Invallers hebben reeds enkele steden in handen Noodweer in Zeeland Frankrijk regering ziin nieuwe In 5 jaar bijna 10 millioen voor de kankerbestrijding VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT L Ife Een centje voor de kankerbestrijding. W ie doet er mee v Twée Guatemalaanse radio-zenders betwisten elkaar de publieke opinie Sovjet-Unie blokkeert verwijzing naar Pan-Amerikaanse conferentie I I S Het jongste en het kleinste kabinet gaat aan liet werk cents-actie zou een millioen per jaar kunnen opleveren Zes personen gereddrie vermist Aanslag op generaal d'Hauteville te Marrakesj Maandag 2^. juni 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Hagelbuien brachten enorme schade aan Zuid-Beveland Guatemala voor spoedzitting Veiligheidsraad Franse resolutie aanvaard Truman geopereerd Lustrimivergadering van liet Koningin Wilhelniinaf onds Coventry-Stalingrad- kruistocht tegen H-bom Het konijnenziekte- proces te Dreux F ranse mijn ingestort - WEERBERICHT A merikaans antwoord Dc houding van Mexico Ook in West-Zeeuwsch- V laanderen gPMBli Vier doden, zes gewonden jwnw %ifc W bS fc. >8» V ,-, ftgfSS V;. De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van héden- tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk opklaringen, later weer toe nemende bewolking met plaatselijk enige lichte regen ol motregen. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en West. Tamelijk koel weer. Dinsdag 33 Juni: Zon op 4.19 uur, onder 21.04 uur; Maan op 23.52 uur, onder 11.13 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Duisternissen om Guatemala Het paleis van de president van Gua temala, Jacobo Arbenz Guzman, dat door twee anti-communistische vlieg tuigen is beschoten tijdens een aanval op de hoofdstad - naar een correspon dent van de NBC uit Honduras be- m Dc berichten, die over de toestand in Guatemala binnen komen, zijn verward. Volgens radioberichten uit New-York, zou in een verklaring van de Guatemalaanse regering gezegd zijn, dat de in Guatemala binnengevallen strijdkrachten ter sterkte van 5000 man, 14 km zijn opgerukt. Volgens andere radioberichten zouden de opstandelingen van Honduras uit reeds 35 tot 40 km in Guatemala doorgedrongen zijn en oprukken naai de hoofdstad waarbij zij weinig tegenstand ondervonden. Reuters correspondent in de stad Guatemala telefoneerde Zaterdag naar New-York, dat de hoofdweg van de hoofdstad naar de belangrijkste haven. Puerto Barrios, was verbroken. De haven zou door de opstandelingen veroverd zijn. Volgens berichten van de Agence France Presse is de stad Guatemala sinds Vrij dagavond drie keer uit de lucht aangeval len. De laatste aanval, die Zaterdagoch tend plaats had, eiste zeven gewonden. De aanvallende vliegtuigen hadden geen herkenningstekens. De nationale radio-omroep van Guate mala, de „Stem van Guatemala", meldde Zaterdag dat de haven San Jose, aan de Stille Oceaan, door oorlogsschepen was beschoten. De oprukkende vijand had La Florida, een grensplaats, onder de voet ge lopen. De radio riep alle boeren op, om voor de regering van Guatemala te strij den. Aan de andere kant heeft „De stem der bevrijding", een tegen de regering gerich te zender in Guatemala, de bevolking aangespoord, om de zijde van generaal Castillo Armas, de leider van de opstan delingen, te kiezen. Particuliere woningen of fabrieken zouden niet gebombardeerd worden, tenzij de opstandelingen ter toe gedwongen werden. De Guatemalaanse minister van buiten landse zaken, Toriello, heeft Zaterdag in een telefonisch vraaggesprek met een Ca nadees radiostation verklaard, dat het de opstandelingen niet gelukt was belangrijke steden in handen te krijgen. Als buiten landse machten niet tussenbeide kwamen, zouden de regeringstroepen, die 7000 man sterk zijn, de aanvallers kunnen terug, drijven. De Guatemalaanse legerleiding, op haar beurt, heeft medegedeeld, dat de opstan delingen tot nu toe geen militaire actie van betekenis hebben ondernomen, doch zich beperkt hebben tot „het bedrijven van terreurdaden in het grensgebied met Honduras". De Guatemalaanse legerleiding maakte verder bekend, dat „in de Verenigde Sta ten vervaardigde vliegtuigen" der rebel len van uit bases in Honduras en Nicara gua, niet alleen terreur-aanvallen op Gua- tem'ala-stad en enkele andere plaatsen hebben uitgevoerd, doeh ook tegen de re gering gerichte pamfletten hebben uitge worpen. Naar aanleiding van betreffende vra gen heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken Zaterdag verklaard, dat er geen enkele reden was om aan te nemen, dat de wapens, die onlangs door de Ver enigde Staten aan Nicaragua en Hondu ras waren verstrekt, gebruikt werden door de anti-communistische Guatema- lanen in hun verzet tegen de regering. De wapens, zo zei de woordvoerder, waren op grond van wederzijdse defen sieverdragen naar Nicaragua en Hondu ras verzonden. Een van de clausules de zer overeenkomsten bepaald, dat de wa pens slechts gebruikt kunnen worden voor de verdediging van het continent, in overeenstemming met het verdrag van Rio. De Mexicaanse minister van defensie en stafchef, generaal Xomas Sanchez Hernandez, heeft Zaterdag in een ver klaring voor de pers medegedeeld, dat zijn regering zich zal verzetten tegen gebruikmaking van Mexicaans grondge bied door gewapende groepen, die Gua temala zouden willen binnenrukken. Verscheidene groepen studenten heb ben zich Zaterdag naar de Guatemalaan se ambassade te Mexico begeven om ge tuigenis af te leggen van hun solidari teit met mala. volk en regering van Guate- L uchtdiensten gestaak t Vernomen wordt nog, dat na de „Pan American Airways" en enige andere luchtvaartmaatschappijen, ook de K.L.M. haar dienst op Guatemala heeft gestaakt. richtte. De officiële omroep van Gua temala had reeds eerder bericht, dat 12 vliegtuigen de stad hadden gebom bardeerd en andere steden hadden aangevallen. Zaterdagmiddag heeft boven Zuid-Be veland een noodweer gewoed, dat in tien minuten ontzaglijke schade heeft aangericht aan de fruitteelt en aan de landbouwgewassen. Het is van de Oos- terschelde komen opzetten en in een smalle strook, via Wemeldinge over Kat- tendijke, Kloetinge, langs de Westkant van Goes en 's Heer Abtskcrke getrok ken, met uitschieters naar Nisse, en toen gedraaid om over 's Hecrenhoek langs De Veiligheidsraad der V.N. is gister avond in buitengewone zitting bijeen gekomen ter bespreking van dc klacht van Guatemala, dat Honduras en Nica ragua „op instigatie van bepaalde mo nopolies" agressie tegen deze Midden- Amerikaanse Republiek hebben plcegd. Nadat de Raad zonder debat en eens gezind had goedgekeurd, dat de klacht op de agenda zou worden opgenomen, stelden Brazilië en Columbia onmiddellijk voor de klacht te verwijzen naar de Pan-Ame- rikaanse conferentie. De voorzitter, ds Amerikaan Henry Cabot Lodge, verklaar de, dat een daartoe strekkende resolutie door beide landen was ingediend en dat hij een brief van dezelfde strekking van de Cubaanse delegatie had ontvangen. Guatemalaans standpunt Dr Eduardo Castillo-Arriola van Gua temala zette het standpunt van zijn land uiteen. Hij verklaarde, dat „expedition- naire strijdkrachten, die deel uitmaken van een onwettige internationale organi satie", een invasie hadden gepleegd tn zijn land. De vertegenwoordiger van Guatemala vervolgde: „Een bewijs van de vredelie vende bedoelingen van Guatemala is, dat het leger de wapens niet wil opnemen om deze agressie terug te slaan, voordat de Veiligheidsraad al het mogelijke heeit gedaan om nutteloze bloedverspilling te voorkomen". Dr Castillo-Arriola zeide, dat de „oude tyrannieke regeringen van Guatemala" twee Amerikaanse maatschappijen de buitensporigste voorrechten hadden verschaft en dat Guatemala gedurende jareh door deze maatschappijen was uit gebuit. Deze belangengroepen nu had den de steun van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken, zo zeide hij. Hij wees erop, dat Dulles, en een j ambtenaar van zijn ministerie. Moors Cabbot. „zeer nauwe betrekkingen" met de „United Fruit Company", een van de gewraakte, maatschappijen, onderhielden. Sovjet-veto Op de door Brazilië en Columbia in gediende resolutie om de kwestie naar de organisatie van de Amerikaanse sta ten te verwijzen, stelde de Franse afge vaardigde, Hoppenot, een amendement voor. dat onmiddellijk door de beide in dieners aanvaard werd. In dit amendement wordt aangedron gen op beëindiging van verder bloedver gieten en wordt alle leden der V. N. verzocht zich te onthouden van steun aan een dergelijke activiteit. Dit amendement verwierf de instem ming van alle leden en oogstte een be dankje van de Guatemalaanse vertegen woordiger. De BraziliaansColumbiaanse resolutie echter stuitte op het 59ste veto van de Sovjet-Unie. Haar woordvoer der, Tsarapkin, uitte scherpe beschuldi gingen en beledigingen aan het adres der V. S., welke doop de V. S. gedelegeerde Lodge met heftigheid werden beantwoord. Door het veto echter was de Braziliaans Columbiaanse resolutie van de baan. En daarom kleedde de Fransman Hoppenot zijn amendement thans in de vorm van een zelfstandige resolutie. Deze werd daarop aanvaard. Nadat hierna nog eenmaal de Guatema laanse vertegenwoordiger het woord ge vraagd had om de hoop uit te spreken, dat deze resolutie voldoende moreel gezag zou hebben om de betrokken staten er toe te bewegen hun grenzen te doen sluiten, werd deze speciale zitting van de Veilig heidsraad, welke vijf uur had geduurd, gesloten. Borssele naar de Wester-Schelde te trek ken. In deze smalle strook is zeer grote schade aangericht. Op een hoeve tussen Goes en 's Heer Abtskerke vond men een uur na de bui nog klonten hagel liggen, die samen 20 tot 30 kilogram wogen. In Wemeldinge werden dakramen uitgeslagen en in 's Heer Abtskerke werden de ruiten van de platte kassen geheel verbrijzeld. In Borssele werden bomen van 30 jaar oud ontworteld uienvelden geheel kaal geslagen en velden met vlas vernietigd. Vele fruitkwekers hebben hun risico on dergebracht by verzekeringsmaatschap pijen, doch de kwekers die dit niet ge daan hebben zyn vrijwel geruïneerd. De uitschieters te Nigse aan de Oostkant van Goes en in Lewedorp brachten ook schade, doch niet zo ernstig. Er schijnt gemiddeld "a procent van de oogst ver nield te zyn. lil Goes werden in sommige straten de ratten tut de riolering gespoeld. Een ge deelte van het ziekenhuis aan de Oost- wal kwam onder water te staan en ook in het Oosten van de stad zijn verschei dene percelen ondergelopen. Boven t Westelijk deel van Zeeuwsch- V laanderen hebben Zaterdag ook hevige onweders gewoed die gepaard gingen met zware slagregens en hagelbuien. Er werd grote schade aan het gewas aange richt. Op verscheidene plaatsen stond het land blank. De kade van Breskens kwam onder water te staan. De 70-jarige Amerikaanse oud-presi dent, Harry S. Truman, is Zaterdagavond in een ziekenhuis te Kansas-City opgeno men voor een spoedoperatie wegens acute blindedarm-ontsteking. Zijn lijfarts, dr Wallace Graham, heeft de operatie uitgevoerd. Eerst na afloop werd bekend gemaakt, dat de oud-presi dent tegelijkertijd aan de galblaas was ge opereerd. De toestand van de patiënt geeft niet de minste reden tot bezorgdheid. Dc Franse premier, Pierre Mendès-France is cr, in recordtijd, in geslaagd zijn nieuwe kabinet te vormen. Zaterdag j.l., dus in minder dan twee dagen nadat hij van de Nationale Vergadering de investituur liad ver kregen, heeft hij de lijst van ministers aan president Coty kunnen over handigen. De nieuwe regering onderscheidt zich van haar voorgangsters in twee opzichten. Op de eerste plaats is zij kleiner dan de meeste vroegere regeringen. Zij telt n.l. 29 leden (zestien ministers cn dertien staats secretarissen), terwijl de vorige regering 38 leden telde cn de meeste vroegere regeringen een gemiddeld ledental van 40 hadden. Op de tweede plaats onderscheidt liet nieuwe kabinet zich van zijn voorgangers door dc jeugdige leeftijd van zijn functionarissen. Het heeft zes leden die jonger dan veertig jaar zijn, terwijl niemand ouder is dan zestig jaar. De 47-jarige Mendès-France was zélf de jongste afgevaardigde en vervolgens Frankrijk's jongste minister, toen hij een functie bekleedde in de eerste na-oorlogse regering van generaal De Gaulle. Vijf der pas benoemde ministers en zeven staatssecretarissen liebhen voor dc eerste maal een hoge functie. De meeste benoemingen van Mendée- France zijn nieuw. Volgens traditie presenteert een nieuwe premier zijn kabinet aan de Nationale Vergadering voor een soort tweede ver trouwensvotum, hoewel dit echter niet grondwettelijk is vereist. Mendès-France breekt thans klaarblijkelijk met deze tra ditie en reserveert een dergelijke stem ming voor 20 Juli, wanneer hij verslag zal uitbrengen over zijn onder' andelingen te Genève. Intussen heeft de nieuwe premier gis teren reeds een onderhoud gehad met de Britse minister van buitenlandse zaken, Eden en met Bedell-Smith die op terug reis uit Genève waren. Met minister Eden sprak de premier over de Geneefse con ferentie en over de komende Brits-Ameri kaanse besprekingen te Washington. Eden toonde zich na afloop zeer tevre den over „de grote mate van overeen stemming" die bleek te bestaan over da onderhandelingen te Genève. Diplomatieke waarnemers concluderen hier uit, dat beide regeringer het in feite eens zijn over de concessies die kunnen worden gedaan aan de communisten in Indo-China en dat Groot-Brittannië de Franse premier volledig zal steunen bij zijn pogen om tegen 20 Juli een staking van het vuren in Indo-China tot stand te brengen. Franse waarnemers zijn van mening, dat Mendès-France aldus in de eerste 24 uur van zijn bewind reeds een opmerke lijke consolidatie in de Frans-Britse be trekkingen tot stand heeft gebracht. De minister van defensie, de Gaullist generaal Koenig, heeft zijn ambt aan vaard op voorwaarde, dat alle beschikbare versterkingen behalve dienstplichtigen naar Indo-China zouden worden gezon- An afloop van clr llaringrit uerd 'n rondtocht door I Inurdingcn gehouden. Men ziet op dc foto bromfietsers dc Wcstcrhavenkadc passeren. (Van onze correspondent) Op enigszins feestelijke wijze heeft de Nederlandse vereniging tot steun aan het ..Koningin Wilhclminafonds" voor Kankerbestrijding Zaterdag .11. in ..Espla nade" te Utrecht haar eerste lustrum her dacht. In zjjn openingsrede gaf mi J. Th- Bon nerman, voorzitter van het Fonds, een overzicht van de gevoerde actie in de af gelopen jaren, waarbij hij met grote er kentelijkheid gewaagde van de royale steun van het Nederlands bedrijfsleven, dotaties en contributies van particulieren enz., welke de organisatie in staat stelden om in vijf jaar tijds een bedrag van rond 9.3 millioen gulden voor de kankerbestrij ding beschikbaar te stellen. Ook het rijk, de provincies en vele ge meenten hebben hierin hun aandeel bij gedragen. De rijkssubsidie ad t 25.000 voor het Ned. Kankerinstituut achtte de voor zitter echter een onvoldoende bijdrage Ook de steun uit de particuliere- en be drijfssector zou z.i. nog aanzienlijk opge voerd kunnen worden. Wanneer slechts de helft der beroeps bevolking van ons land (totaal 4.200.000) meedoet aan de één-cent-actie van het Koningin Wilhelminafonds aldus mr Bonnerman dan betekent dat voor de kankerbestrijding een vast inkomen van een millioen gulden per jaar. De burgemeester van Coventry, de Britse industriestad, die in de tweede wereld oorlog tengevolge van de Duitse bombar dementen practise!) met de grond gelijk werd gemaakt, heeft in een brief aan de Russische ambassadeur te Londen, Jacob Malik, voorgesteld, dat Coventry en, Sta lingrad gezamenlijk een beröep doen op de V. N. om de waterstofbom te verbie den. In zijn brief wijst de burgemeester erop, dat de volkeren van de wereld sa men moeten komen om aldus uiting te ge ven aan hun afschuw tegen het gebruik van zulke wapens. De burgemeester is verder van mening, dat er ter wereld geen twee andere steden zijn die, door geza menlijk op te treden, méér de aandacht zouden hebben. Onlangs besloot Coventry zijn lucht beschermingsorganisatie te ontbinden, om dat er toch geen verdediging tegen de H-bom mogelijk zou zijn. Zoals de feestredenaar tijdens de lus trumvergadering, dr W. F. Wassink, oud- directeur van het Antoni van Leeuwen hoekhuis te Amsterdam, aan de hand van grafieken demonstreerde, valt er in dc kankerbestrijding in de laatste dertig jaren oen niet onbelangrijke verbetering te be speuren. Er is een duidelijke verschuiving te constateren in de verhouding tussen d< gunstige en de ongunstige genezingskan sen. Wij danken dit, aldus dr Wassink voor een groot deel aan de vrouw, dii meer dan vroeger geneigd is op waarschu wende verschijnselen acht te slaan en d< moed heeft, daar naar te handelen De registratie der gevallenvan kanker die dank zij het K.W.F. eindelijk is ver wezenlijkt, kan ons leren hoe liet in Ne derland gesteld is met het tijdig komen der patiënten. Angst moet verdwijnen Zuster S. II. Joosten, sprekend over de zorg voor de kankerpatiënt buiten het ziekenhuis, merkte o.a. op, dat in vele gevallen de onwil om zich onder behan deling Ie stellen zijn oorzaak vindt in de angst voor de ziekte, welke er bij de mensen diep in zit. Met voldoening con stateerde zij, dat men er ook in ons land zo langzamerhand van overtuigd is ge raakt, dat de nazorgdienst in een bestaan de behoefte voorziet. den. Dit is in overeenstemming met de belofte van de nieuwe premier om de Franse expeditionnaire macht zoveel mo gelijk te beschermen tijdens de loop der onderhandelingen te Genève. De premier heeft een nieuw ministerie voor Tunesië en Marokko ingesteld en erop aangedrongen een liberale politiek te vol gen tegenover het Noordafrikaanse na tionalisme. Het strafproces tegen prof. Armand De- ville, wegens verspreiding door deze ge leerde van de>z.g. konijnenziekte door in enting van een aantal dezer dieren met de smetstof van die ziekte en vrijlating der ingeënte exemplaren is tot Juli verdaagd. Alsdan zal de officier van justitie in deze zaak conclusie nemen. Zaterdagmorgen werd uit de spoorbrug te Baanbroek in de lijn Dordrecht- Sliedrecht een overspanning van 30 meter tijdelijk door de bok „Herauli" uitgevaren, om het nieuw gebouwde motorschip „Schouten" door te laten, culiere doeleinden een dergelijke maat regel getroffen werd. De doorvaart is n.l. noodzakelijk voor de afbouw van het schip. De „Schouten" passeert op deze foto de spoorbrug. Rechts in de takels de verwijderde overspanning. Een Convair van de Zwitserse lucht vaartmaatschappij „Swiss Air", die op weg was van Genève naar Londen, heeft Zaterdagavond laat, tengevolge van motor storing, op ongeveer een mijl van Fol kestone een noodlanding op zee gemaakt. Van dc negen inzittenden konden de v|er leden van dc bemanning en twee van de vijf Britse passagiers door dc redding boot van Folkestone worden gered. Naar de drie vermisten, twee vrouwen en een l2-,iarigc jongen, wordt nog gezocht. De zes geredden, gezagvoerder Jacob Glattenagg, de tweede piloot Walter Flach- man, de steward Walter Werlik, de stewar dess Kathleen Lucksinger en de belde vrouwelijke passagiers Eileen Metcalf en Myrtle Watson, waren ongedeerd. Het vliegtuig was om 21 uur uit Genève vertrokken. Om 23.20 had het gemeld, dat het een motorstoring had eri hoogte ver loor. De gezagvoerder poogde nog een Amerikaanse luchtbasis in de omgeving van Folkestone te bereiken, doch moest vóór de kust van deze stad op zee landen Dank zij het feit, dat de gezagvoerder, voordat het toestel op het water neer kwam de landingslichten had ontstoken, was er spoedig hulp aanwezig. Bij zijn aankomst te Folkestone deelde de gezagvoerder mede, dat niet zozeer de motorstoring dan wel een acuut brandstof gebrek hem tot dalen gedwongen had. De steward vertelde, dat het vliegtuig nog ongeveer een kwartier was blijven drijven. Hij was op de staart geklommen om met een lantaarn signalen naar de kunst te geven. Er waren geen zwemvesten aan boord. De zes geredden waren dan ook aan het einde van hun krachten, toen zij na een uur in het water te hebben doorgebracht, werden opgepikt. De drie vermisten kon den niet zwemmen. Het laatste wat men van hen gezien heeft was, dat zij zich vastklampten aan de staart van het vlieg tuig. Men neemt aan, dat zij verdronken zijn toen de staart van de Convair zonk. Dc Franse bevelhebber in het gebied van Marakesj, generaal d'Hauteville, is gistermorgen gewond door een revolver- aanslag. De aanslag werd gepleegd toen de gene raal, zoals hij dat gewoon is, te voet op weg was naar de H. Mis in een kleine kapel te Marrakesj. Een Marokkaan, die hem blijkbaar had opgewacht, trot hem in de rug, in de buurt van de lever. De moordenaar vluchtte per fiets en wist te ontkomen. Drie Marokkanen die poogden hem te grijpen, werden eveneens gewond. Generaal d'Hauteville bleef, leunend op zijn stok, rechtop staan. Hij werd aan stonds te hulp gesneld door een Arabier, die hem in zijn wagen naar het ziekenhuis vervoerde. De generaal werd terstond geopereerd. Zijn toestand is ernstig, doch met verontrustend. De laatste tijd werden voortdurend terreurdaden door extreem-natonalistische elementen in Marokko gepleegd. Zaterdag zijn 26 terroristen gevangen genomen. Zij bekenden schuldig te zijn aan 13 moorden. Door een mijngasontploffing in een mijn tn de omgeving van Arras (Atreeht) in N.W.-Frankrijk, aijn gistermorgen vier mijnwerkers om het leven gekomen en zes gewond, onder wie vijf ernstig. Er zijn reddingsploegen uitgerust om te trachten twee andere mijnwerkers, die zich ten gevolge van een instorting nog in de mijn bevinden, te redden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1