De jongen van Devondie werd van Duitsland a postel De 7e haringrit naar Vlaar dingen Reactie van N.V.V. op rede van K.A.B.-voorzitter Biënnale per gondel geopend Sterke persoonlijkheden hebben harde dobber INVASIE IN PLYMOUTH TWEEDE DIRIGENTENCURSUS P.E.N.-congres. begint Gloeilampjes Mgr dr B. J. Alfrink woonde de plecktig- lieden bij Neonkruis het baken der schippers Aartsbisschop-coadjutor vloog naar Plymouth Twee Amerikaanse afgevaardigden in kantoor overleden Geslaagd toeristisch evenement 26 Candidaten uit 14 landen Twee jongens in de Waal verdronken De heer Middelhuis „de radicale liaan" Max Ernst eerste bekroonde te Venetië Landdag St Adelbertvereniging Pater Van Waesberghe S.J.: „Bisschoppelijk Mandement een document van christelijk personalisme" PLYMOUTH, Zondagavond. Het is vandaag een invasie in Plymouth. Nret van de Spaanse Armada, die Drake, zonder zich te laten storen in het balspel, hier van de kade af zag naderen, maar van het rood en paars van Kardinalen en Bisschoppen, die hier hijeen zijn gekomen voor de viering van het twaalfde eeuw feest van Bonifatius' marteldood. Nooit heeft het rustige graafschap Devon met zijn weinige katho lieken, zoveel Kardinalen en Bisschoppen bijten gezien. Op-de prachtige zomeravond voor het feest, wandelend langs Plymouth Hoe met het monu ment van Drake op de plaats, waar hij de Armada Gisterenavond gingen onze ge dachten- vooral naar de jonge Be nedictijner monnik van Devon, Winfred, die hier uitkeek over de zee, vastbesloten over te steken naar het vasteland om de leer van Christus te prediken in Europa. In die roemrijke achtste eeuw is de jonge monnik uitgevaren om Europa weer terug te geven de cultuurschat, die Engeland zelf rechtstreeks van Rome via Augus- tinus en indirect via Ierland van Europa ontvangen had en had be waard gedurende de donkere da gen op het vasteland. Herdenking in Buck fast zou hebben zien naderen, trokken vanzelf de historische herinneringen die deze oude haven stad van Devon oproept aan mij voorbij. \'oor het Engeland van de moderne tijd is Plymouth een van de springplanken geweest voor de opbouw van het imperium, toen een zeerover-held als Drake 375 jaar geleden van Plymouth uitvoer met zijn beroemde schip „Gol den Hind" en landde in Californië. Niet voor alle Engelsen waren de tijden toen zo hoopvol. Want op diezelfde kust landde in diezelfde eeuw in vermomming de vurige apostel Cutlibert Mayne, die als eerste martelaar zou vallen in Devon. ]n Grevenbicht: De les vergeten? Openluchtspel in het stadion Pontificale Middagmis GRIEKENLAND DEMOBILISEERD KAAS ZOEKT KAAS BOUW VAN NED. SCHEPEN OP HAMBURGSE WERF Kortere levertijd dan in Nederland Vereenzaming en angst De reacties MAANDAG 21 JUNI 1954 PAGINA 9 Grootse Bonifatius-viering in het land van zijn geboorte Deze grote zoon van Benedictus werd gisteren geëerd in de prachtige abdijkerk van Buckfast, die de zonen van Benedic tus in deze eeuw met eigen handen in a diaspora van het Engelse kat!ho 1 hebben gebouwd. Het ruime priesterkoor met zijn van goud fonkelende hoge al taarstuk was gevuld met 27 bisschoppen en 15 abten, toen Kardinaal Fnngs van Keulen de Pontificale Hoogmis begon, met op een aparte troon gezeten Kardinaal Griffin van Westminster en Kardinaal Wendel van Mürichen. Tijdens de Pontificale H. Mis werd de leestpredicatie gehouden door de Aarts bisschop van Westminster Kardinaal Griffin, die als tekst had gekozen de woorden van Ecclesiasticus: .,Laat ons nu appél houden van de beroemde mannen, die onze vaderen waren, lang geleden." De eeuw van het martelaarschap is nog altlid contemporaine geschiedenis" zo sprak de Kardinaal, „maar toch schijnen de gebeurtenissen van vandaag., omdat alle omstandigheden ons bekend zijn, min. der spectaculair dan die van vroeger. Toch was de zaak waarvoor ze gevallen In een tot parochiehuis omgetoverd deel van de schipperskerk van Papenhoven- Grevenbicht heeft de heer G. Weber als afgevaardigde van de Katholieke Natio nale Bond voor E.H.B.O. een neonkruis overgedragen aan de rector der kerk, de zeereerw. heer Engwegen. Dit neonkruis was de beloning voor de goedgeefsheid der schippers-parochianen, die tijdens de Steentjesactie 1953 voor de afbouw van de Katholieke Universiteit van Nijmegen het relatief grootste aantal steentjes afnamen van alle parochies in Nederland. Deze overdracht geschiedde Zondagmid dag onmiddellijk na de plechtige H. Mis, die werd bijgewoond door alle parochia nen, voor zover niet per schip onderweg, alsmede door het gehele kerkbestuur. Tijdens de daarop .olgende koffietafel deelde rector Engwegen mede, dat, toen het bekend werd, dat zijn parochie het zijn, dezelfde. De wijze waarop de Kerk vandaag missionneert is gewijzigd wat dc methode betreft en daarom hebben de apostelen van het verleden een heldhaf tigere en ruigere gestalte". In beeldende taal beschreef de Kardi naal daarna de marteldood van de oude Aartsbisschop, die nog eenmaal het H. Vormsel wilde toedienen aan de bekeer lingen onder de Friezen, het land van zijn eerste apostelliefde. In een kort over zicht schetste de Kardinaal de lange weg van Crediton naar Dokkum. „Vandaag," zo besloot de Kardinaal in zyn peroratie ..beginnen wü in een Bene- dictijner Abdij de lof van deze grote Engelsman. Kan het zijn, dat het geldt voor Winfred van Crediton, beter bekend als Bonifatius van Duitsland, dat een profeet'niet geëerd wordt in eigen land? Hebben wij misschien uit het oog verlo ren de grote les, die deze grote man ons leerde? Moge God geven, dat deze vie ring in ons hart ontsteke dezelfde missie ijver en liefde voor God, die het hart van Winired ontvlamde en hem leidde van zijn klooster naar zijn weergaloze pres taties op het vasteland van Europa. Moge God het geven, dat zijn voorbeeld een be- Detail van de prachtige doopvont in Buckfast Abbey zicling worde voor die priesters, die van daag van dorp naar dorp trekken om het geloof van hun kudde te bevestigen en de geestelijke noden van het volk te le nigen. Moge God het geven, dat het volk van zijn geboortegrond in West-Engeland prkenne dat het geloof van Winfred nog ender hen leeft. Moge door de voorspraak van deze grote heilige de eenheid weer hersteld worden in Duitsland, moge God het geven dat in Europa weer heerst de vrede van Christus, waarvoor deze zoon van Benedictus zulk een grote bijdrage heeft geleverd." De meesterhand van Alan Rye, die reeds zoveel historische spelen heeft ge regisseerd in "het grote Wembley-Stadion, is deze middag er ook weer in geslaagd het leven van Bonifatius in een kleurrijke processie van levendige taferelen te laten voorbijtrekken aan de tienduizenden, die in het voetbalstadion van Plymouth wa ren bijeengekomen van alle uithoeken (Van onze Amsterdamse redactie) Met de Convair „Albert Cuyp" van de K.L.M. is om half twee Zaterdagmiddag Z.H. Exc. mgr dr B. J. Alfrink naar Engeland ver trokken, waar hij op uitnodiging van de bisschop van Plymouth dezer dagen juist benoemd tot aartsbisschop van Birmingham de plechtigheden bijwoonde die dit weekeinde ter gelegenheid van de herdenking van 't feit, dat twaalf eeuwen 8®'®den de Angelsaksische apostel St. Bonifacius in Dokkum de marteldood stierf, in Plymouth gehouden werden. De aartsbis schop-coadjutor van Utrecht was vergezeld van zijn secretaris, dr T. J. Roorda en van prof. Th. Zwart kruis van het seminarie Hageveld, van wiens hand onze lezers hier naast een verslag van de piechtig- heen aantreffen. Vandaag zullen de gasten een ex- cursie maken naar Bonifacius' ge boorteplaats Buckfast. Mgr Alfrink, die m Engeland het gehele Neder landse Episcopaat vertegenwoor digde, keert vanavond op Schiphol terug. De Amerikaanse senator Lester Hunt, democratisch afgevaardigde voor Wyo ming, is Zaterdag met een schotwond in het hoofd in zijn kantoor in de senaat aangetroffen. Zijn toestand was ernstig en hij is enkele uren later in een ziekenhuis overleden. De politie is van mening, dat de senator de hand aan zich zelf ge slagen had. Dinsdag j.l. had Hunt medegedeeld, dat hij zich bij het aflopen van zijn ambts periode, op 3 Januari a.s., niet meer candidaat zou stellen met het oog op zijn gezondheidstoestand. De democratische senator Earle Cle ments verklaarde, dat Hunt zich zorgen had gemaakt over zijn slechte gezond heidstoestand. Na de dood van Hunt is de verhouding in de senaat: 47 democraten en 47 republikeinen. Er is één onafhanke lijke senator. Op dezelfde dag is ook de vertegenwoor diger van Hawaii in het Huis van Afge vaardigden, de republikein Joseph Far- rington, dood in zijn kantoor gevonden. Volgens de politie had zijn overlijden een natuurlijke oorzaak. De stemverhouding in het Huis van Afgevaardigden ondergaat hierdoor geen verandering, aangezien de afgevaardigde van Hawaii geen stemrecht heeft. Dit gebied bezit nl. nog niet de status van „staat". In de K.R.O.-studio werd Zaterdagmid dag een internationale dirigentencursu9 van de Nederlandsé Radio Unie geopend De programmacommissaris van de Neder- 'andse Radio Unie, de heer J. B. Broeksz, wees er tijdens zijn openingsrede o^ dat men uver de gehele wereld kampt met een groot gebrek aan dirigeertalenten. Voorts is er voor de schaarse talenten te weinig gelegenheid zich practisch te kun nen bekwamen. Door het organiseren van een internationale dirigentencursus wil de N.R.U. eraan medewerken deze euve len op te heffen. Er zijn voor de drie-weekse cursus 26 gegadigden uit veertien landen toegela ten. Zij resteerden na een selectie, waar- neonkruis had gewonnen, het kerkje nog! voor 38 dirigenten uit vijftien landen zich geen toren bezat. Deze werd toen meteenhebben opgegeven. Deze selectie geschied- maar gebouwd, ofschoon het wel zorgen met zich meebracht. Met grote vreugde en dankbaarheid werd dan ook het onver wachte aanbod van iemand uit de aanwe zigen, die onbekend wenst te blijven, aan vaard, dat hij de bouwkosten van het (be scheiden) torentje cp zich wilde nemen. de uiterst nauwkeurig op advies van een commissie, waarin o.a. Willem Andriessen en dr Rudolf Mengelberg zitting hadden. Alle cursisten worden aan het einde van de cursus in de gelegenheid gesteld een uitvoering van het Omroep Kamer Orkest of het Radio Philharmonisch Orkest te leiden. De cursus wordt dit jaar voor de tweede maal gehouden. Verleden jaar boekte men dermate goede resultaten dat een voortzetting van dit initiatief door de N.R.U. alleszins verantwoord wordt ge acht. Namens Minister mr J. Cals van O. K. en W. sprak de raadsadviseur in alge mene dienst van dit Ministerie, mr H. J. Schölvink, die van de warme belangstel ling' van regaringszijde voor de cursus getuigde. Hij wenste de cursisten eenvoud en verantwoordelijkheidsbesef toe en hoopte dat zij door hun werkzaamheden I - - de medemens zouden kunnen voeren naar j Heilig Geloof heeft, gebracht, een dieper en beter geluk. DRS TH. ZWARTKRUIS van Devon en ver daarbuiten. In een bonte afwisseling, rijk aan beweging en kleur, tekende zich op het groene gras tapijt het imponerende missionarisleven af van deze onvermoeibare apostel die geen ogenblik heeft, geaarzeld in de dienst van Christus sinds bij een wegkruising in Devon de prediking der missionarissen in hem de vonk van het apostolaat ont stak tot het ogenblik, dat hij viel door de hand van de heidense Friezen in Dokkum Dit fascinerende openluchtspel bereikte zijn hoogtepunt in de zending van Bonifa tius door Gregorius n, de ontmoeting tus sen Willibrord cn Bonifatius te Utrecht en de kroning van Pepijn tot koning der Franken. Het spel bereikte echter zijn climax met de marteldood van Bonifatius in Friesland. De dreiging van de hei dense Friezen op ]let rechter vlak van het veld komt steeds naderbij en we zijn getuige van de laatste daad van St. Bo nifatius op deze aarde. Terwijl prachtig de stem van de com mentator door het stadion klinkt: „Ter wijl Bonifatius de H. Schrift opheft in zijn handen als zijn enig schild, doorboort de stoot van het zwaard het Evangelie boek en doodt de Heilige Apostel." Eer biedig wordt hij gedragen naar zijn rust plaats in Fulda. ,,Daar rust hij vandaag nog in Fulda, de jongen van Devon, die apostel werd van Duitsland." De begeleidende tekst werd voortreffe- 'ijk gezegd door de regisseur en schrijver van het spel en de bekende beroepsactrice Mary O'Farrell. Om precies vier uur, met Engelse stipt heid in de uitvoering van het program, trok de lange stoet van Kardinalen en Aartsbisschoppen waaronder de ver trouwde gestalte van de Aartsbisschop- Coadjutor van Utrecht, mgr dr B. J. Al frink abten en prelaten het stadion binnen voor de pontificale Hoogmis- die opgedragen werd onder de overhuiving van een baldakijn in de vorm van de ka thedraal van Plymouth. Kardinaal Wen del droeg de Pontificale H. Mis op, die besloten werd met de voorlezing door Kardinaal Griffin van een schrijven van Z.H. dc Paus, waarin Deze zijn gelukwen sen aanbood aan Zijn zonen cn dochters in Engeland en dc landen, die hier verte genwoordigd waren en waarin Hjj Z\jn Zegen schonk met volle aflaat. Langzaam en met melodieuze stem gesproken, klon ken door het stadion de woorden van de plechtige pauselijke zegen, die namens de Paus door Kardinaal Wendel werd gege ven als een bezegeling van de grootse herdenking. Een dankwoord werd tenslotte gespro ken door de Bisschop van Plymouth Mgr Grimshaw. Toen het stadion leegstroomde werden de Bisschoppen tegengehouden door de enthousiaste menigte, die de zegen en de handtekening vroegen van de Bisschop pen en de Aartsbisschop-Coadjutor van Utrecht- Mgr Alfrink kon slechts met grote moeite zijn auto bereiken, omgeven door de velen, die zijn handtekening vroegen als herinnering aan een glorieus feest, waarin Bonifatius geëerd werd door het volk van zijn geboortestreek en de afgevaardigden van de landen, welke hij Bij het baden in de rivier de Waal on der Druten zijn Zondagmorgen circa 10.30 uur twee jongens uit Druten, na melijk K. en H. verdronken, respectieve lijk 18 en 16 jaar. Hun lijken zijn later op de dag gevonden. De Griekse minister van defensie heeft Zaterdag de demobilisatie van 16.000 offi cieren en manschappen bevolen, als eer ste uitvoering van het plan tot vermin dering der militaire uitgaven. Het plan is onlangs door maarschalk Papagos bij de Noord-Atlantische Ver dragsorganisatie en de Amerikaanse rege ring ingediend. Alkmaar, het centrum van de Neder landse kaasindustrie, heeft Cheddar, het Engelse kaascentrum, uitgenodigd om twee afgevaardigden te zenden naar de viering van het zevenhonderdjarig bestaan van de stad. In de uitnodiging, die gericht was tot de burgemeester van Cheddar, werd onder meer gezegd: „In verband met de feestelijkheden, nodigen de burgemeester en wethouders van Alkmaar de burge meesters van steden in Europa uit, welke steden haar namen aan een beroemde kaassoort hebben gegeven, om met hun dames een bezoek aan Alkmaar te bren gen". Chfddar, in het graafschap Somerset, is een klein stadje, dat bestuurd wordt door een gemeenteraad, die wordt voorgezeten door de heer E. W. Hill. De raad heeft het voornemen te kennen gegeven de uit nodiging te aanvaarden. De Haringrit 1954, de 7de in de rij, wel ke telkenjare wordt georganiseerd, is, mede dank zij het fraaie zomerweer, uit stekend geslaagd. De rallye bracht drukte en vrolijkheid in de stad en Vlaardingen heeft zijn hon derden gasten weer een hartelijke ont vangst bereid. Vanaf de gemeentege bouwen wapperde de vlag en ook tal van particulieren langs de route Schiedamse- wegHandelsgebouw hadden de natio nale driekleur uitgestoken. De winkeliers, welke zich hadden aan gesloten bij de actie „Bal op" hadden de fleurige ballen uitgehangen en de onbe kende „haringjager" ging rond om klanten, welke zich bij zijn verschijnen in de zaak bevonden, een waardebon te overhandigen. Zo stond deze haring rit volledig in de belangstelling der be volking en de drukte bereikte zijn hoog tepunt in de middaguren, toen de ver keerspolitie de handen vol had, om het verkeer in de binnenstad te regelen. De oude havenbrug en omgeving was hiervoor wel een duidelijk bewijs. Alle lof echter voor de uitstekende organisatie van de politie, waardoor al les een vlot verloop had. De deelnemers kwamen aan de finish in het Handelsgebouw, waar zij voor de controle hun kaart met stempels kon den tonen, waarna hun brood met ha ring werd aangeboden. Uit alle delen van het land, ook uit België en Duits land, hadden de liefhebbers zich naar onze gemeente begeven. Alle leeftijden waren vertegenwoordigd, de jeugd, van wie de jongste was de 10-jarige J. Spring uit Gorcum. terwijl ook enige 76-jarigen aan de finish verschenen, om te tonen, dat zij nog in staat waren, deze prestatie te leveren. Bij de deelnemers was de heer P. Zaag man uit Bierum (Gr.) als de verstko- mende Nederlander. Hij is een in Ame rika wonende Nederlander, die met ver lof hier te lande verblijft bij zijn zus ter in Oosthogebrug in Groningen. Hij was Zaterdagmorgen om 5 uur gestart en had 345 km. met ziin motor gereden. Het aantal motorrijders, dat aan de rit deelnam, bedroeg 574. hieronder be grepen de scooters: het aantal auto's was 81. bromfietsers 219, het totaal aantal deelnemers, met inbegrip van de passagiers bedroeg ca. 1500. De oudste deelnemer was de heer J. A. Schmidt, die met zijn gemotoriseerde driewielige invalidenwagen uit Voor burg was gekomen. Tal van deelnemers hebben zich ook gewaagd aan de klassementsproeven op het Grote Visserijplein. Om half zes werden de buitenlandse deelnemers op het Stadhuis ontvangen, waar de loco-burgemeester, wethouder van Minnen ben in de Raadszaal ver welkomde. De heer van Minnen sprak eerst in het Frans de Frans-sprekende Belgen toe. en vervolgens in het. Duits de Duitse gasten. Hij gaf in zijn toe spraak een overzicht van de gemeente en wees op de betekenis van de stad en haar grote ontwikkeling in de na-oor- logse jaren. Hierna complimenteerde spr. het bestuur van de Vlaardingse Motor club voor de organisatie van de rit. De heer T. Vermeulen dankte het gemeentebestuur voor de spontane me dewerking en bood een plaquette aan. welke door de loco-burgemeester in dank werd aanvaard. Tot slot sprak nog de heer G. J. Bosch, lid van het Dag. Bestuur van de F.I.M. .en presi dent van de K.N.M.V. Ook deze spr. „Het verbondsbestuur van het N.V.V. is door dc inhoud van het Mandement teleurgesteld en verontrust. Het standpunt van onze vakbeweging zal in een bijzon dere hoofdbesturenvergadering op 17 Juli a.s. worden vastgesteld", aldus sprak do secretaris van het Ncd Verbond van Vak verenigingen, de heer D. Roemers op een streekbijeenkomst van het N-V.V., welke te Rhenen gehouden werd. Naar aanleiding van de rede, die de voorzitter van de K.A.B., de heer Middel huis verleden week in de verbondsverga dering van deze vakbeweging heeft ge houden en waarin hij ook een beschouwing heeft gewijd aan de sociaal-economische situatie van Nederland en vastgesteld - zo citeerde spreker —'„dat deze gunstig is en de arbeiders hun aandeel in de wel vaartsverruiming in ons land moeten krij gen, waarvan hij meende, dat zulks tot dusverre in onvoldoende mate was ge schied", zeide de heer Roemers, dat hij wat dit laatste betreft het van harte met de K.A.B.-voorzitter eens is. „De heet Middelhuis is echter verder gegaan. Hij heeft een programma van de K.A.B. ont vouwd. waarin hij de suggestie heeft ge daan van een algemene loonsverhoging, vrijere loonvorming en grotere bezitsvor ming. Het N.V.V. is enigermate verbaasd over dit programma. Er zijn vele redenen, waarom het N.V-V aldus de heer Roemers, de splitsing in de „a Nederlandse vakbeweging betreurt. Een daarvan, ofschoon natuurlijk lang niet de belangrijkste, is de steeds weerkerende onverkwikkelijke strijd haantje de voorste te zijn. De heer Middelhuis had blijkbaar grote behoefte deze strijd thans te win nen. In hoeverre hier verband bestaat met het ook door de heer Middelhuis aan de orde gestelde mandement, onttrekt zich aan mijn beoordeling, maar wel wil ik nadrukkelijk vaststellen, dat het N.V.V reeds vier weken geleden, na het ver schijnen van het verslag van de Neder landse Bank, de welvaartsverruiming voor de werknemers in de raad van vakcentra- len aan de orde heeft gesteld. O vei een- gekomen werd, dat ieder der drie vak- centralen de zaak in eigen kring zou be studeren en dat daarna het overleg zou worden voortgezet. Inmiddels zouden op dit punt geen publicaties verschijnen. Het is dan ook begrijpelijk, dat het N.V.V. met grote verbazing van de rede van de heer Middelhuis kennis heeft genomen. De heer Roemers besloot zijn rede met de opmerking: „De heer Middelhuis klaag de over de langzame voortgang van het overleg over de loonpolitiek; als men niet beter wist zou men denken, dat de K.A.B aan dit overleg niet deelneemt. Ik begrijp de poging van de K A.B.-voorzitter de radicale haan uit te hangen maar al te goed. Doch ik kan het geen geslaagde po ging vinden". wees op het grote succes van deze ral lye, met zijn meer dan 1000 deelnemers. Vervolgens werden verversingen rond gediend. Om 7 uur had een groot défilé plaats voor het Handelsgebouw waar vertegen woordigers van het gemeentebestuur o.m, de wethouders Van Minnen en Walstra, alsmede bestuursleden van de Vlaardingse Motorclub en andere officials aanwezig waren om de lange stoet van deelnemers te zien voorbijtrekken. Als slot weid op het feestterrein een goedgeslaagde avond met gevarieerd pro gramma gegeven, waar nog werd gespro ken o.a. door wethouder Van Minnen en waar de uitreiking der prijzen plaats vond. Deze werden toegekend als volgt: Verstkomende buitenlander: Herr Shulteis uit Dusseldorf (Duitsland), zilve ren H.V.O. bekaai. Grootste bu'tenlandse club; Merxem uit België, beker door de gemeente Vlaardin gen beschikbaar gesteld. Verstkomende Nederlander: de heer P. Zaagman uit Bierum. zuil van de Vlaar dingse Middenst. Centrale. Grootst deelnemende motorclub in Ne derland: Motorclub Shell, beker, beschik baar gesteld door M.A.C. Vlaardingen. Grootst deelnemende bromfietsclub: 's-Gravenhaagse Bromfietsclub, legpen ning van de Stichting Vlaardings Gemeen schap. Oudste deelnemer; de heer Schmidt, 76 JBar. Voorburg met gemotoriseerde drie wielige invalidenwagen, vaantje. Jongste deelnemer: Spring Gorcum, 10 j vaantje. Twee 76-jarige motorrijders, de heren D. Kraaijen en J. de Mos ontvingen ieder een vulpen. Klassementsproeven Motoren: 1. B. van Dorssen. Vlaardingen, zilve ren wereldbo. met motorrijdersembleem; 2. W. A. G. Rafels. Wouw, grote plaquette; 3. Zuyddam, Rotterdam, kleine plaquette. Klassementsproeven Motoren (met zij span; 1. v. d. Velden, Delft, polaroid mo- torbril; 2. Drukker, Rotterdam, vulpen. Klassementsproeven Auto's; 1. Hofman, Rotterdam, zilveren wereldbol met auto embleem; 2. Gruiters, Mierlo. grote pla quette; 3. D. van Heusdens jr.. kleine pla quette. Bovendien heeft de Motorclub Sparta uit Zierikzee een beker beschikbaaar ge steld, die afgehaald moet worden tijdens de a.s. sterrit naar Schouwen-Duiveland. Deze is gewonnen door M. C. Shell. Meer dan vierhonderd literatoren van 'II nationaliteiten zjjn gisteren ter kennis making of ter hernieuwing van vroegere kennismaking bijeen geweest in de zalen van Carlton te Amsterdam, bij wijze van inleiding tot het 26ste P.E.N.-congres waaraan zij deelnemen cn (Jat hedenoch tend te tien uur werd geopend in het Koninklijk instituut voor de Tropen. Te voren had het uitvoerend comité zijn eer ste bespreking gehouden. Zoals bekend heeft het congres tot on derwerp „De experimentele literatuur", een onderwerp waaraan de openingsvoor drachten van prof. dr N. A. Donkersloot (voorzitter van het Nederlandse P.E.N.- centrum) en van de Franse hoogleraar prof. Denis Saurat gewijd zijn. Wij vernemen, dat de Stpomvaart Mij „Nederland" opdracht heeft gegeven tot de bouw van twee vrachtschepen aan de Howaldtswerke te Hamburg. Tegelijkertijd heeft ook de HoIIandsche Stoomboot Mij een schip bij deze Duitse werf besteld. Deze drie schepen zijn bestemd om te gaan varen op de Holland—West-Afrika- lijn. Voor deze dienst is een kleiner type schip vereist dan in het algemeen op de lijnen van S.M.N, en V.N.S. gebruikt wordt. De schepen zullen een draagver mogen hebben van ca 4700 ton en een dienstsnelheid van 14*2 knoop. De hoofdmotoren voor de schepen van de „Nederland" zullen worden geleverd door de Kon. Machinefabriek Gebr Stork en Co. te Hengelo. Het schip, bestemd voor de HoIIandsche Stoomboot Mij zal worden uitgerust met een Werkspoor-motor. De Howaldtswerke waren in tegenstel ling tot de scheepsbouwwerven in Neder land in staat de drie schepen reeds in de tweede helft van 1955 af te leveren. vooral Ben Shawn op de voorgrond. Van onderZ8afflcheserken Seëxposeerd' Waal" Belgische bus te water Zaterdag is te Venetië een grote ten toonstelling van kunstwerken geopend. Waarop bijna 4.000 werken van schilders, beeldhouwers en graveurs uit 32 landen Waaronder vier communistische landen, tentoongesteld worden. De tentoonstelling werd geopend door de Italiaanse president, Luigi Einaudi, die door een stoet van gondels met gondeliers in renaissance-kledij geescorteerd werd haar de tentoonstellingspaviljoens op het enige tuineiland van Venetië. De tentoonstelling, die sinds 1895 elke twee jaren te Venetië wordt gehouden, is ditmaal gewijd aan het surrealisme. De eerste schildersprijs, anderhalf mil- üoen lire 8.620), werd Vrijdagavond toegekend aan de Duits-Zwitser Max Ernst. De Spaanse abstracte schilder Juan •Miro, die volgens vele critici de eerste trijs had moeten krijgen, ontving een th'ijs vooor één van zijn lithographieën. Deze Biennale, die vier maanden duurt, ls een verkoop-tentoonstelling; het is een t'an de grootste kunstmarkten ter wereld, ingewijden spraken de mening uit dat de totale omzet van de vier maanden duren- ten Biennale meer dan 60 millioen lire ïou bedragen. Ook Nederland is op deze expositie (Vertegenwoordigd met werk van Charley l°orop, Jan Wiegers, Karei Appel en de p®eldhouwer Wessel Couzijn. Bij de En- Selse inzending is Ben Nicholson met 53 t[erken de voornaamste figuur. Ook Reg fmtler, winnaar van de prijsvraag voor ®n beeld „de onbekende gevangene", is ortegenwoordigd. Voor de V.S. treedt Zondagmorgen omstreeks twaalf uur is een Belgische autobus, afkomstig uit Lier, met negen passagiers onder de gemeente Koudekerke aan de Rijn naby Al^hcn aa„ de Rijn in de Lage Waardse Wetering ge- reden. De Wetering is ter plaatse ongeveer 8 meter breed, maar vrij ondiep. Hieraan is het te danken dat alle passagiers er slechts met een nat pak afkwamen. Slechts enkele onbetekenende schaafwonden moesten worden verbonden. De drenkelingen werden zoveel mogelijk door omwonenden van droge kleren voor zien. De nieuwe autobus werd niet zwaar beschadigd; zij moest door een tweetal kraanwagens op het droge worden getrok ken. Het ongeval gebeurde op een vrij smalle weg, welke niet voor autoverkeer is be stemd. De bestuurder, die niet met de situatie bekend was en de verkeersborden niet kende, sloee, toen hij de naam Brase- mermeer op een bord zag staan, die weg in. Toen hij echter een eindweegs een perso nenauto moest passeren, kwam hij bij het uithalen in de smalle zachte berm van de weg terecht. De bus gleed toen weg en kantelde tenslotte op de rechterkant de Wetering in. De inzittenden slaagden er in zich via het portier op het droge te brengen. (Van onze redacteur) In een zeer boeiende voordracht, die getuigde van een heldere visie op de ver schijnselen om ons heen, in ernstige ter men, maar ook met een geestig woord, dat dikwijls in staat is ons direct met het gezicht op de dingen te drukken, heeft pater dr H. van Waesberghe S.J. Zater dag, op de Landdag van de St. Adelbert vereniging te Arnhem een antwoord gegeven op dc vraag „Heeft de persoon lijkheid nog kans in deze wereld?" Kunnen wij dit ingewikkelde leven nog wel aan en is het, zoals wij het leiden, nog wel leefbaar? Daar zijn gezin, beroep en kerk, als de wereld, waarin wij leven; maar het beroep vraagt tegenwoordig zo veel aandacht, dat de combinatie van het gezmsleven niet zonder spanningen tot stand komt. Tegenover, de these „mens" staat als antithese „de buitenwereld", die synthese van mens en wereld ge- vormd moet worden, waarin de mens ver- hivi"! 7L van vrijheid, gebonden- solidariteit, 's Mensen persoon lijkheid wordt gevormd in een dialectisch proces tussen ontheffing uit de omgeving enerzijds en verbondenheid met de om geving anderzijds. De menselijke vrijheid heeft daardoor steeds een dubbel aspect van ongebondenheid en verbondenheid van individualiteit en sociaiiteit. in de genoemde synthese hebben cultuur en in tellect een aandeel. Zij moeten onderge bracht worden, maar we zijn daarin niet geslaagd. „De weg naar vrijheid" kan niet, zoals socialistische schrijvers die aan geven, alleen gezien worden door plan ning, maar creatieve zelfbepaling maakt eerst de ware vrijheid uit. Bepalend is de eigen situatie- van de mens in zijn eigen wereld van gezin, beroep, land en volk. Een eenvoudige, goed-geordende wereld is vruchtbaar in sterke persoon lijkheden, die in onze eigen wereld ech ter een harde dobber hebben om zich te handhaven. Wij hebben te maken met een opzettelijke begrenzing van de werkelijk heid. Een gunstige persoonlijkheid ver eist, dat het milieu zich niet dictatoriaal oplegt en een grote vrije speelruimte overlaat voor de persoonlijke keuze Wij moeten optreden tegen het dirigisme te gen een verzakelijking en verambtelij'king van de relaties met de medemensen, tegen de druk van de publieke opinie die een depersonaliserende werking hebben Vereenzaming en angst zijn schrikba rend toegenomen en de neurose is ge maakt tot een nieuwe volksziekte. De katholiek kan uit een grote reserve putten, die alleen in staat is bron te zijn van de personalisering van de menselijke verhoudingen. Dat is de Kerk, die wij zijn, de binding, die de eenzaamheid doorbreekt. De Kerk is een rots in de chaos van deze wereld, is een schild en vertrouwen hebben in Hem, Die het al regeert. Wie de Kerk heeft, kan niet overgeleverd worden aan angst en onzekerheid om het bestaan. De Kerk heeft én de roeping èn de plicht om haar integrerend vermogen te bren gen in het particuliere en openbare leven van deze tijd. In deze gesaeculariseerde wereld is het echter ook voor de katholiek vreemd, dat de Kerk een oplossing heeft voor politieke en sociale vraagstukken maar het is Haar toch uitsluitend te doen, zoals Francois Mauriac nog onlangs in de „Figaro" schreef om de persoonlijkheid van de mens. In dit opzicht ziet pater Van Waesberghe ook het Bisschoppelijk Mandement, dat vaste richtsnoeren geeft. Blijkbaar zijn ook dc Bisschoppen bekommerd om de menselijke persoonlijkheid. Het Mande ment bevordert de personalistische ont wikkeling en is een document van christe lijk personalisme geworden. De persoon lijkheid heeft in deze tijd nog kansen, voor zover zij christelijk is. Het Mandement is een reactie van de Nederlandse Kerk op dc saccularisatie van de wereld. De Kerk zoekt op de eerste plaats dc mens zelf, zoals het Mandement ook zegt, maai bereidt tevens een grondslag voor, waar op de gemeenschap veilig kan rusten. Depersonaliserend werkt alle orde die aan de vrijheid en zelfstandigheid van de wereld voorbij gaat- Wij noemen het diri gisme, wanneer het komt van de wereld lijke overheid en clericalisme, dat de band tussen Kerk en wereld te eng maaTct, van de zijde der geestelijke overheid. Pater Van Waesberghe bestreed, dat het Mandement de persoonlijkheid van de mens langs deze weg bedreigt en voor zover dit verwijt van socialistische zijde komt, vindt hij die bekommernis min of meer ontroerend, omdat men daar onder- begaafd is in het ontdekken van het diri gisme der wereldlijke overheid. Het gemeenschappelijk saecularistiscb front ziet clericalisme, waar slechts spra ke is van de Kerk en spr. wees op de bij zondere reserve van de Bisschoppen te genover het behoud van de politieke vrij heid. Pater Van Waesberghe noemde de reac ties van niet-katholieke zijde bitter en waar men spreekt over de eenheid met de katholieken in het verzet, stelde hij als taak: duidelijk te maken dat de Kardinaal van tijdens de oorlog dezelfde is als de Kardinaal van het Mandement. Wij moe- onz.e "iet-katholieke vrienden, die blijkbaar nog niet wisten, wie wij waren komen met daden voor een open sameri- werking Voor ons ligt een program van cnristetijke personalistische vernieuwing die haar voornaamste steunpunt vindt in het gezin en van daaruit moet worden voortgezet door gepersonaliseerde omgang in het beroep en het bedrijf. Wij hebben geen sociaal en economisch proletariaat meer, maar een proletariaat van onpersoonlijking, werkers, die een persoonlijke relatie met de leiding mis sen. Kerstening is personalisatie in Chris tus. Er volgde op deze rede een interessante discussie. Toen mr F. J. G- Baron van Voorst tot Voorst zijn jaarrede. die wij reeds Zater dag publiceerden, had uitgesproken, bracht de vice-voorzitter, mr P. J. M. Aalberse Jr hem huMe voor het enthousiasme idealisme en de grote werkkracht, gedu rende vijf jaar voorzitterschap betoond. Als stoffelijk huldeblijk werd de jubile rende voorzitter een bureaulamp aange boden en met een hartelijk applaus sloot de vergadering zich bij de speech van de heer Aalberse aan. De Landdag werd bijgewoond door mi nister prof- dr L. Beel. deken J. van Ros- sum, prof. mr C. P. M Romme, mr H W van Doorn, voorzitter van de K.V P en door vertegenwoordigers van verschillen de stands- en beroepsorganisaties. Bolsward Een wonderlijk kalf zag het levenslicht in de stal bij boer Dienum. Het beest had een dubbele onderkaak; niet alleen had het in elk van de twee onderkaken tanden, maar het beschikte zelfs over twee tongen. Het bleek, dat de boven kaak eigenlijk' een vergroeiing was van twee kaken, hoewel de kop verder nor maal was. Het kalf is niet te bezichtigen, want het is reeds afgemaakt. Stockholm koopjes te halen in de Zweedse hoofdstad, tenminste wanneer u iets ziet in een partij, zij het wat ouderwetse, bommen en granaten. De Zweedse lucht macht wil daar namelijk van af. De „koopjes" wegen ongeveer vijftig kilo grammen per stuk en er wordt gegaran deerd. dat ze behoorlijk uit elkaar kun nen springen. Maar er zijn wel enige voorwaarden nodig, alvorens u een col lectie mee kunt nemen en u doet er goed aan u enkele vergunningen aan te schaffen bij verschillende ministeries. Londen Een koopje van heel andere aard is er binnenkort in de Engelse hoofdstad te bemachtigen. De met prachtige diaman ten bezette diadeem, die eens aan keizerin Eugenie, de echtgenote van Napoleon III, behoorde, gaat onder de hamer. Een Hongaarse graaf. Mano Andraszy, heeft dit juweel aan de beken de Londense firma Sotheby's gezonden. Domfort (Fran krijk) Eerst werd hij zorgvuldig medisch on derzocht, daarr^ werden hem enkele druppels bloed afgenomen en tenslotte legde men hem op een brancard om een liter bloed af te tappen. Toen werd het boer Jacques Dupont toch eindelijk wat te gortig en hij vroeg: Is dat nu alle maal werkelijk wel nodig, als ie de ge boorte van een kind komt aangeven? Grote schrik: het bleek, dat ons boertje in het stadhuis in de verkeerde rij was gaan staan. Er was namelijk die dag aanmelding van bloeddonors. Benares (India) Wat een gelukkig dubbel huwelijk zou geweest zijn. werd bijna een dorpsrevo lutie. Zwaargesluierd stonden twee brui den klaar voor de huwelijksceremonie. Het waren twee nichten met gelijke naam en de plechtigheid had een vlot verloop. Maar na afloop ontdekten de bruidegoms, dat hun bruiden verwisseld waren en door de zware sluiers bad niemand er erg in gehad Men meende eerst, dat hier opzet in het spel was en de wederzijdse families begonnen elkaar te lijf te gaan. Na een bijeenkomst met enkele dorpswijzen kwam men echter tot het verrassende besluit: de beide bruide goms aanvaardden de verkeerde bruid

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3