Zelfs Nieuw-Guinea behoeft verhoudin Nederland-Indonesië niet te schaden Gevaarlijkste kolonialisme communistisch imperialisme Franse premier slaat uitnodiging voor E.D.G.-eonferentie af Sombere geluiden over bouw volkswoningen te redden door van Woningbouw remming van overheidswerken? I m M Indrukwekkende manifestatie van het Zeeuwse volk CHURCHILL EN EDEN te.Washington aangekomen Rood imperialisme is kolonialisme in 'n nog erger vorm Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië: Koel en onbestendig weer Koninklijk Paar in het dankbare en blijde Middelburg Zaterdag 26 Juni 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Ou5e fnJHoSfnif^^^erijcniO.UiaTlirs Z. O.-zijde van Flakkee niet voldoende beveiligd Haaieninvasie in de Waddenzee P laatsii g brugover span - ning bij Moerdijk uitgesteld Roken eii longkanker Het is onzeker of de besprekingen nn doorgang vinden EEN.^HA2eShOPVE De besprekingen op het Witte Huis zijn reeds begonnen In- en doorvoer van honden en katten verboden Nieuwe betonweg in Zeen wscli- Vlaanderen WEERRER1C.HT V.. Êssdjemueg 3? tfl: 22320 piotterbam Napraterij Rijk zou Dijkring financieel te zwaar willen belasten y Het toverwoord: koloniaal Naar communistisch recept Bedreiging voor visstand en netten Morgen géén stremming treinverkeer e O 1.1 ILLl OENEN-VERLIES Wij zijn er nog met.... Gedenkt giro 43509 Vreemde li uurverschilit n Eigen won we Met ingang van vandaag Charmant tafereel Koningin bewondert de klederdrachten Eerbiedig herdenken Verhoging contributie Lichtpunten Schaduwen Dinsdag feestelijke openstelling NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Zondagavond, luidt: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen West en Noord-West. Koel weer. Zondag 27 Juni: Zor op 4.21 uur, onder 21.04 uur: Maan op 1.19 uur. onder 18.12 uur. Maandag 28 Juni- Zon op 4.22 uur, onder 21.04 uur; Maan op 1.59 uur, onder 19.27 uur. ,,Ik ben waarne bereid aan de vooravond van de besprekingen over de herziening van de Unieverhouding iets te zeggen over de verhoudingen tussen beide landen". Aldus begon de Hoge Commissaris der Nederlanden in Djakarta, mr W. F. L. Graaf van Bylandt, een verklaring, die bij af legde aan vertegenwoordigers van de binnen- en buitenlandse pers in Indo nesië en vooral voor binnenlands gebruik in Indonesië bestemd lijkt. ,,Het is eigenlijk een raar geval met deze verhoudingen", aldus ging de Hope Commissaris voort. „Men beeft hier in de couranten de laatste tijd steeds kunnen lezen, dat deze verhoudingen zo slecht en moeilijk zijn, maar waarom eigenlijk?" blindend sentiment het zwijgen oplegt. Wanneer men dat aan beide zijden ernstig tracht te doen, zie ik een goede kans voor goede en normale betrekkingen tussen Ne derland en Indonesië. Ik hoop dan ook, dat a.s. besprekingen verhelderend zullen werken, misverstan den uit de weg zullen ruimen en dat zo doende een basis voor meer hartelijke be trekkingen zal worden gelegd", aldus be sloot de Hoge Commissaris zijn ongetwij feld voor bepaalde Indonesische kringen zeer instructieve uiteenzetting. „Ja, wij hébben één geschilpunt, dat men van internationale orde zou kunnen noemen, West-Irian. wat wij noemen Ne derlands Nieuw-Guinea. Men noemt dit hier een nationale claim en vindt, dat de Uniepartner Nederlandzich slecht ge draagt door dit gebied niet aan Indonesië over te dragen Welnu, wij van onze kant beschouwen Nieuw-Guinea nog altijd als volkomen Nederlands gebied. Ook voor ons is dat een nationale zaak; naar mijn oprechte mening behoeft echter deze kwestie de verhouding tussen beide lan den niet slecht te beïnvloeden. Ook andere landen hebben dergelijke geschillen zon der dat daaiaoor overigens de onderlinge betrekkingen worden geschaad. Inzake de ïn Indonesië dikwijls gehoorde uitingen van vrees dat dit gebied zou kun nen worden gebruikt als uitgangspunt voor infiltraties op Indonesisch territoir, mag ik er wel op wijzen, dat de Neder landse regering zich reeds enige malen be reid verklaarde er toe mede te werken, dat misvattingen worden weggenomen, welke in Indonesië zouden kunnen bestaan t.a.v. de Nederlandse oogmerken in Nieuw-Guinea En nu die slechte verhoudingen. Waar heeft Indonesië zich eigenlijk over te e klagen? Men praat elkaar na over knel- lende Uniebanden en nadelige RTC-over- eenkomsten en Nederlandse onwil. Ik no dig U alleen maar uit U daarop eens te bezinnen. Toen Indonesië de Nederlandse militaire missie, die op verzoek van de Indonesische regering te harer beschikking werd ge steld, niet langer wenste, trok Nederland haar terug, even goede vrienden. Indonesië verzocht desa .niettemin, dat haar cadetten en adelborsten verder in Nederland wer den opgeleid en dat een stuk van de zee machtmissie langer in Soerabaja achter bleef. Nederland ging zonder meet accoord. Het Uniestatuut voorziet er in, dat twee maal per jaar er een conferentie op mi- De plannen voor de aanleg van een nieuwe dijk aan de Zuidoostkant van het eiland Goeree- -Overflakkee en het bou wen van een nieuwe keersluis in de ha ven van Oollgensplaat lopen op het ogen blik gevaar, zo is medegedeeld op een spoedvergadering die de ingelanden van de Weipolde' dezer dagen te Ooltgensplaat hebben gehouden. Medegedeeld werd. dat het Kijk de financiële consequenties voor een zeer groot gedeelte ten laste van de dijkring heeft gesteld. De financiële po sitie is echter van dien aard, dat de con tribuerende polders de consequenties hiervan niet kunnen aanvaarden. De dijk ring zal zo spoedig mogelijk samen met de provinciale waterstaat nogmaals pv®r deze aangelegenheid met het Rijk onderhande len, waarbij zal worden aangedrongen op een betere financiële regeling. De situatie is voor Oost-Flakkee nu zo, dat het sluitstuk van de waterkeringen nog niet is aangebracht, waardoor ae Zuidoost-zijae van het eiland nog niet al- doende is beveiligd. De bevolking ziet dan ook met enige vrees de winter tegemoet, als er niet spoedig een oplossing voor dit probleem wordt gevonden. nisterieei niveau wordt gehouden. In 1950 hebben twee conferenties plaats gehad, daarna niet meer. Knellende banden? Heeft de RTC soms belet, dat de Indone sische regering transferbeperkingen in voerde?" Vervolgens besprak de Hoge Commis saris de gang van zaken bij de besprekin gen ter herziening van het Unie-verband, waarna hij verder ging: „Een bijzor.oer toverwodrd om de men sen te verbanden is het woord koloniaal. Dit wordt zoveel gebruikt dat men waar lijk zou gaan denken, dat Indonesië geen onafhankelijke staat is. Men praat van koloniale instelling, van koloniale econo mie en wat d.es meer zij. Is het bestaan van rubber-, koffie- 'en thee-ondernemin gen soms koloniaal? In dit verband zou ik willen opmerken, dat er een andere vorm van kolonialisme bestaat, die in het huidige tijdsbestek voor Indonesië veel gevaarlijker is n.l. het com munistisch imperialisme, dat zijn beste kans krijgt in een economisch en finan cieel ontredderd Indonesië. Aangezien de buitenlandse werkzaamheid de grote ver diener is van dc vreemde deviezen, die zo nodig zijn voor de opbouw van Indo nesië, zoekt dit communisme allereerst de buitenlandse werkzaamheid hier te lande op allerlei wijze te verlammen. Ik vind het dan ook diep bedroevend te zien. dat de Panitya Kerdjasama Partai Organisasi, waarin n.b. ook alle regerings partijen zijn vertegenwoordigd, aan de vooravond van het vertrek van de Indone sische delegatie, een verklaring afgeeft, waarin volgens het bekende communis tische recept het* buitenlandse kapitaal weer als een imperialistische uitzuiger wordt voorgesteld, die uit het zweet en bloed van het Indonesische volk overvloe dige winstan perst en daarbij steun ver leent aan zogenaamde anti-republikeinse complotten. Indien deze opvatting over werk zaamheid van het buitenlands kapitaal maatgevend moet worden geacht voor Indonesië, heb ik een zwaar hoofd in de toekomst van onze betrekkingen. Ik versta nationalisme en patriotisme en ik heb eerbied voor hen, die hun land met passie liefhebben. Maar patriotism^ sluit niet uit, dat men realiteitszin heeft en ver- Het komt de laatste tijd meermalen voor, dat de Wadden vissers haaien in hun netten hebben. Meestal kleine exempla ren, die dan weer over boord worden ge gooid. Schipper Veltman uit Harlingen had dezer dagen niet minder dan 70 van deze dieren in zijn garnalennet en boven dien nog een inktvis. Het ware jonge haaien van 50 tot 60 cm. lengte, maar ge zien het grote aantal heeft de visser de vangst maar meegenomen om deze te la ten vernietigen. Deze vraatzuchtige bees ten brengen nogal wat schade aan de vis stand en kunnen, volwassen geworden ook grote schade aan de netten veroor zaken. Zo had verleden week een andere Harlinger visser in zijn ansjoviskuii een haai van 1.50 meter lengte, die een grote ravage heeft aangericht. In verband met de ongunstige weersom standigheden kunnen de werkzaamheden, welke morgen aan de spoorwegbrug over het Hollandsch Diep bjj Moerdijk zouden j worden verricht, geen doorgang vinden. Het plaatsen van de eerste overspanning voor de nieuwe spoorbrug is tot een nader te bepalen datum uitgesteld. De voor morgen aangekondigde strem ming van het treinverkeer op het traject DordrechtLage Zwaluwc zal dus niet doorgaan. De treinenloop is dan ook ge heel normaal. Bevindingen van Britse dokters Twee Britse dokters, die veertigdui zend collega's vragen gesteld hebben over hun rookgewoonten, hebben in de jong ste uitgave van het „British Medical Journal" het resultaat hunner bevindin gen gepubliceerd. Zij zijn tot de slotsQm gekomen, dat meer rokers dan niet-rokers aan long kanker overlijden. Voorts neemt de kans om longkanker te krijgen toe, naar mate meer sigaretten worden gerookt. De beide onderzoekers, professor Brad ford Hill en dr Richard Doll, hebben voorts bevonden, dat hel roken van sigaretten schadelijker is dan dat van een pijp. Het K.N M.J deelt mede; Een van IJs'and afkomstige depressie, welke met koude lucht is gevuld, trok van nacht over Schotland de Noordzee op Zij brengt niet aileen in ons land, maar ook in West-Duitsjand, Denemarken en op de Britse eilanden regen en wind. Bij de de pressie behmen enkele randstoringen. Een hiervan lag vanmorgen tussen Schotland en IJsland Deze kan morgen het weer in ons land beïnvloeden, zodat de kansen op droog weer uiterst klein zijn. De lucht, die in de komende dagen over ons land zal stromen, zal over het algemeen van Noor delijke oorsprong zijn. zodat de tempera turen laag blijven. Warm zomerweer is de eerst paar dagen nog niet in zicht. De Franse premier, Mendès-France, heeft de uitnodiging ont in Brussel de ministeriële conferentie over de E.D.G. bij te wonen, afgeslagen. In een onderhoud met baron Guillaume, de Belgische ambassadeur tc Parij-. heeft hij gisteren meegedeeld, dat het beleid van de Franse regering in deze aangelegenheid duidelijk uiteengezet is in zijn toespraak tot de Franse Nationale Vergadering, en dat hij ervan overtuigd blijft, dat de kwestie van Frankrijks deelneming aan een Europees leger van dien aard i-, dat het Franse volk het daarover grotendeels eens moet zijn. Hij wees er op, dat reeds een begin is gemaakt met de pogingen om de Franse voor- eu tegenstanders van het verdrag tol elkaar te brengen. Voordat echter het resultaat van deze pogingen bekend zal zijn, acht de Franse premier iedere bijeenkomst van de zes E.D.G.-landen prematuur en onopportuum. Boven: lil Middelburg werd een groot folkloristisch défilé gehouden voor het Koninklijk Paar op 'dc Markt voor het stadhuis. Onder: H. M. de Koningin in Walchercns Miniatuurstad. „Wij geloven te mogefi vaststellen, (lat er naar aller mening meer werk op de Nederlandse woningmarkt is gebracht dan de materiële mogelijkheden toelaten. Dit leidt tot allerlei schadelijke spanningen. Het is vaak niet mogelijk een redelijk tempo in de uitvoering van de woningbouw te handhaven, hetgeen de productie schaadt. Organisatie van de werkzaamheden op basis van gezonde bedrijfs-econo- misehe inzichten is in vee] gevallen uitgesle ten." Dit waren somber,, woorden, die de Amsterdamse wethouder A. In 't 1 eld sprak als voorzitter van de Tweedaagse Algemene Vergadering van de Nationale Wo ningraad, die gisteren in het Grootliandelsgcbouw te Rotterdam werd geopend en vandaag voortduurt. In verscheidene delen van ons land, ver volgde hij, is er reeds een duidelijk te kort aan geschoolde bouwvakarbeiders. D; in de afgelopen jaren opgetreden weife lingen ten aanzien van de opleiding van arbeiders wreken zich nu. Het euvel van de zware lonen vormt voor ieder der daar bij betrokken partijen een triest verschijn sel. Voor ons is belangrijk, zei spr. dat de moeilijkheden in de bouwnijverheid zich vooral wreken op de volkswoningbouw De spanningen op de bouwmarkt leiden onherroepelijk tot prijsstijging, welke n de volkswoningbouw niet kan worden ge honoreerd. Derhalve moet vaak genoegen worden genomen met bijzonder sobere bouw en uitvoering en dat terwijl de on Bisdom van Haarlem te Haarlem ten, voor de eerstkomende periode het op de markt brengen van werken te remmen Alleen dan kan een spoedige sanering van de ongezonde toestand naar sprekers me ning worden bereikt- In de afgelopen jaren heeft de regering naar onze mening niet gevoerd een huur beleid, afgestemd op de belangen van de volkshuisvesting, maar een bijdragen - beleid, dat bepaald wordt door de vraag in welke mate het rijk de volkswoning bouw kan en wil subsidiëren. Dit achtte spr. de verklaring voor de onevenredig grote verschillen in huurprijzen vooi soortgelijke woningen in onderscheidene gemeenten: voor de ongemotiveerde ver schillen in de huurprijzen van na-oorlog- se woningwetwoningen in een en dezelf de gemeente en voor de in sociaal opzichi niet te verantwoorden toestand, dat voor vele duizenden bewoners van woningwet woningen het verband tussen de door de overheid gevoerde loonpolitiek en het be drag, dat zij voor hun woning moeten be- betalen, geheel verloren is geraakt. Wij staan niet afwijzend tegenover de eigenwoning, zeide heer In 't Veld. Maar verscheidene woningzoekenden nemen de aan de eigenwoning verbonden lasten en risico's allee nop zich, omdat de nood hen daartoe brengt- Daarbij komt nog, dat en risico's alleen op zich, omdat de nood van de eigen woning het recht verschaft gemotiveerde verschillen in de huurprij- op onmiddellijke voorziening in de behoef- zen voor de volkswoningen in aantal en omvang toenemen. Afgezien van de moeilijkheden voor de volkswoningbouw moet men stellen, dat dc ontwikelingen in de bouwnijverheid leiden tot een belangrijk nationaal ver lies. Wij hebben, ging spr. voort, goede reden om de stijging van de bouwkosten als gevolg van de abnormale omstandig heden te schatten op acht procent. Aan genomen, dat dit niet leidt tot een ver laging van kwaliteit in de volkswoning bouw, levert deze prijsstijging op een jaar productie van 65.000 woningen een ver lies van ruim 59 millioen gulden. Het wil het bestuur voorkomen, dat de minister niet zal kunnen en mogen nala- (Van onze speciale verslaggever Het was jammer, dat niet de zon gloed cn schittering gaf aan de kleurengamma, die zich gisteren op de Middelburgse Markt, waar Walcheren, ja heel Zeeland een dag van dankbaarheid en vreugde om het herstel vierde, aan de duizenden toeschouwers vertoonde. Eerst bij het militair schouwspel met de parade, die de pracht toonde van het ceremonieel tenue: de grenadiers met hun gouden tressen, de hoge kolbak ken op het hoofd; de jagers in liet meerstemmige groen met een zwierige baret, waarop koket een pluim en het derde garderegiment, „Prinses Irene.", waarvan de rode tuniek, zwarte pantalon en als hoofd deksel een donkere helm weer een heel andere noot in het kleuren- en lijnenspel brachten. De Britse ministers Sir Winston Chur chill en Anthony Eden zijn gisteren te Washington aangekomen. Zij werden op het vliegveld begroet door vice-president Nixon en minister Dulles. Een menigte^ van duizenden fnenscn juichte Churchill uitbundig toe, toen hü uit het vliegtuig stapte. Churchill hield een korte toespraak, waarin hvj verklaarde te zijn gekomen om ..enkele familiekwesties" te bespre ken en om de zekerheid tc verschaffen, dat er geen misverstanden bestaan. „De Engels-sprekende familie, of liever, broederschap, is nogal groot, zei Churchill, en er zijn hier en daar wel eens een paar moeilijkheden, maar als wij samenwer ken kunnen we best goed met elkaar op- ®chifc(CT1 gjj van veel hulp zijn voor onze buren in de wereld, van wie er sommige, ■mn beide zijden van het ijzeren gordijn, Voor nog grotere moeilijkheden schijnen Te staan dan wijzelf". draaide hij zich om naar Dulles van gegevens toe te staan dan mogelijk is krachtens de wet op de atoomgeheimen van 1946. Gisteravond hebben de Britse ministers aan een diner in het Witte Huis aange zeten. Een aantal ministers en vooraan staande leden van het Congres waren eveneens uitgenodigd. en vroeg: „Was dat goed?". Dulles glim- lichte en schudde hem warm de hand. Korte tijd later arriveerden Churchill en Eden aan het Witte Huis. waar zij door de president en mevrouw Eisenhower hartelijk werden begroet. Een uur eerder dan voorzien was zijn de besprekingen vervolgens begonnen. De perssecretaris van de president, Hagerty. deelde mede, dat Churchill en Eisenhower, tezamen mej Eden en Dulles, in hoofdzaak hebben gesproken over het uitwisselen van atoomgegevens en over de Europese Verdedigingsgemeenschap. Men was wat de eerste kwestie betreft niet tot in bijzonderheden afgedaald en de besprekingen hadden zich beperkt tot de „techniek" van de uitbreiding der sa menwerking tussen beide landen op het terrein van de atoomenergie. Hagerty wees* er in dit verband op. dat de president in zijn „State of the Union Message" van Januari j.l. het Congres had verzocht om een ruimer uitwisseling Ter wering van hondsdolheid heeft minster Mansholt op grond van artikel 50a van de Veewet 1920 met ingang van vandaag de in- cn doorvoer van honden en katten, in en door Nederland, verbo den. Zoals bekend is deze maatregel moge lijk gemaakt door een onlangs door de Staten-Generaal aangenomen wijziging van de Veewet. In- en doorvoer van hond of kat is alleen mogelijk als een verkla ring van een dierenarts kan worden over gelegd, waaruit blijkt, dat hij ten minste een maand en ten hoogste twaalf maan den voor de in- of doorvoer een volledige enting van het dier tegen hondsdolheid heeft verricht. Déze verklaring moet zijn gelegaliseerd door de officiële veeartsenij- kundige dienst van het land, waar de en ting heeft plaats gehad. De Marinierskapel opende het défilé, daarachter kwam een compagnie mariniers uit Rotterdam met vaandel, waarvoor men de hoed afnam of salueerde en pittig marcheerden dan de matrozen uit Vlis- singen met hun gesteven braniekragen langs. Veler bewondering ging ook uit naar de gala-uniformen van de Lucht- maehtkapel, die zij nog maar kort bezit: lichtblauwe tuniek en een typische open berenmuts versierd met witte pluimen. Na de parade te hebben afgenomen, begaven de Koningin en Prins Bernhard zich naar Miniatuur Walcheren en het was een charmant tafereel, de koninklijke gas ten op het keurig nagebootste eiland te zien rondwandelen. In de burgerzaal van het stadhuis heeft het Koninklijk echtpaar vervolgens met vele autoriteiten de lunch gebruikt. AI bleef de regen in gestaag tempo vallen, het verhinderde niet, dat de folkloristische manifestatie in de na middag, waaraan 3500 personen uit heel Zeeland, onder wie bejaarden en kinderen hebben deelgenomen, een groot succes geworden is. Gezeten onder een oranje-kleurig balda kijn op 't bordes van 't stadhuis, sloegen de Koningin en de Prins in gezelschap van de Belgische hoge gasten, van de commis saris der Koningin, jhr de Casembroot en van burgemeester mr N. Bolkestein, deze zinrijke revue gade. De betekenis van deze défilerende Zeeuwse stoet werd toegelicht door een declamatorium, geschreven door mr J. C. van Schagen en met heldere stem uitgesproken door de Rotterdamse voor drachtskunstenaar Jac. van Elsacker. waarbij H.M. en Z.K.H. de tekst konden volgen van geschept papier, twee exem plaren, speciaal voor de Vorstelijke per sonen vervaardigd. Zeelands vlag rijdt ongezadeld Naar de oude Zeeuwse trant Door der eeuwen loop geadeld Groet zij U, voor 't Zeeuwse land 1 Zodra waren niet deze woorden gezegd, Of onder geschal van trompetten reed een Zeeuwse boer op een kloek paard met brede schonken, de standaard even recht voor zich uit torsend als hij zelf gezeten was. voor en de Koningin neeg eerbiedig het hoofd naar de banier. Dan ontrolde zich een tintelend stuk leven van verschei dene groepen Zeeuwen, mannen vrouwen en kinderen, in de rijke tooi van het eigen costuum, dat helaas nog maar zelden ge dragen wordt. Het plattelandscostuum van Oost-Zeeuws Vlaanderen uit de tweede helft der 19e eeuw met de kinderdrachten van het begin dézer eeuw. De stadsdrachi van Axel, de zogenaamde burgerdracht met lange japon en lange muts uit 1890 de costuums van West-Zeeuws Vlaanderen uit het begin der 19de eeuw en die van Zuid-Beveland. Wat een aardig gezicht boden niet de 18de eeuwse Walcherse cos tuums met. de leuke strooien schelphoeden. En dan het jonge volkje, dat dapper met vader en moeder in dezelfde klederdracht meestapte. Toen die groepen later op de Markt tonden opgesteld, wandelde de Koningin jp hen toe om van dichtbij die mooie kleding eens te bekijken. Zij informeerde -raar alles heel belangstellend en vono zooral de borduursels van de japonnen heel mooi. Men las de vreugde en de mtroering der Zeeuwen van het gezicht. Jat zij hun Koningin van nabij mochten zien en soms zelfs met H. M. praten. Bij de Visserijgroep bood het 8-jarige Vrnemuidense meisje Schroevers H. M. 'n mandje garnalen aan en drie meiskes uit Yerseke gaven de Koningin voor de prin sessen ten geschenke een vaatje met oesters, een mandje met mosselen, een vissersscheepje en een kreeft.... dit alles van marsepein en chocolade. De heer Schot uit Zierikzee bood namens de Vis serij een levende kreeft aan. Doch wij moeten van de stoet nog ver melden de aardige cavalcade van Zeeuwse voertuigen, de geestige nool. die de ver stokte vrijgezellen van Aardenburg en IJzendijke, getooid met strooien hoed en de sleutel van de „Ossewei" meevoerend brachten. Ontroerd en in stilte luisterde de me nigte. toen de pieuze woorden ter nage- daehtenis van de doden bg de rampen in 1940, 1941 en 1953, werden gesproken, waarbij alle vlaggen nederwaarts gebogen werden. Juist viel de regen bij stromen als een symbool van het water, dat dit gewest zo menigmaal rampspoed bracht Tot slot werden Zeeuwse duiven losgela ten. die naar alle hoeken de boodschap des Vredes moesten brengen. Daarna werden door de onderscheidene gezelschappen allerlei demonstraties ge geven, koren en muziekkorpsen voerden een non-stop programma uit. de Koningin bezocht het gaaischieten op het parkeer terrein en met Haar gemaal begaf Zij zich vervolgens te voe^ naar Plein 1940. waar zij de ringrijderij in ogenschouw namen. Met de overhandiging van een diploma en de ringrijdersattributen: versierde lans, ring en bus installeerde de voorzitter van de Zeeuwse Ringrijdersvereniging, de heer I P. Brasser Prins Bernhard als Bescherm heer. Het Koninklijk paar met gevolg maakte een rijtoer over Walcheren. Overal werden onze beminde vorstin en Haar gemaal har telijk toegejuicht. Groot was de drukte in Vlissingen. waar de Nationale Reserve, die met Drumband aanwezig was en het Fanfarecorps der Limburgse Jagers geïnspecteerd werden, waarna het koninklijk gezelschap op het stadhuis de thee gebruikte. In Middelburg werd de stoet ontbonden en de Koninklijke gasten verlieten hier het dankbare Zeeuwse volk. te aan woonruimte, waartegenover de nood van hen, die aangewezen zijn op een huur woning, schril afsteekt, met name dc ar beidersbevolking in de grote steden. Maar om het evenwicht wat te her stellen wees spr. erop, dat bij het totstand- brengen van het eigen woningbezit de woningbouwverenigingen in de toekomst ongetwijfeld een aantrekkelijke rol kun nen spelen, ook omdat baar activiteit op dit terrein aan de „kleine man" de mo gelijkheid zal bieden, op aanvaardbare voorwaarden een beschermde eigen wo ning te verkrijgen. De jaarverslagen, die vervolgens aan de orde kwamen, werden goedgekeurd. Als resultaat daarvan werd van het batig saldo ad 2.373.29 een bedrag van 800 gevoegd'bij de reserve „Zorg en Daad". Een door het bestuur voorgestelde wijzi ging van het huishoudelijke reglement, beogende' n verhoging van contributie tot een totaal aan inkomsten van f 112.855. werd goedgekeurd. In de middagvergadering besprak hel Tweede-Kamerlid J. Bommer de ontwik keling van het woonpeil in Nederland. Ten aanzien, van de grootte van de wo ning stelde de heer Bommer in vergelij king met voor de oorlog een lichte voor uitgang vast- De plattegronden van de arbeiderswo ningen zijn doelmatiger geworden. Als tweede concrete winstpunt in de na-oor- logse woningwetwoning zag hij de uitbrei ding met douche- cf badruimte. Als derds winstpunt zag hij, dat er aan de stede- bouwkundige verzorging van de woon wijk meer aandacht en zorgvuldigheid wordt gewijd. Spr. ziet echter ook nadelige punten en wel, dat de kwaliteit van de technische afwerking van een arbeiderswoning op 'n lager niveau dan voor de oorlog slaat dat de centrale voorzieningen een achter uitgang te zien geven, hoewel dit vaak plaatselijk is en dat thans de klacht wordt gehoord van sterke uniformiteit eento nigheid en monotonie van de wijken Toch overheersen de lichtpunten. Het Nederlandse woningpeil in verge lijking met het buitenland behandeld, haalde spr. een rapport aan van de Rijks dienst voor het nationale plan, waarin staat, dat wat grootte betreft de Neder landse arbeiderswoning niet ongunstig af steekt doch wat de technische uitrusting betreft kunnen wij de toets der vergelij king niet doorstaan. Hierna onderwierp spr. de Rijksbij drageregeling van 1950 - ontstaan ten tijde van het Koreaanse conflict aan een beschouwing en het eerste wat z.i. zou moeten geschieden is de bezuiniging op ons woningpeil ongedaan maken door een ruimere bijdrageregeling. Het aesthetische en technische aspect van de woningbouw werd aan de hand van lichtbeelden belicht door de heer D. Zui- derhoek, stadsarchitect van Amersfoort. De deelnemers aan de vergadering wer den tenslotte in het stadhuis ontvangen door het gemeentebestuur van Rotterdam. De nieuwe betonweg OostburgWater landkerkje—IJzendijke in Zeeuwsch- Vlaanderen zal Dinsdag aanstaande door de Commissaris der Koningin in de pro vincie Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casem broot, officieel in gebruik worden gesteld. De plechtigheid zal plaats vinden te Wa terlandkerkje.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1