De feiten in Zuid-Oost-Azië ten ernstige onzekerheid Washington bereidt zich voor schiep op bezoek van Churchill Mendès-France enTsjoe en Lai tonen zich optimistisch STILTE rond dodenschip... Deskundig onderzoek laat nog een tijdje op zich wachten REBELLEN KONDIGEN HUN OPMARS AAN t® Lachende politici. Zou het nog goed komen in Z.O.-Azië? Rotterdam zal waarschijnlijk deel uitmaken van Sehiphol-N.V. Over het onderhoud zelf wordt diep stilzwijgen bewaard De strijd in Guatemala DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 1* Donderdag 24 Juni 1954 r WEERBERICHT Congres-commissie keurt buitenlands hulp pr osramma goed DONKER VOOR DONKER Gevechten bij Hanoi duren voort Atoomgeleerden ver gezellen Churchill naar Washington Russen stellen onder zoek in naar beschieting; van Sabenatoestel Scooter v erongelukt op onbewaakte l wce doden (Van onze correspondent). Amsterdamse raad keert zich fel tegen de minister, die uitbreidingen te duur vindt Belastingaftrek voor giften aan instellingen ■K H Westduitse regering dringt aan op souverei- niteit A nalyst Ontdekker aan de kant gezet Vinder beleeft geen onverdeeld plezier van zijn vondst Zonneschip of dodenschip Overheid verleent Subsidie bij bouwgrond- prijsverschil in ramp gebied Obs servator in New York „Onthullingen" Post i is. Uitgebannen MRP-ers De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Vrijdagavond, luidt: Vrij veel bewolking met voornamelijk in de Noordelijke heltt van het land tijdelijk enige lichte regen o£ motregen. Overwegend matige Westelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. Vrijdag 25 April: Zon op 4.20, onder 21.04; Maan op 0.27, onder 15.22. UWE SCHIEDAMSCHE COURANT President Eisenhower heeft gisteren, aan de vooravond van het bezoek der Britse ministers, een serie belangrijke besDrekingcn gevoerd met vooraanstaan de figure.? uit parlement en regering en met een aantal militaire leiders. Op de eerste plaats woonde de Presi dent een conferentie bij. waarop de on- - -- derminister van buitenlandse zaken, Wal- hulp aan het buitenland, ter Bedell Smith, verslag uitbracht over van 34 milliard dollar, de resultaten van de conferentie van Genève. Alle belangrijke figuren van het Huis van Afgevaardigden en de Senaat, zowel democraten als republikeinen, waren voor deze vergadering uitgenodigd. Men was van mening, dat President Eisenho wer, door de leidende parlementsleden tot deze bijeenkomst uit te nodigen, ge tracht heeft een zekere eenheid van zienswijze tussen regering en parlement inzake de Z.O. Aziatische problemen te scheppen. De parlementaire leiders wilden na af loop van de bijeenkomst slechts mede delen dat de kwesties Korea en Indo- China ter sprake waren gebracHt en „dat zij zich niet tevreden hadden gesteld met luisteren alleen". Senator Knowland, de leider der meerderheid, verklaarde, nat de uiteenzetting van Bedell Smith zeer gedetailleerd was geweest. Kort na het vertrek der parlementsle den kwam de Nationale Veiligheidsraad het hoogste orgaan inzake defensie aangelegenheden op het Witte Huis OORMALIGE Duitse krijgsgevan- V genen in Bad Godesberg hebben 'en nog wel plechtig, zoals het be richt, zegt besloten, dat zij hun vrou wen opdrachtzullen geven voortaan geen Nederlandse levensmiddelen meer tc kopen. "Wel, wel, de Duitse „kameraden" geven hun vrouwen „opdracht"doen al zo net, of zij thuis a,lles te vertellen heb ben Maar enfin, laten wij het daarover niet hebben. O.i. dient in een huisgezin overleg gepleegd tc worden en geen op dracht i/egeven. Terzake, de heren willen, dat er geen Nederlandse levensmiddelen meer ge kocht worden. Nu deden zy dat tijdens de oorlog ook niet. Zij namen alles als niet geschonken Liebesgabenzo maar voor niets en die genomen (later wij geen sterker woord gebruikenlevens middelen mocht moeder de vrouw wel accepteren. En men liet het zich in Duitsland; goed smaken! Soit, daarover zand.' Waarom nu ineens die afkeer van Ne derlandse levensmiddelen Kijkin een met „algemene stemmen" genomen be sluit van de vergadering van de Godes- bergse afdeling van de Bond van vroe gere gevangehen heet het, dat deze boy cot zal moeten voortduren „tot de Ne derlandse minister van Justitie genade zal laten gelden". Het gaat dat wordt rr nog bij gezegd) niet legen het Neder landse volk, doch alleen tegen minister Donker. Dat ziet er dus voor minister Donker donker uit! Maar niet alleen voor munster Don ker Wij hechten aan deze ergerlijke geste van voormalige Duitse krijgsge vangenen niet meer waarde dan zij ver dient. Echter zijn dergelijke uitlatingen symptomen van een geest, onder een deel van het Duitse volk wij hopen: onder een zeer klein deel), welke voor de goede verstandhouding tussen de volke ren gevaarlijk is. - Tenslotte zien wij toch een lichtpuntje bedoelde opposanten vinden Minister Donker „hard en voor elk menselijk ge voel ontoegankelijk"Welnu, wij zijn blij, dat menselijk gevoel" in het woorden boekje van deze Duitsers is komen te staan... - Maar hard is het voor de goed willen de Duitsers, dat dergelijke landgenoten hun land en volk zoveel kwaad doen. bijeen. Admiraal Arthur Radford, de voorzitter der vergadering van militaire stafchefs, woonde de vergadering bij. Tenslotte heeft President Eisenhower gisteren nog een speciale boodschap aan het Congres gezonden, waarin hij ver klaart, dat elke beknotting van het door de regering voorgestelde program voor ten bedrage ongerechtvaar digd en onveilig zou zijn, gezien het „aanhoudeijde en niets ontziende streven van communistische imperialisten naar wereldoverheersing". De president wees er op, dat de recen te gebeurtenissen in Zuid-Oost-Azië ern stige onzekerheid hebben geschapen en dat niet alleen de veiligheid van dat gebied zélf. doch ook de belangen der Verenigde Staten in dat gebied bedreigd worden. Eisenhowers boodschap werd ontvan gen toen de commissie van buitenlandse zaken uit het Huis van Afgevaardigden zich voorbereidde op een beslissing no pens het bedrag, dat voor het op 1 Juli beginnende nieuwe belastingjaar, voor hulp aan het buitenland moet worden uitgetrokken. In zijn oproep om het gehele gevraag de bedrag goed te keuren verklaarde de president, dat de som. welke hij in zijn begrotingsboodschap in Januari heeft gevraagd, óngeveer 40 procent minder beloopt dan hetgeen in de afgelopen twee jaren is uitgegeven. De commissie van buitenlandse zaken heeft daarop besloten de door de presi dent verzochte bedragen goed te keuren. Het Franse opperbevel meldt, dat op dertig km. var Hanoi aan beide zijden van de Rode Rivier hevige gevechten tussen troepen der Franse Unie en Vietminh-op- standelingen worden geleverd. Voorts wordt bericht dat tijdens de af gelopen vier dagen in het Noord-Westen van de delta 162 Vietminh-soldalen zijn gedood en 47 gevangen genomen; 300 per sonen, die van communistische sympathie verdacht worden zijn gearresteerd. Tenslotte wordt nog gemeld, dat de Amerikaanse luchtmacht op 26 Juni een begin zal maken met het evacueren van 500 gewonden uit Indo-China. De cperatiö zal tien Juli geëindigd zijn. De Britse premier, sir Winston Churchill die heden naar Washington vertrekt, heeft enige verwondering veroorzaakt met de mededeling, dat twee belangrijke atoom experts hem en Eden zullen vergezellen. Dit zou er op wijzen, dat kwesties in ver band met atoomenergie een belangrijk on derdeel van de besprekingen zullen uit maken. De deskundigen zijn Lord Cherwell, de vroegere professor Frederick Lindeman, hoogleraar in de experimentele philoso phic te Oxford en Sir Edwin Plowden, die onlangs benoemd werd tot regeringsadvi seur bij de organisatie voor atoomenergie. C Het Belgische ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren bekend ge maakt, dat de Sovjet-Unie heeft toegezegd dat zij een onderzoek zal instellen naar het incident op 3 Juni j.l., toen een Sabena-vliegtuig door 'n Russische straal jager nabij de Oostenrijkse grens werd beschoten. Zoals men zich zal herinneren, werd de marconist van het Sabena-toestel gedood, toen het vliegtuig, dat met een lading varkens op weg was van Groot-Briltannië naar Joego-Slavië, werd aangevallen. Op een onbewaakte overweg in de spoorlijn Zwolle—Dalfsen is gisteravond omstreeks half negen nabij kasteel Rech- teren een scooter gegrepen door een trein. Dc berijder de 34-jarige M. C. A. C. uit Wageningen en een 32-jarige duo-passa- giere, mej. C. v. d. G. eveneens uit Wa geningen werden hierbij op slag gedood. Woensdag ivas het precies honderd jaar geleden, dat Roosendaal aan het spoor" 'kfbam te liggen. Dit feit, dat voor de ontwikkeling van de stad van zo grote betekenis is geweest werd dan ook op feestelijke wijze herdacht. In een diligen ce anno 1826 begeven de gasten van de N.S. zich naar het raadhuis op de Markt waar de officiële ontvangst door het ge meentebestuur zal plaats vinden. In het raampje zien ive ir F. Q. den Hollander. (Van onze Amsterdamse redactie) Burgemeester d'Ailly heeft gisteren in de Amsterdamse raad nadere mededelin gen gedaan over de toekomstige beheers vorm van Schiphol, waarover nog wel geen overeenstemming is verkregen maar waarmee men thans toch zover is gevorderd, dat het Rijk heeft ingestemd met een N.V.-vorm. Amsterdam zal de meerderheidspositie van 't rijk in de toe komstige Schiphol N.V. aanvaarden en gaat er voorts in principe ook mee ac- coord, dat daarnaast nog andere aandeel houders zullen zfin, waaronder Rotter dam en misschien nog andere steden. De statuten worden op 't ogenblik voorbe reid. Er blijven natuurlijk nog een aan tal punten waarover rijk en Amsterdam van mening verschillen, doch men tracht daarvoor zo spoedig mogelijk een oplos sing te vinden. Burgemeester d'Ailly kwam met dit nieuws over de brug naar aanleiding van een voordracht om ruim 2 A millioen gulden (waarvan 60 pet van het Rijk zal worden terug ontvangen) t- voteren voor nieuwe noodzakelijke uitbreidings werken op de luchthaven, vooral betrek king hebbend op de accomodatie voor de passagiers de wegbrengers en de be zoekers. Onlangs hebben wij uitvoerig beschreven welke uitbreidingen men wil uitvoeren De burgemeester vertelde, dat van de minister van Waterstaat een schrijven was ontvangen, waarin be zwaar werd gemaakt tegen de z.i. hoge kosten van de verbeteringen aan de I.C.A.- en Europahal. welke tezamen f 1.790.000 vèrgen. De bewindsman was wel bereid een bedrag van f 1 millioen goed te keuren. De burgemeester kon de mening delen van alle fracties, die op het standpunt stonden, dat er over de kosten van de uitbreidingen niet gesja cherd kon worden. Blijkens het verslag van de vaste com missie voor financiën uit de Tweede Ka mer inzake het wetsontwerp tot herziening van de fiscale tegemoekomingen voor gif ten aan instellingen, zouden verscheidene leden der commissie de ondergrens voor de inkomsten- en loonbelasting, welke in het voorstel van 2 tot 1 pet. wordt ver laagd. willen doen vervallen. Terwijl zij erkennen, dat de grens van honderd gul den om redenen van utiliteit alleszins verdedigbaar is. konden zij dit van de 1 pet-grens niet inzien. De instellingen, in welker belang de aftrekregeling is ont worpen. zouden er ongetwijfeld mede ge baat zijn, wanneer de wel zeer subjec tieve wettelijke scheidslijn tussen hetgeen wel. resp. nog geen offer betekent, zou verdwijnen. Nu dit laatste t.a.v. de ven nootschapsbelasting terecht wel wordt voorgesteld lijkt het consequent, dezelfde stap ook voor de inkomsten- en de loon belasting te deen. De meeste van de hier aan het woord zijnde leden bepleitten voorts, bij het be palen van de belastingaftrek het volle be drag van de gift in aanmerking te nemen en daarop dus niet de vermindering met honderd gulden toe te passen. Tenslotte werd nog de vraag gesteld, of ook giften aan politiek-wetenschappelijke instellingen als de dr Wiardi Beekman- stichting, het Centrum voor staatkundige vorming, de Dr Kuyperstichting en de Prof. Telderstichting voor aftrek in aan merking komen. Het Westduitse kabinet heeft gisteren officieel zün steun gegeven aan de eis. die Bondskanselier Adenauer reeds ver schillende malen op publieke bijeenkom sten had geformuleerd, dat West-Duits- land zijn souvereiniteit behoort terug te krijgen, ongeacht het tijdstip waarop het verdrag inzake^de Europese Defensie Ge meenschap in werking treedt. Een woordvoerder verklaarde, dat het kabinet het standptn-.. van de kanselier deelt, dat West-Duiisland al het moge lijke heeft gedaan om een snelle verwe zenlijking van het verdrag te bewerk stelligen. De Britse minister van buitenlandse za ken, Anthony Eden, heeft te Genève be sprekingen gevoerd met de Chinese mi nister van buitenlandse zaken, Tsjoe En Dal. Deze laatste privé-ontmoetmg ver liep in de beste stemming, zoals ons de toto toont. De sfeer was zelfs zo goea, dnt de meestal onaangename tolk van Tsinr En Lai middenook voluit lach te Deze foto werd door de Chinese am bassade te Genève vrijgegeven. Minister Wrlens vnainoen om via nauw contact Edens pogingenom de probD- buiten de conferenties men betreffende Indo-China arOt.C rechts: Ali en Korea op tc lossen hebben grote waardering gevonden. Van links naar thony Eden, de tolk en Tsjoe En Lai Gistermiddag heeft dc Franse premier Mendès-France met zijn Chinese collega Tsjoe en Lai in de Franse ambassade te Bern een onderhoud gehad dat twee uur duurde. Noch van de ene, noch van de andere zijde worden nadere inlichtingen verschaft omtrent de bereikte resultaten, doch wel tonen beide staatslieden eeu vertrouwen vol optimisme. Mendès-France zeide na afloop, dat het onderhoud hem hoop had gegeven, dat de conferentie te Genève „wezenlijke vorde ringen" kan maken. Hij beklemtoonde, dat er geen eigenlijke discussie, doch een vrij gesprek over de toestand in Indo-China was gevoerd, en dat het openhartige karakter van dit gesprek hem deed vertrouwen, dat de bijeenkomst het herstel van de vrede in Z.O.-Azië zou bevorderen. In Franse kringen wordt nog vernomen, Mendès-France na het onderhoud nieuwe instructies zou hebben gegeven aan de Franse delegatie op de conferen tie over Indo-China. Nadere inlichtingen over deze beleidsherziening konden even wel niet verkregen worden. In sommige Franse kringen meent men, dat de nieuwe instructies van invloed kunnen zijn op de militaire besprekingen tussen het opperbevel van de strijdende partijen in Indo-China. Op haar beurt heeft de Chinese dele gatie na het onderhoud een even weinig concrete verklaring uitgegeven waarin goed einde te brengen. De talrijke kunst schatten werden nauwkeurig bestudeerd en met de grootste zorg geconserveerd en aldus werd de wetenschap heel wat kennis omtrent het oude Egypte rijker. Kamal el-Malakli, de man, die h-et thans beroemde doden- oi zonneschijf aan de voet van de Grote Pyramide ontdekte, bijna in de schaduw van de sfinx, die daar li'ri, om de doden van het oude Egyjite te beschermen, zal zich naar New-York begeven, om daar de officiële opening bij te wonen van het daar nieuw opgerichte Egyptische Reisbureau. Ook dr Zakaria Ghoneim, op wiens credit de ongeveer gelijktijdige ontdekking van een oud koningsgraf hij Sakkara staat, zal van de partij zijn. Ze zullen eeu grote reis door de Verenigde Staten maken, om er in de grote sleden lezingen over hun vondsten te houden. Zo ligt het thans vermaarde doden schip van pharao Cheops bij de pyra mide van Gizeh onder het woestijn zand, in een reusachtige grafkelder, welke bijna vijfduizend jaar geleden door Cheops in de rotsbodem gebouwd werd. En ondertussen blijven de schatten van het rijk der Pharao's onder het woestijn zand rusten. De mannen der wetenschap hebben geen haast.Hun eerste taak zal nu zijn, de belangstelling in de Verenigde Staten te prikkelen. Reeds neemt het aan tal toeristen toe en de Egyptische rege ring hoopt, dank zij dodenschip en ko ningsgraf vele duizenden, veel geld uit gevende Amerikanen naar de boorden van de Nijl te doen reizen. Het werk van op graving en uitgraving zal heel wat lijd vergen. Het ziet er trouwens naar uit, dat men in Kaïro te dien aanzien heel doel bewust te werk wil gaan. De vondsten zullen terdege geëxploiteerd worden en men zal vooral een herhaling van het ge beurde rond Toetankamen willen vermij den. Het is niet de eerste keer, dat men een vondst lange- tijd laat rusten en de wereld verstoken doet blijven van nadere bijzon derheden. In 1925 gebeurde zulks onge wild. Tc mdekte een Amerikaanse ar cheologie expeditie volkomen toeval lig ten Oosten van de Grote Pyramide van Gizeh de door de eeuwen heen on aangeroerd gebleven tombe van koningin Hetepheres, moeder van pharao Cheops. De ontdekking werd gedaan, terwijl de leider van de expeditie, de wereldberoem de Egyptoloog dr Georgee Reiner, zich op een tournée door de Verenigde Staten be vond, waar hij lezingen hield over het oude Egypte. Zijn assistent, die op de tom be gestoten was, wachtte tot zijn chef terug was, alhoewel het voor de hand lag, dat hij graag alles over zijn vondst onmiddellijk wereldkundig had gemaakt. In overeenstemming met de Egyptische rege ring werd op dr Reiners terugkomst ge wacht, ondanks het aandringen van tal van journalisten en vertegenwoordigers van grote weekbladen en persbureaux, die met alle geweld nieuws wensten te heb ben. Het was de pers, die rond het vinden van het graf van Toetankamen heel wat extra opschudding teweeg bracht. Een vertegenwoordiger van de Londense „Ti mes" was er in geslaagd, de leider van de expeditie, Howard Carter, er toe over te halen, alle publiciteitsrechten aan zijn krant af te staan. De andere bladen ble ven aldus van nieuws omtrent de vondst verstoken en dit werd oorzaak, dat vele journalisten hun duim gingen gebruiken waardoor allerlei onware, onjuiste en soms onzinnige berichten de wereld in gestuurd werden. Toch was het geval-Toetankamen instructief. Want alle publiciteit er om heen bracht de hele wetenschappelijke wereld op de been en het gevolg is een samenwerking geweest, uniek in de his torie der archeologie. De beste Egyptolo gen uit tal van landen werkten in Egypte samen, om het opgravingswerk tot een Ook thans zal, naar wei verwacht kan worden, een staf geleerden bijeengebracht worden. Wat de vondst van het doden- j jat schip betreft, de ontdekker, El-Malakh, is eigenlijk aan de kant gezet. Hij is geen Egyptoloog van beroep, maar architect Als zodanig was bij belast met de leiding der opgravingen in Boven Egypte. Maar dit houdt niet in, dat hij het wetenschap pelijke onderzoek mag leiden. Hiertoe ont breekt hem de nodige kennis, al weet hij natuurlijk wel het een en ander van het oude Egypte af. Bij een vondst als deze is het van het grootste belang, dat elk onderdeel door vakmensen bestudeerd wordt en El-malakh is niet zo goed op de hoogte van de kunst, de wetenschap en de religies der oude Egyptenaren. Daarom is door de Egyptische regering een com missie van vijf deskundigen benoemd, die te zijner tijd het onderzoek zullen aanvan gen. EI-Malakh maakt er deel van uit, maar feitelijk als toegevoegd lid. Hem helemaal op zijde stellen, heeft men blijk baar niet gedurfd. Maar hij is nummer vijfInmiddels, zijn naam bezit feeds wereldbekendheid en vandaar, dat men hem naar New York stuurt. Voor allen, die zich voor de grote vondst bij de Cheops-pyramide interesseren, is hij de ontdekker, de grote man. Van hem zijn de eerste berichten geko men. Hij wierp de eerste blik in de met een schijnwerper verlichte grafkamer, waarin het dodenschip staat opgesteld. De eerste werkzaamheden zullen ook onder zijn leiding blijven. Hij ontdekte zo pas nog een trap van twintig treden, die ver moedelijk de eigenlijke toegang was tot de grafkamer, waarin Cheops zijn doden schip liet plaatsen- Hij is er nog steeds van overtuigd, dat niet ver van het door hem ontdekte schip nog een ander ligt Intussen blijven Amerikaanse Egyptolo gen bij hun mening, dat het gevonden schip geen zonneschip is we hebben daarom steeds van dodenschip gesproken zoals El-Malakh veronderstelde. Des alniettemin achten ze de ontdekking van buitengewone waarde voor de kennis-van het oude Egypte. Zonneschip of doden schip, het is om het even, zulks te meer omdat tot dusver van de zo beroemde pharao Cheops zo goed als niets gevonden werd. Alles wat men van hem weet, is afkomstig uit geschriften van zijn tijdge noten. Het dodenschip nu zal tal van voor werpen bevatten, van hem afkomstig. El-Malakh heeft medegedeeld, dat hij een maand, voordat hjj de grafkamer zal betreden, hiervan mededeling zal doen, zodat Egyptologen in alle delen van de wereld gelegenheid zullen hebben, zich naar Egypte te begeven, om getuige te zijn van wat zij als een der belangrijkste gebeurtenissen voor dc Egyptologie in deze eeuw beschouwen. slaggever, die hem vroeg hoe zijn indruk over het onderhoud was, het laconieke antwoord: goed. Premier Mendès-France is inmiddels reeds te Parijs teruggekeerd. Minister Tsjoe en Lai reist morgen terug naar zijn land, doch eerst zal hij een driedaags be zoek brengen aan de premier van India te New Delhi. Dit zal het eerste officiële contact zijn tussen beide staatslieden. gezegd wordt, dat het onderhoud tot j grond. De overheid heeft, naar wij vernemen, in principe besloten bij de uitgifte van bouwgrond aan slachtoffers van dc wa tersnoodramp geldelijke steun te ver strekken in die gevallen, waarbij de nieuwe bouwgrond duurder is dan die, waarop het oorspronkelijke bezit stond. De overheid zal subsidie verlenen voor zover het verschil in bouwgrondprijs on billijk is. Tijdens besprekingen in het nood-ge meentehuis van St. Philipsland Dinsdag bij gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koningin aan het rampgebied, had men er reeds op gewezen, dat dit bouwgrondprijsverschil het grote pro bleem was, waarvoor men in deze ge bieden stond. Het veroorzaakte stagne ring in de bouw van nieuwe woningen, omdat deze vaak niet meer konden en mochten worden herbouwd op de oor spronkelijke grond, waarvan de prijs la ger was dan die van de nieuwe bouw- resultaat heeft gehad, dat de twee staats lieden mogen verwachten, dat de confe rentie van Genève vorderingen zal ma ken. Tsjoe en Lai zélf gaf aan een ver- Dit besluit van de overheid zal dan ook met grote vreugde door de betrok ken bewoners van het rampgebied wor den begroet. De Sabena is voornemens binnenkort een helicopter-dienst van Brussel naar Londen te openen. Op 26 Juni zal een proefvlucht worden gemaakt. De Sabena verwacht de afstand van Cap Gris-Nez naar Dover, waarover Bleriot in 1909 31 minuten deed, in 16 minuten te kunnen afleggen Het gehele traject van Brussel naar Londen zal in 2.45 uur worden ver wezenlijkt. Over het verloop van de strijd in Gua temala komen weinig berichten binnen De radio van de opstandelingen kondig de gisteren aan, dat drie colonnes op standelingen. onder het persoonlijk bevel In dit verband moge worden vermeld, dat de regering van Guatemala zich er via de radio op beroemd heeft, dat haar leger de modernste uitrusting heeft. Intussen verscheen gisteren in de „New York Post" de enigszins sensatio- van kolonel Carlos Castillo Armas, gis- nele onthulling van zekere Max Lerner, gis terenavond vanuit het Noorden. Oosten en Zuiden naar de hoofdstad Guatemala zouden oprukken. Zij zouden de steden Justiapa, Progresc, Zacapa Gualan Camotan, Jacotan, Santa- Ana, Moilno Morales en Quetzlatepaque hebben bezet De radio omroep der opstandelingen heeft opnieuw een beroep gedaan op de regeringsst-vjdkraebten om de zijde van Armas c.s. te kiezen. „Wjj vechten noch tegen het volk noch tegen het leger. Onze strijd heeft ten doel de communisten te verdrijven, die zich in de regering onder president Arbenz hebben gedrongen en er daar voor zorgen dat de bevelen van Moskou worden uitgevoerd", aldus de omroep. Radioberichten uit Honduras meldden dat, Hondurese steden door Guatema laanse vliegtu'gen zouden zijn aangeval len. In de V.S. schijnt de tot nu toe door het Guatemalaanse regeringsleger ont plooide activiteit niet te hebben nagela ten enige indruk te maken. Zo verklaar de een waarnemer van het Amerikaan se departement van buitenlandse zaken, dat er geen twijfel aan bestaat, of de zending van communistische wapens heeft Guatemala tot een militaire macht van enige betekenis in midden-Amerika gemaakt. Volgens andere welingelichte kringen te Washington zouden deze wapenzen dingen zeer wej een wending ten gunste van de regering in de strijd kunnen heb ben bewerkstelligd. dat de inval in Guatemala niet alleen was beraam^ door bannelingen doch ook door Amerikaanse zakenlieden, met de steun van de regering Eisenhower. De auteur beweerde te weten, dat een aan tal „geheimzinnige Amerikanen", in en rondom Guatemala, agenten zijn van de centrale geheime dienst, waarvan Allen Dulles, de broer van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken de chef In Honduras hebben studenten van de Universiteit van Tegucigalpa een massa demonstratie gehouden ten gunste van de Guatemalaanse regering. De politie ver spreidde de demonstranten en verrichte een aantal arrestaties. Tenslotte werd vernomen, dat de Vei ligheidsraad a.s Vrijdag opnieuw zal ver gaderen over de kwestie Guatemala. Zowel Hord iras als Nicaragua hebben zich opnieuw tot de Veiligheidsraad ge wend. Hondu'as met een protest tegen de Guatemalaanse bomaanvallen, Nicaragua met een verweer tegen een beschuldiging van Guatemala De Franse volksrepublikeinen (M.R.P.) hebben Woensdag Robert Buron en André Monteil uit hun fractie gestoten, omdat zij in strijd met de orders van de partij zitting hebben genomen in de regering van Mendès-France. Buron is minister voor de overzeese gebiedsdelen en Monteil is staatssecretaris van marine.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1