ontroerd over veel onherstelbaar leed In Nieuwerkerk en Ouwerkerk klonk geen gejuich Koningin schier en Controle op zee Regeringstroepen melden reeks van successen een Landaanwinning komt in zicht Mendès-France ontmoet Tsjoe en Lai te Bern Onderhandelingen tussen plaats vervangers komen stroef op gang Lonen bij N.S. Hollandia zoekt nu goede werkers. Iets voor Hollanders? MGR LAWRENCE HURKMANS: AMERIKAAN DE STRIJD IN GUATEMALA Nieuw Guatemalaans verzoek tot bijeenroeping van de Veiligheidsraad Heeft het jonge Franse kabinet de vrede al in feite gewonnen? De Geneefse conferentie Firefly maakte noodlanding op zee Woensdag 23 Juni 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Ook Noorwegen wijst Amerikaans verzoek af Staatssecretaris Moorman naar Nieuw* Guinea Noordoost-F riesland maakt zich klaar Van duo afgeslingerd Optrekken tot een redelijk peil De lieer L. Nelier Doctor honoris causa WEERBERICHT ZIERIKZEE, Dinsdagmiddag. Er klonk niet veel gejuich vanmorgen op Schouwen-Duiveland. Alleen toen H. M. de woning van Nieuwerkerks burgemeester, de lieer Van Eeten, verliet, werd daar een „Lang zal Zij leven" ingezet, maar bij H. M.'s intocht in een blij Zierikzee zwaaiden en riepen de duizenden, die dicht langs de smalle straten stonden, zich koesterend in een eindelijk weer schijnend zonnetje, dc Vorstin een klinkend welkom toe. Nieuwerkerk; en Ouwerkerk, de eerste twee plaatsen op het eiland- welke de Koningin na Haar aankomst bij kil en nat, grauw weer in Zijpe met de Piet Hein bezocht, konden ook niet jubelen, want de herbegrafenis de vorige week Woensdag van de in totaal meer dan driehonderd slachtoffers lag de nabestaanden nog te vers in hel geheugen. Hier op Schouwen duurt de ramp nog voort en zoals werd gezegd in de woning van burgemeester van Eeten aan De Ring in het hart van Nieuwerkerk: er is veel en diep gegraven, niet alleen in dit land maar ook in het binnenste van de mensen. Naar Ouwerkerk hi Zierikzee 0[> de Piet Hein' Maar zijn wieg stond in Eindhoven Nieuwe nota aan Veiligheidsraad de GUATEMALA 'J2 \HrasDU" (ATL oceaan) Reacties van Z.-Amerik staten Hagenaar bij motorongeluk gedood Heden audiëntie bij de minister Dc weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Matige, langs de Waddenkust tijdelijk krach tige Westelijke wind. Aanvankelijk opklaringen, later meer bewolking maar droog weer. Tame lijk koel. Donderdag 24 Juni: Zon op 4.20, onder 21.04; Maan op 0.08, onder 13.57. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Op Schouwen duurt ramp voort (Pan onze verslaggever) Ruim 36 verdronken Nieuwerkerkers zijn niet meer gevonden en de witte krui sen, die wij zagen van uit de kale kamer, waar de heer Van Eeten H. M. ontving, waren de meest overtuigende wettiging van 's burgemeesters verontschuldiging aan de Vorstin, waarom zijn echtgenote eigenlijk beschaamd was Haar in een der gelijk vertrek te moeten ontvangen, waar de houten vloer nog trok van het water, dat er manshoog in heeft gestaan. Schrijnende cijfers moest H. M. daar ho ren: de opbrengst van de Oosterlandpol- der is dit jaar maar de helft van de nor male en de Vierbannenpolder lev®p deze zomer maar 25 30 pet. aan vruchten op. Een grauwe woestenij is nog deze pol der, waardoor H. M. per jeep naar het befaamde stroomgat bij Ouwerkerk reed. De gerst poogt er in de polder nog te groeien, maar het gaat nog niet. Op de draglines wapperden vlaggen en H. M., gekleed in een grijs mantelcostuum bleef een hele poos op de grote, grijze vlakte staan, waarin nog enkele enorme kreken gapen, welke niet te vullen zijn met het af te graven zand. Zij wisselde nog even een paar woorden met enkele arbeiders en toen eerst kon H. M. afscheid nemen van dit onbeschrijfelijk getroffen polderland. In Ouwerkerk was ook geen jubel. En toch, toch kon men het lezen van de ge zichten der samengestroomde inwoners: het deed hun goed, dat hun Vorstin was gekomen. De elfjarige Annic Doornenbal bood de Koningin een zelf geplukt veld- boeket aan. Rijdend in de auto op weg naar Zierik zee nam H. M. uit handen van mevrouw HendrikseDe Jonge een bosje oranje slaapmutsen. „Aan onze lieve Koningin" prijkte er op het kaartje. De zon had alleen heel wat later dan bij H. M.'s tocht door Zuid-Holland en West-Brabant's bloeiende en pronkende tuinen in vergelijking met de troosteloze en schrale vlakten op Schouwen het wolkendek doorbroken en tussen dikke rijen vrolijk zwaaiende mensen deed de Vorstin in het prachtige stadie Zierikzee Haar intocht. Zij had er aan de rand van het plaatsje nog even een bezoek gebracht aan barak no. 14 van het gezin Cornelis van Burg. Weer buiten gekomen kwam mevrouw Bij de Vaaten met Joke op de arm op de Vorstin af om Haar te bedan ken voor de wieg, die zij na de ramp voor haar meiske had ontvangen. De kleine blonde krullekop trok echter een verlegen lipje, toen de Koningin haar bemoedigend en vriendelijk toeknikte. H.M. was te vol van de vele indrukken, die zij op Schouwen opdeed en had te veel interesse voor het wel en wee van de zwaar getroffen bewoners van dit eiland, dat zij zich precies aan het tijdschema van deze tocht kon en wilde houden. En daarom reed bijna een uur te laat de koninklijke stoet uit Zierikzee naar Kerk- werve, waar de jeugd van Moriaanshoofd het Wilhelmus zong en om de Lands vrouwe heen krioelde, toen deze een tafel vol rampfofo's bekeek. De oudste inwoner van het plaatsje, de 90-jarige heer Jan Landman, werd aan H.M. voorgesteld en enige buitenlandse studenten, die hun vacantie opofferden om in het rampge bied te komen werken, ontvingen even eens van Koningin Juliana vriendelijke woorden van dank voor deze hulp. Per jeep ging het vervolgens, hortend en hobbelend over de trieste, troosteloze zandwoestijn achter het voormalige be ruchte dijkgat van Schelphoek, waarna H.M. via Serooskerke tenslotte arriveerde in Burghsluis. Daar lag het helderwitte koninklijke jacht te wachten om de Vorstin te varen naar Zijpe, vanwaar als laatste plaats op dit tweedaagse werk bezoek St Philipsland zou worden aan gedaan. Tijdens deze tocht over de Oosterschelde onderhield H.M. zich uitvoerig mfet een aantal maatschappelijke werksters op Schouwen alsook met verscheidene autori teiten, die betrokken zijn met het sociale, culturele en gezinswerk op dit eiland Hierbij vertelde kapelaan P. de Haan o.m., dat het zeer moeilijk was een katholieke maatschappelijk werkster te krijgen voor Schouwen. Direct na haar aankomst in St Philips- land begat de Vorstin zich te voet recht streeks naar het nood-gemeentehuis van i °Yf.gens vrjjwel geheel herstelde dorp. Hier volgde II.M. met dezelfde op merkelijke belangstelling als in andere delen van het rampgebied, de uiteenzet tingen over het landbouwherstel en in het bijzonder over de invloed van de regen op de gewassen-ontwikkeling, waarover zjj telkens vragen stelde. En ook hier bij dit genoeglijke samenzijn in St Philipslands „stadhuis" stond dc Landsvrouwe ver baasd over het feit, dat deze regen-invloed in elk deel van het watersnoodgebied een andere uilwerking had, die varieerde van zeer gunstig tot funest Wandelend door het dorp met opgetogen en blijde mensen, bezocht de Koningin o.m. enkele woningen ze vond, dat er in de overigens prachtige Deense huizen eigenlijk wat te weinig kasten waren en een school, waarna het tijdstip van af scheid was gekomen. Onder vrolijke muziektonen, het luide hoerageroep en een „Tot weerziens Majesteit", reed de Koninklijke open cadillac het dorp uit. naar Soestdijk. Totaal anders dan haar bezoek aan dc Zuid-Hollandse eilanden en West-Brabant, was deze tocht door het Zeeuwse ramp gebied geweest. Zonder veel vlagvertoon, zonder te opgetogen gejuich, maar daarom niet minder treffend. Ontroerd zag H.M. na 17 maanden van herstel en opbouw nog die schier onge neeslijke wonden, die in één nacht werden geslagen in een van Nccrlands vrucht baarste streken. Maar Koningin Juliana verliet het rampgebied echter in de vaste overtuiging, dat een volk, dat leeft, al zjjn rampen overwint. H. M. de Koningin heeft gisteren eer, bezoek gebracht aan het rampgebied vai Zeeland. Per Jeep bracht de Vorstin een bezoek aan de zandwoestijndie eens een vruchtbare polder was bij Ouwer kerk en sprak met de mensen, die tegen het zand vechten. Ook de Noorse regering heeft afwijzend beschikt op het Amerikaanse verzoek om Noorse schepen op volle zee te mogen controleren in verband met eventueel ve*. voer van wapens naar Guatemala. De Noorse regering stelt zich op het stand punt, dat het Amerikaanse verzoek nist door'het Volkenrecht wordt gemotiveerd, aldus maakte het Noorse departement van buitenlandse zaken gisteren bekend. In dit communiqué wordt verder mede gedeeld, dat de Noorse regering van mening is, dat zij niet het recht heeft om Noorse schepen in vredestijd te beletten wapens te vervoeren. Wél verklaarde de regering zich bereid om, in overeenstemming met de resolutie van de Veiligheidsraad van Zondag j.l iedere maatregel tot beperking van het gewapende conflict in Guatemala te steunen. Naar wij vernemen, zal dc staatssecreta ris van Marine, vice-admiraal H. C. W. Moorman, binnenkort een bezoek aan Nieuw-Guinea brengen. Zoals bekend, be zocht hij in Juni 1950 (als schout bij nacht) dit gebied. i Een half uur voor het vertrek van de Nieuw Amsterdam van Rotterdam naar New York werd deze foto gemaakt: Mgr Lawrence Hurkmans temidden van ne ven en nichtjes, klaar voor zijn zevenen twintigste zeereis. „Kamer 253. Rt. Rev. Monseigneur Lawrence P. Hurkmans, speciaal aan aller zorgen aanbevolen als een goede persoonlijke rplatie van de Directie in Rotterdam en New York". Dit stond op de lijst van prominente passagiers die gisteren vertrokken en monseigneur, diep in de zeventig glim lacht als hij het leest. ..Ze kennen me hier wel", zegt hij. Ik heb het altaar voor dit schip, toen het nog moest worden afgebouwd, samen met Frans Bóuman uitgekozen. Dat ver tel ik altijd als ik preek aan boord en dan zeg ik erbij, dat men bij de collecte maar goed moet offeren voor de kapel Ze hebben me gezegd, dat het nog helpt ook". v Dit staat hier nu maar zo in duidelijk Nederlands, maar men moet dat Mgr Hurkmans eens horen zeggen. Dat houdt het midden tussen een Nederlander die Amerikaans en een Amerikaan die Ne derlands wil spreken. Hetgeen geen won der is. want reeds 56 jaren oefent mgr Hurkmans de zielzorg in het aartsbisdom Chicago uit. Als diaken vertrok hij in 1893 met de oude Spaarndam voor het eerst en in 1903 was hij officieel Amerikaan, want hij had zich laten naturaliseren. In Chi cago, waar hij tientallen jaren pastoor was van de St Johannes Berchmans- parochie, beschouwt men hem trouwens ?odoeen honderd procent Amerikaan. In nwf ,he?ft mgr Hurkmans zijn 50-jarig -erfeest gevierd. Vier jaar geleden Np/WiJÏj z^n voorlaatste bezoek aan HoiliVvnrvie" in Rome woonde hij de Hij iL mW Va" Maria GoretU bi-i' !Jf weken logé geweest van zijn neef, de oud-gemeenteontvanger Harry de Groof en hij heeft het maar kalmpjesaan gedaan, hier en daar een bezoekje, even België in en het 40-jarig priesterfeest van Deken H. F. Heeze- mans in Eindhoven helpen opluisteren („sommigen daar dachten, dat ik een Amerikaanse bisschop was") en nu weer terug. De militaire situatie in Guatemala blijft zeer onoverzichtelijk. De berich ten die binnen komen zijn onduidelijk, waarschijnlijk vooral ten gevolge van het feit dat twee radio-zenders in Guatemala opereren, die beide tegen elkaar ij1? beweren de regeringsomroep te zijn. Van dc zijde van de invasie-troepen werd gisteren in het geheel geen nieuws over het verloop van de strijd ontvangen, docli van het opperbevel der regeringstroepen werd een communiqué ontvangen, waarin de situalii tot en met Maandag, middernacht (midden-Europesc tijd), wordt weer gegeven en Waarin melding gemaakt wordt van succesvolle acties. Het communique verklaart, dat dc regeringstroepen de strijdkrachten van de opstandelingen jn ]let beginstadium van liet offensief, dat Zondagavond werd ingezet, totaal op de vlnclit hebben gedreven. Het leger zou zware verliezen aan de invasiesirijdkrachten hebben toegebracht en een groot aantal gevangenen, wapens, munitie en vrachtauto's hebben buit gemaakt De vijandelijke strijdkrachten zouden verdreven zijn ui* de stad Gualan, die op 23 km. ten Noord-Oosten van de militaire basis Zacapa en op 30 km. ten Westen van de grens met Honduras gelegen is. De regeringstroepen zouden verder het offensief in het gebied Puerto Barrios tot staan hebben gebracht. Bij een aanval op de voornaamste spoorwegverbinding van Puerto Barrios zou de tegenstander terug gedrongen zijn tot Santo Tomas, aan de Amatische Golf, van waar hij geen kans meer zou hebben te ontsnappen. Een twee de aanval zou verhinderd zijn, omdat de Mgr Lawrence Hurkmans temidden van zijn familieleden: kapelaan P. Strijbos, de heer li. de Groof en diens dochters de dames T. en M. de Groof aan boord van de Nieuw- Amsterdam regeringstroepen de inmiddels aangevoer de vijandelijke versterkingstroepen bij hun ontscheping zouden hebben gevangen ge nomen. Ook de lading wapenen die zich aan boord van het schip bevond zou, met het schip, in handen van de regeringstroe pen zijn gevallen. Het schip zélf zou de vlag van Honduras gevoerd hebben. Voorts zouden successen behaald zijn in het ge bied rmdam Chiquimula, een belangrijke stad, die honderd km. ten Oosten van de stad Guatemala en dertig km. ten Westen van de grens met Honduras ligt. Een radio-uitzending uit Guatemala kon' digde gisteren een spoedige algehele vic torie voor de regering aan. Dit was een van de beide stations die beweren de re geringsradio te zijn. In Washington werd gisteren door een woordvoerder van het State-Department officieel medegedeeld, dat troepen uit de stad Guatemala in de richting van Zacapa en Puerto Barrios werden vervoerd. De woordvoerder deelde verder mede, dat de Guatemalaanse regering zou zijn overge gaan tot het uitdelen van wapenen aan leden van de communistisch-gezinde vak' vereniging. Men verwacht, dat een eerste zware veldslag spoedig zal geleverd worden. Inmiddels heeft de regering van Guate mala vannacht opnieuw een nota aan de voorzitter van de Veiligheidsraad gezonden, waarin zij constateert, dat geen gehoor is gegeven aan de oproep van de Raad om de strijd te staken, en verzoekt de Raad opnieuw 'n spoedvergadering, zo mogelijk heden, Woensdag, bijeen te roepen voor het treffen van de nodige maatregelen opdat Honduras en Nicaragua het verle nen van hulp aan de invasietroepen sta ken. (Van onze correspondent) Nu de plannen voor inpoldering van de Lauwerszee en voor grote delen van het Waddengebied steeds meer actueel worden, is uit dc kring van burgemees ters in Noordoost Friesland het ini tiatief voortgekomen tot oprichting van de Stichting Landaanwinningsbelangen Noordoost Friesland. Op deze wijze wil men zich prepareren op de gevolgen van de landaanwinning, dia ongetwijfeld voor de gemeenten in dit gebied om vangrijk zullen zijn. In deze stichting, waarvan de acte gis teren is gepasseerd zijn de gemeenten Dokkum, Dantumadeel, Kollumerland, Oost- en West Dongeradeel, Ameland en Schiermonnikoog vertegenwoordigd, maar ook voor andere gemeenten zal ge legenheid zijn toe te treden. Verder ma ken de zeewerende waterschappen deel uit van de stichting, evenals landbouw organisaties. de Kamer van Koophandel. het Economisch Technologisch Instituut Friesland en talrijke andere overheids organen en diensten, alsmede de Friese Beweging. Zeer waarschijnlijk zal in de nabije toekomst een rapport over de gevolgen van de landaanwinning worden samen gesteld en men denkt hierbij ook aan de oprichting van een bureau van de stich ting. dat onder leiding moet staan van een socioloog. Er zal uitvoerig studie worden gemaakt van de economische, sociale en culturele gevolgen van de in polderingen. Voorts zal men zich bezig houden met het vraagstuk van het nieuwe land, met het probleem van het vreemdelingenver keer naar de eilanden, die dan met het vasteland verbonden worden en met alle facetten, die ten aanzien van wegenaan leg, scholenbouw en talrijke andere za ken hieraan verbonden zijn. Tevens wil de stichting de belangstelling van het publiek voor deze aangelegenheid wek ken. Het voornaamste doel is uiteraard dat de gemeenten te zijner tijd plannen klaar hebben en zich bij belangrijke be slissingen kunnen laten horen. Dc franse premier en minister van buitenlandse zaken, Mendès-France, is gisterenavond, in gezelschap van dc minister voor de Verbonden Indo- Chinese Staten, Guy La Chambre, uit Parijs naar Bern vertrokken, waar bij vandaag een onderhoud zal hebben met zijn Chinese collega Tsjoe En Lai. In Franse regeringskringen is dc hoop hoog gestemd, dat dc bespre kingen tussen beide staatslieden zullen leiden tot een definitieve vrede in Indo-China en tot beëindiging van de koude oorlog met Rusland- Diplomatieke waarnemers uiten de mening^ dat in geheime, preliminaire besprekingen reeds een grote mate van overeenstemming moet zijn bereikt. en dat met name de'Sovjet-Unie reeds de verzekering moet hebben gegeven, nat zij zal medewerken tot een aanvaardbare regeling van de vrede in Indo-China. Dit bezoek van Mendès-France vormt wel een scherp contrast met de houding van de heer Bidault, die te Genève nooit een poging neeft gedaan om contact te zoeken met Tsjoe en Lai. Vóór zijn be- f Premier had Mendès-France gelaakt V3n de heer Bidaul' scherp coffin op -Frans" grond gebied, n.l. in de Franse ambassade zal plaats vinden, zal het eerste rechtstreekse contact tussen leden van de Franse en de Chinese regering zijn. Zoals men kan we ten, heeft Frankrijk de regering van com munistisch Ch.na niet erkend. Desgevraagd deelde de Franse premier 1 mede dat de kwestie van erkenning der Chinese regering niet op de agenda van de bespreking staat. In diplomatieke kringen verluidt het, dat Amerika ten koele houding aanneemt tegenover de nieuwe Franse pogingen om dc vrede in Indo-China te winnen. Deze indruk wordt r.og bevestigd door officieuze berichten omtrent het onderhoud, dat Mendès-France met Bedell Smith heeft gehad. Dc mcring overheerst dat Amerika geen verainu (.ordelijkheid op zich wil nemen ten aanzien van de komende fase van de Frans-communistische onderhan delingen over Indo-China. De Franse premier heeft dit grote nieuws na afloop van de gisteren gehou den kabinetsvergadering medegedeeld. Hij deelde voorts nog mede, dat de kabinets vergadering besloten heeft onmiddellijk een commissie van deskundigen in te stel len om een programma voor economische expansie op te stellen. Voorts heeft het kabinet besloten on middellijk voorbereidingen te treffen om te komen to* die brede overeenstemming over de E.D.G., die de premier had be loofd te bevorderen. De minister van de fensie. generaal Koenig en de minister van handel er, industrie. Bourges Mau- noury zullen vóór het eind van de week met de premier overleg plegen over de wijze, waarop een eventuele compromis oplossing vooi het vraagstuk van de EDG gevonden zou kunnen worden. Generaal Koenig is een fel tegenstander van het verdrag. Bourges Maunoury daarentegen voorstander. Tenslotte dtelde de premier nog mede, dat zeer binnenkort slappen zullen worden ondernomen om de Franse troepen in Indo-China te versterken. Aanstaande Maandag zal de commissie voor de - na tionale defensie bijeenkomen. Generaal Ely, de opperbevelhebber in Indo-China, zal deze vergadering bijwonen. BRITS- HONDURAS MEXICO uvmgsfo Coban DD +VT Zacapa GUATEMALA CITY. Antigua SALVADOR STILLE OCEAAN MEXICO RITS H0N0URAS CARIBISCHE ZEE SUATEMA H0NDURA wGARAGUA Panama Kanaal 'STILLE OCEAAN om een tweede bijeenkomst van de Vei ligheidsraad over de invasie in het land te vragen. Dc Nationale Vergadering van Uruguay heeft gisteren een resolutie aangenomen, waarin zjj uitdrukking geeft aan haar so lidariteit met de regering van Guatemala en verklaart dat „de agressie tegen Gua temala een samenzwering tegen de vrede in Amerika is en een miskenning vormt van het recht tot zelfbeschikking der vrije volken". De resolutie werd met 32 tegen 28 stem men aangenomen. Zij zal naar alle parlt- menten van Latijns Amerika worden ge zonden. In Cuba heeft de minister van voorlich ting er gisteren op aangedrongen de lei der van de rebellen in Guatemala, kolonel Carlos Castillo Armas, te erkennen als oorlogvoerende. Anderzijds hebben zich gisteren in de Cubaanse hoofdstad Havan na relletjes voorgedaan bij anti-Ameri kaanse betogingen ten gunste van Guate mala door studenten. Een patrouillerende politie-agent werd ernstig gewond door schoten die uit het universiteitsgebouw op hem werden afgevuurd. Naar Reuter meldt, zou de voorzitter van de Veiligheidsraad, Henry Cabot Lod ge, eerder op de avond gezegd hebben, dat Guatemala zich niet moest lenen voor de „klaarblijkelijke communistische opzet'* De 24-jarige Hagenaar A. V., die als duopassagier meereed op een motor, welke gistermiddag omstreeks kwart voor zes in de Residentie over de Bezuiden- houtseweg in de richting van de binnen stad reed, is bij het uit dc bocht raken van de motor van de duo afgeslingerd en vrijwel op slag gedood. Het ongeluk geschiedde ter hoogte van het wandelpark Marlot, waar «eich een bocht in de weg bevindt. Door nog onop gehelderde oorzaak reed de bestuurder van de motor, de 25-jarige A. van H., eveneens woonachtig in Den Haag, uit de bocht waarna de motor in de berm te recht kwam. Door de val liep V. een schedelbasisfractuur op; hij overleed ter plaatse. Van H„ die niet in het bezit was van een rijbewijs, kwam met de schrik vrij. Gisteren zijn te Genève dc geheime be sprekingen over het vraagstuk van het toezicht op een wapenstilstand in Indo- China voortgezet. In conferentiekringen wordt vernomen, dat de waarnemende leider der Sovjet- delegatie, Novikof, die als voorzitter fun geerde, zich verzette tegen een voorstel, dat de vorige week door de Franse dcle- gatie was ingediend en waarin aanbevolen werd een technische commissie te vormen ter bestudering van de diverse voorstellen inzake de controle op de nakoming der bestandsovercenkomst. Daar dit Franse voorstel de vorige week door Tsjoe en Lai was gesteund, had men verwacht, dat dit door de conferentie zou worden aanvaard. Dc Russische bezwaren hebben dan ook niet nagelaten verbazing te wekken. Naar verder verluidt zou Novikof twee variaties op het oorspronkelijke Russische plan voor de samenstelling van de com missie van toezicht hebben voorgesteld. Hij zou zich bereid verklaard hebben er mee in te stemmen, dat ófwel Indonesië wordt toegevoegd aan de reeds eerder door Rusland voorgestelde commissie van vier landen (India, Pakistan, Polen en Tsjecho- Slowakije), óf dat een drie-landcncom- missie, bestaande uit vertegenwoordigers van India, Polen en Indonesië, wordt ge vormd. (Wij maken er onze lezers attent op, dat wij in ons blad van Vrijdag j 1 reeds meldden, dat Molotof in de geheime zitting van 16 Juni een zelfde voorstel zou hebben ingediend Red.). In antwoord hierop zou de waarnemende Britse delegatieleider, Lord Reading, het al eeider door minister Eden gedane voorstel herhaald hebben, dat de vijf „Colombo-eilanden" (India, Pakistan, In donesië, Ceylon en Birma) in deze com missie zitting zouden moeten hebben, om- dat deze staten rechtstreeks betrokken zijn bij het handhaven van de vrede in Zuid-Oost-Azië. In conferentiekringen wordt verder ver nomen, dat de waarnemende Franse dele gatieleider Chauvel erop aangedrongen zou hebben, dat zowel iD Laos en Cam bodja als in Vietnam een neutrale com missie toezicht op de naleving van een bestand zou houden. Het waarnemend hoofd van de Ameri kaanse vertegenwoordiging, ambassadeur Johnson, wees de communistische opvat ting van de hand, dat een commissie van toezicht geen gezag zou hebben over de gemengde groepen, die ter plaatse controle op de naleving van een bestand zullen moeten uitoefenen. De Amerikaanse ge delegeerde werd hierin door de Britse af gevaardigde, Lord Reading, gesteund. De vergadering, die vier uur duurde heeft, zo was het oordeel van gedelegeer den, geen werkelijke vooru tgang gemaakt Naar het schijnt waren de discussies ech ter gematigd van toon. De Firefly P-41 van het vijfde squadron van de Marine Luchtvaart Dienst heeft gistermiddag om tien minuten over drie een noodlanding moeten maken op zee. Het toestel, dat bestuurd werd door ser geant vlieger P. J. dc Jong uit Katwijk aan de Rjjn kwam ten Westen van Katwijk aan Zee op de golven neer. Bij het eerste alarm gingen twee Nep tunes en een Catalinavliegboot van de MLD op zoek, terwijl op het vliegveld Valkenburg een helicopter in gereedheid werd gebracht. De bestuurder van de verongelukte Fire fly werd vijf mijl ten Westen van Katwijk drijvend in een rubberboot, gevonden door een der Neptunes. Er werd een rookboe. uitgeworpen, waarna de helicopter, op aanwijzingen van de Neptune, sergeant- vlieger De Jong kon oppikken. Vijf en twintig minuten na zijn onfortuinlijke landing stond de vlieger met een nat pak maar verder ongedeerd, weer op het vlieg veld Valkenburg, De Firefly is gezonken. Gisteren is de Bedrijfsunie, waarin de bonden van spoorwegpersoneel zijn ver enigd, bijeen gekomen, teneinde tot een gezamenlijk standpunt te komen, dat moet worden ingenomen bij de onderhandelin gen met de regering over de lonen. Men zal zich herinneren, dat de directie van de N.S. en de Personeelsraad omtrent een nieuwe regeling, waarbij de lonen min stens gelijk gesteld zouden worden aan die in het vrije bedrijf, niet tot overeenstem ming zijn gekomen. Daarna is de zaaX aanhangig gemaakt bij de looncommissie van de Stichting van de Arbeid, en hoe wel de vakorganisaties van de Stichting officieel nog niets hebben vernomen, schijnt men daar hun zienwijze toch niel te kunnen delen. Naar wij vernemen zou de Bedrijfsun e nu hedenmiddag een audiëntie met de waarnemend Minister van Verkeer en Waterstaat, ir Witte hebben en zijn wij wel ingelicht, dan wil men van de zijde der vakorganisaties, welke voorstellen mogelijk ook gedaan worden om tot een vergelijk te komen, de verlangens om de lonen van het spoorwegpersoneel tot een redelijk peil op te trekken in leder geval niet laten varen. Dc senaat der Technische Hogeschool heeft het doctoraat in de technische weten schap honoris causa toegekend aan de heer L. Neher, directeur-generaal van het staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie. Deze toekenning geschiedde op grond van dc door de heer Neher betoon de stuwende activiteit by de leiding en de wederopbouw van het staatsbedryf der

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1