Benelux neemt initiatief om uit E.D.G.-impasse te raken TOGLIATTI LONKT NAAR DE KATHOLIEKEN En tracht munt te slaan uit de algemene verwarring Nieuwe voorstellen ingediend Vista Vision-demonstratie in Parijs De politieke ontwikkeling in Italië (III) Binnenkort zes-minister-conferentie te Brussel Geen „weggesaneerden" in de N.O,-polder Tribunaalvonnis niet adequaat aan misdrijf Perzische oliekwestie Arbeiders bij Draka hebben werk hervat „De Wereldzee" PAGINA 7 VRIJDAG 25 JUNI 1954 Een jaar voorwaardelijk geëist tegen landstormer Zakelijke verdeeldheid WERKGEVER VAN STEUNTREKKERS Kan zes maanden mediteren Boeiende en kleurige documentaire Negatieven driemaal zo groot UITVOER NAAR DUITSLAND (Van onze correspondent) Bij de opening van een poterbewaar plaats te Emmeloord in de Noord Oost Polder heeft de landdrost, dr ir F. Sme ding, zjjn bezorgdheid geuit over het voor nemen, dat de overheid schijnt te hebben, het tot dusver op adspirant-pachters toe gepaste selectie-systeem te vervangen door een ander systeem, dat meer reke ning houdt met de vraag, of iemand elders overbodig is en dus, zoals spr. het noem de, weggesaneerd moet worden. De landdrost betoogde, dat de bevolking van de N- O. Polder door geestelijke selec tie een eigen stempel krijgt en dat haar geaardheid, in tegenstelling met het „moe- aerland" zeer dynamisch is. Daardoor weet zij neuwe levenskansen tot het uiterste te benutten. De mensen worden weldra tot zelfbewuste, vooruitstrevende wegbereiders, maatschappelijk voortreffe lijk ook op ander dan economisch terrein Hierin ligt hun grote economische en cul- iurele waarde voor de bevolking als ge heel. Wil men de betekenis van nieuwe gebieden als de Zuiderzeepolders, aldus spr. voor de gehele gemeenschap bepa len, dan moet men niet uitgaan van be paalde belangen van het oude land, doch van die van het kolonisatiegebied. Op de ze wijze wordt ook het „moederland" het best gediend. De aandrang in een andere richting heeft een zodanige omvang ge nomen, dat ik hiervoor met klem de aan- dacht vraag, aldus dr ir Smeding, want een goede kolonisatie van de IJsselmeer- polders is er mee gemoeid. Tegen de 33-jarige stanser J. van R. uit Vught, die tijdens de oorlog in Duitsland was gaan werken, daar trouwde, naar Ne derland werd gebracht en bij Arnhem in het uniform van de landstorm heeft ge vochten tegen de bevrijdingslegers, is gis teren door de rechtbank te Amsterdam een gevangenisstraf van een jaar voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar geëist. Op 27 Haart 1947 werd verd. door het bijzonder gerechtshof te Amsterdam bij verstek veroordeeld tot zeven jaar. Na enkele maanden kwam zijn voorlopige in- vrijheidsstelling af. Hierna werd hij ech ter door het tribunaal te Den Bosch ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 1 jaar met aftrek. De officier zei, met verbazing kennis te hebben genomen van het vonnis van het tribunaal in Den Bosch, dat veertien dagen na het arrest van het bijzonder ge rechtshof werd uitgesproken. Het vonnis van het tribunaal achtte hy niet adequaat aan hetgeen de verdachte had gedaan. De raadsman kon zich met de eis van de officier verenigen, die in deze zaak aldus de raadsman zover was gegaan als mogelijk was. De rechtbank zal op Woensdag 30 Juni uitspraak doen. minder absurd dan het buitenland en met name de buitenlandse katholieken mogen denken. Dit is het antwoord van Togliatti. Ant woord op de conflicten en tegenstellingen, op de persoonlijke kwestie en de persoon lijke ambitie. Italië wordt verscheurd door een even tragische als belachelijke verdeeldheid. Links-sociaal-democraten tegen rechts- sociaal-democraten; republikeinen met anachronistische Mazzini-ideeën tegen liberalen met even anachronistische anti- clericale ideeën. Rechts-liberalen tegen links-liberalenMonarchisten, die pró- EDG zijn, scheidden zich twee weken ge leden af van monarchisten, die anti-EDG zijn. Heel het land is vol van de ziek makende terminologie. Heel het land praat en denkt nog slechts in „rechts", „links", „centrum-links" en „centrum rechts". En binnen iedere partij leven, werken en wroeten de „stromingen" de funeste „correnti". En in de toene mende verwarring en ontreddering ver liest de „massa" haar interesse. Het was Mussolini, die met zijn kernachtige vin dingrijkheid deze groeiende gevoelloos heid van de „massa", van het „volk", niet alleen definieerde in een onbehoorlijk maar hoogst efficient woord maar die aan diezelfde onverschilligheid zijn „Macht-Uebernahme" te danken had Van „Fascisme" is thans geen sprake meer. Ondanks de lachwekkende luid ruchtigheid van de Movimento Sociale. Deze mist immers het meest wezenlijke: een Duee. Maar in deze verdeeldheid, deze ruzie sfeer, deze ontreddering krqgt een ander de kans „van zjjn leven". Een gemoede lijke man, die begrip heeft voor iedereen. Palmiro Togliatti, de burger-communist, die geen voetbalwedstrijd overslaat. Die voortdurend Latfjnse citaten gebruikt (meestal verkeerd en dan zelf harteiyk lacht om z(jn „vergissing"). MaaF men moet er eens over denken, wat het zeggen wil, dat deze Togliatti in het katholieke Italië land van de Paus een plechtig, gemoedelijk, bijna-over- tuigend appèl richt tot de katholieken! Of, om duidelijker te zijn: zou de Ita liaanse communistenleider ooit deze nieu we „koers" hebben ingezet, als de katho lieken in gesloten eenheid tegenover hem zouden staan? Standsorganisaties in het bisdom Haar lem. Velen in het bisdom zullen zich nog wel de moedige preken herinneren, welke hij in de kerk aan de Parkstraat in Den Haag hield over de Vastenbrief van 1941. Deze predicaties werden in druk uitge geven, doch nadat het grootste deel van de oplage reeds zijn weg had gevonden, werd de verspreiding door de Sicherheits- dienst verboden. Een bezoek van de S.D. aan de pastorie noopte hem in West- Friesland onder te duiken. Zodra het rector Kraakman mogelijk werd weer voor het voetlicht te treden, hernam hij zijn activiteit, waarvan slechts een gedeelte weerspiegeld wordt in boven vermelde opsomming van functies. Op de feestdag. Woensdag 14 Juli a.s. zal de jubilaris des morgens om 10 uur een plechtige H. Mis opdragen in de deke nale kerk aan de Parkstraat te Den Haag. Daarna zal in de pastorie gelegenheid zijn de jubilaris geluk te wensen. Uit de verschillende organisaties is een comité samengesteld, dat op zich heeft genomen de festiviteiten op deze feestdag te organiseren. Daar ongetwijfeld vele vrienden en kennissen de jubilerende rector hun er kentelijkheid zullen willen betuigen in stoffelijke vorm, zij medegedeeld, dat bij dragen kunnen worden gestort op post rekening nr 586843 t.n.v. de heer L. A. Weeber, Meidoornstraat 81, te Delft. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren de directeur-eigenaar van een huidenoverslagbedrijf in de Amsterdamse haven, J. Th. B., veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes maanden. B. was er van beschuldigd clandestien steuntrek kers in dienst te hebben genomen, falsi ficaties met formulieren te hebben laten plegen en gelegenheid tot steunfraude te hebben gegeven. De procureur-generaal had tien maanden waarvan vier voor waardelijk, plus 4000 boete geëist. Een onderzoek had uitgewezen, dat van de 250 losse arbeiders, die bij het bewuste bedrijf in een jaar in dienst waren ge weest, meer dan de helft „onder de schim" had gewerkt, dat is onder een valse naam. Minstens 25 werknemersver klaringen waren met valse namen en adressen ingevuld. Duizenden guldens loon waren aldus verzwegen en de des betreffende arbeiders daarvoor veroor deeld. kilometers verder gelegen heuvels aan de horizon waren het niet minder. Het was, of het scherm een onmetelijk ge zichtsveld toeliet. Het meest verbluffend was wel een opname van het Bamum and Bailycir- cus in een zeer wijd landschap. Tot in de uiterste hoeken van het enorme Para- mountscherm was het beeld verrassend duidelijk. Deze grote verbetering wordt verkre gen door de wijze, waarop het beeld wordt gefotografeerd. In de Vista-Vision- camera loopt de film niet verticaal, maar horizontaal. Dit maakt het mogelijk het beeld op twee beeldvakjes van het nega tief te fotograferen in plaats van op één. m.a.w. elk beeldje op het negatief beslaat acht perforaties in plaats van de tot nu toe gebruikelijke vier. Het belichte beeldvlak wordt daardoor bijna driemaal zo groot als het negatief van elke andere camera. Bij het afdrukken wordt dit ne gatief gereduceerd tot de normale maat van 35 mM, waardoor eenzelfde ver scherping van het beeld plaats heeft als bij een foto, die wordt verkleind. Op deze wijze ontvangen de bioscoopexploi tanten films van de gebruikelijke stan daardafmetingen. die beelden dragen, waarvan de scherpte aanzienlijk is op gevoerd. Wat de vorm van het doek betreft, zoekt Paramount het niet alleen in de breedte, maar ook in de hoogte. Maakt de exploitant gebruik van de zogenaam de Tushinky-lens van Paramount, dan kan hij zijn films vertonen in elke ge wenste beeldverhouding van 1,33:1 af. tot 3:1 toe. De in Parijs getoonde proeffilms lieten zeer duidelijk zien, welk een ontzaglijke verbetering van het filmbeeld met dit nieuwe systeem wordt bereikt. Bij Paramount zijn reeds een tiental films volgens het Vista-Visiotiprocédé in bewerking. Ook andere filmmaatschap pijen zijn door Paramount van de nieu we camera's voorzien en te Parijs gaf men te verstaan, dat het publiek nog dit jaar met deze grote projectieverbetering zal kunnen kennismaken. De Westduitse autoriteiten hebben 4.568.000 DM toegewezen voor invoer van diverse producten uit Nederland, onder meer 1.120.000 DM voor papier en papier- waren, 750.000 DM voor chemicaliën en 750.000 DM voor katalysators voor olie raffinaderijen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 7