John Landv: „Ik kan sneller Bannister was hem 46 dagen voor WIMBLEDON VERREGEND Onkosten zijn volledig gedekt Mijl beneden de 4 minuten geen droommeer Gloeilampjes Rond de Wereldtitel voetbal sr wm. „Rustig afwachten", zegt Arie van Vliet b Geen slag gespeeld „Voetbalnamen' Jaap van der Leek verlaat de K.N.V.B. Ongekende spanning in lionkbalcompetitie Om het Wereldkampioenschap-voetbal Bezoeker wordt voor en tijdens wedstrijd door souvenir-verkopers lastig gevallen Scheveningën-Luxem- burgrit gestart ACC-HCC 2 liet belangrijkste treffen Bloemen en applaus voor Prinses Margriet Drie radio-reportages per dag van de Tour Duitser Unzicker won Zone-scliaaktournooi ZATERDAG 26 JUNI 1954 PAGINA 11 Historie van de 1500 meter mpmm mm-A Meegenomen Nog sneller FRANSE, ITALIAANSE EN BELGISCHE PLOEG Bassein Win gratis. Uw kist Drie Hoefijzers Bier Gewonden RUSSISCHE ROEIERS WILLEN VRIJ BAAN In ons land zou het verboden worden 100 Nederlandse equipes DRAVERIJEN TE MEREVELD Cricketcompetitie CRICKET IN ENGELAND Na 4 maal 10 kilometer: DE VERLICHTING VAN HET GOFFERT STADION 15-JARIGE VERBETERDE RECORD OP 880 YARDS KANO-TITELSTRIJDEN GAAN NIET DOOR Donner op de tweede plaats J. MEYS MEDISCH ADVISEUR VAN DE N.B.V.B. JHR A. E. VAN FOREEST j RUS VARGASHKIN VERBETERDE WERELDRECORD SHEPPARD TESTCAPTAIN Dat records er zijn om gebroken te worden, heeft de 24-jarige Australische student aan de Landbouwhogeschool van Melbourne, John Landy, Maandag avond zoals wij Dinsdag reeds meedeelden te Turku in Finland opnieuw bewezen. En niet alleen verbeterde Landy het fantastische record op de „droommijl" van Roger Bannister met niet minder dan 1,4 sec., het daardoor op 3 min. 58 sec. brengend, maar daarnaast stelde hij het bijna 11 jaar oude Wereldrecord op de 1500 meter ook nog eventjes 1,2 sec. scherper. Dit laatste record was met 3 min. 43 sec. in het bezit van de Zweden Gunder Haeg (7 Juli 1944) en Lennert Strand (15 Juli 1947) en de Duitser Werner Lueg (29 Juni 1952). Beide tijden, die toch wel tot de verbeelding spreken. Bijna was John Landy er nog toe gekomen om zijn athletiek op te geven voor voetbal. Want zoals het met vele jonge sportmen gaat, werd de Austra liër maar al te dikwijls ontmoedigd tijdens zijn intensieve training. Op 17-jarige leeftijd kwam John voor de eerste maal op een schoolwedstrijd uit op de mijl. Hij noteerde toen een tijd van 4 min. 58 sec. De donkere jaren, die daarna volgden, sloot hij af op een wijze, die meteen aller aandacht voor deze jeugdige Australische athleet opeiste. Op 13 December 1952, op een zware, door de regen doorweekte baan te Melbourne, vloog Landy namelijk over de baan in 4 min. 2,1 sec. Slechts 0,7 sec. boven het Wereld record dat toen nog op naam van Gunder Haegg stond. Vanaf dat moment gold hij voor iedereen als de grote favoriet, die in staat geacht mocht worden als eerste de „droommijl" binnen de 4 minuten te lopen. Bannister was hem daarin echter precies 46 dagen voor. met niet minder dan 3.4 seconden verbe terd. Na de prestatie van Bannister hadden enkele vooraanstaande Britse sportartsen als hun mening te kennen gegeven dat 3.58 de absolute grens was voor het men selijke lichaam. Bannister zelf verklaarde dat hij 3.57 mogelijk achtte. „Maar sneller zeker niet". De historie van het Wereldrecord op de 1500 meter ziet er sedert het einde van de eerste Wereldoorlog als volgt uit: 1923 Paavo Nurmi (Finland) 3.53; 1924 Paavo Nurmi (Finland) 3.52.6; 1926 Peltzer (Duitsland) 3.51; 1930 Ladoumegue (Frank rijk) 3.49.2; 1933 Beccali (Italië) 3.49; 1934 Bonthrow (V.S.) 3.48.8; 1936 Lovelock (Nw: Zeeland) 3.47.8; 1941 Haegg (Zweden) 3.47.6; 1942 Haegg (Zweden) 3.45.8; 1943 Andersson (Zweden) 3.45; 1944 Haegg (Zweden) 3.43; 1947 Strand (Zweden) 3.43; 1952 Lueg (Duitsland) 3.43; 1954 Santee (V.S.) 3.42.8; (indien deze prestatie als Wereldrecord wordt erkend.) Voor de race over 1 J? ■TiUr'cu»/r-el John Landy tegen een der officials: „Mijn enig doel is vanavond Chataway achter mij te laten wanneer ik daarbij onder de 4 minuten kom is dat meegenomen. En 'Landv dfe de roodharige Brit Chataway op de finishlijn ruim 25 meter achter zich het kwam onder de 4 minuten, maar liefst 2 volle seconden.... Het was de tweede maal in de geschiedenis dat een loper be neden de 4 minutengrens bleef. Landy was natuurlijk vermoeid na zijn scitte- rende prestatie maar in tegenstelling met Bannister die destijds uitgeput in elkaar zakte, binnen enkele ogenblikken weer fris als een hoentje. Ruim 10.000 enthousiaste Finnen zagen hoe de Australiër door een aantal officials werd omringd en even later door een tiental handen driemaal in de hoogte werd gegooid. Vervolgens liep hl] beheerst en stijlvol zijn ereronde, terwijl een ovatie van de tribunes op hem neerdaalde. De beste prestatie van Landy op de mijl was tot dusver 4.01.6 geweest, den tijd, die hij op 31 Mei j.l. op dezelfde baan te Turku noteerde. Thans waren de om- stand'gheden bijkans ideaal te noemen. De 30 jaar oude zwarte sintelbaan van Turku bekend als de snelste van Finland was droog en vast gerold, er stond een De Zuid-Amerikaanse landen stel len de Europese voetbalwereld steeds voor nieuwe problemen en verrassingen. Wanneer men de op stelling van het Braziliaan-e elftal voor zich krijgt staat er een waar schuwing bij. Denk erom, zo he-t het, wij noemen de voetbalnamen van de Brazilianen, in de burger lijke wereld heten zij a"?er rechtsbuiten van dit la"Ajikt 0 wijze van spelen zoveel g J die van Stanley Matthews, Jumh, heet in werkelijkheid Julio Botelho rfo Lm van de beroemde midvoor B^thazar zult u bij de burgerlijke ctand niet ingeschreven vinden. H.j heet nameWk: Oswaldo da Silva. Toen wij enkele Braziliasnse joui- nalisten om uitleg vroegen, keken zij ons een beetje verwonderd aan. Er is geen bepaalde reden voor het geven van speciale voetbalnamen, zo verklaarden zij, dat is een ge- woonte. Soms hebben de spelers wel drie namen. lichte wind die de lopers op het laatste rechte stuk in het gezicht woei. maar die nauwelijks van invloed was. De tempe ratuur bedroeg 23 graden Celsius. Chataway, die op 6 Mei te Oxford als „gangmaker' ook zo'n belangrijke rol had gespeeld in de race waarin Bannister het wereldrecord brak. werd tweede in 4 min 4.4 sec. De Fin Vuorisalo wed met 4 min 7 sec. derde. In dezelfde volgorde werd de 1500 metei gepasseerd: Landy in 3.41.8, Chataway in 3.45 en Vuorisalo in 3.50. Zoals men weet noteerde de Amerikaan Wes Santee op 4 Juni j.l. tijdens wedstrijden te Compton (V.S.) 3.42.8, waarmee hij dus 0.2 sec. onder het Wereldiecerd van Haegg, Strand en Lueg bleef, maar aangezien bij de tijd waarneming niet aan de reglementaire voorwaarden werd voldaan is het zeer de vraag of de tijd van Santee als Wereldre cord zal worden erkend. In elk geval staat vast, dat hel record thans op naam van Landy is komen te staan. Nadat de grootste opwinding over de prestaties van de Australiër voorby was en Landy (voorlopig) klaar was met net schudden van ontelbare handen, verklaar de hij er van overtuigd te zijn nog beter te kunnen. „Maar dit seizoen zal er wel niets meer van komen", voegde h\j er aan toe. Chataway was voortdurend dicht op Landy's hielen gebleven, zodoende de Australiër tot steeds hoger tempo aan' zettend. In gemakkelijke en fraaie stijl was Landy na 700 yards de op de binnen banen gestarte Finnen voorbij gegaan en bij het ingaan van de laatste ronde naa hij zich ook van Chataway losgemaakt. De tussentijden van Landy waren. 400 m 400 m 58 sec. 800 m.: 1 min. 57.9 sec.. 1000 m 2 'min 21.7 sec., 1200 m.: 2 min. 56 sec. Sedert de eerst Wereldoorlog ziet de lijst van het Wereldrecord op de mijl er als volgt uit: 1923 Paavo Nurmi (Finland) 4.10.4; 1931 Ladoumegue (Frankrijk) 4.09.2; 1933 Love lock (Nw Zeeland) 4.07.6; 1934 Cunningham (V.S.) 4.06.8 1937 Woolerson (G.B.) 4.06.4; 1942 Haegg (Zweden) en Andersson (Zwe den) 4.06.2, 1942 Haegg (Zweden) 4.04.6; 1943 Andersson (Zweden) 4.02.6; 1944 An dersson (Zweden) 4.01.6; 1945 Haegg (Zweden) 4.01.4; 1954 Bannister (G.B.) 3 59 4 Indien Landy's prestatie als Wereldre cord wordt emend, en er was geen official in Turku, die daaraan twijfelde, zal de lijst met 3.58 worden aangevuld. Het is opval lend dat de z.g. „4 minuten-mijl", waarvan reeds een kwarteeuw was gedroomd, nu binnen vijf weken tweemaal bereikt is. De 4.01.4 van Gunder Haegg heeft 9 jaar bo venaan gestaan en is nu in zo'n korte tijd De Australiër John Landy op de schouders supporters van de enthousiaste De sportcommissie van de Belgische Wielerbond heeft voor de Ronde van Frankrijk 1954 de volgende renners aan gewezen: Brankart, Close, Debruyne Hen- drickx, Ockers Van den Branden. De- mulder, Germain de Rijycke, Desmet en Van Genechten. Reserves zijn: De Cock en De Graevelyn. De Franse nationale ploeg, die in de Ronde van Frankrijk zal uitkomen, zal bestaan uit de volgende renners: Louison Bobet, Andre Darrigade, Adolphe Deledda, Jean Forestier, Raphael Geminiani, Nello Lauredi, Pierre Molineris, Raoul Remy, Antonin Rolland en Lucien Teisseire. Jean Dotto en Jean Dacquay zijn als reserves aangewezen. De Italiaanse ploeg voor de Tour ds France is thans definitief samengesteld en zal bestaan uit Albani en Benedetti (Leg- nano), Astrua en Grosso (Atala), Fornara en De Santi (Bottecchia), Carrea en Crip- pa (Bianchi) en Coletto en Conterno (Fre- jus). Reserve is Giudici van de Bottec- chia-ploeg. Het is mogelijk dat er nog enkele veranderingen zullen komen in het team. jMMF'jnW IJmuiden Let op, gelukkige vacantiegangers die in de volgende weken op pad gaat. Weet 11 dat er op de Noordelijke visgronden vkn de Noordzee veel schelvis gevangen wordt? Kan u dat niet erg interesseren en u houdt niet eens van schelvis? Maar u heeft toch wel graag mooi weer in uw welverdiende vacantiedagen? Een oude visser heeft ons het geheim ver klapt: wanneer er veel schelvis gevan gen wordt daar in het Noordelijke water, dan is er een warmteperiode op komst, die mogelijk zelfs tot een bescheiden soort hittegolf kan worden. Eventuele klachten, wanneer het niet uitkomt, naar de visser. Purmerend Het moet gezegd worden, dat Barend Cruijff Sr een vooruitziend man is. Hij heeft namelijk in zijn bezit enige rij tuigen, waarin de laatste Duitse keizer zich liet rijden. Deze rijtuigen «ren lang in de familie van Willem II. want die wagens - met bijbehorende zi^er^ tuigen waren een geschenk van aa Czaar van Rusland aan Fredenk de Grote. Barend Cruijff kocht ze in 135s in. Duitsland en heeft er ettelijke ten toonstellingen mee opgeluisterd. Maar nu zijn er dollars in zicht; een paar Ameri kanen willen wel een keizerlijk rijtuig in hun garage hebben naast hun nieuw ste super-de-luxe auto en onderhande lineen over de verkoop zijn, zegt de hper cruijff, in 'n vergevorderd stadium En een wat vreemde toegift doet de ver koper er dan bij: de bokkenwagen, waarin Koningin Juliana eens als kind heeft gereden. The Pas (Canada) Men vroeg dringend om chirurgische hulp in deze afgelegen plaats in Ma toba. Toen de dokter kwam, vond nu een man, wiens hand door een bijl was nfeeslagen. Maar bovendien vond hij naast de man op tafel een bijbel open- afslagen liggen op de bladzijde waarop de K voorkwam: „Indien uw hand u ia hpm afDe man had zichzelf deze verminking toegebracht; Sfis onmiddellijk naar ee„ ziekenhuis vervoerd en een onderzoek wordt inge steld naar zijn geestvermogen New York Te paard kwam Ana Beker hier aan. van Buenos Aires. Ze heeft over ui afstand drie iaar, zeven maanden en dagen gedaan. Ze heeft er nog niet ge noeg van, maar gaat op dezelfde wijze verder naar Ottawa. Hands up" zei een man, gewapend met een revolver tot de piloot van het vlieg tuig Maar dat was maar bij wijze van spreken, want hij beduidde, dat de piloot toch het toestel goed in de hand moes) houden. Maar wel maakte hij hem duide- lijk dat het toestel ergens op een ge slikte plaats een noodlanding moert maken. Inmiddels hadden 1 ten van de artillerist zich Q maakt van een bedrag van f dat bestemd was voor de Birmese kist, welk bedrag met dit vliegtuig v 'vervoerd. Nadat de landing op een ai- gelegen strand was gemaakt, verdw <Je bandieten en het toestel vervolg daarna zijn weg. Bondsoefenmeestei Jaap van der Leek heeft het bestuur van de K.N.V.B. verzocht hem per 1 Juli a.s. van zijn contractuele verplichtingen je gens de Konink lijke Nederland- sche Voetbalbond te ontslaan. Van der Leek. die in April 1949 als bondscoach in dienst van de K.N.V.B. trad en wiens contract op 31 Maart 1955 af loopt. geeft er de voorkeur aan weer een club te gaan trainen. Wanneer net bestuur van de K.N.V.B. zijn verzoek inwilligt, zal Van der Leek het Nederlands Bondselftal op de tournee naar Curagao en Suriname niet verge zellen. Bekroonde Inzending: „Weet je waarom ik Drie Hoefijzers Bier zo graag drink Je wordt er zo mense lijk van". De Heer E. Ottink, Bur- gem. Verbrugweg 10 te Eek ep Wiel (Bet.) ont. ving voor het onder schrift, dat wjj hierbij afdrukken, een kist heer. lijk Drie Hoefijzers Bier. 49 andere prijswinnaars ontvingen eenzelfde be loning. Wekelijks worden gratis 50 kisten uitgereikt, dus zend vóór 3 Juli a.s. een geestig onderdthrift bij de sprekende Drie Hoefijzers-paarden per briefkaart (7 cents post zegel) aan: „Drie Hoef ijzers Bier",postbus 1702 Amsterdam. Niet meer dan BS woorden gebrui ken! (Speciale berichtgeving). BERN, Vrijdag. In Zwitserland struikelt men over de Engelse managers. Wij zagen Tom Whittaker van Arsenal, Vic Bucking ham van de Cup-winnaar West Bromwich, Eddy Lever van Ports mouth, Billy Ridding van Bolton Wanderers, maat Busby van Man chester United, zelfs Birt Tann van de tweede klasser Bristol Rovers. Zij allen zijn naar Zwitserland ge komen om te studeren en in Enge land teruggekomen de verzamelde indrukken te overdenken. Onomwon den geven zij toe: Een prachtig tour nooi om de verschillen in trainings methoden, in stijl en tactiek waar ts nemen en na te gaan of en deze te vergelijken met de in Engeland gel dende normen. Maar niet alleen En gelse managers zwerven door Zwit serland, waarnemers zijn er uit de gehele wereld. Nederland schittert weer eens door afwezigheid. Waar om niet enkele leden van de Tech nische Commissie van de KNVB in de gelegenheid gesteld hun blik te verruimen, waarom niet enkele Ne derlandse oefen-meesters naar Zwit serland gezonden om contacten te zoeken, te praten, te studeren en vooral ook om de training van da ploegen te aanschouwen en de wed strijden te zien? Of meent men m KNVB-kringen, dat onze technische leiders niets meer te leren hebben en dat hun kennis reeds groot ge noeg is en hun inzichten ruim vol doende? Verscheidene sterren worstelen met verwondingen. Verence Puskas, die volkomen onnodig door een Duit se speler werd gewond en waar schijnlijk in dit tournooi niet meer VERENCE PUSKAS mee zal kunnen spelen, zal als aanvoerder vérn 't J Hongaarse elftal ongetwijfeld wor den gemist, ai be schikt het land j| over talrijke uit stekende plaats vervangers. Pus kas is de dirigent van het elftal De spelers luisteren naar hem, hij heeft overwicht, dank zij voorai ...uitgeschakeld! zijn voetbalcapaci teiten. Italië is weliswaar reeds uitgeschakeld, maar de Azzurri's hebben signorina Boni- perti, in het gehele land zo genoemd in verband met zijn wat wekelijk gezicht en zijn voor Italië zo zeldza me blonde haardos, in de beslissings wedstrijd tegen Zwitserland danig gemist. Aanvoerder Boniperti heeft een enkelblessure en ook hij zal voorlopig niet kunnen spelen. Stan ley Matthews lijdt aan een voetver wonding, waarschijnlijk veroorzaakt door te harde terreinen, waarop in Zwitserland wordt gespeeld. Men hoopt dat hij te Zuerich zal kunnen aantreden en Donderdagavond heeft hij meegetraind met het Engelse elf tal. Rodriguez, de kleine snelle links buiten van Brazilië, zal evenals Pus kas verstek moeten laten gaan in de wedstrijd tussen Hongarije en Brazi lië. Ook hij heeft een lelijke enkel blessure. En aangezien invallers niet worden toegestaan, zelfs de doelver- dediger mag niet worden vervangen, zal het team uit het land van de koffie het zo goed als zeker zonder hem moeten stellen. Puskas. Boni perti, Matthews, Rodriguez het is slechts een kleine keuze uit de schaar van geblesseerde spelers. En de kwart-eindstrijden staan pas voor de deur. (Van onze tennismedewerker). WIMBLEDON, Vrijdagavond Een verloren dag, totaal verloren. Zo ongeveer te 12 uur begon het te regenen en dit ging door, al maar door, de gehele middag, nu en dan wat licht in de lucht, maar al stond dan het legertje terrein knechten klaar om het reusachtige tentzeil snel op te rollen voordat het sein ge geven werd, regende het weer... Geduldig wachtten duizenden toeschouwers, niet al- Door de vele verrassende uitslagen van de afgelopen weken is de spanning in de honkbal-competitie tot een hoogte geste gen zoals wij die in jaren niet hebben ge kend. Voor Zaterdag en Zondag heeft de competitieleider een programma vastge steld dat enig licht kan brengen, hoewel nog geen enkel team een beslissende voor sprong zal kunnen nemen. In Afd. A gaat Kennemerland op bezoek bij EHS. Beide nieuwelingen in de eerste klasse zullen dan uitmaken wie nog kansen behoudt op de titel. De verliezer en zeker wanneer het de bezoekende club is zal zich niet veel illusies meer maken. OVVO moet om in de running te blij ven van VVGA winnen, een lang niet gemakkelijke opgave maar niet onmoge lijk. Indien Ajax in Haarlem beide pun ten op Schoten kan veroveren, stellen de Amsterdammers hun candidatuur voor de titel wel zeer nadrukkelijk. Keulemans c.s. zullen hun goede kansen echter hardnek kig verdedigen en deze waarschijnlijk be houden. Een andere wedstrijd van formaat wordt Zondag in Amsterdam gespeeld, waar T.I.W. een medegegadigde voor de titelHHC ontvangt. Wij zien de bezoe kers winnen. De overige wedstrijden in deze afdeling zijn van belang voor de onderste plaats. Als HCK het peil kan bereiken van vorige week, geven wij ABC niet veel kans, ter wijl een zich herstellend RCH in staat moet worden geacht tegen stadgenoot EDO een gunstig resultaat te bereiken. Voor ABC zou het er dan somber gaan uit- De 25 Russen, die aan de Henley Re gatta deelnemen, hebben de organisatoren van dit jaarlijkse roei-evenement verzocht geen boten op dat gedeelte van de Theems toe te laten, waar zij aan het trainen zijn. Hun woordvoerder, Eugene Gippen- reuter, zeide dat over de rivier kruisende motorboten de Russen verhinderen op dt juiste wijze te trainen. „Men moet de mensen niet vragen de baan vrij te laten het moet hun bevolen worden. In ons land zou het verboden worden iets dergelijks te doen", aldus Gippenreuter. De Russen verklaarden dat Dinsdag een motorboot zo dicht bij hen in de buurt was gekomen dat een van hun riemen was gebroken. Het organisatie-comité heeft nu aan de oevers van de Theems borden geplaatst waarop het verzoek aan gebruikers van de rivier om meer rekening te houden met de oefenende roei-ploegen. leen op de overdekte zitplaatsen, doch ook op de open staantribunes. Ongeduldig en nerveus werden de spelers, afleiding zoe kend in partijtje bridge, maar telkens speurend naar de lucht. Voor Drobny, die tegen Washer te spelen had, werd dit wachten wel het meest funest geacht. Hij is nu eenmaal 'n speler die zeer gevoelig, overgevoelig voor afwijkende toestanden is. Maar -hij werd gespaard, want om half zeven kwam de mededeling van de wed strijdleiding: „no play" ook al zou het droog worden. Te laat om nog een best- of-five te beginnen. En tien minuten later was het droog en klaarde de lucht Nu dus inhalen. Zware taak voor de spelers die in drie nummers uitkomen. Trabert heeft dit voor, dat hij niet in het gemengddubbel uitkomt, Drobny evenmin, de Australiërs echter wel. Trabert, de nummer één geplaatste, zou om de eindstrijd te bereiken achtereenvol gens Davidsson, Rose en Rosewall moeten slaan. Hij zal dan beter in vorm moeten zijn dan deze week Hoad krijgt eerst Mulloy tegen zich, dan Drobny of Washer (wat als grote partij van vandaag gold) en daarna Seixas of wie weet de onberekenbare Patty. (Speciale berichtgeving) BERN, Vrijdagavond De onkosten verbonden aan het tournooi om het Wereld kampioenschap voetbal in Zwitserland, zo vernamen wij in de wandelgangen van het Berner Stadhuis liet organisa torisch centrum van dit voetbalfestijn zouden reeds vol ledig gedekt zijn. Een verheugend feit voor de Zwitsers, die het moedige initiatief hebben gehad om het Wereldkam pioenschap, waaraan zovele risico's zijn verbonden, binnen hun landsgrenzen te houden. En dat de onkosten nogal aan de hoge kant zijn zult U begrijpen als U weet, dat het organiserende land alle reis- en verblijfkosten van de 16 deelnemende landen moet betalen, alsmede de onkosten van het organisatiecomité, de scheidsrechters enz. enz. Korea kwam van ver, en de afstanden, die de spelers van Uruguay, Mexico en Brazilië hebben moeten afleggen waren niet minder. De reiskosten alleen al van deze landen lopen in de tien duizenden. V' -S. - Nu moet gezegd zijn, dat de Zwitserse organisatoren wel weten hoe het geld dat de onkosten moet dekken, in het laatje te krijgen. De toegangsprijzen in de verschillende stadions- zijn op z'n zachtst uitgedrukt nog al hoog. Voor een staan- nlaatsje betaalt men nog altijd drie gulden en een zitplaats voor een belangrijke wed strijd kost soms een kleine dertig gulden. feit dat ook verscheidene journalis ten met' wereldnaam hun toegangskaart voorde kwarteindstrijd Brazihe-Hongarije vnrvw te Bern hebben moeten kopen te gen een bedrag dat dicht bij de 20 ligt. heeft echter een zeer pijnlijke 'jf"* maakt. Een commercialisatie van n sport gebeurtenis, waarvan men blijkbaar ook de journalisten, die voor hun werk de wedstrijden bijwonen, slachtoffer wenst maken. Alles is in dit tournooi op geld en nog eens geld afgestemd. De bezoeker van een wedstrijd moet dan ook niet vreemd op kijken als hij vóór en wat nog veel ver- velender is, tijdens de wedstrijd door ver kopers en verkoopsters wordt ^lastig ge vallen, die hem insignes, pijpen, bier, limonade, prentbriefkaarten, postzegels, vaantjes, brochures, medailles, hoofddoe ken en wat niet al aanprijzen. Het is natuurlijk begrijpelijk, dat de bezoekers aan het Wereldkampioenschap voetbal gaarne met 'n souvenir huiswaarts keren maar dat dit door de organisatoren van dit tournooi öp dergelijke wijze wordt uitgebuit is toch niet te loven. Menige buitenlander, die naar een wedstrijd is gekomen om naar voetbal te kijken en niet te worden lastig gevallen door een of andere souvernir-verkoper, heeft hier over dan ook zijn misnoegen uitgedrukt. Iedereen begrijpt, dat dit tournooi op zake lijke wijze moest worden georganiseerd Maar door het accent te sterk op de commercialisatie te leggen, wordt wrevel bij de voetballiefhebbers gewekt. En de indruk, die men na een langdurig verblijf mee naar huis neemt, kan op deze wijze dan ook niet onverdeeld gunstig zijn. De ScheveningénLuxemburg-autorit is begonnen. Vrijdagavond zijn de 100 Neder landse equipes voor de eerste etappe, die via Rotterdam, Breda, Goirle, Bergeyk, Weert, Thorn, Susteren en Heerlen de deelnemers naar Valkenburg bracht, van uit Scheveningen vertrokken. Een sfeer volle start was het overigens niet, daar op de boulevard te Scheveningen. Het regende dat het goot en de wind blies het handjevol enthousiasten, dat toch nog op de been was gekomen om de wagens te zien weg snorren, fel en guur in het ge- "lo'Simons, de bekende motorcrack, die tezamen met K. Rosier en J. van Luyk in een Borgward aan de rit deelneemt, kon dan ook terecht opmerken: „Ik ben blij, dat ik dit keer een dak boven mijn hoofd heb" Precies om half zes zette de Rotter dammer Schaedtler als eerste zijn voet op het gaspedaal van zijn Volkswagen en met korte tussenpozen werden de overige 99 teams vervolgens op weg gezonden. 800 kilometer hadden zij toen nog voor de boeg, waarbij zij, na Zaterdagnacht om half twee uit Valkenburg vertrokken te zijn, o.m. de moeilijkheden van een mysterie-traject" en een zg. verrassings- traject „klaverblad" dienden te over winnen. Naar bekend is dit jaar de finish op Luxemburgse bodem wel te Diekirch ingericht. Dit in tegenstelling tot de beide vorige ritten, toen van Scheveningen naar Luxemburg en weer terug naar Scheve- nineen werd gereden. Zaterdagmiddag om ongeveer 3 uur worden de eerste rijders na afloop van het „verrassingstraject te Diekirch verwacht, waarna Zondag op het parkeerterrein voor het stadhuis in deze stad voor de zich hiervoor geplaatste equipes een klassementsproef wordt ge houden. (Van onze paardensportmedewerker). Met over het algemeen sterk bezette velden in de acht draverijen biedt Mere- veld Zondag a.s. een goed programma. In totaal staan 95 paarden ingeschreven. De amateurs zullen zich doen gelden met dravers in de prijzenklasse tot 8000.—. Op papier is hierin o.i. Our Bonni, bo vendien van kop vertrekkende, niet te kloppen. Quadrupès zien we als mogelijke concurrent, doch Stal de Vlieger heeft tot dusverre weinig laten zien. Misschien dat N. Doeven iets meer weet te bereiken. In de continentale draverij, winsom bo ven 10.000, zal het zeer zeker spannen. Entramenent Geersen kan hierin met drie viervoeters de strijd opnemen tegen de sterke Niekie B. H. (Nottelman) en de momenteel wel zeer goed In vorm zijnde Narciso van Zora. Maar er Zijn nog en kele, die niet kansloos zijn, we denken aan Nerva, Over Again en Norbert M.. We wagen de volgende voorspellingen Achterhoekprijs, 2100 M., 8 inschrijvin gen Sir Spencer, Sirona, Sonja Zora. Veluweprijs, 2100 M., 9 inschrijvingen Sunshine Hollandia Sir Parisien O., Ro bert G. Betuweprijs, 2100 M., 19 inschrijvingen Reine d'Aster, Rêve de Sophia, Rita B. H. Prijs Vierjarige Stayers, 2700 M., 8 in schrijvingen Rijder Geersen. Roland, Rosa B. Drukkerij Hoonte-prijs, 2240 M., 14 in schrijvingen Quintus Harvester, Playsier, Martini Spencer. De Steeg-prijs. 2200 M„ 15 inschrijvin gen Narciso van Zora, Iris Volo, Nieki B H Montferland-prijs, (amateurs), 2200 M„ 9 inschrijvingen Our Bonni. Quite Heny, Quadrupès. Gelderse Vallei-prijs, (onder de man). 2200 M.. 13 inschrijvingen Ostrogatta K.. Partout, Olga Axworthy. (Van onze cricketmedewerker). Zondag is de belangrijkste cricketont moeting in Amsterdam, waar ACC de grote Haagse 2 ontvangt. Hoewel ACC Zondag j.l. een geduchte nederlaag van Rood en Wit te incasseren heeft gehad, vermoeden wij toch niet, dat het pad van HCC 2 tegen de Amsterdammers over ro zen zal lopen. Integendeel, wij verwach ten een fel ACC, dat Colthoff c.s. handen vol werk zal geven. De Haagse 1 blijft in Den Haag en speelt op het terrein van HBS. De aanval van HBS is niet zo sterk meer als het vo rig jaar, hetgeen voor HCC 1 waarschijn lijk we! een flinke stap in de goede rich ting zal zijn. HCC 1 zal het met A. de Waard in de gelederen vermoedelijk dan ook wel kunnèn klaren. Quick (N.) en VRA treffen elkaar in Nijmegen. De thuisclub speelt dit jaar belangrijk ster ker dan het vorig jaar. Wanneer Daan Ingelse, Phijffer en De Vries weer voor de run kunnen zorgen, dan zal de oude firma Burki en Fiege waarschijnlijk het wel kunnen redden. In ieder geval lijkt het ons voor VRA een verre van eenvou dige opgave daar in Nijmegen. Rood en Wit ontvangt Excelsior. Wij zijn zeer benieuwd, of de Excelsior-aanval in staat zal zijn om de Rood en Wit bats- men in bedwang te houden. Rood en Wit zal zeker alles in het werk stellen om na de fraaie overwinning van Zondag j.l. het succes te continueren. Sparta en VOC ver blijven op „Het Kasteel". Sparta is dit seizoen prima gestart en met name het battingteam is zeer behoorlijk op dreef. Hoewel VOC tot nu toe zeker niet onver dienstelijk heeft gespeeld, komt het ons voor, dat een overwinning van Sparta toch wel 't meest voor de hand liggend Is. Haarlem gaat tenslotte naar Amsterdam en treft daar VVV. Beide teams spelen dit jaar met wisselend succes en 't lijkt ons moeilijk om het resultaat van deze ontmoeting nu reeds te voorspellen. Hoe wel Hermes DVS niet op het competitie schema voorkomt, zal er a.s. Zaterdag en Zondag zeer zeker 'n interessante cricket belevenis zijn aan de Damlaan. Hermes DVS speelt dan haar jubileumwedstrijd tegen de Cambridge Crusaders, een tou- ringteam van de Engelse universiteit. Pakistan deed het eigenlijk niet zo bij zonder, maar dit was niet in het minst op rekening te plaatsen van Tordoff, een militair, die het bestond 156 not out te scoren In een kleine vier uur. Te sluiten op 319/6 tegen een testteam is een knao stuk werk! De verdere uitslagen luiden: Sussex 262 en 123—2 draw met Glouces ter 425/7; Pakistan 267 en 232/6 draw met Comb. Services 319/6 en 78/2; Leicester 251 en 108 verliest van Middlesex 319 en 42/0; Yorkshire 386/9 en 35/ wint van Essex 157 en 263; Oxford 161 en 160/8 draw met Surrey 422/8; Worcester 374/6 en 167 verliest van Cambridge 235 en 310/6; Lan cashire 282/9 en 119/8 draw met Kent 197 en 1/1; Northamps 362/2 en 72/0 wint van Somerset 110 en 323, een knappe uitschie ter van Northamps; Glamorgan 305/8 en 173/3 wint van Warwickshire 148 en 256. Ondanks het verlies van deze wedstrijd blijft Warwickshire leiden met 118 p. uit 13 wedstrijden. (Van onze correspondent) Een bewonderend applaus en ettelijke bloemenboeketten vormden het welkom, dat Prinses Margriet en haar vriendinnen Vrijdagavond te beurt viel, toen de prin ses en 69 andere jeugdige wandelaars op de laatste avond van de Baarnse Avond vierdaagse in het centrum van Baarn terugkeerden. Fris en monter had de groep meisjes en jongens, onder wie Prinses Margriet, de laatste kilometers afgelegd. In totaal hadden zij op de vier avonden veertig kilometer gelopen Op een der avonden had men het parcours, zonder dat dit van te voren bekend was gemaakt, door de paleistuinen van Soestdijk geleid, zo dat de leden van het Koninklijke Huis de prinses voorbij konden zien stappen. Het regende dat het goot op de laatste avond, maar daar hadden de prinses die gehuld was in een grijze regencape en haar vriendinnen zich terdege op gekleed. Haar gezang was er alleen nog maar vrolijker door geworden. B. en W. van Nijmegen hebben aan de raad voorgesteld een bedrag van 111.000 beschikbaar te stellen voor een mastver lichting in het Goffert-Stadion. Plannen van B. en W. voor een z.g. voetverlichting, teneinde ontsiering van de omgeving door hoge masten te voorkomen, konden niet de instemming verwerven van de K.N.V.B en de K.N.W.U. Van de Tour de France krijgen de Ne- oerlandse radio-luisteraars iedere étappe dag drie uitzendingen te volgen. Tussen vier en vijf uur 's middags geeft Jan Cot- .aar reportages van de aankomst der étappes. Deze reportages worden op de band opgenomen en later op de avond nogmaals uitgezonden voor de luisteraars, die niet in staat zijn de middaguitzendin gen te volgen. Voorts geeft Jan Cottaar iedere avond, veelal omstreeks tien voor half acht, een nabeschouwing van de ver- reden étappes. Cottaar zal tezamen met Frans Evers de Tour volgen. Frans Evers reist voor de renners uit en zorgt dat op het moment dat Cottaar arriveert alle voorbereidingen voor de uitzending ge troffen zijn. De beide Nederlanders wór den bijgestaan en geadviseerd door een equipe van de Franse radio. De Wereld omroep maakt eveneens opnamen van de reportages van Cottaar en zendt deze op verschillende tijdstippen uit. Het Wereldrecord op de 880 yards vrije slag dames is te Brisbane door de 15- jarige Australische zwemster Lorraine Crapp verbeterd. Zij bracht het record, dat sedert 30 Juli 1944 op naam stond van de Amerikaanse Ann Curtis van 11 min. 8.6 sec..op 11 min. 0.2 sec. De voor a.s. Zondag vastgestelde natio nale kano-kampioenschappen korte- en lange baan, welke te Haarlem zouder- worden gehouden, zullen in verband met het overlijden van H. Mica geen doorgang vinden. „Officieel weet ik nog van niets, maar ik heb natuurlijk wel al ge lezen dat ik voor zes maanden ben geschorst", aldus Arie van Vliet in een gesprek, dat de Woerdenaar had naar aanleiding van het inci dent tijdens de Nederlandse Baan- kampioenschappen Donderdag j.l. te Amsterdam en de daaruit ge volgde schorsing. „Zodra ik bericht heb ontvan gen ga ik in beroep. Kijk eens, dat ik niet op de Wereldkampioen schappen zou kunnen rijden is niet zo erg, maar om nu helemaal mijn fiets aan de kapstok te hangen, daar voel ik weinig voor. En dat een schorsing van een half jaar daar op neerkomt, ging de Wereld kampioen verder, is duidelijk, im mers, ik ben nu 38 jaar en om dan na zes maanden niet rijden opnituw beginnen is onmogelijk. Ik weet niet wat de K.N.W.U. wil, wel weet ik, dat ik als eerste over «de finish ging. Neen, het laatste woord is nog niet gesproken. Rustig afwach ten maar." Het Zone-schaaktournooi te München is door de Duitser Unzicker gewonnen met een totaal van 15 punten. Op de tweede en derde plaats eindigden onze .andgenoot Donner en de Zuid-Slaviër Rabar met ieder 14% pnt. terwijl Fuderer (Zuidsl.) met 14 pnt als vierde werd ge klasseerd. Deze vier spJlers mogen uit komen in het Interzonale tournooi, dat in 1955 wordt gehouden en waarvan de win naar het recht heeft op een tweekamp tegen de Wereldkampioen. De eindstand luidt: 1 Unzicker (Did) 15 pnt, 2-3 Donner (Ned.) en Rabar (Zuidsl.) ieder 14% pnt; 4 Fuderer (Zuidsl.) 14 pnt; 5 Pirc (Zuidsl.) 11% pnt; 6-7 Toran (Span je) en Golombek (Gr.-Br.) ieder 12% pnt, 8 Kramer (Ned.) 11% pnt, 9-10 Dr Castaldi (It.) en Lokvenc (Oostenr.) ieder 9 pnt; 11 Bhend (Zwits.) 8% pnt, 12-15 dr Aitken (Schotl.), Burstein (Fr.), dr Lehmann (Did.) en Wade (Gr.-Br.) ieder 7% pnt, 16 Bouwmeester (Ned.) 7 pnt, 17 Dunkel- blum (Belg.) 6% pnt, 18 Ribeiro (Port.) 5% pnt, 19 Mulcahy (Ierl.) 3% pnt, 20 Ja cob (Saarl.) 3 pnt. Naar wij vernemen, heeft de heer J. Meys, arts te Amsterdam, een contract afgesloten met de Nederlandse Beroeps voetbalbond als medisch adviseur voor deze bond. De heer Meys zal zich voor namelijk belasten met de keuring van de spelers en de medische contróle. De bekende schaker jhr A. E. van Fo- reest is te Apeldoorn in de leeftijd van 92 jaar overleden. De overledene was een schaker van vermaardheid, die ook in het buitenland een bekende naam had en ons land vele malen in internationale wed strijden vertegenvwqrdigde. Vele malen nam hij voorts deel aan het kampioen schap van Nederland. Rostislav Vargashkin heeft te Tula het op zijn naam staande wereldrecord over 1 kilometer met staande start voor ama teurs (open baan) verbeterd. De Rus no teerde 1 min. 10.2 sec. Het oude record waarvan hij sinds 20 Juli houder was, be droeg 1 min. 10.4 sec. Hutton is ziek en zal voor Donderdag niet fit zijn, nu ls aan Sheppard verzocht de captaincy voor de tweede test te Trent Bridge op zich te nemen. Sheppard die nauwelijks 25 jaar is, zal de jongste test captain zijn. Sheppard heeft reeds zesmaal in een test-team gesp«eld, en scoorde in 1952 e«n testcentury t*gen India.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 11