Triomfantelijke tocht Vrees voor aanslag op persvrijheid Slagers sloegen toe bicabpan Hoger katechetisch instituut opgericht Beangstigende verdeeldheid onder alle democratische partijen m Willemstad maakte van werkbezoek een feest het merk! Een lastige maag? De Geneefse conferentie Tweede phase van het overleg wordt voorbereid Hef is nu werkelijkheid, dat men voor zijn genoegen de was doet! I Gloeilampjes De politieke ontwikkeling in Italië (I) Speelt in cle kaart van de communisten Antillen vragen vergeefs specialisten Let op Duitse journalisten in beroering Visgeliakt met fosfor Organisatie deed goed werk Verruiming vakkennis der godsdienstleraren Binnen enkele jaren: liet atoom-vliegtuig DJNSDAG 22 JUNI 1954 PAGINA 3 BsM^üü BW BllSliS^ mm DE SPECIALISTEN EN DE ZIEKENFONDSEN loos snel en/ zeker Koningin in rampgebied 'v Mi^lïïlMdH I' M l&*>Sy. ^y<f" W .V.'- Van onze verslaggever Er vielen Enkele druppels regen, toen gisterenmorgen om half tien precies H. M. Koningin Juliana in gezelschap o.m. van de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr L. A. Kesper, de pont naar s-Gravendecl verliet en voet aan wal zette in de Hoekse Waard. Het tweedaagse werk bezoek van de vorstin aan het rampgebied, beventien en een halve maand nadat de zee haar grauwe golven over vele tienduizenden hectaren polder land in Zuid-Holland, Zeeland en West-Brabant had uitgebraakt, was begonnen. Het negenjarige dochtertje Wieke van dr Van der Bijl gaf de vorsm een boeket kleurige anjers en daarmee was dit meisje het eerste van de vele eilandbe woners, die eveneens zouden blijk ge ven van hun grote dankbaarheid en vreugde over de komst van de vorstin nu weer naar deze streek om zich te komen overtuigen van het herstel. Een fleurige zon brak langzaam door het kille, grijze wolkendek heen en zo werd dit bezoek van H. M. één triomfan telijke tocht door Nederlands zwaarst getroffen streken. Oud en jong. met oranje getooid en vele vlaggen aan de huizen wezen de weg, die H. M. van morgen maakte door de Hoekse Waard. Eerst ging bet naar het .ce"]:ru™ 3 's-Gravendeel het dorp, dat 38 mensen levens bij de Februanramp betreurde doordat drie dijken bezweken waar H M een Oostenrijkse geschenk woning bezocht en waar de heer L. Overwater. dijkgraaf van het waterschap de Hoekse Waard, oen uiteenzetting gaf over de waterstaatkundige aspecten van dit ge bied. Spreker herinnerde H. M. er aan, dat van de 30.000 hectaren hier waarop in totaal 134 personen om het leven kwamen 21.000 hectaren werden over stroomd. Nu is de Hoekse Waard ech ter weer grotendeels hersteld. H. M volgde een en ander met op merkelijke interesse en zij stelde dan ook enkele vragen, waaruit weer bleek, dat dit bezoek der landsvrouwe werd gekenmerkt door een intense belang stelling voor het herstel en het wel en wee in het rampgebied „Ik ben erg nieuwsgierig In een snelle rit ging het naar Mook- hoek, in de gemeente Strijen. De bezichti ging van een Zweedss geschenkwoning was hier het doel van H.M.'s bezoek. Zij was een tijdje de gast van de landbouwer „Angst voor de Russen" is verdwenen Er ls in de Nederlandse Antillen nog altijd vraag naar specialisten, zoals onder wijzers, onderwijzeressen, medici met er varing op het gebied der sociale genees kunde, inspecteurs van politie enz. Was in de jaren kort na de oorlog een simpele advertentie in enkele kranten in Neder land voldoende om een stroom van solli citanten te krijgen, thans is er een ge- andere situatie ontstaan. Het kost Fortuin, die twee weken geleden bezit had genomen van deze fraaie woning. ..Oh, Ik ben erg nieuwsgierig en ik steek mijn neus overal in" verontschuldigde H.M. zich, toen zjj een kijkje in de kelder ging nemen. Zo was het gehele vorstelijke bezoek: ongedwongen, hartelijk cn een en al interesse voor wat zich heeft voltrokken op dit eiland, sedert H.M. met laarzen aan en een pakje brood op zak een dag na de ramp vol medelijden dit gebied in ogenschouw nam. Raadhuis in Numansdorp geopend Per jeep ging het. vervolgens hortend en stotend over de herstelde en versterk- H.M. verlaat in de gemeente Strijen in de Hoekse Waard in gezelschap van burgemeester Th. W. Poolman, een Zweedse geschenkwoning, die zij zo juist bezocht heeft. te buitendijk naar de kom van Strijen en op de Scheuringsedijk verwelkomde bur gemeester J. de Zeeuw de vorstin bij het overschrijden van de grens van Numans dorp. Een van-vlaggen en enthousiaste mensen en van een hartelijke oranje-zon juichende plaats. Met een charmant ge baar duwde H.M. de dubbele deur open van het gloednieuwe raadhuis en daarmee was het eerste gemeentehuis in het Zuidhollandse rampgebied geopend. In de raadzaal aanhoorde H.M. een tweetal uiteenzettingen over het maatschappelijk werk, door zuster A. P, Hey, maatschap pelijk werkster, en de andere door mr H. Fukkink over de sociale en sociaal-cultu rele opbouw van het rampgebied. Daar mee was het bezoek aan de Hoekse Waard ten einde. Met de ,,Piet Hein" werd de tocht daar na voortgezet naar Den Bommel, waar honderden en honderden blijde en met vlaggen en oranje zwaaiende mensen. H. M. welkom heetten. Als 'n moeder temid den van velen zette zij haar tocht te voet naar 't dorp voort. Hiermee was haar bezoek aan Goeree-Overflakke begonnen, waarna zij nog gistermiddag overstak naar het Westbrabantse vasteland om ook daar zich op de hoogte te gaan stellen van het herstel na die eerste Februari. Juist op tic dag, dat H. M. de Konin WILLEMSTAD, Maandagavond, 'in Willemstad bezocht, omdat dit West-Brabantse plaatsje door de watersnood werd getroffen, vergat bet gezellige stadje voor 'n etmaal deze verschrikkelijke ramp. Een onbegrensd enthousiasme greep de bevolking aan, toen de Vorstin na een verblijf van ruim twee uren op de „Piet Hein" liet haventje uitvoer. De gekleurde lampjes spiegelden in het water, het prachtige stadhuis baadde in licht en onder een daverend gejuich van vele honderden gleed het koninklijk jacht het stadshaventje uit. De bevolking rende mee, de dijk op, om zo te getuigen van de oprechte vreugde en de grote dank om dit koninklijke bezoek. En daarmede was dus ook Harer Majcsteits bezoek aan het West- Brabantse rampgebied ten einde. ontvangst al niet minder enthousiast was. In de „cantine" sprak hoofdingenieur 1ste klasse van de Prov. Waterstaat van Zuid- Holland, de heer C. Terluin, over het dijk herstel. Het grote werk, aldus spreker, was het vervangen van verloren gegane dijkvakken. Voor de intrede van het stormseizoen moest circa 25 kilometer zeewering nieuw worden gebouwd. De korte bouwperiode en het plaatselijk ont breken van goede klei noodzaakten af te zien van de klassieke bouwmethode met behulp van klei of een zandkering met klei-afdekking. De goede resultaten welke elders waren verkregen met de bouw van havendammen van zand, afgedekt met as phalt, deden besluiten tot het toepassen van dit materiaal op Goeree-Overflakkee. Een filmpje toonde hierna Hare Majesteit het vertelde in beeld. En daarna werd de tocht vervolgd naar Nieuwe Tonge. Op het Finland Plein wa ren alle inwoners samengestroomd en toen heeft zich tijdens het Koninklijk bezoek aan Zuid-Holland een wel alleraardigst en gemoedelijk tafereel afgespeeld. Een fleu rige schouw van de nationale en inter nationale hulpverlening bij de wederop bouw trok aan de Vorstin voorbij: de brandweer, het Rode Kruis, de vrouwe lijke vrijwillige hulpcolonne, een vlaggen- parade, een vuilniswagen en een stoet van moderne landbouwwerktuigen en ten slotte de Finse „hoorns des overvloeds". Bij de Finse woning van de familie Dirk van Helden ging <Je Vorstin nog een kijkje nemen en zij was zeer bezorgd dat toch eik van de twaalf kinderen ook op de foto zou komen Een Volkswagenbus reed de Landsvrouwe daarna over de nieuwe asphalt buitendijk naar Galathese Sluis, waar haar iacht gereed lag voor de over tocht naar Dinteloord, naar West Brabant. Even reed de koninklijke stoet door Dinteloord, waar de jeugd een ballon- wedstrijd hield. De koninklijke standaard op H.M.'s Cadillac pikte er eentje op en zo prijkte bij het verlaten van 't plaatsje een klein gee] ballonnetje achter de voorruit van de koninklijke wagen. Het kaartje zal uit Soestdijk naar een van Dmteloords kleuters worden teruggezon den In Heiningen waren het daarna eigen lijk alleen maar de kinderen die de Vor stin verwelkomden en bezig hielden. Meis jes en jongens, dansend op schoonge- schuurde klepperende klompjes en gekleed in Brabantse boerenkleding, terwijl an dere kleuters doodernstig speelden in een grote zandbak of schommelden rond het Pestalozzi Huis gelegen in het „gouden hart" v3" Heiningen. Hare Majesteit ging een kijkje nemen bij de zuigelingen, die zich helemaal niet bekommerden om dit hoge gezelschap en hun misnoegen uit schreiden ondanks het meelevend hoofd schudden van de Koningin. De kleuterklas zong „Klap eens in je handjes" toen Ko ningin Juliana het Pestalozzihuis verliet en de blonde 3-jarige Wim Kers zwaaide parmantig van achter het raam naar de Vorstin, voordat zij bij zijn moeder in de Zweedse woning aan de Graaf Berna- dottestraat op bezoek kwam. Vaderlandse pannelappen Via Fijnaart door dikke rijen luid juichende en lachende mensen ging het in een snelle rit, naar Klundert, waar de 4-jarige Jannie van Emden helemaal niet verlegen en met een reuze, rechtop staande oranjestrik in het haar de Ko ningin witte Moemen aanbood. Een kijkje in de nieuwe woning van de familie E. Dalemans en daarna wandelde Hare Maje steit door het „Laantje" naar het pro testantse rusthuis de Princenhof het verbouwde jachtslot van Prins Maurits waar een heel oud menske de Vorstin een paar rood-wit-blauw omrande pannelap pen aanbood. Hare Majesteit was zichbaar verrast door dit geschenk en het kranige oudje, dat de Landsvrouwe eerst vrijmoe dig van antwoord diende, greep daarna toch maar stevig de arm van de verpleeg ster vast. Heel Klundert was rond het raadhuis samengestroomd, toen Hare Majesteit het hoge bordes beklom. In het raadhuis onderhield zij zich met een aantal werksters en werkers uit de rampdagen. Spontaan klonk het Wilhelmus, toen Hare Majesteit weer verscheen boven op het bordes van het fraaie gemeentehuis. Glim lachend nam de Vorstin deze treffende hulde in ontvangst. Voort ging het weer naar Willemstad, de laatste plaais i n het West-Brabantse rampgebied, die Hare Majesteit zou bezoe ken. Het vestingstadje lag temidden van de helgroene weiden en de weer met rijke gewassen beladenlandouwen te pronken in een goudgele avondzon. Hier culmi neerde het Koninklijk bezoek aan West- Brabant in een zeldzaam enthousiaste ont vangst. Voor het eerst sinds de morgen om half tien klonk muziek: „Oefening baart kunst" blies Hare Majesteit een welkom toe. Terwijl de Vorstin bet diner in het prachtige historische raadhuis gebruikte dromden de mensen rumoerig en blij ge zellig rond de haven, waar de Piet Hein lag gemeerd. De bijna 4-jarige Gonnie Leenders overhandigde Koningin Juliana nog een geurige boeket rode rozen en daarna begal de Landsvrouwe zich onder luid gejuich en gezang en vrolijke muziek aan boord van haar jacht. Willemstad vergat dat dit het werkbe zoek van Hare Majesteit was. Willemstad vergat die ramp en zag alleen maar die van dankbaarheid en om zoveel enthousiasme lachende Landsvrouwe, staande op de Piet Hein, die langzaam de haven uitvori. De mensen holdep mee, mee met de Vorstin, die Willemstad en heel West-Brabant door haar komst een feestdag had bezorgd. Door de Duitse pers gaat opnieuw een golf van vrees, dat de Bondsregering plannen zou koesteren, die de vrijheid van kranten en journalisten zouden inperken. Dit bleek gistermiddag, toen de vroegere staatssecretaris van dr Adenauer, dr Otto Lenz, voor tweehonderd journalisten in het Bonnse parlementsgebouw de rege ringsplannen tot „coördinatie van de voor lichting" toelichtte. Hij stuitte daarbij "P een zo duidelijk vijandige stemming en werd gebombardeerd met zoveel vragen, dat het overduidelijk was, dat de Duitse pers achter deze plannen meer dan een coördinatie zoekt. Dr Lenz, die benoemd is tot hoofd van de commissie voor de pers-coördinatie, heeft zich reeds vroeger, toen hij nog staatssecretaris was, de woede der Duitse journalisten op de hals gehaald, in ver band met plannen tot het stichten van een speciaal ministerie van voorlichting, aan het hoofd waarvan hij zou komen te staan. De Duitse pers. die de herinnering aan het propaganda-ministerie van Goeb- bels nog vers in het geheugen heeft, heeft dit plan kort voor de verkiezingen van vorig jaar „dood geschreven". Lenz verdedigde het plan der regering door te wijzen op de noodzaak van poli ratie van 25 tot 35 jaar. Politieke onwe tendheid, zo betoogde hij, hield 't gevaar van radicalisme in. De journalisten hebben zich blijkbaar echter niet erg laten overtuigen. In een spoedbijeenkomst hebben zij gisteravond besloten hun bedenkingen tegen de te vormen commissie ter kennis van de Bondskanselier te brengen. Ook het alge mene Duitse Journalistenverbond heeft reeds een dergelijke stap ondernomen. De socialistische fractie van de Bondsdag heeft bovendien aangekondigd, dat z:; een interpellatie over de zaak wil indienen. In het Spanderswoud nabij Hilversum heeft de politie een aantal visgehaktbal- len met fosforsporen ontdekt. Deze bal len zijn kennelijk neergelegd met de be doeling de in het bos rondzwervende honden te doden. Een en ander werd ontdekt door de eigenaar van een bou vier, die zag, dat zijn hond een bal ge hakt met fosforsporen opat. Hij waar schuwde in allerijl een dierenarts, die het leven van de hond wist te redden door het dier een braakmiddel te geven, tieke opvoeding, met name voor de gene- j De recherche heeft hierna in het bos nog verschillende van deze gehaktballen ge vonden. Men stelt thans een onderzoek in naar de dader. De eigenaars van hon den uit de omgeving van het bos heeft men gewaarschuwd omdat zich vermoe delijk nog een groot aantal van deze gif tige gehaktballen in het bos bevindt. Landelijke vereniging keurt over eenkomst goed Zaterdag jl. is te Utrecht een gewone ledenvergadering gehouden van de Lande lijke Specialistenvereniging. Hierop is de overeenkomst, zoals die door de Zieken fondsen en specialisten, aangesloten bij de Landelijke Specialistenvereniging, is ontworpen, goedgekeurd, hoewel er wei enige bevreemding en teleurstelling was omdat het behaalde resultaat geringer was dan het door de specialisten gedane voor stel beoogde. Het belangrijkste punt van de aangenomen regeling is het mitigeren van de progressieve korting. De ledenver gadering heeft zich verenigd met het schrijven van de commissie-De Quay, om dat dit een basis kan zijn voor verdere besprekingen met de ziekenfondsen en de Ned. Ver. van specialisten- De Nederlandse Katholieke Slagershond hield Maandag in de historische vleeshal te Haarlem zijn algemene vergadering onder voorzitterschap van de heer G. Scholtes. Deze plaats van samenkomst was voor de voorzitter aanleiding om diep in te gaan op de plaats van de slager en slachter in het maatschappelijk leven in de afgelopen driehonderd jaar. Hij kwam tot de conclusie, dat het vlees steeds een begeerd belastingobject is geweest voor de stedelijke overheid en ten slotte ook voor het Rijk. Jarenlang is tegen deze vlees accijnzen met ijver en energie opgetreden en gelukkig is ruim drie jaar geleden de omzetbelasting verdwenen. Met het beeld heel - - - de grootste moeite de krachten, die men de vernielingen op de grond zijn voor 85 unl/lnnni-lein no. A On 1i i Het was begonnen in Dintelsas, waar de „Piet Hein" H. M. om vier uur bracht aan de vrolijk gepavoiseerde aanlegsteiger na haar rondtocht over Goeree-Overflakkee. Na het Zuidhollandse eiland, de Hoeksche Waard, was de tocht over dit Goeree- Overflakkee zo mogelijk nog zonniger en nog triomfantelijker. Den Bommel om zwermde Hare Majesteit na aankomst in het haventje, waarna de Vorstin in de heerlijk naar hooi riekende landbouw- schuur van de gebroeders Anton en Jan de Lint het een en ander vernam over het landbouwherstel in het rampgebied van Zuid-Holland en in het bijzonder op Goe ree-Overflakkee.- Hieruit bleek, dat op dit eiland 62.000 ha. werden overstroomd, het geen een agrarische schade veroorzaakte van honderd millioen gulden. Maar er zit schot in het herstel in dit gebied, want de veestapel is practisch weer op peil en nodig heeft, in enigszins voldoenden ge tale aan te trekken. De gezaghebber van Curasao, de heer M. P. Gorsira heeft, toen hij als adviseur van de Antilliaanse delegatie ter R.T.C in Nederland verbleef, hierover gespro ken. Zijn ervaring is, dat het vooral de wijziging in inzicht omtrent de wereld politieke vraagstukken in Nederland is. die de mensen er minder snel toe doet besluiten te emigreren. De „angst voor da Russen is goeddeels verdwenen en daar mede een belangrijke prikkel om het. el ders te zoeken, aldus gezaghebber Gorsi ra. Daarbij spelen in mindere mate andere factoren een rol, zoals de thans voldoende Wei-gelegenheid in Nederland, althans voor de klasse mensen, die men hier ook nodig heeft, de betere salariëring in ver gelijking met 1946 enz. Men voelt zich langzamerhand in Nederland weer volle dig thuis en wordt dus „honkvast". Intussen is dit alles een probleem voor de Antillen, die met name voor het on derwijs en sociale voorzieningen vele vak mensen di*ingend nodig hebben- a 90 pet. hersteld. Ter bestrijding van de schadelijke ge volgen van de verzilting van de grond zijn grote hoeveelheden gips verstrekt. In 1953 en 1954 was dit 160 millioen kg. Hoewel uiteraard de weersomstandigheden ook grote invloed hebben gehad, is het toch voor een belangrijk deel te danken aan de juiste behandeling van de grond, dat mo menteel de stand -der gewassen boven verwachting is. De huidige ontwikkeling houdt een belofte in voor een redelijke oogst 1954. Bij gemiddelde Nederlandse weersomstandigheden zal in het gehqle rampgebied van Zuid-Holland weer rede lijk kunnen worden „geboerd". Alleen het (Advertentie) Dat is gauw hekeken met Ter voorbereiding van de besloten ver gadering, die heden te Genève over de vraagstukken van Laos en Cambodja zal worden gehouden, zijn gisteren onofficiële besprekingen gevoerd tussen de verschil lende waarnemende delegatieleiders. De waarnemende voorzitter van de Ameri kaanse afvaardiging, Alexis Johnson, sprak achtereenvolgens met zijn collega's Lord Reading, van Groot-Brittannië, Jean Chativcl, van Frankrijk en Novikof, van de Sovjet-Unie. Premier Tsjoe-en-Lai van communis tisch China voerde op zijn beurt bespre kingen met de vice-premier van de Viet- minh, Pham Van Dong, met de Cambod jaanse minister van buitenlandse zaken, Tep Phan, en met de vice-premier van Laos, Phoey Sananikone. Des avonds wa ren de drie laatstgenoemde ministers bij een diner de gasten van Tsjoe-en-Lai. Dit was de eerste maal, dat vertegenwoordi gers van Laos en Cambodja rechtstreeks contact hadden met de Vletminh. Naar verluidt hebben Tsjoe en zijn drie gasten gesproken over regelingen voor de rechtstreekse militaire onderhandelingen over een staken van het vuren in Laos en Cambodja, zulks overeenkomstig be"i Franse voorstel, dat Zaterdag door de conferentie werd aanvaard. In conferentiekringen is men van oor deel, dat instructies zullen worden gezon den om dit militaire overleg zo spoedig mogelijk te doen beginnen. Men neemt aan, dat de contacten tussen de vertegenwoordigers van het opperbevel van beide partijen voor Cambodja vol gens de wens van dit land in Cambodja zullen plaats hebben, terwijl voor wat Laos betreft de militaire vertegenwoordi gers te Genève zouden bijeen komen Waarschijnlijk wordt geacht, dat dan de zelfde militaire commissie, die op 't ogen blik te Genève over Vietnam onderhan- ook de Laotiaanse kwesties sou be spreken. grasland baart nog zorgen. Men mag over de algemene stand van zaken van het land bouwherstel een gematigd optimistisch geluid laten horen; de slagen van de ramp komen niettemin nog steeds gevoe lig aan. Vermeldenswaard zijn tenslotte de energie en het doorzettingsvermogen, waarmede de duizenden in het rampge bied strijden om de gevolgen van de ge slagen wonden te boven te komen. Met een variant op de bekende spreuk over de Afsluitdijk kan' men hierover zeggen: „Een volk, dat leeft, overwint zijn rampen". Dijkherstel in woord en beeld Na deze prettig vertelde uiteenzettingen ging het snel naar Oude Tonge, .waar de k ben zo verrukt over Castella Parels, dat dit voortaan mijn wasmiddel zal zijn. Het is niet te geloven, zo gemakkelijk het nu is, om de grote was te doen. Anders was ik doodmoe van de was en nu ga ik nog met plezier andere huishoudelijke werkzaamheden verrichten. Vroe ger vond ik het een nachtmerrie, maar het zal dus nu toch werkelijkheid worden, dat men voor zijn genoegen de was doet! Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische re- voor ogen van 1600, toen de slagers in hun vleeshallen bijna zonder enige belang rijke invloed de onbezoldigde belasting gaarder speelden van de stedelijke over heid, stelde hij, hoever men nu gevorderd is na jarenlange organisatie-arbeid, nl. dat deze vroegere volledige afhankelijkheid zich heeft ontwikkeld tot het recht van een eigen, met verordende bevoegdheid uitgerust bedrijfsoverheid, De heer Th. Hooy, lid der Tweede Kamer, sprak namens de katholieke Ne derlandse Middenstandsbond. Hij memo reerde de totstandkoming van 't bedrijfs- schap in de sector der slagers, welke weer meer relief zal geven aan de P.B O. Hij merkte voorts op, dat men landelijk tot bepaalde credietmogelijkheden wi^ko- men, welke in de bedrijfstakken zullen moeten worden gerealiseerd. Drs H. L. Jansen, algemeen secretaris van de Sociaal Economische Raad, belicht te enkele aspecten van het bedrijfsschap slagerij, waarin hij de positie van de sla ger in het algemeen bestel nog eens duide- lijk aftekende en de bondsadviseur, pater sultaten die zij bereiken met Castella Rembertus O.F.Cap., maakte de vergade- U vliegt nu door de was heen! Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg- Door de veel korte re behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100% vei lig wasmiddel. En U staat versteld van de blank heid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels ring duidelijk welke taak, anders dan zuiver technisch, voor de katholieke sla gers mede op het terrein van hun ambachl open ligt. Diisseldorf En dat zei dr Adenauer, de bondskan selier van West-Duitsland persoonlijn, toen hij een vergadering toesprak van enkele duizenden handwerkslieden: „Ik betaalde de laatste jaren voortdurend te veel belasting en dat kwam alleen, om dat ik mijn biljet niet liet opmaken door een belastingconsulent". En hij voegde er aan toe, dat hij er naar zou streven de belasting-aangiftebiljetten en alles wat met de belasting te maken heeft, zodanig te doen opstellen, dat een „nor maal mens" de verschillende regelingen zou kunnen begrijpen. We zouden deze uiting Ook wel eens willen horen b.v. van de Nederlandse minister van finan ciën. Wellington (Nieutv-Zeeland) De trambestuurder, door een hart aanval viël dood neer. En de tram raas. de voort, een zeker ongeluk tegemoet- De passagiers zaten verlamd van schrik, totdat een vrouw opstond en de rem men probeerde aan te zetten. Het lukte haar helaas niet en bij de onmiddellijk daarop volgende botsing werd zij, daar ze op de gevaarlijkste plaats stond, do delijk getroffen. Vineland (V.S.) Men besloot maar een ommelette te bakken. En omdat men in Amerika was bakte men meteen maar de grootste, die maar mogelijk was. Niet minder dan 2100 eieren werden in een braadpan van ongeveer twaalf meter middellijn gebro ken en vijf koks bakten daarna in tien minuten de ommelette. De braadpa» werkte op infra-rode stralen en was op gesteld in een park. Tweeduizend perso nen namen aan de maaltijd deel. Kuala Lumpur (Malakka) De bezetting van een moeilijk te be reiken Engels fort seinde: we worden bijna opgegeten door de ratten. De vol gende dag kwamen er vliegtuigen boven de vesting en dropten een hele voor raad.... neen, geen rattengif, maar kat ten. Door het Hoogwaardig Episcopaat en 1e gezamenlijke provinciaals van alle pries- l ter-orden cn congregaties in Nederland is j een Hoger Katechetisch Instituut opge- richt. Het stelt zich ten doel: de verrui Vols de beste raad, die U ooit werd;e" J,"d'*pingJ>'a" *e vakkennis der see-even- haal nor vandaas Castella 15 - wetenschappelijk» gegevennaai nog vandaag castella bezinning ten dienste van hen, die leiding I axels (47 ct per pak) in huis. j moeten geven aan het godsdienstonderwijs (Van onze Romeinse correspondent) ROME, Juni 1951. In ceil viertal artikelen hebben wij kort geleden (medio April) de positie van dc Communistische Partij in Italië nader belicht. Van wie zijden is de vraag gesteld: wal staat er tegenover dit anti-nationale en anti-democratische gevaar? Welke zijn de krachten, die de wankele balans toch nog in evenwicht hebben welen te houden in dit afgelopen kritieke jaar? Voor wie moet vermijden om al te schematisch en te generaliserend ts spreken, over toestanden cn verhoudingen in een land, dat zo zeer van hel onze verschilt, is een bevredigend en verhelderend antwoord op deze vragen verre van eenvoudig. Wij hebben er al vele malen op gewe zen, dat de parlementsverkiezingen van 7 Juni 1953 juist een jaar geleden dus een toestand van politieke ontredde ring hebben geschapen. En het is van belang er reeds direct op te wijzen, dat het afgelopen jaar in geen enkel opzicht die opklaring en verheldering heeft ge bracht. die maar al te velen zo stellig verwachtten Integendeel: de verwarring is eerder toegenomen, de onderlinge ver deeldheid gegroeid en daardoor de inwendige spanning tot een gevaarlijke graad gestegen Het heeft thans weinig zin meer om de verscheidene regerlngscrises nogmaals te recapituleren Men kan volstaan met te zeggen, dat zij twee feiten duidelijk heb ben gemaakt: ten eerste de onwil (en dus uc onmogelijkheidom een brede rege- ringsmeerderheid te vormen tegenover het steeds dreigender communistische gevaar en ten tweede de volslagen on macht der leidende politiri om heen te stappen over persoonlijke gevoelens en ambities, om landsbelang boven partij- i belang cn partijbelang boven eigen be-1 lang te stellen. De positie van de regeritig Na de mislukkingen van De Gasperï. Pella en Fanfani werd Mario Scelba be last met het vormen van een kabinet De situatie had zich geleidelijk zo toege spitst, dat de vier centrum-partijen nood gedwongen tot een samengaan besloten Voor een goed begrip van de zaak is het van belang om globaal een overzicht te geven van de samenstelling van de Ka mer van Afgevaardigden (Globaal, om dat wij voor de duidelijkheid een hand vol „eenlingen", vertegenwoordigers van splinterpartijtjes bij de grotere groepen indelen). Extreem-links: Communisten 143 zetels Nenni-socialisten Centrum: Democrazia Cristiana 75 zetels aangetekend, dat die in totaal de 574 (Hierbij zij vorige Kamer zetels teide 131 communisten. 306 christen-democraten. 52 Nenni-socia listen. 13 Monarchisten, 33 Sociaal democraten en geen enkele neo-fas cist bevatte.... Een vergelijking van deze verschillen zegt boekdelen). De Democrazia Cristiana beschikt dus niet meer over de absolute meerderheid, al bleef zij de grootste partij in het land En was zij tijdens de vorige legislatuur vrij om regeringspartners te kiezen of wel de verantwoordelijkheid alleen te dragen thans is zij verplicht om bond genoten te zoeken. Vandaar de vrijwel onoverkomelijke moeilijkheden sedert 7 Juni '53. Immers, de Partijraad had op zijn laatste bijeenkomst in Augustus van het vorige jaar besloten tot een ..centrum- koers". hetgeer. betekende, dat een ope ning „naar echts" (Monarchisten) even min kon worden overwogen als een ope- ning „naai links" En hier raken we meteen de (vooi niet-Italianen onbegrij pelijke) „spielerei" met woorden en be grippen. die alleen maar komisch zou zijn als zij niet een heel wat gevaar lijker „spielerei" met principes en over tuigingen vormde. Saragat' s onberekenbaarheid Republikeinen Liberalen Yntrum-rechts: Monarchisten "xtreem-rechts: Neo-fascisten 5 zetels 14 zetels 40 zetels 29 zetels I Totaal 590 zetels de verkiezingscampagne van verleden jaar. Maar na de gevoelige nederlaag van 7 Juni was hij het. die een samengaan met Nenni e is t e en daarmee de vorming van liefst vier kabinetten achter elkaar torpedeerde. Hij weigerde „principieel" deelneming aan de regering maar is thans vice-premier. Hij bestreed de E DG. die hij nu met vuur verdedigt. Hij is anti-rechts, anti-centrum en anti-links. Hij denkt vandaag de volgelingen van Nenni terug te zullen winnen door aan de regering deel te nemen. Maar geen sterveling weet of hij morgen met plotse ling zal menen dat hem dit slechts ge lukken zal door in de oppositie te gaan Dat is Saragat, die met 19 zetels (van de 590) plus duizend grillen het politieke leven van Italië in een voortdurende toe stand van onzekerheid houdt Toglatti als lachende derde En een tweede voorbeeld, (en hier raken we de bovengenoemde „spielerei"), wordt gevormd door de woorden waar mee Faravelli op ZondaH 6 Juni het par tij-congres van de sociaal-democraten opende: „Dit Congre.s is begonnen in een uiterst dubbelzinnige situatie.... Met een „destra" die het „centrum" ervan beschuldigt haar programma te hebben gestolen met een „centrum", dat zich zelf als zuivpr-links proclameert en met een „links" (sinistra), dat het „centrum" er van beschuldigt de ene dag „rechts" en de andere dag ..links" te zijn. Dat dit gezegd werd en gezegd kon worden op een sociaal-demncratiseh oartij-congres doet niets tet zake Om dat het voor alle partijen geldt. Voor de Republikeinen evenzeei als voor 1e Liberalen en voor de sociaal- lemocraten evenzeer als voor de Democrazia Cristiana.... Inderdaad: evenzeer voor deze grootste partij van het land. Het geldt alleen niet voor de Commu nisten en hun blok 'Die kennen geen stromingen geen peisonal ismen, geen veten en geen ambities En. zoals we reeds eerdei schreven: hun machtigste wapen berust in de handen van hun zodoende de uude Socialistische Partij van I tegenstanders In de verdeeldheid van de Italië met handen en voeten aan Togliat I niet-communisten en van de anti-com- ti bond. Hij was het. die in 19471 uit deze oude partij trad uit af- ,Tlunis^en cte zeei reele mogelijkheid keer, tegen dit pact. Hij bestreed met van Togliatti's ideaal": het langs legale alle middelen de partij van Nenni tijdens! weg aan de macht komen.... i In dit verband mogen we twee voor- I beelden geven Daar is ten eerste Sara- 265 zetels 1 gat. leider dei sociaal democraten Hij Sociaal-democraten 19 zetelsj was het. die indertijd het beruchte en funeste „pact van eenheid van handelen' ondertekende met de communisten En Het Curatorium van dit Instituut word) gevormd door: mgr dr M. J. Koenraadt, Vicaris Generaal van het bisdom Breda voorzitter van de R.K. Schoolraad, voor zitter; mgr mr F. J. C. M. Op de Cou', directeur van het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, vice-voor- zitter; dr A. v. d. Weijden O.E.S.A., Pro vinciaal van de paters Augustijnen; dr 6 Meyer O. Carm. Provinciaal van de paters Carmelieten; C. v. d. Eijnden OFM Provinciaal van de paters Minderbroeders; dr C. Kolfschoten S.J., Provinciaal van d« paters Jezuieten; mag. dr G. Kreling O.P. professor aan de Theologische Faculte't van de R.K. Universiteit te Nijmegen; mr dr Th. Keulemans O. Carm., secretaris penningmeester. In October 1954 zal de eerste cursus, be stemd voor priesters-godsdienstleraren aanvangen. Het eerste jaar zal de cursus gegeven worden in 20 lesweken van 5 lesuren, van Donderdagmiddag van Vrij dagmiddag in Culemborg. De docenten zijn: Voor de sectie „Theo logie in de katechese": dr L. Brinkhofi O.F.M., dr P. de Haes Pr., dr A. Hulsbosch O.E.S.A., H. Renckens S.J., drs A. v. Rijen M.S.C., dr P. Schoonenberg S.J., drs J. A. M. Weterman Pr., dr L. Witte S.J. Voor de sectie „Paedagogie en psycho logie in de katechese": dr H. Fortmann Pr., drs P. Larsen, dr N Perquin J.J., drs W. Stoop O.F.M., O. Thomaasse O.F.M. Voor de sectie „Didactiek in de kate chese": dr W. Bless S.J., dr M. v. Caster S.J., A. Hammerste in Pr„ M. Hijman S.J., dr Ch. Oomen CssR. De leiding van dit instituut werd toe vertrouwd aan het katechetisch centrum Canisianum. Tot directeur werd benoemd: dr W. Bless S.J., Tongersestraat 53 Maas tricht. De volledige prospectus ls op aanvraag aan dit adres verkrijgbaar. Robert Lebaron, de voorzitter van de militaire verbindingscommissie van de Amerikaanse commissie voor atoom energie, heeft gisteren te Washington ver klaard, dat de V.S. binnen zes a zeven jaar zullen beschikken over een door atoomkracht voortbewogen vliegtuig. Lebaron achtte het mogelijk, dat bin nen vijftien a twintig jaar, en mogelijk zelfs nog eerder, de voornaamste energie bron voor de luchtvaart door de atoom kracht zou worden gevormd. In de V.S. wordt op het ogenblik aan een door atoomkracht gedreven vliegtuig gewerkt. De atoomspecialist wees er nog op, dat er geen enkele reden is om aan te nemen, dat zulk een vliegtuig, niet 200 tot 300 uur in de lucht zou kunnen blij ven en aldus zonder te landen verschei dene malen de wereld zou kunnen rond vliegen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3