tweede wereldoorlog overeen komsten van samenwerking tussen fabri kanten en groothandelaren bestaan, welke beogen de papierprijzen op de binnen landse markt te regelen Mochten deze overeenkomsten bedoeld zijn, dan kan de minister op de vraag, of deze conventies een beknotting van het vrije handelsverkeer tot gevolg hebben gehad ten voordele van enige industrieën en grootbedrijven en ten nadele van wederverkopers, verbruikers en uiteinde lijk de consument, voorshands nog geen antwoord geven. Mede naar aanleiding van enige onlangs ontvangen klachten wordt ter zake thans een onderzoek in gesteld. Het is juist, dat de betrokken binnen landse papierhandel, met name ten aan zien van de prijszetting, onder invloed van deze conventies staat. Een regeling evenwel, waarbij aan willekeurige plaat selijke groepen van verbruikers collec tieve prijzen of zelfs lagere prijzen be rekend worden dan aan bestaande weder verkopers-magazijnhouders, is de minister niet bekend. De vraag, of deze overeenkomsten sociaal en economisch verantwoord zijn, kan de minister niet beantwoorden dan nadat het genoemd onderzoek is afge sloten en zo nodig het advies van de commissie bedrijfsregelingen is ingewon nen. Overigens merkt de minister op, dat hij het met de vragensteller niet eens kan zijn, dat papier hier te lande door hoge invoerrechten wordt beschermd. Mocht het resultaat van het genoemde onderzoek daartoe aanleiding geven, dan zal de minister maatregelen op grond van het kartelbesluit nemen. De op 1 Juli a.s. in te voeren verlaging van de leges voor paspoorten en de ver lenging van de geldigheidsduur tot vijf jaar, heeft volgens de K.N.A.C. tot enke,e onbillijkheden geleid jegens hen, die vol deden aan het verzoek, dat in het begin van dit jaar werd gedaan om vooral zeer tijdig te zijn met de aanvragen voor pas poorten of de verlenging daarvan. Dit i« de reden, waarom de K.N.A.C. zich in een adres heeft gewend tot de minister van Buitenlandse Zaken. Weliswaar is een zekere restitutiemoge lijkheid geschapen, doch hiervan kan slechts een zeer kleine categorie paspoort houders profiteren. Daar het billijk schijnt dat geen van hen, die de ware burgerzin betoonden, wordt achtergesteld, heeft de K.N.A.C. verzocht de afgekondigde rege ling voor een periode van drie maanden terugwerkende kracht te verlenen en de betrokkenen tevens in de gelegenheid te stellen de hun reeds vóór de bepaalde da tum afgegeven paspoorten alsnog voor het verlengen van de geldigheidsduur tot 5 jaar aan te bieden. (De eerste bijdrage van het Concertge bouworkest aan het Holland-Festival afgezien van zijn medewerking aan „Otello" werd gisteren geleverd in de vorm van een heterogeen programma onder leiding van Eduard van Beinum. Hij dirigeerde Beethovens tweede Leo- nore ouverture krachtig, maar niet al te boeiend, wat misschien ook wel aan het stuk ligt in Arthur Rubinstein;'de onverwoestbare, speelde het 2e pianocon cert van Brahms. Hij speelde het prach tig, met zulke vitale fortissimi en zulke verfijnde pianissimi, dat men alleen daar om al geneigd was te vergeten dat dit overmatig concert zelf toch misschien niet onverwoestbaar is. ondanks een meesterwerk als het Scherzo. Daar tussen in prijkte de première van Dresdens 84° psalm (Vuig. 85) voor so praan. tenor, koor en orkest. Dit is het derde werk dat van deze componist in één jaar tjjds wordt uitgevoerd door dit orkest, en het blad „Preludium" vond dat eervolle feit het vermelden waard. Wij ook. Zonder afbreuk te doen aan de on miskenbare grote gaven van Sem Dres den moeten wij zeggen, dat die drie uit voeringen in een wanverhouding staan tot die éne, of die helemaal-geen uitvoe ring waar andere, eveneens begaafde, componisten op kunnen bogen. Als het beetje tijd, dat in Amsterdam beschik baar schijnt te zijn voor Nederlandse werken, niet met rigoureuzer onpartij digheid wordt verdeeld komt het meeren- deel van onze componisten nimmer aan bod. Deze overweging knaagt intussen niet aan de waarde van Dresdens nieuwste compositie, die blijk geeft als gewoon lijk van 's componisten muzikaliteit en vakmanschap, en bovendien van een innige bewondering voor de prachtige psalmtekst. Dresden legt hem terecht in twee delen uitéén, die resp. God dank brengen en Zijn genade afsmeken, en vervolgens Zijn goedheid prijzeneen en ander volgens de vertaling van pater Stallaert. Dresden heeft de verzen min of meer responsoriaal behandeld, en daarbij zijn executanten allerminst gespaard. Als bij gecompliceerde koorwerken had men de hulp ingeroepen van het beroepskoor der Nad. Radio Unie, dat zich moedig door de moeilijkheden heensloeg, en daarbij geen uitgesproken vocale, maar wel boeiende en dikwijls fraaie klankeffecten te weeg bracht. Ook de beide solisten, Corry Bijster en Frans Voons. kweten zich redelijk van hun taak. ofschoon speciaal Vroons niet mPORtEO JBUS BOELEN" «KNO >'35 Sem Dresden voor dit genre geschapen is en moeite had om boven het zwaar-bezette orkest uit te komen. Over Dresdens muziek zelf valt, na deze eerste kennismaking, nog moeilijk te oordelen. Feit is dat men de innerlijke noodzakelijkheid, het organisch verband tussen juist deze verklanking en de psalmtekst, vaak niet of nauwelijks kan leggen Maar hoe vaak heeft men daar, in de loop der muziekhistorie, bij vocale premières, niet naar moeten tasten? H. N. BOBADILLA Y COMPANIA, JEREZ DE IA FRONTERA Voordehandeh JACOBUS BOELEN - AMSTERDAM (Van onze Limburgse redacteur) Het sprookje van „President Robert" begon in Maastricht. In dezelfde stad draait ook bij gelegenheid van de Britse week de Nederlandse première van „De man met een millioen" (The Mil lion Pound Note), de nieuwste flimcreatie van de J. Arthur Rank Organisatie. Het beroemde verhaal, dat Mark Twain in het Londen van omstreeks 1900 laat spelen, heeft een soortgelijke intrige als de sensationele geschiedenis van het pre sidentiële jacht, met dit verschil noch tans. dat de Amerikaan Henry Adams niet in een eenzame gevangeniscel, maar in een open rijtuig aan de zijde van een charmante bruid eindigt. Op louter toevallige wijze door een weddenschap van Roderick en Oliver Montpellier, twee schatrijke broers komt de straatarme Amerikaan, die in zijn schamele plunje op zoek naar werk is, in het bezit van een millioen pond Sterling. Houdt hij deze coupure gedurende een maand oningewisseld in zijn bezit, dan bieden de beide richards hem een pracht- baan aan. Geld speelt dus de hoofdrol in deze technicolor. Alleen reeds door het bezit van dit waardevolle papiertje dat in derdaad niet wordt verzilverd krijgt Henry Adams de gelegenheid vier weken lang een duur leven in een der meest luxueuse hotels van de Britse hoofdstad te leiden. Alles buigt en knipt voor hem. Zijn naam biedt zelfs voldoende garantie voor gewaagde speculaties op de beurs. In een adellijk milieu, waar hij als vorst ont vangen wordt, geraakt hij verliefd op de beeldschone Portia Landsdowne, met ta lent uitgebeeld door de jeugdige Britse actrice Jane Griffiths. In dit weelderige bestaan, waarvoor geen shilling betaald wordt, ondervindt hij natuurlijk de nodige verwikkelingen en moeilijkheden, maar alles komt ten slotte goed terecht. Deze humoristische, vlot gespeelde en volkomen onschuldige film, waarin Gre gory Peck als Henry Adams tot en met zijn tongval toe een onvervalste Ameri kaan is. biedt de toeschouwers ruim een uur amusante ontspanning van de aller beste soort. Alleen de passage, waarin het kostbare bankbiljet door de wind voortgejaagd op de meest onwaar schijnlijke plaatsen neerdwarrelt, vonden we flauw en gezocht. De V.S. hebben, naar tot dusver bekend is, gisteren aan Zweden, Groot-Brittannië en Denemarken toestemming gevraagd de schepen van deze landen op volle zee te mogen doorzoeken om te voorkomen, dat wapens, naar Guatemala worden vervoerd. In Denemarken werd het verzoek koel ontvangen. Het Deense ministerie van bui tenlandse zaken zou de kwestie met de reders bespreken De directeur van de Deense „Verenigde Scheepvaartmaat schappij" gaf als zijn mening te kennen, dat het Amerikaanse verzoek in vredestijd zeer zeker niet ingewilligd diende te wor den. Een woordvoerder van het Britse minis terie van buitenlandse zaken verklaarde, dat Groot-Brittannië het Amerikaanse ver zoek „zorgvuldig bestudeert". In diplomatieke kringen werd er op ge wezen, dat het door de V.S. gevraagde recht van onderzoek op volle zee „ernstige kwesties met vérstrekkende gevolgen" aan de orde stelt. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken beves tigde inmiddels, dat de V.S. zich tot be langrijke niet-communistische zeevarende mogendheden met een soortgelijk verzoek hebben gewend. Naar deze woordvoerder mededeelde, was de houding van deze lan den gunstig. Inmiddels wordt nog uit New York ge meld, dat de Amerikaanse autoriteiten het paspoort van kolonel Hubert Faintleroy Julian de neger-piloot, die bekend staat als de „Zwarte adelaar van Harlem", in beslag hebben genomen, toen hij uit Parijs op het vliegveld van New York aankwam Hij zou de vorige maand gezegd hebben, dat hij militaire inkoopagent voor Guate mala was. De heer Diapari, hoofd van het „Bureau West Irian" heeft verklaard, dat het da gelijks bestuur van het bureau besloten heeft aan de opperste leiding van het bu reau (bestaande uit kabinetsleden) voor te stellen een provinciaal bestuur voor Westelijk Nieuw-Guinea te vormen. De ovewegingen van het Bureau West-Irian die daarbij golden waren, dat ..dit gebied een integrerend deel van het Indonesi sche grondgebied is, dat immers identiek is met het voormalige Nederlandsch- Indië", dat volgens het charter van de souvereiniteitsoverdracht de overdracht volledig, reëel en onvoorwaardelijk was, dat ten aanzien van West-Irian bepaald was. dat overdracht van dit gebied bin nen een jaar na 27 December 1949 na wederzijdse onderhandelingen diende te geschieden", aldus Diapari. In het charter van de souvereiniteits overdracht wordt in art. 2, lid f, ten aan zien van Nieuw-Guinea gezegd: „dat de status quo van de residentie Nieuw-Gui nea zal worden gehandhaafd met de be paling, dat binnen een jaar na de datum van overdracht van de souvereiniteit aan de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië het vraagstuk van de staatkun dige status van Nieuw-Guinea zal worden bepaald door onderhandelingen tussen de Republiek der Ver. Staten van Indonesië en het Koninkrijk der Nederlanden" Red.). Voor lichamelijke en geestelijke volksgezondheid De ministers van Sociale Zaken en Volksgezondheid, van Oorlog, van Ma rine, van Onderwijs, K. en W. en van Maatschappelijk Werk hebben besloten tot de instelling van een raad voor reva lidatie. Deze raad heeft tot taak de mi nisters te adviseren omtrent te treffen voorzieningen op medisch-sociaal gebied, waardoor voor hen, wier lichamelijke of geestelijke toestand zulks noodzakelijk doet zijn een verantwoorde revalidatie mogelijk zal worden gemaakt. Verder moet hij voorstellen doen en maatregelen treffen ter bevordering van de nodige samenwerking tussen particuliere orga nisaties onderling enerzijds en de be trokken Overheidsinstanties anderzijds op het bovengenoemde gebied. Ook moet hij maatregelen bevorderen ter stimu lering van de medisch-sociale zorg voor minder-validen door particuliere organi saties en instellingen. Behalve vertegenwoordigers van de ministers heeft in de raad een vertegen woordiger zitting van de Kruisverenigin gen en vele andere organisaties op medisch-sociaal gebied. De raad voor herstel van arbeidsge schiktheid is opgeheven. Onderscheiding. Bij K B. is ir J. S. Swierstra, te Utrecht, gewezen rijksvee- teeltconsulent, benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De Britse premier. Sir Winston Chur- besprekingen, die minister Eden met zijn chili, heeft gisteren in het Lagerhuis me Chinese ambtgenoot, Tsjoe en Lai, te Ge- degedeeld. dat communistisch China bin- nève heeft gehad. nenkort een diplomatieke vertegenwoor- China had tot nu toe gewacht met het diging onder leiding van een zaakgelastig zenden van een missie zijnerzijds, „onAlat de naar Londen zal zenden. Deze missie de Blitse politiek niet vriendschappelijk zal dezelfde status hebben als de Britse genoeg was", diplomatieke vertegenwoordiging in Pe king. De mededeling werd door het Huis met algemene instemming ontvangen. Groot-Brittannië heeft reeds vier jaar geleden een diplomatieke missie naar Pe king gezonden, in aansluiting op zijn er kenning van het nieuwe regiem in con tinentaal China. Van betrouwbare zijde wordt vernomen dat het Chinese besluit het gevolg is van Aan de vlootoefening „Rumba Three", die van 18 tot 29 Juni a.s zal worden gehouden in- de wateren rond Zuid-Noor- wegen, zal van Nederlandse zijde worden deelgenomen met Hr Ms vliegkampschip „Karei Doorman" met aan boord squa dron 860 Seafuries en squadron 2 Fire flies benevens 2 helicopters Hr Ms tor- pedobootjagers „Evertsen" en „Korte- naer", Hr Ms fregatten „De Zeeuw" en „Van Amstel" en Hr Ms onderzeeboten „Zeeleeuw" en „Zwaardvis". Het bevel over deze schepen berust bij commandeur S. den Boeft, commandant van het oefen- srnaldeel 5. De havens van Kristiansanri Horten en Oslo zullen door de schepen worden bezocht. Een van de mooiste kerken welke na de oorlog zijn gebouwd kan men vinden te Horst. Het is de dekenale kerk, §en bouw werk van architect Boosten z.g. Deze kerk moest ter voltooiing nog hebben gebrand schilderde ramen, alsmede een uurwerk met Westminsterslag. Hiervoor was in totaal nodig 43.000. Men heeft een drie daagse gesloten enveloppen-actie ter hand genomen en aan het kerkbestuur kon het benodigde bedrag ter hand worden gesteld. De dekenale kerk telt ongeveer 1000 ge zinnen, hetwelk dus neerkomt op een bij drage van 43 per gezin. De commissie van buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft zich gisteren met 18 tegen 2 stemmen en écn onthouding uitgesproken voor opschorting van militaire hulp aan de landen, die het E.D.G.-verdrag nog niet hebben geratificeerd en voor toekenning van hulp aan de landen, die het verdrag wél hebben goedgekeurd. Zoals bekend, hebben Frankrijk en Italië het verdrag nog niet geratificeerd. Volgens de betrokken resolutie komen zodoende alleen België, Luxemburg, Ne derland en West-Duitsland voor het be lastingjaar 1954/1955 voor militaire hulp in aanmerking. Frankrijk en Italië zullen alleen kunnen beschikken over de nog niet opgenomen bedragen van vorige be lastingjaren. Dn is overigens in totaal nog een aanzienlijk bedrag. De economische strafkamer van het Haagse gerechtshof heeft de 28-jarige N. J S. en de 38-jarige J. B., firmanten van de firma H. te Rotterdam veroordeeld tot geldboeten van 500 en 1500, respectie velijk ter zake van het niet juist bijhouden van de administratie en het verkopen van goederen op afbetaling tegen een veel te hoge prijs. Horizontaal: 1 vergelding, 4 dierenlijk, 8 voorzetsel, 9 voorzetsel, 10 deurknop, 13 afkeer hebben van, 15 water in Utrecht, 16 tijdperk, 18 aanzien, 19 verbouwereerd, 22 of eerder (afk.), 23 onder het nodige voor behoud (lat.), 25 geschiedenis, 29 speel goed, 31 plaats in Gelderland, 32 plaats tn Gelderland 34 ledematen, 36 voorstel, 38 verlaagde toon, 39 pers vnw., 40 muziek term, 41 deel van een effect. 20.30 Festival v. Straatsburg. 23.25 Gram. 23.45— 24.00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 m: 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Radio-Almanak 14.00 Gram 14 30 Knapenkoor. 14.45 Gram. 15.00 Knapenkoor 15.15 Gram. 15.45 Accordeonmuz. 16.00 Gram 16.15 Accordeonmuz. 16.30 Gram. 18.45 Eng. ies 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Liturgische ge zangen. 17.30 Orgelconc. 18.30 V. d. sold. 19 00 Nws. 19.40 Gram. 19.45 Omroep OmmegancK 21.15 Verz. progr. 22.00 Nws. 22.15 Vcrz. proer 23.00 Nws. 23.05 Dansmuz. 23.40—24.00 Zigeuner- muziek. 484 m.: 12.00 Gram 13.00 Nws. 13.15 Verz. progr. 14.15 Gram. 14.30 „Des Rosefikavalier", operette. 14.15 Verz progr. 16 30 Gevar. muz. 17.00 Nws. 17.15 Gevar. muz. 17.30 Jazzmuz. 18.30 Gram. 18.45 Accord, muz. .19.15 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gram 20.15 Chansons. 20.45 Hoorspel. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.55 Nws. 23.00 Gram. 23.55 Nws. BBC European Scrv. Uitz. voor Nederland 17.00—17.15 Engelse les v. beginnelingen tOb 224 en 42 m.>. 22.00-22.30 Nws. Spiegel v. d. week. Sportjournaal. (Op 224 en 75 m.). N.t.s. 16.40—18.35 Wereldkampioenschap voetbal. UruguaySchotland. Verticaal: 1 wakker blijven, 2 lust, 3 voorzetsel, 5 meisjesnaam, 6 veredelen van bomen, 7 soort, 11 lidwoord (Fr.), 12 met kettingen binden. 13 plaats in Nederland, 14 water in Friesland. 17 eerwaarde heer (lat.), 20 kloosterzuster, 21 vlaktemaat, 24 metaal, 25 bergweide (meerv.), 26 de som ma van, 27 plant, 28 meisje, 30 goud (Fr.), 33 onmeetbaar getal, 35 Europeaan, 37 familielid. Horizontaal: 6 porie, 7 laken, 9 tamelijk, 11 dok, 12 legitimeren, 15 kor, 16 niemand, 18 Leida, 20 eleve. Verticaal: 1 spatel, 2 krom, 3 verloten, 4 al, 5 enak, 8 kader, 10 kamperen, 13 ge rei, 14 nadien. 15 kalk, 17 Aden, 19 as. Het provincialaat der Lazaristen te Nij megen heeft telegrafisch bericht ontvan gen, dat pater Henri Hermans C. M. vei lig in Hongkong is aangekomen Het is nog niet bekend, wanneer hij in Neder land zal arriveren. Pater Hermans, van wie wij reeds meldden, dat hij in Hong kong werd verwacht, is de laatste Neder landse missionaris, die nog in China was en daar nu uit het land is gezet. Drie jaar geleden, nl. op 9 Juni 1951, werd hij als directeur van de middelbare school te Tientsin en als inspecteur van het missie-onderwijs 'in dit district gear resteerd en tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Enige dagen geleden werd hij plotseling uit de gevangenis ontslagen en op transport gesteld naar Hongkong. Pater Hermans, uit Maasbree afkomstig en thans 39 jaar oud, werd in 1943 priester gewijd en vertrok drie jaar later naar de missie in China. Tijdens zijn verblijf in China zijn zowel zijn moeder (1949) als zijn vader (1953) overleden. Blijkens een brief, die familieleden met Pasen jl. ont vingen, is pater Hermans nog niet met het overlijden van zijn vader op de hoogte en Kad><Jaren Hoogs' hebben. Wij hier achter tenminste wel. Meer dan genoeg. Volop genoeg, bromt een andere stem. Ik weet wel, wat ik er van denken moet, voegt een derde er bij. En óf. Natuurlijk, zegt een vierde. Dit fluisteren, knikken en brommen trekt de aandacht van de Coroner. Hij wendt zich naar de jury-bank. De voor zitter staat onwillig op. Enkelen der jury-leden, mijnheer, zijn van mening, genoeg over dit geval ge hoord te hebben. De Coroner fronste de wenkbrauwen. Hij schudt het hoofd, en merk' op, dat de verklaring van de detective Wirles- combe toch onderbroken is, dat er mis schien nog meer getuigen gehoord kunnen worden en dat hij zelf de zaak nog voor de jury zal moeten resumeren. De jury luistert echter slechts ongeduldig naar wat hij zegt. Het is duidelijk dat de me ning van de weerspannige lieden op de achterste bank gedeeld wordt door hen die vooraan zitten Ook blijkt nu, dat de tective Wirlescombe geen verdere verkla ringen heeft af te leggen, en der er ook geen andere getuigen meer te horen zijn En dus resumeert de Coroner het geval en alles wat er in de lange uren van deze Novembermorgen over gebleken is. Nu juffrouw Acock? De laatste tijd heb ik hem eigenlijk niet zien liggen, mijnheer. Gewoonlijk lag hij in een bakje op juffrouw Gemma's toi lettafel, maar ik herinner me niet hem de laatste tijd daar gezien te hebben. Hoe lang is het geleden, dat u hem gezien hebt? Juffrouw Acock denkt na, rolt daarbij de linten van haar muts op en laat haar hoofd naar éne kant hangen. Wel, misschien een maand, mijnheer. Daarna heb ik hem zoals ik zei, niet meer gezien. Dit is het einde van juffrouw Acock's getuigenverklaring. En er is dus vastge steld. dat de stiletto die Nokes gevonden heeft, het eigendom was van juffrouw Graffi. Verschillende van de juryleden beginnen onder elkaar te fluisteren. Een van de fluisteraars de achterste rij van juryleden zit helemaal te fluisteren leunt naar voren en port de voorzitter on ceremonieel in de rug. Hij steekt zijn rood gezicht over de schouder van de voorzit ter heen, en fluistert met een schorre stem Kijk eens hier. mijnheer, ik, en wij allemaal vinden, dat we nu genoer over deze zaak gehoord hebben. We weten het allang. De voorzitter doet net of hij het niet gehoord heeft. Zijn klaarblijkelijke on verschilligheid wordt beloond met een duw. die een beetje steviger is. Hoor je het niet. mijnheer? We heb ben lang genoeg geluisterd. Vertel maar aan de Coroner, dat we genoeg gehoord' De Limburgse steenkolenmijnen hebben in de eerste vier maanden van het jaar 1954 in totaal 242.026 ton steenkool naar het buitenland geëxporteerd. 123.625 ton gingen naar België en Luxemburg, 81.222 ton naar Frankrijk en 18.958 ton naar West-Duitsland. De waarde van de ge- exporteerde steenkool bedraagt bijna 14 millioen, aldus een overzicht van het C.B.S. De staatsmijnen in Limburg exporteerden bovendien 472.000 ton cokes; naar België en Luxemburg 79.004 ton, naar Frankrijk 155.160 ton, naar Zweden 167.542 ton en naar Zwitserland 24.669 ton. De waarde van de cokesexport in vier maanden be droeg ruim 31 millioen. De export van steenkoolbriketten be liep 12.595 ton en van bruinkoolbriketten 14.906 ton. De gezamenlijke waarde hier van bedroeg bijna anderhalf millioen gul den. De gegevens zijn afkomstig van het centraal bureau voor statistiek. (Wordt vervolg

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 7